Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Průvodce čtením listů konopí a léčbou zdravotních problémů vaší rostliny.


Nemoci rostlin, nedostatek živin, napadení škůdci a mnoho dalších pěstitelských problémů se jasně projevují na listech konopné rostliny. V tomto průvodci se zabýváme různými problémy rostliny, které se mohou projevit v listech konopí. Poradíme vám, jak tyto příznaky rozpoznat, abyste mohli rychle identifikovat a odstranit nejčastější problémy při pěstování konopí.

Funkce listů konopí

Stejně jako je tomu u mnoha jiných rostlin, i listy jsou klíčovou součástí systému podpory života konopí. Díky zelenému barvivu chlorofylu mohou listy fungovat jako solární panely. Tato role sběrače slunečního světla je, jak jistě víte, nezbytná pro fotosyntézu.

Spodní strana listů je pokryta drobnými stomaty (průduchy), mikroskopickými otvory, které se otevírají a zavírají jako dveře. Oxid uhličitý vstupuje dovnitř, kyslík a voda vystupují ven. Listy mohou také absorbovat živiny, kterými se rostlina konopí živí v procesu známém jako listová výživa.

Typy listů konopí

Existují tři hlavní typy konopí. Ty jsou často oficiálně sdružovány pod názvem Cannabis sativa L.; pro praktické účely však pomáhá rozlišovat mezi rostlinami sativa, indica a ruderalis.

Většina konopí, se kterým se v dnešní době setkáte, je hybridem dvou nebo tří z těchto typů. V pěstírně tedy obvykle uvidíte listy trávy, které mají směs jejich vlastností. Mohou se vyskytovat 3, 5, 6, 9 nebo 11 cípé listy a jejich tvary se pohybují od tenkých a štíhlých až po široké a kulaté.

Sativa Cannabis LeafSativa

Listy sativy jsou dlouhé a štíhle prstovité, přičemž některé mají až 13 prstů. Obvykle mají rostliny sativa světlejší, limetkově zelený odstín, což svědčí o relativně nízkém množství chlorofylu. Předpokládá se, že snížený obsah chlorofylu je částečně příčinou delší doby kvetení odrůd sativa.

Indica Cannabis LeafIndica

Listy odrůdy Indica jsou krátké a široké, obvykle mají 7-9 tlustých prstů. Tyto listy jsou ještě větší, pokud patří k těžším indika odrůdám afghánského původu. Zdravé listy indiky se vyznačují tmavším, sytějším odstínem zelené barvy. To je známkou toho, že listy obsahují více chlorofylu, o němž se předpokládá, že urychluje cyklus kvetení odrůd indica.

Ruderalis Cannabis LeafRuderalis

Listy odrůdy Ruderalis jsou poměrně tenké a vytvářejí pouze 3-5 štíhlých prstů. Většina pěstitelů je popisuje jako srovnatelné s listy mladých rostlin sativa, a to jak tvarem, tak barvou. Tyto rostliny jsou však zvláštní, protože se vyvinuly tak, aby kvetly nezávisle na světelném cyklu a množství světla, které dostávají.

Vějířovité a cukrové listy

Kromě typů listů odpovídajících konopí sativa, indica nebo ruderalis můžeme listy rozlišovat také podle toho, kde se na rostlině nacházejí. Největší listy na rostlině konopí s typickým prstovitým tvarem se nazývají vějířovité listy. Druhý typ listů, které jsou malé a jsou zasazeny do květů, se nazývá cukrové listy.

 • Vějířovité listy

Vějířovité listy, jak jsme se již zmínili, jsou velké listy, které se vyvíjejí během vegetativní fáze růstu. Fungují jako solární panely, pohlcují světlo a přeměňují ho na energii, která rostlině pomáhá růst. Tyto listy mohou také sloužit jako nouzové zásobárny některých živin, například dusíku. Pokud je rostlina nemůže získat z půdy, může z listů čerpat uložené živiny. Když se tak stane, jak si brzy podrobně vysvětlíme, listy začnou žloutnout.

Vějířovité listy obsahují pouze stopové množství THC, CBD a dalších kanabinoidů.

HOJAS DE ABANICO

 • Cukrové listy

Cukrové listy najdete zasazené v květech a okolí květů. Jejich povrch je pokryt "polevou" z bílých trichomů, což je inspirací pro jejich název. Funkcí cukrových listů je v podstatě dodávat poupatům strukturu, aby zůstala pohromadě.

Cukrové listy jsou bohaté na trichomy plné kanabinoidů, ale při kouření mohou mít drsnou chuť. Proto je pěstitelé z pupenů obvykle odstřihávají. Ačkoli jsou cukrové listy pro kouření méně optimální, jsou ideální pro výrobu hašiše nebo na vaření.

HOJAS DE AZÚCAR

Co se můžete dozvědět z počtu listů?

Vaše rostlina s vámi může komunikovat také prostřednictvím počtu lístků (neboli prstů), které má na svých listech. Za normálních okolností vytvářejí listy konopí více než tři lístky.

Počet bodů se může lišit v důsledku genetických rozdílů a stáří rostliny. První sada pravých listů vytváří pouze jeden lístek a druhá sada obvykle vytváří tři prsty. Od tohoto okamžiku obsahuje každý list obvykle sedm až devět prstů.

Některé kmeny a jednotlivé rostliny se od této normy liší a vytvářejí pět až třináct prstů na list. Toto množství prstů není důvodem k obavám a je normálním znakem zdravé rostliny.

Pokud však vaše dospělá rostlina začne chrlit listy s pouhými třemi prsty nebo jedním prstem, může to být známkou stresu. Níže se podívejte na hlavní příčiny tříprstých listů a na to, co s tím můžete dělat.

¿Qué puedes descubrir en base al número de hojas?
 • Světelný stres

Rostliny konopí někdy začnou vytvářet tříprsté listy, pokud jsou vystaveny světelnému stresu. Rostliny obecně bývají poměrně ustálené. Rychle si zvyknou na své prostředí a jakákoli větší změna v nich může vyvolat pocit ohrožení a stresu.

Pokud náhle změníte zdroj světla, rostliny konopí někdy reagují vytvořením tříprstých listů. Náhlá změna typu nebo síly světla může rostlinu vyvést z míry.

Ať už se vám světlo rozbilo, nebo ho chcete vyměnit za nové, pokud jste uprostřed pěstebního cyklu, pokuste se zakoupit model co nejpodobnější vašemu starému světlu.

 • Kolísající světelný cyklus

Rostliny s fotoperiodou vyžadují pro vstup do fáze kvetení delší období tmy. To napodobuje jejich reakci na dostupné slunce v přírodě při změně ročních období.

V interiéru musí pěstitelé udržovat své pěstební místnosti v naprosté tmě po dobu 12 hodin denně. I krátký únik světla - pouhých patnáct minut každou noc - může způsobit, že rostliny konopí budou ve stresu a budou reagovat tvorbou tříprstých listů.

Pěstební stan udržujte uzavřený před venkovními zdroji světla. Pokud pěstujete v místnosti, možná budete muset vyvěsit zatemňovací závěsy nebo žaluzie, aby pouliční světla nenarušila vaši úrodu.

Fotoperiodos fluctuantes

 • Opětovné pěstování

Někdy se pěstitelé rozhodnou své rostliny znovu posunout do vegetativní fáze. Po sklizni některých pupenů donutí své rostliny, aby se na několik týdnů vrátily do vegetativního stavu. To přináší několik výrazných výhod:

 • Můžete zcela vynechat klíčení nebo klonování.
 • Rostliny dorůstají mnohem bujněji
 • Sklizenou rostlinu můžete uložit a ihned použít pro další sklizeň

Opětovné pěstování přirozeně způsobuje u rostlin konopí určitý stres. Někdy se to projevuje tím, že vytvářejí tříprsté listy. Za takových okolností jsou tyto nálevkovité listy zcela normální a očekávané.

 • Genetika

Pokud jste pěstovali různé odrůdy konopí, jistě víte, jak se od sebe některé kultivary liší. Tyto rozdíly zahrnují chuť, vůni, účinek, velikost a tvar.

Některé kmeny mají dokonce genetické dispozice k tvorbě listů se třemi lístky. Tyto odrůdy, známé jako "duckfoot" kmeny, nejsou ze své podstaty nezdravé, takže se nebojte!

 • Environmentální stres

Protože jsou rostliny konopí citlivé na prostředí, může téměř jakákoli proměnná - pokud se dostane do extrému - způsobit stres, který je přiměje k vytvoření tříprstých listů. Změny vlhkosti, teploty a dalších faktorů mohou způsobit tento jev.

Snažte se udržovat níže uvedené podmínky prostředí, abyste snížili pravděpodobnost výskytu tříprstých listů.

 • Teplota

V každé fázi vegetačního cyklu udržujte tyto teploty:

Fáze semenáčků: 20–25 °C
Vegetativní fáze: 22–28 °C
Fáze kvetení: 20–26 °C
 • Vlhkost

V každé fázi se snažte dosáhnout těchto hodnot vlhkosti:

Fáze semenáčku: 65–70%
Vegetativní fáze: 40–70%
Fáze kvetení: 40–50%

 • Zavlažování

Zalévání rostlin konopí je náročné na rovnováhu. Zatímco přemokření může vést k chorobám kořenů, nedostatečné zalévání může způsobit stres a tříprsté listy. Obecně platí, že rostliny zalévejte, jakmile je několik horních centimetrů půdy zcela suchých. Pokud byste čekali déle, rostliny by se dostaly do stresu.

Příznaky zdravotních problémů s rostlinami konopí

Zkušení pěstitelé se od začátečníků liší tím, že ti první umí své rostliny konopí "číst". Listy mají tendenci vysílat pěstiteli silné signály, které ho informují o zdraví a dobrém stavu rostliny. Pro rychlé odstranění pěstitelských potíží je důležité, aby pěstitel uměl tyto signály číst.

Žluté listy konopí

Žloutnutí listů je obvykle neklamným znamením, že s konopím není něco v pořádku. Může k tomu dojít z různých důvodů, od chorob a škůdců až po problémy s živinami. Mějte však na paměti, že žluté listy v pozdních týdnech kvetení jsou normální. Je to jediná doba, kdy se jej nemusíte obávat.

Nadměrné hnojení

Zavedení příliš velkého množství hnojiva často způsobí žloutnutí listů konopí. Naštěstí lze tento problém poměrně snadno odhalit: Listy nejprve zežloutnou nebo zhnědnou pouze na špičce, což je typický příznak spálení živinami. Teprve v pozdějších fázích přehnojení zežloutne celý list.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak tomu zabránit
 • Dodržujte vhodné množství živin. Sazenice a mladé rostliny potřebují velmi málo hnojiva.
 • Buďte opatrní při používání předem připravených směsí pro květináče. Ty často obsahují živiny na 3-4 týdny. S přihnojováním začněte, až když jsou živiny v půdě vyčerpány.
 • Hnojte méně, než je doporučeno výrobcem. Začněte s ½ nebo ¼ a podle potřeby přidávejte.
Jak to napravit
 • Snižte množství a frekvenci krmení.
 • "Propláchněte" konopí, abyste z něj vyplavili přebytečné živiny, které se mohly nahromadit v půdě.
 • Po propláchnutí podávejte odpovídající množství živin.

Nadměrné zalévání

Pokud je konopí přeléváno, může to vést k nejrůznějším pěstitelským problémům. Kořeny se dusí a nemají přístup ke kyslíku, který rostlina potřebuje, a zvyšuje se pravděpodobnost výskytu plísní, hub a škůdců. V pozdějších fázích pokračujícího přemokření mnohokrát listy zežloutnou.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak tomu zabránit
 • Zalévejte pouze v případě potřeby a nepřehánějte to s vodou.
 • Mezi zaléváním nechte půdu vyschnout.
 • Zalévejte podle velikosti rostlin. Mladé rostliny s malým kořenovým systémem nepijí tolik jako velké rostliny.
Jak to napravit
 • Přestaňte zalévat a nechte půdu vyschnout.
 • Upravte režim zalévání a zalévejte méně často.

Nedostatek živin

Nedostatek živin, zejména dusíku, je jednou z nejčastějších příčin žloutnutí listů. Při nedostatku substrátu rostlina čerpá živiny z listů a ty přitom žloutnou.

Vězte, že nedostatek živin nemusí nutně znamenat, že rostliny dostatečně nekrmíte. Mnohdy je nedostatek živin způsoben kořeny, které jsou zalévány vodou s nesprávným pH. Pokud rostlina nemá přístup k živinám, i když jsou přítomny, jedná se o tzv. uzamčení živin.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak tomu zabránit
 • Dbejte na to, abyste rostlinám dodávali odpovídající množství živin v závislosti na fázi růstu.
 • Zajistěte správnou hladinu pH v roztoku vody/živin (půda: 6,0-7,0, hydro: 5,5-6,5).
Jak to napravit
 • Pokud je nedostatek způsoben nedostatečnou výživou, podávejte potřebné živiny.
 • Pro rychlejší nápravu dodejte živiny prostřednictvím listové výživy.
 • Pokud je nedostatek způsoben nesprávným pH nebo zablokováním živin v důsledku přikrmování, je třeba nejprve řešit tyto problémy. V takové situaci propláchněte rostlinu čistou vodou s vyváženým pH a poté dodejte vhodné živiny.

Škůdci

Běžní škůdci, jako jsou svilušky nebo roztoči, mohou způsobit žloutnutí listů konopí. Ujistěte se však, že víte, který z nich se na vašich rostlinách vyskytuje, protože způsobují různé problémy a vyžadují různá řešení.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak jim předcházet
 • Sledujte své konopí, abyste včas odhalili napadení škůdci. Ke kontrole listů použijte lupu nebo mikroskop.
 • Používejte neemový olej nebo pasti na slimáky, abyste snížili riziko napadení škůdci.
 • Sterilizujte půdu, pokud ji získáváte z neznámých zdrojů.
 • Používejte užitečný hmyz (dravé roztoče, berušky atd.), abyste škůdce odradili.
Jak to napravit:
 • Pomocí listových postřiků, insekticidního mýdla a neemového oleje se přirozeně zbavíte běžných škůdců konopí.
 • Houbové svilušky jsou známkou vysoké vlhkosti a přemokření. Zalévejte méně a nechte půdu vyschnout. Poté půdu zasypte pískem nebo perlitem, abyste zabránili dalšímu výskytu houbových svilušek.

Kořenové plísně

Kořenová hniloba, jak můžete vyčíst z názvu, je závažný stav, který postihuje základ vaší konopné rostliny. Většinou je způsobena nedostatkem kyslíku v kořenové zóně v důsledku přemokření. Příčinou kořenové hniloby může být také vysoká vlhkost a teplota v pěstební místnosti spolu s kontaminací pěstebního prostoru (nebo zásobníku vody) škodlivými bakteriemi nebo plísněmi.

Když listy zežloutnou v důsledku kořenové hniloby, obvykle trvá nějakou dobu, než se plně projeví. Může se projevit jako velké nepravidelné žluté skvrny nebo může postihnout pouze okraje. Listy se také současně drolí a vadnou.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak předcházet
 • Nepřemokřujte rostliny konopí.
 • Zajistěte dostatečnou drenáž v květináčích.
 • Udržujte v pěstební místnosti nízkou teplotu a kontrolujte vlhkost vzduchu.
 • Udržujte pěstební prostor čistý a sterilní.
Jak to napravit:
 • Při pěstování v půdě přesaďte sadbu do květináčů s čerstvou zeminou.
 • Zajistěte přísun kyslíku ke kořenům. Pomoci může H₂O₂ přidaný do vody.
 • Přidejte do vody prospěšné kořenové bakterie.
 • Pokud pěstujete v hydroponickém systému, použijte výkonnější čerpadlo, které dokáže dodat více kyslíku.

Fluktuace pH

Jak jsme již zmínili, žluté listy mohou být někdy důsledkem kolísání pH v okolí kořenů konopí. To rostlinu stresuje a způsobuje vznik skvrn. Většinou se nažloutlá, nahnědlá část bude nacházet uprostřed spodních, starších listů.

Jak tomu předcházet:

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak jim předcházet
 • Ujistěte se, že váš roztok vody/živin má správné pH. Pro půdu je optimální pH 6,0-7,0. V případě hydroponického systému zajistěte pH 5,5-6,5.
Jak to napravit
 • Vypláchněte rostlinu čistou vodou s vyváženým pH.
 • Po propláchnutí dbejte na to, aby měl roztok vody a živin při krmení vždy správnou hodnotu pH.

Septorióza listů

Septorióza listů, známá také jako septoriová skvrnitost listů nebo žlutá skvrnitost listů, se projevuje jako žlutohnědé skvrny na horní a spodní straně listů. Jedná se o houbovou chorobu vyvolanou sporami, která se vyskytuje zejména ve vlhkých a mokrých podmínkách.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak předcházet
 • Kontrolujte vlhkost a teplotu v pěstební místnosti.
 • Zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu.
 • Udržujte pěstební místnost v čistotě. Odstraňte odumřelé listí a plevel, protože ty jsou živnou půdou pro houby.
 • Rostliny prořezávejte, abyste zlepšili cirkulaci vzduchu.
 • Nepoužívejte znovu starý substrát, protože může obsahovat plísně a další patogeny.

Jak to napravit

 • Odstraňte napadené listy.
 • Pokud je to možné, oddělte napadené rostliny od ostatních.
 • Zlepšete cirkulaci vzduchu v pěstební místnosti. Nechte rostliny profouknout jemným vánkem.

Zkroucené listy

Listy vašeho konopí se mohou kroutit z různých důvodů. Mohou se ohýbat směrem dolů nebo nahoru, svinovat se na okrajích nebo se nepravidelně kroutit a drobit. To jsou nejčastější příčiny kroucení listů:

Teplotní stres

Teplo může listy vysušit a způsobit jejich zkroucení. V typických podmínkách indoorového pěstování je tepelný stres způsoben tím, že jsou rostliny příliš blízko pěstebních světel.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak tomu zabránit
 • Udržujte rostliny v bezpečné vzdálenosti od pěstebních světel.
 • Udržujte rostliny mimo dosah topných těles a jiných elektrických zařízení v pěstební místnosti.

 • Pokud pěstujete venku v horkém prostředí, zajistěte, aby byly rostliny v nejteplejší části dne zastíněny před sluncem.

Jak to napravit
 • Zvětšete vzdálenost mezi světly a rostlinami.

 • Používejte chladnější pěstební světla, například LED nebo CFL.

Nadměrná zálivka

Když se listy v důsledku přemokření zkroutí, rostlina získá "těžký" vzhled, jako by ji něco tížilo. Listy se obloukovitě ohnou směrem dolů a vytvoří "orlí dráp".

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak tomu zabránit
 • Zalévejte jen tolik, kolik je nutné.
 • Mezi zaléváním nechte půdu vyschnout.
 • Zvedněte květináč a zkontrolujte jeho hmotnost. Zalévejte pouze tehdy, když je květináč lehký.
 • Zajistěte v květináči dobrou drenáž.
Jak opravit
 • Snižte spotřebu vody.
 • Upravte plán zalévání (čtěte: zalévejte méně často).

Nadměrné hnojení

Prvním příznakem překrmování neboli spálení živin je drobná křupavá špička na listech. Pokud bude v hnojení pokračovat, začnou křupat a hnědnout postupně celé listy.

What Cannabis Leaves Can Tell You

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak tomu zabránit
 • Dbejte na to, abyste rostlině dodávali pouze potřebné množství živin. 
 • Sazenice a velmi mladé rostliny nekrmte, jako by byly plně vzrostlé.
 • Dávejte menší než doporučenou dávku. Méně je často lepší! Začněte s ½ nebo méně, než uvádí výrobce, zejména při pěstování samonakvétacích odrůd a dalších malých odrůd.
Jak to napravit
 • Rostliny propláchněte čistou vodou s vyváženým pH. 
 • Po propláchnutí podávejte rostlině pouze požadované množství živin.

Chlad

Někdy se listy konopí mohou vlivem nízkých teplot kroutit.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak tomu předejít
 • Zajistěte správnou teplotu v pěstební místnosti (nejlépe kolem 21 °C).
 • Držte se odrůd konopí odolných vůči chladu.
Jak to napravit
 • Použijte výkonné pěstební světlo, abyste zvýšili teplotu v pěstebním prostoru.
 • Pokud je to možné, přemístěte rostliny na místo, kde jsou lépe chráněny před větrem a povětrnostními vlivy.
 • Nainstalujte do pěstebního prostoru topný systém.

Suché a křehké listy

Pokud vaše rostlina zůstane bez pomoci poté, co se listy začnou kroutit, může v některých případech začít být suchá a křehká. Jak mnozí majitelé pokojových rostlin vědí, je to znamení, že je třeba okamžité ošetření.

Tepelný stres

Jak jsme již zmínili, obvykle to znamená, že jsou vaše rostliny příliš blízko pěstebních světel. K tepelnému stresu však může dojít i v případě, že pěstujete venku nebo ve skleníku při vysokých teplotách. Listy, jak si řekneme za chvíli, mohou být v pozdních fázích tepelného stresu suché a křehké.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak tomu předcházet
 • Místo HID osvětlení používejte LED nebo CFL.
 • Pokud rostliny pěstujete venku, používejte k jejich ochraně stínění.
 • Zajistěte dostatečnou cirkulaci vzduchu. Pokud jste uvnitř, instalujte ventilátory.
Jak to napravit
 • Přemístěte rostliny dále od pěstebních světel.
 • Snižte teplotu v pěstebním prostoru.
 • V případě potřeby nainstalujte do pěstební místnosti klimatizaci

Popálení světlem

Lehkému spálení často předchází zbělání listů. Někdy však k lehkému spálení dochází již v době, kdy začínají listy bělat. Pokud se problémy se světlem a teplem neřeší, listy začnou chradnout a odumírají. Tento případ je poměrně snadné rozpoznat, protože světelné spálení se obvykle objevuje na listech nejblíže ke zdroji světla.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak tomu zabránit
 • Udržujte rostliny v bezpečné vzdálenosti od pěstebních světel.
 • Doporučenou vzdálenost zavěšení zjistíte u výrobce.
Jak to napravit
 • Snižte množství a četnost krmení.
 • Zvětšete vzdálenost rostlin od pěstebních světel.

Nadměrné hnojení

Počínaje vysušenými špičkami listů se dlouhodobé popálení živinami projeví tím, že celé listy začnou být suché a křehké. To je poslední fáze přehnojení. Listy, a tedy i vaše konopí, odumírají. To však neznamená, že je nemůžete zachránit.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak tomu zabránit
 • Používejte méně živin, zejména pokud pěstujete samonakvétací rostliny. Používejte ½ nebo ¼ doporučené dávky.

 • Sazenice nepřikrmujte. S přikrmováním začněte, až když má rostlina 4-5 skutečných listů konopí nebo až rostlina dosáhne výšky 15-20 cm.
 • Pokud používáte předhnojenou půdu, v prvních 3-4 týdnech nekrmte. Po této době začněte přikrmovat nízkou dávkou živin.
Jak to napravit
 • Rostliny propláchněte čistou vodou s vyváženým pH.
 • Dodávejte přiměřené množství živin podle velikosti a stáří rostliny. Krmení udržujte na nízkém stupni a zvyšujte ho pouze v případě potřeby.

Vadnoucí listy

Vadnutí listů, stejně jako zbarvení a skvrnitost listů, může být způsobeno mnoha příčinami. Zde jsou uvedeny nejčastější problémy, které by pěstitelé měli znát:

Nedostatečná zálivka

Hlavním příznakem nedostatečné zálivky je vadnoucí rostlina s vadnoucími listy a větvemi. Pokud rostlina po tomto okamžiku nedostane vodu, listy začnou usychat.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak tomu zabránit
 • Zalévejte při prvních příznacích vadnutí rostlin.

 • Zalévejte při prvních příznacích vadnutí rostlin.

Jak to napravit
 • Dodejte rostlinám dostatečné množství vody, aby byl celý substrát nasycen. V ideálním případě počkejte, až se objeví asi 20-25 % odtoku.

Popálení vzduchem

Tento problém nastává spíše v případě, že rostliny pěstujete venku a jsou vystaveny povětrnostním vlivům. Může k němu však dojít i v interiéru, pokud jsou vaše rostliny příliš blízko silnému ventilátoru.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak tomu zabránit
 • Zajistěte dostatečnou vzdálenost mezi rostlinami a ventilátory v pěstebním prostoru.

 • Nepoužívejte ventilátory na plný výkon. Optimální je mírný vánek.
 • Při pěstování venku vyberte místo, kde rostlina není vystavena povětrnostním vlivům.
 • Rostliny vysazujte mezi většími doprovodnými rostlinami, které je přirozeně chrání.
Jak to napravit
 • Snižte rychlost ventilátorů nebo je přesuňte dále od rostlin.
 • Při pěstování venku postavte větrolamy, abyste rostliny ochránili.

Verticillium

Verticiliové vadnutí je závažné onemocnění způsobené houbou, která se může nacházet v půdě. Stručně řečeno, napadá kořeny vašeho konopí a zanechává je na pokraji smrti bez možnosti vyléčení. Projevuje se žloutnutím a svraštěním spodních listů, po němž části rostliny náhle vadnou. Nejlepší, co můžete udělat, je začít s preventivními opatřeními; tak nebude mít tato houba šanci vaši úrodu zdevastovat.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak předcházet
 • Používejte pouze čerstvou a sterilní půdu.
 • Vyhněte se horkým a vlhkým podmínkám, protože podporují růst houby.
 • Při pěstování v půdě zajistěte dobrou drenáž.
 • Zvažte pěstování bez půdy (kokos, hydroponie...).
Jak to napravit
 • Odstraňte napadené rostliny a půdu.
 • Oddělte zdravé rostliny a doufejte, že se houba nerozšířila.

Barevné listy

Listy konopí se obvykle vyskytují v odstínech zelené, od světle zelené až po sytější lesní odstíny. Někdy se však mohou zbarvit i do jiných barev v závislosti na odrůdě a určitých faktorech prostředí. Ve většině případů se nemusíte obávat! Tyto barvy dodávají kmeni na přitažlivosti a milovníci konopí si jich velmi cení.

Existují však případy, kdy změna barvy listů může být známkou vážného problému.

Toxicita dusíku

Překrmování může způsobit různé změny na listech, ale konkrétně toxicita dusíku změní listy na velmi tmavě zelené. K tomu může dojít, pokud používáte hnojivo s dostatečným množstvím dusíku pro vegetační fázi a zapomenete ho vyměnit během kvetení.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak tomu zabránit
 • Nepřekrmujte konopí. Konkrétně si hlídejte hladinu dusíku.
 • Používejte správné živiny v závislosti na fázi růstu (růst, kvetení) vašich rostlin.
Jak to napravit
 • Snižte množství živin, kterými rostliny krmíte.
 • Používejte jiné hnojivo pro konopí s nižším obsahem dusíku.

Fialové listy jsou v pořádku

Červenavých a fialových listů se obvykle není třeba obávat. Ve skutečnosti jsou některé kmeny vyšlechtěny tak, aby vykazovaly krásné fialové listy a květy. Některé kmeny mohou zpočátku vykazovat obvyklé zelené barvy, ale při nižších nočních teplotách mohou zčervenat nebo zfialovět.

What Cannabis Leaves Can Tell You

Bílé listy

Listy některých odrůd konopí mají jiskřivě bílý vzhled díky vrstvám mléčných trichomů, které je pokrývají. V těchto případech se jedná o známku kvalitních palic. Existují však i případy, kdy jsou bílé listy způsobeny něčím závažným.

What Cannabis Leaves Can Tell You

Mléčné bělmo

Prašná plíseň je vrstva bílé práškovité plísně na listech konopí. Může se projevovat jako bílé skvrny nebo hrbolky a na listech může vypadat jako skvrny od mouky. Pokud se tato plíseň neošetří, může způsobit vážné poškození vašich rostlin.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak jí předcházet
 • Udržujte v pěstební místnosti nízké teploty.
 • Zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu.
 • Sledujte úroveň vlhkosti, abyste se vyhnuli vlhkým a mokrým podmínkám.
 • Udržujte pěstební prostor v čistotě.
Jak to napravit
 • Odstraňte infikované rostliny a pěstební médium.
 • Postříkejte listy dvěma lžičkami jablečného octa na 1 litr vody. Případně smíchejte 60 % mléka a 40 % vody a rostliny postříkejte. V krajním případě použijte komerční fungicid.

Díry a změna barvy

Pokud v listech objevíte díry nebo si všimnete nepravidelných skvrn a změny barvy listů, může se jednat o škůdce. Bystré oko spolu s klenotnickou lupou vám pomůže odhalit je dříve, než stihnou napáchat větší škody.

Larvy červců

Larvy listových červců "tunelují" listy a zanechávají na nich charakteristické nažloutlé nebo bílé stopy připomínající tvar červce.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak předcházet
 • Přikrývky řádků zabrání dospělým červcům v přístupu k rostlinám.
 • Zachycují je také lepové pasti.
Jak to napravit
 • Na postižená místa aplikujte listový postřik neemovým olejem a/nebo insekticidním mýdlem.

Housenky

Housenky, stejně jako u jiných rostlin, vyžírají velké díry v pupenech a listech.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak tomu zabránit
 • Postříkejte rostliny neemovým olejem.
 • Použijte parazitické vosy nebo kudlanku nábožnou, abyste housenky udrželi na uzdě.
Jak to napravit
 • Housenky odstraňte ručně.
 • Použijte Bacillus thuringiensis, abyste se housenek zbavili přirozenou cestou.

Třásněnky

Třásněnky jsou malý tmavý nebo nažloutlý hmyz. Larvy neboli nymfy mohou vypadat jako drobní červi. Živí se chlorofylem a způsobují rozsáhlé nepravidelné žlutobílé skvrny na listech konopí.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak předcházet
 • Postřik listů neemovým olejem.
Jak opravit
 • Insekticidní mýdlo.

Mšice

Mšice jsou spolu s třásněnkami nejčastějšími škůdci konopí. Tento drobný hmyz sající mízu má různé barvy a patří k nejničivějším škůdcům konopí. Abyste je viděli, musíte použít šperkařskou lupu! Mezi příznaky napadení patří žloutnutí, skvrnitost a skvrny na listech.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak se jim bránit
 • Fes polvoritzacions foliars amb oli de neem.
 • Introdueix marietes en el teu cultiu, ja que devoren als pugons.
Jak to napravit
 • Postřik insekticidním mýdlem. Opakujte jednou za 2-3 dny, dokud se napadení nedostane pod kontrolu.

Revegetace

Když je období kvetení světločivného konopí přerušeno nebo zastaveno, obvykle kvůli problémům se světlem, vrací se zpět do vegetativního stádia. Tato "revegetace" způsobuje značný stres a vede ke zvláštním růstovým vzorům s neobvyklými tvary listů.

K revegetaci může dojít náhodou, ale může být také záměrná. Například technika nazývaná monster cropping zahrnuje opětovnou vegetaci rostlin pro druhou sklizeň.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak tomu zabránit
 • Zajistěte nepřetržitou 12hodinovou dobu tmy pro kvetoucí konopí. Dbejte na to, abyste zabránili rozptýlenému světlu z pouličních lamp apod.
Jak to napravit
 • Upravte světelný režim pro kvetoucí konopí.
 • Případně nechte rostlinu oživit a nechte ji později znovu vykvést jako obvykle.

Podivné vzory a skvrny

Mohou existovat různé další důvody, proč listy konopí vykazují neobvyklé vzory namísto rovnoměrné zelené barvy.

Virus Tabákové Mozaiky

Hlavním z těchto důvodů je podle některých názorů virus tabákové mozaiky. Jedná se o chorobu, která se někdy vyskytuje u rajčat a jiných zeleninových plodin, ale názory na to, zda TMV může infikovat konopí, se liší.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak se tomu dá zabránit
 • Udržujte pěstební plochu v čistotě.
 • Pokud kouříte tabák, umyjte si ruce před vstupem do pěstírny. Nejlépe si také vyměňte obuv a oblečení.
Jak to napravit
 • Zlikvidujte infikované rostliny a semena.
 • Vydezinfikujte celý pěstební prostor i veškeré vybavení (včetně květináčů).
 • Začněte nové pěstování v čistém a vydezinfikovaném prostředí.

Mutace

Konopí, stejně jako jiné rostliny, může vykazovat mutace na listech. Některé z těchto mutací iniciovali šlechtitelé, aby rostlinu lépe zamaskovali nebo aby byla méně identifikovatelná jako marihuana; jindy jsou mutace drobnou vadou vlastní některým kmenům.

Kromě běžných, šišatě vypadajících listů, které se objevují na mladých rostlinách, jsou rozsáhlé mutace listů, jako je sudý počet prstů nebo ošklivé deformace, velmi vzácné. Nadměrné mutace svědčí o patrové genetice a špatných šlechtitelských postupech.

What Cannabis Leaves Can Tell You

Albinismus

Albinismus je u konopí extrémně vzácná mutace. Tyto rostliny s bílými listy a bílými poupaty jsou většinou kuriózní novinkou. Spíše než o zvláštní vzhled se pěstitelé obvykle zajímají o kvalitu pupenů, chuť a sílu.

What Cannabis Leaves Can Tell You

Listové pupeny

Jedná se o vzácnou mutaci, kdy pupeny nevznikají v uzlech, ze kterých vycházejí stonky. Místo toho vyrůstají přímo na středu listů. Protože jsou tyto "listové pupeny" drobné, většina pěstitelů je odstraňuje dříve, než si vezmou příliš mnoho živin.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak tomu zabránit
 • Vyhněte se špatné genetice. Pořiďte si semena konopí ze spolehlivého zdroje.

 • Vyvarujte se stresování rostlin (nadměrné teplo a světlo, převegetování, škůdci, drsné podmínky).
 • Pěstujte v kontrolovaném prostředí, abyste omezili stres rostlin.

Postřik listů

Některé problémy s konopím, jak jsme tu a tam zmínili, lze vyřešit postřikem listů. Sprej má přímý kontakt se samotnými listy, což je nejrychlejší způsob, jak rostlinám konopí poskytnout živiny.

Co se dá dělat s konopnými vějířovými listy a cukrovými listy?

K čemu tedy mají listy kromě označení nemoci?

I když vějířovité listy obsahují pouze stopová množství THC nebo CBD, existuje několik způsobů, jak je lze efektivně znovu použít. Pro začátek lze listy konopí odšťavnit spolu s dalšími zdravými ingrediencemi, aby se využilo množství živin a kanabinoidních kyselin. Vějířovité listy vás sice nenadchnou, ale přispějí ke zdravé stravě. Alternativně, pro super-lehký účinky, můžete udělat z vějířovitých listů čaj. Přidejte trochu kokosového oleje, aby se kanabinoidy mohly vázat na tuk, a budete mít příjemný uklidňující nápoj, který si můžete vychutnat.

Vějířové listy jsou také ideální pro výrobu konopných mastí a mastí. Pokud máte dostatek listů, můžete úspěšně extrahovat kanabinoidy a odfiltrovat přebytečnou rostlinnou hmotu a vytvořit si vlastní domácí řadu péče o pleť. Nakonec lze tyto listy jednoduše přidat do hromady kompostu, aby podpořily váš další růst. Koneckonců, co je lepší než pěstování konopí s kompostem z konopných listů?

A nezapomeňte; cukrové listy se dají také dobře využít! Ačkoli jsou široce považovány za příliš nedobré na kouření, jejich velké trichomové zatížení je předurčuje k úpravě na hash nebo cannabutter. Na rozdíl od vějířovitých listů jsou cukrové listy více nabité kanabinoidy, takže pokud máte dostatek surovin, můžete dosáhnout docela dobrých stavů i z cukrových listů.

V podstatě lze dobře využít všechny části rostliny konopí. Není třeba nic plýtvat!

Co vám může barva listů říct o hladinách THC a CBD?

Víme, že barva a tvar listů může vyprávět příběh. Informují nás o genetice rostliny, hladině cukru, hydrataci, stavu živin a dokonce i o tom, jaké druhy škůdců je ohlodávají.

Je zajímavé, že barva a tvar listů konopí nás také mohou informovat o druzích kanabinoidů, které produkují. Předpokládá se, že světlejší odstíny zelené a tenčí prsty ukazují na vyšší hladiny CBD, zatímco tlustší prsty a tmavší odstíny zelené naznačují vyšší hladiny THC.

 • Výzkum ukazuje, že listy nám mohou hodně říci o chemických látkách v konopí.

Tato zjištění pocházejí z výzkumné práce[1]publikované v časopise HortScience. Autoři článku začínají tím, že zpochybňují myšlenku klasifikace „indica“ a „sativa“. Ačkoli tyto kategorie nemají žádný vědecký základ, ukazuje se, že chemické složení rostliny konopí je možné posuzovat podle toho, jak vypadá.

Vědci zkoumali vizuální variace mezi celkem jednadvaceti různými kmeny konopí. Celkově identifikovali a změřili třicet variací během vegetativní a kvetoucí fáze a během sklizně.

Po kategorizaci rostlin podle toho, jak vypadaly, provedli chemickou analýzu, aby zjistili, jaké kanabinoidy jednotlivé rostliny produkují. Je zajímavé, že našli konzistentní korelaci mezi tím, jak každá rostlina vypadala, a tím, zda měly vysoký obsah THC, CBD nebo obsahovaly střední hladiny obou kanabinoidů.

 • Rostliny s vysokým obsahem CBD

Rostliny s vysokými hladinami CBD vykazovaly odstíny světle zelené a měly tenčí „prsty“ listů konopí a vyšší počet primárních a sekundárních vroubků (tvary připomínající žiletku na bočních stranách lístků). Tyto rostliny také měly hustší a pryskyřičné trichomy a zvýšenou odolnost vůči Botrytis cinerea – houbovému rostlinnému patogenu.

Las investigaciones muestran que las hojas pueden informarnos sobre los compuestos químicos del cannabis
Source: HortScience
 • Rostliny se střední úrovní CBD a THC

Rostliny, které obsahovaly střední hladiny CBD i THC, také vykazovaly jedinečné barvy a tvary. Tyto rostliny měly sytě zelené odstíny a středně široké prsty. Měli více primárních a sekundárních vroubků, méně husté a pryskyřičné trichomy a menší odolnost vůči botrytidě.

Las investigaciones muestran que las hojas pueden informarnos sobre los compuestos químicos del cannabis
Source: HortScience
 • Rostliny s vysokým obsahem THC

A konečně, rostliny s vysokým obsahem THC měly listy s tmavým odstínem zelené, široké prsty, husté a pryskyřičné trichomy a náchylnost k Botrytidě.

Na základě svých zjištění autoři dospěli k závěru, že tyto vizuální markery mohou sloužit jako předběžný prostředek k identifikaci rozdílu mezi chemovary (chemickými odrůdami) před provedením chemické analýzy.

Las investigaciones muestran que las hojas pueden informarnos sobre los compuestos químicos del cannabis
Source: HortScience
External Resources:
 1. Identification of Phenotypic Characteristics in Three Chemotype Categories in the Genus Cannabis in: HortScience Volume 56 Issue 4 (2021) https://journals.ashs.org
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzí