Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds


By Luke Sumpter


Je pravděpodobné, že cokoli zeleného před konzumací umyjete. Zeleninu koupenou v obchodě opláchnete a určitě i zeleninu vypěstovanou na zahrádce, abyste se zbavili všech částeček půdy a zbytků hmyzu. Proč si ale stejnou péči nedopřejeme i u konopných květů?

Může se zdát naprosto bizarní namáčet poupata před sušením do kbelíků s vodou, ale čím víc o tom přemýšlíte, tím víc to dává smysl. Během fáze kvetení se na pupenech mohou nahromadit nejrůznější nečistoty, od prachu až po drobná vajíčka hmyzu. Pokud se při představě, že byste tyto nečistoty pálili nebo vařili, otřásáte, pak byste měli číst dál.

Co je to mytí palic?

Mytí květů je přesně to, jak to zní; tato praxe zahrnuje ponoření květů konopí do vody po sklizni, aby se očistily. Že jste o tom ještě nikdy neslyšeli? Žádný strach, málokdo o této praxi slyšel. Navzdory nízkému povědomí se zdá, že se mytí květů může rozšířit, zejména mezi komerčními provozovnami. Proč? Protože lepkavé konopné květy jsou magnetem na prach, špínu, mikroby a řadu dalších živých i neživých věcí, které spotřebitelé nechtějí kouřit, vapovat ani jíst.

Poupata pěstovaná uvnitř i venku jsou vystavena kontaminujícím látkám. Zatímco na koly se v interiéru spíše práší, ty pěstované venku jsou útočištěm roztočů a vajíček hmyzu. Jednoduchým namáčením poupat před zpracováním si můžete být jisti, že používáte pouze čistou trávu.

Je mytí palic kontraproduktivní?

Nejsou však květy konopí obaleny vzácnými kanabinoidy a terpeny? Nebude jejich ponoření do vody narušovat jejich trichomy a nezpůsobí ztrátu účinnosti a chuti? To jsou sice pochopitelné obavy, ale umytí trávy její chuť a účinky neovlivní. Kanabinoidy, jako je THC a CBD, jsou rozpustné v tucích a hydrofobní, což znamená, že o ně koupáním ve vodě nepřijdete.

Navíc jsou tyto ovocné a květinové terpeny uzamčeny v lepkavé pryskyřici. Pokud budete proces provádět s rozvahou a šetrně, tyto klíčové molekuly zachováte.

A co sušení? Jistě, sušení poupat po ponoření trvá déle. Ale trochu delší doba na sušícím stojanu zdaleka převáží zpracování a používání trávy pokryté prachem a dalšími nečistotami.

Výhody a nevýhody mytí palic

Mytí květů zatím zní skvěle, ale má tato praxe i nějaké nevýhody? Objevte níže výhody a nevýhody mytí konopí.

  • Výhody
Promytí odstraňuje roztoče a vajíčka
Květy konopí mají mnoho zákoutí a jejich povlak z pryskyřice znamená, že se na ně snadno nalepí různé věci. Mytí květů pomáhá odstranit živé organismy z povrchu, včetně roztočů a vajíček hmyzu.
Odstraňuje prach a zeminu
Prach a zemina sice nejsou živé, ale přesto není příjemné je kouřit nebo jíst. Mytí trávy odstraní malé částečky, které nejsou pouhým okem viditelné.
Zlepšuje chuť
Myslíte si, že vaše tráva chutná dobře? Počkejte, až odstraníte všechny ty neviditelné nečistoty. Promývání trávy pomáhá vyniknout skutečnému terpenovému profilu kmene bez jakéhokoli narušení chuti.
Odstraňuje pesticidy a zbytky chemických látek
Vždy doporučujeme pěstovat trávu doma ekologicky. Při nákupu pupenů však nikdy nevíte, jaké zahradnické postupy byly při jejich pěstování použity. Mytí poupat pomůže odstranit veškerá nepříjemná chemická rezidua.
  • Nevýhody

Prodlužuje dobu sušení
Ponoření květů do vody znamená, že jejich sušení bude trvat déle. Budete se muset obrnit trpělivostí a nechat je dostatečně dlouho, aby z nich odešla veškerá vlhkost.
Nelze odstranit plísňové infekce
Mytí poupat je sice účinné při odstraňování nečistot, ale neodstraní houbové patogeny, které se fyzicky dostanou do buněk rostliny. Nikdy nekuřte trávu, která vykazuje známky infekcí, jako je například plíseň.
Podporuje nadměrnou vlhkost
Koupání rostlin konopí je obaluje vlhkostí a předurčuje je k plísním, pokud nejsou správně vysušeny.

Mytí květů: Jaká řešení použít?

Zatímco někteří pěstitelé nepoužívají k mytí konopí nic jiného než vodu, jiní používají specifické přípravky, které jim pomohou zajistit, aby jejich pupeny prošly důkladnou očistou. Níže se podívejte na několik nejoblíbenějších možností.

  • Citron a jedlá soda

Citron a jedlá soda se mohou zdát jako zvláštní kombinace, ale lidé je používají k různým účelům. Kyselost citronů a zásaditost jedlé sody dělají z tohoto dua užitečný přírodní čisticí prostředek na drhnutí povrchů a dezodorizaci rozlitých tekutin. Přidáním této kombinace do procesu mytí květů přispějete k dalšímu čištění květin bez nutnosti použití syntetických chemikálií.

  • Zředěný peroxid vodíku

Peroxid vodíku se běžně objevuje v čisticích prostředcích pro domácnost, ale mnoho pěstitelů jej používá po sklizni k čištění poupat. Tato látka má antimikrobiální vlastnosti a v malých koncentracích může pomoci zničit přetrvávající mikroby, jako jsou bakterie.

  • Voda získaná reverzní osmózou

Při mytí pupenů má smysl používat co nejčistší vodu. Ponoření květin do vody z vodovodu pomůže odstranit nečistoty, ale také je vystaví působení chemických látek, jako je chlór a fluorid. Filtrace reverzní osmózou propouští vodu přes polopropustnou membránu a odstraňuje přitom nežádoucí molekuly. Důrazně doporučujeme používat reverzní osmózu při mytí květů, pokud je to možné.

Jak umýt vaše květy

Jste si tedy vědomi všech výhod mytí květů i některých nevýhod tohoto procesu. Znáte také některé běžné přípravky používané při tomto procesu. Nyní je čas naučit se postup krok za krokem. Dále v našem článku se dozvíte, jak očistit své palice od nečistot, abyste zažili jejich skutečnou chuť.

Vybavení

  • 3x čistý kbelík o objemu 19 litrů (5 galonů).
  • 45 litrů (12 galonů) vody pokojové teploty (pokud možno voda po reverzní osmóze).
  • ¼ šálku citronové šťávy
  • ¼ šálku jedlé sody

Krok 1: Nastavení výrobní linky

Nastavte kbelíky ve stylu výrobní linky. Kbelík 1 bude obsahovat čisticí roztok, kbelík 2 bude sloužit jako první oplachovací stanice a kbelík 3 jako druhá oplachovací stanice.

Cómo lavar los cogollos

Krok 2: Naplňte kbelíky

Naplňte každý 19litrový kbelík 15 litry (4 galony) vody upravené reverzní osmózou. Toto množství bude dostatečně hluboké na to, abyste mohli namáčet a omývat celé větve najednou, aniž by hrozilo, že se voda rozstříkne všude kolem. Po naplnění přidejte do kbelíku 1 ¼ šálku citronové šťávy a ¼ šálku jedlé sody a důkladně promíchejte.

Cómo lavar los cogollos

Krok 3: Počáteční namáčení

Uchopte větev s květy a opatrně ji ponořte do roztoku v kbelíku 1. Opatrně větvičku míchejte a otáčejte s ní kolem kbelíku po dobu asi 30 sekund.

Cómo lavar los cogollos

Krok 4: První opláchnutí

Poté přesuňte větev po výrobní lince do kbelíku 2. Ponořte ji do vody a stejným způsobem s ní pohybujte dalších 30 sekund. Tento kbelík pomůže opláchnout další nečistoty, stejně jako počáteční roztok.

Cómo lavar los cogollos

Krok 5: Druhé opláchnutí

Protože se v kbelíku 2 shromažďují částečky nečistot a roztoku, slouží kbelík 3 k závěrečnému opláchnutí, aby se odstranily veškeré zbytky a nečistoty. Posledních 30 sekund jemně míchejte. Poté vyjměte jednotlivé pupeny z větvičky a vložte je do sušičky na bylinky nebo zavěste celé větvičky na sušicí šňůru.

Cómo lavar los cogollos

Krok 6: Začněte sušit

Pokračujte v sušení konopí běžným způsobem. Vypraný materiál umístěte do tmavé místnosti s dobrou cirkulací vzduchu a relativní vlhkostí 45-55 %. Přibližně po 12 dnech začněte s procesem sušení, abyste ještě více zlepšili chuť svých palic.

Cómo lavar los cogollos

Mytí květů vs. sušení vodou

Jaké je srovnání mytí květů a sušení ve vodě? Obojí zahrnuje vodu, ale plní odlišné funkce. Zatímco praní květů cíleně čistí květy konopí, sušení vodou se snaží pouze zlepšit jejich chuť. Sušení vodou pomáhá urychlit proces sušení tím, že odstraňuje ve vodě rozpustné dráždivé látky, které ovlivňují celkovou chuť. Určitě však můžete obě tyto metody používat společně; předchozí mytí poupat zabrání tomu, aby se vaše květy během procesu sušení vodou koupaly ve vlastních nečistotách.

Mytí květů: neobvyklý proces, který si získává stále větší oblibu

Na první pohled se zdá, že mytí palic je obskurní a dokonce škodlivé pro vaše rostliny. Netrvá však dlouho a po seznámení s tímto konceptem začne dávat naprostý smysl. Ovoce a zeleninu myjeme, než je pozřeme, tak proč bychom si nemohli opláchnout palice, které jíme či kouříme? Jistě, mytí konopí znamená mírné prodloužení doby sušení, ale vyplatí se v podobě čistých květů a lepší chuti. Nevěříte nám? Stačí se podívat na dno kbelíků po dokončení procesu.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37834 recenzí