RQS Critical bud

Critical od Royal Queen Seeds

Autor Steve & Dawn

ÚVOD

Někdy se stává, že se život jakoby zblázní, a na člověka si zasedne prazvláštní štěstí. Třeba, že ztratíte stovku, hned nato ale najdete tisícovku. Nebo že si Váš partner či partnerka najednou postaví hlavu, že Vám musí splnit Vaši celoživotní a nejtajnější fantazii (a pak Vám podá tu ztracenou stovku). Někdy se prostě věci tak zvláštně semelou, a když to přijde, není na škodu mít v zásobě nějakou tu dobrou genetiku v „pěstitelské zóně“. Protože jak mnoho pěstitelů ví, nic není sladší, než když se na člověka usměje štěstí, hlavně ve „skříňových“ aktivitách.

Nedávno, když si se mnou život podobně zahrával, narazil jsem na jeden grow report, tentokrát šlo o Critical (feminizovanou) od jako vždy skvělých Royal Queen Seeds.

GROW SETUP

A tak se stalo, že těch šest úžasných, malých semínek našlo nový domov v klonu „Root riot“ a posléze v kostkách pro klíčení, a poté byla umístěna do propagátoru s ohřevem zespoda, pod 400W M/halogenidovou výbojku nastavenou na režim 18/6 hodin (zhruba 24 palců od výbojky). Chladné prostředí v pěstírně 1m x 1m x 2,5m (výška) udržovaly dva šestipalcové ventilátory a jeden osmnáctipalcový, ionizující věžový ventilátor.

Základním mixem, který jsem použil pro celý růst (včetně klonů), byl B’Cuzz Kilomix od Atami, plus trochu Perlitu (zhruba o 10-15 % více), abych získal „ultra vzdušný“ mix pro kořeny. Critical je poměrně mohutná již ze semínka a velmi energická z klonu, takže volba „ultra vzdušného“ mixu je dobrým krokem!

VEGETATIVNÍ STAV

Po třech dnech vzešlo všech šest semínek, takže jsem otevřel průduchy na boxu propagátoru a další den jsem vypnul spodní ohřev. Pátý den jsem všechny sazeničky přemístil do 3,5“ květináčů, s využitím připraveného mixu, a usadil je trochu blíže k lampě (zhruba 18 palců). Během dalších několika dnů jsem je posouval čím dál blíže, až do osmého dne, kdy jsem je umístil přímo pod lampu (ve vzdálenosti zhruba 9-10 palců).

Všechno šlo dobře a patnáctý den jsem rostlinky přesadil do 6“ květináčů (pěstování v omezeném prostoru, kde je mnoho rostlin, si vyžaduje použití květináčů o omezené velikosti; k větším se přechází pouze tehdy, je-li to potřeba).

Vzhledem k tomu, že jsem se už předtím rozhodnul, že nechám rostliny růst normálně (aniž bych je zastřihoval), nebyly ničím omezovány a v této fázi rostly velmi rychle. Brzo bylo nutné je znovu přesadit, takže ve 25. den jsem je přemístil do květináčů určených pro fázi kvetení. Vybral jsem čtyři ze šesti rostlin a přemístil je do 10“ květináčů, přičemž tři z nich byly (o 2-3 palce) hlubší než standardní květináče.

KAPITOLA KVĚTINY

Prozatím jsem rostlinám dvakrát dal Terra Vega od Canna (poloviční dávku v 8. den, plnou dávku ve 20. den – neboli 10 ml na litr). Jejich síla byla taková, že (opatrné) přesazení hned dvakrát mělo jen nepatrný nebo vůbec žádný vliv na rychlost růstu, a do 28. dne už přišel čas přemístit je do „místnosti pro květ“. Tady byly usazené na dobrém místě pod světlem 2x400 W Son t plus, v uzavřeném prostoru o rozměru 2m x 1m x 2m (výška), spolu s ostatními rostlinami přicházejícími do květu a dvěma 18“ větráky.

Po pouhých šesti dnech cyklu 12/12 začaly všechny čtyři kvést (dvě ze čtyř se začaly táhnout nahoru), z právě v tento moment jsem jim s každou zálivkou dával plnou dávku Canna Terra Flores. V této fázi jsem také odebral čtyři řízky ze dvou rostlin, které vypadaly nejlépe (podrobněji se o jejich dalším osudu dočtete dále).

Do 22. dne cyklu 12/12 kvetly rostliny jako divé a už z nich tekla pryskyřice. V této fázi jsem zvýšil množství živin s každou zálivkou na dvojnásobek (20 ml na litr) a každou pátou zálivku jsem rostlinám dával čistou vodu. Vzhledem k tomu, že rostliny hojně kvetly, jsem jim v této rané fázi dal čtyři dávky (v průběhu čtyř dnů) doplňku PK 13/14. Do 31. dne bylo zřejmé, že dvě z těchto čtyř rostlin dají dobrý výnos, a naštěstí jsem oba řízky, které jsem odebral dříve, vzal právě z těchto dvou rostlin.

Zhruba dalších deset dnů rostliny krásně mohutněly, dvě zřetelně více než ostatní. Do 38. dne jsem přísun živin snížil na normální dávky a 42. den jsem je přestal dodávat a zaléval jsem pouze vodou. 47. den jsem si povšiml, že některé pestíky květů začínají hnědnout a do 51. dne režimu 12/12 kontrola lupou s osminásobným zvětšením ukázala, že na dvou z nich začínají pryskyřičné žlázy (na dvou kratších) získávat „mléčnou“ barvu. Předpokládal jsem, že ani obě vyšší rostliny nebudou příliš pozadu.

SUŠENÍ A ÚPRAVA

Stejný večer jsem je také sklidil, setříhal a pověsil k usušení. V růstové struktuře rostlin a jejich palic existovaly určité odchylky; nejvyšší dvě rostliny měly poměrně „baculaté“, tvrdé palice, které byly rovnoměrně rozmístěné po celé rostlině s velkými internodálními vzdálenostmi. Naopak dvě kratší rostliny vykazovaly „měkčí“ strukturu palic, byly ale také „hustší“ a internodální rozmístění palic bylo dobré a semknuté.

Vůně se mezi jednotlivými rostlinami příliš nelišila, všechny vykazovaly během růstu palic poměrně „zemitou“ / kořeněnou vůni (i když po ochutnání kuřiva se zdálo, že vyšší rostliny mají trochu výraznější zabarvení po hašiši / Skunku), a i když byla vcelku silná, výrazný problém nepředstavovala.

Palice zůstaly zavěšené zhruba deset dnů ve tmě, ve tmavé skříni, aby vyschly a mohly využít krátké doby konzervace (20 nebo 30 dnů ve skleněné nádobě) a dosáhly tak svého potenciálu. Pokud jde o výnos a kuřivo, k tomu se dostaneme po krátkém odbočení do oblasti klonování Critical.

CLONING

O kolika lidech víte, že jsou skutečně dobří v klonování? Znám ostřílené pěstitele, kteří dokáží ze svých rostlin pokaždé a prakticky naslepo „vymačkat“ každý gram! Když jim ale řeknete, aby vzali řízky, polovina z nich zvadne, stejně jako řízky, které se pokusí odebrat. A pak je tu samozřejmě druhá polovina těch, kteří pokaždé dosáhnou skvělého úspěchu. Ti, kteří „vadnou“, selhávají ve dvou kategoriích: buď si myslí, že klonování je něco divného jako dílo čarodějovo, nebo jsou to maskovaní „rádoby“ klonovači, kteří z toho dělají takový problém, že byste usoudili, že na tom závisí celý jejich život!

Proč má někdo větší úspěch s klonováním než ostatní, to podle mě závisí na tom, jaký jste typ osobnosti, ne na tom, jak dobře to s rostlinami umíte. Člověk, který svou podstatou vidí to lepší, pro kterého je poloprázdná sklenice vždycky z poloviny plná, bude mít pravděpodobně větší úspěch než někdo, kdo se na život dívá vážněji, trochu ztuhle – typ člověka, kterému ani moc nezáleží na tom, zda má sklenici z poloviny plnou nebo prázdnou, v jeho očích prostě není plná a tím všechno končí. Všichni úspěšní klonovači, které znám, jsou svou podstatou optimisté, naopak většina těch neúspěšných by se dala popsat spíš jako paličáci nebo dokonce mrzouti.

Můj návod na úspěšné klonování Critical (nebo jakékoliv jiné variety) vypadá takto. V první řadě je nejdůležitější vnímat celé klonování jako akci, která „když bude fungovat, fajn, když ne, nic se neděje“. Když k tomu budete přistupovat jako k tajemné vědě, pravděpodobně se Vám to nepodaří. Nezapomeňte použít nůž s novým, nabroušeným ostřím, třeba nůž Stanley, nějaký dobrý klonovací roztok, klon „Root riot“ a kostky pro semínka (od Growth Technology) nebo něco podobného, nějaký organický růstový stimulátor Nitrozyme (není nezbytný) a malý ohřívaný propagátor (ten je důležitý).

Když jsem odebírat řízky z testovaných rostlin Critical, počkal jsem, dokud rostliny nezačaly nasazovat na květ, teprve pak jsem zvolil ty, z nichž jsem chtěl klony vzít. Pokud se ale do klonování pouštíte poprvé (nebo jste zatím nedosáhli velkých úspěchů), doporučoval bych vzít řízky během vegetačního (18/6) cyklu, protože v té době se rostlina nachází v aktivní růstové fázi a zakoření mnohem snáze.

Když jsem se rozhodl, které rostliny budu klonovat, nachystal jsem si na kuchyňské lince klonovací kostky, důkladně nasáklé vlažnou vodou. Budete také potřebovat špejle nebo něco podobného, kterými v kostkách obnovíte otvory (nikdy nepředpokládejte, že otvor v kostce je vyhovující, protože zatlačit křehký řízek do ucpaného otvoru rozhodně není ta správná cesta!). Ještě budete potřebovat zhruba půllitrovou nádobu s vlažnou vodou, do které se čerstvě odříznutý rostlinný materiál umístí, klonovací roztok a nůž.

Dejte pozor, aby bylo všechno čisté (čisté neznamená, že se pomůcky jen tak opláchnou pod tekoucí vodou, znamená to minimálně vařící vodu a čisticí prostředek). Také je velmi důležité, abyste jednotku propagátoru na několik hodin před odběrem řízků předehřáli.

Po všech přípravách, kdy jsem měl dvě vybrané rostliny Critical na lince, jsem si prohlédl horní třetinu rostlin, abych si vybral jedno nebo dvě vhodná místa pro odběr řízku. Ideální je vzít zdravou větvičku z horní třetiny rostliny (u době rostoucí Critical si můžete vybrat ze spousty míst). Vezměte nůž (pro kutilství nebo jiný vhodný), z rostoucí špičky větvičky se posuňte o čtyři palce dolů (nebo alespoň od špičky dolů o tři nebo čtyři nódy), odstraňte v oblasti všechny listy kromě rostoucí špičky a následující sady listů směrem dolů. Listy odřízněte blízko u kmínku a dávejte pozor, abyste jej přitom nepoškodili.

Potom ve vzdálenosti čtyř palců (nebo alespoň tří až čtyř nódů) proveďte ostrý řez zhruba jeden nebo (ještě lépe) dva palce pod vybraným nódem a celý řízek ihned dejte do sklenice s vlažnou vodou, odříznutým koncem dolů. Do vody ponořte i nůž a proveďte čistý řez pod úhlem 45 stupňů pod nejspodnějším nódem (aniž byste byť jen na okamžik vyndali nový řízek z vody). Teď bude nějaký čas klid, protože řízky lze v tomto stavu ponechat i několik dnů, aniž by ztratily schopnost zakořenit. V každém případě je nechte ve sklenici alespoň dvě minuty. Řízek bude tím pádem moci po šoku z odříznutí nabrat do kmínku vodu a nikoliv vzduch, což pro něj obvykle bývá fatální.

Nyní, když je připraven klonovací roztok a kostka k zakořenění (s vyhovujícím malým otvorem), je potřeba řízek hbitě vyndat ze sklenice s vodou a ponořit jej do klonovacího roztoku. Obvykle ponořím alespoň dvě třetiny řízku zhruba na 20 sekund. Poté se řízek opatrně zatlačí do kostky k zakořenění a ta se následně velmi šetrně zmáčkne všude po stranách, aby se řízek upevnil. Je potřeba poznamenat, že při každé manipulaci s řízkem (i když je stále ještě součástí rostliny) je potřeba se jej dotýkat co nejšetrněji. Každé silnější přitlačení nebo zmáčknutí snižuje šance řízku na zakořenění.

Poté kostku dejte do misky a tu vložte přímo do propagátoru s uzavřenými větracími otvory. Až budete mít odebrány všechny řízky a umístíte je do propagátoru, z rozprašovače nastříkejte na celé řízky v hojném množství růstový posilovač Nitrozyme, aby řízky měly díky listové výživě posílené o enzymy dobré podmínky hned od začátku. Propagátor potřebuje dobré osvětlení, důležité je ale, aby neměl příliš velké horko. V případě Critical jsem propagátor umístil zhruba 18 palců od 400W M/halogenidové výbojky a nad vrškem jednotky jsem měl trvale zapnutý ventilátor. Po čtyřech dnech jsem řízky znovu postříkal rozprašovačem s Nitrozymem.

Po sedmi dnech jsem začal otevírat větrací otvory propagátoru. Po devíti dnech měly všechny čtyři řízky dobré kořínky, které vykukovaly z kostek, takže jsem je přesadil do květináčů o velikosti 3.5“ (obsahujících stejný mix, jaký jsem použil pro semínka Critical), a postavil je do vzdálenosti zhruba 18 palců od lampy. Během následujících 24 hodin jsem řízky pozorně sledoval a když byly poprvé „vystaveny“ nočnímu cyklu, znovu jsem je postříkal Nitrozymem. Následující den jsem uštípal všechny rašící špičky a řízky přemístil blíže k lampě (12-14 palců).

Do 14 dnů od přesazení do malých květináčů (23. den od odebrání řízků) jsem je přesadil do 10“ květináčů, hned jim dodal poloviční dávku Canna Terra Vega a v noci je znovu postříkal růstovým posilovačem a 2 ml dávkou posilovače v litru vody s živinami.

Dalších sedm dnů to vypadalo, že se řízky pomátly, rostly velmi rychle. Do 21. dne po přesazení jsem dvě rostliny odebral a přemístil je do místnosti pro květ, vybral jsem pro ně to nejlepší místo a dal jim plnou dávku Canna Terra Flores. Do sedmého dne režimu 12/12 začaly oba řízky kvést. Do 15. dne byly v plném květu a produkovaly hojné množství pryskyřice. Kromě dvojnásobné dávky živin (Terra Flores) při každé zálivce jsem usoudil (díky jejich síle), že jim během 17. až 20. dne (při režimu 12/12) budu dávat plnou dávku mixu PK 13/14 (5 ml na litr).

Ve 30. den vypadaly obě rostliny skutečně velmi pěkně. Jedna byla kratší než druhá a chovala se přesně stejně jako rostlina mateřská: vytvářela hustou, pěkně kvetoucí strukturu palic s krátkými internodálními vzdálenostmi, v podstatě po celé délce jejích čtyř kmínků. Také druhá rostlina se chovala stejně jako mateřská rostlina: tvořila pevné, oválné, nalité palice s hojným množstvím pryskyřice a s větším rozestupem.

Ve 31. den jsem rostlinám ještě na tři další dny podal posilovač PK 13/14 v dávce 3 ml na litr. 35. den (12/12) obě rostliny díky zaštipování a použití růstových posilovačů již zdaleka překonaly produkci svých mateřských rostlin. Vyšší z nich měla natolik pevné, těžké palice, že jsem již musel použít podpěry. Také jsem snížil dávku živin na jedinou dávku s každou zálivkou.

Ve 42. den byla „manická“ fáze květu završena a palice se nyní vyplňovaly a bobtnaly. Produkce pryskyřice u obou rostlin dosáhla svého vrcholu. Ode dneška budou obě rostliny dostávat pouze čistou vodu k večeři, až do sklizně. Ve 46. den byly obě rostliny obtěžkané nadouvajícími se palicemi s hojným množstvím pryskyřice. U kratší z nich již některé pestíky začínaly hnědnout. Je nutno říci, že v tomto případě, kdy jsem rostliny přesazoval do květináčů o velikosti 10 palců, by bývala byla lepší velikost 14 až 16 palců, protože Critical je za dobrých podmínek „bezedná“ a vytváří kořenový systém, který dokáže její chuť po živinách plně uspokojit.

Ve 48. den začaly obě rostliny hnědnout, pryskyřičné žlázy byly ale ještě čiré. O dva dny později zhnědla zhruba 1/8 pestíků obou rostlin a u kratší z nich bylo po osminásobném zvětšení patrné mírné „zakalení“ některých pryskyřičných žláz. Takže přišel čas sklizně!

Když jsem rostliny uřízl, zkrátil a zavěsil palice k usušení, jedna věc byla velmi zřejmá: tyto dvě dámy dosáhly většího výnosu za kratší dobu (71 dnů od zakořenění) než všechny čtyři předchůdkyně dohromady. Čtyři původní Critical ze semínek měly za 79 dnů po zkrácení a usušení hmotnost 13, 18, 21 a 24 g, celkem tedy 76 g, zatímco pouze dva klony dosáhly hmotnosti 32 g (vyšší) a 49 g (nižší), celkem tedy = 81 g – za 71 dnů od zakořenění (80 dnů od odběru řízků). Tyto dva klony měly více než dvojnásobný výnos oproti původním čtyřem rostlinám ze semínek!

ZÁVĚR

Je nutno poznamenat, že tento strain (zejména krátký fenotyp) vykazuje strukturu růstu palic, která by mohla být náchylná k plísním. Vhodné by tedy bylo provívat palice během druhé poloviny jejich tvorby hojným množstvím dobrého, pohybujícího se (nikoliv vlhkého) vzduchu. Rozhodně je potřeba je pro všechny případy hlídat!

Myslím, že v případě Critical – volíte-li dobře a rostlinky dvakrát v rané fázi zaštípnete, snad při o něco delší vegetační fázi, při hojném přísunu živin a posilovačů, ve velkých květináčích, při volbě mixu na velmi lehké bázi a při dvou 600W Son lampách (místo dvou 400W) – má tento strain velký potenciál.

Když je Critical suchá a moc na ni nesaháte, příliš nevoní. Když ji ale rozlomíte, je jasně patrná její charakteristická vůně, která je velmi „zemitá“ – téměř jako pražená mandle s kořením – se zvláštním odstínem „lehčího paliva“. Tato vůně se při konzervaci ztrácí, nemizí ale zcela a v žádném případě nemá vliv na nádhernou chuť kuřiva. Až by se zdálo, že problém u Critical nespočívá v růstu, klonování či sušení, nýbrž v olupování palic! Jsou totiž tak napuštěné pryskyřicí, že jakmile se jich dotknete, na prsty se Vám přilepí cigaretové papírky a kousky tabáku (pokud jej používáte) a všechno ostatní skončí na zemi!

Pokud jde o kuřivo, obě varianty Critical jsou velmi podobné. Chuť je překvapivě podobná „hašiši“ a „masitá“, pevné a oválné palice snad chutnají trochu po Skunku. Efekt stone je velmi příjemný, kouř má vcelku silný (uživatele ale neuzemní) body stoned efekt, doprovázený příjemným, povznášejícím pocitem. Po pár dýmkách budete mít pocit, že to Vás určitě „přibije k pohovce“, ale není to tak. Naopak zjistíte, že toho dokážete udělat poměrně dost, i když tak trochu rozesmátě, rozkymáceně, rozevlátě. Zjistili jsme, že efekt stoned nastupuje tak trochu plíživě, takže se může stát, že než se plně dostaví efekt z prvního pokouření, vykouříte dvě nebo tři dýmky. Toto kuřivo nepřináší ten nejdelší možný efekt stoned, jeho účinek je ale dobrý, protože večer se můžete úplně odrovnat, a přitom ráno dokážete vstát s jasnou hlavou!

Zdá se tedy, že Critical je vyhovující ve všech potřebných kategoriích; její pěstování a klonování je hračka, výnos velmi dobrý, velmi rychlý a kuřivo je prvotřídní. Vypadá to, že Royal Queen Seeds opět prokazuje schopnost dodávat genetiku (feminizovanou) špičkové kvality za cenu, která nás všechny potěší. Pokud jste typ člověka, který (z jakéhokoliv důvodu) má s klonováním problém, dovolím si Critical vřele doporučit jako dobrý strain, na němž si můžete své dovednosti zdokonalit.

Mějte se všichni fajn!
Steve & Dawn

JE VÁM 18 NEBO VÍCE LET?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.