Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Adam Parsons

Jak přesadit vaše konopné rostliny: tipy a rady.


Zdravé kořeny znamenají silnou rostlinu a tlusté palice plné pryskyřice. Zkrátka všechno musí být velké! Čím větší, tím lepší!

Ať už jste se rozhodli pěstovat SOG, ScrOG a nebo bez jakékoliv pěstitelské metody, tak i přesto je nutné vědět, kdy přesně přesadit vaše konopné rostliny do větších květináčů. Existují i výjimky, kterým se také budeme věnovat, ale nejprve se pojďme podívat na velice důležitou otázku.

PROČ JE PŘESAZOVÁNÍ KONOPÍ DŮLEŽITÉ?

Na rozdíl od hydroponie, pěstování v médiích jako je půda a nebo kokos vyžaduje přesazování do větších květináčů. Proč tomu tak je?

Jak kořeny expandují do substrátu a hledají živiny, tato síť proroste co největší možný prostor. Jakmile kořeny kompletně vyplní objem květináče, tak budou růst v kruzích kolem okrajů květináče a tyto rostliny již nemají kam dále expandovat. Vegetativní růst se zpomalí a to potenciálně vede i ke snížení vašich potenciálních výnosů.

Pokud včas přesadíte své rostliny do větších květináčů, můžete tomu předejít. Přesazení zaručí, že kořeny mají vždy dostatek místa k rychlému a zdravému růstu.

Video id: 275636482

JAK ČASTO MÁM PŘESAZOVAT?

A nyní vám povíme opak toho, co jsme řekli výše. Technicky vzato přesazovat nemusíte, ale měli byste a to obzvláště tehdy, pokud chcete maximalizovat své výnosy.

Rostliny rostou rychleji v menších květináčích, ale jsou zde náchylnější na nadměrné zalévání či hnojení. Jakmile vysadíte svá semínka do malých květináčů, tak je riziko plísně a nebo dalších podobných problémů vcelku minimální. Nicméně, jakmile začnou vaše semenáčky přecházet do vegetativní fáze a budou chtít vybudovat pořádný kořenový systém, tak se budete muset vypořádat s jinými problémy.

Mezi pěstiteli platí pravidlo, že konopí by se mělo z prvního květináče přesazovat poté, co rostliny budou mít alespoň tři patra. Jakmile k tomu dojde, tak můžete přesadit své rostliny do větších květináčů, ve kterých je necháte, dokud nebudou dvojnásobně velké. Nakonec budete chtít přesadit své rostliny do finálních a největších květináčů, kde zůstanou až do té doby, dokud je nesklidíte.

Obecně by se tedy dalo říct, že světločivnou rostlinu je vhodné přesadit dvakrát až třikrát. Častější přesazování se nedoporučuje, jelikož proces přesazování způsobuje rostlinám veliký stres.

KDY PŘESADIT KONOPÍ

Pojďme se nyní podívat na seznam vizuálních indikátorů, které vám pomohou určit, zda vaše rostliny potřebují přesadit!

 • Velikost rostliny: Pokud rostlina viditelně přerostla květináč, tak je na čase ji přesadit. Můžete si také pomoci tím, že spočítáte její patra.
 • Rychlost růstu: Pokud si všimnete, že vaše rostlina začíná v příliš malém květináči rychle růst, tak ji přesaďte, aby se její růst nezastavil. Pomoci vám může počet velkých listů na vaší rostlině. Čím více fotosyntézy může rostlina provést, tím více vyroste.
 • Vývoj kořenů: Pokud již nemají kořeny kam růst, tak začnou vylézat z květináče a rostlina musí být přesazena.
 • Problémy se zaléváním: Rostoucí rostliny jsou žíznivé! Pokud květináč příliš rychle vysychá, tak vaše rostlinky potřebují větší nádobu.
 • Problémy s růstem: Pokud si všimnete pomalého růstu a nebo nezdravého vzhledu, pak nejspíše máte rostliny v příliš malém květináči a je třeba je přesadit.
KDY PŘESADIT KONOPÍ

KOLIK PROSTORU POTŘEBUJE KONOPÍ?

V přírodě si rostliny více méně samy určí, jak budou růst. Pokud však pěstujete konopí pro průmyslné využití, tak je musíte vysadit velice blízko sebe. Kořeny jednotlivých rostlin se poté zaplétají a to vede k vypuštění hormonů, které podporují vysoký růst bez růstu vedlejších větví. Tuto vlastnost lidé využívají k dosazení perfektních vláken, která nejsou přerušena větvením.

Pokud pěstujete konopí pro osobní používání, tak chcete každé rostlině dopřát co nejvíce místa. Nejenže tak podpoříte větvení a robustní růst, ale rostliny budou také zdravější. Jak velké květináče byste tedy měli používat pro jednotlivé fáze růstu?

Abychom vám pomohli maximálně využít prostor a čas, zde je seznam standardních velikostí květináčů, které jsou používány pro každou jednotlivou fázi růstu. Menší rostliny lze pěstovat ve finálním květináči o rozměru 30 cm. Obrovskou rostlinu vypěstujete v květináči o rozměru kolem 60 cm. Všechny standardní květináče jsou stejné v tom, že průměr okraje se rovná jejich hloubce. Zdravá konopná rostlina může snadno vyprodukovat korunu, která je třikrát větší než průměr květináče.

Pro semenáčky a mladé rostliny

Pro robustní rostliny ve vegetativní fázi

Počátek hranice pro finální květináče
10cm = 0.5l  25cm = 11l  46cm = 57l 
13–15cm = 1l 30cm = 19l  61cm = 95l
18–20cm = 4l 36cm = 26l  76cm = 114l
22cm = 7.5l 41cm = 38l -


PROČ NEVYSAZOVAT DO NEJVĚTŠÍHO KVĚTINÁČE?

Toto rozhodnutí je na vás. Nicméně veliké květináče obsahují obrovské množství půdy a hrozí tedy riziko nadměrného nasáknutí vodou. To znamená, že při zalévání rostlin, které jsou ve velikých květináčích, musíte být opatrní, jelikož můžete snadno vytvořit podmínky pro plíseň či pro jiné patogeny nebo infekce.

Konopí preferuje suchou půdu a tudíž si se zálivkou dávejte pozor. Pokud vysazujete přímo do velikého či finálního květináče, tak v průběhu prvního týdne zalévejte sporadicky. O menší květináče se snáze stará a to platí obzvláště pro první týdny vegetativní fáze. Menší květináče lze také v případě nutnosti snáze přenášet a lze je krásně nasměrovat pro ideální dopad světla.

JAKÝ TYP KVĚTINÁČŮ BYCH MĚL/A POUŽÍT?

Většina pěstitelů konopí volí standardní bílé plastové květináče s dírami pro odtok vody. Proč bílé? Černé a nebo jinak barevné květináče produkují teplo po dopadu slunečního záření, zatímco bílé květináče světlo odrážejí a tudíž nezahřívají vaše rostliny. Alternativou jsou air pots či látkové květináče, které přirozeně dodávají kořenům vzduch, který je potřeba pro optimální růst a vývoj. Většina pěstitelů nejčastěji vysazuje do klasických malých květináčů na sadbu.

JAK PŘESADIT KONOPÍ

Při přesazování konopí je velice důležité nezapomenout na to, že přesazování způsobuje rostlinám šok a stres. Buďte tedy velice opatrní! Čím méně poškodíte kořeny, tím lépe! Tento proces není vhodné uspěchat.

Dalším důležitým faktorem je čistota. Ujistěte se, že vaše pracovní plocha je čistá a předtím, než se do toho pustíte, si umyjte ruce. Lepší alternativou jsou jednorázové rukavice.

Nepřesazujte během dne pod jasným sluncem a nebo pod intenzivním světlem z lampy. Je důležité, aby kořeny byly co nejméně vystaveny světlu a můžete tedy zkusit přesazovat večer či v noci.

PŘESAZOVÁNÍ KROK ZA KROKEM

  1. Pokud budete přesazovat vaše semenáčky, tak je zalijte 1–2 dny před přesazováním. Půda by měla být vlhká, nikoliv mokrá. Při přesazování starších rostlin je vhodnější nechat půdu vyschnout, jelikož tímto způsobem budou kořeny držet pohromadě.
  2. Připravte si nový květináč a naplňte jej kvalitní půdou. Naplňte jej asi do 3/4 a neudusávejte hlínu. Zalijte nový květináč a udělejte doprostřed díru, která je dostatečně velká pro novou rostlinu.
  3. Rukou zakryjte půdu ve starém květináči a opatrně květináč i s rostlinou překlopte. Rostlinu byste si měli přidržovat prsty.
  4. Opatrně vyjměte kořeny ze starého květináče. Pokud kořeny nejdou samy od sebe vyndat, tak lehce zmáčkněte strany květináče a uvolněte půdu. Pokud kořeny stále nechtějí jít ven z květináče, tak použijte nůž a nebo lžíci a opatrně je "vyřízněte" z vnitřních stran květináče. Tuto metodu použijte až jako poslední řešení! Rozhodně se nesnažte rostlinu z květináče vytrhnout!
  5. Jakmile je rostlina konečně uvolněná, tak rukou přidržujte kořeny a opatrně je usaďte do díry v novém květináči. Poté si vezměte další půdu a vyplňte jí zbytek květináče. Lehce půdu udusejte, aby rostlina držela na místě.
  6. Lehce rostlinu zalijte, abyste jí pomohli zvyknout si na nový domov. Nyní je skvělá šance použít stimulátor růstu kořenů. Tyto produkty pomáhají rostlinám lépe zvládat šok z přesazení a podporují vývoj nových kořenů.
PŘESAZOVÁNÍ KROK ZA KROKEM
PŘESAZOVÁNÍ KROK ZA KROKEM
PŘESAZOVÁNÍ KROK ZA KROKEM

Tipy:

 • Doporučujeme připravit novou půdu s Easy Boost organickým hnojivem. Přidejte kolem 50–100 g produktu Easy Boost na 20 l půdy. Easy Boost je organické hnojivo, které poskytne vašim rostlinám výživu na 10–12 týdnů.
 • Jak dlouho bude rostlina v šoku? Přesazení je obvykle následováno zpomaleným růstem, který trvá pár dní. Nechte své rostliny odpočívat alespoň dva týdny po přesazení. Až poté se můžete pustit do různých pěstitelských metod a nebo je můžete "přepnout" na květ.
 • Pokud rostliny po přesazení vypadají slabě, tak je podepřete tyčkami.
 • Staré květináče můžete sterilizovat a použít je pro další rostliny.

VELIKOST KVĚTINÁČŮ PRO INDOOROVÉ A OUTDOOROVÉ PĚSTOVÁNÍ

Pokud se budeme bavit o ideálních květináčích pro pěstování, tak výběr závisí na tom, zda pěstujete v indooru či outdooru.

V indooru jste limitováni velikostí vaší pěstírny a také počtem a velikostí vašich rostlin. Pokud pěstujete v outdooru, tak jste limitováni méně.

V outdooru byste čistě teoreticky mohli vypěstovat tak velkou rostlinu, jak jen budete chtít. Pokud tedy vysadíte do velikého květináče, tak kořeny vaší rostliny mohou růst po dlouhou dobu a tím se mohou zvýšit i vaše výnosy. Na druhou stranu, příliš velké rostliny a příliš velké květináče nejsou vhodné, jelikož pokud kořeny vaší rostliny nemohou vyplnit veliké květináče, tak akorát plýtváte živinami.

Veliké a těžké outdoorové květináče jsou také problém při manipulaci s rostlinami. Nebo můžete pěstovat v přírodě a vysadit přímo do země. Takto nebudete limitováni velikostí květináče a vaše rostliny mohou dosáhnout plného potenciálu.

VELIKOST KVĚTINÁČŮ PRO INDOOROVÉ A OUTDOOROVÉ PĚSTOVÁNÍ

PŘESAZOVÁNÍ SAMONAKVÉTACÍCH ROSTLIN

Náš názor na toto téma je ten, že byste se měli vyhnout přesazování samonakvétacích rostlin a místo toho je vysaďte přímo do finálních květináčů. Zde je několik důvodů, proč tomu tak je:

Samonakvétací konopí

Samonakvétací konopné odrůdy začínají kvést v závislosti na svém stáří a nikoliv na změně světelného cyklu. Tuto schopnost získaly z poddruhu Cannabis ruderalis, což je unikátní konopný poddruh, který pochází z Východní Evropy a Ruska.

Na rozdíl od světločivných odrůd, které začnou kvést, jakmile se začnou krátit dny (a nebo jakmile přepnete světelný cyklus z 18/6 na 12/12), samonakvétací odrůdy začnou kvést samy od sebe asi po čtyřech týdnech růstu (každá odrůda to má jinak).

Mohu Přesadit Semenáčky Samonakvétacího Konopí?

Ano. Semenáčky samonakvétacích odrůd můžete přesadit. Nicméně se to nedoporučuje, jelikož to má několik nevýhod.

Pokud přesadíte světločivnou odrůdu, tak ji obvykle necháte ve vegetativní fázi o týden déle, aby se rostlina mohla zmátořit ze stresu, který jí způsobilo přesazení. Pokud se rozhodnete přesadit samonakvétací odrůdu, tak tento týden navíc nemáte a tudíž můžete přesazením ovlivnit růst vaší rostliny a tím pádem i velikost sklizně.

Jak Přesazení Ovlivní Samonakvétací Konopné Rostliny?

Kořenový systém rostlin je velice citlivý. Bez ohledu na to, jak moc opatrní při přesazování jste, vždy vaší rostlině způsobíte stres.

Konopné rostliny potřebují v průměru alespoň 7 dní ke kompletnímu překonání stresové situace, nicméně se to liší v závislosti na celkovém zdraví vaší rostliny (zdravější rostliny vyžadují méně času).

Vzhledem k tomu, že při pěstování autoflowerů nemůžete tento čas vykompenzovat, tak vaše rostliny obvykle budou vykazovat známky zpomaleného růstu a to ve finále povede k menší a k méně kvalitní sklizni.

Kdy Je Nejlepší Přesadit Samonakvétací Konopné Rostliny?

Pokud musíte přesadit vaše autoflowery, tak je velice důležité to provést tak, aby dopad na vaši sklizeň byl minimální. Doporučujeme přesadit samonakvétací rostliny poté, co si vytvoří silný kořenový systém a alespoň 4–5 pravých listů.

Kdy Je Nejlepší Přesadit Samonakvétací Konopné Rostliny?

Jak Přesadit Samonakvétací Rostliny

Při přesazování autoflowerů vždy pamatujte na tyto kroky, které vám pomohou minimalizovat stres.

Vybavení

 • Čistá pracovní plocha
 • Zahrádkářské a nebo chirurgické rukavice
 • Nový substrát a květináč

Připravte Své Rostliny, Květináče a Pracovní Plochu

Den před přesazením nezalévejte vaše rostliny, jelikož je jednodušší vyndat suchou půdu z květináče. Připravte si plochu, kde budete přesazovat vaše rostliny. Velký a čistý stůl se k této operaci hodí nejlépe.

Nyní si připravte váš nový květináč. Možná bude třeba přidat do květináče novou půdu v závislosti na tom, jak vysoké jsou vaše rostliny. Nezapomeňte na to, aby váš květináč měl na dně díry pro odtok vody.

Vyndejte Vaše Rostliny Ze Starých Květináčů

Abyste vyndali vaši rostlinu z květináče, tak květináč opatrně obraťte vzhůru nohama a opatrně z něj rostlinu vyjměte. Rozhodně netahejte za stonek vaší rostliny, jelikož ji můžete poškodit!

Vložte Rostlinu Do Nového Květináče

Nyní vložte vyndanou rostlinu do nového květináče a zakryjte ji půdou až na vrchní 2 cm. Pořádně vaši rostlinu zalijte a pokud bude třeba, tak přidejte více půdy. V následujících 3–7 dnech důkladně kontrolujte vaši rostlinu, abyste věděli, jak se vyrovnává s přesazením.

Plánujte Dopředu A Vyhněte Se Přesazování

K dosažení nejlepších výsledků při pěstování samonakvétacích odrůd doporučujeme vysadit vaše rostliny přímo do finálních květináčů. Většině autoflowerů se nejlépe daří v 11–12 l květináčích.

Když jsou vaše rostliny mladé, tak si dávejte pozor na zálivku, jelikož nadměrné zalévání může utopit jejich malé a jemné kořínky. Místo toho použijte rozprašovač na jejich listy. Jakmile si vaše autoflowery vyvinou několik pravých listů, tak je můžete začít zalévat dle potřeby.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37750 recenzí