Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

Kompletní Návod Ke Klíčení Konopných Semínek

Klicení

Předtím, než se nám do rukou dostanou kupy krásných a šťavnatých palic, je několik pěstitelských kroků, které sklizni předcházejí. Pokud neumíte správně vyklíčit konopná semínka, nebudete moci plánovat sklizeň. Dopřejte vašim semínkům ten nejlepší možný start do života a přečtěte si naši kompletní příručku týkající se klíčení semínek.


Umění klíčení konopných semínek

Klíčení je často přehlížené, protože si všichni myslíme, že vegetativní fáze a fáze kvetení jsou nejdůležitějšími fázemi v životě konopné rostliny. Nicméně, při klíčení se může udělat spousta chyb, obzvláště pokud nevíte, co děláte. Chyby při klíčení mohou být klíčové pro život či smrt vaší rostliny. Pokud dopřejete svým konopným semínkům ten nejlepší start do jejich života, budete se poté moct kochat zdravými a robustními rostlinami.

Malé, křehké a zoufale potřebují pomoct. Existuje několik způsobů, podle kterých můžete klíčit vaše konopná semínka. Všechny metody mají rozdílnou úspěšnost, klady i zápory.

Je důležité poznamenat, že i se spoustou pěstitelských zkušeností a nejlepším vybavením, může několik vašich semínek selhat a nevyklíčit. Tak to prostě se živými organismy chodí. V Royal Queen Seeds máme k dispozici širokou škálu vysoce kvalitních regulérních i feminizovaných konopných semínek. Všechny naše odrůdy jsou jasně označeny a tudíž se nemusíte obávat nechtěných překvapení.

Video id: 484382081

Na co se koukat u konopného semínka

Bez ohledu na to, odkud vaše semínka pocházejí, je rozumné je trochu (a jemně) před zasazením prozkoumat. Většinou vám vyklíčí všechna semínka, nicméně, méně kvalitní semínka vyprodukují slabou rostlinu. Naneštěstí, tuto informaci se nedozvíte dříve, než vaše rostlina dojde do vegetativní fáze a fáze kvetení.

Abyste se vyhnuli zklamání, semínka, která mají tmavší barvu, mají také větší šanci vyklíčit, zatímco bledě zelená nebo bílá semínka nejspíše nevyklíčí. I když bude tmavé semínko lehce poškozeno, mělo by se ihned zasadit. Je zde dobrá šance, že vyklíčí, i když je vnější schránka trochu rozbitá.

Teplota, přI které semínka klíčí, je klíčová

Předtím, než se pustíme do technik klíčení, existuje několik zlatých pravidel. K dosažení nejlepších výsledků doporučujeme, abyste se drželi těchto pokynů, a to platí pro všechny metody klíčení. Jedním z nejdůležitějších faktorů při klíčení je teplota. Semínka vždy vyhledají i to nejmenší množství vlhkosti, ale teplota je to, co jim prozradí, že tak mají učinit.

 • Ideální teplotou pro klíčení je rozmezí mezi 22° a 25° C (71-77°F)
 • Vaše klíčící prostředí by mělo být vlhké, ale nikdy mokré
 • Relativní vlhkost by se měla pohybovat mezi 70% - 90%
 • Semínka preferují fluorescenční světlo (Cool White kód 33)
 • Minimalizujte množství manipulace se semínky
 • V hydroponii či v pěstebních kostkách je ideální pH kolem 5,8 - 6,2
-15 °C ⚠️ DANGER ZONE
17 °C IDEAL NIGHT TEMPERATURE
23 °C IDEAL DAY TEMPERATURE
+25 °C ⚠️ DANGER ZONE

Jak dlouho bude klíčení trvat?

Tři základní principy, které zaručí, že se objeví první kořen, jsou: teplota, vlhkost a tma. S příslibem vlhka se vyvine jeden kořínek, který se poté pomalu vyvine v konopnou rostlinu, kterou známe a milujeme. Ve správných podmínkách začnou semínka klíčit během 12 - 36 hodin od okamžiku, kdy se k nim dostala vlhkost.

Časový rámec se může lišit, protože se odvíjí podle toho, jak ideální jsou vaše podmínky k vyklíčení (podívejte se na zlatá pravidla výše). I ten nejhorší pěstitel může donutit semínko vyklíčit, ale může to trvat i několik týdnů a také to zvyšuje šanci, že z něj vznikne slabá rostlina.

Výběr metody klíčení

 • Klíčení pomocí sklenice s vodou

Klíčení pomocí sklenice s vodou

Jedná se o jednu z nejméně efektivních metod, ale lze ji použít. Provedete ji velice jednoduše, pro tuto metodu se mohou eventuálně rozhodnout začátečníci. Z poloviny naplňte sklenici či misku vodou, která má přibližně 22°C (71°F).

Po 3-5 dnech se začnou semínka otevírat a objeví se malé bílé špičky. Jakmile tyto kořínky dosáhnou délky 1-2cm, opatrně je přesuňte z vody do před-připravených květináčů s půdou.

Do půdy udělejte malé jamky (přibližně 10-15mm hluboké) a vložte do nich vyklíčená semínka. Jakmile jsou semínka bezpečně v půdě, použijte fluorescenční světlo, které umístíte 13 - 15 cm (5-6 palců) od květináče. Podpoříte tím tak růst. Neriskujte, že vaše semínka přelijete vodou v takto brzkém stádiu. Místo zalévání použijte rozprašovač na kytky a ujistěte se, že vaše semínka jsou vlhká, ale nikoliv mokrá.

 • Metoda vlhkého kuchyňského ubrousku

Metoda vlhkého kuchyňského ubrousku

Pravděpodobně jedna z nejčastějších metod klíčení. Metodu vlhčeného kuchyňského ubrousku lze provést různě. Někteří pěstitelé místo ubrousku používají bavlněnou vatu a nebo sací papír. V našem případě budeme používat papírové kuchyňské ubrousky, jelikož jsou snadno dostupné a drží vlhkost relativně dobře.

Položte jeden vlhký kuchyňský ubrousek na plochý povrch. Položte na něj svá semínka a udělejte mezi nimi mezery. Poté na ně položte další vlhkou kuchyňskou utěrku. Ujistěte se, že utěrky jsou vlhké, nikoliv mokré. Jako u předchozí metody, jakmile jsou první kořínky dlouhé 1-2 cm, přesuňte semínka (opatrně) do květináčů s půdou. Držte se stejných pokynů, které jsme sepsali nahoře.

 • Přímá sadba do půdy

Přímá sadba do půdy

Vysazení semínek přímo do pěstebního média zabraňuje poškození semínek při jejich přesunu. Špička tohoto prvního kořínku je pokryta jemnými mikroskopickými vlákny, které se dají lehce poškodit. Vzhledem k tomu, že klíčení pomocí skleničky s vodou či papírových ubrousků je náchylné na výkyvy teploty, je přímé vysazení do půdy daleko bezpečnější metodou.

Začněte tak, že naplníte květináče kvalitní půdou, která byla zvlhčena vodou. Mnoho pěstitelů přidává stimulant růstu kořenů. Dále udělejte jamku o hloubce 10 - 15 mm. To bude nový domov vašeho semínka. Vyjměte semínka z balení a vložte je do před-připravených jamek. Jemně přikryjte semínka půdou, ale dávejte pozor, abyste půdu nad semínky příliš nezmáčkli. Pokud byste tak učinili, kořínek by měl problém vyklíčit nad hlínu a zpomalili byste tak růst. Jemně posprejujte půdu vodou a dávejte pozor, aby vaše pěstební médium zůstalo vlhké.

Pokud se vám nezdá myšlenka, že byste měli celou půdu předtím navlhčit, můžete místo toho navlhčit jamky před vysazením semínka. S dostatkem vlhkosti v okolí vašich semínek, můžete podpořit vývoj kořenu.

Vaše květináče se semínky dejte někam, kde je vlhko a kde je ideální teplota, kterou jsme zmínili v našich zlatých pravidlech. Po 4 - 10 dnech byste měli vidět klíček. Pod půdou se mezitím vytvořil první kořenový systém. Celou rostlinu i s půdou můžete přesadit do většího květináče a můžete začít s klasickou pěstitelskou rutinou.

 • Pomocí bloků z kamenné vlny

Pomocí bloků z kamenné vlny

Udržování ideální teploty (mezi 22-25°C/71-77°C) a vlhkosti při klíčení je těžké. Pokud tedy nemáte skříňku, která dokáže udržet a kontrolovat klima, je ponechání semínek v otevřeném prostředí či na parapetu daleko od ideálu. Oteplovací rohož je perfektní pro udržování konstantní teploty, ale neporadí si s vlhkostí.

Budete muset investovat do několika unikátních kousků vybavení, ale používáním bloků kamenné vlny můžete vytvořit perfektní svět pro klíčení konopných semínek. Navlhčete sadební kostky podobně jako byste vlhčili hlínu. Vlna zadrží vlhkost a nebudete tak muset zalévat během prvotních fází klíčení. Jakmile jsou sadební kostky vlhké, strčte je do plastového truhlíku s víkem. Velké formy na koláč jsou ideální.

Víko plastové nádoby vytvoří semínkům vlastní mikroklima. Pokud vložíte všechny části do skříňky, ve které můžete kontrolovat teplotu, budete mít udržitelný zdroj vlhkosti - již nebudete muset na semínka ani sáhnout. Tedy alespoň předtím, než budou připraveny k přesazení do finálního růstového média. Pomocí této metody vyklíčí vaše semínka během jednoho až dvou dnů.

Po dvou nebo třech týdnech po vyklíčení by vaše mladé rostliny měly být připraveny k přesazení. V této situaci máte dvě možnosti: přesadit je do květináčů s půdou a nebo se pustit do hydroponického pěstování. Že jsou vaše rostliny připraveny k přesazení poznáte tak, že jejich kořenový systém začne vylézat ze spodní části bloku vlny. Dokud kořeny nezahltí spodní polovinu bloku, budou neustále hledat vodu a živiny ve svém okolí a budou růst směrem dolů.

 • RQS Soil Plugs

RQS Soil Plugs

RSQ Soil Plugs jsou další skvělou volbou pro klíčení semínek. Snadno se používají a obsahují pečlivě vybrané ingredience, které pomáhají optimalizovat růst semenáčků. Jsou vyrobeny z té nejkvalitnější rašeliny a kokosového vlákna a mají tak perfektní rovnováhu mezi aerací a retencí vody.

To zaručí, že vaše semínka nevyschnou a také to zabraňuje vzniku plísní, kterým se často daří ve vlhkém prostředí.

RQS Soil Plugs obsahují klíčové mikronutrienty, které semenáčky potřebují pro optimální růst a vývoj. Navíc obsahují aktivní biologické složky, které pomáhají růst i prospěšným mikroorganismům, které napomáhají růstu kořenů, chrání rostliny před patogeny a také pomáhají zlepšit příjem a rozklad živin. Naše Soil Plugy mají navíc i vyvážené pH, díky čemuž mohou konopné rostliny snadno přijímat živiny.

Velice snadno se s nimi pracuje a ulehčují přesazování. Jakmile začnou vykukovat kořeny, tak můžete snadno semenáčky přesadit přímo do půdy či hydroponického systému.

Pokud chcete použít RQS Soil Plugs, tak jednoduše umístěte jedno semínko do jednoho plugu. Umístěte plugy do propagátoru a poprašte je vodou - stačí jen, aby byly vlhké. Uzavřete propagátor a snažte se v něm udržet teplotu a vlhkost, o které jsme se bavili výše. K zaznamenání těchto hodnot použijte malý hygrometr.

 • Feminizovaná startovací sada od Royal Queen Seeds

Feminizovaná startovací sada od Royal Queen Seeds

Samozřejmě, že existuje i jednodušší cesta, jak klíčit konopná semínka. Ideální pro začátečníky, feminizovaná startovací sada od Royal Quuen Seeds obsahuje vše, co budete potřebovat k rozjetí vašeho konopného projektu.

Feminizovaná startovací sada od Royal Queen Seeds obsahuje:

 • 3x feminizovaná semínka Critical od RQS
 • 20x Easy-start květináče pro semenáčky
 • 1x Propagátor Pro
 • 1x balení Bacto
 • 1x perlit
 • 1x fluorescenční lampa
 • 1x manuál s instrukcemi
 • 4X AA baterie
 • 1x Royal Queen Seeds katalog

*Dále budete potřebovat odměrku a míchátko (není obsaženo v balíčku).

1. Jemně odstraňte folii ze zadní strany balíčku se semínky a vložte je do suché nádoby.

2. Budete potřebovat mělkou nádobu, která je dostatečně velká, aby se do ní vešel tác se semínky. Naplňte nádobu jedním litrem vlažné vody (22-25°C/71-77°F). Nalijte do ní Bacto enzym a umožněte mu se rozpustit předtím, než vložíte tác do nádoby. Tác se semínky ponořte pouze po dobu 5-10 sekund. Po namočení, nevyhazujte roztok s Bacto enzymem.

3. Poté, co jste vyndali tác z mělké nádoby, udělejte jamku do každého květináče (10 - 15 mm). Jemně přesuňte svá semínka ze suché nádoby do každé jamky. Pamatujte, jedno semínko na jeden květináč.

4. Pomocí přiloženého propagátoru nasypte 15mm tlustou vrstvu perlitu na spodek nádrže.

5. Vložte tác se semínky do propagátoru, upravte stěny a pozici víka. Víko má vypínač/zapínač k již připojenému světlu.

6. Kontrolujte úroveň vlhkosti každý den. Vaším úkolem je udržovat stále stejnou vlhkost. Po 1 - 7 dnech by vaše semínka měla vyklíčit a měli byste vidět listy. Jakmile je sazenička 3 cm vysoká, přesaďte ji do vašeho finálního pěstebního média.

Video id: 484368580

Pokud jste na vážkách, pomyslete na jarní podmínky

Bez ohledu na to, jakou metodu si zvolíte, vždy si vzpomeňte na to, jaké podmínky by panovaly na jaře. Konopná semínka začnou v přírodě klíčit, jakmile se změní období ze zimy na jaro. Vlhkost je stále vysoká a teploty přirozeně stoupají. Vždy si položte následující otázku, "replikuje moje klíčení jarní podmínky?" Pokud je vaše odpověď ano, tak existuje dobrá šance, že vaše klíčení bude úspěšné.

Dopřejte vašim semínkům ten nejlepší start do života

Ve většině případech je klíčení bezproblémové. Nicméně, existuje několik problémů, se kterými vám můžeme pomoci.

 • Osvětlení

Prvním problémem může být osvětlení. Vaše semínko/mladá sazenička bude pro začátek potřebovat fluorescenční nebo CFL lampy. I když je pravda, že rostliny pro svůj růst potřebují světlo, příliš mnoho světla může mladé rostliny poškodit.

Umístěte světla přibližně 15 cm od semínka. Jakmile budou mít vaše sazeničky první skutečné listy (budou zubaté), můžete posunout světla do vzdálenosti až 5 cm od rostliny. Pokud se bojíte, že vaše sazeničky poškodíte, dejte ruku mezi vaše světla a sazenice. Pokud nebudete moci udržet ruku po dobu 10 sekund na místě, protože vás začne pálit, dejte lampu o 2 cm výše. Tento proces opakujte, dokud nebudete s teplotou spokojeni.

Pokud vaše mladé sazeničky rostou rychle, budete muset pro dosažení nejlepších výsledků upravovat světlo. Po dvou týdnech růstu pod fluorescenčním světlem budete moc přesedlat na HPS nebo MH lampy.

Osvětlení
 • Obrácená semínka

Nepanikařte, pokud je to možné, kořeny budou vždy růst dolů. Není tedy nutné se snažit semínka přesouvat. "Rušení" semínek je v téhle fázi velice nebezpečné a můžete je poškodit. Navíc, ve většině případů se ani nejedná o kořen, nýbrž o stonek vaší konopné rostliny.

Pokud si nejste jistí, vždy můžete počkat pár dní, než se objeví první děložní listy. Pokud jste dodali vašemu semínku vše, co potřebuje, tak by si mělo se vším poradit samo. Nejlepší přístup je nepanikařit, držet se zlatých pravidel a vaše sazenička tak bude připravena na přesun do většího květináče za krátkou chvíli.

Obrácená semínka

Klíčení a co dál?

Kdy začít s výživou?

To záleží na tom, pro jaký typ pěstebního média jste se rozhodli, ale ve většině případů platí, že nebudete muset dodávat žádné živiny v prvních 2 - 3 týdnech. V půdě bude dostatek živin a i když budete pěstovat na kokosu, tak se nemusíte alespoň týden o živiny starat. Dále platí, že při pěstování na kokosu nebo při hydroponii byste měli živiny přidávat 0.25x jejich pravidelné síly. Jakmile se objeví první řada listů, můžete toto dávkování zvyšovat 0,25x na sadu listů. Pro začátečníky je nejvhodnějším médiem zemina. Dovede totiž efektivněji dodat živiny do vaší rostliny, a pokud uděláte nějakou chybu, tak nemusí být fatální.

Sledování listů je jednoduchý způsob, jak můžete zjistit, zda je třeba dodat živiny. Zoubkované listy začnou bělat z důvodu nedostatku živin. Pokud to bude dlouhodobý stav, začnou listy žloutnout.

To je definitivní signál, že je třeba dodat živiny. Pokud vaší rostlině zežloutnou listy, tak neumře, ale je to znamení, že byste ji měli nakrmit.

V průběhu růstu je nejčastěji dodávanou živinou dusík. Jakmile bude vaše rostlina nakrmená, listy začnou měnit barvu zpět k normálu. Podle toho, jak dlouho byla rostlina bez živin, může tato změna trvat hodiny až den.

Usaďte se a relaxujte

První týdny růstu vaší rostliny jsou vcelku klidné a nepotřebují větší zásahy. Jak jsme již zmínili, tak s výživou není moc starostí a stejně tak i s osvětlením. Po vyklíčení tedy máte pár týdnů klidu. Usaďte se, uvolněte se a vychutnávejte si růst vaší rostliny.

Jakmile tyto týdny přejdou, budete se moci starat o vaše sazeničky, jako kdyby byly ve vegetativní fázi a přepnout na plné osvětlení a světelnou rutinu. V průběhu klíčení je dobré si pamatovat zlatá pravidla a pokud budete na vážkách, tak se sám sebe zeptat, zda jste vytvořili "jarní podmínky". Pokud jste si jisti, že vše jde podle plánu, tak vám již zbývá jen sledovat krásu stvoření vaší konopné rostliny.


Wait It Out
Wait It Out
Wait It Out
Wait It Out

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37834 recenzí