Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Steven Voser Reviewed by: Gloria Payá

I když se jedná o velice obtížné téma, pochopení toho, jakým způsobem je pH klíčové pro pěstování zdravých konopných rostlin, je velice důležité. V tomto článku si povíme vše o tom, jak pH může ovlivnit pěstování konopí.


Co je to pH půdy?

Hodnota pH nám umožňuje měřit, jak moc je něco kyselé či zásadité. Stupnice pH má hodnoty od 1 do 14, kdy hodnota 7 je neutrální (pH čisté vody). Pokud je pH nižší než 7, tak je daná látka považována za kyselou (například ocet či citrónová šťáva). Pokud je hodnota pH vyšší než 7, tak je daná látka zásaditá (například mýdlo, bělidlo či amoniak).

Pokud se pustíme do vědeckých termínů, tak hodnota pH má co dělat s koncentrací vodíkových iontů například ve vodě, kterou zaléváte své rostliny. Stupnice pH je logaritmická, což znamená, že voda o hodnotě pH 6 je 10x kyselejší než voda s pH 7.

Níže naleznete základní tabulku různých látek a jejich hodnoty pH:

1.0 - Kyselina v baterii
2.0 - Citronová šťáva a ocet
3.0 - Pomerančová šťáva a soda
4,0 - Rajčatová šťáva
5.0 - Černá káva a banány 
6.0 - Moč a mléko 
7.0 - Čistá voda, nikoli voda z vodovodu nebo balená voda
8.0 - Mořská voda a vejce 
9.0 - Jedlá soda
10.0 - Hydroxid hořečnatý a voda z Velkého solného jezera v Utahu

Proč je pH důležité při pěstování konopí?

Nyní víme, co to pH je. Jak přesně ale může pH hodnota substrátu ovlivnit růst a zdraví vašich rostlin?

Jak již jistě víte, všechny rostliny vyžadují živiny pro zdravý růst. Potřebují makronutrienty, jako je dusík, fosfor a draslík a také mikronutrienty a minerály, jako je vápník, hořčík, železo, měď apod. Pokud rostliny nemají přístup k těmto živinám, tak to vede k nedostatku a k závažným problémům s jejich zdravím.

Problém s konopnými rostlinami tkví v tom, že jsou schopny přijímat živiny pouze v malém rozmezí pH, které je mezi hodnotami 6-7 při pěstování v půdě.

Pokud je pH nižší a nebo vyšší než tento interval, tak konopí nemůže přijímat živiny i když jsou přítomny v médiu a to vede k nedostatku živin díky tomuto "nutričnímu lockoutu".

V místech, kde konopí může růst divoce, je půda přirozeně lehce kyselá a tudíž při pěstování domácího konopí potřebujeme lehce kyselé prostředí. Nicméně způsob, jakým pěstujete konopí, hraje roli v optimální hodnotě pH pro vaše rostliny. Konopí, které pěstujeme v hydroponickém systému bez půdy, vyžaduje ještě nižší hodnotu pH než při pěstování v půdě.

Video id: 484379208

Výhody udržování perfektní hodnoty pH

Pokud se budete starat a udržovat správnou hodnotu pH, tak budete mít zdravější rostliny, které budou více růst a tím pádem budete mít i kvalitnější a větší sklizeň. Navíc si také si budete moct být jisti, že vaše investice do hnojení se vyplatí.

Pokud budete pravidelně kontrolovat pH vašeho substrátu, tak si budete moc být jisti tím, že vaše rostliny využívají všechny živiny, které jim dáváte. Také budete moci vychytat nevhodné pH v počátku pěstování, díky čemuž budete moci minimalizovat riziko nedostatku živin v pozdější fázi života vašich rostlin.

Problém s nevyváženým pH

Nevyvážené pH je jedním z nejběžnějších důvodů nedostatku živin u konopných rostlin. Jak jsme zmínili již dříve, konopné rostliny mohou přijímat některé živiny pouze při ideálním pH. Pokud není pH média v tomto ideálním intervalu, pak nebudou moci vaše rostliny přijímat živiny a začnou se u nich projevovat příznaky nedostatku živin.

Jak zabránit nutričnímu lockoutu

Nutriční lockout nastává tehdy, pokud vaše konopné rostliny nemohou absorbovat živiny z půdy a nebo z hnojiv, kterými je krmíte. Jedním z hlavních důvodů nutričního lockoutu je nerovnováha pH, ale může být také způsoben vysokým obsahem solí v blízkosti kořenů, ke kterému dochází kvůli hnojení s minerálními hnojivy (které mají vysoký obsah solí).

Nejlepší pH pro pěstování konopí

Jak jsme již zmínili, ideální pH pro pěstování konopí má velice malý interval. Je však v tomto intervalu nejideálnější hodnota, kterou byste měli dosáhnout? A jak se tento interval mění v závislosti na metodě pěstování? Pojďme se na to podívat.

 • pH pro pěstování v půdě: 6,0-7,0

Pokud pěstujete v půdě, pak je ideální hodnota pH pro kořenovou zónu mezi 6,0 a 7,0. Nicméně není žádná přesná hodnota, která je "nejlepší". Místo toho je vhodné pracovat s přirozenou fluktuací k podpoře ideálního příjmu živin.

Při úpravě pH můžete s každou zálivkou cílit na jinou hodnotu. Můžete například upravit vaše pH na 6,2 pro jednu zálivku a na 6,6 pro další. Pokud se budete držet v intervalu 6,0-7,0, tak by vše mělo jít podle plánu. Pěstování v půdě vám odpustí případnou menší nerovnováhu pH.

Pokud chcete pěstovat čistě ekologicky a organicky - nebudete tedy používat minerální hnojiva - pak není pH takovým problémem. Pokud používáte kompost vyrobený z organické hmoty, pak v něm obsažené mikroorganismy pomohou vašim rostlinám zpřístupnit některé živiny. Nicméně většina pěstitelů používá standardní substráty a minerální hnojiva a kvůli tomu musí upravovat pH.

The Best pH for Growing Cannabis
 • Pěstujte ekologicky a nestarejte se o pH

My v RQS jsme velikými fanoušky ekologického pěstování konopí. Nejenže tímto pěstováním získáte daleko lepší výsledky, ale také si ulehčíte práci, co obzvláště platí u pH.

I když používání chemických hnojiv zní jednoduše, ve skutečnosti to chce trochu cviku, jelikož můžete velice snadno své rostliny přehnojit. Na druhou stranu organická hnojiva podporují přirozené zdraví vašich rostlin díky vývoji přirozeného a zdravého mikrobiálního života ve vašem pěstebním médiu.

Používáním přírodních hnojiv, jako je kompost, vermikulit či kostní moučka, můžete vytvořit ideální prostředí pro prospěšné bakterie a houby, které pomohou s udržením ideálních podmínek ve vaší půdě a díky tomu nebudete muset tak často hlídat pH.

 • pH pro hydroponii a pěstování bez půdy: 5,5 - 6,5

Hydroponické pěstování a pěstování bez půdy má daleko jinačí požadavky na hodnotu pH. Pokud pěstujete bez půdy, například v kokosovém vlákně, pak je ideální hladina pH mezi 5,5 - 6,5, což je o trochu níže než při pěstování v půdě. To samé platí i pro hydroponii.

I u těchto metod platí, že můžete nechat pH fluktuovat v ideálním intervalu k podpoře příjmu živin. Například při pěstování v hydroponii dochází k příjmu vápníku a hořčíku při pH vyšším než 6, zatímco jiné živiny, jako například mangan, preferují trochu nižší pH.

Nicméně toto by neměl být problém, pokud necháte hladinu pH přirozeně fluktuovat s každým hnojením. pH budete muset upravit tehdy, pokud bude hladina mimo optimální interval 5,5 - 6,5.

Při pěstování v kokosu, perlitu či hydroponii máte na starost podávání hnojiv přímo ke kořenům prostřednictvím vody, což znamená obrovskou fluktuaci pH a větší rizika než při pěstování v půdě. Intertní média, která se používají při pěstování v hydru a v soilless pěstování pouze zadržují vodu a poskytují podporu pro kořeny. Tudíž si při podávání živin musíte dávat pozor na to, abyste nepodali vašim rostlinám nadměrné množství živin.

The Best pH for Growing Cannabis

Jak otestovat pH půdy

Udržování ideálního pH znamená, že budete muset testovat vodu či živný roztok a správně jej upravit. Může se to zdát být komplikované, ale ve skutečnosti tomu tak není.

K otestování pH můžete použít buď digitální pH metr a nebo pH testovací kit. Každý pěstitel má jinou oblíbenou metodu. Někteří preferují digitální pH metr, jelikož je přesný, a jiní zase preferují kapkovací kity, jelikož práce s nimi je velice jednoduchá a nevyžadují kalibraci. Vyzkoušejte obě dvě metody a uvidíte, kterou budete preferovat.

pH a Konopí - Často Kladené Dotazy

Pojďme se nyní podívat na ty nejčastěji kladené otázky ohledně pH a konopí. Pokud narazíte na nějaký problém ohledně pH, tak můžete čerpat informace z těchto odpovědí.

Otázky & Odpovědi: pH

Q: Musím otestovat pH mého hnojiva předtím a nebo poté, co jsem jej smíchal s vodou?

A: Vždy měřte pH poté, co přidáte hnojivo a další doplňky stravy do zálivky, jelikož to změní hodnotu pH vaší vody. Jakmile tedy namícháte váš živný roztok, použijte pH metr ke změření hodnoty pH.

Pokud pěstujete hydroponicky, tak přidejte živiny do vody ve vašem reservoáru, počkejte několik minut a poté odeberte vzorek ke změření pH.

Q: Musím testovat pH vody z podmisky poté, co jsem zalil své rostliny?

A: Ano. Je vhodné tuto vodu otestovat, jelikož budete mít přehled o pH ve vašem médiu.

Q: Jak přesný musím být s dodržováním hladiny pH při pěstování konopí?

A: Jak jsme již zmínili, tak si nemusíte příliš lámat hlavu s tím, pokud je hodnota pH lehce nad nebo pod ideálním intervalem. Nicméně pokud je pH hodně mimo ideální interval, tak může dojít ke zhoršení příjmu živin.

Měření pH kapkovým testem

Kity pro měření pH obvykle obsahují testovací trubičku, lahvičku s testovacím roztokem a barevnou pH tabulku. Testování pH vaší půdy s těmito kity je velice jednoduché:

1. Připravte živný roztok a jemně jej zamíchejte. Buďte opatrní, abyste příliš neokysličili vaše hnojivo, jelikož se to může projevit při měření pH.

2. Naplňte testovací trubičku do poloviny vaším hnojivem a přidejte 3 kapky testovacího roztoku.

Co je to pH a Jak Ovlivňuje Konopné Rostliny

3. Jemně zatřeste s testovací trubičkou, aby došlo k promíchání testovacího roztoku s vaším hnojivem.

4. Použijte barevnou tabulku ke změření pH vašeho hnojiva a pokud to bude potřeba, tak použijte pH up/down produkty k úpravě pH.

5. Opakujte tento proces s vodou v podmisce. Pokud je pH vody v podmisce mimo ideální interval (pod 5 nebo nad 7), tak budete muset upravit pH zálivky tak, aby došlo ke zlepšení pH ve vaší půdě.

Co je to pH a Jak Ovlivňuje Konopné Rostliny

Měření pH s digitálním pH metrem

Měření pH s digitálním pH metrem je také velice jednoduché. Jakmile vykalibrujete vaše zařízení, tak jej jednoduše vložte do živného roztoku a vody v podmisce, díky čemuž budete moci přesně změřit vaše pH.

Jak upravit pH pro pěstování konopí

Pokud je hodnota pH vašeho živného roztoku, půdy či vody mimo ideální interval, tak jej musíte upravit. Toho lze dosáhnout pomocí "pH up" a "pH down" produktů, které lze získat v jakémkoliv grow shopu. Pokud je vaše pH příliš vysoké, tak budete muset použít produkt pH down a naopak.

 • pH down

Vzhledem k tomu, že kohoutková voda je většinou zásaditá, tak je pravděpodobnější, že budete muset často snižovat pH vaší zálivky. K dosažení ideálního pH stačí přidat pár kapek tohoto produktu (na trhu je mnoho značek) a to buď přímo do vody či živného roztoku. Poté stačí zamíchat a znovu změřit pH. Tento proces opakujte, dokud nenaměříte ideální hodnotu pH.

 • pH up

Zvyšování pH vaší vody či živného roztoku je úplně identické jako jeho snižování. Jednoduše přidejte malé množství produktu do vody či živného roztoku a změřte pH. Opakujte, dokud nedosáhnete správné hodnoty.

 • Alternativní způsoby úpravy pH

Kromě pH pufrů můžete k úpravě pH použít i mnoho přírodních produktů. Hnůj, kompost, červí odlitky, kompostové čaje, borovicové jehličí a pyliny mohou pomoci jemně snížit pH ve vaší půdě.

Zatímco tyto alternativní způsoby vyžadují více času k tomu, aby byly účinné, tak také mohou pomoci podpořit mikrobiální život u kořenů vašich rostlin, což pomáhá se zdravým růstem vašich rostlin a chrání je před nemocemi a škůdci.

Citrónová šťáva a ocet jsou také velice efektivní při snižování pH. Jen pamatujte, že je důležité je předtím naředit, abyste nesnížili pH na velice nízkou hodnotu a nepoškodili tak kořeny vašich rostlin.

Ke zvýšení pH se nejhojněji používá vápenec, který může být buď nadrcený, v peletkách a nebo v hydratované formě. Alternativně lze použít i dřevěný popel, který pomáhá postupně zvyšovat pH a také dodává vašim rostlinám draslík, vápník a další mikronutrienty.How to Adjust pH When Growing Cannabis

Jak upravit pH pro pěstování konopí (v půdě i hydroponii)

   1. Vždy otestujte pH vaší půdy či vody předtím, než jej budete upravovat.
   2. Pokud je hodnota pH příliš vysoká (zásaditá), tak doporučujeme přidat malé množství citrónové šťávy či octa do vaší zálivky (při pěstování v půdě). Pro nejlepší výsledky nařeďte citrónovou šťávu či ocet alespoň 5-10 násobkem vody a přidávejte jej postupně. Po každém přidání změřte hodnotu pH, dokud nedosáhnete hladiny, se kterou jste spokojeni. Pokud pěstujete v hydru, tak doporučujeme přidat malé množství produktu pH down (1-2 ml) do vašeho reservoáru.
   3. Pokud máte příliš nízké pH (kyselé), tak doporučujeme použít tekutý dolomitický vápenec ke zvýšení pH vaší půdy. Pokud potřebujete pH rychlé upravit, tak můžete použít jedlou sodu, kterou přidáte do zálivky. Nicméně jedlá soda upraví pH pouze krátkodobě a pro stabilní výsledky je vápenec lepší volbou. Při hydroponickém pěstování doporučujeme použít pH up produkty k regulaci vašeho pH.
Co je to pH a Jak Ovlivňuje Konopné Rostliny

Konopí a pH - Závěrem

Sledování a regulace pH vaší půdy či vody v reservoáru je klíčové pro vypěstování zdravých konopných rostlin. Pokud máte vlastní tipy a triky pro regulaci pH, tak se o ně s námi podělte v komentářích!

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37750 recenzí