Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Žádný pěstitel nechåce vidět žloutnutí listů. Vadnutí vašich rostlin je velice ošklivý pohled. Bohužel ne každé pěstování se obejde bez problémů. A problémy mohou nastat z několika důvodů. Může to být prakticky cokoliv od začátečnických chyb až po invazivní mikroorganismy. Je jasné, že vám nemůžeme poskytnout neprůstřelné řešení pro každý problém, který při pěstování konopí může nastat. Přeci jen jsme autoři textů o konopí, nikoliv věštci.

Co ale můžeme udělat, je nastavit vám pomocnou ruku. Tento článek by vám měl pomoci identifikovat ty nejběžnější příčiny žloutnutí listů. Kromě toho vám poskytneme i šikovné tipy, podle kterých můžete vyléčit vaše nemocné rostliny. Všichni domácí pěstitelé mohou použít naše tipy a rady a vyhnout se tak žloutnutí listů. Pojďme se tedy do toho pustit!


Video id: 265566793

PŘESNÁ DIAGNÓZA

Prvním krokem je přesná diagnóza. Co způsobuje žloutnutí listů na vašem konopí? Chloróza je běžným onemocněním rostlin, které značí ztrátu chlorofylu. Abychom mohli efektivně aplikovat správnou léčbu, tak nejprve musíme zjistit, s čím máme tu čest. Rozhodně nepanikařte a nedělejte unáhlené závěry. Listy na vašich konopných rostlinách jsou jako biologické solární panely. Jsou nezbytné pro fotosyntézu.

Odstranění všech žlutých listů rozhodně není správné a to obzvláště u mladých rostlin.

Správná identifikace problémů a aplikování správného řešení může snadno a rychle obnovit a zachránit vaši konopnou rostlinu.

Senescence, neboli biologické stárnutí, je proces, při kterém listy rostlin přirozeně žloutnou a umírají. Během posledních týdnů kvetení se jedná o normální jev a v průběhu těchto týdnů žloutnutí a upadání listů narůstá. Proplachování rostlin čistou vodou a nebo proplachovacím roztokem na konci kvetení vám pomůže zbavit se zbytků živin, které často způsobují žloutnutí listů.

BĚŽNÉ PŘÍČINY ŽLOUTNUTÍ LISTŮ

Níže naleznete seznam běžných příčin chlorózy. Jedná se o tak běžný symptom, který nemocné rostliny vykazují, že bychom o něm mohli napsat knížku. V tomto seznamu jsme se soustředili opravdu na ty nejběžnější příčiny, se kterými jsme se jako pěstitelé za ta léta pěstování setkali. Pokud máte problém s chlorózou a chcete jej vyřešit, tak si pečlivě přečtěte následující odstavce. Vašim rostlinám by to mohlo zachránit život.

NEJČASTĚJŠÍ PĚSTITELSKÉ CHYBY

NADMĚRNÉ ČI NEDOSTATEČNÉ ZALÉVÁNÍ

Konopným rostlinám se daří pouze tehdy, pokud mají efektivní vodní cyklus. To znamená, že je musíte zalévat ve správný čas správným množstvím vody. Jak tedy poznat, že je vaše konopná rostlina žíznivá? Zvedněte suché květináče, když jsou suché a poté je zvedněte znovu po zalití, abyste poznali ten rozdíl.

Nemůžete zvednout své rostliny? Pak si kupte měřič vlhkosti, který zavedete do květináče. Hydro pěstitelé musí zajistit, že všechny pumpy, časovače a zásobníky jsou správně nastaveny. Raději to zkontrolujte dvakrát a poté ještě jednou.

NEJČASTĚJŠÍ PĚSTITELSKÉ CHYBY
Watering Can

LÉČBA: Sledujte chování vaší rostliny po hnojení. Využijte jedno z výše zmíněných řešení k přesnému změření zálivky, čímž zabráníte opakování tohoto problému. Příliš mnoho vody může vést ke hnití kořenů. Příliš málo vody zpomalí růst. Je dobré si vést pěstitelský deník, do kterého si můžete zapisovat hodnoty a zaznamenávat tak progres vašeho pěstování.

PH A UZAVŘENÍ ŽIVIN

Pěstitelé, kteří pěstují v půdě, mají tu výhodu, že pěstují v médiu, které slouží jako pufr pro kořeny. Pěstitelé v hydru či kokosu si musí dávat pozor na výkyvy pH. Nicméně i pěstitelé, kteří používají půdu, musí čas od času zkontrolovat pH a dostat jej na ideální rozmezí mezi 6,0-7,0, jelikož jinak budou jejich rostliny trpět. Hodnota pH mezi 5,5-6,5 je obecně brána jako ideální pro pěstování v hydru a kokosu. Žloutnutí listů může být varovným signálem, že máte špatné pH a rostlina nemůže přijímat živiny.

Pokud je pH vašeho živného roztoku mimo doporučené rozmezí, tak to vede k tomu, že rostliny nemohou plně přijímat všechny potřebné živiny z roztoku. Kořeny tedy nemají dostatek některých živin, jelikož špatné pH způsobuje uzamčení těchto živin.

PH A UZAVŘENÍ ŽIVIN
pH tester

LÉČBA: Investujte do pH metru a nebo do hnojiv s ideální hodnotou pH. Proplachujte rostliny čistou vodou a poté pokračujte v hnojení s lehce zředěným živným roztokem, který se hodí do vašeho média. Také se ujistěte, že vaše hnojiva obsahují všechny potřebné mikro a makronutrienty, protože jinak budete muset investovat do dalších doplňků stravy pro vaše rostliny.

NADMĚRNÉ ČI NEDOSTATEČNÉ HNOJENÍ

Nedostatek klíčových živin způsobí žloutnutí a vadnutí konopných listů. Nedostatek živin může přerušit růst rostlin a zabránit důležitým funkcím. Na druhou stranu příliš mnoho živin může způsobit popálení rostlin, což také vede ke žloutnutí listů. Nedostatečné hnojení způsobí změnu barvy listů ze zelené na žlutou a nakonec upadnou, zatímco nadměrné hnojení způsobí, že listy budou mít sytě žlutou barvu, budou se vlnit a na dotek budou křupavé.

Dusík je klíčovou živinou pro konopné rostliny a jeho nedostatek či naopak nadměrná přítomnost je nejčastěji zodpovědná za tyto symptomy. Nedostatek dusíku se začne projevovat tak, že okraje listů začnou žloutnout a poté následuje i prostřední část listů. Centrální žíly každého listu jsou v průběhu tohoto procesu temně zelené. Nadměrný obsah dusíku se zase projevuje tak, že listy jsou zářivé a mají daleko tmavší odstín zelené, než je normální.

NADMĚRNÉ ČI NEDOSTATEČNÉ HNOJENÍ
Cannabis Fertilisers

LÉČBA: Co se týče nedostatku živin, tak musíte upravit hnojení. Opatrně zvyšte množství používaných hnojiv, dokud nejsou symptomy vyřešeny. Hnojiva z organických mořských řas obsahují široké spektrum klíčových živin, které vám pomohou vyřešit tento problém. Při hnojení se držte instrukcí na obalu.

Pokud máte problém s nadměrným hnojením, tak přestaňte hnojit a propláchněte vaše médium čistou vodou. Jakmile vyplavíte většinu živin, můžete pokračovat v hnojení podle instrukcí na vašem hnojivu.

NEDOSTATEK SVĚTLA A POPÁLENÍ SVĚTLEM

Indoorové pěstování konopí vyžaduje umělé osvětlení, které musí být naprosto perfektně umístěno tak, aby světla byla v dostatečné vzdálenosti od koruny rostlin. Pokud jsou světla a reflektory příliš blízko k vrcholkům rostlin, tak začnou palice a listy žloutnout a hnědnout, jelikož je světlo příliš intenzivní. K tomuto hnědnutí dochází nejprve na horní části rostlin.

Oproti tomu může nastat i nedostatek světla, který zase identifikujete nejprve na spodní části rostlin. Nedostatek světla je způsoben tím, že listy stíní spodním palicím a nebo jsou příliš daleko od zdroje světla, což vede k žloutnutí a upadnutí listů.

NEDOSTATEK SVĚTLA A POPÁLENÍ SVĚTLEM
Tape Measure

LÉČBA: Ujistěte se, že jsou vaše světla zavěšena podle instrukcí výrobce. Výšku světel upravujte podle toho, jak rostliny rostou. V dnešní době se objevuje čím dál tím víc světelných technologií, díky čemu je velice důležité se držet instrukcí od výrobce a umístit světlo do ideální polohy.

PŘÍRODNÍ SÍLY

CHLADNÉ POČASÍ

Teploty pod 10 °C způsobí žloutnutí většiny konopných listů. Některé změní svou barvu do fialových a modrých tónů. Jasně, u některých odrůd se jedná o skvělý bonus v poslední části kvetení, ale pokud máte mladé rostliny, tak se tomuto problému chcete vyhnout.

CHLADNÉ POČASÍ
Thermometer

LÉČBA: Pokud pěstujete v indooru, tak jednoduše zatopte a nebo přidejte více světel. Venkovní pěstitelé budou muset přenést své rostliny na noc dovnitř a nebo investovat do foliovníku či skleníku.

VLNY VEDER

Vlny veder mohou poškodit konopné rostliny a způsobit žloutnutí listů v indooru i outdooru. Teploty nad 28 °C zabraňují konopným rostlinám správně provádět fotosyntézu a vedou ke vzdušnějším květům.

VLNY VEDER
Fan

LÉČBA: Pěstitelé v indooru musí pořádně zapnout klimatizaci a také zaručit, že ventilátory zodpovědné za přísun a vývoj vzduchu jsou dostatečné pro danou pěstírnu. Doporučujeme se seznámit se specifikacemi u daného výrobce. Venkovní pěstitelé by měli vytvořit něco na stínění a doufat v to, že vlna veder brzy skončí.

ŠKŮDCI A CHOROBY

Lidé nejsou jedinými tvory na zemi, kteří si rádi pochutnají na konopí. Mnoho dalších živočichů, ať už velikých či mikroskopických, si rádo pochutná na této bylince. Plísně a hlístice si často pochutnávají na kořenech, zatímco třásněnky a bedlobytky milují konopné listy. Větší zvířata, jako jsou srny či domácí mazlíčci, si také rádi pochutnají na konopí.

ŠKŮDCI A CHOROBY
Pests

LÉČBA: Pěstitelé se musí ujistit, že dělají vše potřebné k ochraně svých rostlin před škůdci a chorobami. Vzhledem k tomu, že tento problém může způsobit mnoho druhů, tak budete muset zvolit řešení, které se vypořádá s co největším množstvím škůdců. Nejprve přidejte mykorrhizní houby do vaší půdy, čímž pomůžete ochránit vaše rostliny před kořenovými plísněmi a škůdci.

K boji proti hmyzu, který útočí na nadzemní části rostliny, můžete využít hmyzí predátory a nebo pěstovat rostlinné společníky, kteří odhání takovýto hmyz. Pokud máte problém s většími býložravci, tak vybudujte ploty a pletiva, které těmto živočichům zabrání se dostat k vašim rostlinám. Pokud se váš problém s hmyzem dostane mimo kontrolu a začnete u rostlin nacházet vajíčka, tak použijte postřik k vyčištění vašich rostlin.

SEPTORIOVÁ SKVRNITOST LISTŮ

Tato houbová nákaza často stojí za žloutnutím konopných listů. Tento patogen útočí na listy několika druhů rostlin - konopí, rajčat, petržele - a nejprve si všimnete černých teček. Jakmile se začne tato plíseň šířit, tak se tyto skvrny rychle rozšíří z listu na list a způsobí hnědé skvrny, žloutnutí listů a vadnutí.

Septoriová skvrnitost listů je na vrcholu během začátku kvetení. Pokud ji nebudete léčit, tak může tento patogen zničit obrovské množství listů. Vzhledem k tomu, že konopí spoléhá na své listy při výrobě energie, tak nadměrné poškození může vést k zastavení růstu a ke snížení sklizně.

SEPTORIOVÁ SKVRNITOST LISTŮ
Pruning Scissors

LÉČBA: Nejprve budete muset odstranit infikované listy. Očistěte své nůžky a opatrně začněte odstřihávat všechny listy, které vykazují znaky nákazy. Odstraněním infikovaných listů budete moci zabránit dalšímu šíření, nicméně léčbu musíte dokončit dávkou postřiku na listy, čímž zabijete i zbytky tohoto patogenu.

Jakmile ošetříte své rostliny, tak byste si měli pohrát s několika enviromentálními faktory, díky čemuž můžete zabránit návratu septorie. Začněte tím, že vylepšíte cirkulaci vzduchu kolem nakažených rostlin. Přidejte ventilátory do vaší pěstírny a nainstalujte pohlcovače vlhkosti, pokud je vaše pěstírna příliš vlhká. Pokud pěstujete venku, tak přesuňte své květináče na vyšší místo a vystavte své rostliny větru.

Nezapomeňte očistit i základnu vašich rostlin. Odstraňte jakékoliv mrtvé listy, na kterých by mohly být spóry a přidejte na vrch trochu mulče, čímž zabráníte nové infekci z půdy.

HNILOBA KOŘENŮ

Žloutnutí listů je častým signálem hnití kořenů. Tento patogen útočí na kořenové systémy rostlin. Pokud je vaše pěstitelské médium příliš vlhké z nadměrné vzdušné vlhkosti či z nadměrného zalévání, tak se stane ideálním prostředím pro půdní houby, bakterie a řasy. Tyto organismy mohou poté zaútočit na kořeny vašich rostlin a způsobit tak jejich uhnívání. To vede ke žloutnutí listů, hnědnutí a rozkladu kořenů, upadávání listů a k celkovému špatnému stavu a vzhledu rostlin.

HNILOBA KOŘENŮ
Shovel

LÉČBA: Existuje několik způsobů boje proti hnití kořenů. Začněte tím, že do média přidáte prospěšné mikroby, jako jsou mykorrhizní houby. Poté musíte zapracovat na vašem zalévání. Nezalévejte, dokud svrchní 3 cm půdy nejsou kompletně vyschlé.

Popřemýšlejte nad přesazením postihnutých rostlin do látkových květináčů a nebo do Air-Potů ke zvýšení provzdušnění kořenů a ke zlepšení odtoku vody. Pro nejlepší výsledky přidejte dostatek mykorrhizních hub.

KDY SE NESTARAT O ŽLOUTNUTÍ LISTŮ

Někdy se pěstitelé o žloutnutí listů nemusí starat. Někdy se zkrátka jedná o přirozenou součást životního cyklu konopí. Konopné rostliny často shazují starší listy (obzvláště ke konci jejich života), které před opadem nejprve zežloutnou.

Během fáze kvetení převedou rostliny většinu své energie do tvorby květů, což vede k lehkému žloutnutí listů.

Proplachování rostliny na konci fáze kvetení také způsobí žloutnutí a upadávání listů. Toto řízené omezení živin způsobí, že mají konopné květy daleko lepší chuť.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37803 recenzí