Výstavba vlastní pěstírny

Část 1 / Odolnost vůči světlu

Na začátku je potřeba zkontrolovat, zda je prostor zcela utěsněný proti průniku světla. K tomu, aby konopí mohlo kvést při naplnění veškerého svého potenciálu, potřebuje 12 hodin nerušené noci a 12 hodin světla. Narušení této dvanáctihodinové noční periody vede k nižším výnosům nebo dokonce k naprostému neúspěchu. Proto můžeme vřele doporučit, abyste se postavili v pěstebním prostoru, je-li to možné, a pořádně se porozhlédli a ověřili, zda dovnitř skutečně žádné světlo neproniká. Pokud ano, můžete si obstarat speciální pásku nepropustnou pro světlo, která případné otvory a praskliny zakryje. Jestliže pěstírna nezajišťuje plnou ochranu před průnikem světla, může se to na výsledné sklizni snadno odrazit, protože rostliny budou zmatené.

Jedním z možných zádrhelů, kterým lze předejít nejsnáze, je růst samčích květů na samičích rostlinách následkem stresu, kterému byly tyto rostliny vystaveny. Stačí chvilka a pouhých pár samčích květů, které dokáží oplodnit celou samičí rostlinu, takže potom sklidíte palice plné semínek.

Rostoucí prostor pro konopí

Dobrý pěstitel své rostliny vždy kontroluje, aby mohl včas odstranit případné samčí květy. K tomu, aby se ze samčího květu začal sypat aktivní pyl, je potřeba pár týdnů. Stává se to také často, když rostliny přecházejí do květu obtížně kvůli pronikajícím paprskům světla, následkem čehož bude výsledná sklizeň velmi skromná. Především je nutno dávat pozor, aby v pěstírně nezůstaly nějaké elektrické přístroje, případně aby zde nebyly žádné trvale instalované, protože ty obvykle mívají malé diody, které vydávají dost světla na to, aby mohlo noční spánek vašich rostlin rušit. Každou diodu nebo zdroj světla přelepte páskou nepropustnou pro světlo.

Část 2 / Vzduchotěsnost

Jakmile se našim rostlinám daří dobře, jsou v plném květu a tvoří se na nich nádherné palice, začíná se úctyhodně zesilovat také jejich vůně. Z rostlin se začíná šířit voňavé a často silnější aroma, takže otázka naprosté vzduchotěsnosti pěstírny se rázem stává životně důležitou.

Pěstírna musí mít minimum prasklin nebo otvorů, z nichž by mohla vůně marihuany unikat, nejlépe naprosto žádné. Jakmile rostliny začnou vonět, budete je pravděpodobně navštěvovat tak pravidelně, že si na jejich vůni zvyknete. Můžete tak dokonce nabýt přesvědčení, že rostliny vlastně vydávají jen slabou vůni nebo případně vůbec žádnou, přitom ale vaši sousedé nebo spolubydlící se již budou intenzitou zápachu téměř dusit.

Kromě bezpečnostních aspektů, které jsou spojené se zajištěním vzduchotěsného prostoru, představuje další významný faktor regulace klimatu. Vytvoření dobrého klimatu je nesmírně důležité, pokud chcete ze svých rostlin získat co nejvíc. Takže až budete pěstírnu připravovat, dejte pozor, aby se nedostávaly nežádoucí vůně ven, a také aby si dovnitř nenacházely cestu žádné závany. Třetí důležitá věc je to, aby si do vaší pěstírny nenašly cestu žádná nežádoucí stvoření a různá havěť.

Dobrá pěstírna ve svém důsledku funguje jako určitá karanténa, u níž se nic nedostane dovnitř ani ven, aniž byste si to přáli.

Vnitřní marihuana pěstování

Část 3 / Klima

Jakmile jsou výše popsané body vyřešené, znamená to, že přichází na řadu poslední bod přípravy pěstírny, a tím je vytvoření ideálního klimatu, v němž z rostlin vyrostou obrovské krásky, které budou růst a kvést neslýchanou rychlostí. Vzhledem k tomu, že klima musí být konstantní a rovnoměrné v celé pěstírně, je potřeba instalovat ventilátor (nebo více než jeden), aby byl zajištěn dostatečný pohyb vzduchu.

Rostliny tím také získají širší a silnější kmínek, takže nakonec dají větší výnos než rostliny pěstované bez ventilátoru. Není-li váš rozpočet příliš omezený, můžete zauvažovat o investici do termostatu, hygrostatu nebo termo-hygrostatu. Termostat se dá napojit k odsávacímu ventilátoru, který umožní nastavit požadovanou maximální teplotu ve vašem prostoru např. na 28 stupňů. Jestliže teplota stoupne nad tuto hodnotu, odsávací ventilátor se zapne, aby ji snížil zpět na 28 stupňů. Také hygrostat lze spojit s odsávacím ventilátorem, aby byl udržován požadovaný obsah vlhkosti ve vzduchu.

Jestliže se nadměrně zvýší vlhkost v pěstírně, zapne se odsávání vzduchu na tak dlouho, dokud se nedosáhne správné úrovně. Pomocí vhodného přepínače získáte možnost regulovat rychlost ventilátoru, který tím pádem může běžet trvale pomalou rychlostí a čerpat do pěstírny svěží vzduch.

Část 4 / Vlhkost vzduchu

Pro regulaci obsahu vlhkosti ve vzduchu bude potřeba zvlhčovač vzduchu. Tyto zvlhčovače nejsou příliš drahé a za investici stojí. Příjemné je na nich to, že se obvykle dodávají s vestavěným hygrostatem, takže stačí nastavit požadovanou vlhkost vzduchu a zvlhčovač se již postará, aby zůstala stále stejná.

Tento postup funguje báječně zejména během růstové periody. Ve vlhkém vzduchu dokáže rostlina až zdvojnásobit rychlost růstu, což pomáhá zkrátit dobu, kterou rostlina stráví v růstové fázi. Je značný rozdíl v tom, jestli se má ohřívat velká místnost nebo malá pěstírna. Nechat vlhkost vzduchu stoupat během prvních týdnů v malém prostoru je snadné, v případě celé místnosti je ale situace jiná. Vlhkost lze snadno zvýšit i u velkého prostoru, jenže potřebujete poměrně dost drahé vybavení. Když ale začínáte, je lepší se držet zpátky a vycházet z menšího rozpočtu.

Teď máte volné ruce k tomu, abyste mohli investovat slušné peníze do izolace pěstírny, u každé samostatně. Také je potřeba zajistit, aby byly na jedné straně pěstírny, dole u podlahy, otvory, kudy může vstupovat vzduch. Tyto otvory slouží ke vstupu vzduchu bohatého na CO2. Na druhé straně pěstírny, přímo u stropu, se umisťuje sací čerpadlo. Toto čerpadlo nasává a odvádí teplý vzduch. Teplý vzduch totiž stoupá, proto se čerpadlo umisťuje do nejvyššího bodu pěstírny nebo alespoň na nejvyšší dostupné místo.

Jestliže se k odsávacímu čerpadlu přidá uhlíkový filtr, je možné zároveň odstraňovat případný silný zápach. Uhlíkový filtr a vakuové čerpadlo fungují společně a pro pěstební prostor, jaký právě tvoříme, jsou naprosto zásadní. Jeden filtr stačí zhruba pro pět sklizní neboli na jeden rok. Čerpadlo musí mít příslušnou kapacitu podle velikosti pěstírny, takže nejprve je potřeba spočítat objem pěstírny. Osvěžíme-li si zaprášené školní znalosti, vzpomeneme si, že hodnotu objemu pěstírny získáme vynásobením její délky x šířky x výšky.

Volte vždy čerpadlo s o něco málo větší kapacitou, než jaká odpovídá skutečnému objemu pěstírny. Během horkých letních měsíců to může znamenat velký rozdíl, až bude potřeba udržet v pěstírně přiměřenou teplotu. Je tudíž vhodné volit větší kapacitu – například po pěstírnu o objemu 500 m3 by bylo možné použít ventilátor určený pro prostor 750-1000 m3.

Obrovskou výhodou je to, že během chladných zimních měsíců je možné nechat ventilátor běžet při nízkém výkonu a mít tak nízkou spotřebu, naopak v letních měsících se dá zapnout naplno, aby bez problémů udržel teplotu nižší než 30 stupňů. Velký ventilátor zapnutý na poloviční rychlost vydává mnohem menší hluk než menší ventilátor běžící naplno. A pokud byste si v budoucnu přáli pěstírnu zvětšit, nebude potřeba kupovat nový ventilátor.

Konopí rostou stan

Nemůže se stát, že byste koupili ventilátor nadměrné velikosti, spíše opak bývá pravdou. Nemá smysl nechat ventilátor běžet naplno, když stejně dobře dokáže pěstírnu naplnit novým vzduchem při polovičním výkonu. Když se u dna pěstírny umístí otvory pro přístup vzduchu a odsávání se instaluje ke stropu, vznikne proudění vzduchu, při níž nový, obohacený vzduch zespodu stoupá přímo nahoru, ke stropu na druhé straně pěstírny, a na své cestě proudí kolem rostlin.

Toto uspořádání je pro rostliny vynikající, protože mají maximální užitek z čerstvého vzduchu předtím, než se z něj vyčerpá CO2, načež se odsaje a z pěstírny odvede. Přes otvory pro vstup vzduchu lze natáhnout nylonovou punčochu nebo speciální ponožku, aby nic nemohlo vlétnout nebo vlézt dovnitř. Ochráníte tak rostliny před škůdci a nebudete muset později řešit žádné problémy s jejich zamořením.

Samozřejmě je také potřeba nezapomenout na to, že se do pěstírny těmito otvory nesmí dostat žádné světlo. Když chcete, aby se dovnitř dostával vzduch, ale světlo ne, je šikovné použít umělohmotné trubky s ohybem. Existují tisíce způsobů, jak zajistit kvalitní přísun vzduchu do pěstírny. Všechny fungují výborně, je nicméně potřeba mít na paměti dvě hlavní pravidla: nejlépe je zajistit vstup vzduchu zespodu a zamezit vstupu světla zároveň se vzduchem.

V situaci, kdy prostě není možné vytvořit otvor pro čerpadlo kdekoliv, je nejlepším řešením koupit levné dveře a otvor pro odvod vzduchu vytvořit v nich. Profesionální pěstitelé tuto metodu používají často.

Část 5 / Metry čtvereční

Na úvod jsme si toho řekli již dost, teď přichází na řadu skutečná práce, tedy vlastní realizace pěstírny. K tomu není potřeba mnoho věcí: stačí jeden metr čtvereční, který si dokáže vyhradit každý – v podkroví, ve sklepě nebo v místnosti navíc. K tomu jsou potřeba tyto pomůcky: pistole pro nastřelování svorek do dřeva, pila, černobílá fólie, vrtačka, šrouby, nůžky, pár dřevěných prken – a jeden metr čtvereční.

Kolem pěstebního prostoru vybudujeme zástěnu. Předpokládejme, že skutečně použijete jeden metr čtvereční z velké místnosti; v tom případě je výhodné tento prostor od zbytku místnosti oddělit, aby se místnost dala využívat i pro jiné účely. Když to neuděláte, později, až budou rostliny kvést, bude celá místnost zamořena jejich vůní.

Velkou výhodou zástěny je to, že se v plné míře využije světlo z instalovaného svítidla. Světlo přímo souvisí s hmotností – to znamená, že množství světla, kterého se rostlině dostane, z velké části určuje konečný výnos. Když kolem zvoleného metru čtverečního vybudujete zástěnu a tu překryjete bílou odrazivou fólií, zůstane světlo uvnitř pěstírny a na vašich rostlinách. Když tak neučiníte, bude docházet k rozptylu světla po celé místnosti, takže o značnou jeho část přijdete.

Pokrýt stěny kolem rostlin odrazivou bílou fólií je snad nejlevnější způsob, jak zvýšit výnos. Levnější ani snazší to už snad být nemůže. Nejvíce se z dnešních, volně dostupných materiálů, pro odraz světla zpět na rostliny hodí Mylar. Je trochu dražší než černobílá fólie, odráží ale zhruba 99 % světla vyzářeného lampou zpět na rostliny. Aby Mylar působil co nejúčinněji, je potřeba jej zavěsit co nejvíce rovně. Pro uspořádání pěstírny je velmi důležité, aby měla odrazivé stěny, bez ohledu na to, zda jsou bílé nebo ze zavěšeného Mylaru.

Stavba zástěny je práce na půl hodiny, jakmile máte po ruce všechny uvedené potřebné materiály. Já postupuji tak, že si nařežu osm kusů dřeva o délce zhruba 1,2 m a potom šest kusů o délce zhruba 1,70 m. Na tuto délku (1,70 m) se dostávám, protože přesně tak je vysoký strop ve sklepě. Nejlepší délka je taková, která je trochu kratší než výška místnosti nebo prostoru, kde se má pěstírna nacházet.

Vnitřní marihuana pěstování

Je-li výška prostoru 2 metry, nařežte osm kusů dřeva na zhruba 1,97 cm. Jinými slovy, od skutečné výšky místnosti odečtěte několik centimetrů. První krok je vcelku jednoduchý: vytvoří se dřevěná konstrukce tak, že se dva kusy o šířce 1,2 m připevní ke dvěma kusům o výšce (v mém případě) 1,70 m. To se dá udělat velmi rychle pomocí automatické vrtačky, na kterou se nasadí oba kusy, které je potřeba spojit, provrtá se otvor a oba kusy se sešroubují.

Jakmile je dřevěný rám bezpečně sestaven, připevní se na něj černobílá fólie, která se pevně napne. Nejsnáze to lze provést pomocí sešívačky, kterou se fólie uchytí. Přebytečnou část fólie lze po jejím připevnění oříznout.

Tím je nainstalována první odrazivá zástěna. Na ni je potřeba připevnit ještě jednu další. Postup je zcela stejný jako u dvou předcházejících s tím, že nyní se použije o jednu dřevěnou příčku o délce 1,70 m méně. Použije se prkno o délce 1,70 m, které je součástí právě vytvořené zástěny, a k němu se připevní dva kusy dřeva o šířce 1,20 m a jeden 1,70 m. Na tuto novou část zástěny se opět natáhne a přišije fólie, jejíž přebytečné části se následně oříznou. Nyní tedy máme dvě části zástěny, které jsou vzájemně spojené. To znamená, že nejsou potřeba žádné samostatné, volně zavěšené zástěny. Na druhé straně je rovněž potřeba vytvořit zástěnu, která se připevní k již hotové dřevěné příčce první zástěny.

Výsledkem jsou tedy tři zástěny, které jsou vzájemně pevně spojené a mají odrazivý povrch. Tato konstrukce se nyní postaví na zvolené místo – předem vybraný jeden metr čtvereční – které bude sloužit jako pěstírna. Jak už jsme si řekli, jsou zástěny o něco málo větší než pěstírna. Důvodem je to, abychom měli prostor také pro ventilátor a další případné prvky. Nakonec se vytvoří ještě jedna samostatná zástěna, opět ze dvou kusů dřeva o velikosti 1,20 m a dvou prken o délce 1,70 m.

Samostatná, volně zavěšená zástěna bude fungovat jako vstupní dveře do pěstírny. Tuto zástěnu umístíme na otevřenou stranu třístěnné konstrukce, a tím je pěstírna zcela uzavřená. Od této chvíle bude stačit, když při kontrole a péči o rostliny posunete tuto zástěnu fungující jako dveře. Také všechno světlo od lampy zůstane v pěstírně a bezpochyby si povšimnete, až přijde čas ke sklízení rostlin, jaký rozdíl to dělá. Rovněž vůně rostlin se bude držet uvnitř a bude ji možno snadno odstranit pomocí čerpadla s filtrem, takže zbývající prostor místnosti bude možné využívat pro jiné účely. Opravdu tvůrčí pěstitelé mohou z pěstebního prostoru samozřejmě vytvořit pravý klenot.

cannabis indoor growing tent

Část 6 / Sběrný regál

Pěstírna by se měla snadno udržovat v pořádku, a právě proto si tvořím něco jako „sběrný regál“, do kterého pak dávám květináče. Dá se vytvořit tak, že si vyrobíte rám o šířce 1,10 m, o délce dle vlastní volby a o výšce 15 cm. Ten vyložíte stejnou černobílou fólií (je třeba kontrolovat, aby v ní nebyly žádné otvory, případně aby později žádné nevznikly). Výhodou regálu je to, že díky němu bude pěstování čistší, což snižuje šanci na uchycení chorob.

Veškerý odpad, jako je zemina, odumřelé listy a vyšplíchnutá voda skončí přímo v tomto regálu. A když je po sklizni, regál stačí jednoduše zamést a odpad vyhodit, a hned je zase všechno v perfektní formě a připravené pro další sadbu. Jestliže sběrný regál nepoužijete, což volí řada pěstitelů, brzo bude v pěstírně nebo v použitém prostoru nějaká ta špína všude, kam se podíváte.

Sběrný regál se ukáže jako užitečný také tehdy, když budete muset rostliny propláchnout. „Propláchnutí“ slouží k odstranění nadbytečných živin nebo hnojiva z média (květináče rostlin). Když dáte rostlinám příliš mnoho čisté vody, rezidua živin se spláchnou, stejně jako soli, které se hromadí při nadměrném hnojení (soli se nacházejí v hnojivech). Někteří pěstitelé provádějí rutinní propláchnutí každé dva týdny, aby se médium udržovalo v co nejzdravějším stavu.

Pomocí sběrného regálu je možné rostliny proplachovat bez jakýchkoliv problémů a bez toho, aby vám pak v pěstírně zůstal nepořádek a mokro. Další výhodou je to, že při pěstování v zemi můžete nechat celý regál naplnit přívodní vodou a nechat rostliny, aby si z ní braly ty složky, které potřebují. Jedná se o stejný efekt, jako když postavíte květináč do misky.

Dalo by se dokonce říci, že to, co jsme právě vytvořili, slouží také jako obrovská miska. Dobrá věc je, že bude obtížnější rostliny přehnojit, protože ony samy budou rozhodovat o tom, kolik živin si vezmou. Jestliže budete potřebovat na 3-4 dny odjet, můžete sběrný regál jednoduše po okraj naplnit a rostliny tím pro daných pár dnů získají dostatek potravy. Regál v tom případě slouží jako automatický zavodňovací systém. Později můžete snadno přejít k hydro systému Ebb & Flood.

Takže abychom si to zrekapitulovali: naším cílem bylo vytvořit prostor nepropustný pro světlo a vzduchotěsný, do něhož bude svěží vzduch, bohatý na CO2, vstupovat u spodního okraje jedné ze stěn prostoru, bude cirkulovat směrem nahoru a posléze bude na druhém konci odsáván. Cirkulaci vzduchu zajistí dostatečně velké sací čerpadlo, ventilátory budou zase míchat svěží, příchozí vzduch se vzduchem ohřátým lampou, takže teplota bude v celém prostoru stejná. Stačí doplnit ještě reflexní stěny a maximalizovat tak účinek světla, a také sběrný regál, který zajistí pořádek, a vše je hotovo.

Nyní máte pěstírnu připravenou k sadbě!

JE VÁM 18 NEBO VÍCE LET?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.