Poslední týdny květu

ČÁST 1 / ÚVOD

Po vlekoucích se týdnech narůstajícího očekávání máme již konečně na dosah vytoužený okamžik sklizně. Rostliny během prvních tří týdnů květu rostly neuvěřitelnou rychlostí a úplně se proměnily, poté se pomalu začaly tvořit palice. U základní části budoucích palic se postupně začalo objevovat čím dál více bílých chloupků, které snad každý pěstitel mlsně obhlíží.

Po pěti týdnech květu byste na svých rostlinách měli mít tvrdé palice prosycené THC, které ještě pořád rostou a rozšiřují se, které ale v tomto okamžiku mají již velkou část vývoje za sebou. Kvetoucí rostliny by měly být stále ještě krásné a zelené a dosud by měla naplno probíhat produkce THC. Listy kolem palic jsou čím dál lepkavější; tvoří se na nich spousta žlázek, které produkují pryskyřici bohatou na THC, a kterou později použijeme k získání slušné dávky hašiše.

Takže až nastane čas sklizně, který je již za rohem, budeme mít listy, které se odstřihávají z okolí palic, také ale větší listy, které obsahují THC, přičemž obojí se rozloží stranou a nechá se dobře vyschnout. Poté se budete muset také rozhodnout, zda chcete získat vodní hašiš nebo skuff. O tom si ale povíme více v části zabývající se samotnou sklizní.

 

ČÁST 2 / POSILOVAČE KVĚTU

Použití živin Na Konopí

V každém případě, pokud jste své rostliny ovšem nechtěně nepřehnojili, by měl být nyní samotný pohled na pěstírnu zdrojem blaženého, nedočkavého očekávání. Pod silným HPS osvětlením by to měl být pohled vskutku úchvatný – kdy nepřeberné množství žlázek produkujících THC na palicích a na listech v dopadajícím světle tančí a úžasně se třpytí.

Vzhledem k tomu, že kvetoucí rostliny mají zvýšené nároky na přísun fosforu a vápníku, je vhodné přidat pk 13-14 jako stimulaci navíc pro posílení květu. Tyto látky se nacházejí v každé základní směsi živin, ovšem v nižším množství; pomocí pk 13-14 lze jejich nedostatek vyrovnat. Díky tomuto přípravku budou palice tvrdší a hutnější.

Jste-li v pěstování nováčkem, nejlepší je začít se základním balením hnojiv; tyto přípravky obsahují základní hnojivo se všemi látkami NPK (sloučeniny obsahující dusík, fosfor a vápník), pk 13-14 a stimulátor kořenů. Při použití těchto základních produktů dokážete získat více než vynikající sklizeň.

Pokud již nějaké zkušenosti máte a zdá se, že můžete očekávat další sklizeň převážně bez problémů, lze sáhnout po celé řadě doplňujících přípravků, jako je stimulátor květu anebo posilovače či enzymy. Nemá smysl přidávat tyto relativně dražší produkty hned, protože ty pomáhají jedině tehdy, šlo-li dosud všechno během pěstování hladce.

Jako relativně nový pěstitel jste se nepochybně dopustili různých chyb, takže tyto doplňující přípravky by byly s největší pravděpodobností přehnané a příliš by k lepšímu výsledku nepřispěly. Až se vám ale podaří hlavní chyby eliminovat, nabídnout tyto výrobky při další sklizni skutečně cenné vylepšení.

Enzymy se starají o odstranění zbytků starých kořenů a snižují množství solí nahromaděných v médiu, která se zde usazuje po přidávání doplňujících živin. Až budete již nějaký čas používat stejný typ živinové směsi, jistě si povšimnete, že se na povrchu vytvořil bílý, krystalický nános. To jsou právě soli, které jsem zmiňoval. V případě použití organických živin, jako je plagron, se míra hromadění solí může snížit, jelikož tyto výrobky obsahují jejich výrazně nižší hladiny než biominerální živiny.

 

ČÁST 3 / PĚSTEBNÍ NÁDOBY A JEDNOTNOST

Velikost Květináče Pěstování Konopí

Velikost použitých květináčů závisí na počtu pěstovaných rostlin a na tom, kolik týdnů růstu mají k dispozici. Tyto faktory spolu totiž souvisejí. Má-li být v pěstírně omezené velikosti co nejvíce rostlin, je třeba použít menší květináče a rostlinám ponechat na růst méně času. Je-li například na jednom metru čtverečním 16 rostlin, kterým se nechá 5 až 9 dní na růst, postačí rostlinám pětilitrové květináče.

Pokud by se počet rostlin snížil na 10 a nechalo by se jim 10-14 dnů na růst, budou rostliny potřebovat květináče o objemu 7-11 litrů. To znamená, že čím méně rostlin pěstujete, tím větší květináče je třeba použít, a tím delší období růstu je možné jim ponechat. Výsledný výnos bude zhruba stejný bez ohledu na to, který způsob zvolíte. Jediným rozdílem bude doba, do které se sklizeň získá.

V případě 16 rostlin a obvyklé délky květu 8 týdnů bude tedy celková doba od zasetí po sklizeň trvat zhruba dva měsíce a pět dnů. V případě 10 rostlin se bude jednat přibližně o dva měsíce a dva týdny. Jinými slovy, dospět ke stejnému výnosu bude trvat o trochu déle.

Získání sklizně za co nejkratší dobu bývá důležité zejména pro komerční pěstitele. Proto často mívají na jednom metru čtverečních 20 rostlin a těm nechávají pouze 1-3 dny na růst, podle použitého média. Tímto způsobem mohou mít sklizeň každé dva měsíce, jestliže použijí varietu, která potřebuje čas do 8 týdnů. Květ obecně trvá déle v případě rostlin s větším zastoupením Sativa než v případě rostlin s převažujícím zastoupením Indica.

To znamená, že při volbě rostlin se můžete řídit stejnou měrou podle délky květu i podle žádoucího účinku získaného sušeného materiálu. Jestliže dáváte přednost efektu více povznášejícího high než těžšího, tělesného efektu stoned, bude vhodnější volit kříženou varietu Sativa, jejíž květ trvá o něco déle, zhruba 8-10 týdnů. I v tomto případě je ovšem při pěstování ze semínka vždy třeba počítat s tím, že každá rostlina je jedinečná, takže budete v pěstírně mít jednotlivé rostliny, které začnou kvést brzo, jiné s pozdním nástupem květu, a ještě další, které začnou kvést někde uprostřed.

Pokud si někde přečtete, že určitá varieta je „velmi jednotná“, znamená to, že rozdíl v době do sklizně bude u dospělých rostlin velmi malý. Můžete tedy předpokládat, že 80 % rostlin bude mít stejnou dobu růstu; vykazuje-li určitá varieta nižší jednotnost, objeví se mezi rostlinami větší rozdíly z hlediska doby květu, až budou vzrostlé. I to je důležitý faktor, který je třeba vzít při volbě variety v úvahu.

 

ČÁST 4 / KLIMA

Všechny živiny a voda, které budete svým rostlinám během období květu podávat, musejí někde skončit. Voda se odpařuje z listů rostlin a poté se volně vznáší v prostoru pěstírny. Vzhledem k tomu, že na začátku květu měly rostliny ještě málo zelených částí a byly nízké, uvolňovaly do vzduchu jen málo vlhkosti.

To znamená, že vlhkost vzduchu byla spíše příliš nízká než vysoká. Vzhledem k tomu, že rostliny rostou rychleji ve vlhčím klimatu než v suchém vzduchu, který je dílem HPS lamp, lze během prvního týdne či týdnů dosáhnout rychlejšího vývoje a růstu tak, že vlhkost vzduchu zvýšíte. Toho lze nejsnáze dosáhnout, aniž byste museli kupovat zvlhčovač vzduchu, tak, že k ventilátoru přidáte spínač s možností tlumení (reostatem). Takto budete moci měnit rychlost odtahování vzduchu.

Připojení reostatu se hodí, protože s jeho pomocí můžete lépe měnit klima. Kromě toho ventilátor bez reostatu vždy běží naplno, což není vždy nutné, jednak se tím zbytečně utrácí za elektřinu, a jednak stoupá hlučnost na hladinu, která rovněž není nezbytně nutná. Zdrojem hluku není samotný ventilátor, ale proudění vzduchu, který z něj vychází. Je tedy výhodnější, máme-li možnost jej na prvních pár týdnů ztlumit; chod ventilátoru bude tišší a zároveň se bude odsávat méně vlhkého vzduchu, čímž se zvýší obsah vlhkosti ve vzduchu, což zase přispěje k rychlejšímu vývoji sazeniček.

Jakmile rostliny povyrostou, můžete intenzitu čerpání zesílit, protože rostliny již nyní produkují větší množství vlhkosti. Až se skutečně naplno rozběhne růst palic, což bývá zhruba čtvrtý týden květu, je potřeba zajistit, aby její hladina nestoupla příliš.

Příliš vysoká vlhkost může způsobit, že se na tvrdých palicích začne během posledních pár týdnů růstu tvořit plíseň. Když je vlhkost moc vysoká, stoupá šance, že se do struktury palic dostane plíseň. Palice kolem ní bude dále růst a bude zachytávat vlhkost, která nabízí příhodné podmínky pro inkubaci plísní. Větší pravděpodobnost rozvoje plísně je u těch variet, na nichž rostou obzvláště tvrdé palice, naopak menší je u palic vyznačujících se vzdušnější strukturou, díky níž u nich nedochází ke snadnému zachycení vlhkosti.

Když už u nějaké palice objevíte plíseň, můžete ji rovnou oželet, protože plíseň již nějakou dobu působila uvnitř, než začala být patrná na vnějším povrchu palice. Když budete mít třeba nádherně narostlou palici a potom z jejího středu vykoukne zvláštní, žlutě zbarvený lísteček, i když jste rostlině rozhodně dávali dostatek živin – nejlepší je lísteček jemně vytáhnout.

Jestliže se uvolní snadno, je palice infikovaná. Během posledních týdnů tedy nezapomeňte na dobrý a funkční ventilátor. Když začínáte, je to větší investice, pokud ale chcete mít jistotu, že se sklizně dočkáte bez větších zádrhelů, bývá jeho pořízení nezbytné.

Ventilátor jednak odvádí teplý, vlhký vzduch, také ale zajišťuje nasávání svěžího vzduchu bohatého na CO2 do prostoru pěstírny, kde se rostliny mají čile k světu. Tento čerstvý vzduch potřebují k tomu, aby mohly nadále růst a kvést optimálním způsobem. Snažte se tedy zajistit, aby byla hodnota vlhkosti během posledních pár týdnů květu pod úrovní 50 %. Můžete samozřejmě rostliny pěstovat ve skříni a bez ventilátoru a nechávat pootevřené dveře, nezískáte ale optimální výsledky. Když už se hodláte do něčeho pouštět, lepší je udělat to pořádně.

Reostat v kombinaci s ventilátorem vám umožní lépe zvládnout prostředí; vynikající klima potom zase bude znamenat vyšší výnos i kvalitu následné sklizně.

 

ČÁST 5 / JAK NA NIŽŠÍ HLUČNOST

Udržujte Hluk Mimo Růst Místnosti Při Pěstování Konopí

Ti z vás, kdo máte pěstírnu v blízkosti nějaké ložnice, se mohou setkat se stížnostmi kvůli hluku ventilátoru. Jeho hlučnost se dá snížit různými způsoby. Především je to již zmíněný reostat, protože ventilátor, který neběží na plný výkon, dělá méně hluku. Můžete ho tedy zkusit nastavit na 75-80 %.

Proto je vždycky lepší zvolit ventilátor s kapacitou příliš velkou, spíše než příliš slabý. Velký ventilátor nastavený na poloviční rychlost vydává méně hluku než malý ventilátor běžící naplno. Pokud to nebude stačit, můžete si ventilátor nechat zabudovat do izolované skříně. Při pouhém napojení určité délky hadice k ventilátoru se hlučnost značně sníží, protože tím pádem nedochází k okamžitému šíření zvuku, který se naopak nejprve šíří podél hadice, čímž se snižuje jeho hlasitost.

Pokud by ani tyto úpravy nevedly k žádoucím výsledkům, můžete na ventilátor připevnit tlumič. Ten vypadá podobně jako uhlíkový filtr; jedná se o kovovou trubici, která se nasazuje na ventilátor tak, že vznikající zvuk musí nejprve projít touto trubicí, kde dochází k jeho utlumení. Poté již stačí napojit na tlumič normální hadici – a nejspíš zjistíte, že se hlasitost z velké části odstranila.

ČÁST 6 / POSLEDNÍ DVA TÝDNY

Bud Vývoj

Větší část vývoje palic je do 6. týdne završena, pěstujete-li ovšem varietu o středně dlouhé době květu. Během posledních dvou týdnů budou palice především dozrávat a nebudou již významně růst. Palice, které byly dosud obsypané bělostnými chloupky, se začnou pomalu zbarvovat dohněda.

Podle zvolené variety a klimatu v pěstírně může toto dozrávání trvat různě dlouho. Až 80 % malých chloupků zhnědne, přišel čas, abychom ze skříně vytáhli zahradní nůžky a připravili se na sklizeň. Tím, že palice sklidíte trochu dříve nebo později, můžete samozřejmě také ovlivnit výsledný efekt high, který bude získané konopí přinášet. Jestliže palice sklidíte o něco dříve, budou mít spíše efekt „head high“.

Můžete se tedy rozhodnout zcela podle toho, čemu dáváte přednost. Vzhledem k tomu, že naším cílem je obvykle určitá zlatá „střední cesta“, ke sklizni přistoupíme tehdy, až zhnědne 80 % chloupků. Nezapomeňte také, že někdy mohou bílé chloupky hnědnout vlivem klimatu nebo změn vlhkosti. Když se objeví pár hnědých chloupků, neznamená to automaticky, že rostlina již s jistotou dozrává. Hnědé chloupky můžete spatřit i na palici, která odumřela nebo byla infikována plísní.

Samotné sklízení konopí není žádná exaktní věda, nicméně si o něm řekneme alespoň krátce: jsou-li na palicích převážně hnědé chloupky a pár spodních palic má ještě chloupky bílé, můžete bez obav začít se sklizní. Při odhadování zmíněných 80 % je potřeba rostlinu brát jako celek. Pokud budete chtít vyzkoušet všechny možné odstíny high, které se v různých fázích dají získat, můžete rostliny také sklízet po částech a až palice vyschnou, postupně všechny fáze sklizně ochutnat a vyzkoušet.

S blížícím se koncem nejspíš zjistíte, že určitá varieta si živiny drží více než jiná. Například K2 si živiny udržuje skutečně déle, což znamená, že je potřeba je během posledního týdne a půl přestat dodávat. Rostliny i přesto zůstanou svěže zelené, chloupky budou dále tmavnout a jejich palice budou pomalu dozrávat a postupně se nádherně vybarvovat díky úchvatné vrstvě THC na celém jejich povrchu.

Jelikož v médiu stále ještě zůstává dostatek živin (přesné množství závisí na použitém médiu) a také listy obsahují jejich značné množství, přestávají se živiny dodávat během posledních 1,5-2 týdnů květu.

Při pěstování v hydroponickém systému je třeba v dodávání výživy pokračovat do pěti dnů před sklizní, protože rostou-li rostliny pouze ve vodě, začínají žloutnout velmi rychle. Máte-li rostliny v květináčích se zeminou nebo v kokosu apod., zbývá jim pořád ještě poměrně dost živin, které je potřeba spotřebovat. Když rostlinám přestanete dodávat živiny, zužitkují všechnu zbývající výživu v květináči nebo v médiu, teprve poté začnou doslova vysávat své listy, aby odčerpaly výživu i z nich.

Jinými slovy, dokonce i poté, když dodávání živin ukončíte, mají rostliny ještě jejich dostatek. Můžete nadále přidávat stimulátor květu, protože se nejedná o vyživující látku. Listy budou pomalu žloutnout, což je známkou toho, že do sklizně v palicích zbývá velmi málo živin. Takto můžete ušetřit na výdajích za živiny na pár týdnů nebo dnů.

Žloutnutí je tudíž v tomto případě dobré, protože když bude v palicích nadbytek živin, nikterak se tím nevylepší. Nakonec můžete během posledního týdne nebo pár dnů před sklizní odstranit některé z větších listů, čímž si ušetříte při pozdějším sestřihávání trochu času, a také necháte dopadat více světla na nejspodnější palice a dáte jim tak lepší šanci na to, aby v posledních okamžicích, než si je vezmete do péče nůžkami, trochu narostly.

A po tom všem úsilí již nebudete mít během posledních pár týdnů mnoho na práci, snad jen vychutnávání výsledků ze zdroje vašeho nadšení...


Część. 1: Kielkowanie.. Kompletny poradnik kiełkowania nasion konopi.

Część. 2: Część wzrostu lub wegetacji. Konec je již téměř za rohem a během pouhých pár měsíců květu již přijde čas, abychom si připravili nůžky.

Część. 3: Faza kwitnienia. Kwitnienie marihuany.

Część. 5: PřIšel čas sklizně!. Naučte se každý krok sklízení konopí a posklizňového procesu.

JE VÁM 18 NEBO VÍCE LET?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.