Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Jak opravit suché a křupavé listy konopí.


Zdravé a živé exempláře konopí dominují na sociálních sítích. Tyto prosperující rostliny se vyznačují pevnými, tmavě zelenými vějířovitými listy s voskovým leskem, které vyčnívají z robustních a pevných stonků. Každý pěstitel se snaží dosáhnout rostlin, které vypadají alespoň z poloviny tak zdravě. Ne vždy však jde vše podle plánu.

Už jste někdy přišli do svého pěstebního prostoru a viděli suché, křupavé listy, které se držely z posledních sil? Je to skličující a má to daleko k bujnému listí zobrazenému na Instagramu. Pokud vaše listy vypadají o něco hůře, tak pokračujte ve čtení. Prozradíme vám všechny možné příčiny tohoto stavu i to, jak je napravit.

Cómo evitar y tratar las hojas de marihuana secas y quebradizas

Co způsobuje suché a křupavé listy?

Řešení problémů je základem pro každého pěstitele konopí. Na vaší sklizni se rozhodně podepíše vaše řešení problémů během pěstování, od nedostatku živin až po napadení škůdci. Suché, křupavé listy jsou jedním z těchto potenciálních problémů. K tomu dochází, když rostliny ztrácejí obsah vlhkosti, kroutí se a na dotek působí křehce a křupavě. Tento problém způsobuje několik faktorů prostředí - problémy s živinami, příliš mnoho vody a nadměrné teplo jsou jen některé z běžných viníků.

Naštěstí jsme našli řešení pro všechny z nich. Pomocí níže uvedeného průvodce se dozvíte, co přesně způsobuje vysychání listů konopí a co můžete udělat pro záchranu svých rostlin.

Stáří

Rostliny konopí nezůstávají mladé navždy. Suché, křupavé listy se přirozeně objevují ke konci životního cyklu rostliny. Během pozdní fáze kvetení, kdy rostliny přesměrují většinu svých zdrojů na tvorbu pryskyřice a květů, si všimnete, že některé vějířovité listy začínají zasychat a měnit barvu.

Stáří se týká převážně spodních listů, ale i ty vyšší mohou začít ztrácet svou vlhkost a svěží zelený vzhled. Pokud jsou vaše rostliny jinak zdravé, bez škůdců a rostou v ideální teplotě, je pravděpodobné, že jednoduše stárnou.

Vějířovité listy se budou zdát obzvláště suché a křehké během proplachování - což je proces, při kterém se rostlina přibližně dva týdny před sklizní přestane hnojit a zalévá se pouze vodou, aby se zlepšila chuť květů. Záměrný nedostatek klíčových živin se na listech projeví a často způsobí, že mnoho vějířovitých listů začne žloutnout a schnout.

Vejez

Řešení

Jelikož se jedná o přirozený jev, tak nechte přírodu, ať si jde svou cestou. Vezměte čisté zahradnické nůžky a odlistěte uschlé a odumírající listy, abyste zlepšili provzdušnění koruny a vyčistili estetický vzhled vašich rostlin.

Problémy s živinami

Rostliny konopí potřebují k přežití a prosperitě rovnováhu klíčových živin. Tyto přírodní sloučeniny hrají ve fyziologii konopí zásadní roli, od pomoci při fotosyntéze až po usnadnění růstu tkání a kvetení.

Rostliny vyžadují dvě klíčové skupiny živin: makronutrienty a mikronutrienty. Jak jejich názvy napovídají, rostliny potřebují první z nich ve větším množství a druhé v menším množství. Většině pěstitelů se daří dodávat rostlinám dostatek živin buď pomocí kvalitního kompostu, nebo hnojiv.

Přesto se u rostlin mohou projevit příznaky nedostatku živin způsobené kolísáním pH. Pokud je pH pěstebního média příliš nízké nebo příliš vysoké, rostliny ztrácejí schopnost přijímat živiny. Nízký obsah molekul, jako je železo a hořčík - důležitých pro tvorbu chlorofylu a syntézu enzymů - může vést ke křupavým a suchým listům.

Přebytek živin může také způsobit suché a poškozené vějířovité listy. Nadbytek dusíku může spálit kořeny a způsobit, že listy budou extrémně tmavě zelené a křupavé.

Problemas nutricionales

Řešení

Upravte pH pěstebního média, abyste obnovili zdravou rovnováhu. Rostlinám konopí se daří při pH mezi 6,0-7,0, zatímco hydroponické rostliny dávají přednost pH 5,5-6,5. Ke zjištění stavu půdy použijte pH tester. Nejprve se pokuste pěstební médium propláchnout vodou s vyváženým pH a znovu jej otestujte. Pokud je hodnota pH stále v nepořádku, použijte přípravky na úpravu pH, které jsou k dostání v každém obchodě s pěstitelskými potřebami.

Zvažte také přidání mykorhizních hub do půdy. Tyto užitečné houby vytvářejí vzájemně prospěšný vztah s kořeny rostlin a pomáhají jim těžit živiny výměnou za cukry.

Přemokření

Není žádným tajemstvím, že konopí potřebuje ke svému životu vodu. Rostliny tento vzácný zdroj využívají při fotosyntéze, k přenosu živin a k udržení své vláhy a síly. Přesto, stejně jako u všeho ostatního, nadměrné množství vody nadělá více škody než užitku.

K přemokření obvykle dochází, když se začínající pěstitelé o své rostliny až příliš starají - uvidí jediné smítko suché půdy a začnou panikařit. Neustálý přísun vody znamená, že se v půdě začne hromadit tekutina. Když rostliny přijímají příliš mnoho vody, buňky v listech se vyboulí a nakonec prasknou. To způsobí tvorbu krust na špičkách a křupavý vzhled. Nemluvě o tom, že nadbytek vody vytváří živnou půdu pro škodlivé houby a vyplavuje z půdy cenné živiny.

Riego excesivo

Řešení

Zalévejte rostliny rozumně. Mírné sucho v půdě je vlastně dobrá věc. Platí pravidlo, že rostlinu znovu zalévejte, až když je horních pět centimetrů suchých. Abyste měli lepší přehled, zvažte květináče, když jsou suché, a znovu, když jsou zcela zalité. Před dalším zaléváním počkejte, až se váha květináčů přiblíží suchu.

Škůdci a houby

Lidé nejsou jedinými pozemskými tvory se zálibou v rostlinách. Mnoho různých druhů mikrobů, hmyzu a plísní si rádo pochutnává na chuti čerstvých rostlin konopí. Mšice, housenky a slimáci se rádi pasou na listech konopí, zatímco háďátka parazitující na rostlinách dávají přednost chuti kořenů. Houby se usadí téměř kdekoli na rostlině, pokud jim poskytuje jejich oblíbený stav - vlhko.

Rostliny konopí snesou poškození škůdci a přítomnost několika druhů hmyzu svědčí o silné biodiverzitě v zahradě. Dlouhodobé a intenzivní napadení jim však může způsobit velký stres, jehož výsledkem mohou být suché a křupavé listy.

Plagas y hongos

Řešení

Chraňte své rostliny! Různé druhy vyžadují různou taktiku. Používejte dravý hmyz, jako jsou berušky, parazitické vosy a kudlanky nábožné, abyste udrželi škůdce na uzdě. Pro druhou linii obrany vysaďte na začátku sezóny doprovodné rostliny, jako je kopr, bazalka, slunečnice a levandule, které odpuzují a rozptylují škodlivý hmyz.

Máte pocit, že vaše kořeny jsou pod útokem? Naočkujte půdu mykorhizními houbami; jejich jemná vlákna - hyfy - svazují a zachycují škůdce. A co ta otravná plíseň? To je jednoduché. Udržujte rostliny provzdušněné pomocí větráků nebo přirozeného vánku. Vyvarujte se přemokření půdy a během kvetení rostlinu přikryjte, abyste ji ochránili před lijáky.

Přílišné teplo

Teplo má tendenci dělat věci křupavé: slaninu, toasty, dokonce i naši kůži po příliš dlouhém pobytu na pláži. Necháte-li rostliny konopí vystavené prudkému slunci ve skleníku nebo na zahradě, zjistíte, že jejich vějířovité listy mají tuto vlastnost také. Intenzivní teplo způsobí, že listy ztratí vlhkost, vyschnou a scvrknou se.

Calor excesivo

Řešení

Pokud pěstujete venku v obzvláště horké oblasti, připravte se na obranu rostlin před vlnou veder. Mějte v pohotovosti stínicí látku a několik kolíků, a pokud bude slunce příliš dlouho prudce pálit, nasaďte kutilskou sestavu.

Pokud zjistíte, že je ve vaší pěstírně nesnesitelné horko, použijte ventilátory a klimatizaci, abyste teplotu snížili. Tuto funkci můžete dokonce automatizovat pomocí čidla a regulátoru připojeného k odtahovému ventilátoru.

Osvětlení

Světlo, další pilíř života rostlin, umožňuje konopným rostlinám vytvářet vlastní energii. Bez světla se můžete s konopnými květy úplně rozloučit. Příliš mnoho světla však spálí horní části rostliny, což způsobí usychání listů a dokonce i poškození rostliny. Pokud necháte své rostliny vyrůst příliš vysoko, počítejte se změnou barvy, suchostí a snížením výnosů.

Quemaduras por luz

Řešení

Pečlivě sledujte své vnitřní pěstování. Posouvejte světelný systém směrem nahoru, jakmile se rostlina bude propracovávat vzhůru. Pokud se potýkáte s omezeným prostorem, použijte techniky LST a ScrOG, abyste udrželi korunu níže u země, aniž byste se museli vzdát produkce.

LED světla jsou mezi pěstiteli konopí stále oblíbenější. Kromě toho, že jsou tato světla levnější na provoz, vyzařují méně tepla a nabízejí větší prostor pro chyby, pokud se vaše rostliny vymknou kontrole.

Ošetření suchých, křupavých listů na rostlinách

Pokud si všimnete, že listy vějířovitých rostlin začínají být křupavé a suché, nepanikařte! Přistupte k problému s chladnou hlavou a vzpomeňte si na to, co jste se právě naučili. Znovu si přečtěte našeho průvodce, identifikujte problém a použijte správné ošetření. Budete-li jednat efektivně, zachráníte své rostliny, vyřešíte zahradnický problém a zároveň se stanete lepšími pěstiteli.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzí