Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sholl Reviewed by: Miguel Ángel Garcia


Voda je základem života. Neméně to platí i pro konopí, u kterého na vodě závisí celá řada funkcí. V našem předchozím blogu o kvalitě vody jsme hodnotili, proč je voda důležitá a jak může pH ovlivnit mnoho aspektů vašeho pěstování. Dnes se budeme podrobněji zabývat hodnotami ppm a EC. Obojí jsou pokročilejší aspekty pěstování konopí, které je třeba brát v úvahu, a jejich pochopení vám pomůže posunout vaše dovednosti na maximum. Pro začátečníky jsou tyto informace sice důležité, ale pro pěstování nejsou zásadní. I bez nich je možné dosáhnout skvělých výsledků, ale rozhodně vám pomohou!

Cannabis And Water Quality Part 3: Choosing A Water Source
Cannabis And Water Quality Part 3: Choosing A Water Source

Jak změřit koncentraci živin

Abyste pochopili koncentraci živin v půdě, budete chtít otestovat jak pH, tak PPM nebo EC splavenin.

PPM: Přidejte pokaždé správné množství živin

PPM je měření, které vám poskytne informaci o množství živin přítomných ve vašem pěstebním médiu. Tento údaj je mimořádně důležitý, protože je vodítkem pro příští "krmení" a umožňuje vám vyhnout se nadměrnému nebo nedostatečnému vyživení rostlin. Měření PPM je jednoduché a lze jej provést pomocí většiny měřičů TDS.

Jak řídit odtok EC

EC, neboli elektrická vodivost, je další měření, které nám pomáhá určit množství živin přítomných v pěstebním médiu. Čím více živin je v médiu, tím vyšší je hodnota EC u vašeho odtoku. Měření EC je jednoduché s naším kapesním testerem vodivosti DiST 4 od společnosti Hanna Instruments. Nezapomínejte pravidelně měřit odtok, abyste věděli, kdy a jak moc máte rostliny krmit.

CÓMO MEDIR LA CONCENTRACIÓN DE NUTRIENTES
CÓMO MEDIR LA CONCENTRACIÓN DE NUTRIENTES

Jak rozluštit výsledky odtoku

Abyste získali jasnou představu o tom, kolik živin vaše rostliny dostávají, musíte měřit PPM nebo EC jak živného roztoku/zásobníku (pokud používáte hydroponii), tak odtoku. V ideálním případě by hodnota PPM nebo EC odtoku měla být vždy nižší, což ukazuje, že vaše rostliny přijímají živiny, když je krmíte. Pokud jsou hodnoty PPM/EC ve vašem odtoku velmi nízké, je to znamení, že potřebujete zvýšit množství živin.

Pokud se hodnoty PPM/EC mezi živinami a odtokem nemění, znamená to, že vaše rostliny nepřijímají živiny správně. To je obvykle způsobeno prudkými nárůsty nebo poklesy pH.

Pokud je hodnota PPM/EC v odtoku vyšší než v živném roztoku, pravděpodobně se potýkáte s nahromaděním soli kolem kořenů. Jak rostliny krmíte, tento nános se pomalu rozpouští zpět do odtoku a zvyšuje hodnoty PPM/EC. Abyste se s tímto problémem vypořádali, budete chtít použít enzymatický čistič, který vyčistí kořeny vašich rostlin. Čističe odstraňují veškeré nánosy živin a lze je přimíchat přímo do jejich vody. Případně můžete k proplachování kořenů použít filtrovanou vodu s neutrálním pH. Jen mějte na paměti, že tento proces vyžaduje několik pokusů.

HYDROPONIC
PPM (Hannah) EC (mS/cm2)
Early Growth 350 - 400 ppm 0,7 - 0,8
Seedling 400 - 500 ppm 1 - 1,2
Transition 550 - 650 ppm 1,3 - 1,5
Vegetative Stage 650 - 750 ppm 1,6 - 1,7
Vegetative Stage 750 - 800 ppm 1,7 - 1,8
Vegetative Stage 850 - 900 ppm 1,8 - 1,9
Flowering Stage 900 - 950 ppm 1,9 - 2
Flowering Stage 950 - 1050 ppm 2 - 2,2
Flowering Stage 1050 - 1100 ppm 2,2 - 2,3
Flowering Stage 1100 - 1150 ppm 2,3 - 2,4
Flushing 0 - 400 ppm 0 - 0,8
SOIL
PPM (Hannah) EC (mS/cm2)
Early Growth 400 - 500 ppm 0,8 - 1
Seedling 500 - 600 ppm 1 - 1,3
Transition 600 - 750 ppm 1,2 - 1,5
Vegetative Stage 800 - 850 ppm 1,6 - 1,7
Vegetative Stage 850 - 900 ppm 1,7 - 1,8
Vegetative Stage 900 - 950 ppm 1,8 - 1,9
Flowering Stage 950 - 1000 ppm 1,9 - 2
Flowering Stage 1000 - 1050 ppm 2 - 2,1
Flowering Stage 1050 - 1100 ppm 2,1 - 2,2
Flowering Stage 1100 - 1150 ppm 2,2 - 2,3
Flushing 0 - 400 ppm 0 - 0,8

PPM a EC

Znalost PPM vám pomůže vyhnout se případnému spálení, protože vám umožní zjistit, kdy je třeba upravit množství živných minerálů, které přidáváte do vody. Konopí má rádo 500-600 ppm po klonování, 800-900 ppm při vegetaci a 1000-1100 ppm při kvetení. Znalost obsahu minerálů ve vodě před mícháním živin tedy může zabránit stresu vás i vašich rostlin. Pro DWC (hydroponické pěstování) pěstitele je důležité znát stav vody v nádrži, protože minerální látky se mohou vyčerpat při poklesu hladiny vody - je to pro vás upozornění, abyste vše podle potřeby doplnili.

Na trhu je mnoho sond, zařízení a měřičů, které jsou schopny měřit ppm. Nejběžnější je měřič TDS (celkové množství rozpuštěných pevných látek). Záleží na vašem rozpočtu a na tom, jak moc chcete být technickým specialistou na pěstování. Většina z nich má rozsah 3500, což je vše, co kdy budete pro konopí potřebovat, ale pokud máte rádi přemíru, některé z nich naměří až 9999.

PPM In Different Waters
  1. Po kalibraci měřiče TDS ho zapněte, ujistěte se, že ukazuje nulu, a vložte ho do vody, kterou chcete testovat - a hele, tady je váš údaj ppm. Pokud používáte vodu z reverzní osmózy, bude údaj 0 až 10 ppm, protože je zcela bez minerálů.
  2. Pokud používáte vodu z vodovodu, měla by se zde v EU hodnota standardně pohybovat mezi 50 a 300 ppm.
  3. Pokud je vodovod ve vašem městě starý nebo používáte vodu ze studny z vápencových vrstev, může být údaj 500 až 700 ppm kvůli nahromadění minerálů.
  4. Pokud je hodnota vody vyšší než 500 ppm, musíte s tím něco udělat, protože voda konkuruje živinám, které chcete, aby vaše konopí přijímalo, a blokuje je. Buď si musíte pořídit nějaké živiny určené pro použití v oblastech s tvrdou vodou, nebo si musíte vodu doma upravit, a to buď pomocí uhlíkových filtrů, destilace nebo reverzní osmózy.

Technický přístup k EC a PPM

Zde se věci dostávají do technické roviny.

EC, neboli elektrická vodivost, je měřítkem slanosti vzorku vody.

Slaná voda vede elektřinu lépe než čistá voda nebo voda z reverzní osmózy, protože je v ní rozpuštěno více iontů, a proto se zvyšuje vodivost roztoku. Hodnoty lze měřit v mikrosiemensech na centimetr (µS/cm) nebo v milisiemensech na centimetr (mS/cm) v závislosti na měřiči EC.

Pokud je voda příliš slaná, může to mít vliv na rostliny dvěma způsoby. Může to zvýšit toxicitu singulárních iontů v kořenovém balu a zvýšit osmotický tlak v kořenech, což brání příjmu živin.

PPM měří celkový obsah minerálů ve vaší vodě bez ohledu na to, jaké minerály to jsou.

Přesné hodnoty ppm se získají jemným odpařením vzorku vody a analýzou zbývajícího zbytku. Kromě chloridu sodného se většina ostatních minerálů téměř ve všech přírodních vodách téměř nevyskytuje a nepředstavuje skutečné obavy. Tyto minerály obvykle představují stopová množství uhličitanu vápenatého, hořčíku a mikrostopy několika dalších prvků.

Pokud se obrátíte na místní vodohospodářský úřad, obvykle vám poskytne rozbor minerálů ve vaší místní vodovodní síti.

Existují převody z mikrosiemens na centimetr na díly na milion a zpátky, ale většina měřičů tyto převody provede za vás.

Pěstitelé organické půdy a venkovní pěstitelé mají opět výhodu, pokud jde o ppm a EC. Mikroorganismy poskytují nárazník, který pomáhá chránit rostlinu před výkyvy ppm nebo EC, a při zalévání je větší prostor pro chyby.

Nikdy se s tím však neuspokojte. Vždy kontrolujte kvalitu vody, a to i z řek a potoků. Nikdy nevíte, co může být při dešti spláchnuto do vody a co by ji mohlo učinit toxickou.

Lectura precisa de las PPM

Další tipy týkající se kvality vody

  • Kdo si myslí, že dešťová voda je neutrální? Je to častý omyl a ve skutečnosti je mírně kyselá. Oxid uhličitý se v dešti rozpouští a vytváří z něj slabou kyselinu uhličitou s pH přibližně 5,6. V dešti se vyskytuje i kyselina uhličitá. Nemějte však obavy, jakmile se déšť na chvíli usadí v nádrži, přehradě nebo zásobárně, oxid uhličitý se uvolní a ph se dostane na 7. Všimli jste si někdy, že rostliny po dešti rostou jako zběsilé? To je důvod.
  • Když dáte vodu do filtru s reverzní osmózou, bude vaše voda zcela bez minerálů. Nikdy tuto vodu nepoužívejte neupravenou k oplachování rostlin nebo jako postřik na listí. RO voda zbaví vaše rostliny živin, zejména vápníku a hořčíku. Lahve zřetelně označte.
  • Na vodovodní kohoutky umístěte perlátory. Pokud plníte nádobu hadicí, nechte vodu pěnit a bublat, aby se oživila a okysličila.
  • V chladném podnebí se snažte udržovat teplotu vody na 25 °C.

A je to! Je to docela technické, takže se nebojte, pokud vám bude chvíli trvat, než to pochopíte. Aktivní práce na zajištění co nejlepší kvality vody vám pomůže minimalizovat případné pěstitelské problémy a také poskytne vašemu konopí to, co potřebuje, aby se mu dařilo. Teď to víte!

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37806 recenzí