Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter


Začali jste pěstovat konopí s velkými nadějemi, ale nyní jedna z vašich rostlin vypadá o něco hůře. Možná se sami sebe ptáte: "Proč moje rostlina umírá?".

Co s tím tedy máte dělat? Nejdříve popořadě - nepropadejte panice! Narážení na překážky je nevyhnutelnou součástí pěstování konopí. Poté, co uklidníte svou mysl a smíříte se s danou situací, je čas vše napravit. Existuje celá řada důvodů, proč vaše konopná rostlina může vypadat poněkud nemocně, a každý problém má své řešení. Níže vás provedeme přesným postupem, jak oživit vaše konopí, přičemž se zaměříme na 8 zásadních kroků.

Přiveďte umírající rostlinu trávy zpět k životu

Abyste zjistili, co způsobilo, že vaše rostlina onemocněla, a mohli problém odstranit, doporučujeme vést si konopný deník. Pokud jde o propojení příznaků s jejich příčinami a řešením, tak vám zaznamenávání vašich pozorování může skutečně pomoci odhalit důvod vašeho problému. Pomocí tohoto praktického nástroje si v průběhu týdnů zaznamenávejte růst a chování rostliny a také všechny příznaky, na které narazíte, případné škůdce a nedostatky, na které máte podezření.

S těmito slovy přistoupíme k tomu, abychom vás provedli seznamem kroků k identifikaci a oživení nemocné konopné rostliny. Na konci našeho článku budete vybaveni vším, co potřebujete vědět k oživení nemocných rostlin.

Krok 1: Analýza příznaků

Nemocné nebo stresované rostliny konopí vykazují celou řadu příznaků.

Příznačná je již rychlost, s jakou se příznaky objevují. Objevují se ze dne na den, nebo se jedná o něco, co nastane až časem?

Níže uvádíme některé z hlavních příznaků, které nemocné rostliny konopí vykazují, a také rychlé a jednoduché způsoby, jak je odstranit.

 • Žluté listy

Žluté listy mohou vzniknout z různých důvodů, například kvůli problémům se zaléváním, živinami a osvětlením.

Přelévání

Začínající pěstitelé mají tendenci se o své rostliny starat až příliš. Ve snaze uspokojit každou jejich potřebu zalévají příliš často a pokaždé přesytí médium. To může vést k dušení kořenů a jejich náchylnosti k patogenům, jako je například kořenová hniloba.

Hojas amarillas

Nedostatek vody

Opakem výše uvedeného je podmáčení, které vzniká především v důsledku zanedbání péče. Rostliny jsou obvykle příliš suché, když pěstitelé odjedou na dovolenou nebo když udeří vlna veder. V extrémně horkých podmínkách může mít vynechání jednoho nebo dvou dnů zálivky vážný dopad na vitalitu rostliny.

Hojas amarillas

Nedostatek dusíku

Tato základní makroživina slouží jako klíčová složka aminokyselin (stavebních kamenů bílkovin) a důležitá součást molekuly chlorofylu - pigmentu, který umožňuje fotosyntézu. Nedostatek této klíčové molekuly v důsledku nedostatečného hnojení vede k nedostatku dusíku a následnému žloutnutí listů. Toto nevzhledné zbarvení začíná ve spodních patrech a postupuje vzhůru po rostlině.

Naštěstí existuje spousta zdrojů dusíku, ze kterých si můžete vybrat. Začněte aplikací tekutého postřiku na listy z mořských řas podle návodu k použití. Dále aplikujte tablety Easy Grow Booster pro vyvážený zdroj živin během celé vegetační fáze.

Hojas amarillas
 • Protahování stonků

Natahování může způsobit strukturální oslabení rostlin konopí a hrozí jejich převrácení. Některé odrůdy se sice přirozeně natahují více než jiné, ale tento příznak většinou pramení z faktorů prostředí. Pokud se vaše sazenice stávají "nohatými" nebo se vaše vegetační rostliny začínají nadměrně natahovat, je pravděpodobné, že jednoduše potřebujete změnit umístění světel.

Nedostatek světla způsobuje, že se rostliny v zoufalství natahují k dostupnému zdroji světla.

Přílišné teplo může také způsobit, že sazenice začnou být příliš dlouhé. Umístěte do pěstební místnosti termohygrometr - užitečný pěstební nástroj, který měří teplotu i vlhkost. Měli byste se zaměřit na denní teplotu 19-20 °C a noční teplotu 13 °C. K regulaci používejte ventilátory nebo v extrémnějších podmínkách klimatizační jednotky.

Mějte na paměti, že většina rostlin konopí prochází v prvních týdnech květu "obdobím kvetení", kdy výrazně nabývají na velikosti. To samo o sobě není špatné, ale rostliny, které jsou již během pozdní vegetace nohaté, mohou být po vstupu do květu vystaveny většímu riziku vyvrácení. V případě potřeby si proto připravte podpůrné konstrukce.

Vídeo aneu: 265566531
 • Zakrnělý růst

Zakrnělý růst může způsobit, že rostliny budou vypadat nemocné a ovlivní také výnosy. Zastavení růstu může způsobit několik proměnných. Zde je rychlé řešení pro každou z nich:

Nedostatek živin U rostlin můžete pozorovat i další příznaky nedostatku živin. Aplikujte pravidelné dávky přípravku Easy Boost a přidejte mykorhizní houby jako kořenovou zálivku.
Nedostatek vápníku Zejména nedostatek této živiny může způsobit zpomalení růstu. Můžete si také všimnout odbarvených mladých výhonků a zkrouceného nového růstu. Aplikujte doplněk Cal-Mag podle návodu produktu.
Nedostatek světla Ve vegetační fázi se snažte o světelný cyklus 18 hodin světla a 6 hodin tmy. Ujistěte se, že máte správně nastavené osvětlení pro pěstování v indooru..
Stres při přesazování Minimalizujte počet přesazení během vegetačního cyklu. V ideálním případě přesazujte zdravé sazenice přímo do konečných prostorných nádob.
Crecimiento atrofiado
 • Nedostatečně vyvinuté květy

Tyto malé, vzdušné, nedostatečně vyvinuté květy, známé také jako "popcorn buds", nejsou zrovna působivé. Pomocí níže uvedených tipů se můžete vyhnout popcornovým poupatům a zvrátit pravděpodobnost jejich vzniku:

Cogollos subdesarrollados
 • Bílé moučnaté skvrny

Bílé moučnaté skvrny na vějířovitých a cukernatých listech ukazují na přítomnost moučnaté plísně, houbového onemocnění, které může rostliny poškodit v pozdějších stadiích napadení. Mezi příznaky tohoto patogenu patří zpomalený růst, deformované listy a infekce nově vytvořených pletiv. Chcete-li se této plísně zbavit dříve, než se situace vymkne kontrole, můžete zvážit následující možnosti:

 • Pravidelně otírejte listy vlhkou papírovou utěrkou.
 • Použijte listový postřik neemovým olejem
 • Vmíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody do 4,5 litru vody a roztok použijte jako listový postřik.
Manchas blancas polvorosas

Krok 2: Bílé práškovité skvrny

Ačkoli oba tyto stavy mohou způsobit, že vaše rostliny vypadají jako na pokraji smrti, existuje několik věcí, které můžete udělat pro jejich oživení.

 • Sledujte svůj deník

V první řadě vám může pomoci používání deníku pro pěstování konopí, který vám pomůže sledovat plán zalévání. Tím, že si budete zapisovat, kdy jste naposledy zalévali a kolik jste podávali vody, získáte dobrou představu o tom, kolik vody snesou. Pokud se u vašich rostlin objeví příznaky přemokření nebo přesušení, musíte upravit, jak moc nebo jak často je zaléváte.

 • Jak oživit přemokřenou rostlinu

Mezi hlavní příznaky přemokření patří:

Opadávání listů Zpomalený růst
Žluté listy

Začněte tím, že jakýmkoli způsobem zlepšíte odvodnění. Odstraňte z nádoby talíře naplněné hromadící se vodou. Umístěte je na vrstvu štěrku nebo hliněných oblázků, které pomohou přebytečné vodě odtékat ze dna nádoby.

Dále přestaňte rostliny tak často zalévat! Podívejte se do svého deníku, kde jste udělali chybu. Do deníku si poznamenejte, jak dlouho obvykle trvá, než ve vašem prostředí dosáhne tohoto stavu.

Můžete také zvážit, zda jsou vaše rostliny v květináčích zcela suché a zda jsou zcela nasycené, a na základě této informace pak posoudit, jak moc jsou vaše květináče v daném okamžiku nasycené. Tyto údaje si poznamenejte do deníku a podle nich určete, kdy je čas na další zalévání.

Cómo revivir una planta regada en exceso

Jak oživit nedostatečně zalitou rostlinu

Nezalité rostliny vypadají dost nemocně, ale pokud je včas zachytíte, můžete je snadno oživit. Všímejte si těchto klíčových příznaků:


Extrémně suchá půda
Vadnoucí listy
Křehké, suché listy
Náprava je opět poměrně zřejmá: vaše rostliny potřebují více vody! Podívejte se do deníku a napište si v průběhu týdne několik dalších zálivek. Začněte tím, že celý pěstební substrát zalijete tak, aby ze dna odteklo asi 15 % vody. A pak postupujte podle "prstového testu", abyste vybrali správné načasování. Pokud si na zalévání nemůžete najít čas, zvažte možnost automatizované závlahy, abyste je udrželi trvale zavlažované.

Pokud vaše rostliny i nadále trpí podmáčením, je třeba přehodnotit velikost květináčů. Dospělé rostliny v nedostatečně velkých květináčích rychle vysají všechnu vodu. Pokud k tomu stále dochází, přesaďte je do větší nádoby.

Cómo revivir una planta poco regada

Krok 3: Analýza výživy

Rostliny konopí potřebují k přežití a prosperitě určité množství makroživin a mikroživin. Přílišné vychýlení misky vah oběma směry však může vést k nedostatku nebo toxicitě. Pokud máte podezření na příznaky některého z těchto stavů, budete muset vyhodnotit svůj plán krmení.

 • Zkontrolujte svůj deník

Pokud jste doposud používali deník, můžete jednoduše otevřít jeho stránky a podívat se zpět na předchozí časy a množství krmení. Zaznamenali jste nějaké změny ve svém rozvrhu krmení? Vynechali jste nějaké sezení?

 • Překontrolujte poměr NPK

Pokud váš plán vypadá normálně, měli byste zkontrolovat používaný produkt, abyste se ujistili, že odpovídá požadavkům vaší rostliny. Konopí potřebuje ke svému zdraví celou řadu živin, ale jeho lví podíl na výživě závisí na makroživinách - dusíku, fosforu a draslíku (NPK).

Rostliny konopí vyžadují v různých fázích růstového cyklu různou rovnováhu makroživin. Potřebují větší množství dusíku pro růst listů ve vegetační fázi a větší množství fosforu a draslíku pro zakládání a vývoj květů.

Příznaky nedostatku se však mohou objevit, i když rostlinám dodáváte všechny správné živiny. Ke stavu zvanému blokáda živin dochází, když je pH půdy příliš kyselé nebo zásadité a kořeny nejsou schopny přijímat důležité živiny.

Příznaky zablokování živin vypadají podobně jako při běžném nedostatku. Rostliny získávají žlutý a hnědý vzhled a jejich listy se mohou kroutit. Určení příčiny problému vyžaduje pH tester. Pomocí tohoto přístroje otestujte vzorek půdy a použijte přípravek na úpravu pH, abyste dosáhli hodnoty mezi 6,0-6,5.

 • Jak odstranit nadměrné hnojení

Přílišné hnojení rostlin může mít za následek spálení živin. Vzhledem k tomu, že dusík je hlavní živinou ve většině produktů, má spálení živin často podobu toxicity dusíku. Mezi hlavní příznaky tohoto stavu patří:

Extrémně tmavě zelené listy Ohnuté špičky listů
Sytě červené nebo fialové stonky a větve Odumírání špiček kalichů

První, co je třeba udělat, je okamžitě omezit krmení. Pěstební médium propláchněte vodou s vyváženým pH, abyste odstranili část přebytečných solí. Následně použijte enzymatický čistič. Nadále doporučujeme používat měřič TDS k měření částic na milion (PPM) odtoku vašeho roztoku, abyste se ujistili, že nepřetěžujete krmení.

Cómo remediar el exceso de fertilización

Krok 4: Analýza pěstebního média

Pokud vaše rostliny vypadají nemocně, měli byste se dobře podívat na jejich pěstební médium. Příznaky nedostatku živin a přemokření mohou být skutečně důsledkem špatné půdy.

Některé půdy a komposty jsou určeny pro konkrétní druhy rostlin. Ujistěte se, že jste si omylem nevzali pytel tohoto kyselého pěstebního materiálu!

Některé komposty a substráty jsou prostě špatné. Ty, které jsou příliš kompaktní, ztěžují pronikání kořenů dolů a jejich rozšiřování. Snižují také odvodnění a provzdušnění a zvyšují pravděpodobnost výskytu houbových infekcí. Pokud se vám zdá váš kompost příliš kompaktní, zvažte přesazení do lepší půdní směsi.

Pokud přesazujete do květináče fotoperiodický kmen ve snaze oživit jej, vytvořte si vlastní superzeminu, která jej přivede zpět k životu. Pokud pracujete se samonakvétací odrůdou, budete muset zvolit jiný přístup. Tyto kmeny dávají přednost menšímu množství hnojiva. Použijte náš recept na samonakvétací zeminu pro květináče, který obsahuje dokonalou směs rašelinového mechu, kompostu, perlitu a vermikulitu.

Pokud máte na zahradě místo, kompostování slouží jako vynikající způsob, jak znovu využít zahradní odpad a kuchyňské zbytky. Během několika měsíců proměňte tyto materiály v půdu bohatou na živiny a zvyšte tak úrodnost svého pěstebního prostoru. Pokud nemáte zahradu, můžete si pod dřezem zřídit malou žížalí komoru, kde zbytky jídla, čajové sáčky a vaječné skořápky přeměníte na vermikulit a použijete je jako výživnou zálivku pro rostliny, které se potýkají s nedostatkem živin.

 • Pozor na aminopyralid

Vybrali jste nejlepší kompost, který jste mohli najít. Má ideální poměr NPK pro vegetační fázi, spoustu organické hmoty pro výživu užitečných mikrobů a perlit pro lepší strukturu. Vaše rostlina však stále vypadá nemocně. Pokud jste zkontrolovali pH a jste si jisti, že zaléváte a krmíte správně, můžete mít co do činění se skrytým nepřítelem.

Aminopyralid, známý spíše pod zkratkou AP, způsobuje každoročně trápení tisícům zahrádkářů. Tento herbicid se dostává do trávicího traktu krav a koní a často kontaminuje zásoby kompostu. Pokud vaše rostliny vypadají žlutě, zakrněle a mladé listy se zdají být deformované, jde s největší pravděpodobností o AP.

Snažte se této situaci co nejvíce předejít a kontaktujte svého dodavatele kompostu. Zeptejte se ho, odkud odebírá hnůj a zda provádí testy na přítomnost AP. Nebo ještě lépe, začněte si budovat vlastní kompost, abyste nemuseli riskovat. Naštěstí mikrobi rozloží AP přibližně po jednom roce. Navíc tento herbicid nepůsobí na zástupce čeledi travovitých. Klidně si zasaďte kukuřici a v příští sezóně ji normálně používejte.

Cuidado con el aminopyralid

Krok 5: Analýza prostředí

Zdravotní stav rostlin určuje několik faktorů prostředí. Rostlinám konopí se daří v určitém teplotním a vlhkostním okně. Když tyto faktory kolísají, rostliny mohou začít vypadat nemocně a neproduktivně. Ve svém pěstebním prostoru můžete použít digitální termohygrometr, který měří teplotu a vlhkost současně.

 • Vlhkost

Relativní vlhkost (RH) označuje množství vody přítomné ve vzduchu při určité teplotě. Houbovým chorobám se daří, když je vlhkost příliš vysoká, a zvláště rády mají vlhké a lepkavé prostředí konopných květů. Chcete-li se vyhnout těmto chorobám a příznakům, které je provázejí, snažte se dosáhnout následujících hodnot relativní vlhkosti vzduchu:

Sazenice a klony: 65-70%
Stádium vegetativního růstu: 40–70%
Fáze kvetení: 40–50%

Vlhkost vzduchu v interiéru můžete regulovat pomocí ventilátorů, větrání a zvlhčovačů/vlhčovačů vzduchu. Zatímco venku počasí ovlivnit nemůžete, ve sklenících a polytunelích můžete regulovat vlhkost pomocí stejných technik jako v interiéru.

 • Teplota

Rostlinám konopí se také nejlépe daří při pěstování v určitém teplotním rozmezí. Příliš horké nebo příliš chladné podmínky mohou způsobit jejich stres a zakrnění. Zaměřte se na následující denní teploty:

Sazenice a klony: 20–25 °C
Vegetativní stádium: 22–28 °C
Fáze kvetení: 20–26 °C
 • Zotaví se rostliny z tepelného stresu?

Rostliny konopí jsou při dlouhodobém vystavení vysokým teplotám značně stresované. Mezi příznaky tepelného stresu patří zpomalený růst, suchý a uschlý vzhled a/nebo zkroucené listy. Stresované rostliny můžete zachránit a regulovat teplotu v pěstebním prostoru pomocí následujících metod:

 • Umístěte do pěstebního prostoru oscilační ventilátory.
 • Nainstalujte klimatizační jednotku
 • Nainstalujte odsávací vzduchový systém
 • Přemístěte rostliny ven na čerstvější místo s lepším prouděním vzduchu.

Pokud chcete odstranit práci navíc, můžete ventilátory nebo klimatizaci připojit k teplotnímu čidlu a zautomatizovat tak regulaci teploty.

¿Pueden recuperarse las plantas del estrés térmico?

Krok 6: Analýza nastavení

K záchraně nemocně vypadající rostliny možná budete muset také upravit několik věcí ve svém nastavení. Níže se podívejte na dvě nejčastější úskalí zařízení.

 • Světla

Rostliny konopí potřebují k tvorbě energie světlo, a pokud jsou zbaveny dostatečného osvětlení, jejich výkon je značně nízký. Natažené a vřetenovité rostliny pravděpodobně nedostávají dostatek světla. Kromě dodržení dostatečné vzdálenosti od zdroje (30-70 cm pro 200-400 W LED a 50-80 cm pro 450-600 W LED) je třeba zvážit, kolik rostlin můžete s vaší sestavou reálně pěstovat.

120W ≈ 0.5m² ≈ 1 rostilina
200W ≈ 0.8m² ≈ 2 rostiny
280W ≈ 1m² ≈ 4 rostiny
350W ≈ 1.5m² ≈ 6–8 rostiny

Obnova vegetace

Příliš mnoho světla může někdy způsobit problémy. Fotoperiodické rostliny vyžadují 12hodinový cyklus tmy, aby si myslely, že se mění roční období. Pokud jsou vystaveny úniku světla, mohou se kvetoucí rostliny přepnout zpět do vegetačního režimu - pohled, který u mnoha pěstitelů vyvolává zděšení. Vzhledem k tomu, že náhodné oživení může mít negativní dopad na výnosy a stresovat rostliny, je třeba mu předcházet záplatováním stanu a zakrytím všech míst úniku světla.

 • Velikost květináče

Velikost květináče může omezovat potenciál konopí. Menší květináče znamenají menší rostliny. Menší květináč také výrazně zvyšuje pravděpodobnost podmáčení, protože v něm není dostatek média, které by udrželo dostatečnou vlhkost. Pokud vaše rostlina vypadá nešťastně, můžete ji pomoci oživit tím, že ji jednoduše přesadíte do většího květináče.

Tamaño de la maceta

Krok 7: Zkontrolujte, zda rostliny neobsahují škůdce

Škůdci jsou samozřejmě jedním z hlavních důvodů, proč rostliny konopí začnou vypadat nemocně. Příznaky napadení škůdci mohou být velmi různé, od děr v listech až po žloutnutí a vadnutí.

 • Mšice

Mšice jsou běžnými škůdci konopí, kteří sají šťávu z listů a rychle se množí.

Pulgón
Příznaky
 • Velké množství kuliček na spodní straně listů
 • Únik mízy
 • Žluté a zakrnělé rostliny
Řešení
 • Zavedení berušek do pěstebního prostoru
 • Aplikujte neemový olej
 • Použijte insekticidní mýdla
 • Listoví minéři

Listoví minéři jsou drobné potvůrky, které se tunelují uvnitř listů konopí a vyžírají vnitřní tkáň.

Minadores de hojas
Symptomy
 • Bílé klikaté stopy na povrchu listů.
Řešení
 • Odstranění napadených listů
 • Aplikujte neemový olej
 • Použijte venkovní síť
 • Nasazení parazitických vosiček jako biologické ochrany
 • Houbové svilušky

Svilušky jsou krátkověké mouchy, které se zaměřují na kořeny rostlin konopí.

Moscas del mantillo
Symptomy
 • Žloutnutí a vadnutí listů
 • Zakrnělý růst
 • Příznaky nedostatku živin navzdory správnému krmení
Řešení
 • Zalévejte méně často
 • Založte žluté lepové pasti
 • Použijte neemový olej
 • Posypte půdu diatomitickou zeminou.
 • Nasaďte bakterie Bacillus thuringiensis
 • Roztoči

Roztoči se zdržují na spodní straně listů, kde propichují rostlinná pletiva, aby se mohli živit.

Ácaros araña
Příznaky
 • Viditelná vajíčka pod listy
 • Žluté listy
 • Nevyvinuté Květy
Řešení
 • Rostliny se zavlažují hadicí
 • Postižená místa prořežte
 • Postřik insekticidním mýdlem
 • Podávejte zředěné éterické oleje, jako je rozmarýn, eukalyptus a máta peprná.

Krok 8: Dodejte rostlinám klíčové živiny a doplňky

Pokud vaše konopí nevypadá nemocně z přehnojení, může aplikace řady doplňků pomoci nastartovat vývoj po období zpomaleného růstu.

Organické
látky
Myslete na kompost, hnůj, žížalí výkaly a mulčovací kůru. Přidejte je do půdy jako pomalu se uvolňující krmivo pro společenství užitečných mikrobů.
Melasa Třtinová melasa je vynikajícím zdrojem živin pro mikroskopické organismy v půdě. Když jim budete vycházet vstříc, vytvoříte stabilní populaci, která bude na oplátku prospěšná pro vaše rostliny.
Enzymy Tyto mikroskopické bílkoviny pomáhají katalyzovat reakce. Aplikace enzymů do půdy pomáhá urychlit růst, zvýšit výnosy a podpořit zdravější kořenový systém.
Mykorhizní houby Tyto druhy symbiotických hub se napojují na kořeny rostlin a pomáhají jim v přístupu k živinám v půdě. Pomáhají předcházet onemocnění rostlin a mohou pomoci nehnojeným rostlinám vrátit se zpět do života.
Rhizobakterie Tyto druhy bakterií žijící v kořenech pomáhají snižovat pravděpodobnost onemocnění kořenů a jsou známy tím, že pomáhají zvyšovat výnosy konopí

Rostliny konopí vypadají nemocně? Neztrácejte naději!

Myslíte si, že vaše konopí umírá? Trápením se to jen zhoršíte! Nyní jste vybaveni spoustou znalostí a jste více než připraveni přijmout výzvu.

Využijte množství výše uvedených informací, které vám pomohou oživit vaše nemocné rostliny. Budete přitom přesně vědět, jak podobné situaci v budoucnu předejít, a pokud se znovu vyskytne, snadno ji zvládnete. Pěstitelé konopí si své rostliny velmi chrání; chápeme pocity zklamání, které možná zažíváte. Ve skutečnosti však pár zažloutlých listů a trocha kroucení vaši úrodu příliš nezhatí!

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37827 recenzí