Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

CO JE TO TOPPING KONOPÍ?

Topping je proces zastřihávání rostoucí špičky hlavního stonku rostliny konopí. Jedná se o pravděpodobně nejběžnější techniku HST neboli tréninku při vysokém stresu, kterou používají jak indoor, tak outdoor pěstitelé. Přirozeně rostoucí marihuana obvykle nabývá struktury vánočního stromku; Jedna dominantní, hlavní centrální kola a několik sad bočních větví. Všechny části rostliny dostávají v určité fázi dne podíl slunečního světla, jak slunce putuje po obloze.

Naproti tomu rostliny konopí pěstované v interiéru jsou osvětlovány stacionární pěstební lampou umístěnou nad nimi. Proto je pěstování rostlin konopí přirozeného tvaru v interiéru neefektivní, pokud nepěstujete ve velkém množství pomocí metody SOG neboli Sea of Green. Topping je metoda, kterou volí profesionální pěstitelé pro zvýšení výnosů. Upřednostňují ji také domácí pěstitelé, kteří chtějí svůj pěstební prostor zaplnit hrstkou rostlin, místo aby jich tam nacpali co nejvíce.

Odstranění terminálního květu podpoří vývoj dvou nových hlavních kol a podpoří růst spodních, sekundárních větví. Cílem je obrátit tvar vánočního stromku a umožnit tak větší průnik světla. Po odstranění dominantního vrcholového květu se růstový hormon rozptýlí do všech výhonů. Rozvětvené, nízkoprofilové rostliny jsou pro každého pěstitele žádanější. V interiérech je vertikální prostor často nedostatkovým zbožím a venku jsou keře skrytější než vysoké stromy. Topping je skvělou technikou, jak získat kontrolu nad korunou konopí.

New Colas

New Colas

KDY POUŽÍT TOPPING

Rostliny ořezávejte poté, co vytvoří 3-5 pater, protože tehdy jsou jejich kořeny a stonky dostatečně silné, aby se zotavily ze stresového procesu. Této velikosti rostliny obvykle dosahují přibližně po 30 dnech vegetační fáze. Mějte na paměti, že různé odrůdy rostou různou rychlostí.

Rostliny nezvládnou topping ve fázi semenáčků. Pokud se pokusíte o doplňování během této doby, riskujete, že sazenice zabijete nebo zakrní. Stejně tak je jisté, že doplňováním během fáze kvetení své vzácné rostliny poškodíte.

Před toppingem nového porostu počkejte přibližně 1-2 týdny. Vaše rostliny budou potřebovat tento čas, aby se zotavily ze stresu a přizpůsobily se novému způsobu růstu.

JAK TOPPOVAT KONOPNÉ ROSTLINY

Chcete-li rostlinu ořezat, proveďte sterilními nůžkami čistý řez až ke špičce hlavního stonku a zcela odstraňte vrcholový růst. Mezi místem řezu a postranními větvemi ponechte asi 5 mm prostoru. Tím získáte mírný prostor pro chybu a vyhnete se náhodnému přerušení těchto důležitých struktur.

Namísto osamocené centrální koly nyní rostlina vyprodukuje dvě samostatné větve - hlavní kola nebude pokračovat v růstu a dva postranní uzly převezmou roli hlavního stonku.

Tento postup můžete později zopakovat. Nakonec budou obě právě vytvořené větve připraveny k toppingu. Tím se původně jediný terminální květ dále rozdělí na čtyři samostatná místa s květy.

Pokračujte v tomto procesu, dokud nebudete s korunou rostliny spokojeni.

Topping

Topping

CO JE POTŘEBA K TOPPINGU

Topping konopí vyžaduje přesnost, preciznost a čistotu. Při stříhání rostliny tupým nástrojem může dojít ke zlomení stonku a může na něm zůstat mnohem větší rána, než byla zamýšlena.

Používejte ty nejostřejší nástroje, které se vám dostanou do rukou. Kancelářské a kuchyňské nůžky fungují, ale nejsou tak účinné jako nástroje speciálně určené pro tuto práci, proto zvažte použití nůžek na ořezávání. Dobrou volbou jsou také žiletky.

Vyzkoušejte tyto zahnuté nůžky na stříhání určené ke krocení a ořezávání rostlin konopí. Díky ostrým čepelím a robustní rukojeti jsou ideální pro vaše potřeby. Jejich zakřivený design je ideální pro stříhání hluboko v korunách a odstřihávání cukrových listů při sklizni. Tento šikovný nástroj můžete také použít k získání čistých řízků pro klonování.

CO JE TO FIMMING?

Fimming je další technika HST používaná ke zvýšení výnosu, která je podobná toppingu, ale není zcela stejná. Cílem je stále zvýšit počet hlavních kol. Ale místo zdvojení může fimming dát vzniknout více než 4 novým vrcholovým kolům. Tato technika se velmi doporučuje pro mikropěstitele, kteří mají třeba jen 1-2 rostliny.

Sekundární výhony jsou plné růstového hormonu, který by byl dříve použit k vývoji hlavního stonku. Většina pěstitelů však uvádí, že fimming je o něco méně účinný při snižování vytahování než vrcholový výhon. Fimmovaná rostlina konopí může stále růst poměrně vysoko, i když s mnohem větším počtem vrcholových kol.

KDY FIMMOVAT KONOPÍ

Počkejte, až rostlina vytvoří 3-5 uzlů, a teprve potom ji začněte fimmovat. Stejně jako při toppingu, i zde v případě příliš brzkého zákroku způsobíte rostlině šok a zpomalíte růst vaší sazenice. Rostliny byste měli fimmovat pouze během vegetativní fáze, abyste jim umožnili soustředit veškerou energii na tvorbu květů ve fázi kvetení. Pokud chcete rostlinu v tomto období školkovat, vyzkoušejte šetrné techniky, jako je trénink s nízkým stresem (LST).

JAK FIMMOVAT KONOPÍ

Fimming spočívá v zaštipování nebo odřezávání přibližně 75 % špičky rostliny. Samotné slovo FIM znamená "f*ck I missed" a napovídá, jak nedbalá se tato technika jeví. Vypadá to, jako by pěstitel pokazil svůj pokus o ořezávání! Když pomineme vzhled, je to velmi jednoduchá a účinná technika.

Uchopte špičku rostliny a jednou rukou jemně prodlužte její růst. Čistými nůžkami odstřihněte asi 75 % vrcholu. Zůstane vám malý trs růstu, který nakonec dá život čtyřem kolám.

Fimming

Fimming

LIMITACE TOPPINGU A FIMMINGU

Topping a fimming prodlouží dobu, kterou budou muset rostliny konopí strávit ve fázi vegetativního růstu. Pokud plánujete použití těchto technik, počítejte s 4-6týdenní fází vegetativního růstu.

Dalším často přehlíženým a zřejmým problémem při podpoře tvorby více kol je, že rostliny marihuany mají tendenci být opravdu těžké. Při absenci ScrOGu mohou rostliny vyžadovat kůly s bambusem jako oporu.

ŘEZÁNÍ A TRÉNINK PRO MAXIMÁLNÍ VÝNOS

Chcete mít co nejtěžší úrodu? Pokud ano, pak musíte být připraveni na kombinaci několika technik. Samotné završování nebo odnožování rostlin konopí opravdu nestačí. Udělejte pro ty gramy navíc ještě něco navíc. Přidáním následujících dvou metod do mixu možná narazíte na recept na skvělou sklizeň.

LOLLIPOPPING

Stručně řečeno, lollipopping je odstraňování nadýchaných, spodních míst květů z rostlin konopí. Smyslem je soustředit energii rostliny na vývoj velkých, tlustých květů, nikoliv na popcornové květy. Většina pěstitelů ráda odstraňuje spodní porosty během 3. týdne kvetení. Odštipování se obecně upřednostňuje před odstřiháváním nůžkami. Pěstitelé, kteří používají metodu ScrOG, obvykle odstraní veškerý spodní porost pod zástěnou, aby zlepšili proudění vzduchu a veškerou energii rostliny nasměrovali do vrcholků.

STŘÍHÁNÍ (ScrOG)

Všechny výše uvedené techniky pěstování konopí s vysokým výnosem lze dále vylepšit pomocí ScrOG nebo Screen of Green. ScrOG je vrcholem vysoce výkonného pěstování marihuany. Rozmístěním sítě přes pěstební prostor se celá pěstírna vyladí na maximální produkci. Pěstitel musí v podstatě ohýbat a skládat výhonky, aby zaplnil co nejvíce čtverců sítě. To začíná ve vegetační fázi a pokračuje až do počátku kvetení.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzí