Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By RQS Editorial Team Reviewed by: Andreu Francés

Jak Správně Uchovávat Konopná Semínka

Jak Správně Uchovávat Konopná Semínka

Konopná semínka mají vnější tvrdší obal a zdají se být poměrně odolná. Matka příroda je sice vytvořila tak, aby vydržela různé podmínky, ale konopná semínka nejsou nesmrtelná. Prudké změny teplot a vysoká vlhkost mohou snadno zničit hromadu semínek. Naštěstí je péče o semínka relativně snadná a v našem článku se dočtete jak na to.

Vaše Semínka Jsou Živá

Mnoho lidí na to zapomíná, ale je to pravda. Konopná semínka jsou žijící organismy. Předtím než vyklíčí, jsou semínka ve stavu připomínajícím hibernaci u některých živočichů. A stejně jako všechny jiné žijící organismy, i semínka mohou zemřít. Při skladování semínek chcete dosáhnout optimálních podmínek, které zaručí, že semínka přežijí dobu, která je dělí od vyklíčení.

Video id: 747962506

Ideální Podmínky Pro Konopná Semínka

Konopná semínka mají čtyři úhlavní nepřátele:
1. Vlhkost
2. Teplotu
3. Světlo
4. Kyslík

Ideálně chcete skladovat semínka na temném, tmavém a suchém místě. Pokud je to možné, tak skladujte semínka v originálním balení. Semínka od Royal Queen Seeds vám vždy přijdou ve speciálně navrženém obalu, který ochrání vaše semínka do doby, než jste připraveni je vysadit.

Pokud jsou vaše semínka vystavena světlu či náhlým změnám teplot, mohou tyto podmínky spustit procesy a semínka začnou využívat uložené živiny. To znamená, že semínka vypotřebují všechny živiny potřebné k vyklíčení ještě předtím, než jsou zasazena do půdy. Vysoká vlhkost může zase spustit růst hub a plísní na semínkách.

Vliv Vlhkosti Na Konopná Semínka

Vlhkost je největší hrozbou pro vaše semínka. Níže uvidíte, jak různé hladiny vlhkosti (v % relativní vlhkosti) ovlivňují vaše konopná semínka:

 

ÚROVNĚ RELATIVNÍ VLHKOSTI

VLIV VLHKOSTI NA KONOPNÁ SEMÍNKA

80 - 100%  Semínka klíčí
40 - 60% Semínka zvyšují respiraci a plísně začínají být obrovský problém.
20 - 30% Krátkodobé skladování.
18 - 20% Střednědobé skladování.
12 - 14%  Dlouhodobé skladování.
8 - 9% Kratší trvanlivost než u semínek, která byla skladována v o něco vlhčím prostředí.

 

Kde a Jak Skladovat Vaše Konopná Semínka

Pro krátkodobé skladování je ideálním prostředím například skříň či šuplík. Snažte se skladovat vaše semínka v místnostech, které snadno nepodléhají změnám teploty.

Pokud například žijete v oblasti, kde jsou teplé dny a studené noci, tak se snažte ochránit svá semínka tak, že je budete skladovat uvnitř a nikoliv v garáži či kůlně.

Pro dlouhodobé skladování je nejlepší přidat k vašim semínkům pohlcovač vlhkosti, jako je například silika gel a umístit je do ledničky. Pamatujte, že otevření lednice může způsobit prudkou změnu teploty. Pokud tedy vlastníte lednice dvě a jednu moc nepoužíváte, tak semínka uložte v této lednici.

Znovu připomínáme, že pokud je to možné, nechte semínka ve svém původním obalu. Pokud otevřete balíček se semínky a některá vám zbudou, přesuňte zbylá semínka do vzduchotěsné nádoby.

Uzavírací pytlíky jsou skvělou volbou, jelikož z nich můžete odstranit téměř veškerý vzduch a vytvořit tak prostředí připomínající vakuum. Jakmile takto uzavřete svá semínka, vložte pytlík se semínky do tmavé igelitové tašky či temné nádoby, abyste ochránili svá semínka před světlem lednice.

Suché ledničky jsou nejlepším místem pro skladování semínek. Problém je, pokud je v ledničce vlhkost, jelikož ta je nejhorším nepřítelem semínek (ještě horším než teplota, světlo a kyslík). Z tohoto důvodu je lepší skladovat semínka v ledničkách bez mrazáku. 

Lze Semínka Skladovat V Mrazáku?

Ano, konopná semínka lze skladovat v mrazáku. Čím nižší je teplota, tím delší dobu budou čerstvá. Nicméně je pouze zřídkakdy nutné zmrazit vaše semínka. Pokud splníte všechny podmínky, které jsme zmínili, pak byste měli být schopní skladovat vaše semínka až pět let bez potřeby zamrazení.

Která Semínka Zasadit a Která Skladovat

Jakmile jste připraveni vysadit svá semínka, tak je nejprve pořádně prohlédněte a vysaďte taková semínka, která nemají viditelné poškození vnějšího obalu. "Slupka" konopných semínek je navržena tak, aby ochránila vnitřek semínek. Semínka, která tuto slupku mají poškozenou, jsou náchylnější na vnější prostředí a neměli byste je skladovat.

V Royal Queen Seeds jsme pyšní na naši práci a chceme, aby každý pěstitel měl k dispozici pouze tu nejlepší genetickou výbavu. To znamená, že důkladně kontrolujeme všechna naše semínka a zabalíme pouze ta kvalitní. Pokud si všimnete jakéhokoliv poškození na semínku od RQS, kontaktujte prosím naši zákaznickou linku.

KTERÁ SEMÍNKA ZASADIT A KTERÁ SKLADOVAT

Tipy Pro Klíčení Starých Konopných Semínek

Každému z nás se někdy stalo, že jsme našli zapomenuté semínko ve starém šuplíku či skříni. Zde je několik tipů, jak vyklíčit stará konopná semínka:

  • Namočení do obohacené sycené vody

Předtím než se pustíte do klíčení starých semínek, je vyzkoušejte namočit do sycené vody obohacené o kyselinu fulvovou, stimulátor klíčení, peroxid vodíku a nebo kyselinu giberelovou. Pro nejlepší výsledky je dobré namočit vaše semínka do tohoto roztoku po dobu 12 hodin. Roztok se semínky skladujte na temném místě při pokojové teplotě.

  • Poškrabejte vaše semínka

Stará semínka mají často extrémně silnou vnější membránu. Pokud je jemně poškrábete jemným smirkovým papírem, tak můžete pomoci vlhku a teplu se dostat do semínka. Ke zlepšení klíčení je vyzkoušejte poškrabat těsně před namočením.

  • Odstraňte vypoulenou stranu semínka

I jako další části skořápky, i tato vypoulená část může časem velice ztvrdnout. Pokud je jemně odstraníte ostrým nožem, můžete pomoci semínkům vyklíčit.

  • Rozřízněte svá semínka

Poslední šance jak vyklíčit stará semínka je malý zářez do skořápky vašeho semínka. Nicméně se nejedná o nějakou zázračnou metodu a budete si muset dát pozor, abyste nepoškodili vnitřek vašeho semínka. Pokud poškodíte zárodek, tak vaše semínko nikdy nevyklíčí.

Pamatujte, že některá stará semínka zkrátka nevyklíčí bez ohledu na to, jak moc se snažíte. Pokud je to možné, tak se vyvarujte nakupování většího množství semínek a nebudete se muset starat o tento problém.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37756 recenzí