Přišel čas sklizně!

část 1 / Úvod

Konec se již pomalu blíží a lze doufat, že se mi podařilo přispět k tomu, aby byla vaše zahrada nyní plná skvostně zelených rostlin úctyhodné krásy. V každém případě nyní dokážete vypěstovat konopí špičkové kvality, i v případě, že jako začátečníci jste možná udělali nějaké chyby, které budou mít nevyhnutelně dopad na velikost a v určité míře na kvalitu sklizně. Pokud se něco skutečně hodně nepodařilo, snažte se z chyb poučit a příště je odstranit.

 

Ke konci to obvykle bývají hloupé chyby, takže se snažte získat co nejvíc informací – informace vám dávají moc! Když jde během posledních 8-10 týdnů květu všechno poměrně hladce, kdy většina variet potřebuje svůj květ správně zakončit, přišel nyní čas sklizně. Pokud se vám nepodařilo to s výživou rostlin přehnat, měli byste již na všech rostlinách vidět pěkné, pukající palice.

Když se věci přeženou, může to způsobit škody, takže je lepší dávat spíše méně než více. Čím více se blíží závěr období květu, tím více můžete výživovou hodnotu dodávané vody snižovat a v posledním týdnu nebo pár týdnech přísun živin zastavit zcela. Když rostliny pěkně zežloutnou, sklizeň to nepoškodí, naopak je to dobré znamení. Rostliny teď ze svých vlastních listů vytahují poslední zbytky živin, což znamená, že v palicích bude méně zbytků živin. Výsledkem je jemnější kuřivo.

část 2 / Sklízení za mokra

Existují různé metody, jak můžete své milované rostliny sklidit. Kterou z nich použijete, to závisí z velké míry na počtu rostlin a na jejich velikosti. Nejčastěji se používá metoda, kterou zde popisuji, totiž sklízení palic „za mokra“. Postupuje se tak, že jakmile nastal okamžik, kdy rostliny dozrály, ihned se sklidí.

Vezme se zralá rostlina, postupně se z ní ostřihají nebo ořežou větvičky a kolem palic se ostřihají listy. V těchto listech je hodně THC, necháme je tedy stranou, abychom z nich později mohli získat vodní hašiš neboli „skuff“. Chcete-li kvalitu hašiše zlepšit, snažte se vyřadit velké listy, na kterých je vidět málo krystalků THC nebo dokonce žádné.

Velké, krycí listy lze odstřihnout již 2-3 dny před začátkem vlastní sklizně nebo dokonce dříve. Sestřihání rostlin si tak trochu usnadníte a také urychlíte, protože velké listy by tak jako tak bylo potřeba během střihu rostlin odstranit. Můžete se sami rozhodnout, jestli budete takto postupovat nebo ne. Jednou z výhod odstranění velkých listů o něco dříve, zhruba týden před sklizní, je to, že tím ovlivníte nejníže položené palice, které jsou prozatím mnohem menší než palice ve vyšších polohách, protože se jim dostávalo méně světla. Tím, že náhle zvýšíte přísun světla, mohou tyto menší palice během týdne rychle nabýt na objemu a lépe dozrát.

 

Když se rostliny střihají za mokra, je možné provádět střih mnohem kratší a v mnohem větší blízkosti než v případě suchých palic, a také stav palice bude nejlepší. Poprvé přece jen trochu trvá, než si zvyknete na to, jak rostliny sestřihat co nejlépe. Ale stačí zhruba deset minut, za tu dobu si člověk obvykle osvojí techniku, která je nejrychlejší a zároveň nejčistší. Střihání samo o sobě není těžké, nicméně ta nejvhodnější technika vám umožní získat nejlepší konečný výsledek.

Až se do střihu pustíte, ověřte si také, zda máte po ruce nějaké rezervní nůžky. Na trhu jsou nejrůznější typy zastřihávacích nůžek a domnívám se, že nejlepší je, když si jich pár vyzkoušíte sami, protože každému vyhovuje něco jiného. Jakmile si zvolíte ty pravé, příště si už budete moci bez dalšího hledání pořídit vybraný model. Levné zahradnické nebo normální nůžky, které nejsou dostatečně ostré, nebo které se brzo rozviklají, jsou méně vhodné, chcete-li veškerou práci provést najednou a bez problémů. Takové nůžky vám dlouhodobě způsobí více problémů, než je zdrávo – a sestřihání rostlin vám bude také trvat déle.

Když začnete se střiháním, po krátké době budete mít nůžky celé polepené spoustou THC. Pokud nebudete mít po ruce nějaký vhodný přípravek, který by všechna tato lepkavá vlákénka odstranil, může být poměrně těžké nůžky zase vyčistit. Nekvalitní nůžky se rychle zničí, když se do závěsu dostane příliš mnoho THC. Takže jestliže pracujete s levnými nůžkami, je obzvláště důležité mít po ruce nůžky náhradní, které budete moci v případě problému hned použít.

část 3 / Sklízení za sucha

Druhou metodou je sestřihání rostlin za sucha. V případě této techniky se rostliny nejprve nechají vyschnout a teprve poté se přistoupí k jejich střihu. Oddělí se větvičky, které se zavěsí nebo umístí do sušárny. Když zvolíte tuto cestu, bude to trvat trochu déle, než když se palice oddělují za mokra. Tato metoda se používá zejména tehdy, máte-li mnoho rostlin a málo času.

 

Suché palice se oddělují méně snadno a bývají méně neporušené. Dochází k relativně větší ztrátě THC, protože za sucha se krystalky této látky snáze setřásají. To je ovšem velmi relativní, protože na palicích i rostlinném materiálu i přesto zůstane spousta THC. Čím je rostlinný materiál sušší, tím snáze se THC volně setřese. Tato metoda se používá převážně také při pěstování konopí venku.

Obrovské venkovní rostliny se nejprve zavěsí v sušárně a poté se systematicky sklízejí. Tato metoda – zavěšení celých rostlin „vzhůru nohama“ – se používá také při pěstování indoor, kdy máte větší počet menších rostlin. Neexistuje žádný nesprávný způsob sestřihání rostlin, vše závisí pouze na zvoleném systému pěstování a na tom, která z metod vám vyhovuje lépe.

část 4 / Prostor zvolený k sestřihání rostlin

Až budete hledat vhodné místo ke sklizni, pokuste se zvolit místnost, která je dobře větraná. Máte-li dostatečně velkou pěstírnu, nejlepší bude provést sklizeň zde a přitom mít trvale zapnutý ventilátor. Jestliže musíte sklizeň provést v jiné místnosti, zjistíte, že rostliny budou vydávat poměrně silný zápach, což může znamenat, že se budete snažit mít dveře úzkostlivě zavřené a otevírat je jen tehdy, když půjdete sestřihat další rostlinu. Snažte se zajistit, abyste bez ohlednu na to, jak budete postupovat, neobtěžovali sousedy.

Vůně čerstvého konopí je sice pro kuřáky něco nádherného, ovšem řada civilistů tento názor sdílet nebude. Omezit šíření vůně během střihu můžete pomocí malého odsávacího čerpadla osazeného uhlíkovým filtrem, případně můžete pro sklizeň zvolit prostor, kde nebudete nikoho obtěžovat. Většinou zjistíte, že celkem brzo přestanete pronikavou vůni konopí vnímat, protože si na ni zvyknete. Takové podcenění dopadu, jaký vaše aktivity mohou mít, může někdy vést k neblahým koncům.

část 5 / Sušárna

Je velmi důležité přivést sklizeň ke zdárnému závěru, protože po tolika měsících práce by byla věčná škoda, pokud by vám palice měly zplesnivět. Ideálním místem pro vysušení palic je chladná a tmavá místnost a teplota v rozmezí 15-22 stupňů. Není důležité, zda je místnost teplá, protože účinné složky potřebují k dozrání trochu času, aby se při pozdějším kouření konopí dostavil slušný účinek.

Lepší je nechat palice sušit pomalu po dobu dvou týdnů a poté je dát do teplé místnosti, aby se z nich co nejdříve stalo použitelné kuřivo. Tím se rozhodně nezlepší kvalita. když se budete snažit palice co nejrychleji usušit tak, že je dáte do mikrovlnky nebo do trouby, protože vám zrovna došlo kuřivo, nebude to mít žádný smysl. Konopí bude mít jednak velmi ostrou a nedobrou chuť, a jednak bude mít spíše slabší efekt high, který nebude příliš velkým zdrojem potěšení. Konopí prostě potřebuje k tomu, aby dosáhlo plné síly, čas.

 

Věci se nemají tak, že když je konopí suché, je připravené ke konzumaci. Když palice rozložíte ve jejich místnosti k usušení, zajistěte, aby byla pod nimi a nad nimi zajištěna dobrá cirkulace vzduchu. Nedoporučuje se rozložit palice na noviny nebo něco jiného, aniž by bylo zajištěno řádné provzdušnění. Existují speciální sušicí regály, které se dají koupit, a jejich použití pro usušení konopí si dovoluji vřele doporučit. Vlastní úložná plocha těchto regálů je tvořena napnutými vlákny, takže palice mají hojný přísun vzduchu zespoda. Když se palice položí např. na kus lepenky, znamená to, že ta jejich strana, která je v kontaktu s lepenkou, bude vlhkost ztrácet obtížněji, což zvyšuje šanci na uchycení plísně.

Nejlepší je rozložit sklizené palice vedle sebe, nikoliv je naskládat na sebe. Pokud by se v nich uchytila plíseň, šířila by se v takém případě na další palice mnohem snáze. Sklizené palice obsahují ze 75 % vodu, kterou je potřeba odstranit. Jestliže není její odvod zajištěn dostatečně dobře, vzniká riziko rozvoje plísní. Když začnete s 500 gramy čerstvých palic, na konci získáte zhruba 125 g suchého kuřiva. Také příliš nízká teplota může znamenat, že palice zůstanou příliš dlouho vlhké, což opět zvyšuje riziko zplesnivění.

Ve vzduchu se vždy nacházejí spóry plísní, ty se ale na palicích uchytí pouze tehdy, vytvoříte-li pro sušení nevhodné podmínky. Jednou z nejčastějších příčin plesnivění je nedostatečné větrání, jsou-li sklizené palice naskládané v příliš malém nebo uzavřeném prostoru nebo jsou-li rozložené na tvrdém povrchu, nikoliv na povrchu s možností řádného provzdušňování. Budete-li mít tyto faktory na zřeteli, obavy z plísně budou vcelku neopodstatněné.

část 6 / Dozrávání

Mezi dozráváním a sušením konopí je velký rozdíl. Malé palice dozrají obvykle po pouhém jednom týdnu, zatímco středně velké až velké potřebují dva týdny. Pokud ze zahrady získáte některé opravdu velké kusy, může jim to trvat ještě o pár dní déle. V případě obrovských palic si vždy můžete vybrat, jestli je usušíte jako celek nebo je nejprve rozdělíte na menší, protože tak velké palice se skládají z menších, které srostly. Menší palice vyschnou rychleji, takže je-li pro vás čas důležitý, uděláte lépe, když je rozdělíte na menší části.

 

Zjistit, kdy je konopí skutečně dobré a suché, lze nejlépe tak, že vezmete velkou palici a zkusíte odlomit její stonek. Pokud se odlomí snadno, je již dobrá a suchá. Nesnažte se sami sebe přesvědčit, že jsou palice připravené tak, že odlomíte stonek u malé palice. Všechny palice musejí být řádně suché, než je možné je nechat dozrát. Usušené palice se dají příjemně kouřit po dvou týdnech. Nedosáhly sice ještě vrcholné zralosti, svému účelu ale poslouží.

A nakonec přichází čas palice vyzkoušet, ovšem při vědomí, že se jejich kvalita vylepší teprve v budoucnu. Jakmile jsou dobře a úplně usušené, přichází další krok, a tím je uskladnění. Aby si konopí zachovalo svoji vysokou kvalitu, je potřeba jej uložit na chladném a tmavém místě. Stačí, když je dáte do plastové nádoby nepropustné pro světlo nebo do sklenice. Tma je důležitá, protože světlem se THC rozkládá. Pokud pár palic ještě nebude dostatečně suchých a uskladníte je spolu s ostatními, přejde vlhkost i do ostatních, již suchých palic.

Poté je potřeba nechat palice na místě ještě zhruba další dva týdny, aby mohly dozrát, tím pádem již uběhne měsíc od sklizně. Díky tomuto dozrávání budou palice chutnat lépe a jejich efekt high bude lepší. Jak jsem již říkal – konopí prostě potřebuje svůj čas. Po uplynutí tohoto dalšího měsíce bude již chuť poměrně dozrálá, i když některé variety potřebují trochu více času než jiné k tomu, aby se z nich stalo špičkové kuřivo. Palice budou již v tomto okamžiku přirozeně dobré, přesto ale mohou při delším zrání být ještě trošinku lepší...

Takže konec dobrý, všechno dobré – teď ještě zbývá značné množství seřezaných listů, z nichž odkapává THC. S tímto materiálem máme v úmyslu naložit poněkud jiným způsobem. Nejen že teď máme dobrou zásobu kuřiva, navíc si můžeme vyrobit ještě kvalitní vodní hašiš nebo hašišový olej, vyzkoušet různé recepty s konopím při vaření a dělat spoustu dalších věcí...

JE VÁM 18 NEBO VÍCE LET?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.