Přišel čas sklizně!

Wait It Out

Naučte se každý krok sklízení konopí a posklizňového procesu:


Čas sklizně se může zdát jako konec dlouhé cesty. Vaše palice dozrály a teď je čas na kouření, že? Bohužel, budete muset ještě trochu počkat. Stále ještě zbývá spousta práce. Je potřeba palice zastřihnout, usušit a nechat je zrát pro zajištění hedvábně jemného zážitku z kouření. Všechna práce, kterou do toho vložíte, vám umožní eliminovat drsné příchutě a skladovat úrodu po dlouhý čas.

Čas sklizně není jen jednoduché trhání palic a jejich skládání na sušící stojan. V procesu hrají roli různé nuance a čím přesnější jste se svým načasováním, tím lépe. Sklízení palic v odlišné časy vyústí v jiné hladiny THC a jejich zrání při správné vlhkosti se výrazně promítne do odolnosti vůči plísním.

Tento průvodce vám bude asistovat při každém kroku procesu sklízení pro zajištění zdravé a potentní úrody.

KDY JE TEN SPRÁVNÝ ČAS SKLÍZET?

První krok v procesu sklízení zahrnuje odstranění květů a větví z vašich rostlin. Kdy je ale ten správný čas to udělat? No, to záleží. Odlišné načasování sklízení dramaticky mění charakteristiky květů. Všechno od chuti po psychoaktivní efekt může být modulováno tím, jak brzo nebo pozdě se rozhodnete sklízet.

Každá odrůda má svůj odhadovaný čas kvetení. Tento statistický údaj může být užitečný při přípravě na sklizeň, ale není vždy přesný. Vnější podmínky mohou prodloužit nebo naopak zkrátit období kvetení. Kmeny indiky dozrávají rychleji a kvetou po dobu 6-8 týdnů, zatímco jejich sativa protějškům to obvykle trvá 8-12 týdnů.

Existuje další způsob, jak detekovat konec období kvetení. Trocha základních znalostí rostlinné anatomie může pěstitelům pomoci zaznamenat různé změny. Určité části konopné rostliny začínají při zrání měnit vzhled. Raději než spoléhat pouze na hrubé odhady můžete jako ukazatele použít tyto botanické orientační body. Nejdříve se musíte dobře seznámit s určitými rostlinnými tkáněmi, žlázami a orgány, abyste věděli, po čem se máte dívat.

Video id: 540076385

Listy Začínají Žloutnout

Žluté listy bývají znakem nutričního deficitu nebo přítomnosti patogenu. Nicméně v období ke konci kvetení jsou naprosto normální. Asimilační listy jsou velké, široké listy, které se objevují ve vegetativní fázi. Tyto organické solární panely přeměňují světlo v cukry nezbytné k získání energie. S blížící se sklizní začínají tyto struktury žloutnout a mohou i opadávat. Není třeba se toho obávat. Děje se to, protože rostlina nebere na tyto tkáně ohled a odkloňuje co nejvíce energie směrem ke květům.

Wait It Out

Trichomy Mění Svoji Podobu

Trichomy jsou drobné žlázky houbovitého tvaru, které lze spatřit třpytící se na asimilačních listech a květech. Tyto malé chemické továrny chrlí kanabinoidy a terpeny ve formě viskózní pryskyřice. V přírodě tyto sloučeniny chrání rostliny před teplem, predátory a škůdci. Ale pro pěstitele je pryskyřice jedním z primárních důvodů pěstování trávy.

Monitorování trichomů představuje velice přesný způsob detekce toho, jak blízko jsou vaše květy k plné zralosti. Touto cestou také pěstitelé získávají svobodu pro sklízení květů v době, která vyhovuje jejich individuálním preferencím.

Trichomy jsou viditelné i volným okem, ale k jejich skutečnému analyzování je potřeba použít nějaké zvětšovací zařízení. I levná lupa bude stačit a jedná se o nástroj volby mnoha pěstitelů s nižším rozpočtem. Talentovaní pěstitelé také mohou dělat fotky pomocí makro objektivu. To zároveň umožňuje sledovat změny barvy v čase. Komerční pěstitelé a ti, kteří disponují většími prostředky, mohou zvolit i mikroskop. Toto laboratorní zařízení nabízí extrémně detailní pohled na strukturu a barvu trichomů.

Během rané fáze kvetení jsou trichomy čiré a průsvitné. To značí, že jsou stále mladé a produkují pouze nízké hladiny kanabinoidů. Květy jsou také fyzicky menší – zřejmý znak toho, že ještě není čas sklízet.

O něco později získávají tyto žlázky zakalenou nebo mléčnou barvu. Změna vzhledu znamená vzrůst produkce kanabinoidů. Udržujte tyto struktury pod kontrolou především ve chvíli, kdy začíná mléčná barva dominovat. Trichomy dosáhnou své maximální THC produkce ve chvíli, kdy se více než půlka těchto žláz zakalí. Palice sklizené během tohoto období poskytují silný high definovaný euforií a zvýšeným množstvím energie.

Pokud preferujete spíše tlumený a uklidňující zážitek z kouření, počkejte, dokud trichomy nezískají jantarovou barvu. To signalizuje snížené hladiny THC a zvýšené množství CBN, kanabinoidů produkovaných při degradaci THC.

Wait It Out

Kalich Se Začíná Zakulacovat

Kalich je první částí konopné rostliny, která vyrůstá z nodu. Tato struktura začíná život jako svazek malých listů, a nakonec se rozvíjí do plně vyvinutých květů. Ty zůstávají na bázi každého nodu a hostí reprodukční orgány. Kalich je na pryskyřice nejvíce bohatá část květu konopí a jeho role je poskytnout strukturní oporu, zajišťovat, že palice nejsou odfouknuty silným větrem nebo sejmuty okřídlenými predátory.

Kalich začne mohutnět, když jsou palice blízko zrání. To je způsobeno tím, že se připravuje na uchovávání semen v případě, že by byl úspěšně opylen samčí rostlinou. Lupou rutinně kontrolujte kalichy a jejich velikost.

Wait It Out

Pestíky Začínají Tmavnout

Pestíky nebo blizny jsou anténám podobné sexuální orgány, které vyčnívají z kalichu. Tyto struktury mají za úkol zachytit pyl uvolněný ze samčích rostlin. Jsou bránou pro oplodnění, a pokud je jejich mise úspěšná, samičí rostliny začínají produkovat semena.

Většina pěstitelů usiluje o vyhnutí se oplodnění, jelikož tím dochází k produkci vysoce kvalitních rostlin. Nicméně pestíky stále přijdou vhod jako ukazatel zralosti. Mladé rostliny mají zářivě bílé pestíky, které věkem pomalu tmavnou, až získají oranžovo-hnědou barvu. THC produkce je většinou na vrcholu ve chvíli, kdy okolo 70 % pestíků změnilo svou barvu. Ve chvíli, kdy barvu změnilo už 90 %, se hladiny THC snižují a vzrůstá množství CBN. Mějte ale na paměti, že tyto údaje jsou především orientační.

Wait It Out

Vyzkoušejte Progresivní Sklizeň, Když Ještě Všechny Spodní Palice Nejsou Zralé

Pokud mají palice v oblasti koruny vysoký počet mléčných či jantarových trichomů, znamená to, že tyto palice jsou zralé a připravené ke sklizni. Nicméně, často se vám stane, že palice v nižších patrech mají ještě zcela průhledné trichomy a nejsou tedy připravené ke sklizni. V tomto případě můžete vyzkoušet metodu, která se jmenuje progresivní sklízení. Díky této metodě můžete zaručit, že sklidíte vždy perfektně zralé konopí.

Tato metoda se také nazývá částečné sklízení a jedná se o velice jednoduchou pěstitelskou metodu. Stačí odstřihnout palice, které jsou již připravené ke sklizni a poté odstřihnout přebytečné větve a listy. Díky tomu umožníte přísun světla na spodní palice a pak už jen čekáte, až i tyto palice budou připravené ke sklizni.

Většina indoorových rostlin vyžaduje dva cykly progresivního sklízení. Druhou sklizeň provedete asi dva týdny od té první. V případě velkých kytek můžete potřebovat i více cyklů.

Rostliny zrají od shora dolů, jelikož koruna a vrchní část rostliny dostává nejvíce světla. Nicméně každá rostlina je individuální a můžete se setkat s fenotypem, který zraje naopak. Některé rostliny zrají rovnoměrně a tudíž se nehodí na tuto metodu.

Wait It Out

Je Čas Zastřihnout Květy

Zastřihávání (trimming) nebo stříhání je dalším krokem. Jedná se o nezbytný proces v očišťování palic a zabraňuje přeplnění vašich zásobních lahví listy. Všechno, co potřebujete, je pracovní plocha, tác, nějaké latexové rukavice a nůžky. Existují dva způsoby, jak očistit vaši úrodu: mokré (wet trimming) a suché zastřihávání (dry trimming).

Mokré zastřihávání poukazuje na zpracovávání květů ihned po sklizni, kdy je obsah vlhkosti stále vysoký. To snižuje šanci k vytvoření plísní, jelikož všechny listy jsou odstraněny ještě před sušením a tím se zabrání uvěznění vlhkosti. Nevýhodou je, že tenhle proces je opravdu velmi lepkavý. Rukavice jsou naprostou nezbytností. Ale odměnou za tento proces je nůžkový hašiš, který můžete získat z pryskyřice ulpělé na zastřihovacím nástroji.

Suché zastřihávání se provádí na květech až poté, co byly usušeny. Tato metoda je výhodnější v podmínkách s nižší vlhkostí a tím pádem nižší šancí pro plesnivění. Suché zastřihávání také vede k pevnějším a kompaktnějším palicím, což je estetické kritérium oceňováno mnoha pěstiteli.

Bez ohledu na to, pro kterou metodu se rozhodnete, úkol zůstává stejný. Máte na výběr, jestli zastřihnout listy s palicemi stále uchycenými na větvích nebo jestli odstranit jednotlivé palice a očistit je zvlášť. Hlavně si ponechte ustřižené listy, jelikož je lze použít pro výrobu hašiše a dalších extraktů.

Wait It Out

Usušte Své Palice

Dalším krokem je dostat naši kořist do sušící místnosti. Sušení konopí je nezbytné pro odstranění vlhkosti z vnějšku palic a předchází se tím vzniku plísní. Navíc, kouření mokré trávy není příjemné. Než začnete sušit, věnujte procesu prostor. Může to být volná místnost nebo i fóliovník, který používáte pro růst konopí. Pokud ponecháváte květy na větvích, budete potřebovat šňůru, na kterou je pověsíte. V opačném případě jednoduše umístěte palice na sušící stojan.

Pro optimální výsledek by mělo být konopí sušeno pomalu. Může se zdát jednodušší palice zkrátka strčit do trouby, ale tím akorát dochází k redukci chuti. Terpeny, chemické látky, které dávají konopí jeho chuť, jsou těkavé a rozkládají se při vyšších teplotách. K iniciaci sušení je potřeba dosáhnout pokojové teploty zhruba 21 °C a relativní vlhkosti vzduchu kolem 50 %. Do svého sušícího prostoru umístěte hygrometr pro měření obou těchto faktorů. Pokud jsou hodnoty příliš vysoké, použijte větráky, klimatizaci a vysušovač vzduchu. Pokud jsou příliš nízké, přidejte topení a zvlhčovač vzduchu.

Sušení většinou trvá 2-7 dní. Pečlivě každý den monitorujte své květy a dotykem hodnoťte obsah vlhkosti. Nakonec by se stonky a květy měly pod sílou zlomit a ne jenom ohnout. Když se tak stane, je čas na další krok.

Video id: 484380359

Nechte Své Konopí Zrát Pro Větší Jemnost

Už jste někdy kouřili trávu, která vypadala skvěle, ale nakonec vám úplně rozedřela hrdlo? To je výsledek nevyzrálého konopí. Zrání významně prodlužuje čas do konce pěstitelského procesu, ale dodává sklizni nezanedbatelnou hodnotu. Je to prodloužení sušícího procesu, které odstraňuje vlhkost z vnitřku květů, něco, čeho samotné sušení nemůže docílit.

Zrání také zvyšuje účinnost vaší sklizně. Předtím, než jsou palice zahřáty během kouření, vaporizování a nebo vaření, tak se v nich THC vyskytuje jako THCA. Tato kanabinoidní kyselina se rozkládá (dekarboxyluje) na THC při vysokých teplotách nebo také časem. Zrání podporuje tento proces a pomalu zvyšuje hladiny THC.

V zásadě se o nic nemusíte starat. Jediné, co potřebujete, je několik zavařovacích sklenic – dostatek pro uložení celé sklizně.

Video id: 509743497

Volně naplňte každou sklenici zhruba do 75% její kapacity, těsně ji uzavřete a skladujte na chladném, temném místě. Ze začátku se bude z palic uvolňovat zbylá vlhkost, což bude vytvářet dojem, že došlo k rehydrataci úrody. Otevíráním sklenic na pár minut několikrát za den (tento proces je známý jako burping) uvolníte tuto nashromážděnou vlhkost a umožníte výměnu vzduchu za čerstvý. Tento postup opakujte během prvního týdne.

Během druhého a třetího týdne už stačí sklenice otevírat pouze na pár minut jednou za den, jelikož obsah vlhkosti se snížil. Po třech týdnech budou vaše květy dostatečně uzrálé a poskytnou jemný kouřící zážitek. Někteří značně trpěliví pěstitelé volí zvýšenou periodu zrání až po dobu 8 týdnů pro maximální zvýšení chuti a účinku. Pokud plánujete dlouhodobé skladování, je dobré vědět, že můžete konopí nechat zrát až 6 měsíců bez nějakého poškození.

Over and under-watering

Wait It Out
Wait It Out
Wait It Out
Wait It Out

JE VÁM 18 NEBO VÍCE LET?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.