Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds


By Luke Sumpter


I když nemáte za sebou mnoho zkušeností s pěstováním konopí, měli byste zvážit možnost vyzkoušet nízkostresové metody. Nízkostresové metody jsou je jednoduchý a metodický způsob, jak zvýšit výnos a zároveň kontrolovat výšku a tvar rostlin.

Co jsou to nízkostresové metody a proč je provádíme?

Jako metoda zvyšování výnosů umožňuje LST pěstitelům maximálně využít dostupný prostor a světlo. Tato technika pěstování spočívá nejjednodušeji v jemném ohýbání a vyvazování větví a stonků konopí. Děláme to ze dvou důvodů: Zaprvé, konopí obvykle roste jako jeden velký hlavní stonek, z něhož se vyvíjí jeden velký, protáhlý stonek. Ten existuje vedle dalších, menších bočních větví s menšími květy. Přirozená tendence konopí růst do tohoto tvaru "vánočního stromku" je známá jako apikální dominance. Při použití LST je cílem tuto apikální dominanci přerušit a místo toho korunu zploštit, aby rostla ve stejné výšce.

To nás přivádí k druhému důvodu LST: lepší distribuce světla. Ohýbáním a zajištěním rostlin způsobem, který přeruší apikální dominanci a vyrovná výšku koruny, budou všechny oblasti rostliny vystaveny většímu rozložení světla, čímž se vytvoří více životaschopných míst pro květy a nakonec i větší výnosy! A nejen to, LST ani nevyžaduje, abyste měnili své pěstební uspořádání, abyste dosáhli skvělých výsledků. Vše, co potřebujete, je určité know-how a několik základních nástrojů.

Vídeo aneu: 569373769

Historie nízkostresového pěstování

Pokud jste obeznámeni s pěstováním konopí, jistě víte, že rostliny obvykle vytvářejí několik tlustých květů směrem k vrcholu rostliny a několik menších květů pod ním. To platí nejen pro konopí, ale i pro mnoho dalších květin, ovoce a zeleniny používaných lidmi.

V průběhu staletí zahradníci vymysleli způsoby, jak z rostlin získat více pomocí jednoduchých pěstitelských technik. Tyto techniky mohou zahrnovat ořezávání a prořezávání rostlin, stejně jako ohýbání, ScrOG a nejrůznější další metody. Ačkoli se všechny mírně liší, každá z nich zajišťuje optimální využití světla, prostoru a zdrojů.

Metoda s nízkým stresem je moderní variantou staré techniky, která se používala k donucení ovocných stromů k růstu v ploché struktuře. Předpokládá se, že podobné metody používali staří Egypťané k horizontálnímu pěstování fíkovníků již před více než 3 000 lety. Metoda známá jako espalier se pak stala velmi oblíbenou v Evropě 17. století a díky ní byly běžně k vidění espalierové (tj. pečlivě zastřižené a tvarované) živé ploty ovocných stromů. Tento postup se hojně používal také v jabloňových a hruškových sadech - nejen kvůli lepší úrodě, ale spíše jako způsob zkrášlení krajiny.

¿Qué Es El Entrenamiento De Bajo Estrés?

LST: Pěstitelská technika, která vašim konopným rostlinám nebude vadit

Klíčový prvek této pěstitelské techniky spočívá jednoduše v jejím názvu; "nízký stres" je to, co tuto metodu odlišuje od "vysoce stresových" technik, jako je například ořezávání. Zatímco druhá jmenovaná technika zahrnuje odříznutí hlavní rostoucí špičky rostliny ve snaze přerozdělit růstový hormon, LST je mnohem šetrnější. Nejenže se tím snižuje riziko nadměrného stresu rostliny, ale znamená to i méně času stráveného čekáním, než se rostlina vzpamatuje a přizpůsobí se změnám způsobeným vysokým stresem. Při LST není vlastní žádné ořezávání ani stříhání, ačkoli se tato metoda často používá vedle jiných, přísnějších technik. Celkově rostliny, které projdou LST, reagují velmi příznivě a odmění vás za vaše úsilí a jemnost zdravými, vydatnými výnosy v podobě obrovských květů.

Co potřebujete pro LST

Pro správné provedení LST na vašich rostlinách potřebujete následující vybavení:

  • Pogumovaný drát na rostliny/měkké vázání rostlin.
  • Tenké dřevěné/bambusové kolíky
  • Malou ruční vrtačku
  • Lepicí pásku

Přestože tato metoda nevyžaduje mnoho vybavení, nedoporučujeme používat k upevnění rostlin obyčejný provázek. Obyčejný provázek nebo drát je často příliš tenký nebo drsný, zařízne se do stonků a způsobí více škody než užitku. Mnohem lepší je vyhledat speciální úvazy pro rostliny vhodné pro tuto práci.

Low Stress Training o LST (trenzado de bajo stress)

Připravte nádobu na LST

Stále se zmiňujeme o vyvazování stonků a větví, ale kam?! Stačí vyvrtat několik otvorů po obvodu pěstební nádoby. Nyní můžete otvory a kolem větví provléknout smyčky, které výhony bezpečně udrží na místě.

Pro ještě větší možnosti opory se skvěle hodí tenké dřevěné nebo bambusové kůly o délce asi 30 cm, které vše udrží na místě. A nakonec, protože se při ohýbání větví může stát nehoda, pořiďte si lepicí pásku, abyste mohli zalepit případné praskliny nebo zlomy.

Jak na LST rostlin konopí

Přejděme k tomu nejzajímavějšímu: jak použít LST na vaše rostliny konopí!

Cómo Aplicar el LST

Přerušení apikální dominance

Na začátku je třeba prolomit apikální dominanci. Začněte tím, že hlavní stonek mírně ohnete směrem dolů k okraji nádoby. Pomocí měkkého drátu na rostliny a předvrtaných otvorů stonek bezpečně přivažte na místo. Ta dá! Právě jste srovnali korunu a uvolnili místo pro budoucí horizontální růst. Takto se světlo dostane k mnohem většímu počtu míst s pupeny, což se následně projeví na větší úrodě.

Tipy: Někteří pěstitelé se rozhodnou nejprve završit hlavní stonek a poté ohnout vedlejší výhony do strany. Tímto způsobem rostlina získá spíše "pavoučí" tvar. Ale i když provádíte standardní LST - bez ořezávání - můžete zvážit lehkou defoliaci, abyste zvýšili průnik světla.

Tvar a údržba rostlin

Při LST je třeba mít na paměti, že vždy chcete udržet rovnou korunu, aby žádná větev nebyla vyšší než druhá. Pokud jde o tvarování, je důležité ohýbat výhony směrem ven a od hlavního kmene. Není to žádná věda, ale je užitečné mít v hlavě požadovaný tvar, než se jen tak rozhodnout. I to může fungovat, ale začátečníci si raději udělají základní plán, aby se vyhnuli případným nástrahám.

Navíc se někdy může stát nehoda, například když při ohýbání omylem zlomíte větev. Není důvod se děsit! Rostliny jsou ve skutečnosti odolnější, než by se mohlo zdát. Pokud se větev úplně neodlomila, můžete takové neštěstí vždy napravit pomocí lepicí pásky. Bude trvat asi týden, než se zahojí, ale nebude to konec světa.

Stejně tak vězte, že LST není něco, co uděláte jen jednou a pak už je konec. Tato technika vyžaduje soustavnou údržbu. Důvodem je to, že vaše rostlina bude dále růst bez ohledu na to, do jakého tvaru jste ji vytvarovali. Časem budou růst výhonky a zvětšovat se listy. Z tohoto důvodu budete chtít jednou za čas upravit ohyby, aby korunka zůstala pěkně rovná.

Kde a kdy dělat LST

Někteří lidé si myslí, že LST je určena pouze pro pěstitele v interiéru - ale to zdaleka není pravda! Nezapomínejte, že trénink rostlin není úplnou novinkou, a navíc začal jako venkovní metoda. Pokud žijete v chladnějším podnebí, například ve Velké Británii a dalších částech severní Evropy, může být venkovní LST dobrým způsobem, jak zvýšit výnosy během letní sezóny, i když nejste obdařeni příliš velkým množstvím slunečního svitu. Stejně tak může být LST užitečným nástrojem, jak udržet vaše venkovní rostliny konopí nenápadné. Rostlina, kterou jste svázali pro plošší korunu, vám nejen poskytne lepší výnosy, ale také bude přitahovat méně pozornosti ve srovnání s vysokou rostlinou trávy někde ve volné přírodě, která jen čeká, až ji někdo objeví!

Pokud jde o to, kdy byste měli začít s LST, odpověď zní: co nejdříve. Jakmile je vaše rostlina pohodlně ve vegetativním stádiu, bude připravena k manipulaci. Nechcete se do toho pouštět příliš brzy, než rostlina vytvoří několik dobrých uzlů, ale také nechcete čekat. Existuje pouze jeden okamžik, kdy může být LST skutečně problematická, a to je doba, kdy je vaše rostlina již v plném květu. V této fázi mohou být stonky rostliny příliš tuhé na to, aby se daly ohýbat, a hrozí, že si zlomíte větev s drahocennými květy. Nehledě na to však můžete začít s LST v podstatě kdykoli během vegetační fáze. Čím dříve, tím lépe.

Low Stress Training o LST (trenzado de bajo stress)

Jak je to s LST a samonakvétáním?

Samonakvétací rostliny rostou rychle a k zahájení kvetení nevyžadují změnu světelného cyklu, což znamená, že nemají mnoho času na zotavení z vysoce stresových tréninkových metod, jako je topping a defoliace. Při použití LST však rostliny mohou stále využívat optimální světelnou expozici a nebudou potřebovat čas na zotavení, protože nezpůsobuje žádné skutečné škody. Ačkoli by staré autovegetativní rostliny LST pravděpodobně dobře nezvládaly, nová generace je více než schopná ho zvládnout.

Ve skutečnosti může být LST skvělým způsobem, jak zvýšit výnos vašich samonakvétacích kultivarů! Jen vězte, že autoflowery začnou kvést zhruba po 4 týdnech, takže byste se už měli rozhodnout, zda je chcete LST podrobit, nebo ne! Pro dosažení nejlepších výsledků začněte pěstovat co nejdříve.

Zde je 5 nejlepších kmenů, u kterých lze metodu LST použít:

1. Chocolate Haze

Chocolate Haze je absolutní lahůdkou pro chuťové pohárky, s nádechem čokolády, sladkosti a zemitosti, která při kouření nebo vapování rozzáří jazyk. Jedinečný terpenový profil v květech byl tomuto kmeni darován díky křížení rodičovských kmenů OG Chocolate Thai a Cannalope Haze. Chocolate Haze je rostlina s dominancí sativy, která obsahuje 95 % genetiky sativy a pouze 5 % genetiky indiky. Výsledkem je silné opojení, které je mozkové, motivační a velmi energizující. Díky obsahu THC ve výši 20 % se toto opojení rychle dostavuje a často je zdrojem velmi zajímavých a hlubokých rozhovorů.

Chocolate Haze lze úspěšně pěstovat v interiéru i exteriéru a je silným kandidátem pro metodu LST. Pokojové rostliny pěstované v pěstebních místnostech nebo stanech jsou schopny odměnit pěstitele výnosy mezi 475-525 g/m². Venkovní rostliny pěstované na zahradních záhonech nebo v květináčích jsou schopny poskytnout sklizeň až 500 g/rostlinu a jsou připraveny ke sklizni koncem října. Chocolate Haze má ráda mírné klima a její doba kvetení je 9-10 týdnů.

Chocolate Haze

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37834 recenzí