By Steven Voser

Kontrola Kvality Konopných Semínek

Kontrola Kvality Konopných Semínek


Každé konopné semínko v sobě skrývá život v podobě konopné rostliny. A i když konopí zvládne růst a množit se v přírodě samo, seedbanky se často snaží využít a zkřížit určité vlastnosti různých konopných odrůd tak, aby měli pěstitelé k dispozici stabilnější semínka.

V RQS bereme naši práci velice seriózně a věříme, že konopní pěstitelé, stejně jako farmáři a zahrádkáři, si zaslouží přístup ke spolehlivé a stabilní genetice, která zaručí zdravý růst a kvalitní sklizeň. Kromě šlechtění lepších konopných odrůd se také snažíme nastavit vysoký standard ve striktní kontrole kvality.

V tomto článku se podíváme na kontrolu kvality konopných semínek. Co to obnáší a jak používáme unikátní proces o pěti krocích, kterým zaručíme vysokou kvalitu u našich semínek, se dozvíte níže.

Video id: 673601992

Vitalita Semínek: Co to znamená a proč je to důležité?

Vitalita daného semínka označuje to, jak efektivně vyklíčí a jak zdravý bude následný semenáček. Semínka s vysokou vitalitou by měla vyklíčit snadno a rychle a vyprodukovat silné semenáčky se zdravými kořeny. Etiolizace (dlouhé a slabé stonky) a pomalý, stagnující růst, jsou příznaky semínek s nízkou vitalitou.

Měření vitality semínek je velice důležité a hraje obrovskou roli v zemědělství. Díky tomuto měření jsou farmáři schopni kontinuálně klíčit rostliny, které si rychle vyvinou uniformní a robustní semenáčky a mají tak vyšší šanci na větší výnosy. Naneštěstí konopný průmysl nedosahuje stejných výsledků v této oblasti jako zbytek zemědělství, jelikož kolem konopí je stále stigma.

Kontrola Kvality: Jak konopné společnosti zaručují kvalitu svých semínek?

Kontrola kvality semínek poznačuje proces, který společnosti využívají k zaručení kvality svých semínek. Každá společnost má svůj vlastní přístup ke kontrole kvality, ale většina společnosti se soustředí na následující:

✔️ Rychlost klíčení jednotlivých šarží semínek (př. kolik semínek efektivně vyklíčí)
✔️ Časová osa klíčení každé šarže (př. jak dlouho trvá, než semínka vyklíčí)
✔️ Síla semenáčků a jejich odolnost vůči škůdcům a onemocněním
✔️ Uniformita rostlin po fázi semenáčku

V kostce by se dalo říct, že společnosti měří výše zmíněné proměnné k zaručení toho, že jsou jejich semínka geneticky stabilní, nemají žádná onemocnění, nejsou napadená škůdci a mají skvělou vitalitu.

Nicméně vzhledem k téměř 100leté kriminalizaci konopí je konopný průmysl v tomto ohledu pozadu za mainstreamovým zemědělstvím. Některé konopné společnosti, jako právě Royal Queen Seeds, však neustále pracují na zlepšení kontroly kvality v konopném průmyslu, díky čemuž budou mít konopná semínka stejnou kvalitu a vitalitu jako jiné, legální plodiny.

V RQS využíváme velice striktní kontrolu kvality k otestování všech našich semínek (detailní popis celého procesu naleznete níže). Prostřednictvím tohoto procesu a jeho neustálého vylepšování doufáme v následující:

✔️ Zaručení genetické čistoty a uniformity našich odrůd
✔️ Zaručení odolnosti našich odrůd při pěstování ve zhoršených podmínkách či při napadení škůdci a nemocemi
✔️ Produkce kvalitních a vitálních semínek
✔️ Produkce vysoce produktivních odrůd

Proces Kontroly Kvality u Royal Queen Seeds: Krok za Krokem

I když mnoho konopných seedbank tvrdí, že svá semínka testují, proces tohoto testování a přesnost měření se může velice lišit společnost od společnosti.

Níže vám popíšeme náš unikátní proces kontroly kvality o pěti krocích. Tento proces používáme k testování všech šarží našich semínek, díky čemuž můžeme zaručit vysoce kvalitní produkt a plnou transparentnost. Pevně věříme tomu, že tento proces nám pomáhá udržet a kontinuálně získávat nové zákazníky.

Krok 1: Čištění

První krok v našem procesu kontroly kvality je vyčištění sklizených a usušených konopných semínek. Naše experti používají vzduchotechniku k oddělení zbytků rostlin (malé listy, stonky) a prázdných, rozbitých či mrtvých semínek od nepoškozených semínek. Z naší zkušenosti jsme zjistili, že tento typ vybavení produkuje nejlepší výsledky a pomáhá zjednodušit celý proces kontroly kvality.

Proces Kontroly Kvality u Royal Queen Seeds: Krok za Krokem

Krok 2: Určení Velikosti

Poté, co naše semínka byla vyčištěna, tak jsou rozdělena podle velikosti. V RQS používáme systém šesti sít k rozdělení našich semínek podle velikosti a k zaručení konzistentnosti finálního produktu díky uniformní rychlosti klíčení a růstu rostlin. Rozdělení semínek podle velikosti nám také pomáhá zachytit nekvalitní semínka na začátku procesu a pouze ty nejkvalitnější se dostanou do prodeje.

Proces Kontroly Kvality u Royal Queen Seeds: Krok za Krokem

Krok 3: Ochrana Semínek (Profesionální Trh)

Ochrana semínek je specializovaný proces, kterým míříme na profesionální trh. Díky specializovanému vybavení jsou naše semínka posprejována tenkou vrstvou mikronutrientů, fytoaktivními sloučeninami a fungicidními látkami, které je zakonzervují v jejich balení a zaručí co nejlepší rychlost klíčení. Také používáme organické barvivo k jasnému odlišení semínek, na které již byl aplikován ochranný povlak.

Proces Kontroly Kvality u Royal Queen Seeds: Krok za Krokem

Krok 4: Sušení (Profesionální Trh)

Jakmile mají semínka ochrannou vrstvu, tak musí být opět vysušena. K sušení dochází ve vysoce kontrolovaném prostředí s pomocí specializované ventilace, díky které jsou semínka sušena vzduchem při stálé teplotě. Toto opět pomáhá zachovat naše semínka zdravá a zaručí co nejlepší rychlost klíčení.

Proces Kontroly Kvality u Royal Queen Seeds: Krok za Krokem

Krok 5: Zkušební Klíčení

Pátý a poslední krok v našem procesu kontroly kvality je zkušební klíčení. Zde si vezmeme několik semínek z každé šarže a otestujeme jejich rychlost klíčení a časovou osu. Toto nadále pomáhá s konzistencí a transparentností před balením a odesláním semínek našim zákazníkům.

Proces Kontroly Kvality u Royal Queen Seeds: Krok za Krokem

Zaručení Kvality Konopných Semínek Dnes a V Budoucnu

Konopí je odolná rostlina, která zvládne růst v mnoha prostředích po celém světě. A i když se šlechtitelé a pěstitelé věnují zachování genetické čistoty a kvality jejich odrůd již dlouhodobě, tak věříme, že kvalita konopných semínek je dnes velice důležitá a snadno dostupná. Jak se mění postoj různých států k využívání konopí, tak je důležité se připravit na legální a regulovaný konopný průmysl, který zaručí kvalitní a vitální semínka.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.