Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Miguel Ordoñez Reviewed by: Miguel Ángel Garcia

Naučte se, jak perfektně nastavit indoorové osvětlení pro maximální účinek. 


3 NEJBĚŽNĚJŠÍ TYPY MODERNÍHO PĚSTITELSKÉHO OSVĚTLENÍ

Indoorové pěstování konopí obvykle zahrnuje alespoň jeden z těchto tří zdrojů osvětlení: HID, CFL a LED. Poměrně často pěstitelé používají kombinaci těchto osvětlení. Samozřejmě se najdou i pěstitelé, kteří používají starší osvětlení. V tomto článku se ale budeme soustředit na nejběžnější typy osvětlení, které používají pěstitelé v 21. století. Velikou pozornost budeme věnovat praktickým typům pro pěstování a nebudeme spoléhat na pseudo-vědecké informace.

HID, neboli vysoce intenzivní výbojky, (High-intensity discharge) jsou lampy, které pěstitelé používají k pěstování konopí už alespoň od roku 1990. Postupem času se tyto lampy staly více účinnými, předřadníky se staly digitálními a reflektory většími a lepšími. Pěstitelé, kteří preferují HID osvětlení věří, že lumeny jsou tím nejhlavnějším číslem, na kterém při výběru osvětlení záleží.

Video id: 807900134

CMH, neboli keramické metal-halidové osvětlení, (Ceramic metal-halide) přišlo na scénu a 315 W CMH lampa je velice úchvatný, ale poměrně drahý upgrade z klasické MH neboli metal-halidové lampy. Navíc 315 W CMH lampa není tak výkonná, jako high-endová 600 W HPS (vysokotlaká sodíková výbojka) lampa s duálním spektrem. Podobně na tom jsou i CFL lampy, ale stále jsou na druhém místě za osvědčeným HID osvětlením.

LED, neboli elektroluminiscenční dioda, (Light-emitting diode) je poměrně novou technologií v pěstování konopí, která by podle některých pěstitelů měla nahradit HID osvětlení. Nejnovější generace LED systémů dokáže vyprodukovat porovnatelnou a v některých případech i kvalitnější sklizeň v porovnání s průměrným HID osvětlením. Zástupci LED osvětlení se soustředí pouze na hodnotu PAR, tedy fotosynteticky aktivní radiaci.

Je dobré nezbláznit se z různých způsobů, kterými se měří světelná spektra. Myslete jednoduše a co se osvětlení týče, tak jej měřte spíše ve wattech a účtech za elektřinu. Další velká otázka zní "Kolik proudu mé osvětlení spotřebuje?" a následně "Kolik tepla a kolik světla moje osvětlení vyprodukuje?"

OLD SCHOOLOVÉ HID LAMPY

HID osvětlení dostalo v průběhu let několik vysvětlení, nicméně způsob, jakým se konopí pod tímto osvětlením pěstuje, se v podstatě nezměnil. MH lampy jsou pro vegetativní růst a HPS lampy pro kvetení. Existují však i HPS lampy s duálním spektrem, které jsou populární alternativou a pravděpodobně nejlepší volbou pro pěstování samonakvétacích odrůd.

Pro indoorové pěstování konopí se nejlépe hodí 400 W a 600 W žárovky. Optimální výška je mezi 30 - 50 cm od vrcholu rostlin. To znamená, že musíte opatrně připevnit stínidlo ke stropu či střeše pěstírny na kladky, kterými můžete poté stínidlem pohybovat.

To je velice důležité, jelikož jak rostliny rostou, tak vy budete moci postupně měnit výšku lampy.

Nicméně pro semenáčky může být 600 W MH lampa poměrně intenzivní a tudíž je vhodné ji umístit do vzdálenosti 60+ cm od vrcholu rostlin.

Pokud nemáte titul z elektrotechniky, tak si nehrajte s objímkami. Lampa by měla být pevně umístěna v objímce, která je součástí stínidla, což vede k profesionálním výsledkům a jedná se o standardní kultivaci. Ideálně používejte velké stínidlo a nebo tak velké, které se vejde do vaší pěstírny. To povede k rovnoměrnému pokrytí celé pěstírny.

Skleněné filtry a lampy s chlazením jsou poměrně drahé. Proto jsou jedinou vhodnou alternativou tzv. cool tubes. Nicméně dají se použít hlavně ve skříních, jelikož mají poměrně špatné reflektivní vlastnosti. Pokud přidáte do pěstírny více světla či větráků, tak se připravte na vyšší účet za elektřinu.

Tipy Pro Pěstování Konopí: Jak Nastavit Indoorové Osvětlení

OSVĚTLENÍ A PĚSTEBNÍ PROSTOR

Obecně platí, že 400 - 600 W na m² je dostačující pro domácí pěstování. Komerční pěstitelé však často využívají 1000 W+ pro maximální výnosy. Pokud si myslíte, že umístěním více lamp na m² povede k vyšší sklizni, tak jste na omylu. Více HID lamp sice znamená více světla, ale také daleko více tepla, jelikož tyto výbojky jsou velice horké. 250 W lampy jsou vhodné pouze pro mikro pěstitele.

Jediná výhoda 250 W lamp je fakt, že je můžete umístit i 20 cm od vrcholku rostlin. Tyto lampy také produkují daleko méně tepla než 600 W lampy, ale nemají takovou prostupnost. Pouze malé množství světla tak dopadne na nižší větve vyšších rostlin.

Pokud přidáte alespoň jedno 600 W HPS světlo, signifikantně zvýšíte teplotu v pěstírně. Obvykle je daleko efektivnější a levnější řešení přestavět celou pěstírnu. Zkuste pokrýt stěny reflektivní fólií a nebo vyměňte magnetický předřadník za digitální, u kterého můžete upravit výkon a nebo investujte do LED osvětlení.

KOLIK ROSTLIN?

Odpověď zní, podle vašich preferencí. Na 1 m² můžete nacpat 16 rostlin v 11 l květináčích a použít metodu SOG a nebo můžete stejný prostor vyplnit jednou velkou rostlinou a použít metodu ScrOG. Tak jako tak budou výnosy porovnatelné. Vše se točí kolem toho, jak skvěle využijete osvětlení a prostor. 

PODPORA RŮSTU S CFL

CFL, neboli kompaktní fluorescentní osvětlení, (Compact Fluorescent Light) je velice efektivní alternativou k MH lampě. 250 W CFL lampa vám poskytne porovnatelné výsledky s 400 W MH lampou. Těchto výsledků dosáhnete tak, že CFL lampu pověsíte až 10 cm od vrcholu rostlin. CFL osvětlení negeneruje téměř žádné teplo a nemusíte se tak bát, že rostliny popálíte a nebo že nadměrně zvýšíte teplotu v pěstírně. Z tohoto důvodu jsou CFL lampy ideální pro semenáčky, klony a nebo pro vegetativní růst. CFL osvětlení jsou často jedinou možností pro mikro pěstitele.

CFL světla ale nemají příliš vysoké hodnoty PAR a nebo lumenů. Navíc nejsou vůbec efektivní pro fázi kvetení. Konopné rostliny potřebují během květu daleko intenzivnější osvětlení a toho CFL lampy bohužel nedosáhnou. Pokud použijete CFL osvětlení během kvetení, tak očekávejte slabé výnosy a volné květy.

LED NOVÉ GENERACE

Nejmodernější LED systémy jsou porovnatelné s tradičními HID lampami. Momentálně je situace porovnatelná se situací, kdy přišly na trh LCD televize na přelomu tisíciletí. Výhody a vylepšení viděli úplně všichni, nicméně limitujícím faktorem je velice vysoká pořizovací cena.

Vysoce účinné LED osvětlení o výkonu 350 - 400 W dovede hravě strčit do kapsy 600 W MH a HPS lampy, nicméně toto osvětlení s úplným spektrem není levnou záležitostí. Existují i modely, které umí takříkajíc všechno a ty nejlepší systémy neprodukují nadměrné teploty a z dlouhodobého hlediska nespotřebovávají příliš mnoho energie. Výška závěsu se také liší a tudíž je vhodné se držet instrukcí výrobce.

Tipy Pro Pěstování Konopí: Jak Nastavit Indoorové Osvětlení

Níže se podíváme na vědu, na které osvětlení stojí a vy tak budete moci odhadnout ideální výkon a umístění pro vaše osvětlení. Povíme si něco o fotonech, lumenech a PAR a také se podíváme na rozdíly mezi hlavními typy osvětlení.

SVĚTELNÉ SPEKTRUM, PAR A LUMENY

Světlo je tvořeno fotony, což jsou malé částice, které cestují rychlostí světla. Fotony ve světelném paprsku vibrují při různých frekvencích a vlnových délkách. Lidé dokáží sledovat fotonovou radiaci ve vlnových délkách 380 - 680 nm, čemu se říká viditelné spektrum. Nicméně rostliny jsou citlivé na světlo v rozmezí 200 - 800 nm. Ne všechny vlnové délky v tomto spektru však mají stejný účinek na fotosyntézu. Ty, které aktivují biochemické procesy v rostlinách se nazývají PAR (fotosynteticky aktivní radiace), která se pohybuje v rozmezí 400 - 700 nm.

Světlo lze měřit ve fotometrických veličinách odvozených z citlivosti lidského oka na barvu nebo také pomocí radiometrických veličin souvisejících s energií transportovanou světelnými paprsky. Lumeny a luxy jsou běžně používané fotometrické jednotky, které odkazují na světlo vnímané lidským okem.

Nicméně fotometrické veličiny neindikují, kolik energie lampa poskytuje rostlině pro fotosyntézu, jelikož neberou v potaz proměnnou PAR. I přesto nám lumeny a luxy mohou poskytnout počáteční indikaci ohledně výkonu dané lampy a můžeme tak porovnat jednotlivé produkty změřením jejich fotometrické účinnosti díky poměru lumenu:wattu a to bez ohledu na eventuální rozdíly ve světleném spektru a v různých vlnových délkách.

Lumeny a luxy jsou ideální pro měření MH, HPS, CFL a T5 lamp, ale nejsou vhodné pro měření účinnosti LED osvětlení pro pěstování konopí.

PAR a PPFD PŘI VÝPOČTU WATTŮ

Obecně řečeno, minimální množství světelného záření pro konopnou rostlinu se pohybuje kolem 9000 lm na metr čtvereční, zatímco optimum je přes 20 000 lm/m². Nicméně to, jak moc bude indoorová rostlina růst a kvést závisí na světelných hranicích, kterých se dosáhne při specifických vlnových délkách, které spouštějí fotosyntézu. Z tohoto důvodu používají LED světla radiometrické systémy, které měří množství vyzařovaných fotonů v PAR barevných frekvencích, které jsme zmínili již dříve.

Nejhojněji užívané radiometrické měření v hortikultuře je PPFD (Photosynthetic Photon Flux Density), které měří tok PAR ve fotonických mikromolech na sekundu v jednom čtverečním metru ((μmol/m²/s). Za předpokladu, že máme k dispozici PPFD dané lampy, tak můžeme vypočítat radiometrickou účinnost a porovnat tak různé osvětlení pomocí poměru PPFD:wattu.

Tipy Pro Pěstování Konopí: Jak Nastavit Indoorové Osvětlení

SVĚTLO, ŽÁROVKY A SPRÁVNÝ FOTONICKÝ TLAK

Polední slunce uprostřed léta poskytuje Zemi v zeměpisné šířce kolem 45° záření s fotosyntetickou silou mezi 1200 - 2000 PPFD. Nicméně konopné semenáčky, klony a mateřské rostliny si vystačí s PPFD mezi 200-400 μmol/m²/s. Konopné rostliny ve vegetativní fázi potřebují 400 - 600 μmol/m²/s a kvetoucí rostliny obvykle vyžadují mezi 600-1500 μmol/m²/s a také CO₂. Jedna studie zjistila, že nejproduktivnější hodnota PPFD pro konopné rostliny se pohybuje v rozmezí 1500–2000 μmol/m²/s při teplotě mezi 25-30°C a hodnota CO₂ by měla být kolem 750 ppm.

I když má konopí poměrně vysoké nároky, záření, které bude přesahovat tyto hodnoty, nemusí nutně zvýšit výnosy dané odrůdy. Naopak nadměrný fotonický tlak může poškodit listy a květy. Jinými slovy, produkce květů se zvyšuje v případě, že konopná rostlina obdrží 20-30 molů PAR osvětlení za den, vyváží se mezi 30-40 moly a snižuje při více než 40 molech.

KOLIK SVĚTLA POTŘEBUJI MÍT VE SVÉ PĚSTÍRNĚ?

Abyste určili správné množství osvětlení pro vaše rostliny, tak musíte vynásobit délku pěstírny její šířkou. Takto získáte plochu, kterou poté vynásobíte vámi požadovanou hladinou PPFD.

Pokud je vaše pěstírna 250 cm dlouhá a 80 cm široká, tak vaše plocha pro pěstování bude 2,50 m × 0,80 m = 2 m². Pokud chcete, aby koruna s květy pokrývala kolem 2 metrů čtverečních a chcete experimentovat s hladinou PPFD 500 μmol, tak budete potřebovat 1 000 μmol/m²/s. Tento výsledek byste poté měli vydělit hodnotou PPFD na watt a tím získáte hodnotu ve wattech pro výběr lampy.

WATTY NA METR ČTVEREČNÍ: KOLIK ROSTLIN MOHU VYPĚSTOVAT?

LED osvětlení dokáže vyprodukovat vyšší PAR než MH, HPS či jiné lampy. I přesto budou vaše rostliny vyžadovat stejné množství wattů na metr čtvereční k dosažení podobné sklizně jako s tradičním HID osvětlením. Také vezměte v potaz to, že LED osvětlení je často propagováno jako silnější, než je jejich skutečný elektrický odběr. To však ale neznamená, že 400 W LED osvětlení pokryje stejnou plochu jako 1000 W HPS lampa. Níže naleznete některé obecné tabulky, které vám poskytnou představu o tom, kolik výkonu budete potřebovat pro vypěstování kvalitních rostlin s různým osvětlením. Během ranné vegetativní fáze budou potřebovat pouze polovinu daného výkonu.

Jako referenci použijeme HPS osvětlení, které dokáže přibližně pokrýt následující plochu:

250W ≈ 0.5–1m² ≈ 2 rostliny
400W ≈ 1–1.5m² ≈ 4 rostliny
600W ≈ 1.3–2m² ≈ 8 rostliny
1000W ≈ 1.8–3m² ≈ 10 rostliny



LED osvětlení zvládne pokrýt přibližně následující plochu:

120W ≈ 0.5m² ≈ 1 rostliny
200W ≈ 0.8m² ≈ 2 rostliny
280W ≈ 1m² ≈ 4 rostliny
350W ≈ 1.5m² ≈ 6–8 rostliny



Abyste měli představu, jak moc intenzivní světlo poskytujete svým rostlinám, tak si můžete zakoupit lux metr a změřit světelnou intenzitu v různých částech koruny. Alternativně můžete provést teoretický výpočet, který bere v potaz množství emitovaných lumenů a plochu prostoru pro pěstování. K výpočtu stačí vydělit lumeny vaší lampy čtverečními metry osvětleného prostoru. Pokud umístíte lampu, která produkuje 100 000 lm ve vzdálenosti 1 m od vrcholu rostlin, tak osvítíte plochu 1 m² intenzitou 100 000 lx (100 000 lm ÷ 1 m = 100 000 lx). Pokud je lampa pouze 0,5 m od vrcholu rostlin, tak je výpočet 100 000 lm ÷ 0,5 m = 200 000 lx.

Naneštěstí tato intenzita klesá v závislosti na výšce zavěšení vašeho osvětlení. Pokud tedy umístíte stejnou lampu dva metry od vrcholu vašich rostlin, tak sice pokryjete 4 m², ale intenzita bude pouze 25 000 lx. Z tohoto důvodu byste tedy potřebovali do této výšky zavěsit čtyři lampy, které by teoreticky mohly poskytnout intenzitu osvětlení 100 000 lx.

Tipy Pro Pěstování Konopí: Jak Nastavit Indoorové Osvětlení

HID (MH, HPS): PRAVIDLA PRO SPRÁVNOU VZDÁLENOST

HID žárovky jsou buď metalhalidové (MH), které jsou vhodné pro vegetativní fázi, a nebo se jedná o vysokotlaké sodíkové výbojky (HPS), které poskytují širší spektrum, které je ideální pro fázi kvetení. Tyto lampy produkují mnoho tepla a tudíž je potřeba mít k dispozici dostatečné chlazení a ventilaci. Postupem času začnou také vydávat daleko méně světla a tudíž by nové výbojky měly být pověšeny výše než starší a po několika letech je vhodné je vyměnit.

Ideální vzdálenost pro MH i HPS lampy závisí hlavně na jejich výkonu. Vždy začněte na vyšším konci doporučené vzdálenosti a postupně ji případně snižujte. Za předpokladu, že máte ideální ventilaci, tak slabší 250 W výbojky můžete pověsit do výšky 35 cm od vrcholu rostlin a postupně je snižovat, až budou ve výšce 25 cm od vrcholku rostlin, během fáze kvetení. U 600 W lampy začněte na 50 cm a můžete zastavit až na 30 cm. Pokud pěstujete s 1000 W výbojkou, tak se držte alespoň ve výšce 80 cm.

Stará pěstitelská moudrost praví, že máte dát ruku do výšky vašich rostlin. Pokud je dopadající světlo příjemné, pak budou vaše rostliny v pořádku. Pokud takovýmto moudrostem moc nevěříte, tak vždy zkontrolujte vaše rostliny, zda nemají nějaké příznaky tepelného šoku.

Jak vysoko bych měl pověsit MH a HPS lampy?

Populární, hojně používané a nejlepší volba pro vysoké výnosy. Mnoho pěstitelů zkrátka nedá na MH či HPS lampy dopustit.

Zatímco MH i HPS lampy jsou vhodné pro různé fáze životního cyklu, tak je můžete pověsit do podobné výšky. Oba dva typy osvětlení fungují nejlépe, pokud jsou nejblíže rostlinám, ale je vhodné je nejprve otestovat.

Pokud jste nováčkem a nebo experimentujete se svou pěstírnou, tak doporučujeme osvětlení pověsit na horní hranici doporučené výšky. Tímto způsobem můžete postupně světlo dávat níže, dokud nebudete spokojení s energií, kterou vaše rostliny dostávají. Doporučujeme světla držet alespoň 30-38 cm od vrcholku. Pamatujte na to, že rozhodně nechcete poškodit vaše rostliny!

Pokud si nejste jisti, kolik tepla vaše rostliny dostávají, tak udělejte rychlý test rukou. Jednoduše umístěte vaši ruku mezi vrcholky vašich rostlin a zjistěte, jak moc tepla světlo vydává. Pokud tam nedokážete ruku udržet, tak je čas světlo pověsit výše.

Co se týče tohoto osvětlení, tak musíte vzít v potaz ještě jednu věc. Na rozdíl od klasických žárovek, funkčnost těchto výbojek postupem času klesá. Starší výbojky je tak třeba umístit blíže k vašim rostlinám než novější. Úplně nové výbojky je vhodné mít na horní hranici od vrcholku rostlin. Většina lidí nahrazuje MH výbojky alespoň jednou ročně, zatímco HPS výbojky lze vyměnit jednou za dva roky.

MH/HPS výška zavěšení

VÝKONVZDÁLENOST
150W 20–30cm (8–12")
250W 25–35cm (10–14")
400W 30–48cm (12–19")
600W 35–64cm (14–25")
1000W 41–79cm (16–31")

LED: PRAVIDLA PRO SPRÁVNOU VZDÁLENOST

LED osvětlení vydává daleko méně tepla než HID, ale i přesto je potřeba dostatečné chlazení a ventilace, aby nedošlo k poškození vašich rostlin. LED osvětlení poskytne vašim rostlinám skvělé množství světelného tlaku a to i při relativně nižších teplotách. Nicméně toto množství světla, nikoliv tepla, může poškodit listy vašich rostlin.

Různé modely LED osvětlení mají různou doporučenou výšku zavěšení od vrcholku vašich rostlin a výrobci obvykle zasílají doporučení v návodu k použití. Ideální je začít uprostřed doporučené výšky a sledovat, jak vaše rostliny v následujících dnech budou reagovat. Pokud si všimnete nějakých příznaků poškození, tak světlo zavěste výše. Pokud jsou vaše rostliny šťastné, tak můžete světla zavěsit blíže k rostlinám. Nicméně pokud si všimnete nějakého poškození, tak je zase musíte pověsit výše.

Vysoce výkonné LED osvětlení s více než 300 W by mělo být pověšené ve výšce alespoň 70 cm od koruny a během kvetení jej můžete dát o něco níže. Obecně platí, že 200-400 W LED osvětlení by mělo být pověšeno ve výšce 30-70 cm od rostlin, zatímco 450-600 W osvětlení by mělo být ve výšce 50-80 cm. Ještě silnější systémy by měly být pověšeny ještě výše. Pamatujte na to, že kdykoliv začnete používat novou lampu, tak vždy bedlivě sledujte reakci vašich rostlin.

Jak vysoko bych měl pověsit LED osvětlení?

LED systémy potřebují k odhalení správné výšky trochu práce. Nicméně máte k diposzici obrovský výkon a pokud docílíte ideálních podmínek, tak vypěstujete skvělou sklizeň.

LED osvětlení je trochu záludné. Na trhu naleznete spoustu modelů a všechny mají jiná doporučení. Z tohoto důvodu neexistuje žádná standardní vzdálenost. Jakmile si tedy zakoupíte své osvětlení, tak se držte návodu k použití, kde naleznete také rozmezí pro výšku závěsu.

Další věc, kterou musíte vzít v potaz je fakt, že zdání u LED osvětlení klame, jelikož na první pohled nevypadá tak silně. Světla vypadají trochu potemněle a vy si můžete myslet, že nevydávají dostatek energie. Opak je však pravdou a je tedy velice důležité pozorně sledovat vaše rostliny. Pokud si všimnete blednutí listů, tak je musíte pověsit výš!

I když je každý model jinačí, tak obecně platí, že je zavěsíte výše, než jiná světla a poté si s nimi musíte vyhrát. Výšku závěsu můžete měnit v průběhu celého pěstování a jakmile začnou rostliny kvést, tak je zavěsíte trochu blíže.

LED osvětlení a výška zavěšení

Opět platí, že všechna LED světla jsou jiná a následující tabulka obsahuje pouze obecné informace.

VÝKONVZDÁLENOST
240–400W 41–76cm (16–30")
450–550W 51–76cm (20–30")
600–850W 61–66cm (24–26")
900W+ 66–107cm (26–42")

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37893 recenzí