Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds


By Steven Voser

Jakmile budou mít konopné rostliny k dispozici více hodin nepřetržité tmy, tak vstoupí do fáze kvetení. Vaše rostliny přestanou růst a místo toho budou soustředit svou energii do produkce palic (květů). Pokud pěstujete v oudooru, tak k tomuto dojde zcela přirozeně tak, že se na konci léta začnou krátit dny. Pokud pěstujete v indooru, tak kvetení začne, jakmile přepnete svá světla na režim, při kterém budou mít rostliny 10-12 hodin tmy.

Fáze kvetení zabere většině konopných odrůd kolem 7-9 týdnů, ale některé sativy potřebují daleko delší dobu k tomu, aby jejich květy byly zralé.

To, co se děje během kvetení a v jakou danou chvíli, závisí na tom, jakou odrůdu zrovna pěstujete. Neočekávejte tedy, že všechny odrůdy budou dodržovat tento rozpis do puntíku. Místo toho berte náš článek jako obecný návod, kterého se můžete držet. Pojďme se tedy podívat na fázi kvetení týden za týdnem.

Video id: 484384420

PRVNÍCH PÁR TÝDNŮ KVETENÍ (TÝDNY 1, 2 A 3)

Jakmile začne fáze kvetení, tak se jedná o náhlou změnu v růstu vašich rostlin. Konopné rostliny nepřestanou ze dne na den růst. Místo toho se mnoho konopných odrůd během prvních pár týdnů kvetení značně vytáhne. Toto je důležité vědět, jelikož budete muset přizpůsobit hnojení a také budete muset mít k dispozici dostatek místa.

TÝDEN 1 (FÁZE PŘECHODU A VYTÁHNUTÍ)

V prvních týdnech kvetení budou vaše konopné rostliny ve fázi přechodu. Konopí si začne myslet, že se blíží zima a že bude potřebovat unést spoustu květů a tudíž začnou rostliny velice rychle růst. Některé odrůdy mohou dokonce během této doby téměř zdvojnásobit svou výšku. Kvůli tomuto rychlému růstu se této rané fázi kvetení někdy říká fáze vytáhnutí.

Během toho, co se vaše rostlina věnuje růstu, tak také nechá vyrůst několik nových listů, které budou převážně na vrchu hlavních stonků. Vaše rostlina se jednoduše věnuje produkci "zelených věcí", jako jsou listy a stonky, díky čemuž bude moci být silnější a odolnější.

Důležité věci, které musíte vědět o této rané fázi kvetení.

Vzhledem k tomu, že vaše rostliny nyní oficiálně vstoupily do fáze kvetení, tak budou vyžadovat vyšší množství hnojiv. Nicméně není vhodné ze dne na den změnit režim výživy a okamžitě začít používat hnojiva pro fázi kvetení. Doporučujeme pokračovat s hnojivy pro růst alespoň jeden týden po začátku kvetení.

Vzhledem k tomu, že se v rané fázi kvetení rostlina vytáhne, tak je vhodné zapřemýšlet nad různými pěstitelskými metodami, jako je třeba LST. Touto metodou můžete ohnout stonky pryč od středu rostliny, díky čemuž můžete roztáhnout korunu a efektivněji využít světlo. Díky tomu budete moci mít daleko vyšší výnosy.

Week 1

TÝDEN 2

V druhém týdnu kvetení si můžete všimnout prvních bílých pestíků na vašich samičích konopných rostlinách. Tyto jemné bílé vlásky rostou na místech, kde velké listy rostou z hlavního stonku. Z těchto jemných vlásků se v budoucnu stanou palice.

Pokud je vaše konopná rostlina samec, tak na ní tyto "vlásky" nenajdete. Místo toho si ale všimnete malých pylových váčků. Pokud pěstujete regulérní, ne-feminizované rostliny, u kterých neznáte jejich pohlaví, nyní je čas na oddělení vašich rostlin tak, aby samci a samice rostly zvlášť. Samčí konopné rostliny neprodukují palice a také opylí vaše samice, díky čemuž na nich vzniknou semínka a to většina pěstitelů rozhodně nechce.

Ke správnému hnojení rostlin ve fázi kvetení si důkladně přečtěte návod u vašeho hnojiva. Během druhého týdne se nejčastěji začíná hnojit takovými produkty, které mají vyšší obsah živin potřebných pro kvetení, a které pomohou vašim rostlinám dosáhnout co největších výnosů.


(týden 1)

TÝDEN 3

Vaše konopné rostliny ještě stále rostou a nyní budou asi o 50 % větší než před třemi týdny. I když se ještě trochu vytáhnou, tak nyní dochází ke zpomalení a následnému zastavení růstu.

Na místech, kde jste si předtím všimli bílých vlásků, již uvidíte první náznaky opravdových květů. Tyto rostliny nemají mnoho trichomů a pryskyřičných žláz, takže jejich vůně ještě nebude tak silná a zřetelná.

V této fázi kvetení začnou vaše rostliny investovat více energie do tvorby palic. Ujistěte se, že jim dáváte dostatek živin a pořádně zkontrolujte doporučené dávkování.

Vaše rostliny budou v této fázi trochu vybíravější a dávejte tedy pozor na potenciální nedostatek živin. Nedostatku si všimnete snadno, jelikož listy vašich rostlin mohou začít žloutnout a nebo začnou přicházet o listy. Zároveň si však dávejte pozor na to, abyste vaše rostliny nadměrně nehnojili, jelikož byste je mohli popálit. Symptomy nadměrného hnojení se také začnou objevovat během tohoto týdne. Mezi tyto symptomy patří popálení špiček listů a odbarvení listů. Pokud k tomuto dojde, tak musíte okamžitě přestat hnojit.


(týden 2)

TÝDEN 4

Během čtvrtého týdne kvetení přestanou vaše konopné rostliny růst a budou nyní věnovat veškerou svou energii produkci palic. Z palic budou stále vyrůstat bílé vlásky, ale palice začnou nabírat na hmotnosti každým dnem. S větším množstvím velikých palic začnou vaše rostliny produkovat více trichomů, díky čemuž bude jejich vůně daleko zřetelnější.

Vzhledem k tomu, že vaše konopné rostliny přestaly kvést, tak se již nebudete muset věnovat jejich zastřihávání a ohýbání. Je možné, že v místech ohybů budou vaše rostliny vyžadovat strukturální podporu.


(týden 3)

TÝDEN 5

V pátém týdnu kvetení si všimnete, že všechny květy začínají tloustnout. Možná si také všimnete nových květů, které rostou v místech kolem hlavního stonku. S tloustnutím palic začne tloustnout i celá vaše rostlina. Toto je jasné znamení toho, že se vaše rostlina plně věnuje kvetení. V tuto chvíli je jistě cítit intenzivní vůně. Ujistěte se, že máte dobrý ventilační systém, pokud pěstujete v zemi, kde není legální pěstovat konopí.

Některé z bílých pestíků mohou nyní hnědnout či oranžovět. V tuto chvíli je také vhodné kontrolovat trichomy na vaší rostlině, jelikož některé z nich začnou mít mléčnou barvu. Mléčně zbarvené trichomy a oranžové pestíky jsou znamením, že se blíží sklizeň.


(týden 5)

TÝDNY 6, 7 A 8 (POZDNÍ FÁZE KVETENÍ, POSLEDNÍ TÝDNY PŘED SKLIZNÍ)

Ne všechny konopné odrůdy vyžadují stejné množství času pro kvetení. Mnoho konopných odrůd bude připraveno ke sklizni během těchto posledních tří týdnů. Nicméně lze nalézt i několik odrůd, které budou připraveny ke sklizni ještě před osmým týdnem.


(týden 5)

Proplachování Konopných Rostlin

Obvykle se konopné rostliny proplachují dva týdny před sklizní, což tedy závisí na délce kvetení vaší odrůdy. Proplachování znamená, že přestanete hnojit a budete zalévat rostliny pouze čistou vodou s vyváženým pH. Díky tomu se zbavíte (propláchnete) rostlinu od hnojiv v půdě, což vede k lépe chutnajícímu finálnímu produktu. Pokud toto neuděláte, tak vaše hulení bude mít nepříjemnou a chemickou chuť.


(týden 6)

Kontrolujte Vaše Rostliny K Odhadnutí Správného Času Sklizně

K odhalení pravého času sklizně použijte lupu či malý mikroskop a pravidelně kontrolujte trichomy vašich rostlin. Díky tomu můžete sledovat, zda se trichomy změnily z průhledné barvy na mléčnou. Pokud je ještě mnoho trichomů průhledných, tak je stále ještě brzy na to sklízet. Pokud má většina trichomů jantarovou barvu, tak to znamená, že obsah THC je na maximu a je na čase sklízet.


(týden 7)

TIPY PRO LEPŠÍ SKLIZEŇ

Zvládnutí fáze kvetení může být děsivý úkol a to obzvláště pro nováčky. Pokud se budete držet těchto jednoduchých tipů, tak vždy skončíte se skvělou sklizní:


(týden 8)

STANOVENÍ POHLAVÍ VAŠICH ROSTLIN

Většina pěstitelů identifikuje pohlaví svých rostlin v posledních týdnech vegetativní fáze a nebo v prvních týdnech fáze kvetení. Pamatujte, že samčí rostliny produkují pylové váčky, které vypadají jako malé míče a které musejí být oddělené od vašich samic, pokud nechcete, aby vaše samice byly opyleny.

Dále je vhodné dávat pozor na kvetoucí samičí rostliny, jestli nechytají hermafrodity. I když se nejedná o běžný jev, některé konopné rostliny si mohou vyvinout jak samčí, tak samičí pohlavní orgány, jako poslední snahu o tvorbu semínek. K tomuto jevu dochází, pokud jsou rostliny pod silným stresem.

VYŘEŠTE PROBLÉMY JEŠTĚ PŘED KVETENÍM

Pokud pěstujete v indooru, tak máte výhodu v tom, že máte plnou kontrolu nad tím, kdy vaše rostliny začnou kvést. Využijte tedy tuto výhodu naplno a přepněte na květ pouze tehdy, pokud jsou vaše rostliny na 100% zdravé. Rozhodně není vhodné řešit nedostatky živin či nějakou nákazu v době kvetení.

Pokud pěstujete venku, tak máte daleko menší kontrolu nad tím, kdy vaše rostliny začnou kvést. Místo toho věnujte svou pozornost kalendáři a pokuste se vyřešit všechny problémy ještě před koncem léta.

CO NEJVÍCE USNADNĚTE PŘECHOD DO FÁZE KVETENÍ

Kvetoucí rostliny vyžadují odlišnou vlhkost a teplotu než rostliny ve vegetativní fázi. Místo toho, abyste změnili teplotu, vlhkost i světelný cyklus najednou, tak doporučujeme postupně měnit teplotu a vlhkost v průběhu dvou dní, a poté nechat vaše rostliny zvyknout si na tyto změny tím, že je necháte ve vegetativní fázi ještě po několik dalších dní.

SPRÁVNÉ NASTAVENÍ SVĚTEL

Konopné rostliny během kvetení preferují světlo v červeném a oranžovém spektru (mezi 580-700 nm), což podporuje zrání jejich květů. Pro nejlepší výsledky používejte osvětlení, které má toto spektrum.

BLÍZKO OBDOBÍ KVETENÍ NEPŘESAZUJTE

Přesazování způsobuje rostlinám šok. Vždy se vyhněte přesazování před a nebo během fáze kvetení, jelikož to může poškodit vaši sklizeň.

ODSTŘIHNĚTE NADMĚRNÉ LISTY

Před kvetením zastřihněte své rostliny tak, aby co nejvíce světla dopadlo na co nejvíce květů. Každý pěstitel má svůj vlastní přístup k zastřihávání, ale nám se líbí doporučení Kyla Kushmana: "Pokud větev nemá alespoň 50% výšky rostliny, tak ji odstřihněte". Myšlenka za tímto výrokem je taková, že odstřihnutím větví a listů pomůžete rostlině koncentrovat svou energii pouze na ty květy, které vyprodukují ten nejlepší produkt.

Také pamatujte na to, že je důležité odstřihnout žluté a nebo mrtvé listy. Vaše rostliny by měly být krásně zelené alespoň do čtvrtého týdne kvetení. Poté začnou některé listy samy od sebe žloutnout, jelikož většina energie se přesune na tvorbu květů. Jedná se o zcela normální jev a vy můžete bezpečně odstranit jakékoliv listy, které zežloutly a nebo uschly.

Video id: 484384984

DRŽTE VLHKOST NA 45 %

Hniloba je velice závažný problém, který může zničit celou vaši sklizeň. K ochraně vašich rostlin a k optimalizování jejich růstu se snažte držet relativní vlhkost vaší pěstírny na 45 %.

DŮKLADNĚ SLEDUJTE TEPLOTU

Kvetoucí konopné rostliny preferují během dne teplotu mezi 20-23 °C, zatímco noční teploty se mohou pohybovat kolem 15-18 °C. Dávejte pozor na náhlé změny teplot při zapínání a vypínání světel. Náhlé změny teplot mohou vašim rostlinám způsobit šok a také mohou vést ke kondenzaci vody na povrchu vašich květů, což může vést k hnilobě.

POUŽÍVEJTE VZDUCHOTECHNIKU S UHLÍKOVÝM FILTREM

Dodání CO₂ během kvetení může zlepšit růst a výnosy. Pokud můžete, tak se pokuste udržet hladinu CO₂ alespoň mezi 1000-1200 ppm během kvetení.

DÁVEJTE POZOR NA NADMĚRNÉ HNOJENÍ

Pokud spálíte vaše rostliny během kvetení, tak to nelze opravit. Ujistěte se tedy, že hnojíte správně a nezapomeňte přestat hnojit dva týdny před sklizní a propláchněte vaše rostliny.

PŘIDEJTE PODPORU PRO TĚŽKÉ PALICE

Není neobvyklé, že kvetoucí rostliny začnou nabírat na hmotnosti. Použijte bambusové tyčky k podpoře těžkých palic a ujistěte se, že tyto palice dostávají co nejvíce světla.

POZOR NA POPÁLENÍ SVĚTLEM

Podobně jako u nadměrného hnojení, i popálení světlem během kvetení nevyřešíte. Pamatujte na to, že vaše rostliny by měly být v rozumné vzdálenosti od světel. Popálení světlem poškodí nejen zdravé listy, ale může také způsobit nedostatek vápníku v rané fázi kvetení. Pokud vrcholky vašich rostlin začnou blednout, tak je to znamení toho, že nejspíše musíte zvednout vaše světla!

PŘED ZAČÁTKEM KVETENÍ POUŽIJTE KYSELINU FULVOVOU

Použití kyseliny fulvové během pozdní vegetativní fáze a na začátku fáze kvetení může pomoci zvýšit velikost vašich květů. Také pamatujte na to, že musíte rostlinám během kvetení dodat více vápníku a to jak při pěstování v půdě, tak i při pěstování v hydru.

ŠŤASTNÉ KVETENÍ!

Pěstování konopí se může zdát být komplikované a náročné. Konopné rostliny jsou koneckonců citlivé organismy a malá chyba během fáze kvetení může signifikantně ovlivnit velikost a kvalitu vašich výnosů. Pokud chcete pokaždé dosáhnout skvělé sklizně, tak si tento návod uložte do záložek a vždy si jej přečtěte předtím, než se rozhodnete zapnout světla na vaši další várku!

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzí