Klíčení

V současné době jsme pokročili o pár dní až týden a s využitím jedné z výše uvedených metod se nám podařilo úspěšně vypěstovat pár semenáčků. Nelze očekávat 100% klíčivost všech semínek; konec konců, jsou to živé organismy a někdy se může stát, že mezi nimi bude pár špatných. Vždy vycházejte z předpokladu, že tomu tak bude, a dejte naklíčit trochu víc semínek, než kolik jich chcete nakonec použít. Když vzejdou všechna, tím lépe! Naše malé semenáčky se teď budou snažit co nejrychleji vyrůst do nádherných, zelených dam.

Když je dáte pod HPS osvětlení, dostanou všechno světlo, jaké potřebují, a proto také energii, která jim umožní rychle růst. První týden to bude vypadat, jako kdyby se nedělo téměř nic, protože rostliny mají ještě velmi málo listů a nevyvinutý kořenový systém. postupem času na nich vyroste více listů a v každém případě budou růst čím dál rychleji. Celý proces se dá přirovnat k vlaku taženému starou dieselovou lokomotivou, která se pomalu začíná rozjíždět, nakonec ale dosáhne plné rychlosti.

Listy na rostlině fungují jako solární panely; čím více jich je, tím více energie dokáží produkovat a tím více urychlují růst. Jejich účinnost je taková, že změny projevující se viditelným růstem můžete pozorovat téměř ze dne na den.

V této počáteční fázi je velmi důležité zajistit, aby rostliny měly dostatek světla, tepla a vlhkosti. Při zachování vysoké vlhkosti mohou rostliny snáze produkovat listoví. Vlhkost vzduchu lze zvýšit tak, že se čerpadlo odsávající vzduch nechá běžet trochu pomaleji, případně se může na prvních pár týdnů dokonce vypnout úplně, nebo se dá použít zvlhčovač vzduchu. S tím, jak budou rostliny růst, budou potřebovat čím dál více vody, takže jejich nároky na zalévání porostou.

Použitá voda se odpařuje z listů a přímo do pěstírny, takže vlhkost vzduchu zůstane automaticky vysoká. Na rozdíl od pěstování z klonů není potřeba zavěsit lampy příliš vysoko nad rostlinami, protože rostliny vypěstované ze semínka se dokáží vyrovnat s intenzitou světla lépe než čerstvě nařezané klony samičí konopné rostliny.

Rostlina vzešlá e semínka by v přírodě dostávala plnou dávku slunečního záření, čemuž se také nádherně přizpůsobila. Možná jste se již nesčetněkrát dočetli o tom, že by lampy měly být zavěšené nejméně 60 centimetrů nad rostlinami, které právě začínají růst, v tom případě se ale nejspíše hovořilo o klonech a nikoliv o rostlinách ze semínek.

Metoda papírové utěrky

Jednou z nejčastějších metod klíčení semínek je metoda, při níž se používají prosté papírové utěrky a jejich obdoba. V tomto případě se semínka položí na vlhký, dobře absorbující kus papíru nebo bavlny. Díky tomu, že kuchyňské papírové utěrky absorbují vlhkost, lze poměrně snadno zajistit, aby semínka měla neustálý přísun vlhkosti. Když papírová utěrka příliš vyschne, stačí přidat nějakou tu kapku navíc, aby byla zase a prakticky okamžitě vlhká.

How to germinate cannabis plants

Je důležité, aby byla semínka udržována ve vlhkosti, nikoliv ale mokrá. Když budou stát ve vodě, jejich kořínky nevyraší ve snaze dosáhnout více vody, takže budou růst pomaleji, neboť semínko má v takovém případě vodu přímo tam, kde je. Když bude prostředí naopak příliš suché, je zde riziko, že kořínky uhynou. Trefit tu pravou míru vlhkosti při využití této metody je poněkud obtížné, protože papírové utěrky jsou vždy buď moc mokré nebo moc suché. Funguje to ale i tak výborně, i když některým začátečníkům se během fáze klíčení podaří pár semínek zahubit.

Přímo v médiu

Druhou metodou klíčení je umístit semínko přímo do zamýšleného média, které se nejprve na pár hodin nechá nasáknout vodou obsahující kořenový stimulátor. Poté již stačí semínko umístit přímo do půdy, kokosového substrátu nebo jiného zvoleného média. My jsme semínka zasadili do média v hloubce 5-10 milimetrů. Když se semínko neumístí příliš hluboko, může se rychle vynořit na světle a začít růst.

Existuje ještě jeden dobrý důvod, proč se semínka nesázejí hlouběji – totiž ten, že ve větší hloubce by mohla zůstat příliš dlouho mokrá a začít plesnivět. Horní povrch média vyschne nejrychleji, takže je potřeba věnovat pozornost tomu, aby zůstával vlhký. „Vlhký“ zde znamená, že se počká, dokud horní vrstva nevyschne, a jakmile se to stane, přidá se trochu vody (případně s kořenovým stimulátorem, pokud jej používáte).

Marijuana plant sprout in the ground

Jinými slovy, médium se nezalévá, dokud je stále mokré. Když tak učiníte, bude médium spíše promáčené než vlhké a bude se zvyšovat šance, že by semínka mohla začít plesnivět. Někteří lidé volí tuto metodu, protože pro semínka znamená minimum stresu a kořínky se mohou ponořit přímo do média začít růst. Nepříliš obratní uživatelé mohou kořínky během přesazování poškodit, jestliže použijí metodu klíčení na papírové utěrce.

Nejlepší způsob přesazení naklíčených semínek je ten, že v médiu uděláte prstem důlek. Důlek zalijte a semínko do něj rychle přesuňte. Vzhledem k tomu, že půda je jemná a mokrá, můžete do ní semínko bez problémů šetrně zamáčknout. Potom jej zakryjte tenkou vrstvou zeminy a znovu přidejte velmi málo vody (10 ml). To semínku umožní se ukotvit. Naopak příliš mnoho vody by nebylo vhodné, protože by se semínko mohlo spláchnout do větší hloubky a tím pádem by se zvýšilo riziko, že zplesniví.

Potěšení z rostlin

Během prvních týdnů, kdy se rostliny spokojeně vyvíjejí v květináčích nebo podlouhlých nádobách naplněných mixem zeminy, nevyžadují mnoho, snad jen se na ně s potěšením dívat. První týden vás možná překvapí tím, že se téměř nic neděje, počínaje druhým týdnem se budete divit, jak je to možné, že rostliny dokáží růst tak hrozně moc rychle.

weed plant sprout in stone wool blocks

Umění pěstování se odvíjí převážně od času, který svým rostlinám věnujete, a tudíž předpokládá, že s nimi budete trávit váš čas. Je žádoucí sledovat jejich vývoj s řádnou péčí – zejména zpočátku, protože by byla škoda zmeškat okamžik, kdy se z drobounkého výhonku neuvěřitelně rychle vzkvétající konopný keř, který vám dá trávu té nejlepší kvality! Doma vypěstovaná tráva je fantastický požitek.

Výživa

A kdy že je potřeba začít dbát na výživu rostlin? To záleží na použitém médiu. Rozhodně ale ne během prvních pár dnů, bez ohledu na to, v jakém médiu rostou. Jestliže používáte zeminu, rostliny v ní naleznou dostatek živin nejméně první dva týdny. Kokosové vlákno ze své podstaty neobsahuje žádné živiny, takže zhruba po týdnu je již potřeba rostliny začít „přikrmovat“. Zpozorovat, kdy rostliny potřebují výživu, můžete velmi snadno, protože si o ni samy řeknou.

germinated cannabis plants

Po krátké době zelená barva listů trochu zesvětlá, což znamená, že v médiu zbývá již málo živin, takže by bylo vhodné nějaké přidat. Jako začátečník si této jemné změny pravděpodobně nevšimnete a když budete čekat příliš dlouho, začnou rostliny žloutnout. To není nic vážného, s čím byste si měli dělat starosti. Rostlina tím velmi jasně říká, že má nedostatek živin. Velmi pravděpodobně se jedná o nedostatek dusíku, což je jeden ze základních stavebních kamenů nezbytných pro zdravý růst.

Když teď rostlinám doplníte živiny, uvidíte, jak žloutnoucí listy velmi rychle opět získají zdravě zelenou barvu. Nedostatek byl odstraněn a rostlina tak mohla v listech doplnit potřebné stavební látky. Podle toho, o jak závažný deficit se jednalo, bude návrat do normálního stavu trvat jeden celý den nebo jen pár hodin. Abyste si nedělali věci složitější, než je nezbytné, nejlepší je vypěstovat si první rostliny v půdě, abyste se s jejich charakterem růstu a potřeb seznámili.

To znamená, že není nutno začít „přikrmovat“ hned během prvních pár týdnů, a také je menší šance, že kvůli tomu něco hned pokazíte. Růstové období, v němž se nyní rostliny nacházejí, si vyžaduje osvětlení po dobu 18 hodin a noční spánek o délce šesti hodin. Toto časové schéma odpovídá nejdelšímu dni v roce a obvykle také nejvíce slunečnému, tedy 21. červnu. Necháme tedy rostliny, aby si myslely, že každý den je ten nejdelší a nejslunečnější.

Úvod

Načasujte si tedy dobu, kdy otevřete naše balíčky se semínky a pustíte se do práce. Jak to ale nejlépe udělat, aby se tato drobná, křehká semínka přeměnila s co nejmenšími problémy na malé rostlinky? O tom, že existuje řada různých metod, již víte, a také víte, že každý obvykle mívá vlastní oblíbenou metodu. Co semínka potřebují k tomu, aby úspěšně vyklíčila? Hlavní potřeby jsou tři – teplo, vlhkost a tma.

 the best cannabis plants

Když se semínku dodá vlhkost, začne růst drobounký kořínek, který je stočený uvnitř semínka, a vydá se hledat více vlhkosti. Vzhledem k tomu, že kořínek rychle nabývá na objemu, slupka semínka se brzo rozlomí. Nejprve se objeví křehký kořínek, který je možná velmi malý, je nicméně vybaven silným puzením k tomu, aby co nejrychleji vyrostl do ušlechtilého konopného stromu.

Růstovou sílu konopného semínka naprosto nelze podcenit. Semínka mají schopnost velmi rychle se vyvíjet; kořínek se objeví během pouhých 12-36 hodin poté, kdy se jim dostane vlhkosti.

Světlo

Nyní je důležité, aby měly semenáčky dostatek světla. Ale například ve skříni, kde se nechaly vyklíčit, je naprostá tma, která je pro klíčení vhodná, že. To je pravda, ovšem jakmile semínka vyrašila, je potřeba jim zajistit co nejvíce světla, aby se z nich co nejrychleji rozbujely krásné konopné keře.

the best marijuana plants

Takže semenáčky 4-5 centimetrů velké oddělte od menších a zasaďte je do zvoleného média. Jestliže jste pro jejich naklíčení použili kostky z minerální vlny, bude jejich přesazení snadné a křehký kořínek zůstane během celé operace chráněný. Kostky se semenáčky se postupně přenesou do výchozího pěstebního prostoru.

Kostky z minerální vlny

Nezapomínejte, že při použití výše uvedených metod hraje z hlediska úspěšného klíčení významnou roli teplota. Ideální je, zůstane-li trvale v rozmezí 20-25 stupňů. Pokuste se tedy najít způsob, jak semínka trvale udržet při teplotě vyšší než 20 stupňů. Lze toho docílit pomocí zahřívací podušky, což je ve své podstatě malá podložka, která se zapojí do zásuvky a poté si uchovává konstantní teplotu 20-22 stupňů. Jedná se o levný a účinný způsob, jak pro semínka zajistit správnou teplotu.

Já osobně dávám přednost ohřívači, například Bionair, který umístím do menší skříňky. Tento ohřívač lze naprogramovat například na 25 stupňů, a protože je umístěn uvnitř skříňky, musí se pro zajištění potřebné teploty pro semínka namáhat mnohem méně. Tím pádem se uvnitř skříňky vytvoří tropické miniklima.

Další metodou, kterou stále rád používám díky její účinnosti a snadnosti použití, je metoda klíčení v minerální vlně. Semínka se vloží do kostek minerální vlny a kostky se jedenkrát nechají nasáknout vodou s přídavkem kořenového stimulátoru. Poté se navlhčené kostky se semínky položí na plastový tác s víkem, který umožňuje zajistit, aby obsah vlhkosti ve vzduchu uvnitř zůstal vysoký – takže není potřeba doplňovat žádnou vlhkost, dokud se neobjeví semenáčky. Tento tác se samozřejmě vloží do skříňky vyhřáté na správnou teplotu, a vzhledem k tomu, že je zajištěn automatický ohřev, není již pro úspěšné naklíčení dělat prakticky nic dalšího.

Během jednoho nebo dvou dnů uvidíte, že semínka začala klíčit. Po čtyřech dnech již budete mít semenáčky o výšce několika centimetrů.