Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Max Sargent Reviewed by: Mr José

Faktory, které určují, kolik rostlin můžete pěstovat na metr čtvereční.


Než začnete s pěstováním rostlin v indooru, tak musíte mít plán. Mezi věci, které musíte promyslet, patří, kolik rostlin konopí se vám do pěstebního prostoru reálně vejde.

FAKTORY, KTERÉ ROZHODUJÍ O POČTU ROSTLIN KONOPÍ, KTERÉ MŮŽETE VYPĚSTOVAT

Počet rostlin, které se vám rozumně vejdou na metr čtvereční, ovlivňuje několik faktorů, od dostupného prostoru v pěstební místnosti přes velikost květináčů až po typ používaných světel.

Nejlepší je použít obdélníkové květináče, zejména pokud chcete na metr čtvereční vypěstovat více rostlin a plně využít dostupnou pěstební plochu. S kulatými květináči budete plýtvat cenným prostorem.

GENETIKA KONOPNÉ ODRŮDY

První věc, kterou je třeba zvážit, je typ konopí, které pěstujete - genetika kmene. Sativy mají tendenci růst do výšky, zatímco indiky jsou zavalitější a bujnější. Samonakvétací odrůdy jsou typické svým nízkým vzrůstem, kdy některé odrůdy dosahují pouze 50-60 cm.

I ti, kteří nemají výrazná prostorová omezení, mají při pěstování v indooru tendenci volit menší odrůdy konopí. Koneckonců jste zodpovědní za zajištění osvětlení, takže musíte počítat s prostorem, který zabírají vaše pěstební světla. Pokud navíc pěstujete různé odrůdy a některé z nich jsou nakonec mnohem vyšší než jiné, může to menší exempláře připravit o světlo, což vede k natahování a snížení konečných výnosů.

Pokud neplánujete rostliny školkovat, zvažte pěstování stejné odrůdy nebo dvou odrůd s velmi podobnou výškou, abyste se vyhnuli problémům s rozestupy a osvětlením. Samozřejmě platí, že čím menší a kompaktnější rostliny pěstujete, tím více se jich vejde na metr čtvereční. Je na vás, abyste se rozhodli, zda chcete raději pěstovat několik malých samonakvétacích rostlin, nebo jen jeden či dva vitální hybridy.

¿Cuántas Plantas De Marihuana Puedes Cultivar Por Metro Cuadrado?

VELIKOST VAŠÍ INDOOR PĚSTÍRNY

Rozměry vašeho pěstebního prostoru do značné míry určují, kolik rostlin můžete vypěstovat na metr čtvereční. Pokud jste jako většina domácích pěstitelů, budete pravděpodobně používat pěstební stan postavený na vhodném místě u vás doma.

Pěstební stany jsou k dispozici v mnoha různých velikostech, od malých stanů o rozměrech 50 × 50 cm až po velké stany, které mohou zaplnit polovinu vašeho pokoje. Správná velikost závisí na tom, jakou odrůdu (odrůdy) pěstujete, jak velký je váš vnitřní pěstební prostor a jaký typ pěstování zamýšlíte (intenzivní trénink, ponechání rostlin ve stavu, v jakém se vyvíjejí, atd.).

Jako příklad lze uvést, že pokud chcete pěstovat pouze jednu netrénovanou světločivnou indiku, měl by vám stačit stan o rozměrech 1 × 1 m. Až budete přidávat další rostliny, budete muset stan odpovídajícím způsobem rozšířit. Opět však nezohledňujte pouze případnou velikost samotných rostlin, ale také osvětlení, větrání a dalšího vybavení.

¿Cuántas Plantas De Marihuana Puedes Cultivar Por Metro Cuadrado?

VELIKOST VAŠICH KVĚTINÁČŮ

V závislosti na průměru vašich květináčů se jich na jeden metr čtvereční vejde několik. Velikost nádob však neovlivňuje pouze to, kolik rostlin se vejde na metr čtvereční, ale také to, jak budou rostliny celkově velké. Jinak řečeno: Čím větší jsou vaše květináče, tím větší budou vaše rostliny.

Doporučené velikosti květináčů:

 • ½ litru: Sazenice a mladé rostliny do ~15 cm
 • 2-3 litry: výška rostlin do ~25 cm
 • 5 litrů: Výška rostlin do 60 cm
 • 11 litrů a více: Průměrná výška rostliny (zkontrolujte popis odrůdy)

Pro průměrné pěstování v interiéru se na metr čtvereční vejde devět 11litrových květináčů.

Použijte obdélníkové květináče, abyste plně využili dostupnou pěstební plochu. S kulatými květináči budete plýtvat cenným prostorem.

Podívejte se na naši kalkulačku květináčů a zjistěte optimální velikost květináče pro vaše rostliny konopí.

Arrows Počet rostlin na m²
Velikost pěstebního prostoru (m²) (m²)
Velikost květináčů
Celkem:
25 plant/s
Arrows Počet rostlin na m²
Velikost pěstebního prostoru (m²) (m²)
Velikost květináčů
Celkem:
25 plant/s

PĚSTITELSKÉ TECHNIKY

Pomocí technik školkování rostlin můžete počet rostlin konopí omezit na minimum a zároveň maximálně využít jejich potenciál. Každá z těchto technik školkování je navržena tak, aby optimalizovala prostor a zvýšila výnosy.

SEA OF GREEN (SOG)

 • 4-16 rostlin na metr čtvereční
 • Výstupy: Rychlý výnos, udržuje rostliny krátké, snadné provedení, relativně menší výnosy na rostlinu

Metoda Sea of Green (SOG) spočívá v maximálním využití dostupné plochy. Je to dobrý způsob, jak dosáhnout konzistentního výsledku u fotoperiodických rostlin, klonů a samonakvétacích rostlin. Tato technika je rychlá a přináší zisk.

Při SOG mají rostliny pouze 1-2 týdny vegetativního růstu, než jsou nuceny přejít na kvetení. Není potřeba žádné stříhání ani školkování. Protože rostliny nemají čas se rozvětvit, výsledkem je mnoho krátkých rostlin s krátkými hlavními koly.

Pod 400W HPS světlo se vejde 4-16 rostlin na m² v 5-12l nádobách. Optimální SOG pěstování může přinést několik sklizní o hmotnosti 500 g/m² ročně.

SOG

TOPPING A FIMMING

 • 2 velké/5-10 malých rostlin na metr čtvereční
 • Výstupy: Jednoduché provedení, udržuje výšku pod kontrolou, zvyšuje výnos, prodlužuje růstovou fázi

Topping a fimming jsou vysoce zátěžové pěstitelské metody. Odříznutím nebo zaštípnutím hlavního rostoucího vrcholu přerušíte apikální dominanci rostliny, takže místo jednoho vrcholu se vytvoří více hlavních kol. To přirozeně vede k bujnějšímu růstu a způsobí, že rostliny přestanou růst v charakteristickém tvaru vánočního stromku.

Jakákoli vysoce stresující technika, která zahrnuje poškození rostlin (jako je topping a fimming), zpomaluje růst a prodlužuje vegetační fázi. Pokud rostliny prořezáváte, doplňujete a/nebo odnožujete, nechte je zotavit a počítejte s pozdějším termínem sklizně. Nepřehánějte to; vrcholový řez nebo fimming provádějte 2-3krát za vegetační období.

FIMMING

MAINLINING A LOLLIPOPPING

 • 1 velká/2-4 malé rostliny na metr čtvereční
 • Výsledky: Náročné provedení, konzistentní výsledky, možnosti pro začátečníky i pokročilejší pěstitele.

Mainlining a lollipopping jsou dvě techniky, které podporují růst velkých květů na koncích větví.

 • Mainlining

Mainlining je kombinací toppingu, LST, lollipoppingu a ScrOG. Rostliny se sestřihnou na třetím uzlu, přičemž všechny spodní větve jsou seříznuty. To způsobí, že se nový růst vyvíjí rovnoměrně z jednoho centrálního uzlu a rostliny se často sestřihávají podruhé nebo potřetí, aby se vytvořilo více kol a rovnoměrná korunka. To může výrazně zaplnit pěstební prostor v závislosti na počtu kol a velikosti květináčů, takže mějte na paměti, že se vám na metr čtvereční může vejít méně rostlin s hlavním řezem.

MAINLINING

 • Lollipopping

Lollipopping je doplňkový postup, ale lze jej provádět i u neškolkovaných rostlin. Všechny větve - včetně hlavního stonku - se ořežou od nepotřebného porostu a ponechá se pouze hlavní květ a boční větve s velkými květy. Stejně jako při mainliningu, rostlina nyní směřuje energii k velkým květům.

LOLLIPOPPING

NÍZKO-STRESOVÝ TRÉNINK (LST)

 • 2-4 velké/4-6 středních rostlin na metr čtvereční
 • Výsledky: Vhodné pro samonakvétací rostliny (není potřeba doplňování), nejlepší pro začátečníky, nevyžaduje žádnou dlouhou dobu regenerace.

LST je tcchnika školkování, jenž je vhodná pro začátečníky. V podstatě jen ohýbáte a vyvazujete stonky během vegetačního růstu, abyste rostliny přiměli k horizontálnímu růstu. LST lze kombinovat s dalšími technikami, jako je například ScrOG. Často se provádí společně se seřezáváním, aby se přerušila apikální dominance, ale u samonakvétacích rostlin ji lze provádět i bez vrcholení. 2-4 rostliny vyškolené pomocí LST mohou efektivně vyplnit 1 m².

LST

Dumbbell Počet upravených či zastřižených rostlin na m²
Velikost pěstebního prostoru (m²) (m²)
Low Stress Training (LST)
4 plant/s
Sea of Green (SOG)
12 plant/s
Screen of Green (SCROG)
1 plant/s
Topping
1.5 plant/s
Dumbbell
Počet upravených či zastřižených rostlin na m²
Velikost pěstebního prostoru (m²) (m²)
Low Stress Training (LST)
4 plant/s
Sea of Green (SOG)
12 plant/s
Screen of Green (SCROG)
1 plant/s
Topping
1.5 plant/s

SCROG (SCREEN OF GREEN)

 • 1-2 velké rostliny/4 středně velké rostliny na metr čtvereční.
 • Výstupy: Nejlepší výnos na metr čtvereční, flexibilní v počtu rostlin, pouze pro pokročilé pěstitele.

ScrOG je nejlepší způsob, jak využít jeden metr čtvereční pěstební plochy. Při této pokročilé metodě pěstování je síto tvořeno sítí ve tvaru mřížky (pletivo), kterou jsou protkány výhonky vyvíjejících se rostlin konopí, aby se kontroloval jejich růst. Pěstitelé obvykle začínají s proplétáním ScrOG během vegetační fáze a ukončují jej před třetím týdnem květu.

ScrOG udržuje pod světlem pouze hlavní koly, takže energie rostliny směřuje k produkci květů. Rostliny seřezávejte brzy, abyste získali více větví, a pak pokračujte ve školkování ve více směrech skrz clonu. Tímto způsobem získáte maximální výnos z dostupného pěstebního prostoru.

Můžete si zvolit, kolik rostlin/květináčů pro ScrOG použijete. Svůj prostor můžete zaplnit pouze jednou monstrózní rostlinou ve velkém 20l květináči, ale můžete také pěstovat několik menších rostlin, například čtyři středně velké rostliny, každou v 10l květináči.

SCROG

POUŽÍVANÁ SVĚTLA

Posledním faktorem, který určuje, kolik rostlin se vám vejde na každý metr čtvereční pěstebního prostoru, je typ a intenzita pěstebních světel. To je ještě jasnější, když si uvědomíte, že pěstební světla nerozptylují světlo rovnoměrně po celé ploše.

Největší intenzita světla (a tím i nejtlustší palice) je přímo pod světlem, pak výrazně klesá směrem do stran. Proto by mohlo být rozumnější pěstovat méně rostlin, protože pokud jich tam nacpete příliš mnoho, pravděpodobně obětujete výnos špatnému rozložení světla. Nemá smysl žádnou z rostlin o něco připravovat.

Pokud pěstujete konopí s HID (vysoce intenzivními výbojkovými světly), jednoduchý vzorec vám může poskytnout hrubý odhad doporučeného počtu rostlin. Vydělte příkon svého světla 75 a zaokrouhlete zlomky nahoru.

POMŮCKA PRO POČET ROSTLIN POD INDOOROVÝM OSVĚTLENÍM

 • 150W HID ÷ 75 = 2 rostliny
 • 250W HID ÷ 75 = 3,3 nebo 4 rostliny
 • 400W HID ÷ 75 = 5,3 nebo 6 rostlin
 • 600W HID ÷ 75 = 8 rostlin
 • 1000W HID ÷ 75 = 13,3 nebo 14 rostlin

Při použití CFL osvětlení vydělte 150. Například při použití 400W CFL: 400W ÷ 150 = 2,6 nebo 3 rostliny.

LED GROW SVĚTLA

Moderní LED diody mohou vydávat stejnou intenzitu světla jako HPS jednotky, přičemž spotřebují přibližně 60-70 % energie. Proto pokryjí stejný prostor při nižším příkonu. Dobrá 250W LED dioda se vyrovná 400W HPS, která pokryje přibližně 5-6 rostlin. Pro srovnání, vysoce výkonná 1200W LED by měla být schopna pokrýt přibližně 8-9 rostlin.

Mějte však na paměti, že příkon je pouze jednou z hodnot, které je třeba brát v úvahu při určování výkonu LED diod, protože jejich účinnost ovlivňuje i mnoho dalších proměnných - včetně typu LED diody.

Při použití LED diod je nejlepší konzultovat s výrobcem doporučený počet rostlin k pěstování a optimální vzdálenost světel od koruny rostlin. Renomovaní výrobci obvykle tento typ informací zpřístupňují.

 • PRO TIP: Pokud si nejste jisti, kolik rostlin chcete pěstovat, je vždy lepší zůstat "na jistotě" s menším počtem rostlin. Dvě velké, ale spokojené rostliny s tučnými květy budou nakonec lepší než stan plný malého, světlem strádajícího konopí, ze kterého sklidíte pouze malé květy. Kromě toho také ušetříte za semena.

Nezapomeňte sledovat prostředí

Velikost vašich rostlin hodně závisí také na prostředí. Například vyšší intenzita světla vede ke kratším rostlinám, zatímco nižší intenzita světla má opačný účinek a ovlivňuje místa květů a konečný výnos.

Výrazné teplotní rozdíly mezi denními a nočními teplotami také ovlivňují vývoj rostlin, což vede k vyšším rostlinám se slabšími stonky a větvemi. Kolísání teploty a vlhkosti vzduchu navíc může vést k většímu objemu vody v rostlinách. To sice může vést k vyšším rostlinám s většími listy, ale květy končí nadýchané a rozvolněné.

Podívejte se na tabulku VPD, abyste měli lepší kontrolu nad vývojem rostlin. Pokud se vám nedaří žonglovat s teplotou a vlhkostí ve vaší pěstební místnosti, možná bude lepší pěstovat maximálně čtyři rostliny na metr čtvereční.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37806 recenzí