By Luke Sumpter Reviewed by: Silvia Maroto

Konopí a Hermafroditismus: Co to je a jak se s tímto problémem vypořádat?

Male and hermaphrodite plants

Máte pocit, že se ve vaší zahrádce objevil "hermouš" a že ohrožuje vaši sklizeň? Pokud je tomu tak, musíte jednat velice rychle a v našem článku si povíme vše, co musíte vědět o hermafroditismu u konopných rostlin, jak hermouše objevit a jak zabránit jejich vzniku v budoucnu.


Co je to Hermafroditismus?

"Hermouš" je konopná rostlina, která má jak samičí, tak samčí květy. Konopí je dvoudomá rostlina a to znamená, že produkuje jak samčí, tak samičí rostliny. Nicméně konopí může být i hermafroditické, kdy jedna rostlina produkuje jak samčí, tak i samičí pohlavní orgány.

Co způsobuje Hermafroditismus?

Existuje několik různých důvodů, proč se konopná rostlina vyvine v hermafrodita. Mezi tyto důvody patří:

  • Genetika

Někdy může konopná rostlina podědit hermafroditické geny. K tomuto může dojít přirozeně či následkem šlechtění, kdy stres může způsobit hermafroditismus u různých odrůd.

  • Manipulace se semínky

Špatná manipulace se semínky může také zvýšit šanci vzniku hermafrodita. Mezi špatnou manipulaci patří například feminizace, což je nepřirozený proces, který seedbanky a šlechtitelé používají k tomu, aby zaručili vysoké množství samičích rostlin ve svých semínkách. Pokud je tento proces úspěšný, tak výsledná semínka dají vzejít pouze samičím rostlinám. Pokud je však tento proces proveden špatně, vede to ke zvýšenému riziku vzniku hermafroditů.

  • Stres

Rostliny přirozeně hledají takové prostředí, ve kterém budou moci vyrůst v silné a zdravé rostliny. Pokud rostlina v takovém prostředí neroste, tak je ve stresu a u konopí může nadměrný stres způsobit vznik hermouše.

Hermafroditismus jako instinkt pro přežití

Abychom mohli lépe pochopit hermafroditismus u konopných rostlin, tak je důležité si uvědomit, že v některých případech je hermafroditismus nezbytným mechanismem pro přežití.

Kompletní produkce sinsemilla konopí je velice nepřirozená. Během tohoto procesu se vezmou samičí konopné rostliny a jsou donuceny žít bez opylení po velice dlouhou dobu. Tento proces donutí rostlinu zvýšit produkci THC a terpenů, díky čemuž pak získáme extrémně silné a aromatické palice.

A to jsme ještě ani nezmínili další pěstitelské metody, při kterých dochází k manipulaci s rostlinami tak, aby došlo ke zvýšení výnosů. I šlechtitelé používají tyto nepřirozené metody (jako je například inbreeding) k vyšlechtění odrůd, které jsou extrémně silné, produktivní a homozygotní.

A je to dobře nebo špatně? Inu, to je velice zajímavá otázka, jejíž odpověď je bohužel mimo rozsah našeho článku. Pro potřeby tohoto článku stačí říci, že pěstování a šlechtění konopí není tak úplně "přirozené" a že tento proces může ovlivnit některé rostliny, které poté budou hermafroditické.

HERMAPHRODITISM AS A SURVIVAL INSTINCT 

Jaký stres může způsobit hermafroditismus u konopí?

Existuje několik způsobů, jak vystresovat konopné rostliny. Mezi tyto způsoby patří:

• Teplota a vlhkost

Konopné rostliny preferují teploty v rozmezí 20 - 30 °C a relativní vlhkost vzduchu mezi 40 - 70 %. Pokud je teplota či vlhkost ve vaší pěstírně příliš vysoká či nízká, může to rostlině způsobit stres a díky tomu se přemění v hermafrodita.

• Osvětlení

Jak již jistě víte, osvětlení je velice důležité při pěstování konopí. Pokud jsou indoorové rostliny příliš blízko ke zdroji světla, či velice často měníte světelný cyklus, tak na ně vyvíjíte zbytečný stres. Propouštění světla během tmy je také velikým faktorem stresu, se kterým byste se měli vypořádat co nejrychleji.

• Živiny

Konopné rostliny potřebují pro správnou produkci palic ty správné živiny. Nadměrné či nedostatečné hnojení vašich rostlin může ovlivnit jejich vývoj a potenciálně zvýšit riziko vzniku hermafroditů.

• pH

Pěstování rostlin v půdě, která je příliš kyselá či naopak zásaditá, vyvíjí obrovský stres na vaši konopnou rostlinu.

• Nekvalitní pěstební médium

Váš substrát je domovem pro kořeny vašich rostlin a napomáhá jim správně přijímat živiny a vodu. Nekvalitní substrát může způsobit problémy s kořeny, které pak vedou ke stresu.

• Špatně provedené pěstitelské metody

Pěstitelské metody, jako je fimming, topping, LST, super cropping apod. fungují tak, že dochází k účelnému vystresování rostliny, což poté vede ke zvýšení příjmu živin, či to donutí rostlinu růst specifickým způsobem, díky čemuž dojde ke zvýšení produkce. Nicméně pokud tyto metody provedete špatným způsobem, tak výsledný stres může vašim rostlinám uškodit.

• Dlouhá doba kvetení

Někdy se samičí rostliny, které byly velice dlouho neopylované, rozhodnou produkovat pylové váčky za účelem samoopylení.

Pamatujte, že vaše rostliny vyžadují specifické prostředí a podmínky pro správný růst a vývoj a to platí i pro konopí. Při pěstování konopí - a to obzvláště v indooru - je velice důležité splnit tyto požadavky. Dále musíme dávat pozor, abychom udrželi naše rostliny v rovnováze a nemanipulovali jimi takovým způsobem, který jim spíše uškodí.

Pokud se nám to nepodaří, tak výsledný stres uškodí vašim rostlinám a může to vést až k tomu, že se některé rostliny přemění na hermafrodity a to může zásadně ovlivnit vaše výnosy.

He

Jak objevit "Hermouše"

Hermafroditní konopná rostlina může velice snadno znehodnotit celou sklizeň a to díky tomu, že ve vaší pěstírně vypustí pyl a dojde tak k oplození květů na vašich samičích rostlinách. Jakmile k tomuto dojde, tak se samičí rostliny budou plně soustředit na produkci semínek a ne na produkci velkých palic s hromadou pryskyřice.

Proto je velice důležité, abyste hermafroditní rostlinu odchytili co nejdříve. Některé rostliny začnou vykazovat známky hermafroditismu ještě předtím, než začnou produkovat první květy. Pokud si všimnete, že nějaká vaše rostlina produkuje jak samičí, tak samčí rostlinné struktury, tak je čas zakročit. Tyto struktury se mohou vyprodukovat na stejné či jiných větvích a někteří hermouši mohou vyprodukovat tyto struktury i u stejného předkvětu. Tyto rostliny označujeme jako "pravé hermafrodity".

Alternativně se některé rostliny mohou stát hermafrodity ke konci kvetení. To může být výsledkem snahy této rostliny se samoopylit a zachovat tak své geny před smrtí. Proto je velice důležité dávat na své rostliny pozor i během doby kvetení, kdy většina pěstitelů nemá moc co na práci. Brzké odhalení hermafrodita však dokáže zachránit vaši sklizeň!

Rostliny, které se přemění v hermafrodita v pozdní fázi kvetení, si obvykle vyvinou útvary, kterým pěstitelé říkají "banány". Jedná se v podstatě o samčí tyčinky (které byste klasicky nalezli u samčí rostliny uvnitř pylového váčku), které prorostly skrze samičí květ a mohou prakticky kdykoliv uvolnit pyl. Technicky řečeno se jedná o oboupohlavní palice a ne o pravé hermafrodity.

Jak se vypořádat s hermafroditickým konopím

Pokud si všimnete vzniku pravého hermafrodita ve vaší zahrádce, tak se s ním musíte vypořádat jako s každou jinou samčí rostlinou - to znamená okamžitě se jí zbavit. Nicméně rostliny obsahující oboupohlavní palice se mohou sklidit.

Pokud jedna z vašich rostlin vyprodukovala "banány" ke konci fáze kvetení, tak popřemýšlejte nad její brzkou sklizní, jelikož můžete získat květy, které budou stále bez semínek. V závislosti na tom, jak daleko do sklizně bylo, si budete moci vychutnat slušnou sklizeň.

Jak zabránit vzniku hermafroditů?

Bohužel není možné nijak odhalit, zda tato konkrétní rostlina obsahuje geny pro vznik hermafrodita. Jedinou věc, kterou můžete udělat pro prevenci hermoušů je ta, že dopřejete vašim rostlinám co nejlepší pěstitelské podmínky, díky čemuž nedojde ke zvýšení hladiny stresu. Pokud používáte různé pěstitelské metody způsobující stres, tak je dobré je provést správně.

A jako poslední radu vám řekneme, že je dobré si vždy sehnat semínka od spolehlivých seedbank, které se snaží minimalizovat riziko vzniku hermafroditů při šlechtění nových odrůd.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.