By Steven Voser

Zdá se, že diskuze o rozdílech mezi indikou a sativou nikdy neskončí. Co nám ale genetika doopravdy říká o fyzických vlastnostech, účincích a chuti konopné rostliny?


JAK FUNGUJE KONOPNÁ TAXONOMIE

Abychom mohli lépe pochopit rozdíly mezi indikou a sativou, je dobré se nejprve obecně podívat na taxonomii konopí.

Konopí bylo poprvé klasifikováno biologem jménem Carl Linnaeus kolem roku 1750. Linnaeus věřil, že tento rod je monotypický (obsahuje pouze jeden druh) a pojmenoval tento rod Cannabis sativa L. Linnaeus byl švédský botanik a tuto klasifikaci učinil pomocí práce s konopnými rostlinami, které se tehdy hojně pěstovaly po celé Evropě.

V roce 1785 publikoval francouzský naturalista Jean-Baptiste Lamarck popis dalšího druhu konopí, který se lišil od Linnaeus-ovy variety. Lamarck tento druh pojmenoval _Cannabis indica_ Lam. a poznamenal, že tento druh má horší vlákno, ale má silnější opojné účinky. Jeho popis byl založen na rostlinách, které posbíral v Indii.

Ve dvacátém století popsal ruský botanik D. E. Janichevsky třetí varietu konopí, která se přirozeně vyskytuje v Rusku, a kterou známe jako Cannabis ruderalis. V 70. letech minulého století se botanici a taxonomové snažili znovu a lépe klasifikovat konopnou rostlinu.

I když je správná taxonomie indiky, sativy a rumištního konopí stále plná dohadů a debat, vědci věří, že existuje dostatek rozdílů mezi těmito varietami, aby mohly tyto rostliny být považovány za tři odlišné druhy. V tomto článku se ale budeme zabývat pouze konopím indickým a setým.

JAKÉ JSOU ROZDÍLY MEZI INDIKOU A SATIVOU?

Nejvýraznější rozdíly mezi indikou a sativou jsou jejich fyzické vlastnosti. Americký botanik Richard E. Schultes a jeho tým výzkumníků popisuje sativu a indiku následovně:

  • Sativa: Vysoká, laxně rozvětvená s úzkými listy
  • Indika: Menší s kónickým tvarem a širšími listy

Výrazné rozdíly mezi indikou a sativou lze vysvětlit jejich geografickým původem. Níže se detailněji podíváme na mnoho rozdílů mezi konopím setým a konopím indickým.

Sativa and Indica Cannabis Plants

KONOPÍ SETÉ

Cannabis sativa - konopí seté, je původem z teplejších a tropických oblastí. Tuto rostlinu můžeme v přírodě nalézt například v Thajsku, Vietnamu, Kolumbii, Mexiku a dokonce i v některých oblastech Afriky.

Aby se mohla tato rostlina vypořádat s dlouhými, teplými a vlhkými léty, adaptovala se tak, že roste do obrovské výšky, má větší rozestupy mezi větvemi, úzké listy a vzdušnější palice. Tyto vlastnosti přirozeně pomáhají ochránit rostlinu před vysokou vlhkostí a před riziky jako je plíseň či škůdci.

Jelikož jsou sativy často vyšší, jsou také vhodnější pro outdoorové pěstování. Nejvíce se jim daří v teplém, tropickém klimatu s dlouhými léty.

ROZDÍL V RŮSTU: VYTÁHNUTÍ BĚHEM KVETENÍ

Indiky a sativy rostou velice odlišně. Nicméně těchto rozdílů si člověk často všimne až během počátku fáze kvetení.

Zatímco indiky začnou růst o něco rychleji, vyrostou a utvoří hustou korunu, sativy se zase vytáhnou do výšky. Změna ve světelném cyklu spustí hormonální kaskádu, která způsobí rychlý růst vzhůru ke světlu. V některých případech se tento fenomén nazývá "The Flowering Stretch" ("Vytáhnutí během kvetení") a v průběhu tohoto fenoménu může rostlina zdvojnásobit svou výšku. Pokud vysadíte sativy do země a nebo do velkých květináčů, tak mohou tyto rostliny vyrůst až do výšky přesahující 3 metry.

KONOPÍ INDICKÉ

Indiky se přirozeně vyskytují ve chladnějších, sušších a hornatých regionech jako jsou například v Nepálu, Indii a v dalších oblastech Indického subkontinentu, kde jsou léta chladnější a kratší. Aby se mohly rostliny Konopí indického s tímto problémem vypořádat, mají kratší dobu kvetení, hustší listí a palice.

Kvůli jejich kratšímu vzrůstu a kratší době kvetení jsou indiky vhodné pro pěstování v indooru. Lze s nimi jednoduše manipulovat a pomocí pěstebních technik a zastřihávání z nich lze dostat krásné, husté palice. Díky jejich rychlé době kvetení lze tyto rostliny vypěstovat i několikrát do roka.

JAK ROZEZNAT INDIKU OD SATIVY

Botanické záznamy z 18. století nám detailně popisují odlišnosti mezi těmito konopnými poddruhy. Tyto morfologické rozdíly jsou zřejmé v různých částech anatomie, jako jsou například listy či květy.

JAK ROZEZNAT INDIKU OD SATIVY

ROZDÍL MEZY LISTY

Listy jsou jedním z nejjednodušších způsobů, jak rozeznat tyto dva poddruhy. Indikové rostliny je mají širší s tlustějšími čepelemi, kdežto sativy mají užší a delší listy s tenčími čepelemi.

Pokud se na rostliny kouknete z větší dálky, tak můžete tyto rozdíly zpozorovat hned na první dobrou. Indikové rostliny jsou totiž podsaditější, kdežto sativy jsou tenčí, vyšší a mají větší mezery mezi jednotlivými patry.

HUSTOTA KVĚTŮ

Naše dva konopné poddruhy také produkují odlišné květy. K rozeznání zastřihnutých květů ale budete potřebovat opravdu vytrénované oko a v dnešní době je velice běžné, že moderní odrůdy jsou hybridy obou poddruhu a je téměř nemožné determinovat dominantní podtyp pouhým pohledem na květ.

Obecně platí, že sativy mají lehčí, delší, tenčí a nadýchanější květy. Může se stát, že pytel sativových květů bude vypadat, že obsahuje více materiálu kvůli nedostatku hustoty. Indikové palice jsou na druhou stranu daleko pevnější a kompaktnější.

AROMA A CHUT'

Indikové a sativové rostliny mají odlišné účinky a pouze zkušený konopný znalec dokáže rozeznat tyto dva poddruhy podle chuti. Terpeny jsou aromatické fytochemikálie, které podtrhují silnou chuť a vůni konopí a každá odrůda má jiný poměr mezi těmito molekulami.

Čisté sativy a indiky mají unikátní terpenové profily, které by zkušení kuřáci dokázali rozeznat. Indiky jsou často sladší a často chutnají po medu či ovoci, kdežto sativy jsou spíše zemité a nebo připomínají palivo.

MAJÍ INDIKY A SATIVY ODLIŠNÉ ÚČINKY?

Kromě jejich morfologických rozdílů, sativy i indiky se liší i svými účinky. Ve skutečnosti se téměř všichni shodnou na to, že sativové odrůdy mají spíše povznášející a energetické účinky, kdežto indikové odrůdy mají silné, sedativní účinky.

Ale kde se tato shoda vzala? Jsou účinky sativy a indiky opravdu tak odlišné? Inu, někteří experti tvrdí, že neexistuje žádný důvod k užívání termínu indika a sativa k popsání účinků konopí.

V roce 2016 publikoval časopis _Cannabis and Cannabinoid Research_ interview s Dr. Ethanem Russo, který je ředitelem Výzkumu a Vývoje v International Cannabis and Cannabinoids Institute (ICCI). V tomto interview Russo říká, že "je nemožné, aby nám termíny jako indika a sativa přesně prozradily, jaké chemikálie jsou obsažené v dané rostlině a jaké účinky bude mít".

V tištěné verzi časopisu _High Times_ sdělil Dr. Kymron deCesare, který je vrchním výzkumníkem v Steep Hill Laboratory v Kalifornii, podobný argument. Tvrdí, že indika a sativa nám nemohou říci o rostlině více, než její fyzické charakteristiky.

MAJÍ INDIKY A SATIVY ODLIŠNÉ ÚČINKY?

SMĚSI INDIKY A SATIVY NA OBJEDNÁVKU

Většina konopných odrůd, které dnes naleznete na trhu, jsou z kategorie hybrid. Naši expertní šlechtitelé v Royal Queen Seeds využívají specializované šlechtitelské techniky, které jim pomohou vyprodukovat odrůdy s unikátními vlastnostmi, jako jsou například kratší doba kvetení, specifická chuť a mnohem víc.

Kromě fyzických rozdílů mezi indikami a sativami, někteří vědci také navrhují, že tyto dvě variety mohou obsahovat odlišné koncentrace terpenů, které také mohou ovlivnit účinky dané rostliny. Některé zdroje například tvrdí, že sedativní kvalita "těžké indiky" je ovlivněna vysokou koncentrací myrcenu.

Myrcen je terpen, který můžeme nalézt v mnoha rostlinách, jako je například chmel, tymián, citrónová tráva, mango, kardamom a také konopí. Tvrdí se, že má zemité a lehce pepřové aroma a dále se předpokládá, že ve vyšších koncentracích propůjčuje některým konopným rostlinám unikátní sedativní účinek.

Kromě sledování individuálních sloučenin jako jsou terpeny a kanabinoidy je také důležité zvážit, jak tyto sloučeniny mohou interagovat s dalšími sloučeninami a jak tedy mohou pozměnit naši konopnou zkušenost. Potenciál interakce mezi těmito sloučeninami je fenoménem, který konopní výzkumníci nazývají jako "synergický efekt" (entourage effect).

SMĚSI INDIKY A SATIVY NA OBJEDNÁVKU

INDIKA VS. SATIVA: MNOHEM VÍCE NEŽ JE NA PRVNÍ POHLED ZŘEJMÉ

Doufáme, že tento článek vám pomůže s některými mýty, které se týkají rozdílů mezi indikou a sativou. I když existují zřejmé morfologické rozdíly mezi čistou indikou a sativou, zbylé odlišnosti se velice těžce odhalují a zdá se, že je za tím víc než pouhá genetika. I přesto nám slovíčka indika a sativa pomohla vytvořit jazyk, kterým můžeme klasifikovat a odlišovat tuto fascinující rostlinu.

External Resources:
  1. The Cannabis sativa Versus Cannabis indica Debate: An Interview with Ethan Russo, MD https://www.liebertpub.com
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.