Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds


By Luke Sumpter Reviewed by: Micaela Landeira


Existuje dobrý důvod, proč většina pěstitelů drží samčí rostliny dál od svých samičích: opylení od samců způsobuje, že se na samičích rostlinách vyvíjejí semena. V důsledku toho samičí rostliny soustředí svou energii na produkci semen, a nikoli na to, aby vám vypěstovaly kvalitní květy. Tomuto nešťastnému výslednému produktu se lze vyhnout zavedením několika základních technik.

Je zřejmé, že nikdo nechce kouřit trávu plnou semínek. Když pěstujete konopí a naučíte se rozpoznávat samčí rostliny a příznaky opylení, můžete tyto rostliny odstranit a zachránit tak zbývající samičí rostliny. Stejně tak včasné rozpoznání opylené samičí rostliny vám umožní začít znovu, než bude pozdě, místo abyste dokončili pěstování, jehož výsledkem bude pouze nekvalitní sklizeň.

Nikdy nepodceňujte, jak daleko může pyl konopí cestovat. Tento mikroskopický genetický materiál se může šířit v okruhu 3-7,5 mil (~4,8-12,1 km). Za nepříznivého počasí však může po větru překonat vzdálenost až 30 mil (48 km). Při pěstování venku musíte myslet na víc než na samce na vlastním pozemku. Pěstitelé ve vedlejším městě, kteří nevěnují pozornost pohlaví svých rostlin, mohou ohrozit vaše rostliny v případě, že nezavedete dodatečná opatření.

How To Tell That A Female Plant Has Been Pollinated

Jak poznat, že byla opylena samičí rostlina

Mezi první příznaky toho, že vaše samičí rostlina byla opylena, patří zvětšení jejích listenů. Listeny jsou malé struktury podobné listům, které chrání samičí reprodukční části. Na těchto místech se objevují kvetoucí pupeny. Nepleťte si listeny s kalichy.

Dobrým testem, jak zjistit, zda se listeny zvětšily, je vzít pinzetu, uchopit jeden listen a otevřít jej. Pokud je uvnitř semeno, máte opylenou rostlinu.

Dalším ukazatelem opylení může být barva jejích pestíkových chloupků. Pokud byla samice opylena, dříve bílé chloupky se brzy scvrknou a ztmavnou.

To, zda došlo k opylení samičí rostliny, poznáte také podle toho, že budete věnovat pozornost pestíkům - rozmnožovacím orgánům květů. Tyto chloupky se v průběhu normální fáze kvetení zbarví z bílé do tmavě oranžové nebo červené. U neoplozených květů projde touto změnou celý pestík. Po kontaktu s pylem však ztmavnou pouze špičky pestíků, zatímco "stopka" zůstává bílá.

How To Tell That A Female Plant Has Been Pollinated

Jak se vyhnout opylení samičích rostlin

K opylení je nutná přítomnost samčích nebo intersexuálních (hermafroditních) rostlin, což jsou samičí rostliny, které budou rovněž produkovat pyl. První věc, kterou chcete udělat, abyste snížili riziko opylení, je odstranit co nejvíce samců nebo "hermoušů". Zejména během prvních tří týdnů kvetení je důležité často kontrolovat, zda se na zahradě nenacházejí případní samčí jedinci.

Typický pěstitel konopí obvykle nemá důvod samce chovat a bude se jich chtít zbavit, jakmile je spatří. Naproti tomu šlechtitelé konopí si mohou chtít ponechat samce spolu s úrodou samičích rostlin. V takových případech chovatel obvykle oddělí obě pohlaví, aby se vyhnul náhodnému opylení. Samičí rostliny mohou pěstovat v jednom stanu a samčí v jiném. Při pěstování venku, například na zahradě, se samci často chovají v nejvzdálenějším koutě pěstební plochy, co nejdále od samic. I v takovém případě však kvůli větru, který roznáší pyl, vždy existuje určité riziko náhodného opylení.

How To Tell That A Female Plant Has Been Pollinated

Jak poznat samčí rostliny konopí

Na určení pohlaví rostlin konopí si budete muset počkat až do fáze před květem, kdy rostliny začínají vkládat energii do rozmnožování. Samičí rostliny konopí projevují své pohlavní znaky později než samčí. V místě, kde jim brzy vyrostou květy (uzly mezi stonkem a lodyhou), se u samičích rostlin objeví chomáčky bílých chloupků.

U samčích rostlin se v těchto uzlinách chloupky neobjeví, ale vytvoří se u nich malé pylové váčky. Tyto pylové váčky budou vypadat jako malé kuličky. Tyto kuličky se mohou objevovat samostatně nebo ve shlucích, podle toho, jak daleko je rostlina ve fázi před květem. V pozdější fázi růstu se pylové váčky otevřou, vysypou pyl a případně opylí vaše samice.

How To Spot Male Cannabis Plants

Jak se vaše pokojové rostliny opylují?

Pěstovali jste konopí v izolaci vnitřního pěstebního stanu. Hráli jste na jistotu a pravidelně jste kontrolovali každou rostlinu, zda nemá známky pylových váčků. Přesto se vaše samičí rostliny nějakým způsobem oplodnily a začaly produkovat semena. Jak se to proboha mohlo stát?

No, je třeba zvážit více příčin. Zaprvé jste mohli sloužit jako vektor, přes který se pyl dostal do pěstebního prostoru. Tyto mikroskopické částečky mohou snadno ulpět na vláknech oblečení a uhnízdit se ve vašich vlasech. Pokud se zabýváte samčími rostlinami v odděleném pěstebním prostoru, mohli jste do svého pěstebního stanu určeného pouze pro samice zanést pyl.

Za druhé, vaše rostliny mohou být ve stresu! Faktory prostředí, které vyvolávají stres, mohou donutit samičí rostliny k vývoji pohlavních orgánů hovorově nazývaných "banány". Jedná se v podstatě o pylové váčky na samičích rostlinách. Vytvářejí se většinou v důsledku stresu z úniku světla, který způsobuje, že rostliny přejdou do režimu přežití a opylují se.

Tyto opylovací struktury je těžké zpozorovat a pěstitelé je často přehlédnou. Na rozdíl od rostlin smíšeného pohlaví neboli "pravých" hermafroditů, u nichž jsou zjevné samičí a samčí orgány odděleně, se banány vyskytují na samičích květech. Navíc banány nejsou celé pylové váčky. Jsou to pouze vnitřní části neboli prašníky. Z dálky by si pěstitelé mohli snadno splést tvar a barvu s pestíky. Protože jim chybí vnější váček, banánky okamžitě začnou vysypávat pyl na květ a způsobí rychlé oplodnění.

Co dělat, když se vaše samice opylí?

Včasné odhalení samčích rostlin konopí a opylení samičích rostlin vám může ušetřit další investování času a úsilí do celé pěstitelské sezóny, která bude zbytečná. Většinou je nejlepším řešením zbavit se samčích rostlin spolu s opylovanými samičími a založit nové pěstování.

Můžete opylené samice kouřit?

Rozhodně! Ačkoli byste pohled na oplodněné pupeny ve výdejně nevítali, oplodněné květy kouřit skutečně můžete. Ačkoli se jedná o krajní možnost, rozhodně nemusíte květy se semeny vyhazovat. Stále si budete moci vychutnat chutné terpeny a kanabinoidy měnící mysl; jen to dá trochu více práce.

Po sklizni je třeba odstranit semínka z květů. Můžete to udělat ručně nebo pinzetou a dbát na to, abyste žádný nevynechali. Případně můžete květy lehce rozdrtit, a to natolik, abyste rozdrtili květní tkáň, ale nerozbili žádná semena. Poté odstraňte uvolněná semena.

Květy můžete také rozříznout a odstranit semena. Pomocí nůžek na stříhání nakrájejte poupata na menší kousky a odstraňte semena. Tento materiál můžete vykouřit, nebo ho třeba zkombinovat s ořezem a vyrobit hašiš.

Mějte však na paměti, že někteří lidé jsou na konopný pyl citliví, stejně jako lidé reagují na pyl jiných druhů. Pokud trpíte pylovou alergií, možná byste si kouření oplodněných pupenů měli raději odpustit.

Samozřejmě byste se vždy měli snažit chránit své květy před pylem, abyste vyrobili co nejkvalitnější sinsemillu, tedy palice bez semínek. Opylené květy se prostě nedají srovnávat s neoplozenými květy. Níže se podívejte na hlavní důvody, proč se neřadí tak vysoko.

Špatná chuť Oplodněné květy odvádějí svou pozornost od produkce lepkavé pryskyřice k produkci semen. Výsledkem je méně chutných terpenů, které jsou základem jedinečné chuti a vůně každé odrůdy.
Nižší obsah THC Snížení množství pryskyřice znamená také nižší množství kanabinoidů, jako je THC. U opylovaných palic pocítíte menší sílu než u těch, které chrlí pryskyřici po celou dobu až do sklizně.
Může způsobit nepříjemné pocity Semínka mohou zkazit zážitek z kouření. Jednak způsobují, že kouř je extrémně drsný a při spalování může dráždit hrdlo. Semínka mají také tendenci při vystavení teplu praskat, což může způsobit, že konec vašeho jointu vyletí ven.

Jak se vyhnout problému s opylováním

Pro domácího pěstitele samozřejmě existuje způsob, jak se problému s opylením zcela vyhnout. V důsledku inovací v moderním konopném průmyslu jsou nyní k dispozici feminizovaná semena v široké škále nových i legendárních odrůd. Na rozdíl od běžných semen se při pěstování nemusíte starat ani o identifikaci nebo oddělení samců. Pokud vaše feminizovaná semena pocházejí od renomovaného prodejce, ze všech semen vyrostou rostliny s kouřitelnými pupeny. S těmito znalostmi je na vás, abyste se rozhodli, jaký druh semen bude vyhovovat vašim pěstitelským parametrům a osobním cílům pěstitele.

Můžete výsledná semena pěstovat?

Vaše květiny se vydaly na cestu k semenům, tak proč z této situace nevytěžit maximum tím, že je necháte vyklíčit a vypěstujete další rostliny? Určitě to můžete udělat, ale nemusí to dopadnout dobře. Dobré kultivary vznikají záměrným šlechtěním. To umožňuje pěstitelům uzamknout žádoucí vlastnosti a vyloučit špatné vlastnosti. Výsledná semena z těchto operací jsou geneticky stabilní a konzistentní.

Pokud se však vaše rostliny náhodně opylí, bude pěstování potomstva hazardem. Pravděpodobně skončíte s nespolehlivou odrůdou s nízkou produktivitou, horšími chuťovými vlastnostmi a nežádoucími účinky. Pokud však máte čas a prostředky nazbyt, vždy to můžete zkusit. Možná nakonec získáte něco výjimečného!

Měli byste se však vyvarovat pěstování semen z rostliny, která se sama opyluje. Jedinci, u nichž se vyvinuly hermafroditní znaky, je přenesou na potomstvo, takže se vám stejná situace bude opakovat.

Proč byste se měli vyhnout koupi opylovaných květů

Jak již bylo řečeno, měli byste se vyhnout nákupu opylovaných květů kvůli horší chuti a účinkům a také drsnému kouři. Sečteno a podtrženo - utrácení peněz za květy plné semínek znamená, že vás okrádají. Stejně jako by vás příliš nepotěšilo, kdybyste dostali sáček plný stonků, semínka také zvyšují celkovou hmotnost sáčku, což znamená, že za cenu, kterou byste normálně zaplatili, dostanete méně konopí.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37834 recenzí