Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Max Sargent

Sklizeň: Jak odhalit správný čas sklizně?

Harvest Time


Vědět, kdy sklidit konopí je velice důležité k maximalizaci vaší sklizně. Po měsících růstu a péče se vaše rostlinky dostaly do (skoro) finální fáze celého pěstitelského procesu. Možná se může zdát, že veškerá práce se sklizní končí, nicméně stále toho musíte udělat ještě hodně a pořád můžete pochybit a poškodit tak vaši sklizeň.

V tomto článku se dozvíte, kdy a jak přesně sklízet konopí, projdeme si celým procesem sklizně a také si povíme, jak sklízet co nejefektivněji!

Video id: 540076385

Kdy sklízet Konopí

První věc, kterou si musíte osvojit, je znalost toho, kdy máte vaše rostlinky začít sklízet. Pokud začnete sklízet příliš brzy, pak nebude ve vašich palicích plný obsah THC. Pokud začnete sklízet příliš pozdě, pak již část THC v palicích začala degradovat na CBN. Pro maximální množství THC ve vaší sklizni je potřeba sklízet ve správný čas!

V následující sekci si detailně popíšeme několik způsobů, kterými můžete zjistit, zda jsou vaše rostliny připravené ke sklizni.

Datalist k Semínkům

Když zakoupíte konopná semínka, tak by měla mít u sebe informaci, přibližně kdy po vysazení je můžete sklízet. Tato informace je většinou vyjádřena v dnech či týdnech při indoorovém pěstování (např. 55 - 60 dní či 8 - 9 týdnů). Pokud se jedná o outdoorovou odrůdu, tam je to často vyjádřeno měsícem sklizně (například konec září).

Tyto informace vám řeknou, přibližně kdy budete sklízet. Rozhodně nečekejte, že budete sklízet přesně 9 týdnů od vyklíčení, protože to bylo napsané na balení. Některé rostliny potřebují více času, některé zase méně. Nicméně použijte tyto informace jako pomůcku při určení toho, zda jde všechno podle plánu.

Žloutnutí listů

Yellow Leaf

Nějvětší listy začnou postupem času žloutnout. Nicméně s příchodem konce životního cyklu začne žloutnout více a více listů, jelikož rostlina přestala produkovat chlorofyl a připravuje se na smrt.

Tato vlastnost vám sice přesně neprozradí, kdy máte sklízet, ale můžete ji vzít jako příznak toho, že se sklizeň blíží (či už je po ní).

Pestíky

Pistils

Sledování pestíků je poměrně dobrý a spolehlivý způsob, jak určit čas sklizně. Tyto malé, pyl zachytávající rostlinné úvary jsou zprvu bílé/průhledné. Jakmile však začnou zrát, změní barvu na opalescentní a ve finále budou oranžové až červeno-hnědé. Obecně platí, že jakmile 90 % pestíků bude ve finální barvě, tak je rostlina připravena ke sklizni.

Pokud není k dispozici žádná lepší metoda určení sklizně, tak se jedná o vhodný způsob, jak zjistit, kdy sklízet. Není to však zaručeně nejlepší volba. Jiné faktory mohou způsobit, že rostliny neustále produkují nezralé pestíky, i když je zbytek rostliny zralý, což může vést pěstitele k domněnce, že rostlina není nikdy připravena.

Trichomy

Trichomes

Nejlepší způsob, jak zjistit, kdy sklízet konopí, je sledování trichomů. Vždyť právě v trichomech se vytváří THC. Abyste je viděli zřetelně, budete potřebovat velmi levný kapesní mikroskop.

Ideální poměr pro sklizeň je:

 • 70% bílých
 • 15% jantarových
 • 15% čirých

Tato metoda je bezpečná, protože trichomy nemohou lhát.

Podrobnější informace naleznete v našem specializovaném článku o určení správné doby sklizně konopí. 

Příprava na sklizeň

Je dobré si vždy připravit pěstírnu na prostor pro pěstování a prostor pro sklizeň/sklizně. V tomto prostoru by měla být teplota kolem 20 °C a vlhkost kolem 50 %.

Samotný proces sklizně je nejvhodnější zahájit brzy ráno, za suchého dne. Pokud pěstujete venku, máte nad proměnnými prostředími menší kontrolu. Zkontrolujte proto předpověď počasí a vyberte nejvhodnější okamžik.

Připravte si všechny potřebné nástroje pro sklízení konopí

Ke sklízení konopí nepotřebujete příliš mnoho vybavení, nicméně existuje několik nezbytných kousků, díky kterým půjde sklizeň jak po másle.

 • Lupa: Kapesní mikroskop, lupa či appka v smartphonu stačí. Toto vybavení potřebujete k prozkoumání trichomů.
 • Nůžky: Ostré a odolné nůžky jsou nezbytné pro střihání částí rostlin. Dospělé konopné rostliny jsou tuhé a dřevité, tudíž se nebojte investovat do kvalitních nůžek.
 • Rukavice: Zahradnické rukavice vám pomohou při manipulaci s lepivými květy.
 • Nádoba na odpad: Potřebujete nějakou nádobu pro přebytečné listy či větve.
 • Čistá pracovní plocha: Uklizená a čistá pracovní plocha je naprostou nezbytností.
 • Ventilátor: Jednoduchý oscilující ventilátor pomáhá zlepšit cirkulaci vzduchu během sušení.
 • Sušáky: Závěsné sušáky jsou ideální pro důkladné usušení sklizně.
 • Sklenice: Zavařovací sklenice jsou naprosto perfektní pro skladování a zrání konopí.

Jak sklízet konopí: Krok za krokem

V následující sekci si detailně popíšeme, jak sklízet konopnou rostlinu. V závislosti na velikosti a množství rostlin se jedná o namáhavý proces. Připravte se tedy na tvrdou práci. 

1. Odstřihněte Větve

Cut the branches

Každou větev s palicemi odstřihněte u nodu (místo, kde se větev potkává s hlavním stonkem). Není třeba stříhat větve, které jsou bez palic. Větve umístěte do nádoby či někam, kde se nepoškodí palice.

Nebo ustřihněte celou rostlinu u základny

V závislosti na velikosti rostliny se budete muset rozhodnout, jestli budete sklízet po větvích, či uříznete rovnou celou rostlinu. Pokud máte relativně malé rostliny, pak je vhodné a rychlejší je uříznout u základny a až poté odstřihávat jednotlivé větve.

Pokud však máte obrovskou rostlinu, pak je lepší ji nechat v květináči a sklízet postupně, větev po větvi.

Pokud se rozhodnete uříznout celou rostlinu, tak doporučujeme udělat řez asi 12 cm nad zemí v 45° úhlu.

2. Odstřihněte velké listy

Trim Fan Leaves

Velké konopné listy rostou po celé konopné rostlině. Odstřihněte a buď je vyhoďte, zkompostujte, vyrobte čaj či máslo. 

3. Zastřihněte sugar listy

Trim Sugar Leaves

Předtím, než všechno zavěsíte, je vhodné ještě zastřihnout sugar listy. Tyto listy získaly své jméno díky tomu, že je na nich poměrně hodně trichomů a pryskyřice, díky čemuž vypadají, že mají jinovatku či jsou pocukrované. Díky obsahu trichomů je vhodné odstřižky k něčemu použít!

Odstřihněte listy v blízkosti palic, dejte však pozor, ať nestřihnete do květu. Zastřihávání je umění a člověk se to musí naučit. Kvalita zastřihnutí určuje to, jak dobře budou palice schnout a zrát a to se odrazí na finální kvalitě. Krásně a kvalitně zastřižené palice pak vypadají naprosto luxusně. Někteří pěstitelé ale zastřihávání neřeší, zatímco jiní pěstitelé to berou velice vážně.

4. Zavěste Větve

Hang your branches

Nyní je čas zavěsit vaše větve. Zavěste je vzhůru nohama a nechte mezi nimi dostatečný prostor. V místnosti, kde budete konopí sušit, by měla být teplota kolem 20 °C a relativní vlhkost vzduchu na 50 %. Kromě toho je vhodné mít v místnosti tmu, jelikož světlo může poškodit THC. Použijte oscilující ventilátor k rozhýbání vzduchu, což povede ke snížení rizika vzniku plísně. 

5. Posbírejte zbytky

Kamkoliv jste položili větve či palice, tam zřejmě naleznete opadané trichomy. Nezapomeňte tyto zbytky posbírat a poté je použijte pro výrobu másla či je přisypejte do dalšího jointu.

Sklízení různých odrůd

Pokud pěstujete konopí, tak se rozhodně musíte naučit odhalit, kdy jsou vaše rostliny připravené ke sklizni. Všechny odrůdy zrají různě rychle a tudíž nestačí pouze hádat. Abychom vám dali nějaký příklad, tak nejrychleji rostoucí samonakvétací odrůdy mohou být připraveny ke sklizni již 7 týdnů od vyklíčení, zatímco některé čisté sativy mohou potřebovat až 15 týdnů! Znalost vašich rostlin je tedy nezbytná pro maximální kvalitu vaší sklizně!

Vyzkoušejte Progresivní Sklizeň, Když Ještě Všechny Spodní Palice Nejsou Zralé

Pokud mají palice v oblasti koruny vysoký počet mléčných či jantarových trichomů, znamená to, že tyto palice jsou zralé a připravené ke sklizni. Nicméně, často se vám stane, že palice v nižších patrech mají ještě zcela průhledné trichomy a nejsou tedy připravené ke sklizni. V tomto případě můžete vyzkoušet metodu, která se jmenuje progresivní sklízení. Díky této metodě můžete zaručit, že sklidíte vždy perfektně zralé konopí.

Tato metoda se také nazývá částečné sklízení a jedná se o velice jednoduchou pěstitelskou metodu. Stačí odstřihnout palice, které jsou již připravené ke sklizni a poté odstřihnout přebytečné větve a listy. Díky tomu umožníte přísun světla na spodní palice a pak už jen čekáte, až i tyto palice budou připravené ke sklizni.

Většina indoorových rostlin vyžaduje dva cykly progresivního sklízení. Druhou sklizeň provedete asi dva týdny od té první. V případě velkých kytek můžete potřebovat i více cyklů.

Rostliny zrají od shora dolů, jelikož koruna a vrchní část rostliny dostává nejvíce světla. Nicméně každá rostlina je individuální a můžete se setkat s fenotypem, který zraje naopak. Některé rostliny zrají rovnoměrně a tudíž se nehodí na tuto metodu.

Wait It Out

Je Čas Zastřihnout Květy

Zastřihávání (trimming) nebo stříhání je dalším krokem. Jedná se o nezbytný proces v očišťování palic a zabraňuje přeplnění vašich zásobních lahví listy. Všechno, co potřebujete, je pracovní plocha, tác, nějaké latexové rukavice a nůžky. Existují dva způsoby, jak očistit vaši úrodu: mokré (wet trimming) a suché zastřihávání (dry trimming).

Mokré zastřihávání poukazuje na zpracovávání květů ihned po sklizni, kdy je obsah vlhkosti stále vysoký. To snižuje šanci k vytvoření plísní, jelikož všechny listy jsou odstraněny ještě před sušením a tím se zabrání uvěznění vlhkosti. Nevýhodou je, že tenhle proces je opravdu velmi lepkavý. Rukavice jsou naprostou nezbytností. Ale odměnou za tento proces je nůžkový hašiš, který můžete získat z pryskyřice ulpělé na zastřihovacím nástroji.

Suché zastřihávání se provádí na květech až poté, co byly usušeny. Tato metoda je výhodnější v podmínkách s nižší vlhkostí a tím pádem nižší šancí pro plesnivění. Suché zastřihávání také vede k pevnějším a kompaktnějším palicím, což je estetické kritérium oceňováno mnoha pěstiteli.

Bez ohledu na to, pro kterou metodu se rozhodnete, úkol zůstává stejný. Máte na výběr, jestli zastřihnout listy s palicemi stále uchycenými na větvích nebo jestli odstranit jednotlivé palice a očistit je zvlášť. Hlavně si ponechte ustřižené listy, jelikož je lze použít pro výrobu hašiše a dalších extraktů.

Wait It Out

Usušte Své Palice

Dalším krokem je dostat naši kořist do sušící místnosti. Sušení konopí je nezbytné pro odstranění vlhkosti z vnějšku palic a předchází se tím vzniku plísní. Navíc, kouření mokré trávy není příjemné. Než začnete sušit, věnujte procesu prostor. Může to být volná místnost nebo i fóliovník, který používáte pro růst konopí. Pokud ponecháváte květy na větvích, budete potřebovat šňůru, na kterou je pověsíte. V opačném případě jednoduše umístěte palice na sušící stojan.

Pro optimální výsledek by mělo být konopí sušeno pomalu. Může se zdát jednodušší palice zkrátka strčit do trouby, ale tím akorát dochází k redukci chuti. Terpeny, chemické látky, které dávají konopí jeho chuť, jsou těkavé a rozkládají se při vyšších teplotách. K iniciaci sušení je potřeba dosáhnout pokojové teploty zhruba 21 °C a relativní vlhkosti vzduchu kolem 50 %. Do svého sušícího prostoru umístěte hygrometr pro měření obou těchto faktorů. Pokud jsou hodnoty příliš vysoké, použijte větráky, klimatizaci a vysušovač vzduchu. Pokud jsou příliš nízké, přidejte topení a zvlhčovač vzduchu.

Sušení většinou trvá 2-7 dní. Pečlivě každý den monitorujte své květy a dotykem hodnoťte obsah vlhkosti. Nakonec by se stonky a květy měly pod sílou zlomit a ne jenom ohnout. Když se tak stane, je čas na další krok.

Video id: 484380359

Nechte Své Konopí Zrát Pro Větší Jemnost

Už jste někdy kouřili trávu, která vypadala skvěle, ale nakonec vám úplně rozedřela hrdlo? To je výsledek nevyzrálého konopí. Zrání významně prodlužuje čas do konce pěstitelského procesu, ale dodává sklizni nezanedbatelnou hodnotu. Je to prodloužení sušícího procesu, které odstraňuje vlhkost z vnitřku květů, něco, čeho samotné sušení nemůže docílit.

Zrání také zvyšuje účinnost vaší sklizně. Předtím, než jsou palice zahřáty během kouření, vaporizování a nebo vaření, tak se v nich THC vyskytuje jako THCA. Tato kanabinoidní kyselina se rozkládá (dekarboxyluje) na THC při vysokých teplotách nebo také časem. Zrání podporuje tento proces a pomalu zvyšuje hladiny THC.

V zásadě se o nic nemusíte starat. Jediné, co potřebujete, je několik zavařovacích sklenic – dostatek pro uložení celé sklizně.

Video id: 509743497

Volně naplňte každou sklenici zhruba do 75% její kapacity, těsně ji uzavřete a skladujte na chladném, temném místě. Ze začátku se bude z palic uvolňovat zbylá vlhkost, což bude vytvářet dojem, že došlo k rehydrataci úrody. Otevíráním sklenic na pár minut několikrát za den (tento proces je známý jako burping) uvolníte tuto nashromážděnou vlhkost a umožníte výměnu vzduchu za čerstvý. Tento postup opakujte během prvního týdne.

Během druhého a třetího týdne už stačí sklenice otevírat pouze na pár minut jednou za den, jelikož obsah vlhkosti se snížil. Po třech týdnech budou vaše květy dostatečně uzrálé a poskytnou jemný kouřící zážitek. Někteří značně trpěliví pěstitelé volí zvýšenou periodu zrání až po dobu 8 týdnů pro maximální zvýšení chuti a účinku. Pokud plánujete dlouhodobé skladování, je dobré vědět, že můžete konopí nechat zrát až 6 měsíců bez nějakého poškození.

Over and under-watering

Wait It Out
Wait It Out
Wait It Out
Wait It Out

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37803 recenzí