Anatomie kannabisových rostlin

Pěstitelé, uživatelé medicinálního konopí a obyčejní normální huliči by měli vědět alespoň něco o anatomii konopné rostliny. Stejně jako víte něco o čerstvosti ovoce a zeleniny, vyplatí se vědět něco i konopí, jinak se může stát, že se vrátíte z nákupu se zeleným banánem a shnilým rajčetem.

Nepotřebuje titul z botaniky, ale měli byste znát nějaké základy z fytomie. Jako například jestli mrháte svým časem pěstováním samčích rostlin nebo jak rozpoznat hermafrodity na první pohled. A nebo se jenom ptáte a chcete vědět co to je calyx? Pokusíme se vám tohle všechno a ještě něco navíc vysvětlit.

Pojďme se podívat na všechny části konopné rostliny od kořene po květ. Navíc vám vysvětlíme funkce každé části ve srozumitelném jazyce.

KOŘENY

Cannabis Roots

Kořeny jsou lokalizovány pod povrchem země kde jsou velice zaneprázdněny neustálým vychytáváním živin z půdy. Kořen tyto živiny využívá pro růst nadzemní části konopné rostliny. Skládá se z jednoho velkého hlavního kořenu a postupem času naroste mnoho dalších sekundárních kořenů, kteří utvoří podzemní vláknitou strukturu.

Kořeny jsou součástí cévního systému konopné rostliny. Xylém je zodpovězený za pumpování vody a minerálů z kořenů do zbytku rostliny. Xylém je vlastně takové potrubí v marihuaně.

DĚLOŽNÍ LÍSTKY

Děložní Lístky

Děložní lístek (někdy též děloha) je embryonální list, který se vyskytuje u rostlin nesoucích osivo. Děložní lístky se vytvářejí během embryogeneze podél kořenových a střevních meristémů. Tento primární růst vyústí v první list, který se objeví po klíčení. Zelený vzhled děložních lístků je známkou přítomnosti chlorofylu, což dovoluje malým listům provádět fotosyntézu v počátečních fázích růstu. Brzy poté se objeví první soubor pravých listů. Konopí je klasifikováno jako dvouděložná, kvetoucí rostlina s embryem, které nese dva děložní lístky. Nicméně, abnormální růst může vést k růstu 3 nebo dokonce 4 děložních lístků.

HLAVNÍ STONEK A VĚTVE

Cannabis Stem

Hlavní stonek roste přímo z kořene a díky němu roste celá konopná rostlina vertikálně. Pochopitelně je stonek také hlavní cévní dálnicí přes kterou se přenáší voda a minerály z kořenů. Skládá se také z floému o kterém si povíme o něco později. Z hlavního stonku přesněji z kolínek sekundárně rostou větve, které nesou listy.

Větvení probíhá v párech a větve rostou z kolínka na každé straně stonku. Vzdálenost mezi jednotlivými větvemi závisí na počtu kolínek. Obecně vzato, Indika dominantní rostliny mají tuto vzdálenost kratší než Sativa dominantní odrůdy.

Občas může proběhnout nějaká mutace a vzdálenost mezi kolínky bude nepravidelná. Zmutované konopné rostliny mohou pořád být silné a výnosné, ale většina growerů je okamžitě odstraňuje. Za nás razíme moudro, pokud vypadají zdravě - žij nech žít.

VĚJÍŘOVITÉ LISTY

Cannabis Fan Leaves

Vějířovité listy se také drží symetrie a rostou v párech z hlavního stonku a větví. Vějířovité listy nám také pomáhají rozlišit zda je rostlina více Indika nebo Sativa. Tmavé, široké listy jsou Indiky a světle zelené, hubené a štíhlé listy jsou Sativy. Hybridní rostliny mají kombinaci obou znaků.

Nejdůležitější funkcí vějířovitých listů ale je, že fungují jako rostlinné solární panely. Většinu světla pohlcují pohlcují právě tyto listy a floém transportuje energii skrz celou rostlinu. Floém je něco jako elektrické vedení, které máte ve zdech svého domova.

Vějířovité listy jsou nenahraditelnou složkou rostliny a jsou nepostradatelné pro fotosyntézu a neměli by se zastřihovat. V období květu zastřihávejte hlavně listy, které překáží palicím v příjmu světla.

ROZDÍLY MEZI SAMČÍ A SAMIČÍ KONOPNOU ROSTLINOU

Cannabis Male and Female

Cola je vršek rostliny vlastně je to vrchní květ samičí konopné rostliny. Samozřejmě můžeme znásobit počet těchto vrcholů pomocí různých pěstitelských metod jako je například LST nebo ScrOG. Nicméně, pouze hlavní vrcholové palice jsou považovány za coly. Abyste se ujistili, že vaše kráska bude samička a ne samec hledejte u kolínek na stonku takové bílé chloupky a můžete si být téměř jisti.

Samčí rostliny neprodukují palice když začnou kvést což je obvykle o pár týdnů dříve než samice. Samčí rostliny také nemusí být největší, nejagresivněji rostoucí rostliny v zahradě. samčí rostliny produkují tyčinky s prašníky které jsou plné pylu.

Je rozumné být trpělivý a počkat na viditelnější znaky než začnete vytrhávat rostlinstvo. Pokud u kolínek nevidíte bílý chloupek a začínají se tvořit zvláštní útvary připomínající hroznové víno tak je to samec.

CO JE TO TEN CALYX

Cannabis Calyx

Palice nejsou jenom smotek listů a lepkavé pryskyřice. Calyx neboli kalich je vnější část obalu květu, která tvoří konopnou palici. Kalich se skládá z kališních lístků a je celkem těžké jej zachytit. Kalich jde nejlépe vidět pouhým okem v pozdějším období kvetení jakmile palice začnou mohutnět.

Pouze neopylované rostliny mohou hojně kvést. Pokud se pestíky opylují, kalich se stane semeníkem a změní se jeho funkce na inkubaci semínek.

Některé palice mohou být velmi tvrdé se skupinkami několik malých kalichů; jiné mohou mít větší kalichy ve volnějším uskupení. Obecně vzato, přítomnost Indiky způsobuje ve většině konopí tuhé a husté palice. Pouze čistá genetika z přírodních Sativ tvoří velice volné a vzdušné palice.

PĚSTÍKY NIKOLIV "CHLOUPKY"

Cannabis Pistils

Pestíky nebo běžně nazývané "chloupky". Pomohou vám rozpoznat zda je vaše rostlina samička nebo samec. Před začátkem kvetení, samičí rostliny zobrazí různé pestíky od kolínek až ke špičce rostliny.

Během období květu pestíky postupně jak palice zrají změní svoji barvu z mléčné bílé do oranžové až červené. Tyto pestíky jsou ve skutečnosti rozmnožovací orgány samičí rostliny.

Pestíky vznikají srůstem plodolistů, které rostou z kalichu a slouží k zachycení pylových zrn. Samičí konopná rostlina se chce rozmnožit, ale protože se jí nedostává žádného pylu, jejím hlavním cílem je produkce květů.

KONOPNÁ PRYSKYŘICE

Cannabis Resin

Trichomy jsou tím lesknoucím se, lepivým kabátem, který zakrývá všechny dobré konopné palice. Jak kvetení postupuje, kalichy a blízké listy začnou být potaženy houbovitými stopkami. Hlavičky těchto stopek během kvetení mění barvu z průhledné na bílou až jantarovou.

Trichomy jsou pro vás tou nejdůležitější součástí rostliny. Jsou to totiž mikroskopické továrny na kanabinoidy a díky nim má konopí ty správně účinky které milujeme. Hašiš a další oblíbené koncentráty jsou izolovány právě z trichomů.

NEBEZPEČÍ! PYL V ZAHRADĚ

Bude mít plno problémů pokud se do vašeho marihuanového ráje na pestíky vašich samic dostane pyl. Samčí konopné rostliny mají tyčinky namísto pestíku a ty produkují prašníky, které uchovávají pyl.

Tyto tyčinky nebo prašníky budou viset dolu a jsou obvykle zelenožluté barvy. Hermafrodité také mají tyto zelenožluté váčky, které často prasknou mezi shlukem květů.

Pokud má rostlina pylový váček musí být okamžitě odstraněn nebo všechny palice budou plné semen. Urychleně identifikujte a odstraňte všechny samce/hermafrodity. Stres je jedním z faktorů proč mají rostliny oba pohlavní orgány. Zkontrolujte tedy zda vaše pěstování nenamáhá rostliny nebo jim něco nechybí.

 

External Resources:
  1. Cannabis Pharmacology: The Usual Suspects and a Few Promising Leads - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.

JE VÁM 18 NEBO VÍCE LET?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.