Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Steven Voser Reviewed by: Mr José

Čas sklizně je bezpochyby oblíbeným datem v kalendáři každého pěstitele. Protože však doba sklizně může výrazně ovlivnit sílu a účinky vaší trávy, je velmi důležité, abyste sklízeli své květy ve správný čas.


Jak poznat, kdy je konopí připraveno ke sklizni

Seed banky často poskytují hrubé odhady data sklizně svých odrůd, které mohou sloužit jako přibližný odhad toho, kdy můžete očekávat, že budou vaše rostliny připraveny ke sklizni. Genetika kmene vám také může poskytnout určitou představu o tom, za jak dlouho vaše rostliny dosáhnou zralosti.

Kmeny sativa obvykle kvetou déle než indiky, pravděpodobně proto, že pocházejí z teplých oblastí s dlouhým létem. Například naše odrůda Shining Silver Haze má dobu kvetení přibližně 11 týdnů (což je na odrůdu Haze stále považováno za krátkou dobu), zatímco naše Special Kush 1 potřebuje ke kvetení jen 7-8 týdnů.

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda jsou vaše rostliny připraveny ke sklizni, je jednoduše se na ně podívat. Zralé rostliny konopí vykazují řadu poznávacích znamení, mezi něž patří např:

1. Žloutnoucí listy

When is My Cannabis Plant Ready for Harvest

Žloutnoucí listy jsou obvykle známkou nedostatku živin nebo problému s patogeny/škůdci během vegetativní fáze růstu. Během fáze kvetení je však zcela normální, že se u rostlin konopí objeví žloutnoucí listy. Obvykle začíná u vějířovitých listů (tj. velkých, širokých listů pod květy a uzly) a postupně se rozšiřuje na menší listy blíže ke květům, jak vaše rostliny spotřebovávají živiny uložené ve starém listí a soustředí veškerou energii na vývoj větších a těžších palic.

U zdravých, dozrávajících rostlin konopí uvidíte, že starší listy směrem ke spodní části koruny začnou žloutnout jako první. Jak rostliny dále dozrávají, starší listy směrem ke středu a vrcholu rostliny je budou následovat a začnou žloutnout. Ponechány samy sobě mohou rostliny konopí nakonec vyvinout žluté cukrové listy a květy, jak se pomalu blíží ke konci svého životního cyklu - tomu se samozřejmě budete chtít vyhnout a sklízet rostliny, dokud jsou jejich květy ještě živé a zelené.

Poznámka: V závislosti na genetice, se kterou pracujete, se může stát, že vaše rostliny při dozrávání získají také růžové, fialové a dokonce i tmavě černé odstíny. To je do značné míry dáno genetikou a podmínkami prostředí (nižší teploty během kvetení mohou u rostlin podpořit vznik fialových květů).

2. Oranžové pestíky

When is My Cannabis Plant Ready for Harvest

Pamatujete si na bílé chloupky, které se začaly tvořit z květů vašich rostlin, když začaly kvést? Jedná se o pestíky a jsou to vlastně pohlavní orgány samičích rostlin konopí určené k zachycování pylu uvolňovaného do vzduchu samčími rostlinami. Jakmile květy dozrají, tyto pestíky změní barvu a ze světle bílé se stanou oranžové/jantarové. Většina pěstitelů sklízí květy, když se zhruba 90 % pestíků rostliny zbarví do oranžova, protože koncentrace THC je v této době považována za nejvyšší.

3. Plné kalichy

When is My Cannabis Plant Ready for Harvest

Kalichy jsou cibulky, v nichž se nacházejí pestíky samičí rostliny konopí. Jsou nejpryskyřičnatější částí rostliny konopí a kromě toho, že tvoří také strukturu květů konopí, mohou být dobrým ukazatelem zralosti rostliny. Obecně platí, že kalichy konopí se s dozráváním květů stávají baculatými a zůstávají delší dobu neoplodněné.

Jakmile vaše rostliny konopí začnou kvést, měli byste si všimnout, že jejich kalichy časem výrazně "ztloustnou". Jakmile budou vypadat pěkně baculaté a budou z nich vyčnívat ohnivě oranžové pestíky, je čas vytáhnout mikroskop a zkontrolovat trichomy rostliny, abyste mohli vynést konečný verdikt, zda je skutečně čas sklizně.

4. Mléčné/jantarové/čiré trichomy

When is My Cannabis Plant Ready for Harvest

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda jsou vaše rostliny konopí připraveny ke sklizni, je prohlédnout si jejich trichomy pomocí mikroskopu nebo klenotnické lupy. Trichomy jsou pryskyřičné žlázy a tvoří mrazivý, lepkavý povlak, který se nachází na květech konopí. Jednotlivé trichomy vypadají izolovaně a pod mikroskopem jako malé skleněné houbičky, korálky nebo chloupky. Jak květy konopí dozrávají, jejich trichomy se mění z křišťálově čirých na mléčně bílé a nakonec na jantarové.

Většina pěstitelů se rozhoduje pro sklizeň květů, když se přibližně 70 % trichomů změní na mléčné nebo zakalené, což signalizuje vrchol produkce THC. 15 % by mělo zůstat čirých, zatímco 15 % by mělo přejít do mléčné barvy a stát se jantarovými.

Předpokládá se, že květy sklizené v této době produkují silnější head-high, zatímco květy sklizené později jsou bohatší na CBN (kanabinol), a proto produkují více relaxační, fyzické zhulení. Předpokládá se, že květy s převážně čirými trichomy jsou méně silné a zanechávají hlavu jasnější.

Ttichomes Colours

Jak sklízet rostliny marihuany

Jakmile jste se ujistili, že jsou vaše rostliny konopí zralé, je čas na sklizeň! Ačkoli většina pěstitelů má své vlastní způsoby sklizně, které se mohou mírně lišit, základy sklizně trávy zahrnují:

  1. Seříznutí živých rostlin.
  2. Odstřihnutí velkých vějířovitých a cukernatých listů od květů (mokré stříhání). Tento krok můžete vynechat, pokud dáváte přednost suchému ořezávání rostlin.
  3. Zavěšení celých rostlin nebo jednotlivých větví k sušení v tmavé a suché místnosti.
  4. Ořezávání vějířovitých a cukernatých listů (pokud jste rostliny ořezávali za mokra, můžete tento krok vynechat). Více informací o rozdílech a výhodách mokrého a suchého stříhání najdete zde.
  5. Sušení květů ve skleněných nádobách pro zvýšení jejich chuti a síly.
Vídeo aneu: 540076385

Nejlepší doba pro sklizeň rostlin konopí

Když budete vědět, jak doba sklizně ovlivňuje sílu a účinky vašich květů, budete přesně vědět, kdy rostliny seříznout, abyste zajistili, že vaše květy budou mít účinky, které si nejvíce přejete. Pamatujte si, že obecně platí, že čím později své květy sklidíte, tím uvolněnější budou jejich účinky. Podrobnější informace o tom, zda sklízet květy brzy nebo později v sezóně, naleznete zde.

Lze sklízet konopí s prašnou plísní?

Prašná plíseň je houba, která běžně napadá konopí a další rostliny. Jak napovídá její název, tvoří na listech a poupatech konopí bílý prášek podobný mouce. Zatímco při zjištění na vegetačních rostlinách ji lze léčit, všechny květy konopí s bílou moučnivkou je třeba zlikvidovat, protože obsahují spory houby, které mohou být v případě konzumace pro člověka velmi škodlivé.

Pokud objevíte práškovitou plíseň během vegetačního cyklu, urychleně ošetřete rostliny kombinací insekticidního mýdla a neemového oleje nebo fungicidu Propolix. Podívejte se na našeho **průvodce prevencí a léčbou plísní konopí, kde najdete podrobný návod, jak se bránit bílé práškovité plísni a dalším plísním konopí. Nezapomeňte, že většina plísní konopí je mimořádně účinná v produkci spor, takže budete muset do puntíku dodržovat pokyny uvedené v našem článku, abyste minimalizovali škody, které způsobují.

Pokud naopak na kvetoucích rostlinách konopí spatříte plíseň práškovitou, nezbývá vám nic jiného než napadené rostliny vyřadit, abyste zabránili šíření plísně. Někteří pěstitelé se sice snaží zachránit ta poupata, která nejsou houbou viditelně zasažena, to však nedoporučujeme, protože i nezasažená poupata pravděpodobně obsahují spory houby.

When is My Cannabis Plant Ready for Harvest

Kdy sklízet semena konopí

Zatímco pěstování konopí sinsemilla (bez semen) způsobilo revoluci v pěstování květů konopí pro rekreační a lékařské účely, ne všechny rostliny konopí se pěstují pro své květy. Šlechtitelé, semenné banky a výrobci konopných semen potřebují pro svůj byznys samičí rostliny k opylení. A stejně jako neopylené květy, i rostliny konopí pěstované pro semena je třeba sklízet ve správný čas, aby byla zajištěna nejvyšší kvalita semen.

Pamatujte, že opylené květy konopí dozrávají déle než květy neopylené. Také při sklizni semen konopí je větší prostor pro chyby, protože sklizeň semen před jejich zralostí může ovlivnit jejich klíčivost. Obecně lze říci, že nejlepším způsobem, jak otestovat, zda je opylovaná samičí rostlina konopí připravena ke sklizni, je prohlédnout jedno z jejích semen. Zralá semena budou mít velký, plný tvar a tmavší hnědý odstín s černými tygřími pruhy. Předčasně dozrálá semena budou naopak vypadat menší a budou mít světle zelený nebo béžový odstín bez pruhů.

Jak sklízet pyl konopí

Zatímco většina hobby pěstitelů samčí nebo hermafroditní rostliny vyřazuje, šlechtitelé konopí si jich cení pro jejich pyl, který může obsahovat genetiku pro silné a odolné hybridy. Aby byl pyl, který sklízíte, co nejkvalitnější, je důležité ho sbírat, jakmile samčí rostlina otevře pylové váčky. K tomu obvykle dochází několik týdnů poté, co samčí rostliny začnou kvést. Nejjednodušší způsob sběru pylu je odstranit celé samčí květy a několik dní je sušit v uzavřené nádobě. Usušené květy lze poté protřepat přes mikronové síto a oddělit tak pyl od rostlinné hmoty. Pro skladování pylu, jeho uchování a zejména ochranu před vlhkostí mnozí pěstitelé míchají pyl s moukou.

Co se stane, když nesklidíte konopí?

Pokud se rostliny konopí nesklidí, obvykle dokončí svůj životní cyklus a uschnou. V přírodě by se v takovém případě do vzduchu a na zem uvolnila semena opylené samice, která by připravila půdu pro další generaci rostlin konopí. Kromě toho mají rostliny konopí vrozenou touhu po rozmnožování. Když se jim nedostává oplodnění od samčího pylu, některé rostliny zažívají zvýšenou hladinu stresu, což může vyústit v hermafroditismus - stav, kdy v zoufalé snaze o samoopylení vytvářejí samčí květy. Pokud je tato snaha úspěšná, vede k tvorbě podřadných květů, které obsahují velké množství semen. Tento proces se běžně nazývá "rodelizace".

Dejte se do sklizně!

Nyní, když už víte, jak efektivně sklízet květy, semena a pyl konopí, je čas vrátit se na zahradu. Nezapomeňte mít po ruce tento článek, který vám pomůže rozpoznat zralé květy konopí a sklidit květy ve správný čas, abyste si zajistili jejich sílu a účinky, po kterých toužíte. Navíc si nezapomeňte založit náš blog, kde najdete další tipy pro pěstování konopí.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzí