SOG & ScrOG - Konopné Pěstitelské Metody Pro Vyšší Výnosy

Sea of green je metoda, při které manipulujeme s konopím tak

ZDRAVÍ VAŠICH ROSTLIN JE NA PRVNÍM MÍSTĚ

Jakákoliv průpravná metoda v kombinaci s jakoukoliv pěstitelskou metodou a substrátem vyžaduje, aby vaše rostliny byly silné a zdravé. Aby pěstitelská metoda byla užitečná, vyžaduje energetické a zdravé rostliny v každé fázi růstu. Existuje několik pěstitelských technik, které mohou být využity k maximálnímu využití místa v průběhu růstu a ke zvýšení výnosů. Nicméně, žádná technika vám nepomůže, pokud vaše rostliny nejsou stoprocentně zdravé.

Udržování zdravých rostlin znamená, že prostředí, ve kterém rostliny pěstujete, musí být ideálně vhodné pro konopí. Do toho patří růstové médium a velikost květináčů, druh světla a jeho síla, pH vody, živiny a naplánované hnojení, teplota a vlhkost. Jakmile jsou všechny tyto faktory v normálu, máte zdravé rostliny, se kterými si můžete dělat co se vám zlíbí. Také jsou zde různé stresové techniky (LST), které se využívají ke zvýšení výnosů.

LST jsou obzvlášť výhodné, pokud je pěstujete uvnitř - doma, kde není často moc místa nazbyt. Umělé světlo není moc průchozí a síla světla klesá v závislosti na vzdálenosti od vrcholu rostliny. LST metody maximalizují výnosy na čtvereční metr tím, že zefektivňují využití světla.

Dvě populární stresové techniky, které zvýší výnosy jsou sea of green - SOG (doslova moře zeleně) a screen of green (ScrOG). Každá z těchto technik se velice úspěšně používá k maximalizaci výnosů na čtvereční metr. Autocorrect je možná nesnáší, ale konopné rostliny milují SOG a ScrOG.

SOG

Sea of green je metoda, při které manipulujeme s konopím tak, že máme mnoho malých rostlin v malých květináčích na jeden čtvereční metr místa. Výhodou této metody je, že rostliny stráví méně času ve vegetačním stádiu, zatímco produkují co nejvíce míst, ze kterých vyrostou palice. Díky SOG jsou palice rychleji dozrálé a to může vést k extra sklizni za rok.

SCROG

Screen of green je pěstitelská metoda, která má stejný cíl jako SOG - zvýšit výnosy na jeden čtvereční metr, jak to jen půjde. Využívají se větší květináče, aby se do nich vešly větší rostliny s větším kořenovým systémem. Růst nových míst, kde bude rostlina kvést se dosáhne tak, že se rostlina ohne a dojde tak k novému horizontálnímu růstu. Rovnoměrná distribuce světla po doslova zelené ploše zaplní celý grow room menším počtem rostlin, které ale mají stejně veliké květy.

SOG SCROG

SCROG NEBO SOG?

SOG: Rostlinny s méně postranními větvemi jsou pěstovány k tomu, aby na nich vyrostl jediný dominantní vrchol. Rostliny se nemusí zastřihávat a nepotřebují moc práce kromě běžné údržby. Strávíte méně času zastřiháváním a budete mít podobné výsledky.

ScrOG: Budete potřebovat pletivo s dostatečně velkou clonou skrz které budete prostrkávat konopné listy a větve. Tuto clonu si můžete vyrobit z běžného pletiva na ploty nebo z plastové mříže či z drátu, který bude zafixován do rámu. Smysl pletiva tkví v tom, že skrz něj prostrkáte veškeré nové větve. Větve, ze kterých by byly nedorostlé postranní větve s prakticky žádnými palicemi, nyní budou zdravé, vrchní větve, které dostanou dostatek světla a vyroste na nich mnoho palic.

ÚČINNÉ VYUŽITÍ MÍSTA

SOG a ScrOG jsou ideální pro pěstitele, kteří mají omezený prostor. Je potřeba mít minimální výšku na pěstování, ale díky těmto metodám využijete každý čtvereční centimetr prostoru. Nebudete potřebovat tolik místa, které byste jinak potřebovali pro nezastřihávané rostliny k vypěstování velké úrody. SOG vyprodukuje velké, individuální palice místo malých, špatně vyvinutých palic.

Typicky, technika SOG podporuje apikální dominanci k posílení a ke zvětšení hlavního květu. Na druhou stranu, metoda ScrOG zavrhuje apikální dominanci a místo toho vyroste mnoho stejně velkých květů.

ÚČINNÉ VYUŽITÍ MÍSTA

VOLBA ODRŮDY

Výběr odrůdy hraje svou roli v účinném využití prostoru.

SOG: Nejčastěji se používají ty odrůdy, které přirozeně mají sklony k vyvinutí dominantní centrální palice. Indiky a indika-dominantní hybridé mají tuto vlastnost ve své morfologii. Jakmile jsou rostliny v určité výšce, nejčastěji kolem 20-30 cm, je potřeba přepnout na 12-12 světelný cyklus pro květ. Rostliny se téměř okamžitě vyvinou v jeden hlavní stonek - palici a okolní vedlejší větve se prakticky zredukují na jednu palici. Někteří pěstitelé pěstují rovnou na 12-12 světelný cyklus, aby se vyvinuly pouze malé rostliny.

ScrOG: K této technice se nejlépe hodí ty odrůdy, které mají mnoho palic na různých místech. Sativy nebo sativa-dominantní odrůdy, které mají mnoho kolínek, mají tuto funkci jako součást své morfologie. Tyto vysoké a větvené odrůdy, jejichž níže položené palice se často plně nevyvinou pokud není rostlina zastřihávaná, obdrží světlo na všechny palice a to vede k jejich růstu. Není nutné tímto způsobem pěstovat pouze sativy, neboť i indiky na tuto metodu reagují stejně.

VEZMĚTE V POTAZ VAŠE KVĚTINÁČE

Užití správných květináčů při pěstování s technikami SOG a ScrOG je velice důležité, jelikož vám pomohou udržet vaše rostliny zdravé a také zvýšit potenciální výnosy. Obecně platí, že byste nikdy neměli pěstovat v květináčích, které mají menší objem než 3-4 litry. V tomto článku se detailněji podíváme na to, jaké květináče byste měli používat pro pěstování se SOG a SCROG.

SOG: Pamatujte, že při pěstování s metodou SOG budete pěstovat mezi 9-12 rostlinami na m². Pro nejlepší výsledky se ujistěte, že každá z těchto rostlin má dostatek půdy a zdravý kořenový systém, díky kterému se nepřevrhne.

Pro pěstování 9-12 rostlin na m² budete muset použít květináče s průměrem mezi 20-30 cm. Tyto květináče mají obvykle objem kolem 7-11 litrů. Použití těchto květináčů je v pořádku, ale mějte na paměti, že vaše rostlinky budou ve vegetativním stádiu pouze po dobu 8 týdnů. Poté kořeny využijí veškeré místo v květináči a začnou být ve stresu z nedostatku místa. Pokud chcete, aby vaše rostliny byly ve vegetativní fázi déle, pak budete muset investovat do větších květináčů.

Někteří pěstitelé zasadí až 25 rostlin na m². Při pěstování takového počtu květin musejí často pěstitelé zkrátit vegetativní dobu a tudíž mají rychlejší sklizeň. Abyste ale mohli vypěstovat tolik rostlin na jednom čtverečním metru, budete muset použít květináče o objemu asi 5 litrů.

SCROG: S metodou ScrOG máte trochu větší flexibilitu ve výběru množství rostlin. Pokud chcete pěstovat jednu rostlinu na m², pak budete muset použít květináč o objemu alespoň 20l. Pokud chcete zrychlit sklizeň, pak pěstujte alespoň 4 rostliny na m² a každou zasaďte do 10l květináče.

U ScrOGu není žádné dané pravidlo, kolik rostlin byste měli pěstovat na m². Závisí to zcela na vašem cíli, rozpočtu a času, který budete chtít vaší sklizni věnovat. Pamatujte, že bez ohledu na to, jakou techniku použijete, vaše rostliny by vždy měly mít co nejvíce místa k růstu.

MYSLETE NA KVĚTINÁČE

ZASTŘIHÁVÁNÍ

SOG: Vitálně rostoucí rostliny a keřovité odrůdy jako jsou například sativy nebo sativa-dominantní hybridé, mohou dík svým vedlejším větvím rychle zaplnit celý prostor. Abyste podpořili tlustší a více vyvinutou hlavní palici, musíte odstranit nižší vedlejší větve. Toto také napomáhá lepšímu proudění vzduchu kolem celé rostliny.

ScrOG: Rostliny se musí zastříhávat hned z kraje růstu, aby došlo k větvení. Budete muset zastřihávat několikrát a v několika směrech, abyste zaplnili celé pletivo. Rostlina musí růst pouze nad pletivem a jakákoliv vegetace pod pletivem musí být odstraněna, protože stejně nedostane téměř žádné světlo. Tímto způsobem vznikne pod pletivem plénum, díky kterému dojde k lepšímu proudění vzduchu kolem celé rostliny a povrchu pěstebního média.

V obou případech bude výdej vody z povrchu listů a evaporace z pěstebního média hrát důležitou roli ve zdraví vašich rostlin.

A NA KONEC, OBOJE JE DOBRÉ

Obě tyto stresové pěstební metody jsou velice úspěšné pro domácí i komerční pěstování konopí. Obě mají své výhody i nevýhody a snaží se využít veškeré místo, které máte k dispozici. Experimentování s těmito metodami vám umožní si vybrat tu, která se vám nejvíce hodí.

Royal Queen Seeds Genetics

Royal Queen Seeds produkuje řadu z nejlepších evropských odrůd konopí a zajišťuje tak pro své pěstitele přístup k těm nejlepším odrůdám marihuany.

Buy at RQS

JE VÁM 18 NEBO VÍCE LET?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.