Zahrnuje položky ZDARMA
Jak Si Postavit Vlastní Grow Room Na Konopí
Takže jste se rozhodli, že si chcete pěstovat vlastní konopí u sebe doma? Skvělé! Pěstování vlastního konopí zaručí nikdy nekončící dodávku skvělého hulení a také si vypěstujete lepší pracovní návyky a více si budete této všestranné bylinky vážit. Je zdokumentováno, že čas strávený na zahradě je prospěšný pro vaše tělo i vašeho ducha a dokáže vám pomoci s úzkostí a depresí.
K pěstování konopí potřebujete místo. Abyste zvládli vyprodukovat dostatek konopí, které vám vydrží v čase mezi sklizněmi, tak doporučujeme pěstovat alespoň na 1m². Do tohoto prostoru se vejde jisté množství menších rostlin a nebo jedna či dvě dobře zastřižené větší rostliny. Výběr je na vás, jelikož výnosy jsou ve finále poměrně podobné, záleží tedy na vás, zda chcete mít více odrůd a menší výnosy na rostlinu a nebo méně odrůd a větší výnosy na rostlinu. Zkrátka záleží na vašich preferencích.
Výška grow roomu závisí na dostupném místě a na použitých světlech. Jeden čtvereční metr je dobře pokrytý téměř všemi světly na trhu. Při pěstování s fluorescentními světly doporučujeme menší výšku, jelikož tato světla mohou být blíže u rostlin, kdežto HID světla potřebují být dál od rostlin, jelikož by mohla spálit rostliny. Možná chcete vašim dítkům dopřát 1000W HID světlo, ale bez dostatečného místa to zkrátka není možné.
Obsah:
VÝBĚR MÍSTA
Každý zvládne najít volný čtvereční metr někde u sebe doma. Prázdné místnosti, podkroví, sklepy či skříně. Ve všech těchto prostorách se dá pěstovat. Diskrétnost je důležitým faktorem, jelikož musíte vzít v potaz hluk větráku, spínače světel a také musíte vzít v potaz aroma, které se bude linout z vašeho grow roomu. Pokud přiděláte ventilátor k nosné stěně, která patří i vašim sousedům, tak ti se zblázní z neustálého zvuku a vibrací, které ventilátor bude vydávat.
Mezi další faktory, které postupně probereme v tomto článku, patří:
UTĚSNĚNÍ SVĚTEL
Vaše místnost musí být naprosto utěsněná proti světlu. Únik světla může být otravný, jelikož světla na pěstování jsou nesmírně jasná. Tento únik vás může v noci budit, pokud tedy budete spát v místnosti, kde zároveň pěstujete. Co je ještě horší, únik světla může snadno prozradit, co doma potají děláte.
Dalším problémem úniku světla je fakt, že může zhoršit to, jak se vaše rostliny mají. Jakmile změníte světelný cyklus na 12-12 den/noc k navození kvetení, únik světla může zmást vaše rostliny a to povede k menším výnosům, hermafroditismu a nebo dokonce k totálnímu fiasku z důvodu stresu. Všichni pěstitelé by si měli dávat pozor na samčí rostliny a pokud přehlédnete pár "banánů" na samičích rostlinách, můžete si tak zkazit celou vaši úrodu.
Jakmile máte připravené místo na pěstování, otestujte, zda vám světlo neuniká. Jakékoliv díry či praskliny, ze kterých světlo vychází, zaručeně vpustí dovnitř i venkovní světlo. Pokud nějaké díry naleznete, zalepte je například kobercovou páskou. Pro jistotu můžete použít dvě vrstvy.
Většina elektrického vybavení, které je uvnitř grow roomu, jako jsou například pohlcovače vlhkosti, mají micro-LED světla, která jsou značně ostrá a mohou také poškodit rostliny. Na jakékoliv takové světlo nalepte kousek lepenky a ujistěte se, že neprosvítá. Když pěstujete venku, tak má měsíční světlo při úplňku prospěšný vliv na vaše rostliny, ale tento efekt pouze těžko přenesete do indoorového pěstování.
VZUCHOTĚSNOST
Jakmile začne konopí kvést a zrát, začne také vydávat aroma - tak to prostě je. Některé konopí je opravdu hodně cítit a jeho vůně může snadno vyplnit celý pokoj, dům či dokonce ulici. Je snadné si na takové aroma zvyknout, pokud jste často v kontaktu s konopnými rostlinami a začnete si myslet, že tento zápach se nedostane dál, než do vašeho pokoje - to ale rozhodně není pravda. Dobře utěsněná pěstírna zabrání úniku aromat a vaši sousedé či spolubydlící budou moci v klidu spát.
Díky dobře utěsněné pěstírně budete taky moci snadně kontrolovat klima. Kontrola teploty a vlhkosti vzduchu závisí na dobře utěsněném prostředí bez sebemenšího průvanu. Stabilní prostředí je velice důležité pro optimální růst rostlin. Dobře utěsněná pěstírna také funguje jako karanténa pro vaše rostliny a díky tomu se dovnitř nedostanou žádní škůdci či patogeny. Jediná myš může nadělat obrovské škody a to platí obzvláště u mladších rostlin.
Je vhodné poznamenat, že vzduchotěsná pěstírna se dá vyrobit levně. Pokud chcete, můžete investovat do systému, který bude měnit vzduch za vás a je to tedy dlouhodobě výhodná investice. Nicméně vzduchotěsné pěstírny jsou ideálním prostředím pro experimentaci s CO₂ obohacováním, které by mělo podpořit vaše rostlinky.
POHYB VZDUCHU
Zdravé konopí vyžaduje pohyb vzduchu. Jakákoliv pěstírna by měla být vybavena alespoň jedním větrákem, který zaručí, že se vzduch neustále hýbe. Pohyb vzduchu má několik výhod pro vaše konopné rostliny.
Hýbající vzduch by minimálně měl pohnout všemi listy rostliny. Jen tak je možné zajistit přístup čerstvého vzduchu ke všem částem rostliny. Ve stálých podmínkách může dojít k vybudování nadbytku zatuchlého vzduchu u spodní strany listů a to může vést k neefektivní výměně plynů. To má špatný vliv na růst rostlin; stonky budou slabé a rostlina bude mít povadlé listy.
Pohyblivý vzduch posílí vaši rostlinu. Stonky budou tlustší a více robustní a ve finále tak budete mít i vyšší výnosy.
Pohyblivý vzduch také pomáhá s odpařováním vody z pěstebního média. Navíc zabraňuje usazení patogenů, které mají rády vlhko. Plísně totiž ze všeho nejvíce milují teplé a vlhké prostředí.
VÝMĚNA VZDUCHU
Pokud máte nějaké peníze navíc, tak můžete zainvestovat do systému, který zařídí výměnu vzduchu, která podpoří růst rostlin. Výměna vzduchu vyžaduje přívod pro čerstvý vzduch a vývod pro použitý vzduch. Pokud budete mít další peníze nazbyt, můžete zainvestovat do uhlíkového filtru, který minimalizuje zápach.
Přívody vzduchu jsou pasivní a mohou mít mnoho podob. Nicméně by vždy měly být situovány ve spodní části pěstírny, a to sice v podlaze, pokud je podlaha zvednutá, a nebo ve zdi. Hlavní věc, kterou musíte vzít v potaz při vytváření děr v pěstírně, je kontrola světla. Jednoduché okénko, průduch a nebo několik dírek poskytne dostatečný přívod vzduchu, ale nemusí být úplně diskrétní, co se světla týče. Pomocí potrubí s kloubem a nebo dvojité stěny můžete zabránit úniku světla. Nejjednodušší je si zapamatovat poučku, že světlo nemůže za roh a tudíž pěstírna s rohem či ohybem zaručí diskrétnost. Tato stěna navíc také poskytne jistou bariéru vůči škůdcům, kteří by se chtěly pohostit vašimi rostlinkami.
Přívod vzduchu znamená, že musíte zařídit i vývod, který bude mít ideálně i uhlíkový filtr. Vývod vzduchu odstraní použitý vzduch a teplo z pěstírny a nasaje dovnitř čerstvý vzduch. Pokud je to možné, tak vždy mějte vývod vzduchu zařízený tak, aby vedl ven. Jen tak můžete zaručit, že vaše pěstírna nebude přehřátá a že se do pěstírny nedostane zpět stejný, použitý vzduch. Tohle někdy může být oříšek, ale potrubí je vaším kamarádem a v mnoha situacích vám pomůže.
Kapacita vývodového ventilátoru je určena objemem pěstírny. Délka x šířka x výška vám dá objem vaší pěstírny a výrobce ventilátorů vám doporučí ten správný větrák. Doporučujeme si koupit větrák o velikost vyšší, který zaručí správnou výměnu vzduchu a případné rozšíření vašeho grow roomu.
KONTROLA KLIMATU
Konopí se daří v kontrolovaném klimatu, kde je stálá vlhkost a teplota. Jisté parametry jsou ideální pro fázi růstu a jiné parametry jsou zase vhodnější pro kvetení.
Vlhkost se dá snadno hlídat odvlhčovačem. Tyto přístroje mají často dva módy fungování a mohou tedy přidávat či odebírat vlhkost dle potřeby. V průběhu růstu zvyšuje teplé a vlhké prostředí rychlost růstu, zatímco nižší teplota a vlhkost podporuje vývoj květů.
Teploty lze kontrolovat malými přenosnými klimatizacemi s reverzním cyklem. Mnoho odvlhčovačů a přímotopů má zabudované termostaty a hygrometry a tudíž se spustí v případě potřeby. Stačí je nastavit a můžete být v klidu, jelikož vaše konopí se bude mít dobře v průběhu celého svého života. Automatizace je velikým pomocníkem.
BEZPEČNOST A POŽÁRNÍ PREVENCE
I když většina pěstitelů zvládne vypěstovat a sklidit své rostlinky bez větších problémů, existují i případy, kdy došlo k opravdu závažným nehodám.
-
ELEKTRICKÉ VYBAVENÍ
I když se mnoho pěstitelů konopí snaží pěstovat co nejvíce minimalisticky, existují i pěstitelé, kteří rádi využívají co nejvíce elektrických pomocníků. I malé množství elektrického vybavení však představuje riziko vzniku požáru.
Největším nepřítelem je voda, která v kombinaci s elektřinou představuje závažný problém. Voda může přerušit elektrický proud a potenciálně tak dát vzniknout požáru nebo zkratu. Snažte se udržet veškerou elektroniku nad zemí pro případ jakéhokoliv úniku vody.
Umístěte do vaší pěstírny ventilátor k regulaci teploty. I když to znamená využití většího množství elektroniky, tak ventilátor vytvoří chladný proud vzduchu a pomůže zabránit přehřátí.
Dále můžete použít chránič zbytkového proudu (GFCI), který pomůže zabránit průsaku proudu. Toto zařízení totiž detekuje nežádoucí tok elektřiny, jako například v kaluži s vodou a nebo lidském tělě a rozbije tak elektrický okruh.
-
ÚKLID
Snažte se udržet ve vaší pěstírně co největší pořádek. Vytvořte si prostor pro vaše vybavení a kabeláž, kterou upevníte stahovacími plastovými pásky. Pokud si všimnete poškozených drátů, tak je okamžitě opravte.
Všechno nářadí dávejte na stranu, abyste se vyvarovali kolizi či zakopnutí. Nůžky, konve a další vybavení uklízejte do skříňky na nářadí. Zakopnutí může způsobit zranění, ale také můžete spadnout na rostlinu a trvale ji poškodit.
-
HASICÍ PŘÍSTROJ
I když je požár výjimečným jevem, tak neuškodí být připraven. Požár pěstírny může zničit váš majetek a dokonce ohrozit váš život a také vyzradit váš koníček úřadům. Je vhodné mít u pěstírny funkční hasicí přístroj a zabránit tak vznikajícímu požáru v šíření.
Do pěstírny je také vhodné umístit detektor kouře, který vás upozorní na vznik požáru. Zakupte si ruční hasicí přístroj a mějte jej u vchodu do vaší pěstírny. Doporučujeme zakoupit práškový hasicí přístroj a nebo sněhový (CO₂), který je vhodný pro hašení požárů elektrických zařízení. Další možností je zakoupení hasicí koule, kterou pověsíte nad váš pěstební prostor. Jakmile bude tato koule vystavena nadměrnému teplu, tak exploduje a vypustí hasicí prášek.
VÝSTAVBA
Nyní, když máte vybraný prostor, který je vhodný pro diskrétní růst zdravých rostlin, je na čase se pustit do výstavby vaší pěstírny. Existuje několik způsobů, jak si doma vyrobit pěstírnu a ještě ke všemu levně. V této metodě budeme používat několik dřevěných rámů, které použijeme k vytvoření stěn, základny, stropu a dveří. Strop slouží k montáži světel a tudíž s nimi počítejte. Pokud chcete využít již existující stěnu ve vašem bytě, tak si.
BUĎTE ABSOLUTNĚ JISTÍ, KUDY VEDOU V DANÉ STĚNĚ ELEKTRICKÉ DRÁTY.
Nájemci také musí vzít v potaz možné opravy povrchů, pokud při konstrukci či využívání pěstírny stěny v bytě poškodíte.
Co budete potřebovat:
• Pilu
• Sešívačku na dřevo
• Oboustranný plastový list: z jedné strany černý a z druhé reflektivní jako je folie Mylar
• Šrouby
• 4 malé panty
• Vrtačku s vrtákem a šroubovákem
• Nůžky
• 26 úhlových desek
• Plastové chrániče rohů (volitelné)
• Dřevo k doladění: 4x4 cm (kolem tohoto rozměru) borovice a nebo jiné měkké dřevo, se kterým se snadno pracuje, je dostatečně silné a levné. V obchodě jistě naleznete řadu takovýchto dřevěných kousků v různých velikostech
NÁVOD
1. K výrobě vršku a spodku vašeho rámu budete potřebovat dřevěné latě 4x 1,0 m + 5x 92 cm.
- K výrobě stran vašeho rámu potřebujete dřevěné latě 7x 192 cm.
- K výrobě dveří potřebujete dřevěné latě 2x 1,0 m + 2x 192 cm.
2. Pro vršek: K zafixování latí vyvrtejte díry asi 2 cm od konce a jednu uprostřed. To samé udělejte i pro spodek.
Pro dveře: Vyvrtejte díry do 1m latí asi 2 cm od každého konce. Sešroubujte dohromady s vertikálními latěmi.
3. Nyní, když jste vyrobili spodní rám, vezměte jednu ze 192 cm latí a vložte ji do rohu. Zafixujte ji s dvěma úhlovými deskami. Opakujte pro každý roh.
4. Nyní, když máte 4 latě na místě, vložte na pěstírnu vršek a zafixujte všechny vertikální latě úhlovými deskami.
5. Změřte si prostředek mezi vertikálními latěmi a připevněte stabilizační latě dvěma úhlovými deskami (3 v místě, kde se setkají s latí, která nese nejvíce váhy).
6. Pomocí nůžek odstřihněte kus plastu/Mylaru, který přečnívá z hrany každého rámu. Sešívačkou připevněte plast a udržte jej na místě pomocí plastových chráničů rohů.
7. Lokalizujte dveře a navrtejte na místo 4 panty.
8. A je to! Vaše pěstírna je připravena na vybavení.
SBĚRNÝ STOJAN
Výstavba sběrného stojanu na podlaze vaší pěstírny zaručí, že ve vašem grow roomu bude vždy hezky naklizeno. Do tohoto stojanu vložíte květináče s vašimi rostlinami a díky tomu se jakákoliv hlína či jiné médium vysype do tohoto stojanu. Jakmile dokončíte pěstování, jednoduše stojan uklidíte a vydesinfikujete před dalším pěstováním.
Budete tedy muset postavit rám, který je 15 centimetrů hluboko ve vaší pěstírně a je vyrobený ze stejného plastového materiálu jako stěny. To zaručí, aby podlaha vaší pěstírny nebyla špinavá a nepřemnožily se v ní bakterie.
Je běžné, že se rostliny proplachují v regulérních intervalech pěstování. Hlavní je rozpustit jakékoliv nánosy hnojiva a zaručit, že médium bude obsahovat rozumné množství živin. I když v ekologickém pěstování není žádný nános hnojiv, tak se to vyplatí dělat i v tomto případě. Nicméně na konci doby kvetení a těsně před sklizní je vhodné tento proplach udělat, jelikož tím zvýšíte kvalitu palic. Sběrný stojan vychytá jakoukoliv vodu, která steče na podlahu a vy ji budete moci snadno vyčistit.
Sběrný stojan také funguje jako pasivní zavlažování. Stačí do něj napustit vodu a rostliny si ji postupně budou brát. Můžete tak i na pár dní odjet a o vaše rostlinky bude skvěle postaráno.
ZAČNĚTE PĚSTOVAT
Nyní jste si vytvořili místo, ve kterém si budete moci doma vypěstovat své vlastní konopí. Tato pěstírna umožňuje výměnu vzduchu, je vzduchotěsná a neuniká z ní světlo. Je tedy ideální pro zdravý růst rostlin a také pro diskrétní pěstování. Už tedy zbývá jen to, zda budete pěstovat ekologicky a nebo s hnojivy a také si musíte vybrat vaše odrůdy, které vám přinesou štěstí!
Pěstujte konopí s RQS
Kategorie
Pěstujte konopí s RQS