By Adam Parsons Reviewed by: Mr José

Recenze Odrůdy: Critical (Feminizovaná) Od Royal Queen Seeds

Critical

RECENZE ODRŮDY: CRITICAL OD ROYAL QUEEN SEEDS

Existuje mnoho vlastností, podle kterých se mohou pěstitelé při výběru konopné odrůdy rozhodovat: jednoduchost pěstování, výnosy, síla, chuť. Všechny tyto faktory se liší odrůdu od odrůdy. Critical je konopná odrůda, která plně optimalizuje každou z těchto vlastností a díky tomu se stala stálicí v globální pěstitelské komunitě. V této recenzi se budeme věnovat pěstování odrůdy Critical (feminizované) od seed banky Royal Queen Seeds. Budeme pěstovat jak ze semínka, tak i z klonu.

PĚSTEBNÍ VYBAVENÍ

Jakmile jsme poštou dostali naše semínka, vložili jsme je do bločků pro semínka, která jsou v propagátoru se spodním vyhříváním. Jako osvětlení nám posloužila 400W MH lampa, která byla nastavená na cyklus 18/6 a byla umístěna asi 60 cm od semínek. Abychom zaručili v našem propagátoru o rozměrech 1 x 1 x 2,1 m stálou teplotu, použili jsme 45 cm vysoký ionizační ventilátor a také dva menší 15 cm ventilátory.

Po celou dobu pěstování jsme jako půdu používali (i pro klony) B'Cuzz Kilomix od Atami. Do této zeminy jsme přidali asi 10 - 15% extra perlitu. Myšlenkou bylo vytvořit vzdušný mix, který bude ideální pro agresivní růst odrůdy Critical.

PĚSTOVÁNÍ ODRŮDY CRITICAL ZE SEMÍNKA

Pojďme se nyní podívat na proces pěstování odrůdy Critical ze semínka. Poté se podíváme na klonování této odrůdy.

VEGETATIVNÍ FÁZE

Jak je dobrým zvykem u semínek od Royal Queen Seeds, brzy jsme měli naklíčeno. Již po třech dnech všechny rostlinky vyklíčily, co znamená, že jsme v propagátoru otevřeli ventilační otvory. Další den jsme vypnuli topení. Pátým dnem jsme přesadili semenáčky do 8,5 cm květináčů s připraveným mixem a posadili je o trochu blíže k lampě, asi na vzdálenost 45 cm. V průběhu několik dalších dní jsme rostlinky postupně přibližovali, až na osmý den byly přímo pod lampou, asi na vzdálenost 22-25 cm.

Všechno šlo podle plánu. Na patnáctý den jsme je přesadili do 15 cm květináčů. Co se týče květináčů, tak pokud chcete pěstovat mnoho rostlin v limitovaném prostoru, pak potřebujete menší květináče a jejich průměr byste měli zvyšovat pouze tehdy, pokud je to nezbytné.

U tohoto pěstování jsme nepoužívali žádné pěstitelské metody a místo toho jsme se rozhodli je pěstovat přirozeným způsobem. Naše rostlinky nebyly žádným způsobem zpomaleny a v této fázi rostly velice rychle. Netrvalo dlouho a bylo na čase je znovu přesadit. V průběhu 25. dne jsme je přesadili do květináčů, ve kterých budou i kvést. Čtyři z šesti rostlin jsme dali do 25 cm květináčů, které jsou o trochu hlubší než klasické květináče pro kvetení.

FÁZE KVETENÍ

Pro vegetativní fázi jsme použili Canna Terra Vega (od 8. dne: polovinu dávky; od 20. dne: plnou dávku, nebo 10 ml na litr). Nevšimli jsme si žádného zpomaleného růstu - nejspíše způsobeno přirozeným agresivním vzrůstem této odrůdy. Jakmile nadešel 28. den, tak jsme přesunuli květináče do naší místnosti na kvetení. Jedná se o místnost o rozměrech 2 x 1 x 2 m, kde jsou dvě 400W HPS světla a dva velké, 45 cm ventilátory.

Holky neplýtvaly časem. Již po šesti dnech 12/12 světelného cyklu začaly čtyři rostliny kvést. Dvě z nich se také znatelně vytáhly. Od tohoto okamžiku jsme je začali krmit plnou dávkou hnojiva Canna Terra Vega při každém zalévání. Tehdy jsme také odřezali čtyři výřezky ze dvou nejhezčích rostlin.

Při 22. dni 12/12 hodinového cyklu začaly rostliny šíleně kvést a už se začínala objevovat i pryskyřice. Množství hnojiva na každou nálevku jsme zdvojnásobili (20ml na litr) a při každém pátém zalévání jsme rostliny promývali čistou vodou. I když bylo možná ještě brzy, dali jsme jim také čtyři dávky PK 13/14 v průběhu čtyř dní, jelikož kvetly jako šílené. Při 31 dnu bylo jasné, že dvě ze čtyř rostlin budou mít opravdu velké výnosy. Naštěstí se jednalo o ty samé rostliny, ze kterých jsme udělali výřezky.

POSLEDNÍ DNY PŘED SKLIZNÍ

Po dobu dalších 10 dní budou všechny rostliny přibírat na váze. Na 38. den jsme se vrátili zpět ke hnojení normálními dávkami a od 42. dne jsme přestali hnojit úplně a rostliny prolévali pouze čistou vodou.

Během 47 dne jsme si všimli, že některé pestíky začaly hnědnout. V 51. den kvetení jsme po důkladné inspekci pomocí 8x zvětšovací lupy zjistili, že trichomy na dvou nejmenších rostlinách se začaly zakalovat. Usoudili jsme, že dvě vyšší rostliny budou také brzy připravené ke sklizni.

Critical

SUŠENÍ A ZRÁNÍ

Ten večer jsme rostliny sklidili, zastřihli a nechali je usušit. Všimli jsme si rozdílností v růstové struktuře jednotlivých rostlin a jejich palic. Dvě nejvyšší rostliny měly tvrdé palice a větší mezery mezi každým patrem. Dvě kratší rostliny měly měkčí, ale hustější palice a mezery mezi jednotlivými větvemi byly hezky úzké.

Nevšimli jsme si žádných rozdílů ve vůni jednotlivých rostlin. Všechny rostliny měly během kvetení zemité a kořeněné aroma. Je možné, že větší rostliny byly o něco skunkovější, ale těžko říct, jelikož všechny rostliny měly silné aroma.

Sklizeň jsme nechali asi 10 dní sušit v temné skříni a poté jsme jednotlivé palice dali do sklenic, kde asi 20 až 30 dnů zrály. Co se týče výnosů, k těm se dostaneme až po kapitole s klonováním odrůdy Critical.

KLONOVÁNÍ ODRŮDY CRITICAL: DOBRÁ ODRŮDA PRO ZLEPŠENÍ VAŠICH KLONOVACÍCH SCHOPNOSTÍ

Ne všechny konopné rostliny se snadno klonují, ale odrůda Critical je jedna z nejoblíbenějších odrůd pro indoorové pěstování. Společně s jejím bezproblémovým růstem ze semínka lze tuto rostlinu i poměrně snadno klonovat a je tedy vhodná pro zlepšení vašich klonovacích schopností.

Pokud jste ještě nikdy neklonovali konopí, tak nemějte strach. Nejedná se o nic složitého a to platí dvojnásob o odrůdě jako je Critical. Můžeme říci, že pohodový přístup ke klonování stylem "buď to bude fungovat a nebo ne" je nejlepší.

Preparing-Clones

PŘÍPRAVA KLONOVÁNÍ

Připravte si ostrý nůž, klonovací roztok, bločky pro klony a semínka jako je například "Root Riot" a malý, vyhřívaný propagátor. Pokud opravdu chcete, tak si můžete pořídit i Nitrozyme organický růstový stimulátor, ale není nezbytně nutný.

Předtím, než jsme odřezali části rostlin, tak jsme počkali, až začaly rostliny kvést. Pokud jste nováčkem v klonování konopí (a nebo jste to již zkoušeli, ale moc to nedopadlo), tak by pro vás možná bylo lepší odříznout rostliny během vegetativní fáze (18/6), jelikož agresivní růst odrůdy Critical během této fáze povede k rychlejšímu zakořenění.

Připravili jsme si čisté místo na kuchyňské lince a položili jsme tam klonovací bločky, které jsme důkladně namočili do vlažné vody. Jelikož díry zde nejsou vždy "dobré", možná jim budete muset pomoci párátkem. Rozhodně to ale nedělejte silou! Dále budete potřebovat velkou sklenici vlažné vody, do které vložíte vaše čerstvé výřezky.

Vězte, že hlavním důvodem neúspěchu klonování je špinavá pracovní plocha a nástroje. K důkladnému umytí pracovní plochy a nástrojů použijte vařící vodu a detergent. Ujistěte se, že užíváte sterilní nože, které byly desinfikovány v technickém lihu mezi jednotlivými řezy. Před klonováním nezapomeňte vyhřát propagátor. Doporučujeme jej zapnout několik hodin předem!

Prozkoumejte vrchní třetinu rostliny, zda se zde nenachází vhodné místo na uskutečnění řezu. Kvůli energickému růstu odrůdy Critical vám toto hledání nezabere dlouho a jistě naleznete několik potenciálních míst k odříznutí výřezků. Vezměte nůž a posuňte se asi 10 cm (3-4 nody) dolů od rostoucího vrcholu. V této oblasti odstraňte všechny listy kromě vrcholu a další sady listů po vrcholem. Listy odstraňte blízko u stonku a snažte se nepoškodit stonek.

VYŘEZÁNÍ

Nyní udělejte řez asi 3-5 cm pod vybraným bodem a okamžitě vložte celý výřezek odříznutým koncem dolů do sklenice s vlažnou vodou.

Zatímco byl výřezek částečně ponořen ve vodě, udělali jsme čistý 45° řez pod nejnižším uzlem (nikdy nevyndavejte výřezek z vody během řezání!). Uf! Nejnáročnější část je za námi, jelikož bychom mohli nechat výřezky ve vodě po dobu několika dní, a stejně by zapustily kořeny. Nechali jsme výřezky ve vodě asi po dobu dvou minut. Za tuto dobu natáhnou do sebe vodu a nikoliv vzduch. To zabrání úmrtí výřezku.

Poté jsme odřezek vyjmuli ze sklenice, namočili jej do klonovacího roztoku (normálně namáčíme alespoň dvě třetiny odřezku asi po dobu 20 sekund). Poté jsme jej opatrně prostrčili skrze díru v bločku tak, aby byl zabezpečený. Nemusíme zmiňovat, že celou tuto proceduru dělejte opravdu opatrně a nesnažte se výřezek zničit přílišným tlačením. Neohýbejte výřezek, jelikož to snižuje jeho šanci na zakořenění.

Cloning

VLOŽENÍ KLONŮ DO PROPAGÁTORU

Vložili jsme bločky s výřezky na tác a ten jsme okamžitě vložili do propagátoru, který měl zavřené větrání. Jakmile byly všechny výřezky umístěny v propagátoru, nastříkali jsme na ně Nitrozym růstový stimulátor. Tímto způsobem dostaly všechny výřezky potřebné enzymy ke správnému růstu. Propagátor musí být vybavený dobrým světlem, které nevydává mnoho tepla - to je důležité. V případě tohoto klonování jsme měli propagátor s 400W lampou, která byla asi 45 cm od odřezků a také jsme zde měli ventilátor. Po čtyřech dnech jsme na odřezky opět nastříkali Nitrozyme.

Propagator-Clones

ODŘEZKY ZAČÍNAJÍ ZAPOUŠTĚT KOŘENY

Po sedmi dnech jsme otevřeli větrání v propagátoru. Po devíti dnech začaly všechny výřezky hezky zapouštět kořeny a tudíž jsme je přesadili do 8,5 cm květináčů, které jsme umístili asi 45 cm od lampy. Použili jsme stejné pěstební médium jako v případě pěstování ze semínka. V průběhu dalších 24 hodin jsme důkladně kontrolovali odřezky, jelikož se jednalo o jejich první "odhalený" noční cyklus. Dali jsme jim další dávku Nitrozymu. Další den jsme vyštípli všechny klíčící vrcholy a přesunuli rostliny blíže k lampě (30-35 cm).

Roots-Clone

PŘESAZENÍ KLONŮ

Po 14 dnech v malých květináčích (23 den od vyřezání) jsme přesadili klony do 25 cm květináčů a okamžitě jim dali poloviční dávku hnojiva Canna Terra Vega. Tu samou noc jsme jim dali další dávku růstového stimulátoru společně s 2 ml boosteru na litr vody.

KLONY ZAČÍNAJÍ KVÉST

Po dobu dalších sedmi dní rostly výřezky velice rychle. Kolem 21. dne od vysazení jsme vzali dvě rostliny a umístili je na nejlepší místo v naší místnosti na kvetení a pohnojili je plnou dávkou hnojiva Canna Terra Flores. Oba dva klony začaly kvést na 7. den od započetí 12 hodinového cyklu. Na 15. den začaly velice rychle kvést s plnou produkcí pryskyřice. Kromě dvojité dávky hnojiva s každou zálivkou jsme jim také dali plnou dávku PK 13/14 mixu (5 ml na litr) od 17. do 20. dne.

Kolem 30. dne začaly rostliny vypadat opravdu dobře. Jedna byla menší než druhá a dělala přesně to, co její matka: měla menší mezery mezi jednotlivými větvemi, které byly plné hustých květů. Její vyšší sestřička také dělala přesně to, co její matka: vytvářela solidní a protáhlé "nugetky".

Od 31. dne jsme jim dali další tři dny hnojení pomocí PK 13/14, tentokrát 3 ml na litr zálivky. Kolem 35. dne kvetení pod 12/12 hodinovým světlem bylo vidět, že díky růstovým stimulátorům mají tyto klony daleko vyšší produkci než jejich mateřské rostliny. Vyšší rostlina měla solidní a těžké palice a tudíž jsme ji museli podepřít. Od této chvíle jsme snížili dávkování hnojiva a hnojili je pouze jednou dávkou s každou zálivkou.

PALICE TLOUSTNOU

Kolem 42. dne dokončily palice počáteční rychlou fázi růstu a začaly se hezky vyplňovat a zakulacovat. Produkce pryskyřice byla momentálně na maximu. Od této chvíle až do sklizně jsme rostlinám dodávali pouze čistou vodu. Kolem 46. dne byly rostliny plné těžkých a zářivých palic. Menší rostlina měla již některé pestíky hnědé. Musím vám také říct, že i když jsme zasadili rostliny do 25 cm květináčů, bylo by nejspíše lepší je dát do větších květináčů, jako jsou například 35 - 40 cm květináče, jelikož Critical je opravdové monstrum a jeho kořenový systém nikdy nemá dost. Rozhodně nepěstujte tuto odrůdu v malých květináčích!

ČAS SKLIZNĚ

Na 48. den od začátku kvetení začaly rostliny "hnědnout", ale trichomy byly stále čisté. Po dalších dvou dnech jsme si všimli, že jejich pestíky začaly výrazně hnědnout a také jsme si všimli jemného zakalení trichomů u menší rostliny. Je čas sklízet!

SKLÍZENÍ, ZASTŘIHÁVÁNÍ A SUŠENÍ KLONŮ

Po sklizení, zastřihnutí a pověšení palic byla jedna věc jistá. Tyto dvě krásky mají daleko vyšší výnosy na rostlinu.

Pro porovnání, čtyři rostliny pěstované ze semínka nám vynesly čistou váhu 176 g za 79 dní. U klonů jsme dostali čistou váhu dosahující 138 g pouze ze DVOU rostlin a již po 71 dnech od zapuštění kořenů (80 dnů od vyřezání)!

Upozornění: Palice odrůdy Critical jsou náchylné na vznik plísně, jelikož jsou velice husté. Ujistěte se, že při sušení máte správný pohyb vzduchu a také relativní vlhkost vzduchu.

KOUŘENÍ: AROMA, CHUŤ, ÚČINKY

Jakmile se Critical vysuší, tak jeho aroma není tak silné. Pokud ale vezmete palici a rozdrolíte ji v ruce, pak můžete cítit velice distinktivní aroma, které je velice "zemité" a připomíná pražené mandle a koření s lehkými tóny dieselu. Tyto tóny se postupem zrání vytrácí, ale nikdy úplně neodejdou a v žádném případě to neovlivní chuť kouře. Pokud existovala nějaká "výzva" při pěstování této odrůdy, tak to nemělo nic společného s pěstováním, ale spíše s manipulací těchto velice lepivých palic plných pryskyřice.

Co se týče kouření a účinků, tak obě dvě rostliny navodily podobné účinky. Chuť je překvapivě velice hašovitá a bohatá a hustší palice mají spíše skunkovou chuť. Účinky jsou velice příjemné - silné (ale ne až tak silné) tělesné účinky s lehkým návalem povznášející euforie. Možná si říkáte, zda vás tato odrůda "přilepí na gauč" po pár potáhnutích, ale nebojte - nepřilepí. Ve skutečnosti toho budete moci dělat poměrně hodně, ale počítejte s tím, že u toho budete mít zajímavý výraz. Také jsme zjistili, že někdy potřebujete k navození těch správných účinků trochu více materiálu. Také se nejedná o ty nejdéle trvající účinky, ale to znamená, že můžete hulit celý večer a ráno vstát s čistou hlavou!

ZÁVĚR: CRITICAL NABÍZÍ VŠE PODSTATNÉ

Závěrem bychom chtěli říci, že odrůda Critical splnila všechna naše očekávání. Asi neznáme jednodušší odrůdu na vypěstování z klonů, která má úžasné výnosy za krátkou dobu. A co je důležitější, její chuť a účinky jsou perfektní. Jedná se o další příklad toho, jak nám Royal Queen Seeds dodává ty nejkvalitnější konopné genetiky, které potěší pěstitele a huliče po celém světě. Pokud jste vždycky chtěli vyzkoušet klonování, pak je Critical skvělou odrůdou pro osvojení této vlastnosti!

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.