Pěstování Konopí: Indika, Sativa A Hybridi

Cover

Konopná rostlina je velice všestranná, odolná a na rozdíl od mnoha dalších rostlin může přežít téměř v každém klimatu na světě. Díky evoluci (a později selektivnímu šlechtitelství) se tento druh adaptoval na místa, na kterých je pěstován a díky tomu vznikly rozdíly mezi jednotlivými konopnými druhy.

KONOPNÉ PODDRUHY

Existují tisíce unikátních konopných odrůd a každá z těchto odrůd má různé vlastnosti, které mají dopad na růst, produkci, chuť, aroma a fyziologické účinky na lidi. I přesto lze všechny tyto odrůdy začlenit mezi tři konopné poddruhy: Cannabis sativa - Konopí seté, Cannabis indica - Konopí indické a Cannabis ruderalis - Konopí rumištní.

Převážná většina všech světločivných odrůd (odrůd, které iniciují kvetení v závislosti na změně světelného cyklu) obsahují různé množství genů z konopí indického a setého. Konopí rumištní je poddruhem samonakvétacího konopí, které kvete v závislosti na stáří a z morfologického hlediska je považováno za podřadné oproti světločivným odrůdám. I když bychom mohli napsat podobně dlouhý článek i o samonakvétacím konopí, v tomto článku se budeme soustředit hlavně na distinktivní vlastnosti konopí indického a setého.

CANNABIS INDICA

Konopí indické původně pochází z dnešní Indie, Pákistánu, Turecka a Afghánistánu. Tento druh se přizpůsobil tvrdému a proměnlivému prostředí, které panuje v pohoří Hindúkuš. Rostliny tohoto druhu vyvíjejí široké, temně zelené listy, které se snaží pochytat co nejvíce slunečního světla. Dále také rychle rostou a vyprodukují mnoho hustých palic.

PĚSTITELSKÉ INFORMACE

Díky krátkému růstovému cyklu a jejich malému vzrůstu jsou indiky vhodné pro domácí pěstitele, kteří nemají příliš mnoho místa, času a zdrojů. Jen si to představte; kompaktní keř, který vykvete rychleji, snadněji se o něj postaráte (obzvláště v indooru) než o mohutný a vzrostlý strom. I při pěstování v outdooru jsou indiky odolné a zvládnou si poradit s výkyvem teplot. Jejich rychlé kvetení znamená, že venkovní pěstitelé mohou sklidit většinu indik ještě před prvními mrazy.

PĚSTITELSKÉ TIPY

I když indiky obvykle vyrostou do tvaru vánočního stromku, tento růst lze ovládnout a zmanipulovat tak, aby byl růst koruny vyvážený a díky tomu obdržela celá rostlina více světla. Zastřihávací techniky jako je LST (low-stress training) lze využít k vytvoření ideálního tvaru, zlepšení zdraví rostliny a také k maximalizaci výnosů. Jakmile jste spokojeni s tím, jak vaše rostlinka vypadá, můžete přepnout světla na kvetení, a to sice tak, že změníte světelný cyklus na 12 hodin světla a 12 hodin tmy.

INDICA

Jednou z hlavních "nevýhod" indik je i jejich největší přednost: husté palice. Jakmile začnou palice přibírat na váze, společně s jejich velikostí se zvyšuje i šance vzniku plísně. To je obzvláště pravdivé ve vlhčích oblastech s teplotami, které jsou ideální pro škůdce a patogeny. Tomuto riziku lze předejít opatrnou kontrolou klimatu při pěstování v indooru či postavením nezbytného přístřešku při venkovním pěstování. Možnost schovat vaše rostliny do skleníku či kůlny je velice vhodná.

TYPICKÉ VLASTNOSTI PODDRUHU CANNABIS INDICA

• Krátký, keřovitý vzrůst
• Široké, tmavě zelené listy
• Husté palice
• Krátká doba květení
• Odolnost vůči výkyvům teploty
• Náchylnost k plísním a škůdcům

Myslíte si, že indiky jsou přesně pro vás? Super! Podívejte se na našich 10 nejlepších indik a začněte pěstovat co nejdříve!

Northern Light
Northern Light S1
500 - 550 gr/m2
100 - 160 cm
8 - 9 týdnů
THC: 18%
Sativa 0% Indica 100%
575 - 625 gr/plant
180 - 220 cm
Konec září
Čisté, Vyklidněné, Vyvážené

Koupit Northern Light

CANNABIS SATIVA

Konopí seté nalezneme nejčastěji v horkém a suchém podnebí, které panuje v Africe, Asii a Střední Americe. Tyto rostliny jsou vysoké a tenké a mají dlouhé a úzké listy. Konopí seté může vyrůst do výšek přesahujících 3 metry a obecně platí, že sativové odrůdy kvetou podstatně déle než indiky.

PĚSTITELSKÉ INFORMACE

Sativy vyžadují hodně světla a vyšší teploty. Stačí si představit jejich přirozené prostředí a hned vám bude jasné proč. Tyto rostliny také vyžadují mnoho prostoru, mají vzdušnější palice a kvetou o několik týdnů déle než většina indik. Tyto rostliny obvykle vyžadují méně hnojiva než indiky. Díky jejich vzdušnější struktuře palic jsou méně náchylné na vznik plísně.

PĚSTITELSKÉ TIPY

Sativy mohou být křehké a kvůli jejich úzkým listům mají i méně chlorofylu než indiky. To znamená, že musíte svým sativám dopřát dostatek světla, tepla a vlhkosti. Pěstování indik v tropech může být hodně ošemetná záležitost, ale sativy jsou tu doma.

SATIVA

Pokud máte trochu pěstitelských zkušeností, tak můžete zkrotit velikost vašich sativ pomocí metody screen of green (ScrOG). Situováním pletiva nad vaše rostliny a proplétáním nových větví skrze toto pletivo můžete vytvořit plochou korunu plnou palic, která optimalizuje dostupné místo a zvyšuje potenciální sklizeň. Podobně jako u indik, regulérní (světločivné) sativy vyžadují změnu světelného cyklu k navození kvetení. Pamatujte, že rostliny mohou pokračovat v růstu i několik týdnů po zahájení kvetení a tudíž si na to připravte místo.

TYPICKÉ VLASTNOSTI PODDRUHU CANNABIS SATIVA

• Vysoký, tenký vzrůst
• Tenké, světle zelené listy
• Vzdušné palice
• Delší doba kvetení
• Vyžadují vyšší teplotu a vlhkost
• Méně náchylné k plísním

Pokud se nemůžete obejít bez dobré sativy, tak se podívejte na výběr 10 nejlepších sativ!

Shining Silver Haze
Haze x (Skunk x Northern Light)
600 - 650 gr/m2
80 - 120 cm
9 - 11 týdnů
THC: 21%
Sativa 75% Indica 25%
600 - 650 gr/plant
180 - 220 cm
Konec října
Těžké

Koupit Shining Silver Haze

HYBRIDI

I když můžete nalézt odrůdy, které jsou ze 100% indiky či sativy, většina odrůd na trhu obsahuje různé množství genů z obou poddruhů. Výsledkem jsou "hybridi", kteří mohou být indika-dominantní, sativa-dominantní či vyváženi. Tato všestrannost umožňuje šlechtitelům vyšlechtit odrůdy, které mají ty nejlepší vlastnosti jak z indik, tak i ze sativ a mohou také eliminovat nežádoucí vlastnosti. Dobře vyšlechtěný hybrid tak může mít husté palice a krátkou dobu kvetení, která je typická pro indiky a také může mít ty nejlepší vlastnosti ze sativy. Jedná se tedy o kombinaci toho nejlepšího z obou světů.

Pamatujete si na konopí rumištní, které jsme již dříve zmínili? Hybridi mohou obsahovat genetiku z tohoto poddruhu. Tyto geny se ale používají pouze ke zkrácení času kvetení, jelikož všechny ostatní vlastnosti tohoto poddruhu jsou vnímány jako podřadné. Některé světločivné konopné odrůdy obsahují malé množství genů z rumištního konopí, ale tuto genetiku nejčastěji nalezneme u samonakvétacích odrůd.

Obecně platí, že hybridi podědí jednoduchost, s jakou se pěstují indiky a zachovají si účinky, které nabízejí sativy. Díky tomu jsou hybridi tou správnou volbou pro domácí i komerční pěstitele.

TYPICKÉ VLASTNOSTI KONOPNÝCH HYBRIDŮ

• Přebírají morfologii z indiky i sativy
• Obecně platí, že mají krátkou dobu kvetení
• Skvělé výnosy
• Robustní a odolný růst

Myslíte si, že hybridní odrůdy jsou přesně tím, co hledáte? Pak se podívejte na náš výběr 5 nejlepších Skunkových hybridů, kteří vám nabídnou skvělé aroma a robustní vzrůst. Se Skunkem se nespletete. Pokud ale hledáte něco, co vás odpálí do vesmíru, pak se koukněte na náš výběr 5 nejlepších hybridů odrůdy OG Kush.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.