Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds


By Luke Sumpter

Vypadají vaše rostliny trochu hůře? Přestože dodržujete přesný plán hnojení, zalévání a osvětlení, jste frustrováni, když na svých rostlinách konopí objevíte odbarvené a deformované listy. Nebojte se, pravděpodobně děláte vše ostatní správně, mohou to být jen příznaky tepelného stresu.

Konopí je odolná a houževnatá rostlina a mnoho původních krajových odrůd se přizpůsobilo přežití v drsných oblastech, jako je pohoří Hindúkuš a tundry střední a severní Asie. Navzdory odolnosti se tento rostlinný druh dokáže vypořádat jen s určitým množstvím tepla, než to jeho fyziologické systémy přestanou zvládat.


Jak velké horko je příliš velké horko pro kvetení?

Konopí během kvetení do jisté míry ocení teplo. Správné množství tepla usnadní vývoj, ale přílišné teplo může mít negativní vliv na růst a zdraví rostlin. Snažte se udržovat teplotu 18-26 °C, aby byly vaše rostliny spokojené. Pokud žijete v teplé oblasti, můžete použít kombinaci ventilátorů a klimatizace, aby teplota nestoupla nad tuto hranici.

schema_markup aneu="509"]

Vídeo aneu: 266470360

Jak poznáte tepelný stres?

Jedním z poznávacích znamení tepelného stresu je, když se špičky vějířovitých listů začnou kroutit nahoru. Budou také vykazovat celkově suchý a seschlý vzhled. Tento faktor naznačuje, že nejpravděpodobnějším viníkem je teplo, což vylučuje možnost většiny nedostatků ve výživě. Kromě toho, že listy vypadají celkově špatně, objeví se na nich velké hnědé skvrny nebo fleky, které se projevují v nepravidelných tvarech, především podél okrajů prstů vějířovitých listů. Tyto nevzhledné jizvy jsou obvykle doprovázeny žlutými skvrnami se změněným zbarvením. Tyto příznaky postihují především listy umístěné v blízkosti vrcholu koruny a po obvodu rostliny - tedy v oblastech v přímé linie ohně.

Pokud objevíte tento soubor příznaků ve vegetační fázi, můžete si být jisti, že za ním stojí tepelný stres. V interiéru může být způsoben tím, že necháte vrcholky rostlin růst příliš blízko silnému zdroji světla. Ve venkovním prostředí to může být důsledek obzvláště kruté vlny veder nebo extrémně horkého a suchého klimatu.

Tepelný stres se projevuje různě během fáze kvetení. Někdy se může stát, že k šoku mnoha pěstitelů začnou z vrcholků starších rostlin vyrážet nová poupata. To může způsobit tzv. liščí ohon, sloup malých květů a cukrových listů. Jedná se o mechanismus přežití, který rostlina iniciuje ve snaze vytvořit nové květy schopné reprodukce a tvorby semen.

How To Protect Your Cànnabis Plants From Heat Stress

How To Protect Your Cannabis Plants From Heat Stress

Níže se budeme zabývat metodami prevence a léčby tepelného stresu v interiéru a exteriéru.

Řešení tepelného stresu v interiéru

Tepelný stres může ovlivnit pěstování v interiéru několika způsoby. Například pěstitelé, kteří žijí v horkém podnebí, mohou mít problém s regulací teploty v interiéru během letních dnů.

Bez ohledu na podnebí se pěstební stany mohou velmi zahřát, pokud nejsou zavedena určitá opatření. Teplo generované různými zdroji světla může na listy působit a vystavovat je značnému stresu. Absence vhodných ventilátorů a odsávacího systému zabraňuje konvekčním proudům, které by jinak ochlazovaly vnitřek stanu. Zde je několik tipů, které vám pomohou vyhnout se tepelnému stresu v interiéru.

1. Umístěte do pěstebního prostoru ventilátory

Jedná se o jednoduché a levné řešení, jak začít ochlazovat pěstební prostředí. Ventilátory naruší nehybný, horký vzduch a účinně vytvoří konvekční proud, který pomůže s chlazením. Vítr vytvářený ventilátory bude také jemně stresovat vaše rostliny, aby vyvinuly tlustší a silnější stonky.

2. Používejte klimatizaci

Může se to zdát jako samozřejmost, ale rozhodně je to schůdné řešení. Pěstitelé v interiérech mají výhodu, že mohou plně kontrolovat mikroklima v pěstebním stanu, pokud mají přístup ke správnému vybavení. Jedná se o poměrně nákladnou možnost, která však může být skutečnou záchranou, pokud žijete v oblastech, jako je Španělsko nebo jih Spojených států. Umístěte do pěstebního stanu klimatizační jednotku, která zajistí cirkulaci chladného vzduchu.

3. Změňte polohu/typ osvětlení

Pokud vaše rostliny začnou vykazovat známky tepelného stresu, zvažte, jak blízko jsou ke zdroji světla. Pokud se příznaky projevují pouze na horních vějířovitých listech, upravte polohu osvětlení tak, aby viselo dále.

Pokud změna polohy nic nezmění, pak možná budete muset změnit typ používaného světla. Většina světel vydává poměrně velké množství tepla, a pokud pěstujete v uzavřeném prostoru v teplém podnebí, věci se rychle zahřejí. LED diody jsou dobrou volbou pro pěstitele, kteří se potýkají s těmito podmínkami. Vydávají mnohem méně tepla než světelné zdroje HID; navíc jsou často mnohem levnější na provoz.

4. Instalace odsávacího systému

Odsávací systém je jako reverzní ventilátor. Funguje tak, že z pěstebního prostoru odvádí vydýchaný a horký vzduch. Pokud máte současně spuštěné ventilátory, slouží k výměně starého vzduchu za čerstvý a chladný. Pokud provozujete odvzdušňovač, doporučuje se vybavit jej uhlíkovým filtrem, který odstraní podezřelé pachy vyfukované do okolí.

5. Používejte doplňky k ošetření poškozených rostlin

Někteří pěstitelé se setkávají s úspěchem při používání doplňků k léčbě příznaků tepelného stresu. Ty mohou být účinné, ale dlouhodobě fungují pouze tehdy, pokud je prostředí ochlazováno pomocí výše uvedených technik.

K odstranění některých následků tepelného stresu dobře fungují výtažky z mořských řas nebo chaluh. Jsou nabité minerály a živinami, které zvyšují odolnost rostlin vůči vysokým teplotám. Dále je to křemík, sloučenina, která zvyšuje odolnost buněčných stěn, činí rostliny odolnějšími vůči tepelnému a chladovému stresu a pomáhá jim snadněji vstřebávat klíčové živiny, jako je zinek, měď a fosfor.

6. Mykorhizní houby

Druhy mykorhizních hub vytvářejí s rostlinami konopí symbiotické vztahy a pomáhají jim zvládat tepelný stres. Tyto formy života vysílají do kořenů konopí malá vlákna známá jako hyfy. Rostlinné buňky zde obalují houbové buňky a vytvářejí společné struktury zvané mykorhizy.

Rostliny tyto houby krmí cukry, které vznikají při fotosyntéze. Houby na oplátku fungují jako prodloužení kořenové sítě. Pomáhají rostlinám snášet biotické (živé) i abiotické (neživé) zdroje stresu. Mykorhizní houby zmírňují stres ze sucha a horka[1] tím, že stahují vodu daleko za dosah kořenové sítě rostlin.

Jak se chránit před tepelným stresem ve venkovním prostředí

Venkovní pěstování je obtížněji kontrolovatelné než alternativní. Plodiny jsou vystaveny rozmarům přírodních živlů a také nesčetným formám škůdců a infekcí, které mohou poškodit vitalitu a výnos. Tepelný stres není výjimkou. Pěstitelé pěstující pod střechou mají výhodu plné kontroly klimatu, zatímco pěstitelé pěstující venku se musí potýkat s vlnami veder, monzuny a vším, co k tomu patří.

Stres z horka je významnou hrozbou pro pěstitele v teplejších oblastech blíže k rovníku. Ačkoli zvýšená míra slunečního záření může být výhodná, jeho nadměrné množství může vést k příznakům tepelného stresu. Zde je několik tipů, jak chránit venkovní plodiny.

1. Dobře načasujte zalévání

Zalévání ve správném množství a ve správnou denní dobu pomůže rostlině vyrovnat se s tepelným stresem a zabrání kroucení listů konopí. Nezapomeňte však, že příliš mnoho vody může rychle vést k ochromující kořenové hnilobě; před dalším zaléváním vždy nechte vrchních několik centimetrů půdy vyschnout.

Když je čas se napít, zalévejte půdu až do bodu nasycení. Velké vyvýšené záhony vyžadují více vody méně často, zatímco květináče vysychají rychleji. Venku se snažte zalévat brzy ráno nebo po západu slunce, abyste zabránili rychlému odpařování. Také listové postřiky byste měli aplikovat pouze v této době, aby nedocházelo k odpařování na jemných listových pletivech.

2. Mulčování

Mulčování pomáhá uzamknout vlhkost v půdě a chránit kořeny živných rostlin u povrchu před vysokými teplotami. Tento postup také pomáhá chránit užitečné mikroby před slunečním žárem. Existují dva různé způsoby mulčování: mrtvý mulč a živý mulč.

Mrtvé mulčování spočívá ve vrstvení mrtvých organických materiálů na půdu. Mezi možnosti patří:

  • Seno
  • Sláma
  • Posekaná tráva
  • Kompost
  • Listí

Důležité upozornění: Vyhněte se senu, které obsahuje semena, abyste zabránili převládnutí plevelů, a materiálu, který obsahuje herbicid aminopyralid (AP), který rychle zničí vaši úrodu konopí.

Živý mulč zahrnuje výsev semen v těsné blízkosti rostliny konopí. Díky vysoké hustotě semen zůstanou tyto rostliny malé a nebudou zastiňovat vaše rostliny konopí. Živý mulč chrání půdu, zlepšuje její strukturu a čerpáním exudátů do půdy vyživuje užitečné mikroby. Druhy luštěnin také fixují atmosférický dusík. Mezi možnosti živého mulče patří např:

Důležité upozornění: Tyto rostliny pomáhají zadržovat vlhkost, ale samy vyžadují vodu. Dbejte na to, abyste pečlivě sledovali suchost půdy, a zalévejte více, než byste dávali rostlinám konopí v jinak prázdném záhonu.


Mulching

3. Vyhněte se stresu

Pokud budete rostliny konopí stresovat jinými způsoby, budou se hůře vzpamatovávat z tepelného stresu. Několik technik používaných během pěstebního cyklu vystavuje rostliny různým stupňům stresu. Za normálních podmínek se rostliny zotavují poměrně rychle. Pokud však do této rovnice zahrnete nadměrné teploty, může se stát, že se vaše rostliny nezotaví.

Přesazení z malé nádoby do většího květináče nebo záhonu způsobí rostlinám až několikadenní šok. Vyvarujte se přesazování při vysokých teplotách na nechráněná místa; rostliny potřebují čas, aby v nové půdě vytvořily kořenový systém.

V období vysokých teplot byste se také měli vyhnout vysoce zatěžujícím technikám školkování, jako je například přirychlování a odnožování. Tyto metody zahrnují řízené poškození tkání cévního systému rostlin - včetně xylému, který přenáší vodu a živiny.

4. Květináče jsou přenosnější

Pokud pěstujete venku v teplém podnebí, je dobré pěstovat ve velkých nádobách nebo květináčích a ne přímo v zemi. Díky tomu jsou rostliny přenosné a máte možnost je fyzicky přemístit na chráněné místo, pokud je slunce příliš intenzivní.

HOW TO PROTECT AGAINST HEAT STRESS OUTDOORS

5. Vytvořte si dočasný přístřešek

Celodenní držení rostlin pod přístřeškem brzdí fotosyntézu a celkově působí nepříznivě. Vytvoření dočasného přístřešku pomocí látky nebo plachty však může pomoci ochránit vaše plodiny během největšího denního horka. Přístřešek postavte během nejteplejších hodin a nechte rostliny vyhřívat na slunci před nástupem horka a po jeho opadnutí.

6. Venkovním rostlinám mohou prospět i doplňky

Výtažek z mořských řas nebo chaluh může pomoci zvýšit odolnost rostlin v interiéru i exteriéru. Používejte přípravek podle pokynů výrobce a poskytněte svým rostlinám dodatečnou ochranu pomocí těchto látek bohatých na živiny.

Mohou se rostliny zotavit z poškození teplem?

Ano, vaše rostliny se z poškození teplem zotaví, pokud přijmete vhodná opatření. Optimalizujte plán zalévání, položte mulč a na několik dní přemístěte nádoby na chráněnější místo. Odolejte nutkání odlistit poškozené listy, dokud se rostlina viditelně nezotaví, abyste předešli dalšímu stresu.

Mohou se rostliny z tepelného stresu vzpamatovat?

Rostliny konopí se mohou z tepelného stresu plně zotavit - pokud jej zachytíte dostatečně brzy. Tepelný stres vede k dehydrataci, což má za následek vadnutí a kroucení listů marihuany. Pokud se vám podaří zasáhnout dříve, než dojde k příliš velkému poškození listů a stonků, můžete rostliny zachránit pomocí výše uvedených strategií.

Začněte s odrůdou odolnou vůči teplu

Na trhu jsou k dispozici tisíce odrůd konopí a každá z nich byla v průběhu času selektivně vyšlechtěna tak, aby vykazovala specifické žádoucí vlastnosti. Některým šlechtitelům se podařilo vytvořit kultivary, které jsou obzvláště odolné vůči vysokým teplotám. Pokud začnete s některou z těchto odrůd, můžete výrazně snížit riziko tepelného stresu. Zde jsou tři odrůdy odolné vůči horku, které doporučujeme.

1. Fruit Spirit

Fruit Spirit je odolná odrůda, která se vysokým teplotám směje (v rámci možností). Tato bestie je potomkem legendárních rodičovských kmenů White Widow a Blueberry. Vyznačuje se pečlivě vyváženou genetickou skladbou 60 % genetiky sativy a 40 % indiky. Je poháněna 18 % THC a středním obsahem CBD a nabízí opojení, které uvolňuje tělo a povzbuzuje mysl. Její jméno je poctou sladkým a ovocným chutím jejích květů, které při kouření tančí na jazyku.

Fruit Spirit dobře roste jak v indooru, tak ve venkovním prostředí. Pokojové rostliny dosahují výšky 80-120 cm, vyznačují se dobou kvetení 8-10 týdnů a výnosem až 425 g/m². Jedna rostlina pěstovaná venku může dosáhnout výšky až 220 cm a sklidit až 525 g.

Fruit Spirit

2. Amnesia Haze

Amnesia Haze je vysoká odrůda s dominancí sativy, které se daří při vyšších teplotách. Její velké a vysoké květy produkují masivní množství THC (22 %) a střední množství CBD. Opojení je elektrizující, povzbuzující a ideální pro denní užívání ke zvýšení soustředění a motivace. Tento cerebrální účinek je umocněn tóny země a citrusů.

Amnesia Haze je vysoce produktivní odrůda, která odmění ty, kteří ji pěstují na parných místech. Indoorové rostliny dosahují výšky 140 cm, mají dobu kvetení 9-11 týdnů a poskytují velkou úrodu až 650 g/m². Rostliny pěstované venku pod prudkým sluncem dosahují výšky 210 cm. Zde jediný exemplář poskytuje obrovskou úrodu až 700 g, která je připravena ke sklizni koncem října.

Amnesia Haze

3. Royal Moby

Royal Moby je úžasný exemplář, který se může pochlubit květy a cukrovými listy potaženými trichomy. Tato dáma s dominancí sativy je potomkem Haze a White Widow a vyzařuje pryskyřici s koncentrací THC 21 %. Tato odolná odrůda zvládne horké i studené klima a bude se cítit jako doma v teplém pěstebním stanu nebo na zahradě vystavené slunci.

Royal Moby není náročná na své prostředí. V interiéru dosáhne výšky 80–140 cm a vyprodukuje až 600 g/m². Rostlina pěstovaná venku vyroste do mohutné výšky 2–3 m a vyprodukuje skvělou sklizeň 700 g.

Royal Moby Indoor

External Resources:
  1. Arbuscular mycorrhizal fungi mitigate negative effects of combined drought and heat stress on tomato plants - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37834 recenzí