Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

Kompletní Příručka K Fázi Kvetení Konopných Rostlin

Flowering

Ach, fáze kvetení. Po týdnech práce, zalévání a zastřihování za účelem co největšího vegetativníhorůstu je nyní na čase se soustředit na kvetení. V tomto článku si povíme jak na to.


FÁZE KVETENÍ

Počátek kvetení závisí na několika faktorech. Pokud pěstujete v outdooru, pak začnou vaše rostliny kvést až ke konci léta, kdy se dny přirozeně zkracují. Při pěstování v indooru máte větší kontrolu nad celým kvetením. Většina pěstitelů se rozhodne přepnout rostliny na kvetení asi po čtyřech týdnech vegetativního růstu, ale technicky vzato je můžete nechat ve vegetativním růstu neomezeně dlouho.

Jakmile vaše rostliny obdrží méně světla, začnou automaticky využívat svou energii k růstu palic místo listů. Pro nejlepší možnou sklizeň jim během této fáze budete chtít dodat správné živiny, osvětlení a prostředí.

Níže naleznete detailní přehled osmi týdnů kvetení u běžné rostliny. I když některé rostliny mají kratší a nebo delší dobu kvetení, tato příručka vám poslouží k pochopení toho, co můžete od svých rostlin očekávat a co můžete udělat k maximalizaci kvality palic, které produkují během tohoto velice důležitého období.

 

Faze Kvetu (Týden 1)
Faze Kvetu (Týden 2)
Faze Kvetu (Týden 3)
Faze Kvetu (Týden 4)
Faze Kvetu (Týden 5)
Faze Kvetu (Týden 6)
Faze Kvetu (Týden 7)
Faze Kvetu (Týden 8)

1 - 3 TÝDEN

• Co očekávat: rostliny se vytáhnou, bílé pestíky a zřetelné aroma.

Mnoho pěstitelů si myslí, že jakmile přepnou své rostliny na kvetení, tak přestanou růst a okamžitě začnou produkovat palice. To ale není vůbec pravda.

Během prvního týdne kvetení začnou rostliny ve skutečnosti rychle růst a ještě se vytáhnou. Jedná se o naprosto normální součást kvetení a je to způsobeno tím, že se rostliny pokoušejí vyrůst z okolní vegetace, aby získali co nejvíce slunce a zajistili tak vyšší šanci na reprodukci - plus, větší interodální vzdálenost znamená více prostoru pro shluky květin a lepší pronikání světla. Jak moc velký růst můžete očekávat, to závisí na vaší odrůdě. Některé odrůdy mohou svou výšku v průběhu této fáze až zdvojnásobit.

V průběhu druhého týdne kvetení můžete s jistotou identifikovat "pohlaví" vašich rostlin. Samice začnou produkovat dlouhé, bílé pestíky u svých nodů. Samci začnou produkovat pylové sáčky. Pokud pěstujete z regulérních semínek, pak odhalte pohlaví vašich rostlin co nejdříve a poté oddělte samce od samic, abyste předešli opylení (pokud tedy nešlechtíte).

Během třetího týdne přestanou rostliny růst a začnou se plně soustředit na tvorbu květů. Zatímco květy budou zatím malé, jistě si povšimnete větších kalichů a vývinu trichomů.

Video id: 484384420

NEJLEPŠÍ PRAKTIKY

Výživa: Jakmile začne konopná rostlina kvést, tak se dramaticky změní její požadavky na výživu. V průběhu této počáteční fáze kvetení budou rostlině vyhovovat roztoky s vyšším obsahem fosforu a draslíku. Jaké přesné složení vašeho NPK hnojiva zvolíte, je zcela na vás, buďte ale opatrní a nepřehnojte vaše rostliny v průběhu této důležité fáze. Zvýšení příjmu živin je také zcela na vás, ale doporučujeme zvýšit hnojení v průběhu druhého týdne.

Přehnojení/nedostatek živin: Správně přepnout rostliny z vegetativní fázi na kvetení může být obtížné obzvláště tehdy, pokud jste začátečník. Dávejte extra pozor na jakékoliv náznaky přehnojení či nedostatku živin (úmrtí listů, popálení listů či žloutnutí listů).

• LST: low-stress training je skvělý způsob, jak manipulovat s vaší rostlinou a jak si poradit s počátečním růstem. LST vám také pomůže vytvořit rovnoměrnou korunu a zaručí, že vaše rostliny a jejich květy obdrží co nejvíce světla.

Teplota: Konopí preferuje chladnější teploty během kvetení. Každá rostlina je trochu jiná a každý pěstitel bude považovat jinou teplotu za ideální. Nicméně, my doporučujeme udržovat denní teploty kolem 26°C a noční teploty kolem 16-18°C. Udržování chladnějších teplot během noci je velice důležité pro lepší vývoj palic.

ŽIVINY, TEPLOTA, OSVĚTLENÍ A VLHKOST

NPK

Přibližně 5-7-10 

EC
1.2–1.5
VLHKOST
50–60% RH
TEPLOTA (Den/Noc)
26°C / 16–18°C

3. - 4. TÝDEN

Co očekávat: Větší palice a intenzivnější aroma.

Během třetího a čtvrtého týdne přestane rostlina růst a bude se plně soustředit na vývoj palic. Každým dnem by palice na vašich rostlinách měly být větší a začnou vyvíjet tlusté kalichy a více bílých pestíků s hezkou vrstvou trichomů. Vaše rostliny také začnou produkovat výraznější a komplexnější aroma.

NEJLEPŠÍ PRAKTIKY

Výživa: Jak se palice na vašich rostlinách zvětšují, budou vaše rostliny vyžadovat více živin. Přesné složení hnojiva závisí zcela na vás, ale dávejte pozor na to, jak vaše rostliny reagují na jakékoliv změny ve výživě. Běžné složení NPK hnojiva v průběhu této fáze je 6-10-15.

Vlhkost a pohyb vzduchu: Je velice důležité dávat pozor na vlhkost a pohyb vzduchu. Stojatý a vlhký vzduch je ideálním prostředím pro vznik plísně a bakterií a také přitahuje škůdce. Doporučujeme udržovat relativní vlhkost na 40-50 % a pomocí ventilace hýbat se vzduchem v celé vaší pěstírně.

ŽIVINY, TEPLOTA, OSVĚTLENÍ A VLHKOST

NPK

Přibližně 6-10-15 

EC
Přibližně 1.5
VLHKOST
50% RH
TEPLOTA (Den/Noc)
 24–26°C / 16–17°C

4. - 6. TÝDEN

Co očekávat: Kvetení v plném proudu a velké, husté palice. Intenzita aroma bude téměř na svém vrcholu.

Během pátého a šestého týdne bude kvetení v plném proudu. Palice by měly být velké, tlusté a plné bílých pestíků. Také si začnou vyvíjet tlustý kabát z trichomů, které budou vydávat příjemné a silné aroma. Pokud jste si ještě nepořídili uhlíkový filtr, pak je čas.

Pokud prozkoumáte své palice z blízka, tak si jistě všimnete některých drastických změn. Kalichy by měly být znatelně větší a palice budou na pohled hustší a těžší. Některé rychle kvetoucí odrůdy budou již brzy připraveny ke sklizni a jejich palice tak budou vypadat ještě více zrale a dospěle (budou mít více trichomů a tmavší pestíky).

NEJLEPŠÍ PRAKTIKY

Výživa: Toto období je vrcholem kvetení pro většinu konopných odrůd. Dávejte na své rostliny extra pozor a dívejte se po příznacích nějakého nedostatku, či naopak nadbytku živin. Podle velikosti vašich palic se můžete rozhodnout, zda budete chtít zvýšit dávku hnojení, která by mohla pomoci zvýšit vaši potenciální sklizeň. Pamatujte, že v této fázi vaše rostliny již nepotřebují příliš mnoho dusíku. Dusík je důležitější ve vegetativní fázi. Kromě vysokých požadavků na fosfor a draslík budou vaše rostliny potřebovat i trochu více vápníku.

Stres: Ať budete dělat cokoliv, chcete se vyhnout stresování vašich rostlin. Stres může způsobit zástavu kvetení a v horším případě hermafroditizaci. To znamená, že stres může u kvetoucích samičích rostlin spustit produkci pylu a způsobit tak samosprášení. Jedná se o poslední akt před smrtí.

Podpora: Budete překvapeni, jak těžké mohou být čerstvé konopné palice. Pokud vaše rostliny nezvládají tíhu svých květů, použijte k podpoře bambusové tyče či jiný způsob podpory a předejděte tak převrhnutí vašich rostlin.

Vlhkost a teplota: Vlhkost udržujte kolem 30-40% a vyhnete se tak problémům s plísní či škůdci. Denní teplotu udržujte maximálně na 25°C a noční teplotu kolem 16-17°C.

ŽIVINY, TEPLOTA, OSVĚTLENÍ A VLHKOST

NPK

Přibližně 5-9-12 

EC
1.5–1.6
VLHKOST
30–40% RH
TEPLOTA (Den/Noc)
24–26°C / 16–17°C

4. - 8. TÝDEN

Šestý, sedmý a osmý týden kvetení jsou posledními týdny kvetení pro většinu odrůd. V tuto chvíli by vaše rostliny měly mít husté, pevné palice, které jsou obalené tlustou vrstvou trichomů. Trichomy by se měly postupně zabarvovat do mléčné barvy a některé z nich budou jantarové. Díky těmto barevným změnám můžete poznat, kdy se blíží sklizeň. Pokud si chcete být ultra jistí, koukněte se na ně zblízka pomocí lupy či mikroskopu. Pestíky se také začnou zabarvovat. Jedná se o další znamení toho, že se blíží sklizeň.

V průběhu těchto posledních týdnů jsou stále nejdůležitějšími prvky fosfor, draslík a vápník. Dva týdny před sklizní již nehnojte a propláchněte vaše rostliny čistou vodou s vyváženým pH. To donutí vaše rostliny využít všechny zbývající živiny, které mají uložené v listech a zlepší to chuť vašich palic.

V průběhu posledního propláchnutí si jistě všimnete žloutnutí listů. To je v pořádku. Jedná se o znak toho, že vaše rostlina spotřebovává všechny zbývající živiny v listech.

Vaše palice budou připraveny ke sklizni tehdy, jakmile většina trichomů změnila barvu na mléčně bílou. Dřívěji sklizené konopí má často povznášející a euforické účinky. Později sklizené konopí navozuje spíše relaxační a uvolňující účinky. I když to ještě není potvrzeno, věří se, že ke konci svého životního cyklu produkuje konopná rostlina více CBN (derivát THC) a myrcenu.

NEJLEPŠÍ PRAKTIKY

Propláchnutí: Vždy propláchněte své rostliny čistou vodou, asi dva týdny před sklizní.

Vlhkost: Vlhkost udržujte na 30-40%. Díky tomu se vyhnete problémům s plísní a škůdci.

Zrání palic: Důkladně sledujte své rostliny v průběhu posledních dvou týdnů. Zralost palic poznáte podle trichomové metody, kterou jsme zmínili výše.

48-72 hodin tmy: Pokud chcete zkusit zvýšit sílu svého konopí, vyzkoušejte umístit své rostliny do kompletní tmy po dobu 48-72 hodin před sklizní. Někteří pěstitelé tvrdí, že tento trik pomáhá rostlině vytvořit více trichomů a výsledkem je tak silnější hulení.

ŽIVINY, TEPLOTA, OSVĚTLENÍ A VLHKOST

NPK

Přibližně 4-7-10

EC
1.7–1.8
VLHKOST
30–40% RH
TEPLOTA (Den/Noc)
24–26°C / 16–17°C

NEUSPĚCHEJTE SKLIZEŇ

Pěstitelé mohou být trochu nervózní v průběhu posledních týdnů kvetení. Nicméně se snažte být klidní a předejděte brzké sklizni. I když se týden může zdát jako krátká doba, tento týden může znamenat mnoho pro chuť, kvalitu a sílu vaší sklizně. Dávejte na své rostliny pořádný pozor během celého cyklu kvetení, buďte trpěliví a budete odměněni. Pokud se chcete dozvědět více o posledních týdnech kvetení, včetně užívání stimulantů kvetení, výpočtu doby kvetení v závislosti na velikost květináče či jak zmírnit hluk, tak se podívejte na náš další článek!


Część. 1: Kielkowanie. Kompletny poradnik kiełkowania nasion konopi.

Część. 2: Część wzrostu lub wegetacji. Konec je již téměř za rohem a během pouhých pár měsíců květu již přijde čas, abychom si připravili nůžky.

Część. 4: Ostatnie tygodnie kwitnienia. Po vlekoucích se týdnech narůstajícího očekávání máme již konečně na dosah vytoužený okamžik sklizně.

Część. 5: PřIšel čas sklizně! Naučte se každý krok sklízení konopí a posklizňového procesu.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37834 recenzí