Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds


By Luke Sumpter Reviewed by: Miguel Ángel Garcia


Jak již jméno napovídá, hydroponie je metoda pěstování konopí bez půdy, kdy voda je hlavním médiem. V hydroponii jsou konopné rostliny pěstovány v květináčích, které jsou naplněné inertním substrátem, který je poté ponořen do nádrže s vodou. Voda je poté obohacena o živiny, které rostlina potřebuje ke svému růstu a dále se používají aerátory k dodání vzduchu. Tento základní postup lze aplikovat do mnoha forem a systémů, kdy různí pěstitelé preferují různé vybavení. Hydroponické pěstování s sebou nese mnoho výhod, kterým se budeme věnovat v tomto článku. Nejprve se ale pojďme podívat na historii tohoto fascinujícího stylu pěstování.

HISTORIE HYDROPONIE

Může se zdát, že hydroponické pěstování je výsledkem technologického pokroku lidstva, ale to není pravda. Původ pěstování rostlin ve vodě lze vysledovat již tisíce let do historie. Slavné Babylonské visuté zahrady, které byly vytvořeny v roce 600 př.n.l., nejspíše využívali hydroponii. Oblast v okolí řeky Eufrat je přirozeně suchá a tudíž se věří, že zahrady byly udržovány sofistikovaným hydroponickým systémem, který bral vodu z řeky.

Nyní se přesuneme pár set let dopředu, do 10. a 11. století n.l. do Střední Ameriky, kde aztécká civilizace využívala hydroponii k pěstování potravy. Jakmile přišli o své původní území, tak se Aztékové usídlili na jezeru Tenochtitlan. Zde se jim podařilo postavit plovoucí rafty, na kterých byla půda, díky čemuž mohly rostliny zakořenit do půdy a poté prorůst do vody pod rafty.

Další příklad z historie zahrnuje anglického vědce Johna Woodwarda, který zkoumal hydroponické pěstování v roce 1699. Jeho práce se zabývala pěstováním máty peprné ve vodě a svými experimenty zjistil, že rostliny rostou daleko rychleji ve vodě, která byla smíchaná s půdou.

Historie nám ukázala, jak efektivní může tato metoda být a to i v případě pěstování konopí. Pojďme se nyní podívat na výhody této zajímavé metody a jak ji aplikovat na pěstování konopí.

The History of Hydroponics

VÝHODY HYDROPONICKÉHO PĚSTOVÁNÍ

Pokud se budete bavit s pěstitelem, který má zkušenosti s hydroponickým pěstováním, tak jedna z prvních věcí, které se dozvíte je, že rostliny v hydroponickém systému rostou daleko rychleji než ty, které rostou v půdě. Toto je hlavní výhodou této pěstitelské metody. Hydroponické rostliny obvykle rostou o 30-50% rychleji a často mají i vyšší výnosy. Hlavní důvodem, proč tomu tak je je fakt, že rostliny v hydroponickém systému mají lépe dostupné živiny. Živiny jsou totiž rozpuštěné ve vodě a mohou se dostat přímo do kořenového systému, jelikož kořeny nemusejí procházet půdou a hledat tyto živiny. Snadný přístup k živinám tedy umožní rostlinám zachovat energii, která je poté využita při růstu.

MATERIÁLY PRO VÝROBU DIY HYDROPONICKÉHO SYSTÉMU

Pokud si chcete udělat vlastní hydroponický systém, tak níže naleznete návod jak na to. V seznamu naleznete veškeré vybavení pro konstrukci základního indoorového hydroponického systému. Jednoduše nalezněte produkt, který se bude shodovat s tím na seznamu. Pokud budete veškeré vybavení kupovat zvlášť, tak můžete více investovat do důležitějších věcí, jako je například osvětlení a ušetřit tak na jiných věcech.

CENA HYDROPONICKÉHO PĚSTOVÁNÍ

Pokud se zmíní hydroponie, tak si mnoho lidí představí high-tech pěstírnu s automatizovanou zálivkou a dalšími spínači. Nicméně cena hydroponického systému se odvíjí od toho, kolik jste ochotni investovat. Můžete tedy pěstovat v levném plastovém kbelíku a nebo se plácnete přes kapsu a pořídíte si automatizované systémy. Pokud chcete ušetřit čas, tak investujte do levného hydroponického starter kitu. V něm naleznete vše potřebné pro vaši první hydroponickou sklizeň. Tyto starter kity lze pořídit asi za 200 £ (235 €)

Zde je vše, co budete potřebovat:

a) Lighting (LED or HPS)

b) Stínidlo

c) Pěstitelský stan

d) Hydroponický rezervoár a tác

e) Aerátor a pumpu

f) Médium (např. kokosové vlákno)

g) Síťované květináče pro výsev

h) Semínka

i) Ventilace

j) Carbon filter

k) Uhlíkový filtr

l) Hnojiva vhodná pro hydroponii

m) pH a PPM metry

n) Vlhkoměr

Hydroponics

1. PRO ZAČÁTEK VYBERTE MÉDIUM

Nyní jsme probrali historii a výhody hydroponického pěstování a je tedy čas začít. Nejprve je nutné si vybrat pěstitelské médium - což je látka, která bude tvořit rozmezí mezi stonky a kořeny. Z tohoto materiálu budou kořeny růst dolů do vody a hledat v ní živiny. Inertní médium také poskytne vašim rostlinám dobrý přístup vzduchu. Existuje široká škála substrátů, které pěstitelé využívají a níže naleznete ty nejběžnější. Každý substrát či médium má své jedinečné výhody a některé je lepší použít v jiném systému. Zkrátka musíte experimentovat, dokud nezjistíte, co funguje nejlépe pro vás.

 • KERAMZIT
  Clay Pebbles

  Keramzit je velice populární a odvádí skvělou práci při aeraci kořenového systému. Keramzit může čas od času vyžadovat úpravu pH, aby rostliny rostly v ideálních podmínkách, nicméně lze zakoupit keramzit s již upraveným pH. Keramzit musíte vložit do plastového kbelíku pro hydroponické pěstování, který má dostatečný prostor pro růst kořenů.<

  • ROCKWOOL
   Rockwool

   Další populární volba. Jedná se o látku, který je vyrobena ze sopečného kamene a její textura připomíná vlnu. Rockwool dokáže skvěle zadržet vodu, díky čemuž se skvěle hodí pro hydrataci horního kořenového systému. Rockwool lze vložit do hydroponického kbelíku, ale také jej lze vložit přímo do rezervoáru s vodou.

   • PERLIT
    Perlite
    • KOKOSOVÉ VLÁKNO
     Coco Coir
     Kokosové vlákno je skvělou a udržitelnou volbou. Jelikož je toto vlákno vyrobeno z kokosových slupek, tak poskytne skvělou aeraci a zadržení vlhkosti. Kokosové vlákno také dokáže ochránit kořeny před infekcí díky přítomnosti hormonů, které stimulují rostliny.

     2. VYBERTE SI HYDROPONICKÝ SYSTÉM, VE KTERÉM SE VAŠIM ROSTLINÁM BUDE DAŘIT

     Nyní máte již vybrané pěstební médium a je čas si vybrat, jaký hydroponický systém použijete. Všechny systémy si jsou podobné v tom smyslu, že využívají živný roztok - vodu obohacenou o živiny. Nicméně se hydroponické systémy mohou velice lišit v různých faktorech, jako je například styk s vodou a cirkulace vody. Většina níže zmíněných systémů je k zakoupení, pokud si však věříte, tak si můžete udělat DIY hydroponický systém z kyblíků, vrtáků, pump a aerátorů.

     • DEEP WATER CULTURE

     Deep water culture se skvěle hodí pro začátečníky a nejspíše se také bude jednat o nejlevnější volbu. Rostliny jsou umístěny v kyblících, které jsou naplněny živným roztokem a pumpa potom poskytuje konstantní přísun kyslíku.

     Deep Water Culture
     • EBB AND FLOW

     Ebb and flow systém obsahuje vodu, která se chová jako příliv a odliv. Tyto systémy se skládají z několika kyblíků, které jsou zavěšeny nad pěstitelský tác, který obsahuje přísun a odsun vody. Obě dvě tyto vodní cesty jsou připojeny ke vnější nádrži, která obsahuje živiny, aerátor (pro provzdušnění vody) a pumpu (pro pohyb vody). Kořeny rostlin v těchto systémech nejsou nepřetržitě ponořeny ve vodě. Místo toho jsou periodicky zaplavovány vodou, která obsahuje čerstvý kyslík a živiny. Jakmile tento cyklus skončí, tak je veškerá voda opět přesunuta do externí nádrže.

     Tento systém umožňuje periodické hnojení. Čas, kdy rostliny nejsou pod vodou, vám umožní se o rostliny snadno postarat a nebo je sklidit.

     Ebb and Flow
     • DRIP SYSTÉM

     Drip systém v hydroponii je velice podobný drip irigačnímu systému při pěstování v půdě. Tento systém se skládá z velkého tácu, který je naplněn pěstebním médiem, jako je například keramzit. Rostliny jsou umístěny přímo do média a každá rostlina má k dispozici vlastní drip hadičku. Externí vodní nádrž s pumpou a aerátorem poté konstantně po kapkách přidává obohacenou vodu ke každé rostlině. Kořeny rostlin v drip systému jsou konstantně vystaveny vzduchu a nadměrná voda prokape přes médium zpět do externí nádrže.

     Drip System
     • TECHNIKA NUTRIČNÍHO FILMU

     Pokud je metoda deep water culture ekvivalentem pěstování konopí v jezírku, pak je technika nutričního filmu ekvivalentem pěstování konopí v řece. Tento systém umožňuje umístit rostliny do tubusu, který je v úhlu tak, aby voda mohla jednou stranou dovnitř a druhou ven. Kořeny rostou dolů dovnitř tubusu, kde jsou vystaveny tekoucí vodě. Voda vstoupí do tubusu z nádrže, ve které je pumpa a aerátor a vrací se zpět druhou stranou.

     Nutrient Film Technique
     • WICK SYSTÉM

     Wick systém je základní hydroponický systém, který využívá pěstební tác podobný tomu u drip systému. Pod tácem je nádrž s vodou, ze které vede několik špagátů do pěstebního média. Voda vzlíná po špagátech a pasivně hydratuje médium. U tohoto systému není potřebná pumpa.

     Wick System
     • AEROPONICKÝ SYSTÉM

     Aeroponický systém je futuristickou verzí hydroponického pěstování a využívá zmlženou vodu, která je rozprášena do vzduchu k optimalizaci aerace a hydratace. Rostliny jsou umístěny na vrch velké nádrže s vodou, kdy je naplněných pouze spodních 25%. Pod vodou je pumpa, která vede vodu do zmlžovačů, které jsou umístěny pod kořeny. Tato jemná mlha poté konstantně zvlhčuje kořeny a díky tomu obdrží rostliny vzduch i vodu najednou.

     Aeroponics

     3. PŘÍPRAVA SYSTÉMU K ZARUČENÍ ÚSPĚŠNÉHO VÝPĚSTKU

     Jakmile si zvolíte svůj hydroponický systém, tak je důležité jej správně připravit tak, aby nedošlo k nehodám. Vodní nádrže jsou vlhké a tmavé a jedná se tak o ideální prostředí, které podporuje růst řady patogenů. Předtím, než se pustíte do pěstování, je vhodné sterilizovat vaše vybavení tak, abyste minimalizovali šanci na kontaminaci. Pořádně otřete kyblíky, tácy, trubky a nádrže s pomocí technického lihu, horké vody a peroxidu vodíku. Jakmile pořádně sterilizujete váš systém, tak se můžete pustit do sestavení systému podle návodu.

     • HYDROPONICKÝ SYSTÉM JE DŮLEŽITÉ PRAVIDELNĚ UDRŽOVAT

     Každý hydroponický systém vyžaduje častou údržbu, pomocí které uchováte optimální pěstitelské podmínky. Níže naleznete ty nejdůležitější faktory, na které si musíte dávat pozor.

     A) POŘÁD MONITORUJTE PH

     Při hydroponickém pěstování musíte pravidelně kontrolovat pH vody k zaručení ideálních podmínek. Rostliny daleko snáze přijímají živiny v lehce kyselém prostředí. Tudíž je důležité udržovat pH mezi 5,5-5,8. Vodu měřte pravidelně s pomocí pH testovacích kitů a nebo pH metru a případně ji upravte. Během kvetení je ideální pH 6.

     How PH Affects Plant Nutrient Uptake
     How PH Affects Plant Nutrient Uptake

     B) SNAŽTE SE UDRŽET TEPLOTU VODY KOLEM 20 °C

     Hydroponicky pěstované konopí preferuje teplotu 20 °C. Tento faktor lze monitorovat s pomocí vodního teploměru a upravit jej ohřívačem vody za předpokladu, že je voda moc studená.

     C) POSKYTNĚTE ROSTLINÁM SPRÁVNÉ MNOŽSTVÍ ŽIVIN

     Hydroponicky pěstované rostliny vyžadují stejné živiny, jako rostliny pěstované v půdě. Nejjednodušší způsob, jak nakrmit vaše rostliny, je zakoupení hydroponických hnojiv, které obsahují všechny potřebné živiny pro vegetativní fázi i fázi kvetení. V návodu naleznete i popis správného hnojení včetně frekvence a ředění.

     D) DŮKLADNĚ UMÝVEJTE NÁSTROJE

     Všechny součásti hydroponického systému vyžadují důkladné čištění alespoň každé dva týdny. Díky čištění udržíte vaše rostliny v bezpečí před patogeny a nemocemi. Všechny součásti umyjte stejným způsobem jako prvně.

     E) VÝBĚR ODRŮDY PRO HYDROPONICKÉ PĚSTOVÁNÍ

     Výběr odrůdy je velice důležitý faktor při hydroponickém pěstování. Rostliny, které jsou pěstovány hydroponicky, mohou přijímat živiny velice rychle, díky čemuž rychleji rostou. Z tohoto důvodu není vhodné pěstovat obrovské sativy a to obzvláště tehdy, pokud máte omezený prostor ve vašem bytě.

     Lepší je si vybrat menší a kompaktní odrůdy, které jsou ideální pro indoorové pěstování. Pěstování menších odrůd má i několik výhod. Budete moci vypěstovat několik rostlin na menším prostoru, díky čemuž budete mít větší diverzitu a potenciálně i větší výnosy. Navíc, pokud se vaše menší odrůdy rozhodnou pořádně vyrůst, tak budete mít dostatek místa se o ně postarat.

     Níže naleznete dvě odrůdy, které jsou podle nás ideální pro hydroponické pěstování.

     • WHITE WIDOW

     Odrůda White Widow je perfektně vyvážený hybrid, jehož genetika se skládá z 50% indiky a z 50% sativy. Tato odrůda vznikla z odrůdy White Widow S1 a má skvělé vyvážené účinky, které stimulují a nabudí vaši mysl, zatímco vaše tělo bude příjemně uklidněno. Obsah THC dosahuje 19%, díky čemuž si budete moci užít silné psychoaktivní účinky, které vydrží několik hodin. Tato odrůda má skvělý terpenový profil, jehož chuť a vůně připomíná zem a borovice.

     Odrůda White Widow se v indooru vytáhne do výšky mezi 60-100 cm, díky čemuž se jedná o ideální odrůdu do hydroponických systémů. Očekávejte výnosy mezi 450-500 g/m² za 8-9 týdnů kvetení.

     White Widow

     White Widow
     23_genetic background_1 White Widow S1
     33_Yield indoors_1 450 - 500 gr/m2
     31_plant height outdoor_1 60 - 100 cm
     25_flowering time_1 8 - 10 týdnů
     29_THC_1 THC: 19%
     28_Type Blend_1 Sativa 50% Indica 50%
     34_yield outdoor_1 550 - 600 gr/plant
     32_plant height outdoors_1 150 - 190 cm
     27_harvest period_1 Začátek října
     22_Effect_1 Silné, Vyklidněné

     Koupit White Widow

     • ROYAL DWARF

     Odrůda Royal Dwarf je další logickou volbou pro indoorové hydroponické pěstování. Tato odrůda kombinuje odrůdu Skunk s genetikou konopí rumištního, díky čemuž se jedná o kompaktní odrůdu, která zvládne vyprodukovat dobré výnosy. Odrůda Royal Dwarf je sativa-dominantní a má tedy motivující a inspirující účinky, které pohání 13% obsah THC. Každé potáhnutí této odrůdy doprovází příjemně sladká chuť s citrusovými tóny.

     Indoorové rostliny vyrostou do výšky mezi 40-70 cm, vyprodukují až 200 g/m² a budou připraveny ke sklizni za 8 týdnů od vyklíčení.

     Royal Dwarf

     Royal Dwarf
     23_genetic background_1 Skunk x Ruderalis
     33_Yield indoors_1 150 - 200 gr/m2
     31_plant height outdoor_1 40 - 70 cm
     25_flowering time_1 6 - 7 Týdny
     29_THC_1 THC: 13%
     28_Type Blend_1 Sativa 10% Indica 60% Ruderalis 30%
     34_yield outdoor_1 30 - 80 gr/plant
     32_plant height outdoors_1 50 - 90 cm
     27_harvest period_1 9-10 týdnů po vyrašení
     22_Effect_1 Kreativní, Motivující

     Koupit Royal Dwarf

     HYDROPONICKÉ PĚSTOVÁNÍ MŮŽE VYPADAT DĚSIVĚ, ALE ODMĚNA ZA TO STOJÍ

     Hydroponické pěstování může na první pohled vypadat děsivě a komplikovaně. Všechny různé části, systémy a metody jsou totiž poměrně komplexní. Klíčem je začít jednoduše, vybrat si vhodnou odrůdu a sledovat environmentální potřeby vašich rostlin. Hydroponické pěstování může být velice odměňující díky rychlejšímu růstu a větším výnosům.

     Nemějte tedy strach a pusťte se do hydroponického pěstování, jelikož je daleko jednodušší, než se na první dobrou může zdát. Doufáme, že vám tento návod pomůže při výběru vašeho prvního hydroponického systému.

     Je vám 18 nebo více let?

     Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

     Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

     Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
     že vám je
     18 a nebo více let.

     Grow Guide Topic Finder

     eKomi silver seal
     4.7 z 5
     z 37835 recenzí