By Luke Sumpter

Jak poznat rozdíl mezi kvalitními a nekvalitními konopnými květy.


Brzy poté, co jste začali hulit trávu, jste si uvědomili, že existují rozdíly mezi kvalitními a nekvalitními konopnými květy. I přes to, že každý tvrdí, že zrovna jeho hulení je to nejlepší, tak vy určitě poznáte, kdy nějaké hulení prostě není tak dobré. Zkrátka to dokážete poznat pouhým pohledem či dotykem.

Abyste se ujistili, že si kupujete pouze ty nejkvalitnější květy, tak bude velmi důležité rozpoznat rozdíl mezi vysoce kvalitními květy a nekvalitním senem. Nemusíte být zrovna znalec, jelikož různé vlastnosti lze i vidět či cítit bez jakékoliv pomoci. Pokud se naučíte, jaké rozdíly jsou mezi jednotlivými květy, tak si velice snadno vyberete z nepřeberného množství trávy a také vám to pomůže vypěstovat kvalitnější konopí ve vlastní zahradě.

Typy Konopných Květů

Konopné květy lze rozdělit dle různé kvality. Kritériem pro zařazení do dané kategorie může být lepivost, terpenový profil, chuť, textura či kombinace těchto faktorů. Abychom to zbytečně nekomplikovali, tak jsme se rozhodli vytvořit tři základní kategorie pro hodnocení květů: špatná kvalita, střední kvalita a prémiová kvalita.

Špatná Kvalita

Nekvalitní konopné květy vypadají již na pohled špatně a to je často způsobeno tím, že musí slisované cestovat na dlouhé vzdálenosti. Tomuto konopí se říká "brick weed", jelikož na místo určení často dorazí jako husté kostky.

Pěstitelé, kteří toto konopí produkují, vyznávají heslo "kvantita nad kvalitou" a snaží se na prodeji konopí co nejvíce vydělat. Není tedy žádným překvapením, že se často jedná o produkt, který získáte na černém trhu a nejčastěji se s ním setkáte od jižní hranice USA a nebo v Evropě.

Domácí pěstitelé, kteří také chtějí rychle vydělat, často vypěstují konopí srovnatelné kvality. S takto nekvalitním konopím se často musejí potýkat i začátečníci, kteří něco v průběhu pěstování pokazí.

Typické vlastnosti nekvalitního konopí:


 • Vzhled: Méně barevné než kvalitnější květy, často tmavé s výraznými hnědými tóny.
 • Dotek: Toto konopí je na dotek jemné vločkovité a často špatně usušené. Takto nekvalitní konopí často ani nelepí a to znamená nízký obsah trichomů.
 • Aroma: Nízký obsah terpenů společně s jejich konečnou degradací vede k nezajímavé vůni a jediné, co pocítíte, může být vlhkost a plíseň.
 • Chuť: Jointy z tohoto konopí vás budou škrábat v krku a na chuť budou hořké, zemité a pikantní.
 • Účinky: Brick weed vás sice zhulí, ale obsah THC nebude nijak závratný.

Střední Kvalita

Domácí pěstitelé nejčastěji vyprodukují konopí, které spadá do této kategorie. Takto kvalitní květy se liší od nekvalitního konopí svou lepší barvou, vůní a chutí.

Většina pěstitelů zvládne správně hnojit či zalévat a to většinou stačí k tomu, aby vyprodukovali konopí středně dobré kvality. Nejdůležitějším faktorem je však vložení sebe sama do své práce.

Pokude hledáte středně kvalitní konopí a nebo se chcete vyhnout odpadu, tak se dívejte po následujících vlastnostech:


 • Vzhled: Světlejší odstíny zelené, třpytivá pokrývka z trichomů a zdravý hustý vzhled s pestíky. Středně kvalitní konopí může na sobě mít "sugar leaves" navíc, které zvyšují hmotnost květů.
 • Dotek: Kompaktní, lepivé a po zmáčknutí se vrátí do původního tvaru.
 • Aroma: Vůně bude příjemná a zřejmá, nicméně ne ohromující.
 • Chuť: S každým potáhnutím byste měli cítit terpeny.
 • Účinky: Vyšší obsah trichomů a kanabinoidů znamená, že účinky budou daleko silnější než u nekvalitního konopí.

Prémiová kvalita

Vysoce kvalitní. Na úrovni. Skvělé.

Prémiové konopí je vysoce kvalitní výpěstek, který má úchvatnou chuť a úžasné účinky. Tyto květy nejčastěji seženete ve velkých městech či v oblastech, kde je konopí legální a hojně pěstované. Nejčastěji se jedná o produkty zkušených pěstitelů a budete si je moci vychutnat například v Severní Kalifornii, Španělsku či Nizozemí.

Tyt květy připomínající nuggety naleznete ve sklenicích na poličkách v oblíbených coffeeshopech. Pokud hledáte tu nejlepší trávu na trhu, tak si dávejte pozor na následující vlastnosti:


 • Vzhled: Perfektně zastřižené květy připomínající nuggetky, které mají krásně zdravé barvy, oranžové pestíky a silnou pokrývku z trichomů.
 • Dotek: Tyto květy budou tlusté, extrémně lepivé a budou perfektně usušené.
 • Aroma: Takto kvalitní konopí má silné a komplexní aroma. Při kouření si raději zavřete okna.
 • Chuť: Perfektní bohatá chuť, na kterou jen tak nezapomenete.
 • Účinky: Perfektně vyšlechtěné kanabinoidní profily znamenají širokou škálu účinků. Od silných psychoaktivních účinků až po čisté účinky CBD.

Jak Odlišit Kvalitní Konopí Od Nekvalitního: Návod

Doufáme, že obecná pravidla, která jsme zmínili výše, vám usnadní rozeznat a určit kvalitu daného konopí. Nicméně určování kvality konopí může být komplikovanější. Níže se podíváme na to, jak detailněji konopí prozkoumat.

Aroma

Jak jsme již zmínili dříve, aromatické molekuly zvané terpeny jsou zodpovědné za vůni konopí.

I přes velmi podobný podtón bude mít většina odrůd unikátní tóny díky různým koncentracím terpenů.

Nejspíše znáte malé, třpytivé struktury na povrchu konopných květů a listů. Tyto houbovité žlázy se nazývají trichomy a jsou zodpovědné za produkci terpenů během kvetení.

Víte, že máte v ruce kvalitní konopí, pokud vás ihned po otevření vašeho balíku zasáhne vlna terpenů. I když mezi příjemnou vůní a kvalitou konopí nemusí být žádná spojitost, tak i přesto je velice pravděpodobné, že hezky vonící konopí bude i kvalitní. Náznaky květin, benzínu, země, koření, cukru, ovoce, citrusů či lesních plodů. To vše patří mezi nejčastější konopná aroma.

Kvalita terpenového profilu dané odrůdy závisí na několika proměnných:

 • Genetika: Některé odrůdy mají genetickou výbavu, která předurčuje vyšší množství terpenů. Nejčastěji je to způsobeno procesem selektivního šlechtitelství.
 • Sušení a zrání: Kvalitní genetika je sice hezká, ale správné sušení a zrání vede k zachování terpenového profilu a k dlouhotrvající vůni.
 • Správné hnojení: Během kvetení vyžadují rostliny vyšší přísun draslíku a fosforu a nižší přísun dusíku. Pokud budete hnojit správně, tak vyprodukujete skvěle vonící konopí.
 • Živá půda: Kvalitní půda s dostatkem mikroorganismů pomůže rostlinám získat všechny potřebné živiny pro vývoj optimálního terpenového profilu.
 • Rostlinní společníci: Mnoho pěstitelů zasazuje vedle konopí i bazalku, která může pomoci zlepšit vůni konopí.

Rychlý pěstitelský tip: Zvýšení koncentrace terpenů zlepší celkovou chuť a vůni vašich rostlin. Vyberte si odrůdy jako je Lemon Shining Silver Haze a Haze Berry, které mají skvělou genetickou výbavu.

How to Differentiate Good Buds From the Bad: A Guide

Barva

I když není vhodné hodnotit knihu podle obalu, tak rozhodně můžete hodnotit konopné květy podle jejich vzhledu. Existuje mnoho faktorů, které indikují kvalitu daného konopí a barva je jedním z nejdůležitějších faktorů.

Konopné květy jsou k dispozici v mnoha barvách. Spektrum barev se pohybuje od fialové, přes oranžovou, zelenou až po červenou. Nicméně kvalitu květů neodhaluje barva jako taková, ale spíše její zářivost.

Zdravé a správně pěstované konopí bude mít zářivý vzhled.

Taková zářivost barev poukazuje na kvalitní genetiku, správné pěstování či správné sušení a zrání. Oproti tomu nekvalitní konopí bude mít matnou a nudnou barvu. Tyto květy jsou často tmavě zelené až hnědé a na první pohled nehezké.

Rychlý pěstitelský tip: Vyzkoušejte propláchnout své rostliny, díky čemuž můžete zabránit nadměrnému příjmu hnojiv, které se mohou akumulovat v květech a způsobit paseku.

Další tip: Hrajte si s genetikou a teplotou, díky čemuž můžete vypěstovat fialové konopí! Začněte s odrůdami jako je Purple Queen, čímž můžete zvýšit šanci na úspěch.

Oranžové/Hnědé Pestíky

Pokud si důkladně prohlédnete vzhled konopných květů, tak si všimnete různých detailů, které jsou tvořeny různými rostlinnými žlázami, orgány a strukturami. Jistě si všimnete pestíků, které vyčnívají nejvíce.

Tyto vlasy připomínající struktury jsou rozmnožovacími orgány samičích konopných rostlin a slouží k zachycení pylu. Jakmile se pyl spojí s pestíky, tak začnou květy plodit semínka.

Kromě jejich biologické role mohou pestíky posloužit jako užitečný znak stárnutí. Během začátku kvetení mají tyto struktury bílou barvu. Postupem času se však jejich barva mění na sytě oranžovou.

Na konopných květech byste vždy měli hledat temně oranžové pestíky. Konopí by se mělo sklízet v moment, kdy alespoň 70% pestíků má oranžovou barvu. To značí, že jsou květy zralé a připravené ke sklizni. Květy, které mají spíše bílé pestíky, jsou často nezralé. Pokud jim dáte ještě trochu času, tak budou moci tyto květy dozrát a mít tak co nejlepší obsah kanabinoidů a terpenů.

Rychlý pěstitelský tip: Sklízejte ve správný čas! Ujistěte se, že většina pestíků má správnou barvu. Při pěstování odrůd, jako je Amnesia Haze, budete muset být trpělivější, jelikož tyto odrůdy mají delší dobu kvetení.

Orange/Brown Pistils

Krystaly/Pryskyřice

Trichomy jsou nejhojněji zastoupenou strukturou na vysoce kvalitním konopí. Pouhým okem je můžete vidět ve formě pryskyřice, která se pod světlem krásně třpytí.

Tyto houbovité struktury mají hlavičku na rovné stopce. V této hlavičce jsou obsaženy specializované buňky, které mají na starost produkci pryskyřice během kvetení. Tato pryskyřice postupně pokryje většinu povrchu na květu a přesně v této pryskyřici jsou obsaženy aktivní fyzochemikálie, které v přírodě pomáhají chránit konopí před útoky hmyzu a také před změnou teplot.

Konopná pryskyřice obsahuje komplexní škálu molekul. Mezi tyto molekuly patří kanabinoidy, jako je THC a CBD, společně s terpeny, jako je myrcen, pinen a limonen. Čím více trichomů má daný květ, tím více pryskyřice vyprodukuje. Čím více pryskyřice je na povrchu květu, tím více kanabinoidů a terpenů obsahuje.

Množství trichomů a pryskyřice budete moci přibližně určit pouhým pohledem a dotekem. Všímejte si, jak se třpytí či lepí a vezměte v potaz i sílu, jakou musíte vyvinout při odlepení prstů z květu.

Rychlý pěstítelký tip: Využijte enviromentální faktory k zvýšení produkce trichomů. Odrůy jako je například ICE mají genetické předpoklady k tomu, aby vyprodukovaly vysoké množství trichomů.

Hustota/Vzdušnost

To, jaké jsou květy na dotek, prozrazuje mnoho o jejich kvalitě. Každý pěstitel doufá, že se mu podaří vypěstovat husté a těžké květy. Takové květy jsou zkrátka těžší, vypadají daleko zdravěji a také se lépe kouří.

Pokud nadrtíte hustý konopný květ, tak se může zdát, že se zdvojnásobila jeho velikost. I z malého množství kompaktního květu lze nadrtit dostatek materiálu, který postačí k ubalení pěkného jointu. Oproti tomu vzdušné květy jsou zklamáním. Takovéto květy jsou často výsledkem špatných pěstitelských podmínek, jako je nedostatek světla či živin.

Vzdušné květy vypadají nezdravě a jsou také neekonomické, jelikož k ubalení pořádného jointa budete potřebovat větší množství materiálu. Husté květy jsou na dotek pevné a při zmáčknutí se vrátí do původního tvaru. Vzdušné květy se pod vlastní vahou zhroutí a jsou na dotek daleko křehčí.

Rychlý tip: Sativy a indiky jsou velice odlišné, seznamte se tedy s jejich rozdíly.

Pěstitelský tip: K vypěstování hustých a kompaktních květů použijte silná světla.

Dense/Fluffy

Semínka

Přítomnost semínek nikdy neznačí kvalitní květy. Již pouhé slovo sinsemilla - které značí vysoce kvalitní konopí - označuje květy bez semínek.

Pamatujete si na pestíky? Pokud se pyl ze samčí rostliny uchytí na pestíku, tak začíná proces změny biochemické aktivity v konopných květech. Rostlina přesune svou energii z produkce pryskyřice na tvorbu semínek.

Květy se semínky nedosáhnou maximální síly a zralosti, jelikož zdroje pro produkci pryskyřice byly přesunuty k produkci semínek. Konopná semínka zvyšují hmotnost květů a tudíž zaplatíte více za menší množství květů. Pokud si koupíte gram konopí a 0,2 g tvoří semínka, tak plýtváte penězi. Možná se to nezdá jako veliké množství, ale vezměte v potaz, že uděláte takovýto nákup třeba 50-100 x.

Pokud si nevšimnete semínka a ubalíte jej do jointu, tak to může vést k nepříjemnému zážitku. Semínka při styku s ohněm prasknou a jejich kouř je velice nepříjemný.

Rychlý pěstitelský tip: Naučte se, jak se vyhnout opylení vašich rostlin.

Stonky

Kouření stonků často značí omyl či zoufalství. Stonky obsahují minimální množství kanabinoidů a jejich kouření není příjemnou záležitostí. Nicméně přítomnost stonků v květech nemusí nutně znamenat nekvalitní konopí.

Místo toho to spíše znamená uspěchání procesu přípravy. Plus jste zaplatili navíc za váhu stonků! Pokud si vybíráte trávu ve vašem oblíbeném coffeeshopu, tak se vyhněte trávě s větším množství stonků. Nebo se můžete zeptat obsluhy, ať vám vaši trávu naváží bez stonků.

Rychlý tip: Stonky nejsou tak hodnotné jako květy, ale i tak je můžete využít k tvorbě několika domácích produktů, od hašiše až po mastičky.

Zastřihnutí

Zastřihávání trávy značí proces, při kterém jsou oddělovány přebytečné listy z květů. Přítomnost listů na květech nemusí nutně značit nekvalitní konopí, ale může udělat obrovský rozdíl.

Krásně zastřižené konopí vypadá skvěle na pohled. Pokud si vyhrajete s vašimi květy, tak mohou poté vypadat jako krásné nuggetky, což je nejčastější vlastnost vysoce kvalitních květů.

Přítomnost listů ve květech zvyšuje jejich hmotnost. A vy si chcete zaplatit za květy a ne za listy. Přítomnost listů může také způsobit problémy během procesu zrání. Mezi listy se může utvořit a držet vlhkost, což je ideální půda pro vznik plísní a to může ovlivnit chuť konopí.

Rychlý pěstitelský tip: Konopí můžete zastřihnout před či po sušení.

Plíseň

Plíseň zkazí nejen chuť konopí, ale také může potenciálně způsobit zdravotní obtíže. Vdechnutí spór může vést k čemukoliv od nepříjemné chuti až po infekci plic.

Konopí s plísní poukazuje na špatné sušení, zrání či skladování. Plísně vyžadují vysokou vlhkost a tudíž nejčastěji dochází k nákaze ještě na živých rostlinách.

Seriózní výdejny, coffeeshopy a pěstitelé nikdy neprodají plesnivé konopí. Některé společnosti dokonce mají k dispozici lupu, díky čemuž si můžete prohlédnout květy hezky zblízka. Pokud chcete být opatrní, pak rozhodně plesnivé konopí nekuřte bez ohledu na to, jak moc kvalitní původně bylo.

Rychlý pěstitelský tip: Dávejte si na plíseň pozor. Předejít jí můžete již při výběru semínek. Vyzkoušejte vysoce odolné odrůdy, jako je Royal Moby, které se méně pravděpodobně poddají plísním.

Škůdci

Šance, že uvidíte nějakého škůdce v konopí, které jste si právě zakoupili, je poměrně malá. Pokud si někteří škůdci pochutnávali na konopné rostlině, tak pěstitel nejspíše tyto škůdce odstranil před zabalením finálního produktu. Nicméně stále se jedná o možný problém.

Co vám ale odhalení škůdců na konopném květu prozradí? Může to znamenat to, že pěstitel neochránil své rostliny před zamořením. Pokud se škůdcům podařilo způsobit dostatečné poškození, tak mohou takové květy pocházet z malých a nemocných rostlin. To tedy ve finále znamená, že celková kvalita květů nemusí být optimální.

Na druhou stranu může přítomnost hmyzu poukazovat na přírozené a ekologické pěstování. I když nalezení hmyzu ve vašich květech není příjemné, většina uživatelů raději odstraní mouchu z květu, než aby vdechovala pesticidy.

Rychlý pěstitelský tip: Bojujte proti hmyzím škůdcům biologickými metodami.

Lepivost

Čím je květ lepivější, tím silnější zřejmě bude. Vysoký obsah pryskyřice znamená vysoký obsah kanabinoidů. Vysoce kvalitní konopné květy budou již na dotek lepivé a některé dokonce zanechají kousky pryskyřice na vaší kůži. Sice se s nimi hůře zachází, ale tato nepříjemnost je nic v porovnání s tím, jak moc příjemné bude jejich kouření.

Rychlý pěstitelský tip: Ekologické pěstování zaručí nejkvalitnější a nejčistší konopí.

Sticky

Chuť

Již jsme probrali mnoho vlastností konopných květů a chuť je třešničkou na dortu. Ochutnání vašich květů a pocítění účinků je tím nejlepším způsobem jak zjistit, zda máte opravdu vysoce kvalitní konopí.

Jakmile si poprvé potáhnete, tak musíte vzít v potaz dva hlavní faktory: chuť a jemnost. Pokud porovnáte tyto faktory u několika odrůd, tak budete moci velice snadno rozeznat nekvalitní konopí od kvalitního.

Pokud můžete ochutnat vzorek před zakoupením, tak si vždy po každém potáhnutí nechte chvilku na rozmyšlenou. Středně a vysoce kvalitní květy zanechají na jazyku zřetelný náznak ovocné, bylinné či sladké chuti. Oproti tomu nekvalitní konopí bude i při kouření poměrně bez chuti a nebo může mít chuť připomínající seno.

Jemnost kouře snadno odhalí, jak dobře jsou květy uzrálé. Vysoce kvalitní konopí zraje po správnou dobu a jeho kouření bude velice jemnou záležitostí. Kouření nekvalitního konopí bude nepříjemné a může vás z něj také pálit v krku, což může vést ke kašli.

Rychlý pěstitelský tip: Zachovejte terpeny ve vašich květech díky flushingu, zastřihávání a zrání.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.