Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Výhody pěstování samonakvétacích rostlin v interiéru

Samonakvétací odrůdy konopí jsou skvělé. Na rozdíl od běžných (tj. fotoperiodických) rostlin je to věk, nikoli světelný cyklus, který určuje, kdy samonakvétací rostliny přejdou do fáze kvetení. Díky tomu je pěstování samonakvétacích rostlin jednoduché, protože pěstitelé mohou své rostliny od zasetí až do sklizně jednoduše ponechat pod pevným světelným režimem (např. 18/6). Autoflowery také rostou rychleji a nejsou tak velké jako fotoperiodické odrůdy. Vaše květy pro vás budou připraveny za krátkých ~60-65 dní od zasazení semen. Vzhledem k tomu, že mnoho autoflowerů nedorůstá výšky větší než 50-70 cm, jsou ideální pro pěstování v interiéru, kde je často omezený prostor.

Vzhledem ke všem výhodám pěstování samonakvétacích rostlin v interiéru není divu, že jsou nesmírně oblíbené, a to nejen mezi těmi, kdo s pěstováním konopí začínají. Zde je několik důležitých tipů, jak nejlépe pěstovat samonakvétací rostliny v interiéru, abyste se mohli těšit na skvělou úrodu!

Autoflowering-Cannabis-Plant

Tip 1: Vyberte si správné odrůdy

Více než cokoli jiného bude hrát největší roli při určování konečného výsledku vašeho pěstování genetika. Co však dělá správný kmen správným? No, začněme u vašich osobních preferencí, například jaký typ účinku od svého konopí očekáváte. Pokud kouříte, abyste zažili to nejlepší a nejnovější, nemůžete udělat chybu s THC monstry, jako jsou skvělé a potentní Royal Cookies Automatic nebo Royal Gorilla Automatic, naše automatické varianty dvou populárních kmenů!

Pokud jste náhodou uživatelem léčebného konopí nebo se z nějakého jiného důvodu rozhodnete nehulit, může být dobrou volbou kmen s nízkým obsahem THC a vysokým obsahem CBD, jako je například vynikající Solomatic CBD.

Další věcí, kterou byste měli při výběru kmene zvážit, jsou jeho pěstitelské vlastnosti. Některé kmeny mohou být snadněji ovladatelné než jiné nebo jsou známé tím, že rostou a kvetou výjimečně rychle. Pokud s pěstováním teprve začínáte nebo chcete jednoduše vypěstovat skvělý květ za velmi krátkou dobu, můžete se podívat na náš Easy Bud nebo Quick One.

     Cànnabis Seedfinder    

Tip 2: Nepřesazujte samonakvétací rostliny

Protože životnost samonakvétacího konopí je omezená, je méně shovívavé, pokud jde o velké stresory a chyby. Když rostliny zažijí velké množství stresu, růst se zastaví; zatímco u běžného konopí, které lze ponechat déle ve vegetaci, aby se zotavilo, to může být v pořádku, samonakvétací rostliny tento luxus nemají - vykvetou bez ohledu na to. Proto je nejlepší začít pěstovat autoflowery v jejich finálním květináči hned od začátku, abyste se vyhnuli šoku z přesazení.

Pro své automaty byste neměli potřebovat příliš velké květináče, protože obvykle nejsou příliš vysoké.

Přesto byste měli zvolit dostatečně velký květináč, aby rostlina nezapustila kořeny, ale měla dostatek prostoru k růstu.

Pro klíčení samonakvétacích semen konopí doporučujeme použít startovací sadu pro samonakvétání, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Tip 3: Použijte stimulátor zakořenění

Samonakvétací rostliny nemají na svůj růst dostatek času. Hned po vyklíčení bude vaše rostlina potřebovat hodně času na vytvoření zdravého kořenového systému. Když ihned po umístění semínka do květináče podáte stimulátor zakořenění, podpoříte tím rostlinu v tomto klíčovém procesu. Nepřehánějte to však, protože vaše sazenice bude na přikrmování velmi citlivá. Používejte pouze minimální doporučenou dávku kořenového stimulátoru.

Flush-LST-Autoflowering-Cannabis-Plant

Tip 4: Pěstujte v lehké a vzdušné půdě

Samonakvétací konopí dává přednost lehké a vzdušné půdě, která obsahuje nižší množství živin než půda pro fotoperiodické odrůdy. Protože většina hotových univerzálních směsí pro pěstování v květináčích může obsahovat příliš mnoho dusíku nebo jiných živin, vybírejte pro své samonakvétací konopí pouze lehce hnojené směsi. Pro samonakvétací odrůdy je také vhodná zemina, která není příliš kompaktní, protože jinak by mohla bránit kořenům v přístupu dostatečného množství vzduchu.

Nejlepším řešením je vyrobit si doma vlastní směs zeminy.

Recept na domácí lehkou a vzdušnou zeminu pro autoflowery:

    • 3 díly rašelinového mechu
    • 3 díly kompostu
    • 2 díly perlitu, navlhčené
    • 1 díl vermikulitu, navlhčený

Více informací o přípravě optimální půdní směsi pro samonakvétací rostliny najdete v našem blogu Nejlepší půda pro pěstování samonakvétacího konopí.

Tip 5: Používejte správný typ světla

U samonakvétacích rostlin se nemusíte starat o světelný režim jako u fotoperiodických rostlin. Při pěstování samonakvétacích rostlin stačí ponechat světla v režimu 18/6 (18 hodin zapnuto, 6 hodin vypnuto) po celou dobu pěstování a můžete je pěstovat i při 24hodinovém osvětlení. O tom, který plán je "lepší", lze diskutovat. Mnozí pěstitelé používají režim 18/6, protože při něm dosahují dobrých výsledků a zároveň spotřebovávají méně energie než při konstantním 24hodinovém cyklu.

Co se týče správného typu světla, LED diody nyní všude v pěstírnách a stanech nahrazují HPS osvětlení. Mohou sice být dražší, ale spotřebují mnohem méně energie než HPS, takže časem výrazně ušetříte na nákladech za energii. Pokud používáte LED pěstební světlo, možná byste se měli podívat, zda je vybaveno také UV světlem. Někteří pěstitelé tvrdí, že UV světlo zajišťuje lepší chuť a sílu.

Při zakládání semen a pro mladé rostliny můžete použít také standardní zářivky, například světla T5. Ty spotřebovávají velmi málo energie a nezahřívají se, takže nehrozí popálení citlivých sazenic.

Tip 6: Vyzkoušejte metodu Sea of Green

Metoda Sea of Green (SOG) je vlastně jen módní výraz pro pěstování mnoha menších rostlin ve vaší pěstírně pro dosažení větších výnosů. Pro pěstování v SOG jsou ideální samonakvétací rostliny, které jsou již ze své podstaty menší.

Chcete-li provést SOG s autoflowery, jednoduše zasadíte semena přímo do ještě menších nádob, které vám umožní vměstnat co nejvíce rostlin do každého metru čtverečního prostoru. Kolik rostlin chcete pro SOG použít, stejně jako jejich přesná velikost v květináči, bude záviset na prostoru, který máte k dispozici. Může se to také lišit podle jednotlivých odrůd. Nebojte se experimentovat a najděte ideální velikost květináče a počet rostlin, které ve vašem prostoru pro indoor pěstování přinesou nejlepší výnosy.

Poznámka: V závislosti na místě, kde žijete, mohou existovat zákonná omezení počtu rostlin, které můžete pěstovat pro vlastní potřebu, proto se ujistěte, že víte, kolik rostlin můžete mít.

SOG-Method-for-Growing-Autoflowers

Tip 7: Hlídejte si zalévání

Jak již bylo zmíněno, samonakvétací rostliny jsou méně shovívavé, pokud jde o velké nebo trvalé chyby, což znamená, že musíte své samonakvétací holky správně zalévat.

Jak správně zalévat konopí? Pro začátek nezalévejte rostliny podle pevného rozvrhu, ale pouze tehdy, když to potřebují. Mezi zaléváním byste měli vždy nechat půdu vyschnout. Dobrým způsobem, jak zkontrolovat, zda vaše rostliny potřebují vodu, je nadzvednout květináče. Měli byste mít docela dobrou představu o tom, jak lehký je suchý květináč ve srovnání s květináčem napuštěným vodou. Zalévejte proto pouze tehdy, když je květináč lehký a půda vyschlá. Přelévání může být smrtelné, proto je lepší být opatrný.

Tip 8: Kontrolujte hladinu PH vody

Konopí může přijímat živiny pouze tehdy, když má půda obklopující kořenovou zónu správnou hodnotu pH. Optimální rozmezí pH je 6,0-7,0. Při pěstování v jiných médiích, například v kokosu, by mělo být pH nižší, v rozmezí 5,5-6,5. Pokud pH vody není optimální (což je pravděpodobné, pokud používáte vodu z vodovodu) a rostliny nemohou přijímat živiny, vede to k nemocným exemplářům. Správné pH je důležité zejména při pěstování samonakvétacích rostlin, protože nemají čas se zotavit. Chcete zajistit, aby vaše rostliny dostávaly všechny živiny, které potřebují během krátkého období růstu.

Jak kontrolujete úroveň pH vody a živného roztoku? Nezbytnou výbavou každého pěstitele jsou produkty "pH Down" a "pH Up" a také pH metr. Pokud je budete mít po ruce, budete mít pH půdy pod kontrolou.

Tip 9: Omezte živiny

Mnoho pěstitelů konopí své rostliny přikrmuje. To není příliš překvapivé, když vidíme, že výrobci konopných živin chtějí, abychom věřili, že naše rostliny potřebují neustálé doplňování, aby přežily a prospívaly. Nic nemůže být vzdálenější pravdě.

Samonakvétací konopí bývá nejzdravější, když dostává správné množství živin. V některých případech mohou rostliny projít celou fází semenáčků a vegetace bez jakýchkoli doplňkových živin, protože většina půdních směsí již obsahuje dostatek makroživin a mikroživin pro podporu těchto fází růstu.

Poté, co rostliny konopí vyklíčí, je nejméně dva týdny nepřikrmujte. I poté můžete živiny podávat pouze v případě, že rostlina vykazuje známky nedostatku, například žluté listy. Samonakvétací rostliny pěstované ve standardních směsích pro pěstování v květináčích by měly dobře prospívat až do kvetení bez dalších živin. Poté můžete začít podávat roztoky specifické pro kvetení.

Konopí můžete pěstovat také v organické půdě. Tím zajistíte, že vaše rostliny budou mít vše, co potřebují pro zdravý růst až do sklizně, a nebudete muset nikdy podávat další živiny! Někteří pěstitelé si vyrábějí vlastní organické superzeminy, které jsou ideální pro pěstování samonakvétacích rostlin. Přesto je důležité, aby půda nebyla příliš "horká" vzhledem k citlivosti těchto kultivarů.

Tip 10: Neořezávejte své autoflowery

Své samonakvétací rostliny neořezávejte ani neroubejte, jako byste to dělali při pěstování běžného konopí. U samonakvétacích rostlin byste měli používat jedinou metodu tréninku, a to trénink s nízkým stresem (LST), kdy rostliny opatrně ohýbáte a vyvazujete tak, aby všechna místa květů byla stejně vystavena světlu. Při provádění LST u samonakvétacích rostlin se držte pouze ohýbání a vynechejte část, kdy byste rostliny ořezali. Pokud plánujete provést LST u samonakvétacích rostlin jako alternativu k SOG, ujistěte se, že začnete brzy, ale buďte šetrní, abyste rostliny nezlomili.

Tip 11: Zajistěte dobré proudění vzduchu, vlhkost a teplotu

Dbejte na to, abyste svým samonakvétacím kultivarům zajistili dobré proudění vzduchu. Jemný vánek čerstvého vzduchu z ventilátoru zajistí, že vlhkost vzduchu ve vaší pěstírně zůstane nízká, což pomáhá předcházet vzniku plísní. Pokud mají vaše rostliny vyschlé listy, což není v pozdější fázi kvetení nic neobvyklého, odstraňte je, aby kolem květů lépe proudil vzduch.

Je také třeba hlídat teplotu v pěstební místnosti. Konopí se nejlépe daří při mírně teplé pokojové teplotě 20-25 °C. Jakékoli nadměrné teplo, ale také chladná období nebo chladné noci mohou vaše rostliny stresovat, zpomalit jejich růst a vést k horším výnosům.

Autoflowering-Cannabis-Plant

Tip 12: Proplachování

"Proplachování" je, když přestanete dodávat živiny a poslední 1-2 týdny před sklizní podáváte pouze vodu s upraveným pH. Tím se zbavíte zbylých nahromaděných minerálních solí. Bez zbylých živin v půdě bude rostlina čerpat uložené živiny z listů; to je důvod, proč konopí na konci kvetení žloutne. Cílem proplachování je zajistit čistší a chutnější poupata, protože nechcete kouřit jakékoli chemikálie, kterými jste rostliny krmili. Proto je před sklizní propláchněte.

Tip 13: Sklízejte postupně

Nemusíte sklízet celou rostlinu najednou! Je pravděpodobné, že vrchní květy mohou být hotové dříve než některé nižší květy dále od vašich světel. Tyto květy mohou potřebovat trochu více času na dozrání. Proto místo toho, abyste vzali nůžky a sesbírali je všechny, vezměte jen nejvyšší květy a ostatním dopřejte ještě několik dní na dokončení.

Tip 14: Sklízejte po celý rok

Pěstitelé trávy často nechtějí sklízet jen jednou nebo dvakrát ročně. Nebylo by skvělé, kdybyste měli vždy nějaké rostliny připravené ke sklizni? S metodou neustálé sklizně můžete přesně to udělat!

V podstatě jde o to, že v daném okamžiku máte více rostlin v různých fázích růstu. Tímto způsobem můžete vše správně načasovat, abyste měli vždy připravenou trávu ke kvetení a sklizni. To vám dává možnost nekonečných zásob, které od vás nevyžadují nadměrné úsilí!

U běžného konopí by to vyžadovalo nejméně dva oddělené pěstební prostory. Samonakvétací rostliny však můžete v různých fázích růstu vtěsnat do jedné místnosti. Vzhledem k tomu, že u autoflowerů čas od zasetí do sklizně představuje přibližně 8-10 týdnů, stačí, když výsadbu posunete o 2-4 týdny, abyste se mohli těšit ze stálé zásoby. Když tak sklidíte jednu rostlinu, další už začíná kvést a trpělivě čeká ve frontě.


Závěr

Samonakvétací odrůdy mají mnoho předností a jsou skvělým doplňkem repertoáru každého pěstitele. Přestože neumožňují pokročilé techniky ani gigantické výnosy, je toho hodně, co můžete udělat pro to, abyste ze svých samonakvétacích odrůd při pěstování v interiéru vytěžili maximum.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzí