SOG & ScrOG - Konopné Pěstitelské Metody Pro Vyšší Výnosy

Sea of green je metoda, při které manipulujeme s konopím tak

Existuje mnoho metod, které lze aplikovat k maximálnímu využití pěstitelského prostoru a ke zvýšení výnosů ze sklizně. Mezi nejpopulárnější metody patří sea of green (SOG) a screen of green (ScrOG). Obě dvě metody lze použít k maximalizaci výnosů. Autocorrect tyto metody sice nesnáší, ale konopné rostliny milují SOG a ScrOG.

ZDRAVÍ ROSTLINY NA PRVNÍM MÍSTĚ

Bez ohledu na to, kterou metodu si vyberete, tak je velice důležité, aby vaše rostliny byly zdravé a dobře rostly již od začátku jejich života. To znamená, že je musíte pěstovat v prostředí, které je ideální pro pěstování konopí. Musíte si vybrat správné médium a velikost květináčů a také musíte vzít v potaz osvětlení, pH vody, živiny, teplotu, vlhkost a další.

Pokud tedy máte například mateřskou rostlinu, ze které vyrábíte klony, pak vybrané řízky musejí být zdravé. Pokud budou zdravé, pak je vysoká pravděpodobnost, že i výsledná rostlina bude zdravá a bude vám přinášet požadované výsledky.

  • SOG

Metoda Sea of green zahrnuje mnoho malých konopných rostlin, které se pěstují v těsné blízkosti na jeden metr čtvereční prostoru. Výhodou této metody je fakt, že rostliny stráví méně času ve vegetativní fázi a i přesto vyprodukují co nejvíce palic na daný prostor. S metodou SOG jsou palice připraveny dříve a tudíž můžete stihnout vypěstovat více sklizní za rok.

Metoda SOG se obvykle provádí s klony, jelikož to zaručí, že všechny rostliny budou mít stejné vlastnosti (rychlost růstu, výšku apod.) a tudíž dosáhnete hezkou a rovnoměrnou korunu. Metodu SOG můžete použít i na rostliny vypěstované ze semínek, ale použijte vždy semínka stejné odrůdy. Ideálně se vyhněte dlouhým sativám, jelikož chcete udržet vaše rostliny ve stejné hladině pod osvětlením, abyste zajistili rovnoměrný růst.

  • SCROG

Metoda Screen of green má stejný cíl jako SOG - zvýšit výnos na metr čtvereční. Nicméně vyroste mnohem méně rostlin a používají se větší květináče pro pěstování větších rostlin s většími kořenovými soustavami. Rovnoměrná distribuce světla nad pletivem, skrze které roste mnoho větví, napomáhá k velkému množství stejně velkých květů z jen pár rostlin.

SCROG a LST

Pěstitelé často kombinují techniku ScrOG s metodou LST - low-stress training. Tato metoda může ještě více zvýšit výnosy. Ve skutečnosti by se dalo říci, že ScrOG je o něco složitější LST, jelikož musíte mít k dispozici pletivo.

Metoda LST je velice vhodná do malých indoorů. Umělé osvětlení má v porovnání se sluncem malou propustnost a síla světla je tedy nižší se vzrůstající vzdáleností mezi světlem a palicemi. Metoda LST maximalizuje výnosy na metr čtvereční díky účinnému využití osvětlení. Pokud použijete LST a ScrOG spolu, tak můžete brzy dosáhnout opravdu obrovských výnosů!

SOG SCROG

SCROG NEBO SOG?

SOG: Rostlinny s méně postranními větvemi jsou pěstovány k tomu, aby na nich vyrostl jediný dominantní vrchol. Rostliny se nemusí zastřihávat a nepotřebují moc práce kromě běžné údržby. Strávíte méně času zastřiháváním a budete mít podobné výsledky.

ScrOG: Budete potřebovat pletivo s dostatečně velkou clonou skrz které budete prostrkávat konopné listy a větve. Tuto clonu si můžete vyrobit z běžného pletiva na ploty nebo z plastové mříže či z drátu, který bude zafixován do rámu. Smysl pletiva tkví v tom, že skrz něj prostrkáte veškeré nové větve. Větve, ze kterých by byly nedorostlé postranní větve s prakticky žádnými palicemi, nyní budou zdravé, vrchní větve, které dostanou dostatek světla a vyroste na nich mnoho palic.

ÚČINNÉ VYUŽITÍ MÍSTA

SOG a ScrOG jsou ideální pro pěstitele, kteří mají omezený prostor. Je potřeba mít minimální výšku na pěstování, ale díky těmto metodám využijete každý čtvereční centimetr prostoru. Nebudete potřebovat tolik místa, které byste jinak potřebovali pro nezastřihávané rostliny k vypěstování velké úrody. SOG vyprodukuje velké, individuální palice místo malých, špatně vyvinutých palic.

Typicky, technika SOG podporuje apikální dominanci k posílení a ke zvětšení hlavního květu. Na druhou stranu, metoda ScrOG zavrhuje apikální dominanci a místo toho vyroste mnoho stejně velkých květů.

ÚČINNÉ VYUŽITÍ MÍSTA

VOLBA ODRŮDY

Výběr odrůdy hraje svou roli v účinném využití prostoru.

SOG: Nejčastěji se používají ty odrůdy, které přirozeně mají sklony k vyvinutí dominantní centrální palice. Indiky a indika-dominantní hybridé mají tuto vlastnost ve své morfologii. Jakmile jsou rostliny v určité výšce, nejčastěji kolem 20-30 cm, je potřeba přepnout na 12-12 světelný cyklus pro květ. Rostliny se téměř okamžitě vyvinou v jeden hlavní stonek - palici a okolní vedlejší větve se prakticky zredukují na jednu palici. Někteří pěstitelé pěstují rovnou na 12-12 světelný cyklus, aby se vyvinuly pouze malé rostliny.

ScrOG: K této technice se nejlépe hodí ty odrůdy, které mají mnoho palic na různých místech. Sativy nebo sativa-dominantní odrůdy, které mají mnoho kolínek, mají tuto funkci jako součást své morfologie. Tyto vysoké a větvené odrůdy, jejichž níže položené palice se často plně nevyvinou pokud není rostlina zastřihávaná, obdrží světlo na všechny palice a to vede k jejich růstu. Není nutné tímto způsobem pěstovat pouze sativy, neboť i indiky na tuto metodu reagují stejně.

VEZMĚTE V POTAZ VAŠE KVĚTINÁČE

Užití správných květináčů při pěstování s technikami SOG a ScrOG je velice důležité, jelikož vám pomohou udržet vaše rostliny zdravé a také zvýšit potenciální výnosy. Obecně platí, že byste nikdy neměli pěstovat v květináčích, které mají menší objem než 3-4 litry. V tomto článku se detailněji podíváme na to, jaké květináče byste měli používat pro pěstování se SOG a SCROG.

SOG: Pamatujte, že při pěstování s metodou SOG budete pěstovat mezi 9-12 rostlinami na m². Pro nejlepší výsledky se ujistěte, že každá z těchto rostlin má dostatek půdy a zdravý kořenový systém, díky kterému se nepřevrhne.

Pro pěstování 9-12 rostlin na m² budete muset použít květináče s průměrem mezi 20-30 cm. Tyto květináče mají obvykle objem kolem 7-11 litrů. Použití těchto květináčů je v pořádku, ale mějte na paměti, že vaše rostlinky budou ve vegetativním stádiu pouze po dobu 8 týdnů. Poté kořeny využijí veškeré místo v květináči a začnou být ve stresu z nedostatku místa. Pokud chcete, aby vaše rostliny byly ve vegetativní fázi déle, pak budete muset investovat do větších květináčů.

Někteří pěstitelé zasadí až 25 rostlin na m². Při pěstování takového počtu květin musejí často pěstitelé zkrátit vegetativní dobu a tudíž mají rychlejší sklizeň. Abyste ale mohli vypěstovat tolik rostlin na jednom čtverečním metru, budete muset použít květináče o objemu asi 5 litrů.

SCROG: S metodou ScrOG máte trochu větší flexibilitu ve výběru množství rostlin. Pokud chcete pěstovat jednu rostlinu na m², pak budete muset použít květináč o objemu alespoň 20l. Pokud chcete zrychlit sklizeň, pak pěstujte alespoň 4 rostliny na m² a každou zasaďte do 10l květináče.

U ScrOGu není žádné dané pravidlo, kolik rostlin byste měli pěstovat na m². Závisí to zcela na vašem cíli, rozpočtu a času, který budete chtít vaší sklizni věnovat. Pamatujte, že bez ohledu na to, jakou techniku použijete, vaše rostliny by vždy měly mít co nejvíce místa k růstu.

MYSLETE NA KVĚTINÁČE

ZASTŘIHÁVÁNÍ

SOG: Vitálně rostoucí rostliny a keřovité odrůdy jako jsou například sativy nebo sativa-dominantní hybridé, mohou dík svým vedlejším větvím rychle zaplnit celý prostor. Abyste podpořili tlustší a více vyvinutou hlavní palici, musíte odstranit nižší vedlejší větve. Toto také napomáhá lepšímu proudění vzduchu kolem celé rostliny.

ScrOG: Rostliny se musí zastříhávat hned z kraje růstu, aby došlo k větvení. Budete muset zastřihávat několikrát a v několika směrech, abyste zaplnili celé pletivo. Rostlina musí růst pouze nad pletivem a jakákoliv vegetace pod pletivem musí být odstraněna, protože stejně nedostane téměř žádné světlo. Tímto způsobem vznikne pod pletivem plénum, díky kterému dojde k lepšímu proudění vzduchu kolem celé rostliny a povrchu pěstebního média.

V obou případech bude výdej vody z povrchu listů a evaporace z pěstebního média hrát důležitou roli ve zdraví vašich rostlin.

A NA KONEC, OBOJE JE DOBRÉ

Obě tyto stresové pěstební metody jsou velice úspěšné pro domácí i komerční pěstování konopí. Obě mají své výhody i nevýhody a snaží se využít veškeré místo, které máte k dispozici. Experimentování s těmito metodami vám umožní si vybrat tu, která se vám nejvíce hodí.

Royal Queen Seeds Genetics

Royal Queen Seeds produkuje řadu z nejlepších evropských odrůd konopí a zajišťuje tak pro své pěstitele přístup k těm nejlepším odrůdám marihuany.

Buy at RQS

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.