Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Co, kdy a jak při stříhání konopí.


Většina pěstitelů se shodne, že doba sklizně je nejpřínosnější částí pěstebního cyklu. Po měsících pěstování se vaše semenáčky proměnily ve zralé rostliny plné květů a vy můžete konečně ochutnat plody své snahy!

Stále vás však čeká spousta práce; musíte své květy řádně připravit na sušení, zrání a skladování. Udělejte to správně a budete mít palice, které budou lépe vypadat a chutnat a věřte nám; stojí to za váš čas a úsilí.

Klíčovým krokem je samozřejmě ořezání cukrových listů z vašich květů poté, co jste z rostliny odřízli větve. Vzpomínáte si na ta nedotčená a samorostlá poupata v místním coffeeshopu? Ty jsou výsledkem naší konopné manikúry. Pomineme-li estetiku, tyto květy budou po dobrém zastřižení také lépe vonět, vypadat a zůstanou čerstvější.

Ponořme se hlouběji do toho, proč byste měli svou úrodu zastřihávat, a zvažme různé techniky, které se k tomu používají.

Video id: 265566827

Proč byste měli zastřihávat konopné květy?

Ořezání cukrových listů pomůže zajistit, že vaše květy nebudou obsahovat plísně a přebytečný rostlinný materiál. Pokud potřebujete více přesvědčování, rozebereme si hlavní důvody, proč zastřihávat.

🏵️ Estetika

Chuť, vůně a účinky jsou nejdůležitějšími aspekty konopí. Vzhled však nezůstává pozadu. Koneckonců, nic není tak příjemné, jako když vytáhnete z nádoby s konopím nedotčené, upravené palice. Zastřihnutí květů je promění z drsných hrudek v ty, které si zaslouží místo na vaší poličce.

👃Vůně

Každá odrůda nabízí jedinečnou směs terpenů, které jsou základem její vůně. Když se zbavíte cukrových listů, budou terpeny mnohem více v popředí. Zastřihávejte ve správný čas, abyste se vyhnuli uvolnění příliš mnoha trichomů - rostlinných struktur, které tyto aromatické molekuly produkují.

💨Jemný kouř

Cukrové listy jsou při kouření nepříjemné pro plíce a obsahují mnohem méně THC, takže je nejlepší je odhodit stranou. Jakmile si květy zastřihnete, tak se budou kouřit stejně příjemně jako ty nejlepší, které najdete v coffeeshopu.

🦠Obsah kanabinoidů

Většina trichomů, které produkují kanabinoidy a terpeny, se nachází na květech. Cukrové listy sice trichomy produkují, ale v mnohem menším množství. Po ořezání pupenů bude poměr rostlinného materiálu a kanabinoidů více ve váš prospěch.

Trimming

Kdy konopí zastřihnout

Teď, když už víte, proč to musíte udělat, musíte vědět, jak to udělat správně. Jak jsme již zmínili, při zastřihávání konopných palic je klíčové načasování. A tím je v podstatě doba po sklizni.

Ještě před sklizní však můžete podniknout určité kroky, abyste maximalizovali výhody zastřihávání. Mezi tyto kroky patří proplachování, které pro neznalé znamená vyjmutí živin a podávání čisté vody do pěstebního média vaší rostliny před sklizní. Tento postup povzbuzuje rostliny, aby před sklizní využily nashromážděné živiny, což má za následek jemnější a aromatičtější květy.

Většina pěstitelů se rozhoduje pro proplachování po dobu přibližně dvou týdnů na konci fáze kvetení. Následuje řádné zastřihnutí a usušení palic, které ještě více otupí jejich ostré hrany a zvýrazní jejich aromatické vlastnosti.

Někteří pěstitelé dávají přednost zastřihnutí ihned po sklizni květů, zatímco jiní preferují nejprve květy usušit a až pak je zastřihnout. Obě tyto techniky mají své výhody i nevýhody.

Zastřihávání: nejlepší nástroje pro práci

Stejně jako při jakékoli jiné práci související s pěstováním konopí budete potřebovat správné nástroje, abyste ji zvládli. I když se mohou zdát jednoduché, a v mnoha ohledech i jsou, přesto jsou důležité.

1. Zahnuté nůžky na stříhání

Na začátek vám každý pěstitel řekne, že zahnuté střihací nůžky velmi usnadňují sklizeň i zastřihnutí. Zaoblené čepele dokonale obepnou základnu květů a umožní vám je bezpečně odstřihnout od větví.

Stříhají také v jedné rovině s přirozeným zakřivením konopných květů, což pěstitelům umožňuje odstraňovat cukrové listy bez poškození květů. Stříhání rostlin však může "opotřebovávat" ruce a běžně se na nich tvoří mozoly. Naštěstí jsou tyto nůžky vybaveny pohodlnou rukojetí z PVC a odpružením, které těmto problémům pomáhá čelit.

2. Tácek na rolování / sběrný tácek

Rostliny budete chtít stříhat také nad sběrným táckem, abyste si mohli cukrové listy schovat na později. Pokud nevíte, kde začít hledat, naše řada pojízdných tácků se vyznačuje živými vzory a zvýšenými okraji, které zabrání rozlití a nepořádku. Máte také možnost vybrat si své oblíbené barvy a velikosti.

3. Vhodná nádoba na ukládání

Kam plánujete uložit všechno to zpracované konopí? Nemůžete ho přece nechat ležet na stolku! Budete potřebovat něco vzduchotěsného, prostorného a praktického. Naše vlastní značka má shodou okolností dokonalé řešení v podobě nádoby RQS Re:stash Jar.

Tyto vzduchotěsné sklenice mají značkový silikonový obal, který udržuje vnitřní zavařovací sklenici izolovanou. Víčko - neobsahuje BPA a je vyrobeno z obnovitelných konopných vláken - pomáhá udržovat čerstvost a optimalizuje obsah terpenů.

Re Stash

Typy zastřihávání

Existují dva způsoby ručního zastřihávání konopí: za mokra a za sucha. Alternativně lze květy zpracovávat hromadně pomocí strojů. Různí pěstitelé mají své vlastní preference, ale všichni nakonec dospějí ke stejnému konečnému výsledku (pokud vše proběhne v pořádku). Níže si popíšeme postup a výhody/nevýhody jednotlivých metod, abyste mohli posoudit, které dáváte přednost.

Video id: 753816362

Zastřihávání za mokra

Zastřihávání za mokra znamená odříznutí cukrových listů ihned po sklizni květů. Protože v nich stále zůstává hodně vody, květy zůstávají mokré a velmi lepkavé.

1. Sklizeň

Step 1

Každou větev odstřihněte v blízkosti nodu pomocí zahnutých nůžek na stříhání. Každá větev bude obsahovat několik květů. Během stříhání je nechte připevněné k větvi, abyste si usnadnili práci. Větve s květy umístěte do velké sklenice nebo kbelíku, dokud nesundáte celou rostlinu.

2. Shromážděte si nářadí a připravte si ruce

Step 2

Shromážděte nůžky a zásobník, zapněte si podcast a vypijte kávu, která vám pomůže překonat úkol, který vás čeká. Umyjte si ruce a dobře je osušte. Poté si nasaďte latexové rukavice, aby se vám ruce nelepily pryskyřicí.

3. Zastřihávání

Step 3

Zvedněte postupně každou větev a zahnutými nůžkami opatrně odstřihněte všechny malé cukrové lístky na každém pupenu. Mnozí pěstitelé rádi začínají u základny a postupují krouživým způsobem směrem nahoru, aby zajistili rovné, zaoblené okraje. Některé cukrové lístky budou téměř zcela zakryty tělem květu. Odstraňte jich co nejvíce, aniž byste poškodili květ. Po zastřihnutí vždy zůstanou stopy cukrových listů - takže žádný strach a vzhůru do toho!

4. Sušení a zrání

Step 4

Předtím, než váš výpěstek odpálíte, je samozřejmě třeba jej usušit a nechat uzrát. Umístěte vaše palice na sušící stojan do mírně vyhřáté místnosti s ventilátorem. Po vysušení odstraňte jednotlivé palice z větví a teprve poté je vložte do sklenic a nechte uzrát.


Zastřihávání za sucha

Zastřihávání za sucha naopak probíhá po usušení a před zráním. Suché květy jsou mnohem méně lepkavé, ale jejich zastřihnutí je o něco složitější. Zde je návod, jak na to.

1. Sklizeň a sušení

Step 1

Rostlinu seřízněte u základny a zavěste ji hlavou dolů do teplé místnosti s ventilátorem.

2. Zpracování

Step 2

Po úplném uschnutí odřízněte jednotlivé větvičky a dejte je stranou k zastřižení.

3. Shromážděte si nářadí

Step 3

Udělejte si pohodlí, nasaďte si sluchátka, pusťte hudbu a vezměte si nůžky. I zde si umyjte ruce a nasaďte si rukavice.

4. Stříhejte

Step 4

Jakmile se usadíte, odstřihněte z každé palice všechny cukrové listy. Pomocí nůžek odstřihněte postupně každý květ od větve. Usnadníte tak jejich zrání a uskladnění.

5. Zahajte proces zrání

Step 5

Vložte květy do nádob a nechte je uzrát, abyste dosáhli hladšího šlukování a lepší chuti.


Strojní zastřihávání

Ruční ořezávání umožňuje pěstitelům věnovat velkou pozornost detailům při zpracování květů. Domácí pěstitelé se však nemusí starat o obrovské objemy květů. Komerční pěstitelé však považují ruční zastřihávání za poněkud archaické a místo toho používají k práci stroje.

Stroje na zastřihávání jsou k dispozici v mnoha různých velikostech a tvarech a v různých cenových relacích. Stroje pro komerční použití jsou sice pro běžného člověka nedostupné, ale dokáží během okamžiku zastřihnout výnosy z celé sklizně. Existují také menší zařízení, která tento úkol vyjmou ze seznamu úkolů menších pěstitelů.

Zní to jako skvělý pomocník, ale stále je tu i nevýhoda. Stroje mají bohužel nehezkou pověst, a to sice že poškozují jinak nedotčené květy konopí. Mohou ušetřit čas, ale musíte se rozhodnout, zda tento kompromis snesete.

Výhody a nevýhody jednotlivých metod zastřihávaní konopí

Jak jsme již probrali, každá z výše uvedených metod nabízí své výhody a nevýhody.

VÝHODY ZASTŘHÁVÁNÍ ZA MOKRA NEVÝHODY ZASTŘHÁVÁNÍ ZA MOKRA
Je užitečné pro prevenci plísní v klimatických podmínkách s vysokou vlhkostí vzduchu. Jedná se o lepivější proces, díky čemuž je zdlouhavější
Jedná se o lineární proces následující po sklizni (mezi sušením a zráním není nic) Květy se mohou sušit příliš rychle, což vede k menšímu množství chuťových nuancí
Květy se suší rychleji bez cukrových listů Palice jsou méně husté a kompaktní, což se některým pěstitelům nelíbí

Pěstitelé mohou sušit více květů na sušícím stojanu

-
VÝHODY ZASTŘIHÁVÁNÍ ZA SUCHA NEVÝHODY ZASTŘIHÁVÁNÍ ZA SUCHA

Je ideální v místech s nízkou vlhkostí vzduchu

V cukrových listech se mohou ukládat kapsy vlhkosti, což vede ke vzniku plísní

Poupata jsou pěkná, kompaktní a připomínají samorosty

Květy ořezané nasucho poměrně rychle ztrácejí svou původní barvu

Květy schnou pomaleji a zachovávají si plnou chuť

Usušené cukrové listy se ještě více zmenšují a hůře se střihají

VÝHODY STROJOVÉHO ZASTŘIHÁVÁNÍ NEVÝHODY STROJOVÉHO ZASTŘIHÁVÁNÍ
V porovnání s ručním ořezáváním šetří čas Existuje riziko, že stroj poškodí květy
Menší stroje pomáhají domácím pěstitelům zpracovávat větší výnosy Všechen ten hluk a vybavení nejsou ideální pro nenápadné pěstování
Odstraňují jeden z mnoha úkolů, se kterými se pěstitelé potýkají -

Co dělat se zbytky ořezu

Po ořezání celé sklizně bude váš sběrný zásobník plný - nebo přetékající - stonků, stébel, vějířovitých listů a cukrových listů. Ačkoli se tyto součásti mohou zdát jako odpadní materiál, ve skutečnosti můžete tyto odřezky dobře využít.

Ne, nebudete je chtít kouřit, ale všechny tyto části obsahují zásoby kanabinoidů a terpenů. Můžete je použít k výrobě nejrůznějších domácích produktů, které vám navodí pocit dobré bylinné nálady.

Pěstitelé mohou experimentovat zejména s cukrovými listy. Nejsou nejlepší ke kouření, ale můžete z nich vyrobit kvalitní cannabutter, čaj z cukrových listů nebo dokonce chutný hašiš.

Stejně tak můžete stonky použít k výrobě nejrůznějších extraktů a koncentrátů. Domníváme se, že mezi nejlepší využití stonků konopí patří:

Sušení a zrání konopí: další krok

Jakmile dokončíte zastřihávání, tak je třeba květy usušit (pokud jste je nestříhali nasucho) a nechat uzrát. Sušením odstraníte z květů přebytečnou vlhkost, minimalizujete tvorbu plísní a zajistíte jejich životaschopnost pro dlouhodobé skladování.

Sušení vašich květů výrazně zvýší jejich chuť a přispěje k máslově jemným potáhnutím. Tento proces přinutí květy udržet si správné množství vlhkosti, aby se příjemně kouřily a byly ideální pro skladování.

Více informací naleznete v našem článku o tom, jak správně sušit a nechat uzrát svou úrodu!

Co dělat se zbytky ořezu

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzí