Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Steven Voser

Tři jednoduché kroky, díky kterým si perfektně osvojíte péči o konopné semenáčky.


Konopné semenáčky je někdy obtížné udržet naživu a to obzvláště platí pro začínající pěstitele. Pokud se však seznámíte s tím, co to semenáčky jsou a co od vás potřebují, tak se s touto fází vypořádáte bez větších problémů. V našem článku si povíme tři jednoduché kroky, díky kterým vždy vypěstujete zdravé semenáčky.

Krok 1: Vyberte Si Správnou Genetiku, Květináče a Pěstební Médium Pro Vaše Semenáčky

Při výběru semínek je důležité aktivně hledat tu správnou odrůdu pro vás. Vaše zkušenosti, rozpočet, pěstitelské vybavení, preference v chuti a účincích a zda to, jestli pěstujete v indooru či outdooru, rozhodne o tom, která odrůda bude mít ten nejlepší výsledek.

Co se pěstebního média týče, vždy doporučujeme pěstovat v lehké, dobře provzdušněné a lehce kyselé půdě s hodnotou pH mezi 6,3 - 6,5. Doporučujeme, aby vaše médium obsahovalo mezi 20 - 50% perlitu, což zlepší vzdušnost a zadržení živin ve vašem médiu. Čím více živin máte v plánu vaší rostlině dát, tím větší množství perlitu byste měli mít ve vaší půdě, což zlepší průchod vody a zabrání nedostatku živin.

Vaše semenáčky je vhodné zalévat pouze kolem stonku a jakmile půda kompletně vyschne (prohlédněte si sekci o nadměrném či nedostatečném zalévání pro více informací). Také pamatujte na to, že semenáčky (obzvláště u samonakvétacích odrůd) jsou extrémně citlivé na živiny. Nikdy je nevysazujte do půdy s vysokým obsahem živin a začněte s hnojením až poté, co budou mít 3 - 4 páry pravých listů.

Co se květináčů týče, tak doporučujeme následující strategie pro samonakvétací a feminizované odrůdy.

Správné Květináče Pro Samonakvétací Konopné Odrůdy

Při pěstování autoflowerů je vhodné je vysadit přímo do finálních květináčů. Jelikož tyto rostliny mají krátký životní cyklus, tak je nejlepší nevystavovat je zbytečnému stresu, jako je například přesazování. I když se přesná velikost květináče bude lišit v závislosti na odrůdě, kterou pěstujete a na velikosti vaší pěstírny, většina pěstitelů samonakvétacích odrůd volí květináče o velikosti 5 - 15l.

Správné Květináče Pro Feminizované Konopné Odrůdy

Pokud pěstujete feminizované odrůdy, přesazování není tak velkým problémem, jelikož tyto rostliny mají čas na to se vypořádat se stresem. Pokud použijete Early Start květináče na klíčení, tak můžete podpořit robustnost vašich rostlin již od začátku jejich života. Vaše semenáčky je vhodné přesadit těsně předtím, než začnou přerůstat své původní květináče. Obvykle doporučujeme přesazovat, jakmile vaše semenáčky budou mít několik párů pravých listů, které jsou větší než obvod aktuálních květináčů.

V tuto chvíli většina indoorových pěstitelů přesazuje přímo do 12 l květináčů, nicméně můžete zvolit menší či větší květináče, v závislosti na vaší odrůdě či stylu pěstování. Pamatujte na to, že můžete (a měli byste) přesadit feminizované světločivné rostliny do větších květináčů ještě několikrát, jelikož takto můžete maximalizovat jejich vývoj a nemusíte přesazovat rovnou do finálních květináčů.

Video id: 720194751

Poznámka Ke Květináčům

Pot Parts

Od levných plastových květináčů až po sofistikované smart poty, pěstitelé si mohou vybrat ze široké škály květináčů, do kterých mohou umístit své miláčky. I když je možné vypěstovat skvělou trávu v levných plastových květináčích, je vhodné vzít pří výběru květináčů několik věcí v potaz.

 • Díry

Ujistěte se, že vaše květináče mají díry, skrze které může odtéct přebytečná voda. To vám pomůže předejít vzniku plísně. Pokud vaše květináče nemají díry či nejsou vyrobeny z propustné látky, tak je budete muset vyvrtat sami.

 • Aerace

Jednou z funkcí substrátu je to, že umožňuje výměnu vzduchu mezi kořeny a prostředím. Smart poty jako jsou Látkové Květináče od RQS umožní vašim kořenům dýchat a zvýší tak množství kyslíku, které se k nim může dostat. To poté vede k rychlejším a živějšímu růstu, zdravějším rostlinám a ve finále i k lepší sklizni.

 • Velikost květináčů

Pokud budete mít malé semenáčky ve velkých květináčích, tak riskujete, že je budete nadměrně zalévat, jelikož kořeny vašich rostlin nejsou dostatečně velké k tomu, aby extrahovaly všechnu vodu ze substrátu. Nadměrné množství vody v substrátu může utopit vaše kořeny a přilákat patogeny a škůdce.

Krok 2: Použijte Správné Klíčící Techniky

Konopná semínka potřebují k vyklíčení čtyři věci: vlhkost, teplo, tmu a čas. Abyste zaručili, že budete mít zdravé semenáčky, tak začněte klíčit vaše semínka těmito metodami.

🧻 Metoda papírové utěrky

Paper Towel

Opatrně umístěte vaše konopná semínka mezi několik kousků vlhkých papírových utěrek a vložte je do plastové nádoby s víčkem. Nádobu poté umístěte na teplé a tmavé místo (teploty mezi 20 - 25 °C jsou ideální). Víčko nechte lehce otevřené, abyste umožnili výměnu vzduchu.

💧 Sklenice s vodou

Water Glass

Jednoduše vložte semínka do sklenice s vodou a tu poté vložte do skříňky na 24 - 48 hodin při teplotě 20 - 25°C. Jakmile si všimnete prvního náznaku klíčení, tak jsou semínka připraveny k vysazení. Pokud vaše semínka nevyklíčí po 48 hodinách ve vodě, tak vyzkoušejte metodu papírové utěrky. Semínka po 48 hodinách musíte vyndat z vody, protože jinak shnijí.

Vaše semínka jsou připravena k vysazení, jakmile prasknou a vyleze z nich malý bílý kořínek. Vysaďte vaše semínka do jamky o hloubce 3 - 5 milimetrů kořínkem dolů. Takto se vaše semínka nebudou muset reorientovat.

🦁 RQS Starter Kity

Starter Kits

Alternativně můžete použít RQS Samonakvétací či Feminizované Starter Kity, které poskytnou vašim semínkám perfektní podmínky do života. Tyto starter kity obsahují květináče s perlitem a prospěšnými bakteriemi a také propagátor a osvětlení, které pomůže vašim semínkům žít.

Krok 3: Jak Si Osvojit Práci Se Semenáčky

Nyní jsou semenáčky v půdě a začíná tedy ta pravá výzva. Konopné semenáčky jsou velice křehké, jelikož mají jemné kořínky a pár děložních lístků a jsou tedy velice náchylné na sebemenší stres. Pokud si dopřejete čas a pochopíte, jaké potřeby mají vaše semenáčky, tak se snadno naučíte, jak optimalizovat jejich životní prostředí a jak jim pomoci vyrůst ve velké a silné rostliny.

Základy: Optimalizace Světla, Teploty a Vlhkosti

Semenáčky mají specifické potřeby co se teploty, vlhkost a osvětlení týče a pokud v nějaké oblasti uděláte chybu, tak to může znamenat pro vaše rostliny rozsudek smrti. Pro nejlepší výsledky doporučujeme pěstovat semenáčky v propagátoru, kde můžete snadno vytvořit perfektní prostředí pro vaše rostlinky.

🌡️ Teplota

Konopné semenáčky preferují denní teplotu mezi 20 - 25 °C a noční teploty, které jsou o 4 - 5 °C nižší. Vyšší teploty způsobí vašim semenáčkům stres a mohou zpomalit jejich růst, což se v tomto raném stádiu může projevit fatálně. Suché listy s ohnutými kraji jsou jasným znamením tepelného šoku. Časem si vaše semenáčky vyvinou i další symptomy, jako jsou bledé listy či červené nebo fialové stonky. Tepelný stres může také způsobit slábnutí a vadnutí listů.

Na druhou stranu chladné teploty mohou zmrazit buňky ve vašich semenáčcích a ovlivnit tak jejich schopnost transportu a využití živin, vody a kyslíku. To povede ke zpomalenému růstu a eventuálně ke smrti. Vadnutí listů, pomalý růst a špatný turgor jsou prvotní příznaky nízkých teplot ve vaší pěstírně či propagátoru.

🌫️ Vlhkost

Zatímco jejich kořeny jsou mladé a stále ve vývinu, konopné semenáčky absorbují vodu prostřednictvím osmózy ve svých listech. K optimalizaci tohoto procesu je velice důležité držet relativní vlhkost vzduchu mezi 65-70%.

Pokud vlhkost klesne pod 20%, tak to může závažně zpomalit růst vašich semenáčku a také to vede k symptomům, které jsou podobné některým nedostatkům živin (žluté nebo strakaté listy). Na druhou stranu vlhkost nad 60% může vést k nadměrnému hromadění vlhkosti, což může vést k vadnutí a nebo hnilobě listů. Jakmile vaše semenáčky vstoupí do vegetativní fáze, tak byste relativní vlhkost vzduchu měli držet na 50%.

The Basics

💡 Osvětlení

Semenáčky jsou citlivé na osvětlení a pod silnějším HID nebo LED osvětlením se mohou popálit. Podobně jako u dospělých rostlin, i semenáčky začnou mít popálené a zvrásněné listy. Pokud však vaše semenáčky nedostanou dostatek světla, tak se velmi vytáhnou a mohou se zbortit.

Pro nejlepší výsledky doporučujeme pěstovat vaše semenáčky pod CFL lampou s modrým spektrem, která je v cyklu 18/6 a to alespoň po dobu prvních 10 - 14 dnů. Jakmile si semenáčky vyvinou pravé listy na prvních 2 - 3 nodech, tak je můžete přesunout pod silnější HID nebo LED osvětlení.

The Basics

Pěstování Semenáčků V Outdooru

Venkovní pěstitelé si nemohou navolit teplotu či vlhkost. Pokud tedy pěstujete v outdooru, tak máte tři možnosti, jak se vypořádat se semenáčky:

 1. Většina pěstitelů drží své semenáčky v indooru pod CFL osvětlením a to alespoň po dobu prvních dvou týdnů, což může pomoci s ochranou před živly.
 2. Alternativně můžete vzít své semenáčky přes den ven (pokud jsou denní teploty konzistentně mezi 20-25°C) a přesunout je na noc dovnitř, čímž je ochráníte před nočními mrazíky, dešti apod.
 3. Poslední možností je pěstování semenáčků ve venkovním propagátoru, skleníku či foliovníku, čímž jim poskytnete přístřeší a také máte možnost lehce pracovat s vlhkostí a teplotou.
The Basics

Jak Zalévat Konopné Semenáčky

Jak často byste měli zalévat vaše semenáčky záleží na řadě faktorů. Nejlepší způsob, jak podpořit zdraví vašich semenáčků, je použití vysoce kvalitního a provzdušněného média. Chcete je pěstovat v květináčích s dobrým odtokem (látkové květináče či Air-Pots fungují nejlépe) a pokud je to možné, tak je pěstovat pod standardním CFL světlem, které je zavěšené ve výšce 25 - 45 cm od vrcholu květináče.

Typ osvětlení, velikost květináče, přesné složení půdy, teplota a relativní vlhkost ve vaší pěstírně/zahradě přímo ovlivní frekvenci zalévání. Stačí si pouze pamatovat, jakým množstvím vody jste rostlinu naposledy zalili a brzy se naučíte správně zalévat vaše rostliny.

Nejlepší Způsob Zalévání Konopných Semenáčků

Konopné semenáčky mají rádi teplo a vlhko (v rozumné míře). Během prvních dnů svého života přijímají semenáčky vodu skrze listy, jelikož jejich kořenový systém ještě není plně vyvinut.

 1. Pravidelně zalévejte své semenáčky rozprašovačem (3-6x denně v závislosti na teplotě). Ujistěte se, že své semenáčky přikryjete plastovou nádobou, která pomůže udržet vlhkost a tím pádem budou moci vaše semenáčky lépe přijímat vodu skrze děložní a první pravé listy.
 2. Nezalévejte vaše semenáčky přímo u stonku. Místo toho zalévejte v okruhu asi 3 cm od stonku. Tímto způsobem podpoříte růst zdravého kořenového systému, jelikož kořeny jsou nuceny více růst při hledání vody a také zabráníte zvýšené vlhkosti u stonku (což může způsobit růst různých chorob, jako je Pythium, Botrytis a Fusarium).

Kdy Zalévat Vaše Konopné Semenáčky

Pamatujte, že neexistuje žádný univerzální návod, podle kterého můžete zalévat. Místo toho musíte vaše rostliny zalévat v závislosti na již zmíněných faktorech. Dobrým pravidlem je zalévat vaše semenáčky jakmile vyschne půda v květináči. Suchost půdy zjistíte snadno tak, že strčíte váš prst do substrátu a to asi do 2cm hloubky.

Pokud je na čase zalít vaše semenáčky, tak je nejlepší to provést ráno a nebo těsně předtím, než pustíte světla. Díky tomu může vaše rostlina během dne přijímat vodu. Kromě toho teplo ze slunce či lampy také odpaří trochu vody, díky čemuž zabráníte přílišné vlhkosti, která může vést k růstu škodlivých bakterií a plísní.

Jak Často Byste Měli Zalévat Vaše Konopné Semenáčky?

Zalévejte vždy, kdy půda vyschne. To by mělo být zpravidla každých 3 - 7 dní v závislosti na:

 • Složení vašeho substrátu a jak moc zadržuje vodu.
 • Teplotě a relativní vlhkosti vzduchu
 • Typu použitého osvětlení. CFL a LED osvětlení produkuje méně tepla než MH/HID lampy, které svým teplem rychleji odpařují vodu.
 • Velikosti vašich květináčů.
 • Na velikosti poslední zálivky (viz. níže).

Jakým Množstvím Vody Bych Měl Zalévat Semenáčky

Opět neexistuje žádný univerzální přístup. Množství použité vody bude záviset na velikosti květináčů. Ve většině případů nemusíte semenáček zalévat větším množstvím, než je 1 - 2 hrnky.

Seedling Water

Jak Zabránit Tlumení

Všichni jsme si to prožili. Naše semenáčky vypadají naprosto skvěle a zdravě a najednou vidíte, jak jsou položené a během 24 hodin (někdy i méně) jsou mrtvé.

Tento fenomén, kterému se říká tlumení (damping off), je způsoben houbami, jako je Pythium, Botrytis a Fusarium. Tyto houby mohou latentně přebývat ve vaší půdě, ale jakmile se dostanou do vlhkého prostředí, tak se jim začne dařit. Nadměrné zalévání a vysoká vlhkost jsou jedny z nejčastějších příčin tlumení.

Naneštěstí jakmile si všimnete prvních příznaků tlumení (změna zbarvení stonku), tak již s nimi nemůžete nic dělat. Doporučujeme co nejdříve odstranit nemocné semenáčky z vaší pěstírny či propagátoru, abyste zabránili infekci.

Aby nedošlo k tlumení, tak se ujistěte, že máte v pěstírně správnou teplotu a vlhkost a také si dávejte pozor na nadměrné zalévání vašich rostlin. Ještě jednou se ujistěte, že máte dostatečně propustnou půdu a květináče.

K minimalizaci šance na nákazu Pythiem, Botrytisem či Fusariem se ujistěte, že vždy používáte nový a nebo sterilizovaný substrát. Sterilizaci můžete provést doma a to tak, že jej strčíte do trouby na 85 °C.

Related story

Jak Se Vyhnout Problémům Se Živinami

Zdravé konopné rostliny mají živou a krásnou zelenou barvu a nemají na sobě ani náznak změny barvy.

Pamatujte na to, že konopná semínka jsou plná živin, které připraví semenáčky do první fáze jejich života. Jakmile tyto živiny dojdou, tak je čas podat vašim rostlinkám pomocnou ruku ve formě hnojiv.

1. Hnojení semenáčků

Konopné semenáčky jsou velice křehké a mohou se snadno "spálit" v bohatém substrátu. My osobně nedoporučujeme hnojit semenáčky. Místo toho je vhodné je nechat v jejich Easy Start květináčích do té doby, dokud nebudou připraveny k přesazení.

Většina blogů a fór vám řekne, že rostliny jsou připraveny přejít do vegetativní fáze po dvou týdnech. To ale není tak úplně pravda. Obvykle tento přechod zabere 3 - 4 týdny od vyklíčení, i kdyže některé odrůdy mají rychlejší vývoj. Nicméně není vhodné se řídit časem a doporučujeme začít přesazovat, jakmile si vaše semenáčky vyvinou alespoň 3 patra a mají 4 - 5 párů pravých listů.

2. Přechod do vegetativní fáze

Jakmile přesadíte vaše semenáčky do nových květináčů, tak jim dopřejte 3 - 7 dnů na aklimatizaci. Pamatujte na to, že přesazování je pro vaše rostliny velice stresující a vaše rostliny budou potřebovat čas na to se z toho dostat. Pokud začnete vaše rostliny hnojit příliš brzy po přesazení, tak nejspíše nebudou moci využít všechny živiny obsažené v médiu, což může způsobit další problémy.

Jakmile si budete jisti tím, že vaše rostliny se již dostali ze stresu, tak je začněte hnojit slabšími hnojivy. Ideální poměr NPK by v tomto případě měl být 4:2:3, jelikož se jedná o dobrý začátek pro rostliny, které zrovna začaly se svou vegetativní fází.

3. Nadměrné hnojení

Vaše rostliny se nejčastěji spálí, pokud je začnete hnojit příliš brzy a nebo během přechodu do vegetativní fáze (buď kvůli přesazení do bohaté půdy a nebo hnojení hnojivem, které je příliš silné). První příznaky nadměrného hnojení jsou temně zelené listy se spálenými špičkami. Pokud se o tento problém nepostaráte, tak se listy začnou kroutit nahoru.

Naštěstí na rozdíl od některých problémů, které jsme již zmínili, tento proces je možné zvrátit. Jednoduše přestaňte hnojit alespoň po dobu jednoho týdne a zalévejte vaše rostliny samotnou vodou s vyváženým pH. Jakmile začnou vaše rostliny zdravěji růst a budou mít hezky zelené listy, tak můžete opět začít hnojit.

Jakmile začnete opět s hnojením vašich rostlin, tak doporučujeme během prvního týdne hnojení použít pouze poloviční doporučenou dávku. Tímto způsobem se vaše rostliny budou moci přizpůsobit novému režimu.

4. Organické pěstování

V RQS jsme velkými fanoušky ekologického/organického pěstování konopí. Žádné množství chemických hnojiv se nemůže rovnat s kompletním mixem mikroorganismů, které se nacházejí v organické půdě.

Ekologické pěstování je o budování bohaté půdy a nikoliv o pěstování v médiu, které je plné chemických živin. Tento styl pěstování je daleko více časově náročný, nicméně chuť ekologicky vypěstovaného konopí je nesrovnatelně lepší. Pamatujte však na to, že organicky pěstované rostliny nemají stejně výnosy jako rostliny, které obdržely chemická hnojiva.

udany-etap-siewki-marihuany-w-trzech-krokach

Jak Zabránit Škůdcům a Chorobám

Škůdci a choroby mohou zničit semenáčky za méně než den. Abychom tomu zabránili, tak je velice důležité mít semenáčky v čistém prostředí při optimální teplotě a vlhkosti. Dávejte si pozor na nadměrné zalévání a pročtěte si něco o nejběžnějších škůdcích, kteří napadají konopí. Díky těmto informacím je budete moci brzy zpozorovat a vypořádat se s nimi. Mezi nejčastější škůdce patří:

1. Smutnice

Tyto malé, černé mušky se živí na vašich rostlinách a kladou vajíčka do vlhké půdy.

2. Svilušky

Černé nebo červené, smutnice žijí na spodní straně listů a někdy snovají ochranou síť kolem zdravých listů. Milují horké a suché prostředí.

3. Minování

Jedná se o způsob obživy, při kterém hmyz zanechává cestičky ve zdravých listech. Spadá sem mnoho druhů.

4. Padlí

Jedná se o plíseň, která má bílou barvu a zanechává na listech prášek připomínající mouku.

5. Pythium a Fusarium

Tyto houby je někdy obtížné zpozorovat, nicméně si dávejte pozor na bílé tečky na vlhké půdě, jelikož se může jednat o prvotní náznak jejich přítomnosti.

Konopné semenáčky mají rády vlhké a teplé prostředí. Naneštěstí škůdci a různé patogeny také milují toto prostředí. Dávejte si tedy pozor a udržujte své semenáčky v čistém prostředí, díky čemuž můžete předejít infekci.

Jak Zabránit Vytáhnutí

How to prevent stretchy seedlings

Semenáčky se vytahují kvůli tomu, aby se dostaly blíže ke zdroji světla. Aby se vaše semenáčky nevytáhly příliš vysoko, tak je pěstujte pod modrou CFL lampou, která bude asi 5 cm od svrchní části rostlin. Také se vyhněte tomu, aby vaše semenáčky nebyly ve tmě v prvních 24 hodinách po vyklíčení, jelikož nedostatek světla povede k nadměrnému vytáhnutí.

Je Důležité Vedět Kdy a Jak Přesadit Vaše Semenáčky

Naneštěstí přesazování semenáčků není exaktní věda a nemůžete se tedy řídit přesným kalendářem či rozpisem. Vše je to o věnování pozornosti rostlinám.

Jak jsme zmínili již dříve, dobrým pravidlem pro přesazování semenáčků je doba, kdy jejich listy přerostou obvod svého květináče. Jakmile k tomu dojde, tak asi po jednom týdnu zkontrolujte kořeny vašich semenáčků. Pokud můžete kompletně vyjmout semenáček s půdou, tak je připravený k přesazení.

Při práci se semenáčky buďte velice jemní. Jakékoliv poškození kořenů může vést k nadměrnému stresu, který tyto mladé a jemné rostliny nemusí dobře zvládnout.

Video id: 275636482

Pochopení Fáze Semenáčku

Uvnitř tmavé a tvrdé slupky konopného semínka se nachází nezbytná genetická informace, která povede ke vzniku velké a zdravé rostliny. Jakmile jsou semínka vystavena vlhkosti a vzduchu, tak začnou absorbovat vodu ze svého prostředí. Tento proces se nazývá bobtnání a je klíčem pro život všech rostlin.

Jakmile voda vstoupí do semínka, tak dojde k aktivaci speciálních enzymů, které spustí růst klíčku (malého bílého kořínku, který vyleze ze správně naklíčeného semínka). Tento kořínek začne tlačit hlouběji do podzemí v naději, že nalezne více vody, zatímco semínko vystřelí stonek nahoru, který zase hledá světlo.

Konopná semínka obsahují dva děložní lístky, které se rozbalí, jakmile stonek projde skrze stěnu semínka. Jakmile se objeví tyto dva děložní lístky, tak začne konopný semenáček pracovat na tvorbě prvního páru pravých listů. Tyto pravé listy vyrostou z hlavního stonku, ale budou mít pouze jeden prst.

Během ranné fáze svého života získají konopné semenáčky veškerou svou energii ze semínka. Jak se jejich kořeny začnou vyvíjet, tak mohou absorbovat vodu skrze své listy. Jakmile si rostliny vyvinou pár pravých listů (s 5 - 7 prsty), tak se již nejedná o semenáčky, ale o rostliny ve vegetativní fázi.

Pamatujte na to, že rychlý růst a živé zelené listy jsou jasnými znaky zdravých semenáčků.


Pusťte Se Do Pěstování!

Nyní jste se seznámili s teorií za pěstováním konopných semenáčků. Je čas se tedy pustit do práce. Zkuste investovat do našich Starter Kitů, které vám nabídnou nejlepší a nejspolehlivější výsledky. Pro více informací o pěstování si přečtěte i další články na našem blogu.

Let's Get Growing

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzí