• Critical
 • Critical
 • Critical
 • Critical
 • Critical
 • Critical

Critical

alias Critical Mass

Při rozhodování o tom, který strain budete pěstovat, je vždy nutno zvážit celou řadu požadavků – jaká má být jeho síla, výnos, příchuť, jak snadno se má pěstovat, je-li vhodný pro příslušné klima apod. 
(1084) Napsat recenzi
Počet semen:
1x
€ 9.00
3x
€ 23.00
5x
€ 35.00
10x
€ 65.00
25x
€ 130.00
Výprodej!
Sleva!
€ 23.00

€ 23.00 (--1%)

  Přidat do zapamatovaných produktů
Doprava
Zdarma
Bezplatny
Návrat
Tajnost
Jak Nakupovat

 • Více informací
 • Parametry
 • Otázky (4)
 • Recenze (963)
 • Fotografie od zákazníků (5)

Critical: Potomek odrůd Afghani a Skunk

Při rozhodování o tom, který strain budete pěstovat, je vždy nutno zvážit celou řadu požadavků – jaká má být jeho síla, výnos, příchuť, jak snadno se má pěstovat, je-li vhodný pro příslušné klima apod. Existuje jedna rostlina konopí, která je ztělesněním snahy uvést všechny tyto charakteristiky v dokonalý soulad, aby na Vás na konci čekal také ten nejlepší výnos finanční: velký výnos, krátká doba kvetení a dobré pokouření. Critical je strain jako šitý na míru pěstitelům sledujícím výnos finanční, kteří by rádi měli to nejlepší z obou světů; těm Critical zaručeně splní jejich očekávání.

Doplněk k odstavci: Naše odrůda Critical je odrůda s převažující indikou, která pochází z omamných rodičů Afghani a Skunk. Zachovala si svou malou výšku a jen málokdy přesahuje 100 cm.

Vysoké výnosy za krátkou dobu

Je-li pěstována uvnitř, dosahuje průměrného výnosu 65-75 g na rostlinu a snadno dosáhne 600 g na metr čtvereční pod osvětlením 600 W. Při pěstování venku má raději teplejší klima Španělska, Itálie nebo Kalifornie a při zajištění správných podmínek produkuje více než 650g na rostlinu. Díky své relativně krátké době kvetení ji lze pěstovat v severnějších zeměpisných šířkách (Velká Británie, Nizozemsko), kde ovšem v plné míře nenaplní svůj potenciál, jako by to dokázala indoor.

Žádná jiná rostlina od Royal Queen Seeds neposkytne tak vysoký výnos za 7 týdnů jako Critical feminizovaná. Díky krátké době kvetení je tato rostlina vhodná pro pěstitele, které tlačí čas. Komerční pěstitelé jistě ocení její výsledky v moři / mříži zeleně, protože umožňuje získat vysoký výnos při velmi nízké míře udržování.

Relaxační účinky

A konečně, klíčem k dobré, komerčně úspěšné sklizni je příjemné pokouření, bez něj by nemělo pěstování rostliny s tak velkým výnosem smysl. Proto je pro nás potěšením, že Critical nabízí stejně kvalitní stoned jako výnos. Její příjemný stoned efekt Vás dovede do jemně se zachvívajícího stavu relaxace.

Critical data sheet
Druh Odrůdy: Feminizovaná
THC: 18%
CBD: Nízký
Yield Indoor: 550 - 600 gr/m2
Yield Outdoor: 600 - 650 gr/plant
Výška Indoor: 80 - 140 cm
Výška Outdoor: 180 - 220 cm
Kvetení: 7 - 9 týdny
Měsíc Sklizně: Konec září
Genetická Výbava: Afghani x Skunk
Typ: Sativa 40% Indica 60%
Účinek: Tělesná uvolněnost, Těžké, Vyklidněné
Klima: Krátké Léto
Chuť: Borovicová, Cukrová, Ovocná, Skunková, Zemitá

  Od J. B. Dne 07/Jun/2023 :

  Titul : Great and easy
  Komentáře : Taste is very good, easy to grow, nice smell

  Od O. P. Dne 02/Jun/2023 :

  Titul : Critical
  Komentáře : 4th week into veg and my girls are looking great!

  Od J. G. Dne 29/May/2023 :

  Titul : Fire
  Komentáře : Fire in = Fire out

  Od J. M. Dne 15/May/2023 :

  Titul : This seed is magic!!
  Komentáře : I won’t bore everyone with a bunch of filler so here goes. Received this seed pack and stuck it in the fridge for a day and then into my paper towel germination setup and no joke, it had a tap root within 24 hours. Popped out of the soil within 48 hours and is doing really really well. I used fox farms ocean forest mix and everything is smooth! Love RQS and their super fast shipping and amazing packaging!

  Od J. G. Dne 03/May/2023 :

  Titul : Turtle
  Komentáře : Très bien

  Od R. V. Dne 11/Apr/2023 :

  Titul : Im buying this strain again!
  Komentáře : I had some problems with germination but RQS sent me new seeds. Despite the bad start, Critical surprised me. It is a very good robust strain. The smell and compact buds have made me buy the same strain again a year later!

  Od S. V. Dne 27/Mar/2023 :

  Titul : Kudos
  Komentáře : Worked great, took long to grow, but was due to bad conditions

  Od B. P. Dne 22/Mar/2023 :

  Titul : Will order again
  Komentáře : Very satisfied on the germination process. All seeds popped and already growing some leaves. Can’t wait until flowering

  Od A. O. Dne 06/Mar/2023 :

  Titul : Recommended
  Komentáře : I advise everyone, you won't regret the wonderful super variety

  Od H. K. Dne 06/Mar/2023 :

  Titul : 4 out of 6
  Komentáře : seeds germinated.

  Od J. G. Dne 02/Feb/2023 :

  Titul : Mésie green
  Komentáře : Très bonne graine , production rapide et grosse quantité bon randemans aux m2

  Od R. J. Dne 18/Jan/2023 :

  Titul : La reina de los cultivos
  Komentáře : Fuerte robusta potente sabor a afgano sin duda no falta en ningun cultivo

  Od M. E. Dne 12/Dec/2022 :

  Titul : Very good strain in all ways
  Komentáře : Okay, y'all should feel special reading this because I am writing this report on the Royal Queen Critical strain after having my first Volcano vape balloon. I cultivated 5 plants after 10 seeds so the germination success wasn't great. All 5 that did germinate came through. They grew very quickly. They were in flower within 5 weeks of sowing. After 6 weeks and 4 days of flowering I had to harvest because mould infected one of the buds, but luckily I spotted it in time for it only to have affected a small area of one bud.Mould is a problem with smaller grow tents regardless as I have observed from my many years experience growing in them. The plants looked like they needed something all through. I got a lot of pale leaves and tried everything to change this, but nothing changed particularly no matter how much I experimented. The acutal buds looked amazing as they grew though and they were not pale at all. I think may be it has to do with the fact that they are so quick at growing they are eating their own leaves as well as anything and all you feed them with. I used Canna all the way through and Biobizz as the growing medium. The plants were not that thirsty, but seemed to handle as much feed, PK and booster as I slightly pushed it to give them. I have got some amazing buds drying from this. I think one plant has may be 3 ounces on it and the other between 2 and 2.5 ( a very conservative estimate). I don't manipulate the growth so I am not even trying to encourage any more with any technique as am not growing commercially. I let them do their thing as I like the single big Christmas tree centre buds. I am really feeling a good buzz after my first vape of this. It is much lighter on my sinuses and chest than the other I have been using for years now. I seem to have become completely allergic to it. It was a strong effect, but a very rocky ride. There was some irritant happening with that strain, on mind and body. The Critical is a relief. My sinuses feel clear and I got a lovely trippy feeling from it. It was very physical like floating. It reminded me so much of the old LSD, like when you are coming up on that. It is not rocky at all other than a bit of conscience about the world. Gives you eyes to see the bad while trying to keep feeling the good, as does herb generally. It is the plant of consciousness more than any other isn't it. Lets keep breaking on through to the other side. Go to have Kaya now. Critical is going to be my wings for my mind for the next six months or so. I am really happy with this. Thank you Royal Queen Seeds.

  Od T. V. Dne 06/Dec/2022 :

  Titul : Very good feminized seeds!
  Komentáře : I got 3 of these as a free sample and fell in love with this strain! Ordered 5 more and girls are ready in few weeks with big tasty smelling buds. Critical is was really forgiving strain (everything did not go smoothly im the groving process). I would 100% recommend Critical for every skill lvl grower. Oh and the seed germination rata was 8/8 seeds. Thank you for great seeds RQS

  Od T. S. Dne 02/Nov/2022 :

  Titul : Sehr gute Erträge
  Komentáře : In kurzer Zeit attraktiver Ertrag. Dichtes Blattwerk. Sehr guter Geschmack. Langanhaltende Wirkung. Top.


  Nemůžete napsat recenzi, jelikož jste si tento produkt nezakoupili.
Od Arsalan | 2018-06-14 19:17:10

Hii.is it Auto flowering or photo period ?

Royal Queen Seeds Team

Please find the autoflowering version of this seed at the following link: https://www.royalqueenseeds.com/autoflowering-cannabis-seeds/123-royal-critical-automatic.html

Od Brad | 2018-06-10 11:49:21

Hey because the lifespan is so short does it work like autos where they change automatically? Or do you have to change the lighting times like regulars?

Royal Queen Seeds Team

Please note this plant is photo-dependent, so you will need to change the lighting.

Od Jamie | 2018-06-07 11:57:22

Hey guys does this plant give a odour when flowering

Royal Queen Seeds Team

The smell of your plants would depend on several factors If your plants are healthy and happy their smell will be stronger. Some companion plants can serve a masking function for the characteristic Cannabis plant smell. Here is a link with some basic information about it https://www.royalqueenseeds.com/blog-companion-planting-for-cannabis-what-you-need-to-know-n338

Od Onofrio | 2018-02-21 14:04:42

Quanto settimane ci mette a crescere prima di iniziare la fase di fioritura?

Royal Queen Seeds Team

7-8 weeks. You can check this information in each product data sheet.

Only registered user can ask a question. Přihlášení
Recommended products:
Zákazníci, kteří si koupili tyto produkty, také zakoupili

JE VÁM 18 NEBO VÍCE LET?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Disclaimer

Konopná semínka mohou být v EU volně distribuována podle zásad vzájemného uznávání. Nicméně je vaší zodpovědností se před objednáním semínek seznámit s platnými zákony ve vaší zemi.