Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds


By Steven Voser


Nový trend mikropěstování konopí zpochybňuje normy týkající se toho, kolik místa je potřeba k vypěstování skvělého konopí v pohodlí vašeho domova.

Díky novému a vylepšenému pěstebnímu vybavení (zejména pěstebním světlům) a rozšíření znalostí o konopí jsou mikropěstitelé schopni sklízet skvělou úrodu na velmi malých plochách.

V tomto článku vás seznámíme se vším, co potřebujete vědět o mikropěstování, a připravíme vás na pěstování skvělé trávy v (téměř) jakémkoli prostoru.

Základní informace o mikropěstování

Mikropěstování je běžné indoor pěstování, ale v menším měřítku. Jde o produkci prvotřídní trávy s veškerou požadovanou chutí, vůní a silou, ale v omezeném prostoru (například v malých kutilských stanech, skříních, barových lednicích nebo dokonce v oloupaných věžích stolních počítačů). Někteří pěstitelé se také rozhodují pro nákup hotových skrytých pěstebních boxů.

Minimální prostor, který budete potřebovat k pěstování trávy v mikrosestavě, je 35 × 35 × 75 cm. Abyste se přizpůsobili nedostatku prostoru v mikrokvětináči, budete muset provést drobné úpravy osvětlení a větrání, také musíte pečlivě zvolit odrůdu, které se rozhodnete pěstovat, a dále musíte upravit pěstební médium a vytvořit plán zavlažování/hnojení.

Použití správného množství půdy

Mikropěstování se obvykle provádí pomocí půdy, protože zřízení bezzemědělského nebo hydroponického systému v tak malém prostoru, jako je minilednička, může být velmi obtížné. Abyste se tedy přizpůsobili nedostatku prostoru, který kvalifikuje mikropěstování, budete chtít použít méně zeminy, aby vaše rostliny nepřerostly malou místnost nebo stan.

Kořenový systém je klíčovou součástí rostliny a jeho velikost má velký vliv na to, jak vysoká rostlina vyroste. Většina rostlin má tendenci zabírat pod zemí stejný prostor jako nad ní. V mikropěstírně můžeme tento vztah mezi velikostí kořenového systému (tedy množstvím média) a velikostí rostliny využít k řízení růstu našich rostlin konopí a přizpůsobit jej našim prostorovým omezením.

Níže uvedeme, jak různé velikosti květináčů ovlivní výšku vašich rostlin konopí:

  • 12l květináče: ~1-1.5m
  • 5l květináče: 1,5-1,5 cm: ~60 cm
  • 2-3l květináče: 60 cm: ~24cm
  • 500ml květináče: 24 cm: ~13cm

Upozorňujeme, že tyto údaje jsou pouze přibližné a přesná velikost vašich rostlin konopí se bude lišit v závislosti na jejich genetice. Mějte také na paměti, že rostliny pěstované v malých nádobách bude třeba krmit a zalévat pravidelněji než rostliny pěstované ve větších nádobách s přístupem k většímu množství půdy.

Pro pěstování v mikrokvětináčích obecně doporučujeme držet se 3l květináčů. Viděli jsme však, že někteří pěstitelé pracující s o něco většími prostory používají až 9l květináče. Záleží jen na vás, jak velké nebo malé květináče si zvolíte, jen mějte na paměti, že použití větších květináčů pravděpodobně omezí počet rostlin, které můžete pěstovat (ale více rostlin nemusí nutně znamenat větší výnos z mikropěstování).

Microcultivos de marihuana: cómo conseguir hierba de calidad en espacios minúsculos

Hledání správného osvětlení pro pěstování

V první řadě budete chtít pro mikropěstování použít LED diody. HPS a HPI lampy se pro tyto malé pěstírny jednoduše nehodí, protože produkují příliš mnoho tepla.

Pro dosažení nejlepších výsledků doporučujeme používat LED panely. 15W panel je schopen vyprodukovat až 3000 lumenů, přičemž nevydává téměř žádné teplo a nezabírá prakticky žádný prostor (panel má rozměry pouhých 130 × 110 mm).

Alternativně doporučujeme pro mikropěstování použít jakýkoli malý 60W LED panel. V závislosti na tom, v jak malém prostoru pěstujete, nebudete pravděpodobně nikdy potřebovat, aby tento panel pracoval na 100 %. Doporučujeme jej udržovat na 25-50 %, abyste mohli kontrolovat roztažnost rostliny během vegetace, a poté jej během kvetení zvýšit na 50-75 % v závislosti na roztažnosti rostliny. Světelný plán panelu můžete také ovládat pomocí ovladače, který je ovládán aplikací.

Správné umístění osvětlení

Jednou z častých otázek, se kterou se mikropěstitelé rostlin potýkají, je tato: kam mám umístit svá pěstební světla?

U tradičních pěstebních zařízení je hlavní světlo umístěno přímo nad korunou stromu. Protože však mikropěstitelé často pracují s velmi malými prostory, nemusí být toto nastavení vždy tou nejlepší volbou.

V malých vertikálních prostorech (jako je pěstební box, malá skříňka nebo kus nábytku nebo počítačová věž) bude obvykle lepší umístit hlavní pěstební světla podél jedné nebo více stran rostliny. To vám umožní pěstovat větší korunu, zlepší průnik světla korunou a zabrání rostlinám, aby se roztahovaly směrem k horní části pěstebního prostoru.

Pro ještě větší kontrolu můžete zvážit vybudování dvou oddělených pěstebních boxů: jeden pro vegetativní fázi a druhý pro fázi kvetení. V boxu pro vegetaci vám možná bude stačit umístit světlo přímo nad rostlinu, protože pronikání světla není během vegetace takový problém jako během kvetení. Nezapomeňte mít na paměti rychlost, jakou rostliny rostou, a snažte se najít odrůdy, které rostou rychlostí odpovídající velikosti vašeho prostoru.

Pokud se rozhodnete instalovat vegetační světlo nad rostliny, nezapomeňte na jeho správnou vzdálenost a intenzitu. Pokud je vaše pěstební světlo příliš blízko nebo příliš silné, rostliny si pravděpodobně vyvinou velmi krátká internodia a mohou vykazovat známky světelného stresu. Pokud je naopak vaše světlo příliš daleko nebo příliš slabé pro vaše rostliny, budou se natahovat a vytvoří dlouhá internodia.

V boxu pro kvetení však doporučujeme umístit světlo podél stran rostlin. To zajistí nejlepší průnik světla a umožní vám to vypěstovat delší vertikální korunu poupat. Doporučujeme také použít vertikální síť, abyste rostliny udrželi ve středu. Pomocí této sítě můžete rostliny také jemně trénovat a kontrolovat jejich růst tak, jak uznáte za vhodné vzhledem k vašemu prostoru.

Microcultivos de marihuana: cómo conseguir hierba de calidad en espacios minúsculos

Jak se vypořádat s ventilací a zápachem konopí při mikropěstování

Ačkoli se to může zdát jako triviální detail, správné větrání vaší mikropěstírny je nutností. Při práci s tak malým prostorem může vzduch rychle začít stagnovat a začít působit rostlinám spoustu problémů. Je to proto, že rostliny spotřebovávají CO₂ ve svém prostředí k fotosyntéze. Při pěstování v tak malém prostoru mají vaše rostliny velmi omezený přístup k čerstvému vzduchu bohatému na CO₂, a proto je správné větrání pro zdravé rostliny nezbytností.

Naštěstí je větrání prostoru pro pěstování konopí v mikroklimatu snadné.

Pokud se rozhodnete postavit si vlastní sestavu pro mikropěstování, vše, co budete k udržení větrání prostoru potřebovat, je malý odtahový ventilátor, jako je tento 24V odstředivý ventilátor. Ačkoli možná nevypadá nic moc, tento malý ventilátor odvede perfektní práci při odstraňování starého, stagnujícího vzduchu z vašeho pěstebního prostoru. Pro dosažení nejlepších výsledků jej doporučujeme nainstalovat přímo nad rostliny.

Pokud máte dostatek místa, můžete dokonce zvážit možnost mít uvnitř prostoru malý rotující ventilátor, aby vzduch kolem rostlin správně cirkuloval.

Pro ještě lepší větrání a cirkulaci vzduchu doporučujeme nainstalovat malý nasávací ventilátor do spodní části vaší mikrokultivační sestavy. Například vysokorychlostní chladicí ventilátor umožní neustálý příliv čerstvého vzduchu do vašeho prostoru pro mikropěstování.

Vzhledem k tomu, že mikropěstírny obvykle umožňují pěstovat pouze jednu (nebo dvě) malou rostlinu konopí , neměli byste k vypořádání se ze zápachem při pěstování potřebovat uhlíkové filtry. Pokud však chcete být mimořádně bezpeční, je instalace uhlíkového filtru k výstupnímu ventilátoru, který jsme zmínili výše, jednoduchá. Filtr je třeba nainstalovat před sací ventilátor, a proto vás může připravit o část prostoru uvnitř vaší minipěstírny/boxu.

Jak zalévat rostliny konopí v mikrokvětináči

Zalévání rostlin konopí v mikrokvětináči může být kvůli nedostatku místa složité. Pokud si stavíte vlastní mikropěstírnu, berte to v úvahu a snažte se ponechat kolem základny rostlin dostatek prostoru, abyste je mohli pohodlně zalévat. Nezapomeňte, že voda stříkající na listy a poupata rostlin může způsobit problémy s plísněmi, takže se tomu budete chtít za každou cenu vyhnout.

Pokud pěstujete na skutečně malém prostoru - kde se nemůžete procházet nebo zaujmout dobrou pozici nad rostlinami - ujistěte se, že můžete rostliny kvůli zalévání vyjmout, abyste si nakonec nezaneřádili prostor.

Vzhledem k malému rozsahu mikropěstování se obecně domníváme, že není vhodné instalovat automatické zavlažovací systémy. Stačí mít trpělivost a zalévat rostliny ručně pomocí malé konvičky nebo láhve.

Jak používat pěstitelské techniky při pěstování konopí v mikropěstírně?

Pro mikropěstování se obvykle používají menší a bujnější rostliny. Abyste dosáhli takové struktury a získali slušnou úrodu na tak malém prostoru, budete chtít použít některé pěstitelské techniky, jako je LST, HST nebo ScrOG a defoliace. Níže se s vámi podělíme o několik základních tipů, jak tyto techniky přizpůsobit mikrokultivačnímu uspořádání.

LST

LST je snadno jednou z našich nejoblíbenějších pěstebních technik a může se velmi hodit při pěstování v malých prostorách. Jediný způsob, jak se může technika LST při mikrokultivaci lišit, je způsob, jakým usměrníte růst rostliny. Pamatujte, že cílem LST je otevřít rostlinu a zlepšit průnik světla. Zamyslete se nad tím, jak toho dosáhnete vzhledem k osvětlení ve vašem boxíku pro mikropěstování.

LST

HST (Topping, Super Cropping, FIM atd.)

Techniky vysokého stresu mohou být pro mikropěstování trochu složitější. Topping nebo fimování například vytvářejí více dominantních kol, což nemusí být v malých, úzkých vertikálních vnitřních zahradách ideální.

Pokud pěstujete na krátkém, ale širokém prostoru (jako je například police), můžete použít super ořezávání nebo fimming na začátku pěstování, abyste vytvořili krátkou korunu plnou hustých kol. Ve skutečnosti se super ořezávání může hodit v obou případech, protože posiluje rostlinu v době květu a stejně jako LST může nasměrovat růst správným směrem, abyste lépe využili světla.

HST (Topping, Super Cropping, FIM, etc.)

ScrOG

Screen of green je další z našich oblíbených tréninkových technik a jistě vás potěší, že ji můžete využít i v malých mikrozahrádkách s konopím. Pokud například pracujete s úzkým vertikálním prostorem s bočními světly, může být použití vertikální zástěny jedním z nejlepších způsobů, jak vytvořit velký baldachýn, do kterého se dostane spousta světla.

V krátké horizontální skříňce můžete naopak použít ScrOG stejně jako v běžné indoor zahradě a vytvořit hustou, rovnoměrnou stříšku, která bude v době sklizně plná lepkavých poupat.

ScrOG

Defoliace

Defoliace je pro mikropěstování nezbytná. V úzké vertikální pěstírně s bočním osvětlením vám defoliace pomůže odstranit nepotřebné listí a zajistit, aby všechny části rostliny měly dostatek světla pro vývoj velkých a silných pupenů.

Defoliación

Kdy přepnout na kvetení?

Obecně doporučujeme, abyste vegetativní rostliny konopí přehodili na kvetoucí, jakmile dorostou do poloviny výšky vašeho mikrokvětináče. Tím zajistíte, že budou mít stále dostatek prostoru pro své roztažení před květem, aniž by rostly příliš blízko horní části vašeho boxu/místnosti.

Nezapomeňte, že rychlost růstu vašich rostlin přímo souvisí s množstvím světla, které dostávají. Více světla bude mít za následek kratší internodia, zatímco rostliny pěstované s menším množstvím světla se budou protahovat, což bude mít za následek větší mezery mezi jednotlivými kolínky. Možná si budete muset pohrát s osvětlením ve své mikropěstírně, abyste našli optimální místo pro každou rostlinu.

Mikropěstování konopí: Očekávejte realistické výsledky

Stejně jako u každého pěstování konopí je důležité stanovit si realistická očekávání ohledně velikosti a kvality sklizně a také doby, za kterou se dostanete od semínka ke sklizni.

Obecně lze říci, že při pěstování v malém prostoru o rozměrech 35 × 35 × 75 cm a při použití zhruba průměrného světla 30 W po celou dobu pěstování můžete očekávat sklizeň mezi 25 a 45 g v závislosti na odrůdě, způsobu hnojení, pěstitelských technikách a dovednostech pěstitele. Od semínka ke sklizni se obvykle dostanete během 3-4 měsíců, v závislosti (samozřejmě) na vašem světelném cyklu a genetice vašich rostlin.

A konečně, náklady na zřízení vaší mikropěstírny se budou značně lišit. Pokud se rozhodnete postavit si vlastní pěstírnu, můžete tak učinit relativně levně (mějte na paměti, že LED panel bude snadno představovat největší počáteční náklady).

Výběr vhodné odrůdy

Pokud jde o mikropěstování, je výběr vhodné odrůdy velmi důležitý vzhledem k omezenému prostoru, který je k dispozici. Jednou z věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je výška vašeho kmene konopí. Sativy vyrostou výše než indiky, které bývají krátké a bujné.

Navíc během fáze kvetení dochází u sativ k nárůstu výšky o 200 - 300 %, zatímco u indik pouze o 50-100 %, což poukazuje na to, že indiky jsou kompatibilnější s mikropěstováním.

Další rozumnou možností jsou samonakvétací odrůdy. Bez ohledu na podmínky zůstávají samonakvétací kmeny díky své genetice malé (velká část z nich je dokonce menší než indiky) a nejsou závislé na světelném režimu, což znamená, že budou mít kratší dobu sklizně.

3 skvělé odrůdy pro mikropěstování

Některé odrůdy jsou samozřejmě pro mikropěstování vhodnější než jiné a následující tři jsou ukázkovým příkladem kvalitního výběru. Všimněte si, že všechny tyto odrůdy mají něco společného: jsou samonakvétací.

ROYAL DWARF

Royal Dwarf je skutečně miniaturní exemplář konopí, který při tréninku výše zmíněnými způsoby může zůstat na drobné výšce 40 cm. Tato rostlina byla vyšlechtěna z jednoho jediného důvodu: diskrétní pěstování. Pěstitelé mohou doma snadno pěstovat více rostlin Royal Dwarf, aniž by vzbudili jediné podezření. Lze ji snadno pěstovat v upravených kuchyňských skříňkách, šatních skříních, truhlících a počítačových věžích. V těchto malých prostorech lze také použít malá LED světla, aby nevydávala příliš mnoho tepla. Royal Dwarf je v podstatě samonakvétací verze legendárního Skunku a byla vytvořena s použitím odrůdy Skunk spolu se specifickým kultivarem ruderalis. Nabízí stimulující, ale jemné opojení, které je poháněno množstvím THC 13 %. Lze ji proto kouřit po celý den a zároveň umožňuje uživateli zůstat na vrcholu a příliš se nesundat. Její malé, ale kompaktní květy nabízejí sladkou a citrusovou chuť.

Odrůda Royal Dwarf bude připravena ke sklizni pouhých 8-9 týdnů po vyklíčení. Rostliny pěstované v indooru poskytnou výnosy až 200 g/m² a nepřesáhnou výšku 70 cm. Rostliny pěstované venku na zahradních záhonech poskytnou sklizeň 30-80 g/rostlinu a dosáhnou výšky 50-90 cm.

Royal Dwarf

Royal Dwarf
23_genetic background_1 Skunk x Ruderalis
33_Yield indoors_1 150 - 200 gr/m2
31_plant height outdoor_1 40 - 70 cm
25_flowering time_1 6 - 7 Týdny
29_THC_1 THC: 13%
28_Type Blend_1 Sativa 10% Indica 60% Ruderalis 30%
34_yield outdoor_1 30 - 80 gr/plant
32_plant height outdoors_1 50 - 90 cm
27_harvest period_1 9-10 týdnů po vyrašení
22_Effect_1 Kreativní, Motivující

Koupit Royal Dwarf

EASY BUD

Nemusíte být génius, abyste přišli na to, jak tato odrůda dostala své jméno. Easy Bud je perfektní odrůdou pro začátečníky, a ještě lepší pro ty, kteří chtějí pěstovat nenápadně a upoutat co nejméně pozornosti. Tento kmen zůstává většinou nepovšimnut, ať už se pěstuje kdekoli, a dosahuje průměrné výšky 50 cm. Díky tomu ji lze pěstovat v nízkých půdních prostorách, prázdných skříních a skrytých koutech zahrady. Odrůda Easy Bud obsahuje především genetiku indika a poskytuje velmi jemné a příjemné účinky, který uživatele zchladí a povzbudí chuť k jídlu. Díky 12 % obsahu THC je Easy Bud ještě vhodnější pro začátečníky. Její květy jsou nabité chutí citrusů a bylinek, což z ní dělá skvělou odrůdu pro pečení.

Easy Bud byla vyšlechtěna z odrůd White Indica a ruderalis a je schopna produkovat značné výnosy odpovídající jejímu malému vzrůstu. Rostliny pěstované v indooru vám nabídnou výnosy až 325 g/m² a dosáhnou výšky mezi 50-60 cm. Rostliny pěstované venku poskytují výnosy 30-80 g/rostlinu a dorůstají do výšky 60-110 cm. Easy Bud bude připravena k vyzkoušení již po 8-9 týdnech od vyklíčení.

Easy Bud

Easy Bud
23_genetic background_1 White Indica x Ruderalis
33_Yield indoors_1 275 - 325 gr/m2
31_plant height outdoor_1 50 - 60 cm
25_flowering time_1 5 - 7 týdny
29_THC_1 THC: 12%
28_Type Blend_1 Sativa 15% Indica 55% Ruderalis 30%
34_yield outdoor_1 30 - 80 gr/plant
32_plant height outdoors_1 60 - 110 cm
27_harvest period_1 9-10 týdnů po vyrašení
22_Effect_1 Tělesná uvolněnost

Koupit Easy Bud

QUICK ONE

Quick One je další kompaktní odrůda konopí, kterou lze pěstovat v naprostém soukromí. Většina samonakvétacích odrůd má rychlou dobu kvetení, ale Quick One po rychlosti opravdu touží. Tento potomek odrůd Lowryder 1 a Old School Indica je schopen vyrazit do plně zralého exempláře již 8 týdnů po vyklíčení. Pokud chcete rychlý obrat květů s dominancí indiky, pak je to váš kmen. Třináctiprocentní obsah THC nabízí chladivé tělesné opojení, které je skvělé pro večerní relaxaci, aniž byste se zbláznili. Tyto příjemné účinky jdou ruku v ruce s chutí sladkosti a citrusů.

Nenechte se zmást velikostí Quick One; je více než schopná vypumpovat dostatek palic pro osobní potřebu na delší dobu. Indoorové rostliny poskytují 275-325 g/m² a dorůstají výšky 50-60 cm. Rostliny pěstované venku, které se snadno schovají za jiné druhy rostlin, nabízejí 100-150 g květů s ovocnou chutí na rostlinu.

Quick One

Quick One
23_genetic background_1 Lowryder 1 x Old School Indica
33_Yield indoors_1 275 - 325 gr/m2
31_plant height outdoor_1 50 - 60 cm
25_flowering time_1 5 - 6 Týdny
29_THC_1 THC: 13%
28_Type Blend_1 Sativa 10% Indica 60% Ruderalis 30%
34_yield outdoor_1 100 - 150 gr/plant
32_plant height outdoors_1 60 - 100 cm
27_harvest period_1 9-10 týdnů po vyrašení
22_Effect_1 Tělesná uvolněnost

Koupit Quick One

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzí