Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Steven Voser

Odstraňte natahování stonků u sazenic konopí a zabraňte jeho opakování.


Stejně jako malí lidé jsou i sazenice konopí velmi křehké a potřebují dostatek láskyplné péče, aby se jim dařilo. Bohužel mnoho pěstitelů naráží v počátečních fázích života konopí na stejný problém - jejich sazenicím rostou dlouhé, tenké a slabé stonky. To může vést k řadě problémů, které ohrožují vaši úrodu a přinášejí neuspokojivé výsledky.

Níže se dozvíte, jak předcházet a napravovat vytahování stonků u konopných semenáčků.

Porozumění fázi semenáčků

Semínka jsou jako malé genetické bomby v časových kapslích. To znamená, že mají jen jeden úkol a jen jednu šanci ho splnit. Jsou předem naprogramována k přežití. Semeno v sobě obsahuje naprosto vše, co budoucí rostlina potřebuje k tomu, aby mohla začít růst. Jakmile se aktivuje vlhkostí a tmou, spustí klíčení, a jakmile se proces rozběhne, není cesty zpět.

Semínko nepotřebuje prvních pár dní svého života žádnou potravu. Ze své genetické výbavy již má v batohu všechny základní živiny potřebné k tomu, aby mohlo přijmout zázrak života. Sazenice mají malou zásobu, která jim pomůže se v prostředí, kde rostou, etablovat.

V optimálních podmínkách obal semínka neboli slupka praskne a vykoukne z ní kůlový kořínek, který se okamžitě zahrabe dál a hledá záchranné lano vody. Brzy uvidíte, jak se zpod půdy zvedá klíček, rozprostírá první mladé listy (děložní lístek) a pak si začnete všímat první sady pravých listů. Listy mají stejně důležitou úlohu jako kořen, ale hledají další zdroj potravy - světlo. Doslova řečeno, rostlina využívá světlo k trávení toho, co si přinese z půdy.

How to Prevent and Fix Stretching in Cannabis Seedlings

Ideální světelné podmínky pro sazenice konopí

Pro pěstování zdravých sazenic je důležité poskytnout jim správné množství a typ světla, jakmile se vymaní ze své skořápky. Sazenice konopí mají rády přibližně 16 hodin světla denně o intenzitě 375 lumenů a 4000 luxů.

Pro splnění těchto požadavků doporučujeme použít jednu 12 W CFL žárovku na 1-2 sazenice. Udržujte žárovku ve vzdálenosti 5-7,5 cm (2-3 palce) od vrcholu sazenic a pečlivě sledujte jejich růst a dbejte na to, aby se rostliny nedostaly do kontaktu se žárovkami.

Pěstování sazenic pod světlem s vysokým podílem červeného světla může způsobit jejich roztažení. Modré světlo naopak pomáhá udržovat minimální rozestupy a podporuje růst rostlin, které jsou od počátku pěkně zavalité.

Co způsobuje abnormální protahování?

Abnormální protažení ve fázi semenáčků je známkou stresu. Zdaleka nejčastější situací, která způsobuje natahování a převracení sazenic, je nedostatek světla.

Stejným způsobem, jakým se kořeny hrabou za vodou a živinami, se horní část rostliny silně natahuje, pokud nemá dostatek světla. Jde o mechanismus přežití, při kterém rostlina spotřebuje veškerou uloženou energii, aby se vyšvihla nad konkurenční flóru. V případě pěstování v interiéru se o žádnou konkurenci nejedná, ale sazenička to tak bude vnímat. Například ponechání květináče pod okenním parapetem ve stínu pravděpodobně vyvolá toto chování. Při umělém osvětlení může být situace ještě dramatičtější.

To se může zdát novým pěstitelům v interiéru trochu matoucí, protože si mohou myslet, že svým rostlinám poskytují více než dostatek světla. Zvažte však následující: Umístění 200 W halogenidové žárovky (MH) relativně daleko od květináče bude méně účinné než 20 W CFL žárovka umístěná několik centimetrů od povrchu listů. I když jsou CFL žárovky mnohem slabší než MH, intenzita světla výrazně klesá, čím dále jsou rostliny od zdroje.

Sazenice mají navíc velmi malé a málo listů. Celková plocha, která je k dispozici pro absorpci světla, je velmi malá. Takže v podstatě 200 W žárovka vyzařuje na velmi velkou plochu, ale sazenice z ní může využít jen nepatrný zlomek. Naproti tomu zářivka umístěná přímo nad rostlinou bude moci většinu ze svých 20 W vydat přímo.

How to Prevent and Fix Stretching in Cannabis Seedlings

Další možné příčiny natahujících se sazenic konopí

Kromě nedostatku světla existuje několik dalších faktorů, které mohou způsobit natažení vašich sazenic konopí. Jednou z běžných příčin nohatých sazenic je špatný obsah živin v půdě.

Přesněji řečeno, sazenice konopí těží z dusíku odvozeného od dusičnanů. Na rozdíl od amoniakálního dusíku je dusičnanový dusík pro rostliny mnohem snazší absorbovat a podporuje kratší, křovinatější vegetativní růst. Pokud se vaše sazenice natahují i přes ideální světelné podmínky, důrazně doporučujeme zkontrolovat obsah amoniakálního dusíku ve vaší půdě a hnojivu.

Další příčinou nohatých sazenic je horko.

Zatímco sazenice konopí mají rády teplé a vlhké podmínky, příliš mnoho tepla může způsobit, že listy rostliny rostou pomaleji než její stonek, což má za následek vysoký a natahovací růst. Pro podporu zdravého růstu sazenic doporučujeme udržovat teploty ve vaší pěstírně na 19–20 °C přes den a zhruba 13 °C v noci.

A konečně, sazenice konopí se mohou také natáhnout, pokud dostávají příliš mnoho nebo málo světla za den.

Zatímco někteří pěstitelé se rozhodnou udržovat své sazenice pod 24 hodinami světla denně, doporučujeme držet se 16 hodin. Sazenice jsou křehké a příliš mnoho světla může způsobit stres a protahování. Pamatujte, že tyto tmavé hodiny jsou stejně důležité pro vaše mladé rostliny, aby si vytvořily zdravé kořeny a dýchaly.

Jak zabránit sazeničkám konopí, aby se natáhly a nespadly

S natahovacími sazenicemi konopí může být obtížné manipulovat a nebo je přesadit. Jejich stonky mohou být velmi křehké, a jakmile začnou vegetovat, jejich listy mohou být mimo střed kvůli podivnému roztažení, kterým prošly jako sazenice.

Pro dosažení nejlepších výsledků doporučujeme znovu zasadit sazenice hlouběji do půdy, upravit osvětlení a zkontrolovat hladiny dusíku v půdě a/nebo hnojivu (jak je uvedeno výše). Jakmile jste si jisti, že jste vytvořili správné prostředí pro své sazenice, vraťte je zpět pod světla a sledujte jejich růst. Zakopaný přerostlý stonek by měl časem vyrašit kořeny.

Pokud je to možné, možná budete chtít zvážit pěstování sazenic venku na přímém slunci. Matku přírodu prostě nic nenahradí a semenáčkům na přímém slunci vyrostou zdravé, pevné stonky s krátkými internodii. Jakmile vaše rostliny vyvinou 2–3 páry pravých listů, můžete je bez obav přemístit dovnitř a dbát na to, aby jejich světla byla ve správné výšce, aby se zabránilo dalšímu vytahování.

Pokud musíte své sazenice pěstovat uvnitř, použijte výše popsané nastavení, abyste zajistili dostatek přímého světla se správnou intenzitou.

Brzy byste si měli všimnout, že vaše sazenice rostou zdravěji. Krátká internodia a kompaktní zelené listy jsou známkou toho, že vaše sazenice rostou perfektně.

Poznámka: Někteří pěstitelé se snaží své natahovací sazenice přivázat ke kůlu či tyčce. Tuto metodu nedoporučujeme, protože nedělá nic v boji proti slabému, přerostlému stonku nebo obtížím, které bude při růstu představovat.

How to Prevent and Fix Stretching in Cannabis Seedlings

Řeďte úrodu sazenic konopí, abyste zabránili natahování

Ředění je běžná zemědělská technika, na kterou pěstitelé konopí často zapomínají. Jak název napovídá, probírka je o snížení konkurence mezi vašimi rostlinami „prořídnutím“ populace.

Rostliny konopí rostou velmi rychle a přirozeně spolu soutěží o prostor, světlo a živiny. Takže i když vás možná učili myslet si, že více rostlin se přirozeně promítne do větší a lepší sklizně – nemusí to tak být. Ve skutečnosti se mnoho zkušených pěstitelů rozhodlo vybít své nejslabší sazenice a pěstovat pouze ty rostliny, které vykazují nejzdravější růst. Tímto způsobem zaměřují své úsilí na rostliny, které s největší pravděpodobností produkují nejlepší květy.

Ředění také pomáhá pěstitelům udržovat rovnoměrnou korunu napříč pěstírnou, což umožňuje lépe využít omezené množství světla a prostoru. A konečně, ředění vám může pomoci vyhnout se škůdcům a jiným nákazám, protože je méně pravděpodobné, že skončíte s přeplněným pěstebním prostorem.

Chcete-li své rostliny přeředit, jednoduše sledujte své sazenice během prvních 1–2 týdnů jejich života a ponechejte si pouze ty, které vykazují nejzdravější a nejrychlejší růst.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzí