Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

V našem článku naleznete odpovědi na 9 nejčastějších otázek týkajících se sušení a zrání konopí.


Áááh, čas sklizně. Poté, co jste se starali o vaše rostliny, tak je načase konečně sklidit plody vaší tvrdé práce. Předtím, než si však budete moci odpálit prvního jointa z vašeho vlastního výpěstku, je nezbytné nechat vaši sklizeň uschnout a dozrát. Níže naleznete odpovědi na nejčastěji kladené dotazy týkající se procesu sušení a zrání. Doufáme, že naše rady vám pomohou maximalizovat chuť a sílu vašeho výpěstku.

Jaký je rozdíl mezi sušením a zráním?

Sušení, jak již jméno napovídá, je proces, při kterém se čerstvé palice nechají vyschnout, aby obsahovali méně vlhkosti a bylo možné je pořádné vykouřit či vaporizovat. Zrání je proces, při kterém skladujete vaše palice v uzavřených nádobách po dobu alespoň dvou týdnů. Díky tomuto procesu budou mít vaše palice daleko lepší chuť a aroma.

Proč se musí konopí sušit a zrát?

Sušení konopí má několik důležitých funkcí a také vede ke zvýšení kvality a trvanlivosti konečného produktu.

Čerstvě sklizené konopí obsahuje obrovské množství vlhkosti, které se před kouřením musím zbavit. Proč? Kouření čerstvých palic je velice nepříjemné a nemá téměř žádnou chuť - tedy za předpokladu, že se vám vůbec podaří palice zapálit. Odstraněním vlhkosti se zbavíte nepříjemné drsnosti a budete si moci vychutnat chuť dané odrůdy. Dalším důvodem, proč nechat svou sklizeň usušit, jsou plísně, kterým se ve vlhku velice dobře daří. Pokud své palice správné usušíte, tak snížíte šanci na vznik plísně.

Pokud umístíte jednotlivé palice na sušák a nebo pověsíte větve v místnosti, tak můžete snížit obsah vody v palicích o 10–15%. Tento proces odstraní vodu z vnějších vrstev každé palice. Nicméně abyste se zbavili vlhkosti z vnitřních částí palic, tak budete muset nechat vaše konopí uzrát.

Zrání je velice důležité, jelikož pomáhá s uchováním vaší trávy a vy ji tak budete moci skladovat déle a i přesto si zachová svou unikátní chuť a účinky. Když sklidíte vaši úrodu, tak jednotlivé palice obsahují nadbytečné cukry a škroby, které budou nakonec pod útokem vzdušných bakterií a enzymů. Pokud necháte vaše palice uzrát, tak podpoříte degradaci těchto živin a díky tomu je poté kouření daleko jemnější a chutnější.

Video id: 706464699

Jak nejlépe ostříhat trávu?

Zastřihávat vaše konopí lze dvěma hlavními způsoby - mokrým a suchým. Mokrý způsob zahrnuje stříhání vašich palic ihned po sklizni, zatímco suchý způsob zahrnuje stříhání po sušení a těsně před zráním. My osobně doporučujeme zastřihávat vaše palice za mokra, jelikož se jedná o snadnější a přesnější způsob, díky kterému nepřijdete o mnoho pryskyřice. Nicméně suchým stříháním můžete dosáhnout prvotřídního produktu, který bude vypadat naprosto luxusně.

Už mám sklizeno a zastřIženo, jak mám nejlépe usušit své palice?

Aby se vaše sklizeň sušila rovnoměrně, tak musíte zaručit volný pohyb vzduchu, díky kterému přijdou palice do kontaktu se vzduchem ze všech stran. Nejlepší způsob, jak tohoto dosáhnout, je pověsit jednotlivé větve do vzduchu a nebo použít sušáky pro jednotlivé palice či menší větve. Pokud se rozhodnete použít sušáky, tak pamatujte na to, že musíte palice pravidelně obracet, aby nebyly na jedné straně ploché.

Jakou úroveň vlhkosti by měly mít usušené palice?

Pro nejlepší výsledky byste měli umístit vaši sklizeň do temné místnosti s dobrou cirkulací vzduchu a dosáhnout úrovně vlhkosti kolem 45–55%.

Jak dlouho se konopí suší?

Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují délku sušení.

Velikost vašich palic je jedním z hlavních faktorů. Čím větší a hustší palice máte, tím déle budou schnout. Dalším faktorem je zastřihávání. Myslete na to, že nejvíce vody zadržují větve a pokud se rozhodnete pověsit na šňůru velké větve, tak budou schnout déle než jednotlivé pupeny či menší větve. Mezi další faktory patří teplota, vlhkost a průchod vzduchu.

Obecně platí, že konopí se suší 7–12 dní v závislosti na výše zmíněných faktorech. Během tohoto času přijdou vaše palice o veliké množství vody a tudíž se zmenší a ztratí i hmotnost.

Video id: 484380359

Jak poznám, kdy jsou moje palice pořádně usušené a připravené k zrání?

Nejjednodušší způsob, jak poznat, že vaše palice jsou správně usušené, je vzít malou větvičku a pokusit se ji ohnout. Pokud se zlomí, tak jsou vaše palice suché a můžete se pustit do zrání. Pokud se větev ohne, tak vaše palice potřebují ještě trochu času.

Jak mohu nechat uzrát svou sklizeň?

Pokud jste střihali své palice za mokra, tak jakmile vaše konopí uschne, tak se rovnou můžete pustit do procesu zrání. Pokud jste ještě nezastřihávali, tak se do toho pusťte před zráním.

Jakmile jsou vaše palice připravené, tak je vložte do velkých zavařovacích sklenic. Naplňte sklenici asi do ¾ tak, aby ve sklenici bylo ještě místo na vzduch, což pomůže snížit riziko vzniku plísně. Jakmile jste naplnili své sklenice, tak je skladujte na suchém a temném místě (třeba ve skříni) a alespoň jednou denně kontrolujte své palice po dobu následujících 14 dní.

Nejlepší Tipy Na Úspěšné Usušení A Dozrání Vaší Sklizně

Během těchto kontrol mějte vaše sklenice otevřené, díky čemuž dojde k výměně vzduchu a pořádně prozkoumejte, zda vaše palice nezačínají plesnivět. Pokud najdete infikovanou palici, tak ji okamžitě odstraňte.

Proces výměny vzduchu pomůže nadměrné vlhkosti dostat se ven z lahve. Po dvou týdnech si budete moci začít vychutnávat vaše sklizené konopí. Nicméně čím déle vydržíte čekat, tím lépe.

Jaká je nejlepší hladina vlhkosti pro zrání?

Snažte se udržet vlhkost kolem 62%. Tato vyšší vlhkost pomůže lehce rehydratovat vaše palice, díky čemuž budou chutnější a jemnější.

Video id: 509743497

Jak dlouho zrání trvá?

Většina pěstitelů nechává svou sklizeň zrát asi měsíc. Nicméně 4–8 týdenní zrání je dostatečné pro dosažení maximální chuti a vůně.

Jak nejlépe skladovat usušené a uzrálé palice?

Jakmile jste hotoví se zráním, tak palice můžete skladovat ve stejných sklenicích na chladném, suchém a temném místě. Již nebudete muset kontrolovat vaše palice tak často a tudíž se ujistěte, že jsou pořádně uzavřené. Pokud máte opravdu obrovskou sklizeň, tak je vhodné investovat do balíčků udržujících vlhkost, díky kterým bude vaše konopí stále čerstvé.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37756 recenzí