Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By RQS Editorial Team

Pěstitelé konopí si mohou vybrat z různých pěstebních médií a technik, aby dosáhli úspěšné sklizně. Chcete pěstovat v půdě, v kokosu, nebo se rozhodnete pro důmyslné hydroponické zařízení? Jaké jsou výhody a nevýhody každého z nich a které byste si měli vybrat? Protože výběr správného pěstebního média je důležitým krokem na cestě k vypěstování skvělého konopí, řekli jsme si, že vám poskytneme průvodce, který vám tento proces usnadní.

JAK VYBRAT SPRÁVNÉ MÉDIUM PRO PĚSTOVÁNÍ KONOPÍ

Pěstební médium je místem, ve kterém se vyvíjí kořenový systém vašich konopných rostlin. Mnoho pěstitelů si vystačí s květináči se zeminou, ale můžete použít i kokosové vlákno, perlit, rockwool nebo se pustit do plnohodnotného hydroponického pěstování.

Důležité je vědět, že ve skutečnosti neexistuje žádný "nejlepší" způsob pěstování. Každé médium má své klady a zápory, i když na základě svých preferencí a zdrojů můžete dát přednost jednomu před druhým. Dokud budou mít kořeny rostlin přístup k vodě, živinám a kyslíku, budou růst.

Podívejme se nyní na rozdíly mezi jednotlivými pěstebními médii.

PŮDA/KOMPOST

 • Obtížnost: Snadná
 • Náklady: Nízké

Pěstování v půdě je nejjednodušší způsob, jak získat pěkné a zdravé rostliny, ale nemyslete si, že to znamená, že pěstování v půdě přináší horší výsledky než jiné metody. Zdaleka tomu tak není! Mnozí pěstitelé tvrdí, že půda obohacená o kvalitní kompost dává vzniknout velmi chutným rostlinám, i když výnosy nejsou tak dobré jako v kokosu nebo hydro.

Hlavní výhodou půdy je, že je shovívavá a přátelská k začátečníkům, a přesto můžete pěstovat konopí špičkové kvality. Půda je také široce dostupná a relativně levná.

VÝHODY NEVÝHODY
Potřebujete pouze semena, květináč, zeminu a trochu lásky. Vhodné pro začátečníky! Poměrně vyšší riziko napadení škůdci, plísněmi a houbami.
Výkyvy pH jsou obvykle méně závažné nebo problematické. Rostliny poskytují nižší výnosy ve srovnání s jinými způsoby pěstování.
Mnoho komerčních půd obsahuje dostatek živin pro 3-4 týdny růstu. Rostliny rostou pomaleji, takže může trvat déle, než odhalíte problémy s pěstováním.
Půda je ideální metodou, pokud chcete pěstovat přirozeně a ekologicky. Ne všechny půdy jsou pro konopí optimální.
Pěstování v půdě vám může vypěstovat konopí té nejlepší chuti. -

KOKOS/PERLIT

 • Obtížnost: Střední
 • Náklady: Nízké až střední

Pěstování ve směsi kokosu a perlitu poskytuje výhody hydroponického pěstování a snadnost pěstování v půdě.

Protože směs kokosu a perlitu neobsahuje žádné živiny, jste od začátku zodpovědní za dodávání hydroponických živin. Velkou výhodou je, že zde máte plnou kontrolu a vaše rostliny porostou stejně rychle jako v hydroponii. Nevýhody: Stejně jako při hydroponickém pěstování, i zde musíte dávat pozor na hladinu pH a také se chyby projeví poměrně snadno.

VÝHODY NEVÝHODY
Můžete pěstovat velké rostliny s velmi dobrými výnosy! Živiny musíte dodávat od začátku.
Máte plnou kontrolu nad hladinami živin a pH. Musíte pečlivě sledovat hodnoty pH a EC: Malá chyba může rychle vést k problémům.
Nepotřebujete žádné speciální vybavení. Není tak široce dostupný jako půda. Možná budete muset objednat kokos online.
Kokos je obnovitelný zdroj. -
Pěstování v Kokosu/perlitu je (téměř) stejně snadné jako pěstování v půdě. -

ROCKWOOL

 • Obtížnost: Střední/vysoká
 • Náklady: Střední

Dříve se používala pouze ve stavebnictví, kde se hojně využívá jako izolační materiál, nyní se kamenná vlna stala špičkovým prostředkem pro zahradnictví. Stejně jako perlit a kokos je to takzvané "inertní" pěstební médium, které neobsahuje žádné živiny. Rockwool se vyrábí z vláken podobných cukrové vatě spředených z čedičové horniny a má vynikající schopnost zadržovat vlhkost. Rockwool pro pěstování najdete v různých tvarech a velikostech, od menších bloků a kostek až po velké desky.

Rockwool se nejčastěji používá v hydroponii. Kořeny rostlin mají oporu v minerální vlně, zatímco kapačky dodávají vodu a živiny.

VÝHODY NEVÝHODY
Rockwool podporuje sterilní pěstování s malým rizikem výskytu škůdců, chorob a napadení. Živiny musíte dávat od začátku.
Stejně jako u hydroponie nebo kokosu máte plnou kontrolu nad pH a hladinou živin. Musíte sledovat pH a hladinu živin.
V kostkách Rockwool můžete nechat vyklíčit semena konopí. Při přesazování stačí semenáček bezpečně uchovat v kostce. Nemůžete pěstovat organicky.
- Před použitím musíte namočit minerální vlnu do vody s nízkým pH.
- Rockwool není přírodní a nerozkládá se biologicky. Opakované použití minerální vlny se nedoporučuje.

HYDROPONIKA

 • Obtížnost: Střední/vysoká
 • Náklady: Vysoké

Pro pěstování konopí se používají různé typy hydroponických zařízení. V některých systémech jsou rostliny umístěny v květináčích naplněných hydroponickým pěstebním médiem, jako je keramzit, perlit nebo minerální vlna, přičemž voda a živiny jsou do konopí dávkovány kapačkami.

Můžete se setkat i se systémy, které vůbec nepoužívají pevné pěstební médium. V těchto systémech jsou rostliny zavěšeny nad nádrží a jejich kořeny sahají dolů do roztoku vody a živin. Některé systémy mohou využívat kombinaci těchto možností, kdy jsou rostliny v pevném médiu a kořeny jsou zavěšeny v nádrži. Jednoduché kapací systémy jsou relativně cenově dostupné, zatímco složitější systémy využívající čerpadla a další zařízení mohou být poměrně drahé.

VÝHODY NEVÝHODY
Vaše rostliny porostou rychle a ve velkém, čímž dosáhnete maximálních výnosů. Musíte udržovat správnou úroveň pH a živin.
Máte kontrolu nad pH a hladinou živin v konopí. Jednou za čas musíte nádrž vyprázdnit a systém vyčistit.
Nemusíte tolik přikrmovat (pokud máte recirkulační systém). Musíte dávat hydroponické živiny od začátku.
Nízké riziko výskytu škůdců a půdních chorob. Hydroponická sestava bude stát více než několik květináčů a pytel zeminy.
- Vaše tráva nemusí chutnat tak "přirozeně".

JAKÉ JE NEJLEPŠÍ PĚSTITELSKÉ MÉDIUM PRO KONOPÍ?

Závěrem lze říci, že ve skutečnosti neexistuje "nejlepší" pěstební médium pro vaše konopí - každé má své silné a slabé stránky. Mnohdy rozhodují náklady, a v takovém případě stále kraluje půdní substrát.

 • Pokud s pěstováním v půdě/kompostu teprve začínáte, nebo se prostě chcete vydat tou nejpřirozenější cestou, zvažte pěstování v půdě.
 • Pěstování v kokosu/perlitu zvažte, pokud jste si již pěstováním v půdě jisti a máte pocit, že jej chcete vylepšit. Pěstování v kokosu má tu výhodu, že poskytuje téměř všechny benefity hydro, ale je v podstatě stále stejně snadné jako pěstování v půdě.
 • Pokud chcete dosáhnout nejrychlejšího růstu, největších výnosů a plné kontroly nad většinou aspektů pěstování, zvažte použití hydroponického systému. U mnoha hydroponických sestav můžete volně použít inertní pěstební médium podle vlastního výběru (kermazit, perlit, minerální vlnu atd.), takže je zde velký prostor pro zahradnické experimenty.

JAK PĚSTOVAT KONOPÍ S POUŽITÍM HLÍNY, HLINÍKU, HYDRA NEBO ROCKWOOLU: VÍCE INFORMACÍ

Stále váháte, jaké pěstební médium zvolit? Zde je několik článků, které doporučujeme přečíst:


- Průvodce domácího pěstitele nejlepší půdou pro konopí Výběr nejlepší půdy pro konopí: Průvodce domácího pěstitele.

- Pěstování konopí s kokosovým vláknem Pěstování marihuany v kokosovém vlákně je fantastický alternativní styl pěstování.

- Průvodce hydroponickým pěstováním konopí Hydroponie je metoda pěstování rostlin, v tomto případě konkrétně konopí, v roztoku vody a živin.

- Rockwool pro hydroponické pěstování marihuany Rockwool je skvělým médiem pro pěstování marihuany.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzí