Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter Reviewed by: Mr José


Většina lidí začíná pěstovat konopí s idealistickou vizí. Představují si snadnou, lineární cestu od semínka ke sklizni bez mnoha překážek. Přestože jsou mnohem těžší věci než pěstování trávy, tento koníček s sebou přináší dlouhý seznam problémů, mezi něž patří i spálení živin v konopí (známé také jako spálení konopné natě).

Naštěstí každá výzva slouží jako učební zkušenost, která z vás nakonec udělá lepšího pěstitele. Níže se dozvíte vše, co potřebujete vědět o spálení živin, včetně toho, co ho způsobuje, jak ho rozpoznat a tipů pro prevenci.

Spálení konopí živinami

Spálení živinami u konopí by se dalo nazvat "nářkem nováčků" nebo "zpětnou reakcí na přílišné nadšení". Spálení živinami je druh stresu způsobený překrmováním rostlin nebo příliš silným mícháním živin. Začínající pěstitelé se často mylně domnívají, že více znamená lépe. To je velmi nepravdivé. Spálení může být často způsobeno prostou lidskou chybou. Naštěstí lze tento stav napravit dříve, než zničí vaši úrodu. Přesto může poškodit plodinu v kterékoli fázi jejího vývoje.

Na rozdíl od zvířat (včetně lidí) rostliny nepřibývají na váze, když je překrmujete. Koneckonců rostliny jsou úplně jiný řád organismů. Aby přežily a prospívaly, vyžadují vyváženou a nepřetržitou řadu chemických reakcí. Snaha o jejich vykrmení dodatečným krmením je rychlou cestou ke zklamání.

Existuje několik základních faktorů, které způsobují spalování živin v konopí, včetně:

Směs živin Míchání silnějších živin, než je doporučeno, v kterékoli fázi růstu.
Přílišné zalévání Rostliny potřebují období sucha, aby mohly správně fungovat a měly přístup ke kyslíku.
Přípravky na podporu kvetení Používání posilovačů kvetení příliš často nebo v příliš vysoké koncentraci.
Stimulátory růstu Příliš pravidelné používání růstových stimulátorů způsobuje zakrslost a popáleniny v důsledku nadměrného příjmu živin.
"Horké" pěstební médium Nadměrné množství živin v pěstebním médiu může způsobit, že je příliš bohaté (nebo "horké"). Pokud je množství příliš vysoké, rostliny konopí si s ním nedokážou poradit a dochází ke spalování živin. Obvyklým viníkem bývá čerstvý hnůj nebo půda uměle obohacená živinami.
Suchá půda Pokud necháte půdu příliš vyschnout, může dojít k hromadění živných solí. Náhlé zalití pěstebního substrátu může způsobit mobilizaci solí najednou, což vede k velkému příjmu živin a následnému spálení.
Málo světla Konopné rostliny potřebují světlo, aby mohly podporovat fyziologické procesy a vytvářet energii. Jeho nedostatečná úroveň může zvýšit pravděpodobnost spálení živin, a to i při nízkých koncentracích živin.
Proč přesně začínají příznaky spálení živin na špičkách listů? Rostliny se snaží rozdělit přebytečné živiny do všech svých tkání. Nemohou tyto molekuly přesunout o moc dále než ke špičkám, takže se nejdříve hromadí právě zde.
Quemadura de nutrientes en la marihuana
 • Zotaví se rostliny konopí z popálení živinami?

Dobrá zpráva: ano! Tedy většinou. Záleží na závažnosti situace. Rostliny konopí vystavené mírnému spálení živinami po krátkou dobu mají dobrou šanci se zotavit a poskytnout uspokojivý výnos. Pokud se však spálení živinami ponechá bez kontroly, má potenciál rostlinu zahubit a zcela eliminovat možnost výnosu.

Čtěte dále a zjistěte, jak tento problém vyřešit, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku.

Zotaví se rostliny konopí z popálení živinami?

Dusík je převládající sloučeninou, která se nachází v živinách konopí, zejména ve vegetační fázi. Toxicita dusíkem se rychle projeví závažnějšími příznaky.

Časnými příznaky nahromadění živin před spálením mohou být:

Velmi sytě zelené listy
Jasně zelené, téměř fluorescenční špičky, které svítí jako denní světlo
Špičky listů ohnuté pod úhlem 90 °
Stonky a větve jsou sytě červené, purpurové nebo fialové.
Špičky cukrových listů a kalichů zežloutnou a poté odumřou. Na rozdíl od přiměřeného odumírání listů během kvetení zůstanou listy přikrmených pupenů při žloutnutí nažloutlé a poté rychle a ostře odumřou.

Dalšími příznaky spálení živin jsou žluté, spálené špičky listů. Tento jev se projeví plošně, protože přehnojení postihuje celou rostlinu. Malé spálené špičky jsou běžné a není třeba se jich obávat. Když se však žloutnutí zintenzivňuje a postupuje, je čas jednat. Jakmile se listy začnou kroutit a hnědnout, je s nimi definitivně konec.

Spálení živin může být postupné, pokud je předávkování jen mírně silnější. Může se také projevit rychle a postupovat během několika dní. Nejhorším scénářem je chronické předávkování, které způsobuje žloutnutí a vadnutí celé plodiny přes noc se zkroucením listů a nedostatkem turgidity. V takovém případě, pokud se to děje během vegetativní fáze, začněte znovu. Zotavení může být nemožné nebo může trvat déle než úplný restart.

Spálením živin mohou být postiženy i květy. Během fáze kvetení mění konopí způsob využívání živin. Potřeba dusíku klesá téměř na nulu, zatímco poptávka po jiných sloučeninách, jako je vápník a hořčík, se zvyšuje. Předávkování jakýmikoliv přísadami způsobí stejný typ spalovacích vlastností.

Cómo identificar la quema de nutrientes en el cannabis

Jak napravit spalování živin

Jakmile byly potíže vaší rostliny identifikovány jako spálení živinami, pečlivě odstraňte veškerý poškozený materiál. Odlomte všechny poškozené listy. Trsy kalichů dohledejte až k jejich větvím a pro jistotu odstraňte celou floretu. Odumřelé květy a listy shnijí. Co nejdříve vypláchněte pěstební médium čistou vodou s vyváženým pH. Pokud pěstujete se zásobníkem, změřte jeho obsah pomocí pH/EC metru a upravte ho čerstvou vodou.

Pokud mícháte denně ručně, pak se sklidněte, méně je u konopí více. Mějte na paměti, že uspokojivých výsledků lze dosáhnout i s obyčejnou vodou po celou dobu života rostliny.

Než se vrátíte k pravidelnému režimu krmení, použijte specializované rostlinné tonikum, které rostlinu opět ozdraví. Postižena bude kořenová biosféra i zelené části rostliny. Ideální jsou tonika s dusičnanem stříbrným, huminovými a fulvokyselinami, vitamíny a minerály, která rostlinám navrátí zdraví.

Při návratu k pravidelnému krmení používejte pouze ¾ síly, aby nedošlo k opětovnému spálení. Rostliny rychle získají zpět svou vitalitu a budou pokračovat v silném růstu. Nezapomeňte upravit vegetační období tak, abyste zohlednili čas, který rostliny ztratily v době nemoci. Přidání času k vegetační fotoperiodě rostlinám neuškodí. Pokud k popálení došlo během kvetení nebo u samonakvétacích odrůd, pak budete muset nižší výnos prostě vzít na vědomí.

Vídeo aneu: 637400681
 • Hydro systémy

Nyní znáte příznaky, ale pravděpodobně vás zajímá, jak spálení živin odstranit. Naštěstí mají pěstitelé v hydro systémech často snazší řešení tohoto neštěstí. Na rozdíl od pěstitelů v půdě mají tu výhodu, že mohou během několika minut snadno vyměnit celé vodní médium. Pokud u své hydroponické plodiny zaznamenáte příznaky spálení živin, můžete nádrž jednoduše vyprázdnit a roztok nahradit přípravkem obsahujícím méně živin a ideální hladinu pH.

Zde se hodí zaznamenávat přesné množství živin, které v přípravcích používáte. Zkontrolujte, jaké množství jste použili, když se u vašich rostlin poprvé objevilo spálení živinami, a začněte podávat poloviční množství. Měli byste zaznamenat okamžitou pozitivní změnu u svých rostlin. Jakmile vytočíte hodnoty živin, příznaky popálení živinami se přestanou šířit téměř okamžitě. Postižené listy se neobnoví, ale zachráníte zbytek zdravých tkání na rostlině.

Cómo remediar la quema de nutrientes

Prevence spálení živinami

Prevence je vždy tou nejlepší politikou, a proto je rozumné vytvořit si správné návyky, které snižují pravděpodobnost chyb. Především dbejte na používání správných živin pro příslušnou fázi růstu. I v tomto případě je rozumné používat pouze ¾ doporučeného dávkování na obalu výrobku. Někdy se může stát, že doporučení výrobce to trochu "přepálí", což ponechává jen malý prostor pro chybu.

Níže se podívejte na některé z nejlepších technik, jak snížit riziko spálení živin.

 • Používejte krmné tabulky

Různé rostliny konopí reagují na stejné množství živin různými způsoby. Je třeba trochu experimentovat, abyste zjistili, jak některé kultivary reagují. Obecně platí, že doporučenou dávku v tabulkách živin považujte za maximální množství. Pokud jsou vaše rostliny náchylné ke spálení živinami, začněte s mnohem nižší dávkou. Použití 50 % na začátku vám pomůže vyhnout se spálení rostlin.

 • Používejte živiny specifické pro konopí

Ujistěte se, že používáte živiny určené pro konopí. Ty jsou přizpůsobeny konkrétnímu druhu a mnoho produktů je dokonce navrženo tak, aby podporovaly konkrétní období pěstebního cyklu.

 • Zvažte rozdílné potřeby během vegetace a kvetení

Rostliny konopí mají v průběhu vegetačního cyklu různé požadavky na výživu. Během vegetativní fáze dávají přednost vyšším hladinám dusíku, který jim pomáhá vytvářet svěží vějířovité listy, zatímco během kvetení preferují vyšší hladiny fosforu a draslíku. Pokud do nich během kvetení nasypete spoustu dusíku, můžete očekávat, že se objeví příznaky spálení živin.

 • Monitorujte PPM

Spálení živinami můžete předejít tím, že budete sledovat hodnoty PPM (parts per million) a EC (electrical conductivity) ručně míchaných živných roztoků a odtoku. Obě tyto hodnoty ukazují množství živin obsažených v živných přípravcích a pěstebním médiu.

Níže najdete stručný odkaz na to, jak by tyto hodnoty měly vypadat během hlavních fází růstu v různých pěstebních médiích. Příliš vysoké hodnoty odtoku poukazují na hromadění solí a zvýšené riziko spálení živin.

Půda Hydro
Sazenice 350-400ppm | EC (ms/cm) 0,7-0,8 400-500ppm | EC (ms/cm) 0,8-1
Vegetativní 500-750ppm
EC 1,0-1,5
600-850ppm
EC 1,2-1,7
Kvetení 750-900ppm
EC 1,5-1,8
850-1100ppm
EC 1,7-2,2

*Použitá stupnice PPM 500

Jak měřit PPM a EC

K měření ppm budete potřebovat měřič celkového obsahu rozpuštěných látek (TDS). Přístroj zkalibrujte, ujistěte se, že ukazuje nulu, a vložte jej do roztoku, který chcete testovat. Chcete-li měřit EC, musíte do své sady nástrojů přidat měřič vodivosti. Tato zařízení umožňují změřit slanost roztoku pouhým kliknutím, což vám pomůže vyhnout se nadměrnému množství soli.

Pomocí měřiče EC/pH můžete pokaždé zkontrolovat sílu živin, ať už při každodenním ručním míchání, nebo v hydroponických nádržích. Nezapomeňte propláchnout hydroponické systémy, pěstební média a půdy, abyste zabránili hromadění soli v kořenové zóně.

Pokud pěstujete konopí pomocí hydroponie, můžete snížit koncentraci podávaných živin. To vám pomůže přiblížit se k "sweet spot" a zároveň snížit riziko dalšího spálení živin. Nemusíte se držet doporučení výrobce; klidně roztok nařeďte nadměrně podle potřeb vašich rostlin.

Při odměřování živin používejte měřicí zařízení s nastavenou kapacitou. Pokud je ve směsi 10 ml na litr, použijte například kuchyňskou odměrku o objemu 10 ml. Co nejvíce eliminujte lidskou chybu. Pokud špatně přečtete odměrku na džbánu nebo hrnku, je velmi snadné konopí "předávkovat". Při pohledu dolů na odměřovací čáru bude dávka vždy příliš velká. Dbejte na to, abyste vždy měřili ve výšce očí.

 • Něco o organické půdě

Jednou z mnoha výhod pěstování v organické půdě je, že poskytuje nárazníkovou zónu organismů kolem kořenového systému. Rostliny pěstované v půdě jsou odolnější vůči přelévání a dalším stresovým faktorům. Dobře připravená organická půda skutečně nepotřebuje žádné živiny po celý pěstební cyklus, čímž zcela odpadá nebezpečí spálení.

Nepleťte si jiné problémy se spalováním živin

Několik podmínek způsobuje, že se u rostlin konopí objevují příznaky podobné příznakům spálení živinami. Pamatujte, že mezi hlavní příznaky spálení živinami patří:

Žluté nebo hnědé špičky listů Konce listů jsou křupavé a zkroucené
Nepravidelné skvrny a zbarvení Nepravidelné skvrny a zbarvení
Zbarvení se začíná šířit vzhůru po listech

Mezi příčiny spálení živinami patří:

Nadbytek živin ve špatně vyhnilém hnoji nebo příliš koncentrované syntetické aplikace
Suchá půda Nízká úroveň světla

Některé nedostatky živin a toxicity mohou mít podobu spálení živin, takže je třeba vědět, jak je rozlišit, abyste měli jistotu, že léčíte tu správnou.

 • Spálení živin vs. toxicita dusíku

Rostliny konopí jsou do značné míry závislé na dusíku. Tato základní makroživina slouží jako klíčová složka aminokyselin a enzymů. Překrmování konopí dusíkem však může způsobit velké problémy. Toxicita dusíkem má s toxicitou živin společné některé klíčové příznaky, včetně:

Hnědé a žluté špičky listů Kroucení a zkrabatění listů

Příznaky, které odlišují toxicitu dusíku od spálení živin, jsou však tyto:

Tmavé listy Lesklé nebo hladké listy
Zcela žluté listy
Quema de nutrientes vs. toxicidad por nitrógeno
 • Spálení živinami vs. nedostatek živin

Nedostatek dusíku se projeví, když rostlina konopí nemá dostatečný přístup k této klíčové živině. Příznaky tohoto problému naštěstí nevypadají jako spálení živin, ale projevují se jako:

Vadnutí listů Zcela žluté listy
Quema de nutrientes Vs deficiencia nutricional

 • Spálení živinami vs. přemokření (nebo přemokření)

I příliš mnoho (nebo příliš málo) vody může způsobit vážné škody na vaší úrodě konopí. Přemokřené a nedostatečně zalité rostliny mají některé příznaky společné se spálením živinami, včetně:

Kroutící se nebo drápovité listy Skvrny nebo zbarvení

Příznaky, díky kterým je lze snadno rozlišit, jsou však tyto:

Opadající rostlina Vadnutí listů
Zcela žluté listy Bronzové skvrny
K rozlišení těchto stavů vám mohou pomoci i další indicie. Například příliš zalité rostliny jsou vystaveny nasycenému pěstebnímu substrátu, zatímco nedostatečně zalité rostliny mají příliš suchý substrát. Rostliny s úpalem živin mohou mít mírně suchou půdu, ale mohou mít také dokonale vlhké pěstební médium, a přesto se u nich projeví příznaky.
Quema de nutrientes Vs riego excesivo (o insuficiente)
 • Spálení živinami vs. tepelný stres

K tepelnému stresu může dojít, když jsou vrcholky rostlin umístěny příliš blízko světel nebo jsou venku vystaveny vlnám horka. U rostlin vystavených tepelnému stresu se také projevuje kroucení a pazvukování listů. Tyto příznaky se však v počátečních fázích projevují pouze na listech nejblíže zdroji tepla, zatímco abnormální listy způsobené spálením živinami se mohou objevit kdekoli na rostlině.

Quemadura de nutrientes Vs estrés térmico

Nyní jste připraveni na prevenci a léčbu popálení živinami

Gratulujeme, právě jste obohatili svůj pěstitelský arzenál o další znalosti! Nyní víte, jak nejlépe předcházet spálení živinami a jak se s ním vypořádat, pokud se objeví jeho příznaky. Nezapomeňte, že rostliny konopí se při fotosyntéze a tvorbě energie spoléhají na zdravé listy - proto může spálení živin způsobit tolik škod.

Nezapomeňte také, že každá rostlina konopí je jedinečná. Každá odrůda a jednotlivé rostliny stejného kultivaru mohou na živiny reagovat jinak. Po krmení budete muset rostliny často sledovat. Pokud uvidíte, že se objevují příznaky, snižte množství, které používáte. Chcete-li se zaměřit na prevenci, vyzkoušejte své měřiče TDS a EC.

Spálení živin může být kumulativní problém nebo katastrofa ze dne na den v závislosti na množství předávkování. Včasné odhalení a náprava mohou zachránit vaši úrodu. Nevyšilujte, pokud se vaše rostliny spálí; no dobře, trochu vyšilujte. Pak postupujte podle těchto jednoduchých kroků, abyste rostlinám vrátili zdraví a vitalitu.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37750 recenzí