Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Steven Voser

Červené nebo fialové stonky konopí mohou být známkou stresu, nedostatku živin, patogenů nebo jednoduše genetiky. Čtěte dále a dozvíte se, kdy je třeba se červených stonků obávat a kdy ne.

Over and under-watering


Červené nebo fialové stonky způsobené genetikou nebo světlem

Když na svých rostlinách konopí poprvé spatříte červené nebo fialové stonky, možná vás to znepokojí. Nemusíte se však vždy obávat. Na světě existuje nespočet kmenů konopí a některé z nich jsou schopny vyvinout neuvěřitelnou pigmentaci.

Například u fialových kmenů s velmi tmavými listy se často vytvoří také fialové stonky, zejména pokud je pěstujete při mírně nižších teplotách. Pokud vaše rostliny jinak vypadají zdravě, obvykle není důvod k obavám.

Kromě genetiky je další významnou příčinou odbarvení stonků silné světlo. Pokud používáte metody školkování, jako je LST nebo defoliace, můžete si všimnout, že se odhalené stonky vašich rostlin časem zbarví do červena, růžova nebo fialova. To je zcela normální a nemělo by to být důvodem k obavám, pokud jsou vaše světla dostatečně vzdálená a rostliny jinak vypadají zdravě.

STRESS

Červené nebo fialové stonky způsobené stresem, nedostatkem živin nebo prostředím

Červené nebo fialové stonky konopí mohou být bohužel také známkou stresu. V takovém případě se u vašich rostlin obvykle objeví některé další příznaky, které vám pomohou zúžit výběr adeptů na hlavní příčinu problému.

1. Patogeny

Některé houby, jako například Fusarium nebo botrytida, mohou ovlivnit barvu stonků a listů vašich rostlin. Fusarium postihuje sazenice, napadá jejich stonky a nakonec způsobuje jejich vyvrácení nebo "zvlhnutí". Někdy mohou stonky vypadat tmavě hnědě, červeně nebo mírně fialově. Botrytida naproti tomu postihuje větší rostliny a vytváří charakteristickou hnědou linii podél napadených stonků a větví, čímž je připravuje o živiny a způsobuje jejich odumírání.

Fusarium i botrytida se mohou šířit z jedné rostliny na druhou a je třeba se o ně co nejdříve postarat. Více informací o tom, jak se s těmito smrtelně nebezpečnými patogeny vypořádat, najdete v našich předchozích příspěvcích o Fusariu a plísních konopí.

2. Nedostatek živin

Nedostatek živin způsobuje celou řadu příznaků, včetně žloutnutí/zasychání nových i starých listů a změny barvy stonků a listů. Mezi první příznaky nedostatku fosforu patří zejména červené a fialové stonky a následně hnědé, zaschlé listy. Nedostatek hořčíku zase způsobuje zčervenání řapíků (stopky připojující list ke stonku).

Pokud se obáváte, že se vaše rostliny potýkají s nedostatkem živin, přečtěte si tento příspěvek, kde najdete obrázky, popisy a snadno proveditelné kroky, jak rozpoznat a vyléčit každý nedostatek živin v konopí.

Nezapomeňte, že nedostatek živin nezpůsobuje pouze změnu barvy stonků, ale také známky zpomaleného růstu, poškozené listy a další příznaky. Pomocí našeho průvodce nezapomeňte identifikovat typ nedostatku, který vaše rostliny postihuje, a co nejdříve jej odstranit.

3. Poznámka k pH

Správné pH půdy a živného roztoku je pro zdravé rostliny zásadní. Bohužel je to také něco, s čím mnoho pěstitelů bojuje.

Konopí má rádo mírně kyselou půdu (pro dosažení nejlepších výsledků doporučujeme udržovat hodnotu 6,5). Pokud je vaše půda příliš kyselá nebo příliš zásaditá, mohou vaše rostliny ztratit zdravé listy a může se objevit nedostatek živin, protože budou mít problémy s příjmem živin z hnojiv. Pokud mají vaše rostliny červené nebo fialové stonky a další příznaky nedostatku živin, nezapomeňte zkontrolovat hladinu pH.

Pro jasný obraz o pH vaší půdy doporučujeme investovat do testerů pH a vodivosti. Tyto přístroje poskytují přesné údaje o pH půdy a také o elektrické vodivosti živin, což znamená, že budete moci zjistit, jak dobře vaše rostliny absorbují hnojiva.

4. Kolísání teploty

Náhlé změny teploty mohou často způsobit změny pigmentace rostlin konopí. Zejména nízké noční teploty mohou vést k tomu, že se u vašich rostlin objeví tmavě červené nebo fialové listy a stonky. To je ještě častější u fialových odrůd; pěstitelé totiž často záměrně vystavují fialové odrůdy chladnějším nočním teplotám, aby se fialový gen skutečně zvýraznil.

Pokud vaše rostliny po obzvláště chladné noci zčervenají nebo zfialoví, věnujte jim v následujících dnech zvýšenou pozornost. Pokud rostou normálně, není se čeho obávat. Pokud však zaznamenáte zpomalený růst nebo jiné známky stresu, zvyšte teplotu v pěstební místnosti (nebo zvažte přesunutí rostlin do interiéru, pokud pěstujete venku).

5. Stres

Rostliny konopí reagují na stres nesčetnými způsoby. Někdy mohou být odbarvené stonky známkou šoku z přesazení, tepelného stresu, přemokření nebo dokonce napadení hmyzem. Proto pokud si všimnete fialových nebo červených stonků, je důležité věnovat velkou pozornost identifikaci hlavní příčiny zbarvení.

Níže naleznete seznam možných stresorů, které mohou způsobovat červené nebo fialové stonky vašich rostlin:

🌱Kořenový šok: Přesazení představuje pro kořenový systém velký šok. Pokud se u vašich rostlin po přesazení objeví červené nebo fialové stonky, dobrá dávka péče by jim měla pomoci rychle se zotavit.

🕷Škůdci nebo nákazy: Některé odrůdy konopí jsou náchylnější ke škůdcům a nákazám než jiné. Pokud mají vaše rostliny odbarvené stonky a trpí také poškozeným olistěním, zakrnělým růstem a příznaky plísní, svilušek nebo pavouků, budete muset rychle jednat. Další informace o tom, jak rozpoznat a ošetřit běžné škůdce konopí, najdete v tomto příspěvku o běžných neduzích konopí.

🌡Problémy s teplotou nebo vlhkostí: Pokud se vám zdá, že teplota nebo vlhkost ve vaší pěstírně není v pořádku, může to být součástí vašeho problému. Pokud máte podezření, že by mohly vaši rostlinu stresovat, upravte teplotu/vlhkost.

💡Světelný/tepelný stres: Konopí miluje teplé počasí a dostatek slunce, ale příliš mnoho tepla nebo světla ho může poškodit. Pokud se u vašich rostlin konopí objeví spálené nebo žluté listy, bělení nebo zkroucené listy několik dní poté, co jste si poprvé všimli jejich zbarvených stonků, může se jednat o světelný nebo tepelný stres. Tyto problémy řešte rychle, protože mohou mít na vaše rostliny zničující vliv a výrazně snížit velikost a kvalitu úrody.

Over and under-watering

Jak přijít na kloub červeným a fialovým stonkům konopí

Jak jsme viděli dříve, červené nebo fialové stonky konopí nemusí být nutně důvodem k obavám. Pokud se u vašich rostlin náhle objeví zbarvené stonky, nezapomeňte je pečlivě sledovat a dávat si pozor na další příznaky toho, že zbarvení není způsobeno genetikou nebo působením světla. Navštivte také sekci pěstování na našem blogu, kde najdete podrobnější články o tom, jak pěstovat konopí, jak se vypořádat s nedostatkem živin, škůdci, tepelným stresem a dalšími problémy.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzí