Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds


By Luke Sumpter

Pokud nepoužíváte odřezky, začíná pěstování konopí klíčením semen. Pokud vám semena z jakéhokoli důvodu nevyklíčí, vaše pěstování skončí ještě dříve, než vůbec stihne začít. Pokud však znáte příčiny problémů s klíčením, vaše šance na skvělý start pěstování se výrazně zvýší!


Proč vaše konopná semínka neklíčí

Existuje celá řada věcí, které mohou bránit semenům konopí v klíčení. Zde jsou některé z nejčastějších důvodů, proč vaše semínka nemusí "vyklíčit":

1. Vaše metoda klíčení je špatná

Existuje mnoho různých způsobů klíčení konopných semínek a různí pěstitelé mají své oblíbené. Obecně nedoporučujeme měnit metodu klíčení, pokud ji již nějakou dobu úspěšně používáte, protože fáze klíčení a semenáčků jsou velmi křehké.

Pokud však máte s klíčením semen konopí potíže, možná by bylo vhodné svou techniku přehodnotit. V RQS doporučujeme klíčit semena jedním ze dvou způsobů:

  • mezi vlhkými papírovými utěrkami na tmavém místě nebo v místnosti
  • přímo ve sterilizované vlhké půdě - tak, jak to příroda zamýšlela

Jiné způsoby klíčení (například namáčení semen ve vodě) jsou sice oblíbené, ale alespoň podle našich zkušeností neposkytují nejlepší klíčivost.

Germination

2. Chybí vám správné vybavení

Někdy může správné vybavení rozhodnout. Protože fáze klíčení může být pro začínající pěstitele velmi náročná, vytvořili jsme řadu produktů speciálně navržených tak, aby tento proces co nejvíce zjednodušily. Pokud se tedy potýkáte s problémy při klíčení semen, zvažte možnost vyzkoušet:

  • Soil Plugs: Soil Plugs od RQS jsou vyrobeny z rašelinového mechu nejvyšší kvality a kokosového vlákna a jsou navrženy tak, aby udržovaly vlhkost a zároveň poskytovaly semenům prostor a vzduch, které potřebují ke správnému klíčení. Navíc umožňují velmi snadné přesazování a jsou vhodné pro samonakvétací semena, protože je můžete zasadit přímo do finálních květináčů.
  • Easy Start: Náš produkt Easy Start obsahuje sterilizovanou zeminu obohacenou o prospěšné bakterie a vytvářejí dokonalý domov pro vaše semena, čímž maximalizují míru klíčivosti. Jednoduše rozpusťte přiložený balíček Bacto (plný prospěšných bakterií) ve vodě, namočte Easy Start na 10 sekund do směsi a zasejte semínka!
  • Starter Kit: Naše startovací sada obsahuje produkt Easy Start, samonakvétací nebo feminizovaná semena a sadu Propagator Pro s perlitem a chladným nízkowattovým LED osvětlením. Zatímco produkt Easy Start poskytuje dokonalou startovací půdu pro vaše semena, zařízení Propagator Pro pomáhá vytvořit dokonalé prostředí pro klíčení a růst vašich semen.

3. Špatná semínka

Dostali jste sáček "záhadných semen" z místního zdroje nebo "výhodná semena" od neznámého prodejce z internetu? Pokud ano, je pravděpodobné, že nevyklíčí. Renomované banky semen, jako je Royal Queen Seeds, vždy testují svá semena na kvalitu a klíčivost.

Chcete-li své pěstování skvěle nastartovat, je obstarání kvalitních konopných semen to nejlepší, co můžete udělat. Nejenže bude vaše klíčivost lepší, ale vaše rostliny také porostou zdravěji a v době sklizně budou mít lepší výnosy.

Video id: 484382081

4. Nesprávné skladování

Stejně jako potraviny jsou i semena živými organismy, které je třeba správně skladovat, jinak se znehodnotí, odumřou nebo nevyklíčí. Při skladování semen je chraňte před světlem, extrémními teplotami a vlhkostí. Stačí tmavá skříň se stabilní teplotou. Pro dlouhodobé skladování vložte semena do uzavřené nádoby a uložte je do chladničky.

Další informace o správném skladování semen konopí naleznete na našem blogu Jak uchovávat semena.

Video id: 747962506

5. Manipulace se semínky holýma rukama

Manipulace s konopnými semínky holýma rukama je může kontaminovat nejrůznějšími věcmi, jako jsou bakterie a plísně. Semena a sazenice jsou bohužel vůči těmto typům škodlivých patogenů obzvláště náchylné.

Abyste zabránili zkažení semen, vyhněte se zbytečné manipulaci. Používejte čisté rukavice a dezinfikovanou pinzetu nebo něco podobného. Tím výrazně snížíte riziko kontaminace semen.

HANDLING SEEDS WITH BARE HANDS

6. Příliš mělce nebo příliš hluboko zakopaná semena

Při výsadbě přímo do půdy nezakopávejte semena příliš hluboko. Pokud to uděláte, nebudou mít přístup k dostatečnému množství kyslíku a vlhkost v půdě je může přemoci a způsobit jejich hnilobu.

Stejně tak, pokud jsou semena příliš blízko povrchu, hrozí, že před vyklíčením uschnou, nebo že semeno vzejde, ale nedokáže shodit svou "čepici". Střední cestou je umístit semena asi 0,5-1,0 cm hluboko a jen lehce je zasypat zeminou.

Not Too Shallow Nor Too Deep

7. Nepoužívání nové nebo sterilizované půdy a květináčů

Jedním z největších faktorů, které brání semenům v klíčení, jsou plísně. Stará, opakovaně používaná zemina, která není sterilizovaná, pravděpodobně obsahuje plísně a další škodlivé organismy, jako jsou bakterie a hmyz.

Vaše semena nemusí vyklíčit vůbec nebo se mohou z půdy vynořit, ale po několika dnech uhynou. Sazenice se mohou náhle ohnout a zhnědnout v důsledku onemocnění známého jako "zvlhnutí". Pravděpodobnost tohoto onemocnění zvyšuje také přemokření, špatná drenáž a nedostatečné provzdušňování.

Řešení: Zasaďte semena pouze do sterilizované (tj. nové) směsi, která tyto škodlivé organismy neobsahuje. Substrát však není jediná věc, na kterou je třeba dávat pozor. Musíte se také ujistit, že jsou vaše nádoby čisté, protože i v nich se mohou vyskytovat plísně a další škodlivé patogeny. Pokud se při klíčení setkáte s problémy s plísněmi, je nejlepší zbavit se semen i kontaminovaného pěstebního substrátu a začít znovu.

8. Příliš mnoho vlhkosti

Pokud váš substrát špatně odvádí vodu, nadbytek vody v půdě zabrání semenům v přístupu kyslíku a podpoří růst plísní. Odtok vody z půdy můžete zlepšit přidáním perlitu. Vždy se také ujistěte, že vaše nádoby na zasazení mají na dně otvory pro odtok vody.

Pokud používáte kryt, který udržuje vlhkost, ujistěte se, že jsou v něm také otvory. Kryt často zvedejte, abyste umožnili výměnu čerstvého vzduchu. Jakmile sazenice shodí obal, kryt odstraňte.

9. Nedostatek vlhkosti

I s ohledem na výše uvedené, semena potřebují ke klíčení vlhkost. Udržujte půdu vlhkou, ale ne mokrou. Nejlepší je použít ruční postřikovač s nastavením jemné mlhy. Aby půda nevysychala, použijte průhledný kryt na klíčení nebo potravinovou fólii.

10. Utopení semen

Někteří pěstitelé rádi klíčí semena ve sklenici vody. Tato metoda je sice technicky proveditelná, ale existuje riziko, že se utopí, pokud je necháte příliš dlouho stát. Koneckonců semena potřebují ke svému růstu dobrý přísun kyslíku.

Místo toho nechte semena klíčit přímo v půdě, nebo ještě lépe, použijte startovací sadu Royal Queen Seeds.

Vídeo aneu: 356435387

11. Příliš dlouhé klíčení semen

Pokud necháte semena klíčit příliš dlouho, bude jejich bezpečné přesazení obtížné. Důvodem je to, že čím déle jsou kořeny vystaveny vzduchu a světlu, tím větší je pravděpodobnost jejich poškození. Navíc, čím delší je hlavní kořen, tím vyšší je riziko náhodného poškození při přesazování.

Sledujte svá semena a přesazujte je, až bude kořen měřit maximálně 1-2 cm.

12. Špatná kvalita vody

Zatímco pro vzrostlejší rostliny konopí může být voda z vodovodu v pořádku, pro semena a sazenice může představovat problém. Voda z vodovodu obsahuje chlor, fluorid a soli, které mohou být škodlivé pro zdravý růst a mohou dokonce zcela zabránit klíčení semen.

Pro klíčení používejte balenou vodu. Pokud musíte použít vodu z vodovodu, naplňte kbelík horkou vodou a nechte ho jeden den stát venku. Tím se odpaří chlor, takže voda je pro klíčení bezpečnější.

13. Příliš vysoká teplota

Příliš vysoké teploty v prostředí pro klíčení mohou vést k pomalému a zakrnělému růstu a mohou způsobit vysychání půdy. Optimální teplota pro klíčení semen je mírných 20-25 °C.

Pokud klíčíte v interiéru a teploty jsou příliš vysoké, zkuste se podívat, zda je možné je ochladit pomocí několika ventilátorů nebo otevřením oken. Pokud to nepomůže, zvažte pořízení klimatizace do pěstební místnosti, která udrží teploty na uzdě.

-15 °C ⚠️ Danger Zone
17 °C Ideal Night Temperature
23 °C Ideal Day Temperature
+25 °C ⚠️ Danger Zone

14. Příliš nízká teplota

Stejně tak příliš nízká teplota může přinést celou řadu vlastních problémů, včetně bránění klíčení semen. Nižší teploty také zvyšují riziko dalších chorob rostlin. Co s tím dělat? Pokud chcete pěstovat venku, nevysazujte rostliny ven příliš brzy. Místo toho nechte klíčit v interiéru a nechte sazenice několik týdnů růst.

Dejte si záležet a ověřte si, kdy jsou místní teploty dostatečně vysoké na to, abyste mohli rostliny vysadit ven. Obvykle se vyplatí pár týdnů počkat na vyšší jarní teploty!

TEMPERATURE TOO LOW

15. Příliš mnoho světla

Semena ke klíčení světlo nepotřebují. Ve skutečnosti může příliš mnoho světla snížit pravděpodobnost jejich vyrašení. O zajištění světla se musíte starat až ve chvíli, kdy semenáčky skutečně vyrostou z půdy. Ujistěte se však, že začínáte s nízkou intenzitou světla a postupně ji časem zvyšujete.

16. Škůdci, ptáci, hmyz...

Věřte tomu nebo ne, ale konopná semínka jsou hlavní složkou mnoha druhů ptačího zobu! Je to tak, ptáci je milují stejně jako vy. Ptáci však nejsou jedinými živočichy, kteří by si nejraději pochutnali na vašich semínkách.

Z dalších živočichů si na koříncích naklíčených semen pochutnávají zejména mravenci. Abyste svá semena ochránili, používejte sítě proti ptákům, pasti na mravence a další preventivní opatření, jako je neemový olej nebo pasti na slimáky. Semena často kontrolujte, abyste mohli odhalit napadení a jednat dříve, než se stane problémem.

17. Příliš pevná půda

Pokud je vaše půda příliš pevná, může to zabránit vyrašení semen. Kompaktní půda zbavuje semena kyslíku a špatná drenáž zvyšuje riziko vzniku chorob a plísní. Pomocí (čistých) rukou pokryjte semena jen lehkou vrstvou zeminy.

18. Příliš kyprá půda

Když je půda příliš kyprá, obklopuje semeno příliš mnoho vzduchu, a proto nemůže správně absorbovat vlhkost. Po uložení semen půdu lehce poklepejte prsty. Když přidáváte perlit, abyste půdu provzdušnili, stačí asi 10-20 %.

Soil

19. Příliš "horká" půda

Příliš "horká" půda znamená, že obsahuje příliš mnoho živin. To je důležité zejména pro semena a sazenice, protože ty živiny ve skutečnosti vůbec nepotřebují. Z tohoto důvodu je nejlepší je v prvních týdnech růstu nepřikrmovat.

Mnoho komerčních půd je pro klíčení "příliš horkých", protože obsahují množství živin vhodnější pro zralé konopí. Při klíčení používejte "lehké" nebo nehnojené půdy pro sazenice.

20. Přeplněné květináče

Po vyklíčení semen budou chtít kořeny vašich rostlin konopí dostatek prostoru pro růst, proto se ujistěte, že používáte dostatečně velké květináče. Na druhou stranu pěstujte v každém květináči pouze jedno semínko, aby nesoutěžilo o dostupné světlo nebo živiny v půdě.

Pokud máte omezený prostor nebo zdroje, je lepší pěstovat méně rostlin, kterým se bude dařit, než jich pěstovat příliš mnoho v přeplněném prostoru.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37834 recenzí