Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Steven Voser

Existuje mnoho způsobů, jak můžete zasáhnout do růstu konopí a zlepšit tak kvalitu a velikost výnosu. Jedna z těchto metod, defoliace, spočívá v odstranění přebytečného olistění rostliny, aby se zlepšil průnik světla a proudění vzduchu.

Ačkoli se jedná o kontroverzní metodu, pevně věříme v její schopnost zlepšit kvalitu a velikost výnosů konopí.

Co je defoliace konopí?

Ačkoli je defoliace poměrně jednoduchá, je s ní rozhodně spojeno určité riziko. Konkrétně je až příliš snadné rostlinu nadměrně defoliovat, zbrzdit její růst a odstranit uzliny, ze kterých by se mohl vyvinou květ.

Mnoho pěstitelů defoliaci zpochybňuje. Proč by rostlina plýtvala energií na růst zbytečného listí? V přírodě konopí používá listy k ukládání živin pro stresová období, jako je sucho, nedostatek živin nebo napadení škůdci.

Při pěstování v interiéru se však mnoho z tohoto nadbytečného olistění stává zbytečným. Koneckonců, na rozdíl od volné přírody rostou pokojové rostliny v pečlivě kontrolovaném prostředí, kde je v ideálním případě ideální teplota a vlhkost a nízké riziko výskytu škůdců. V tomto prostředí se husté olistění stává spíše přítěží.

Právě zde přichází na řadu defoliace; odstraněním části tohoto přebytečného olistění nejenže uvolníte rostlině část energie (tím, že snížíte množství listů, které potřebuje k udržení života), ale pomůžete rostlině lépe využít omezený zdroj světla. Odlistění také zlepšuje proudění vzduchu kolem rostlin, což zase pomáhá snižovat problémy s teplotou a vlhkostí a riziko výskytu škůdců/plísní.

Poznámka: Někteří pěstitelé si pletou defoliaci s lollipoppingem. Při odlisťování je sice nutné odstranit listí, ale jde o odstranění celé spodní části rostliny, včetně uzlů (a někdy i celých větví), takže větve zůstávají většinou holé jako tyčka od lízátka. Naproti tomu defoliace zahrnuje strategické odstraňování listů z různých částí rostliny a není spojena s odstraňováním květů nebo větví.

Defoliation – A High Risk Way To Increase Yield

Výhody defoliace konopí

Abychom lépe pochopili výhody defoliace, je dobré si nejprve uvědomit, že rostliny konopí mají k dispozici omezené množství energie, kterou mohou využít pro svůj růst. To se řídí několika faktory, především množstvím dostupné půdy, obsahem živin v této půdě, úrovní vlhkosti a teploty a množstvím světla.

Ve vnitřní pěstírně můžete rostlinám dodávat správné živiny přesně v době, kdy je potřebují, a můžete přesně kontrolovat teplotu i vlhkost. Množství světla, půdy a prostoru, které mají rostliny v místnosti k dispozici, je však mnohem menší než v přírodě.

Pečlivým odstraněním listů, které nepodporují vývoj květů, pomůžete rostlině lépe využít omezené množství energie, kterou může díky svým omezeným zdrojům vyprodukovat.

Odstraněním těchto listů také usnadníte cirkulaci vzduchu kolem rostlin a v místnosti. To má samo o sobě mnoho výhod; nejenže to pomůže udržet stálou teplotu a vlhkost v celém pěstebním prostoru, ale sníží to i riziko napadení plísněmi a škůdci (kterým se přirozeně daří v teplých a vlhkých podmínkách).

Výhody defoliace
Pomáhá rostlině využít množství energie, kterou může vyprodukovat.
Zvyšuje cirkulaci vzduchu
Snižuje riziko napadení plísněmi a škůdci.

Výběr správných rostlin konopí pro defoliaci

Odstraňování zdravých listů rostliny stresuje. Proto byste měli defoliovat pouze rostliny, které jsou stoprocentně zdravé; silné, vzpřímené stonky, zelené listy, rychlý růst a dobře odvodněné, rychle schnoucí médium - to vše jsou poznávací znamení, že jsou vaše rostliny spokojené.

Nedefoliujte rostliny, které vypadají viditelně slabě nebo vykazují příznaky nedostatku živin, nadměrného nebo nedostatečného zavlažování, spálení živinami nebo světlem, poškození větrem nebo škůdci/nemocemi. Defoliace těchto rostlin způsobí pouze větší stres, než z jakého se mohou zotavit.

Doporučujeme také defoliovat pouze pokojové rostliny. Jak jsme již zmínili, rostliny konopí si ve skutečnosti ukládají energii do listů pro případ, že budou vystaveny stresu. Protože venkovní rostliny jsou vystaveny trvalejšímu stresu z prostředí (jako je sucho, bouře, prudký vítr nebo výkyvy teploty a vlhkosti) a také škůdcům, nedoporučujeme je defoliovat.

Navíc na rozdíl od vnitřních pěstebních světel mění slunce během dne svou polohu a je schopno proniknout i k extrémně bujným rostlinám, což znamená, že venkovní rostliny jsou vystaveny mnohem většímu (a mnohem lepšímu) množství světla. Proto jim defoliace neprospívá stejně jako pokojovým rostlinám.

Kandidáti na defoliaci
Silné, vzpřímené stonky
Zelené listy
Rychlý růst
Dobře propustný, rychle schnoucí substrát

Jak defoliovat rostliny konopí

Klíčem ke správnému odlistění rostlin konopí je samozřejmě vědět, jaké listy odstranit. Zároveň je také klíčové vědět, kdy defoliovat. V ideálním případě doporučujeme defoliovat rostliny jednou během vegetace a jednou během květení.

Pokud jste nezkušený pěstitel, defoliujte pouze jednou během vegetace. Jste-li zkušenější, můžete zkusit defoliovat vícekrát (za předpokladu, že váš pěstební plán poskytuje rostlinám dostatek času na zotavení po každé defoliaci).

Vegetativní fáze

Doporučujeme defoliovat vegetační rostliny těsně před tím, než je přepnete do fáze květu:

  1. Začněte nejprve odstraněním velkých vějířovitých listů velikosti ruky. Ty mají tendenci zastiňovat téměř vše, co se nachází pod nimi, a znemožňují tak světlu správně pronikat do koruny rostliny.
  2. Dále odstraňte všechny listy, které rostou směrem dovnitř rostliny konopí. Ty mají také tendenci zastiňovat důležitá místa pro palice.
  3. Nakonec odstraňte všechny staré, žloutnoucí listy.

Pokud konopí odlistíte poprvé, doporučujeme odlistit pouze spodní polovinu rostliny. Pokud máte pochybnosti o odstranění konkrétního listu, hrajte na jistotu a ponechte jej na místě. Neodstraňujte více než 10-15 % listů jedné rostliny.

Pokud jste však zkušenější, doporučujeme defoliovat od spodní části rostliny až po 3-4 uzly od vrcholu koruny. Zdravé rostliny by měly zvládnout odstranění 20-25 % listů (za předpokladu, že neodstraňujete nic důležitého pro vývoj rostliny).

Chcete-li dosáhnout ještě lepších výsledků, zkombinujte defoliaci s lollipoppingem a řezem, abyste rostlině pomohli co nejlépe využít její omezenou energii. Po dokončení defoliace dopřejte vegetačním rostlinám 2-3 dny odpočinku, než přepnete osvětlení na 12/12.

Defoliación: un método arriesgado para aumentar la cosecha

Fáze kvetení

Pro dosažení nejlepších výsledků doporučujeme defoliovat rostliny podruhé, zhruba 3 týdny ve fázi kvetení. Postupujte stejně jako výše uvedené kroky, ale buďte trochu obezřetnější, pokud jde o odstraňování listů. Opět platí, že pokud jste začátečník, postupujte opatrně a odstraňujte pouze velké vějířovité listy. Nezapomeňte také na zvýšenou opatrnost při manipulaci s rostlinami, abyste nenarušili jejich mladé květy.

Po této lehké defoliaci stačí rostliny podle běžného rozvrhu krmit a zalévat, aby měly čas rozvinout své květy.

Defoliation Cannabis Plant in the Flowering Phase

Vědět, jaké listy (a kolik) odstranit

Defoliace je umělecká záležitost, už jen proto, že neexistují jednoznačné pokyny, jak ji provádět. Časem však automaticky poznáte, jaké listy z rostlin odstraňovat a kolik řezu snesou.

Pokud jste ještě nikdy předtím nedefoliovali, doporučujeme vždy hrát na jistotu a držet se odstraňování pouze listů, které zcela zjevně brání tvorbě květů.

Zaměřte se zejména na velké vějířovité listy a vnitřní listy, které již zakrývají místa s palicemi.

Rychlé tipy pro optimalizaci defoliace

  • Klíčem k dosažení velkých sklizní v interiéru je pěstování nízko, v rovině a na šířku. Vaše rostliny potřebují pevnou korunu, která bude pohánět jejich růst.
  • Začněte nízko. Většinu spodních listů rostliny můžete bezpečně odstranit.
  • Začněte pomalu. Může být snadné ztratit se v rytmu odlistění; než se nadějete, zbavíte rostlinu poloviny listů. Soustřeďte se a postupujte pomalu, abyste jich neodstranili příliš mnoho. Začátečníci by se měli snažit odstranit maximálně 10-15 % celkového olistění najednou.
  • Používejte ostré nůžky. Naše zahnuté nůžky na stříhání jsou skvělé pro přesné řezy při odlistění a stříhání po sklizni. Nezapomeňte nůžky vždy udržovat čisté, abyste minimalizovali riziko onemocnění a infekce.
  • Různé kmeny zvládnou různé množství defoliace. Například keřovité indické odrůdy se s defoliací vyrovnávají obzvláště dobře, zatímco sativy mají tendenci přirozeně vytvářet méně listů, a proto se s defoliací tak nevyrovnají.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37893 recenzí