Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

Pěstování Konopí: Základy

Growing Cannabis: Understanding the Basics

Pokud si chcete vypěstovat své vlastní konopí, pak je vhodné se nejprve seznámit se základy pěstování konopí. Pojďme si ale něco rovnou říct. Tento článek není návodem či pěstitelskou příručkou. Jedná se spíše o přehled základních informací, které naleznete na jednom místě a které si budete moci kdykoliv přečíst.


Proč Lidé Pěstují Konopí?

Někteří lidé pěstují konopí, aby si odpočinuli po dlouhém dni. Jiní chtějí ušetřit a touží po snadném přístupu k této rostlině.

Bez ohledu na důvod, pěstování konopí je zajímavý a vzrušující koníček, jelikož pro úspěch musíte vědět, co se s vaší rostlinou děje. Nicméně je důležité se nejprve v oblasti pěstování vzdělat a získat tak základní informace o odrůdách či pěstitelských metodách, kterým se budeme věnovat v dalších sekcích.

Nejdůležitější je však fakt, že se ke konopí musíte chovat jako ke každé jiné rostlině. To znamená, že jí musíte dávat svou lásku a péči.

Jsou Všechny Konopné Rostliny Identické?

Stejně jako jiné žijící věci, ani konopné odrůdy nejsou identické. Každá odrůda se liší v rychlosti růstu, vůni, výnosech, velikosti, odolnosti či obsahu kanabinoidů nebo terpenů.

Dalším zásadním rozdílem je i pohlaví konopných rostlin. Abychom vám to ulehčili, tak si pojďme rovnou říci, že s největší pravděpodobností chcete vypěstovat samičí rostliny, jelikož tyto rostliny produkují pořádné palice plné pryskyřice. K zaručení toho, že vám vyroste samičí rostlina, je vhodné použít feminizovaná semínka. K dispozici jsou i regulérní semínka, u kterých máte 50% šanci na to, že vám vyroste samčí a nebo samičí rostlina.

Dále budete chtít vzít v potaz i rozdíl mezi samonakvétacími a světločivnými odrůdami. "Samonakvétací" nebo autoflowery jsou rostliny, které začnou kvést sami o sobě po dvou až čtyřech týdnech od vyklíčení.

Na druhou stranu světločivné odrůdy potřebují k navození kvetení 12 hodin tmy denně. Tyto odrůdy také daleko déle rostou, jelikož nemají předem určenou vegetativní fázi.

Jsou Všechny Konopné Rostliny Identické?

Co Potřebuji k Vypěstování Konopí?

Pěstování konopí je v podstatě starání se o živý organismus. Musíte svým rostlinám věnovat svou plnou pozornost a nešetřit na jejich péči. Aby se z vašich semenáčků staly zdravé rostliny, tak jim musíte také dávat živiny.

Stejně jako u jiných rostlin si musíte dávat pozor na čtyři hlavní faktory:

1. Čerstvý Vzduch

Nyní se podíváme na vědeckou stránku tohoto tématu. Rostliny potřebují kyslík i oxid uhličitý pro respiraci a k výrobě potravy a cukrů.

Pokud se rozhodnete pěstovat venku, pak se nemusíte o tento faktor prakticky starat, jelikož venku je hromada čerstvého vzduchu. Pokud však pěstujete v indooru, pak budete potřebovat správnou cirkulaci vzduchu, jinak vaše rostliny nebudou moci přirozeně dýchat.

Tento problém tedy vyřeší správná ventilace. Pokud nemáte veliký rozpočet, tak se s tímto problémem můžete vypořádat snadno díky správně umístěným ventilátorům. Pokud máte peníze navíc, pak je vhodné investovat do pořádného ventilačního systému.

2. Osvětlení

Rostliny potřebují světlo ke svému růstu, jelikož bez světla nemůže probíhat fotosyntéza. V případě konopných rostlin platí, že čím více světla obdrží, tím více palic mohou vytvořit.

Stejně jako u čerstvého vzduchu, venkovní rostliny obdrží veškeré světlo od slunce. Při pěstování v indooru ale chcete mít 400–600 W světla na jeden metr čtvereční.

Další faktor, který musíte vzít v potaz při pěstování v indooru, jsou vysoké teploty. Některé typy světel, obzvláště HID světla, vyzařují obrovské množství tepla a pokud jsou umístěny příliš blízko, tak mohou poškodit vaše rostliny.

3. Voda

Voda je nezbytná pro všechny živé organismy na Zemi. Konopné rostliny jsou vzácnou výjimkou, jelikož dokáží přežít krátký nedostatek vody. Pokud však zalejete vaše rostliny až příliš velkým množstvím vody, pak mohou také umřít.

Nejlepší způsob jak se ujistit, že vaše rostliny nepřeléváte, je počkat, až substrát vyschne. Pokud nadzvednete vaše květináče a uvědomíte si, že jsou poměrně lehké, pak je na čase vaše rostliny zalít. V každém případě znovu můžete zalévat až tehdy, jakmile budou první tři centimetry půdy opět suché.

Preferovanou metodou zalévání je rozhodně spodní zalévání. To znamená, že umístíte květináče do misek s vodou a necháte vodu vsáknout do půdy. Tato metoda také donutí vaše rostliny vyvinout si hlubší kořeny.

S dostatkem čerstvého vzduchu, vody a osvětlení mohou vaše rostliny začít fotosyntetizovat a začít tak pořádně růst.

4. Výživa

Konopné rostliny potřebují ke svému správnému růstu dostatek živin. Základní živiny jsou obvykle obsaženy v půdě, kterou si můžete zakoupit v obchodech.

Co se týče správného hnojení, tak se jedná o poměrně složitý proces, který vám detailně vysvětlíme někdy jindy. Skvělou možností je používat již hotová a kompletní hnojiva, jako je například produkt Easy Boost od Royal Queen Seeds. Vše, co potřebujete, je jedna dávka a vaše rostliny budou mít dostatek živin na dalších 12 týdnů. Jedná se o velice jednoduchou a přímou metodu hnojení.

Jak Dlouho Konopí Roste?

Již jsme zmínili rychlost růstu samonakvétacích odrůd, ale co se týče doby, která nemusí uběhnout, než bude vaše konopí připravené ke sklizni, tak počítejte alespoň se třemi měsíci.

Pokud chcete vědět, kdy vaše sklizené konopí bude připravené ke kouření, tak přidejte další tři týdny, během kterých budete konopí sušit (alespoň týden) a kdy ho ještě necháte uzrát (asi dva týdny).

Abychom vám pomohli si tento proces lépe představit, tak se budete muset nejprve seznámit s dvěma hlavními životními cykly konopí: vegetativní fáze a fáze kvetení. Níže naleznete vysvětlení v kostce:

 • Vegetativní fáze: V této fázi začíná rostlina vyvíjet pravé listy a stonky. Tato fáze končí tehdy, jakmile se na rostlině objeví útvary, které jsou typické pro samičí a nebo samčí rostliny, co náš přivádí k další fázi.
Vegetativní fáze
 • Fáze kvetení: Tato fáze začne tehdy, jakmile se na samičí rostlině objeví bílé chloupky, které se jmenují pestíky. U samčích rostlin tato fáze začíná růstem pylových váčků.
Fáze kvetení

Jaké Vybavení Potřebuji k Vypěstování Konopí?

Pokud máte v plánu pěstovat konopí, pak máte na výběr ze dvou možností: indoor a nebo outdoor.

Již jsme se věnovali několika rozdílům mezi těmito typy pěstování, ale hlavní rozdílem je fakt, že k pěstování v indooru potřebujete umělé osvětlení, pěstírnu či stan, půdu, živiny, zahradnické nástroje a potenciálně i hydroponické vybavení, díky čemuž je pěstování v indooru daleko nákladnější.

Pojďme se tedy detailněji podívat, jaké vybavení potřebujete pro pěstování konopí.

Pěstování v Indooru

 • Stan a nebo pěstírna: Jedná se o malý, uzavřený prostor, ve kterém budete pěstovat vaše rostliny. Pokud se do daného prostoru vejde veškeré nezbytné vybavení, pak máte vystaráno.
 • Osvětlení: HID světla vám nabídnou daleko vyšší výnosy, ale vyzařují veliké množství tepla, které může poškodit vaše rostliny. LED světla jsou chladnější, ale výnosy nejsou tak velké. Ujasněte si tedy, čeho spíše chcete dosáhnout.
 • Půda a nádoby: Budou fungovat jako domácí a podpůrný systém pro vaše rostliny. Pravděpodobně budete chtít získat předem hnojené půdy, které již obsahují živiny, a pokud jde o nádoby, můžete využít buď látkové květináče, a nebo standardní plastové nádoby.
 • Hydroponické vybavení: Pokud chcete pěstovat bez půdy, budete si muset pořídit nějaké hydroponické vybavení. Stručně řečeno, tato metoda zahrnuje použití koncentrovaných roztoků minerálních hnojiv, která mají být přijímána kořeny.
 • Voda: Voda z kohoutku obvykle obsahuje vysoké množství chlóru a tudíž chcete použít filtrovanou vodu k zalévání vašich rostlin.
 • Ventilace: Rostliny potřebují dostatečnou zásobu oxidu uhličitého a kyslíku. Abyste toho dosáhli, tak musíte mít zavedený přívod a odvod vzduchu do vaší pěstírny a také ventilátor, který pomůže s pohybem vzduchu mezi rostlinami.
 • Kontrola kvality prostředí: Ke hlídání kvality prostředí potřebujete přístroje, které kontrolují vlhkost, teplotu a také například obsah CO₂. Jen díky těmto informacím budete moci optimalizovat růst vašich rostlin.
Pěstování v Indooru

Pěstování v Outdooru

 • Vybavení, které odolá počasí: Příroda je mocná čarodějka a někdy dokáže poškodit vaše rostliny. Ochranné vybavení není špatnou investicí.
 • Odvod vody: Kořeny vašich rostlin by rozhodně neměly být zaplaveny nadbytečnou vodou. Pokud postavíte jednoduchý odvod vody ze štěrku, tak rozhodně zvýšíte kvalitu života vašich rostlin.
 • Půda: Ať už se chystáte vysadit přímo do země a nebo do květináčů, tak rozhodně budete potřebovat půdu, která je bohatá na živiny.
 • Výživa: Stejně jako lidé, i rostliny potřebují živiny. Základní živiny obsažené v zemi by vám nějaký čas měly vystačit.
 • Test kvality půdy: Pokud vás zajímá přesné složení vaší půdy, pak je vhodné si pořídit test. Tyto testy vám také mohou říct, zda je čas zalít vaše rostliny.
 • Květináče: Nejlepší volbou pro pěstování konopí jsou nejčastěji AirPots. Tyto květináče umožňují přirozený růst kořenů, co znamená lepší růst pro vaše rostliny.
Pěstování v Outdooru

Jaká Část Konopí se Kouří?

Tohle je možná jasné pro většinu z vás, ale i tak je to důležitá otázka.

Jednoduchá odpověď je, že květy konopí jsou jedinou částí konopné rostliny, která se dá kouřit. Nicméně tyto květy musí nejprve vyschnout a uzrát a až poté vám navodí ty správné účinky.

Jak jsme již zmínili, pouze samičí rostliny produkují květy, které se dají kouřit a tudíž je velice důležité si koupit feminizovaná semínka, ze kterých vám vyrostou samičí rostliny.

Otázky a Odpovědi: Pěstování Konopí

🚰 Jak Často Bych Měl Zalévat Konopné Rostliny?
Konopí stačí obvykle zalévat každý druhý den. Dopřejte mu čas, aby trochu vyschlo, ale dejte si pozor na to, aby nedostatkem vody nezvadlo.

Existuje dobrý způsob jak zjistit, zda vaše rostliny potřebují zalít. Strčte ukazovák do hlíny do hloubky asi 5 cm. Pokud je půda suchá, tak potřebuje zalít, pokud je vlhká, tak můžete počkat se zaléváním až do dalšího dne.
🤫 Jak Diskrétní je Pěstování Konopí, Pokud Vezmeme v Potaz Osvětlení a Aroma?
To závisí na zvolené pěstitelské metodě. Je velice snadné pěstovat inkognito v indooru. Pokud si pořídíte pěstební stan, pak stačí uzavřít všechny průduchy a pořídit si uhlíkový filtr, který pomůže se zápachem. Pokud máte nazbyt jednu místnost či sklep, pak můžete tuto místnost přeměnit v pěstírnu.

Při pěstování vždy vzniká nějaký zvuk, světlo či zápach. Zkrátka si budete muset nějak poradit a zakrýt to.

Na skrývání rostlin si budete muset dát obzvláště záležet při pěstování v outdooru. Konopné aroma může upozornit vaše sousedy a je tedy vhodné konopí vysadit u jiných aromatických rostlin, jako je například máta apod.
🤹 Jak Těžké Je Pěstovat Konopí, Pokud Nemám Příliš Mnoho Zkušeností?
Pokud jste se rozhodli začít pěstovat konopí, tak se připravte na to, že tento koníček vyžaduje čas, péči a odhodlání. Jakmile začnete pěstovat, tak se budete muset začít věnovat několika aktivitám, jako je kontrola vašich rostlin, hnojení a sklízení ve správný čas.

V závislosti na vašem denním programu se můžete rozhodnout pěstovat trochu jinak. Nicméně pokud nemáte žádné zkušenosti, tak je nejlepší se držet některých návodů. Pokud bychom měli napsat nějaký příklad, tak například zalévání je nejlepší provést ráno a můžete jej tedy spojit s vaší ranní kávou. Velice rychle si tak zakomponujete pěstování do vašeho každodenního života.
🌡️ Musím Udržovat Konstantní Teplotu Konopí?
Konopné rostliny zvládnou lehkou fluktuaci teplot. K dosáhnutí nejlepších výsledků je ale důležité udržovat konzistentní teplotu.

Pokud pěstujete v outdooru, pak jsou teploty během dne často nepředvídatelné kvůli změnám ve vlhkost a teplu a tudíž budete muset kontrolovat vaše rostliny častěji. Noční teploty jsou chladnější a předvídatelnější a tudíž by vám neměly způsobovat moc problémů.

Pěstování v indooru může být jednodušší, jelikož můžete udržovat konzistentní teplotu díky mnohým pomůckám.
🌚 Proč ke Správnému Růstu Potřebuje Konopí Tmu?
Kromě fotosyntézy, která vyžaduje světlo, konopné rostliny využívají i proces, který se nazývá respirace.

Během respirace se znovu vytvářejí sloučeniny, které byly předtím rozloženy. K výrobě se využívá uhlík, který vzniknul fotosyntézou. Rostliny poté tuto energii metabolizují a začnou ji produkovat další den.

Respirace probíhá bez přítomnosti světla a to ať už pěstujete v indooru, a nebo v outdooru.
💰 Jaké Jsou Počáteční Náklady na Pěstování Konopí?
Již jsme zmínili, že pěstování v indooru je dražší než pěstování v outdooru. Pokud bychom ale měli napsat nějaká čísla, tak počítejte minimálně s 150–250 €.

Jelikož se v mnoha částech světa začíná legalizovat, tak můžete nalézt mnoho nástrojů k pěstování online a můžete tak porovnat různé ceny. Stačí se podívat například na Amazon, kde naleznete mnoho možností.

Co se týče semínek, tak na internetu naleznete specializované prodejce, jako je právě Royal Queen Seeds, kde naleznete vysoce kvalitní semínka.

Pěstování Konopí Závěrem

Doufáme, že vám tento článek poskytl dostatek informací o pěstování konopí. Pokud chcete v budoucnu začít pěstovat konopí, tak si tento článek klidně uložte do záložek a v případě problémů se sem vraťte.

Pokud jste již připraveni začít pěstovat, tak se podívejte na další část vaší cesty!

Přejeme vám co nejvíce úspěchů při pěstování konopí!

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37834 recenzí