Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Max Sargent


Je vaše rostlina konopí příliš vysoká? Natahující se, vytáhlé rostliny mohou být problematické z mnoha důvodů. Rostliny s nekontrolovaným růstem nejsou žádoucí, mohou přinnést potíže od převrácení až po popálení o osvětlovací zařízení.

A vyšší rostlina nemusí nutně znamenat větší úrodu. Ve skutečnosti mohou být vysoké rostliny konopí známkou toho, že jsou nešťastné - zejména, že nemají dostatek světla. Nedostatek světla kromě toho, že způsobuje protahování rostlin, negativně ovlivňuje velikost a kvalitu výsledné úrody.

Jak tedy zabránit tomu, aby rostliny plevele rostly příliš vysoko? Máte k dispozici mnoho možností a některé z nich vám pomohou zvýšit i výnosy!

Proč byste měli zamezit přílišné výšce rostlin konopí?

Existuje mnoho dobrých důvodů, proč zastavit příliš vysoký růst rostlin konopí. Ať už jde o maximální využití potenciálu pěstebního prostoru, nebo o skryté pěstování, musíte zajistit, aby vaše rostliny nerostly neomezeně.

Zde je několik důvodů, proč omezit růst rostlin marihuany:

Soukromí a bezpečnost

Velké rostliny přitahují více pozornosti - jak velikostí, tak zápachem.

Roztažení kvetení

Některé rostliny mohou během rané fáze kvetení zdvojnásobit svou velikost. Pokud jste se na to nepřipravili, můžete zjistit, že v pěstebním prostoru nemáte dostatek místa.

Rovnoměrné rozložení světla

Vyšší rostliny budou mít hodně světla v koruně, ale velmi málo u základny. To znamená, že spodní květy se budou jen stěží rozvíjet, což sníží váš výnosový potenciál.

Dostaňte světlo k menším rostlinám

Pokud pěstujete více odrůd, některé budou menší než jiné. Pokud nebudete kontrolovat výšku těch vyšších, budou bránit menším rostlinám v přístupu k dostatku světla.

Zabraňte spálení světlem

Pokud rostliny vyrostou příliš vysoko a dostanou se příliš blízko ke světlu, spálí se. To může zbrzdit celkový růst a zničí hlavní koly na vrcholu.

Proč moje rostlina konopí roste vysoká a hubená?

Pokud vaše rostliny konopí rostou příliš vysoko, jednou z prvních věcí, kterou je třeba udělat, je zjistit, proč se tak děje. V opačném případě můžete použít špatný roztok, což bude mít negativní dopad na vaše pěstování.

¿Por qué mi marihuana crece demasiado alta y flacucha?

Mezi důvody, proč mohou být vaše rostliny příliš vysoké, patří např:

Nesprávná vzdálenost světla

Pokud jsou vaše světla příliš daleko od rostlin, budou se ve snaze přiblížit se k nim natahovat. Jedná se o přirozené chování, které se rodí ze snahy růst nad konkurenčními rostlinami.

Slabé světlo

Pokud vaše světla nejsou dostatečně silná, rostliny se k nim budou natahovat bez ohledu na to, jak vysoko nebo nízko jsou umístěna - budou se snažit získat světlo, dokud nebudou spokojené.

Světelné spektrum s převahou červené barvy

V přírodě rostou rostliny konopí na jaře a v létě. V těchto obdobích, kdy je sluneční světlo nejsilnější, jsou rostliny vystaveny modrému a bílému světelnému spektru. Během podzimu sluneční světlo slábne a přechází do červeného spektra. Abyste rostlinám poskytli dostatek fotopaliva, dbejte na to, abyste používali správné světelné spektrum pro příslušnou fázi vývoje.

Nechali jste je příliš dlouho vegetovat

Fotoperiodické rostliny konopí udržované ve vegetační fázi budou dále růst. Pokud je tedy budete v této fázi udržovat příliš dlouho a nebudete to kontrolovat, budou velmi velké a těžkopádné.

Genetika

Některé odrůdy konopí rády rostou vysoké a vytáhlé - například landrace sativy. Ty lze sice kontrolovat, ale pokud jste opravdu omezeni výškou, je mnoho indica odrůd vhodnějších.

Jak kontrolovat výšku konopí ve vegetativním stádiu

Vegetativní fáze je obecně nejlepší fází, během níž můžete růst rostliny omezovat. Můžete si totiž dovolit ji poškodit a ona se zotaví dříve, než začne kvést. Během fáze kvetení však může poškození vést pouze ke snížení výnosu. Nečekejte proto a konejte!

 • Ohýbání nebo nízkostresový trénink

Školkování s nízkým zatížením (LST) a ohýbání jsou skvělé metody, jak udržet protahování pod kontrolou. Jsou vlastně jen dobrým tréninkem. Nejenže udrží rostliny níže u země, ale také zvýší průnik světla ke všem místům s květy, což vede k vyšším výnosům.

Vyvázáním hlavního stonku do stran se z boční strany rostliny stane vrchlík. Tím se získá mnohem větší celková plocha vystavená silnému světlu. Ohýbání jako takové jednak reguluje růst, no také umožňuje větší a rovnoměrnější vývoj květů v celé rostlině.

Je to metoda, kterou je nejlépe používat od poměrně raného věku. Pro samonakvétací rostliny je obzvláště vhodná, protože ty špatně zvládají techniky s vysokým stresem.

Entrenamiento de bajo estrés o doblar las plantas
 • Topping

Jedná se o agresivnější metodu tréninku. Topping spočívá v doslovném odříznutí vrcholu rostliny, kde by měla začít růst hlavní kola. Tímto postupem se rostlina vzpamatuje a nechá vyrůst ne jednu, ale dvě nové hlavní koly. Ty rostou spíše směrem ven než nahoru. Takže opět nejenže kontrolujete výšku rostliny, ale také získáte více pupenů!

Jen se ujistěte, že to děláte během vegetační fáze, jinak si jen useknete hlavní pupen!

Topping
 • ScrOG

Metoda ScrOG (screen of green) spočívá v tom, že rostliny pěstujete přes síťovinu a přivazujete je. Proto místo toho, aby rostly směrem vzhůru, začnou růst směrem ven. Tato technika opět vystavuje maximální plochu světlu.

ScrOG
 • Zálivka před kvetením

Nechat rostliny růst bez zásahu během vegetace a pak je těsně před květem zkrátit také reguluje výšku. Když se rostliny chystají vstoupit do fáze kvetení, zkraťte všechny větve. To má za následek omezení natahování; místo aby rostliny soustředily energii na natahování, jsou povzbuzovány k tvorbě nového květního přírůstku.

Někdy je třeba provést předkvětní ořezání v plném rozsahu. Pokud rostliny během vegetativní fáze zaplní pěstební prostor, není možné, aby v něm bylo dost místa pro kvetení. Je čas na drastický zásah. Rostliny agresivně zkraťte na polovinu jejich velikosti a přepněte osvětlení na cyklus 12/12 pro kvetení.

Nebojte se, konopí je velmi odolné a dokáže se vzpamatovat i z toho, že se zmenší na stonek a zůstane mu jen jeden nebo dva listy. Snažte se netlouct se do hlavy kvůli ztrátě času a snížení konečného výnosu. Všechny lekce jsou dobré na cestě k tomu, abyste se stali expertem na pěstování trávy.

Topping previo a la floración

Přemístěte vysoké rostliny na okraje

Pokud už je pozdě a některé z vašich rostlin se natáhly, možná je budete chtít přesunout, abyste se vyhnuli popálení světlem. Intenzita světla je nejsilnější uprostřed, a tak když rostliny přesunete na stranu, bude menší pravděpodobnost, že se spálí. Menší rostliny navíc dostanou více světla, takže je méně pravděpodobné, že se natáhnou.

Je však třeba si uvědomit, že pokud se vyšší rostliny již vytahují, jejich přesunutí mimo nejintenzivnější světlo může problém jen zhoršit.

To lze provést buď během vegetace, nebo během kvetení.

Jak kontrolovat výšku ve fázi kvetení

V ideálním případě si všimnete, že je vaše rostlina konopí příliš vysoká během vegetativní fáze, a tehdy s tím něco uděláte. Život však není vždy ideální! Jak již bylo zmíněno, některé odrůdy mohou během rané fáze kvetení zdvojnásobit svou velikost, zatímco jiné se zdaleka tolik nezmění. Pokud jste určitý kmen nikdy předtím nepěstovali, možná nevíte, jak moc je náchylný k vytahování během kvetení. V důsledku toho se může stát, že váš pěstební prostor bude náhle přeplněný a bude potřebovat nápravu.

 • Zvedněte světla pro pěstování co nejvýše

V této fázi jsou vaše možnosti omezené a doufejme, že růst směrem nahoru brzy skončí. S ohledem na to by tedy jednou z vašich nejlepších možností mohlo být posunout světla výš a prostě se snažit vyhnout spálení světlem. Rostliny se nebudou natahovat až do fáze kvetení.

V závislosti na vašem pěstebním prostoru to však nemusí být možné.

Eleva las luces de cultivo lo máximo posible
 • Snižte počet hodin světla za den

Rostliny potřebují k růstu světlo (to pravděpodobně víte). Snížení přísunu světla proto sníží schopnost rostliny růst. Nechcete ji snížit příliš, protože pak si jen zničíte úrodu. Ale snížení na 11 nebo dokonce 10 hodin denně by snad mělo v tomto bodě minimalizovat natahování.

 • Lízátko pro vaše rostliny

Lollipopping je jednou z mála metod tréninku určených k použití ve fázi kvetení. Nejenže zabrání tomu, aby rostlina příliš vyrostla, ale také sníží vlhkost a možnost vzniku plísní a snad také zvýší výnos. Jen mějte na paměti, že pokud ji používáte k regulaci růstu, je třeba ji provádět před natahováním. Nelze jej napravit, jakmile k němu dojde.

Chcete-li provést lollipopping, odstraňte veškerý spodní porost rostliny. Ačkoli se vám může zdát, že jsou to všechno cenné součásti konopí, listy a květy ve spodní části nedostanou téměř žádné světlo, ale přesto budou rostlině odebírat energii. Ve skutečnosti rostliny konopí přirozeně shodí spodní listy, které spotřebovávají více energie, než kolik jí produkují. Tímto tento proces pouze urychlíte.

Haz lollipopping a tus plantas
 • Progresivní sklizeň

Pokud jsou vaše rostliny příliš vysoké a pálí se, je nejlepší sklidit horní květy co nejdříve. Jakmile se začnou jejich trichomy zbarvovat mléčně, odřízněte je. Není to sice ideální, ale je to pravděpodobně nejlepší možnost. Tímto postupem se spodním kolům dostane více světla a doufejme, že vyprodukují kvalitnější květy.

Cosecha progresivamente
 • Snižte intenzitu světla

Pokud nemáte možnost posunout světla výše a vaše rostliny se již natáhly, může být jednou z mála zbývajících možností snížení intenzity světla, abyste omezili spálení světlem. Pokud to dojde do této fáze, budete se možná muset smířit s určitým spálením nebo snížením výnosu.

Snažte se však vyvážit snížení výkonu a výšku rostlin a měli byste z toho vyjít poměrně bez úhony.

 • Nadměrná sklizeň během kvetení

Jedná se o zoufalé opatření, které by mělo být zavedeno až jako poslední možnost. Jedná se o drastické ohnutí nejvyšší větve rostliny ve fázi květu.

Vaše rostlina vynaloží energii na obnovu této části, takže to může být celkově škodlivé.

Pokud se to však dostane do této fáze, jde o kontrolu škod. Je pravděpodobné, že kdybyste je nechali tak, rostlinu byste usmažili - nerozčilujte se tedy kvůli tomu, co by nemuselo být!

Pokud to uděláte dostatečně brzy, spodní větve a květy vyrostou vyšší a větší a snad vám ztrátu do jisté míry vynahradí.

Related story

Fáze květu

Supercropping durante la floración

Příliš vysoké rostliny konopí: Poučte se ze svých chyb

Každé pěstování je obrovskou zkušeností, a pokud si uvědomíte, co se nepovedlo, není neúspěch na škodu. Ve skutečnosti, pokud se z chyb poučíme, nejde o žádný neúspěch. Jak tedy můžeme příště zabránit natahování a zbytečně vysokým rostlinám?

 • Používejte menší květináče

Velikost květináče částečně určuje maximální možnou velikost rostliny. Čím větší rostlina vyroste, tím větší bude její kořenový systém. Pokud tedy vaše poslední rostliny vyrostly příliš vysoko, zmenšete příště velikost nádob - to by mělo omezit jejich růst. Nejlepší na této možnosti je, že nevyžaduje zásahy během pěstování a neohrožuje zdraví vašich rostlin (pokud nejsou květináče extrémně malé).

 • Pěstební světla udržujte v optimální vzdálenosti

Udržování pěstebních světel v ideální vzdálenosti od rostlin zabrání jejich natahování, zejména během vegetativní fáze. Chcete je mít víceméně co nejblíže, aniž byste riskovali spálení světlem. Jen se ujistěte, že jak rostliny rostou, světla posouváte výš!

 • Zvažte typ světla

Různé typy světla poskytují větší nebo menší výkon a spadají do různých spekter. Použití správného výkonu a spektra světla podpoří růst rostlin, aby byly husté a silné, a ne aby se při hledání světla hnaly vzhůru.

Ten en cuenta el tipo de luz
 • Prozkoumejte své odrůdy

Pokud si koupíte komerční konopná semena nebo víte, jaký kmen pěstujete, budou k dispozici informace o průměrné výšce - jak v interiéru, tak v exteriéru. Ty vám prozradí, jak vysoké rostliny dosáhnete, pokud ji budete pěstovat v optimálních podmínkách.

Pokud se vám zdá, že průměrná výška rostliny by mohla být pro vaše pěstování příliš vysoká, zvažte, zda si nepořídit menší exemplář, abyste měli určitou rezervu pro případ, že by se rostlina vytáhla. Celkově lze říci, že indiky rostou nízké a bujné, zatímco sativy jsou vysoké a vytáhlé.

 • Nečekejte s kvetením příliš dlouho

Jak již bylo řečeno, čím déle budete rostlinu udržovat ve vegetativní fázi, tím bude vyšší. Vyměňte ji tedy ve správný čas. Pokud se přece jen příliš rozroste, přelijte ji, nechte ji vzpamatovat se a pak ji přepněte na kvetení. Dokud jste ještě ve vegetativní fázi, máte spoustu prostoru na hraní.

Protože rostliny mohou během raného kvetení zdvojnásobit svou velikost, podívejte se na maximální výšku uvedenou u daného kmene a pak přepněte na kvetení, až bude o polovinu menší. V závislosti na kmeni se může dostat i pod tuto očekávanou hodnotu, ale je nepravděpodobné, že by se zvětšila o mnoho více.

 • Zvažte pěstování ve vyšším prostoru

To je luxus, který mnozí jednoduše nemají. Pokud však vaše úroda byla minule příliš velká na váš pěstební prostor, zvažte příště použití většího prostoru. Větší prostor nejenže umožní větší roztažnost, ale pomůže i s větráním, což zvyšuje pravděpodobnost zdravé úrody.

Důležité aspekty pro pěstování vysokých rostlin konopí v interiéru

Když rostliny v interiéru vyrostou do výšky, je třeba dbát na dvě hlavní věci.

 • Vlhkost

Konopí transpiruje značné množství vody. Marihuana preferuje relativní vlhkost vzduchu (RH) 50-65 %. Když se příliš rozroste, může se vlhkost stát problémem, protože rostliny neustále uvolňují do vzduchu vodní páru. Voda se pak hromadí na listech a dalších površích v pěstírně, což může způsobit plísně a další problémy.

Pokud se vlhkost stává problémem, může pomoci odvlhčovač nebo zvýšení výkonu odsávacího ventilátoru. Odlistěním lze také zvýšit proudění vzduchu a regulovat tak vlhkost. Odstraňujte pouze spodní a střední vějířovité listy. To má navíc výhodu v tom, že se zvýší průnik světla ke spodním kvetoucím větvím.

 • Teplota

Stejně jako v případě vlhkosti, když rostliny příliš vyrostou, může se v pěstírně zvýšit teplota. Snížené proudění vzduchu a nadměrná výška mohou zvýšit teplotu a umístit rostliny příliš blízko k pěstebním světlům. Konopí se daří, když teplota dosahuje v průměru 25 °C. Když teplota tuto hodnotu překročí, rostliny se pravděpodobněji natáhnou. Vysoké teploty mohou také ovlivnit tvorbu listů a květů a konečnou chuť a sílu květů.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37750 recenzí