Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

Návod Na Zvládnutí Posledních Týdnů Kvetení

X

Po týdnech čekání je již téměř čas sklizně. Rostliny rychle proběhly skrze první tři týdny kvetení a prošly kompletní transformací. Objevily se první bílé pestíky, které utvořily základ pro palice, na které se jistě velice těšíte.

Po asi pěti týdnech kvetení uvidíte na vašich rostlinách plno palic, které stále rostou, jelikož je stále čeká značná část jejich vývoje. Vaše kvetoucí rostliny budou stále zelené a krásné, jelikož se akorát připravují na produkci THC. Listy v okolí palic jsou také lepivější a obsahují mnoho trichomů, které produkují THC. Tyto listy můžete poté použít na výrobu hašiše.

Sklizeň je již za rohem. Je dobré si schovat většinu listů, jelikož i tyto listy obsahují THC a lze je později využít k výrobě scuffu nebo hašiše. O tomto tématu se můžete dočíst víc v naší sekci zabývající se sklizní.

Užívání Stimulátorů Květu

Pokud jste se poctivě starali o své rostliny, dobře je zalévali a nepřehnojili je, pak by pohled na vaši zahrádku měl být dech beroucí. Bez ohledu na to, zda pěstujete v indooru a nebo venku na slunci, jistě máte na rostlinách plno trichomů, které se pod světlem krásně třpytí.

Kvetoucí konopné rostliny vyžadují více fosforu a draslíku a je vhodné jim dodat PK 13/14 stimulátory květů, které podpoří vývoj květu. Tyto sloučeniny lze nalézt v každém běžném hnojivu, ale v menším množství. S větším množství PK 13/14 můžete vypěstovat hustší a kompaktnější palice. Pokud jste v pěstování nováčkem, pak je nejlepší začít s běžnými hnojivy pro konopí, tzv. NPK (dusík, fosfor a draslík) a přidat PK 13/14 pro růst květů a stimulaci kořenů.

S těmito základními produkty budete schopni vypěstovat skvělou sklizeň. Pokud jsou rostliny zdravé, můžete na ně aplikovat několik doplňkových produktů jako jsou stimulátory květu či různé enzymy. Pokud si vaše rostliny nevedou dobře, nedává smysl k nim přidat tyto často drahé produkty, jelikož tyto produkty jsou schopné podpořit růst rostliny pouze tehdy, pokud jde vše podle plánu. Nováčci často dělají chyby a tyto produkty často nezachrání špatně rostoucí rostliny, proto je zbytečné je v takovýchto případech používat.

Enzymy slouží ke snížení akumulaci soli v půdě, která pochází z používání hnojiv. Po delším užívání stejné lahve s hnojivy si jistě všimnete bílého, krystalického filmu. To jsou krystalky soli, které se také akumulují ve vašem květináči s rostlinami. Pokud budete pěstovat s organickými hnojivy, tak můžete snížit akumulaci těchto solí, jelikož tyto produkty obsahují daleko nižší hladiny solí než minerální hnojiva.

Stimulátory Květu: Výhody A Nevýhody

Výhody

  • Mohou podpořit růst palic
  • Mohou maximalizovat výnosy
  • Mohou podpořit sílu a chuť
Poslední týdny květu

Nevýhody

  • Nevhodné pro nováčky v pěstování konopí
  • Nepotřebné pokud používáte dobré hnojivo pro konopí
  • Jejich užívání může vést k přehnojení
  • Další výdaje
Poslední týdny květu

Výpočet Doby Kvetení V Závislosti Na Velikosti Květináče

Ideální velikost květináče závisí na tom, kolik rostlin pěstujete a kolik dnů/týdnů vegetativní fáze jim dopřejete. Tyto dva hlavní faktory jsou často spjaté. Pokud máte velké množství rostlin v malé místnosti, pak budete muset použít menší květináče a dopřát rostlinám méně času k růstu. Například máte 16 rostlin na jeden metr čtvereční a dopřejete jim mezi 5-9 dny vegetativní fáze. Tyto rostliny stačí zasadit do 5 litrových květináčů.

Pokud budete mít pouze 10 rostlin, pak je můžete nechat růst po delší dobu, asi 10-14 dní. Tyto rostliny budou potřebovat 7-11 litrové květináče. Čím méně rostlin pěstujete, tím větší květináče můžete použít a tím delší dobu k růstu jim můžete dopřát. Konec konců, výnosy budou více méně stejné bez ohledu na to, jakou metodu pěstování použijete. Jediný rozdíl je v čase, za který budete moci sklízet.

Pěstitel, který pěstuje 16 rostlin s běžnou osmitýdenní dobou kvetení, bude potřebovat asi dva měsíce a pět dní, než bude moci začít sklízet.

Pokud máte deset rostlin, pak budete potřebovat asi dva měsíce a dva týdny. Jinými slovy, budete potřebovat více času k dosažení stejných výnosů. Komerční pěstitelé se snaží co nejrychleji dosáhnout sklizně. Z toho důvodu často pěstují i 20 rostlin na jednom čtverečním metru a dopřejí jim k růstu pouze 1-3 dny v závislosti na tom, jaké pěstební médium používají. Tímto způsobem mohou sklízet každé dva měsíce, pokud používají odrůdu, která vykvete za osm týdnů. Obecně platí, že sativa dominantní rostliny kvetou déle než indika dominantní.

Při výběru konopných semínek byste si měli dávat pozor na dobu kvetení a také na další faktory, jako je jejich chuť či účinky. Pokud preferujete cerebrální účinky před fyzickými, pak budete chtít sativa dominantního hybrida, který kvete déle, a to sice mezi 8-12 týdny. Každopádně, každá rostlina je unikátní. Vždy se můžete setkat s rostlinami, které jsou stejnou odrůdou a staráte se o ně úplně stejně, ale přesto každá jednotlivá rostlina bude kvést o trochu jinak.

Pokud jste někde četli, že nějaká odrůda je "uniformní" pak to znamená, že mezi jednotlivými rostlinami stejné odrůdy bude minimální rozdíl v časech sklizně. V tomto případě můžete očekávat, že 80% rostlin bude připraveno ke sklizni ve stejnou dobu. Existují ale i odrůdy, které takovou uniformitu nemají a budou tak kvést různě. Při výběru sklizně byste tento faktor měli vzít v potaz.

Kontrola Klimatu

Kvetoucí konopí vyžaduje specifické klimatické podmínky ke správnému růstu. Bez ohledu na stádium růstu, konopí potřebuje dobrou ventilaci k zaručení zdraví. Co se týče vlhkosti, pak kvetoucí rostliny vyžadují daleko menší vlhkost vzduchu než semenáčky či mladé rostliny ve vegetativní fázi.

Ideální Vlhkost

U kvetoucích rostlin byste měli mít relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40-55%. Nejjednodušší způsob jak tohoto docílit bez pořizování zvlhčovače vzduchu je připojit k ventilátorům ovladač intenzity. S tímto ovladačem můžete měnit rychlost, jakou je vzduch z pěstírny vynášen a pozměnit tak klima ve vaší pěstírně. Navíc, ventilátor bez tohoto ovládání vždy pracuje na plnou rychlost, i když to není potřeba. Nejenže tak plýtváte elektřinou, ale vytváříte také daleko více hluku než je potřeba.

S jednoduchým ovladačem intenzity můžete nastavit vaše ventilátory tak, aby vysávali menší množství vlhkého vzduchu z vaší pěstírny v průběhu prvních týdnů kvetení. Jakmile ale vaše rostliny povyrostou, můžete vaše ventilátory nastavit tak, aby vysávaly větší množství vlhkosti. Jakmile budou vaše rostliny v květu, tak byste se měli ujistit, aby relativní vlhkost v pěstírně nebyla více než 50-55% RH.

Poslední týdny květu

Kontrola Plísně

Příliš vysoká vlhkost v posledních několika týdnech kvetení může vést ke vzniku plísně na vašich palicích. Je to způsobeno tím, že vlhkost je uvězněna uvnitř palic a vytváří tak ideální místo k růstu řady plísní a patogenů. Je dobré poznamenat, že odrůdy s tvrdšími a hustějšími palicemi mají riziko vzniku plísně daleko vyšší než odrůdy, které mají volnější palice.

Jakmile zpozorujete na vašich palicích plíseň, tak je můžete považovat za ztracené, jelikož plíseň napadla vnitřek palice daleko dříve, než se začala ukazovat na jejím povrchu. Pokud máte hezky vyvinutou palici a uvidíte u ní divný žlutý sugar leaf, tak jej co nejopatrněji vytáhněte. Pokud list odpadne prakticky sám, může to znamenat, že je tato palice infikovaná. Měli byste si tedy dát opravdu pozor na to, abyste v pěstírně měli dobrý pohyb vzduchu okolo rostlin. Pokud si nejste jistí, můžete investovat do pohlcovače vlhkosti.

Ventilace

Společně s hladinou vlhkosti je pohyb vzduchu dalším důležitým faktorem, který přispívá ke zdraví vašich rostlin. Výfukový systém a nebo stojící ventilátor zaručí, že teplý a vlhký vzduch se dostane pryč, zatímco čerstvý vzduch se dostane do pěstírny. Rostliny potřebují čerstvý vzduch ke správnému růstu a kvetení. Pokud pěstujete ve skříni nebo obdobném malém prostoru, pak možná ani nemáte místo na ventilátor. Můžete však nechat pootevřené dveře a díky tomu dostat dovnitř nějaký čerstvý vzduch.

Pokud máte ventilátory připojené k ovladači intenzity, tak se můžete stát mistrem prostředí ve vaší pěstírně a maximalizovat tak potenciální výnosy.

Ventilace

Tipy Na Snížení Hluku

Pokud pěstujete v indooru, pak může být problém hluk ventilátorů. Ale nemějte strach, existuje několik možností jak tento hluk snížit. Jak jsme již zmínili, jednou možností je zpomalit rychlost ventilátorů. Pokud je stáhnete na 75-80% maximální rychlosti, pak to udělá opravdový rozdíl.

To také znamená, že je často lepší koupit ventilátor, který má daleko vyšší kapacitu. Pokud máte velký ventilátor, pak můžete snížit jeho rychlost pouze o polovinu a nebude dělat takový randál. Pokud toto nepomůže, můžete také zkusit umístit vaše ventilátory do izolovaného boxu. Pokud připojíte k ventilátoru trubku, tak to může také udělat velký rozdíl, jelikož hluk se nedostane okamžitě do okolí, ale nejprve proběhne trubkou.

Pokud vám žádná z těchto rad nepomůže, pak můžete zkusit použít tlumič hluku. Vypadají podobně jako uhlíkové filtry, ale mají kovovou trubku, která se připojí k vašemu ventilátoru. Stačí pak použít k přidělání trubky obyčejnou kobercovou pásku a budete si moci konečně užít snížený hluk vašich ventilátorů.

Poslední Dva Týdny Kvetení

Pokud pěstujete odrůdy s průměrnou dobou kvetení, pak se většina palic vyvine kolem šestého týdne kvetení. V posledních dvou týdnech kvetení budou palice zrát a už moc nepovyrostou. V tomto okamžiku se bílé pestíky začnou pomalu zabarvovat do jantarové barvy. Doba zrání může trvat různě dlouho podle toho jakou odrůdu pěstujete a také v závislosti na enviromentálních faktorech.

Kontrola Pestíků A Trichomů

Jedním způsobem, kterým můžete zjistit kdy sklízet, je inspekce pestíků. Jakmile je asi 80% pestíků hnědých, pak již je vaše tráva připravena ke sklizni. Uvědomte si však, že některé faktory mohou ovlivnit hnědnutí pestíků a pokud chcete přesnější metodu, pak zkuste zkontrolovat trichomy. Kontrola trichomů je ten nejjistější způsob jakým zjistit, kdy je čas sklizně.

Trichomy jsou malé, lepivé a krystalické výrůstky na palicích a listech rostliny, které produkují kanabinoidy a terpeny. Trichomy jsou miniaturní a k jejich pozorování budete potřebovat lupu a nebo mikroskop. Pod mikroskopem či lupou vypadají jako miniaturní houby.

Jak vaše konopí dospívá, trichomy změní barvu z transparentní na mléčnou a poté na jantarovou. Pokud jsou jejich hlavičky stále transparentní, pak ještě konopí není uzrálé. Jakmile budou trichomy mléčně zbarvené, pak je již čas sklizně. To, kdy se rozhodnete sklidit, má také vliv na výsledný účinek konopí. Pokud sklidíte v moment, kdy jsou trichomy z většiny mléčné, tak výsledný účinek konopí bude spíše cerebrální. Pokud si počkáte až budou spíše jantarové, tak bude účinek spíše sedativní. Mnoho pěstitelů sklízí v moment, kdy 15% trichomů je jantarově zbarvených, zatímco zbytek je mléčný.

Trichomy a pestíky v rostlině konopí

Ukončení Hnojení/promývání

Na konci kvetení zbývá v půdě i listech stále mnoho živin. Abyste předešli ošklivé a chemické chuti, stačí jednoduše nehnojit poslední 1,5 - 2 týdny kvetení. Pokud pěstujete hydroponicky, pak byste měli přestat hnojit posledních pět dnů před sklizní, jelikož pěstujete ve vodě. Pokud ale pěstujete v půdě či kokosu, pak se nemusíte bát, že by vaše rostlina strádala.

Jakmile přestanete hnojit, vezmou si vaše konopné rostliny všechny živiny, které zůstaly v půdě. Poté se budou snažit využít všechny živiny, které zůstaly v listech. Z tohoto důvodu jsou listy v pozdní fázi kvetení žluté. Další výhodou je, že ušetříte nějaké peníze na hnojivech.

V průběhu těchto dvou týdnů můžete periodicky promýt vaše pěstební médium čistou vodou s vyváženým pH, díky čemu se zbavíte jakýchkoliv minerálů, které by mohly v půdě být. Ujistěte se, že vodu promyjete opravdu důkladně a po chvíli co se voda vsákne ji promyjete znovu. Jenom tak se můžete zbavit všech přebytečných živin. Nicméně nezalévejte příliš, přeci nechcete poškodit své rostliny pár dnů před sklizní.

Rostlina konopí připravena k proplachování

Zastřihávání

Jakmile jsou listy v pozdním kvetení žluté, nemusíte se obávat, že se něco pokazilo. Ve skutečnosti to je dobré znamení, jelikož vaše rostliny využívají všechny přebytečné živiny.

Někteří pěstitelé pomalu zastřihávají své rostliny v průběhu posledních týdnů či dnů před sklizní. Dělají to z toho důvodu, aby se světlo dostalo i ke spodnějším palicím, kterým stínily velké listy. Vzhledem k tomu, že žluté listy často odpadnou sami od sebe, mohou vám ušetřit nějakou práci. Nicméně, v této fázi kvetení se můžete pustit do odstřihnutí všech žlutých listů, které již splnily svůj účel. Sklizeň bude poté také daleko jednodušší.

Šťastné pěstování!


Wait It Out
Wait It Out
Wait It Out
Wait It Out

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37756 recenzí