Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sholl


Samonakvétací odrůdy konopí jsou úžasné. Rostou rychle a snadno a díky své kompaktní velikosti se vejdou prakticky všude. Přestože jsou samonakvétací rostliny skvělé pro pěstování v interiéru, můžete je s trochou lásky od matky přírody maximálně využít i venku.

Ještě před několika lety mnoho pěstitelů nebralo samonakvétací rostliny vážně. Považovali je za něco vhodného pro začátečníky, protože první samonakvétací odrůdy se ve skutečnosti nemohly vyrovnat výnosu, vůni a síle fotoperiodických odrůd. To se však v posledních letech výrazně změnilo. Moderní samonakvétací odrůdy mají skvělé výnosy a jejich poupata jsou kvalitní a mohou konkurovat fotoperiodickým odrůdám. Proto dává smysl, že pěstitelé pěstují tyto kmeny venku, aby co nejlépe využili jejich klíčových vlastností. Zde je několik výhod autokmenů pěstovaných venku:

  • Sluneční světlo znamená lepší výnosy a tlustší květy
  • Během jediné pěstební sezóny můžete dosáhnout několika sklizní
  • Můžete je pěstovat venku kdykoli během roku (v závislosti na počasí)
  • Díky rychlejšímu růstu jsou méně náchylné ke škůdcům
  • Vejdou se do malého prostoru na balkoně, terase nebo zahradě
  • Díky své malé velikosti jsou ideální pro skryté pěstování venku/guerillové pěstování.

Než začnete - Plánování venkovního automatického pěstování

Jednou z výhod automatů je jejich rychlý růst. Některé samonakvétací odrůdy mohou poskytnout své zboží za úžasně krátkých 50-55 dní od okamžiku, kdy zasadíte semínko. Ačkoli je jejich velmi rychlý růst obvykle výhodou, znamená to také, že automatické pěstování je méně shovívavé, pokud jde o určité chyby, protože jednoduše nemáte čas na nápravu jako u fotoperiod. Stejně tak, pokud se během jejich krátké životnosti vyskytnou nějaké závažné problémy, od chorob a přemokření až po škůdce a podobně, také to výrazně sníží váš výnos.

Abyste se tomu vyhnuli, chcete své samonakvétací venkovní pěstování pečlivě naplánovat tak, aby vaše rostliny dosáhly svého plného potenciálu v krátkém čase, který mají k dispozici. Dříve než cokoli jiného zvažte životaschopnost svého stanoviště.

Jaké je tam klima? Plánujete vysadit semena přímo do záhonu nebo do nádob? Jaký typ živin budete používat? Budou mít vaše rostliny dostatek slunečního světla? Budete se moci rostlinám věnovat, nebo pěstujete na odlehlém místě, kam nemůžete často jezdit?

Pokud například náhodou žijete v chladnějším a deštivém podnebí, možná budete chtít zvolit samonakvétací odrůdu, které nevadí nižší teploty a která je také odolná vůči plísním. I tyto jednoduché úvahy mohou stačit k tomu, abyste optimalizovali své pěstování a vyhnuli se katastrofě.

Video id: 484519466

Kdy vysadit samonakvétací rostliny venku

Fotoperiodické konopí spoléhá ve své vegetační a květové fázi na přirozenou délku denního světla. Semena obvykle sázíte koncem jara a budou vegetovat až do pozdního léta, kdy je kratší doba denního světla donutí začít kvést. Koncem léta a začátkem podzimu jsou připravena ke sklizni.

Krása samonakvétacích rostlin spočívá v tom, že nejsou závislé na cyklech denního světla, což znamená, že samonakvétací rostliny můžete vysadit a sklidit kdykoli chcete. Pokud žijete v podnebí, kde nejsou mrazy, jako například ve Středomoří, můžete samonakvétací květiny pěstovat v podstatě po celý rok.

Na druhou stranu, konopí, včetně samonakvétacích rostlin, roste nejlépe, když má k dispozici alespoň 10-12 hodin dostatečného slunečního svitu. Z tohoto důvodu je stále nejlepší sázet semena na jaře, v Evropě někdy od konce dubna do začátku května, protože dny jsou již delší, což prospěje růstu vašich rostlin. Koncem července pak můžete sklízet a začátkem srpna založit další úrodu, která bude hotová v říjnu. Pokud náhodou žijete v teplém podnebí bez mrazů, můžete sklidit až čtyři sklizně během jediného roku!

Pokud žijete severněji, raději se vyhněte nejchladnějším a nejdeštivějším měsícům v roce. V těchto klimatických podmínkách můžete samonakvétací rostliny vysadit někdy koncem jara, kdy víte, že nehrozí nebezpečí mrazu. Přesná doba závisí na místě, kde žijete, a může se pohybovat od dubna do začátku června. Kratší léto v chladnějším podnebí je také faktor, na který musíte myslet. Neměli byste také sít příliš pozdě, protože se chcete vyhnout tomu, aby vám tráva kvetla v období dešťů. Pokud žijete někde, kde je deštivý podzim, může být dobré zasít na začátku června, abyste mohli sklízet až koncem srpna. Tímto způsobem můžete předejít nepřízni počasí a vaše květy nepadnou za oběť plísním.

Sečteno a podtrženo: Nejvhodnější doba pro výsadbu závisí na klimatických podmínkách, ve kterých pěstujete. Zajistěte rostlinám dostatek slunečního světla a dbejte na to, abyste se vyhnuli mrazu a rozsáhlým dešťům.

Xylem

Jak pěstovat venkovní samonakvétací rostliny

V dnešní době můžete najít mnoho skvělých odrůd samonakvétacích semen konopí. Podívejte se na Royal AK Automatic, Amnesia Haze Automatic, Northern Light Automatic a mnoho dalších skvělých samonakvétacích semen u Royal Queen Seeds. Jakmile najdete odrůdu, která se vám líbí - takovou, která bude dobře růst ve vašem klimatu - můžete začít s venkovním pěstováním.

1. Vyklíčte si samonakvétací semena

Germinate

Semena samonakvétacího konopí můžete nechat vyklíčit stejně jako semena fotoperiodická. Někteří pěstitelé rádi klíčí pomocí "metody papírové utěrky" nebo vložením semen do sklenice s vodou. Semínka však můžete zasadit i přímo do finální nádoby. Vězte, že přesazování samonakvétacího konopí se nedoporučuje, protože přesazení z menšího do většího květináče může zpomalit jeho růst. Vzhledem k tomu, že doba růstu samonakvétacích rostlin je již omezená, chcete se tomu vyhnout, protože to může vést ke snížení výnosu.

Pro dosažení nejlepších výsledků při klíčení samonakvétacích semen doporučujeme sadu Starter Kit Autoflowering. Tato sada obsahuje vše, co potřebujete k tomu, aby vaše rostliny konopí měly co nejlepší start do života.

2. Připravte si nádobu nebo místo pro pěstování

Planting containers

Pokud pěstujete samonakvétací konopí v nádobě, ujistěte se, že jste zvolili dostatečně velký květináč. Ačkoli si samonakvétací rostliny obvykle vystačí s menšími květináči ve srovnání s některými většími fotopěstírnami, přesto nechcete omezovat jejich růst. Stačí květináč o objemu 7-15 litrů. Opět mějte na paměti, že vámi vybraný květináč bude zároveň vaším posledním květináčem.

Pokud nádobu nepoužijete a chcete místo toho sázet přímo do půdy, vězte, že venkovní půda na vámi zvoleném místě nemusí být optimální. Přírodní půda pravděpodobně nebude mít dostatek živin a může špatně odvádět vodu a/nebo obsahovat škodlivé mikroorganismy, které nepříznivě ovlivňují růst vaší rostliny. Z těchto důvodů venkovní pěstitelé často nejprve vykopou pro své venkovní rostliny jámy, které před zasazením semen vyplní vhodným substrátem.

3. Zálivka a živiny pro venkovní samonakvétací rostliny

Watering

Protože autoflowery obvykle dorůstají do menší velikosti, nebudou potřebovat tolik vody jako vitální fotoperiodické sativy, ale i tak byste se měli ujistit, že vaše venkovní samonakvétací odrůdy mají dostatek pitné vody. Množství a četnost zalévání bude opět záviset na klimatických podmínkách a potřebách konkrétní rostliny. Stejně jako u jiných typů pěstování konopí se chcete vyhnout zejména přemokření, i když ani nedostatečné zalévání není ideální.

Co se týče živin, i zde budete chtít být opatrní s jejich množstvím. Vždy můžete začít s ½ nebo ¾ dávkou živin, abyste se ujistili, že rostliny nepřetěžujete. Můžete také zvážit pomalé uvolňování živin. Ty mohou být ideální, pokud pěstujete venku na místě, které nemůžete vždy navštívit. Když substrát doplníte živinami s pomalým uvolňováním, vaše rostlina dostane vše, co potřebuje, a vy se nebudete muset obtěžovat s "krmením". Jediné, co musíte dělat, je zalévat.

4. Sklízení úrody

Harvesting

Některé samonakvétací rostliny mohou být hotové za krátkých 50-60 dní, ale jsou i takové, kterým to trvá déle, až 80 dní. Stejně jako u fotoperiodických odrůd poznáte, že se blíží čas sklizně, když původně bílé pestíky na květech začnou hnědnout. Abyste skutečně zjistili, kdy je čas sklizně, měli byste prozkoumat trichomy vaší konopné rostliny. Trichomy jsou drobné houbovité výrůstky na květech a cukrových listech vaší rostliny. Během růstu jsou trichomy zpočátku křišťálově čisté. Později v době kvetení se trichomy zbarví do mléčně bílé barvy a v době sklizně se z bílé barvy změní na jantarovou. Trichomy nejsou pouhým okem vidět, proto si je prohlédněte zblízka pomocí šperkařské lupy. Pěstitelé často sklízejí, když se určité procento drobných "bublinek" trichomů změní na jantarové. V tomto okamžiku již listy rostliny obvykle začínají žloutnout.

Až budete připraveni ke sklizni, rychle odřízněte větve s poupaty z rostliny a neztrácejte mnoho času přitahováním nežádoucí pozornosti. Jakmile si bezpečně přinesete domů úrodu, můžete květy dále ořezávat. Případně můžete větve se stále připojenými květy zavěsit k sušení.


Pěstování venku může přinášet své vlastní potenciální problémy. Jedním z nich je nechtěné objevení vašeho plevele ve volné přírodě, ale také riziko, že si vaši úrodu oblíbí zvířata a hmyz. Zde se dozvíte, co s tím můžete dělat.

🐞ŠKŮDCI
Samonakvétací odrůdy konopí jsou naštěstí poněkud méně náchylné k napadení škůdci a hmyzem. Některé samonakvétací odrůdy jsou totiž vyšlechtěny tak, aby měly obzvláště silnou odolnost proti plísním a škůdcům. Stejně tak vzhledem ke krátkému životnímu cyklu samonakvétacích odrůd konopí, nemá hmyz často tolik času, aby se stal vážným problémem. Jinak, pokud si všimnete napadení hmyzem, jako jsou mšice nebo blanokřídlí, nemusíte na to jít synteticky: insekticidní mýdlo a neemový olej si s většinou běžných škůdců konopí poradí bezpečným a přirozeným způsobem.
🐦ZVÍŘATA, KTERÁ SI OBLÍBILA VAŠI ÚRODU
Pokud pěstujete venku, je pravděpodobné, že vaše plodiny přitahují také pozornost zvířat, jako jsou ptáci, kočky nebo jeleni. Pokud pěstujete někde, kde se potulují konopí milující zvířata, můžete své rostliny chránit klecemi z kuřecího drátu nebo bambusovými kůly.
🕵️OBJEVENÍ VAŠÍ ÚRODY JINÝMI LIDMI
Vaše vzácná plantáž může být ohrožena také v případě, že ji někdo objeví. Někdo vám může rostliny ukrást nebo se můžete dostat do problémů kvůli pěstování. Menší velikost samonakvétacích rostlin již pomáhá snížit riziko náhodného objevení. Chcete-li riziko ještě více snížit, vyberte si odlehlé místo pěstování v určité vzdálenosti od cest a jiných veřejných míst, kde je nepravděpodobné, že by někdo přišel kolem. U samonakvétacích odrůd, které mají nízký zápach, můžete riziko objevení ještě více snížit. Když svůj plevel vysadíte společně s **doprovodnými rostlinami, jako jsou bylinky, květiny nebo zelenina, nejenže tím zamaskujete svou pěstírnu a udržíte ji skrytou, ale také zabráníte škůdcům, aby se uchytili, a zároveň vylepšíte okolní půdu.

Díky těmto tipům se můžete těšit na bohatou úrodu z vašeho samonakvétacího konopí venku.

Šťastné pěstování!

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzí