Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds


By Luke Sumpter

Zalévání rostlin konopí se zdá být tou nejjednodušší věcí, přesto se mnoho pěstitelů, zejména těch, kteří s pěstováním konopí začínají, dopouští při zalévání chyb. Přelévání je jednou z nejčastějších příčin nejrůznějších pěstitelských potíží, jako je nedostatek živina nemoci konopí, ačkoli i příliš malé množství vody může negativně ovlivnit růst rostlin.


Kolik vody potřebuje rostlina konopí?

Bez důsledné zálivky rostliny konopí rychle vadnou a odumírají. Možná se to pouhým okem nezdá, ale rostliny konopí se skládají především z vody; tvoří je z 80-95 % H₂O. Tuto látku potřebují k plnění několika důležitých funkcí, včetně fotosyntézy. Voda také dodává rostlinám tuhost tím, že vyplňuje vakuoly - specializované organely v rostlinných buňkách. Kolik vody však potřebuje konopná rostlina k optimálnímu růstu? Vzhledem k tomu, že při pěstování konopí existuje mnoho proměnných, neexistuje žádné pevné doporučení, pokud jde o zalévání.

Navzdory proměnlivým klimatickým podmínkám a výběru kultivaru provedly Emerald Growers Association a Mendocino Cannabis Policy Council průzkum[1] o spotřebě vody mezi pěstiteli konopí. Tito profesionálové používají v průměru 4,5 l denně na každých 500 g zpracovaných květů, které se očekávají po sklizni. Na základě toho mohou pěstitelé získat údaje o průměrném výnosu z vybrané banky semen a sestavit přibližný plán zavlažování.

Jiní pěstitelé se raději obejdou bez matematických výpočtů a jednoduše si vše osahají. Tito pěstitelé hledají známky dehydratace - lehké vadnutí, slabé větve, bledé listy - a podle toho zalévají.

Časem si vytvoříte přesný smysl pro to, kdy vaše rostliny potřebují vodu, a to na základě proměnných klimatických podmínek, kultivaru a akutních povětrnostních jevů.

Jak moc byste měli konopí zalévat?

Jedním z problémů při zalévání rostlin je, že to není úplně přesná věda a na tom, kolik vody byste měli podávat, se podílí mnoho různých faktorů. Jako zřejmý příklad lze uvést, že jak rostliny rostou, jejich potřeba zalévání se mění. Existují však i další, složitější proměnné, které také určují, jak moc nebo málo byste měli rostliny zalévat. Probereme si některé z těch nejzásadnějších:

1. Fáze růstu

Rostliny konopí mají různé nároky na zalévání v závislosti na fázi zralosti. Konkrétní pokyny, o které se podělíme níže, platí pro zralé vegetující a kvetoucí rostliny. Sazenice a klony vyžadují mnohem méně vody.

V počátečních fázích se vyhněte zalévání rostlin silným proudem vody, který by je mohl převrhnout a narušit vyvíjející se kořeny. Místo toho použijte lehký rozprašovač k jemnému zvlhčení substrátu.

Před opakováním postupu počkejte, až půda zcela vyschne. Jak rychle půda vyschne, závisí na podmínkách prostředí, ale zhruba to znamená zvlhčení jednou za 2-3 dny.

2. Pěstební médium

Typ použitého pěstebního substrátu do značné míry určuje, kolik vody půda pojme, a drenáž hraje velkou roli v tom, jak často/jak moc budete rostliny zalévat. Konopí má rádo bohaté, ale vzdušné a "nadýchané" typy půd, které jsou dobře odvodněné. Dalším faktorem je, že samotné pěstební nádoby musí mít na dně otvory, kterými uniká voda. Kompaktnější půdní směsi udrží vlhkost mnohem déle, takže v důsledku toho vyžadují méně častou zálivku. V opačném případě může vlhkost v půdě nějakou dobu přetrvávat, což může vést k nedostatku živin, hnilobě kořenů a plísním, škůdcům a spoustě dalších problémů.

Zde je rychlý způsob, jak zkontrolovat, zda voda správně odtéká: Pokud po zalití půdy trvá několik minut, než voda odteče, a/nebo pokud vysychání půdy trvá déle než 3-4 dny, je pravděpodobné, že máte problém s odvodněním. I když nyní nepozorujete nepříznivé příznaky, rozhodně to může vést k dalším problémům v budoucnu. V takovém případě můžete do půdy přidat perlit nebo něco podobného, abyste směs provzdušnili a zlepšili její drenážní schopnost. Perlit zajistí, že voda nezůstane v květináči příliš dlouho. Klíčem k dobré půdě pro rostliny konopí, ať už zakoupené v obchodě, nebo doma vyrobené, je vyvážení zadržování vlhkosti a odvodu vody. To obvykle znamená tmavou a bohatou půdu, která je doplněna perlitem a/nebo dalšími látkami, které podporují zdravé a účinné prostředí pro růst rostlin.

How Much Should You Water Cannabis?

3. Velikost nádoby

Celkovou rovnováhu mezi zadržováním vlhkosti a drenáží pak samozřejmě ovlivní i rozměry vaší nádoby. Pokud máte drobnou rostlinu v obrovském květináči, zaléváním celého substrátu ji chudinku utopíte dřív, než dostane šanci rozkvést. Stejně tak se můžete setkat s opačným problémem u obrovských rostlin s kořeny, které uvízly v miniaturních květináčích. To je také důvod, proč pěstitelé obvykle začínají se sazenicemi v menších květináčích a později, jak rostlina roste, je přesazují. V malém květináči je mnohem snazší citlivou sazenici nepřelévat.

4. Venkovní teploty a intenzita světla

Rostliny konopí nerostou vždy stejným tempem. Například rostlina v chladnějším prostředí poroste mnohem pomaleji než rostlina ve vyváženějších podmínkách. Další velkou roli zde hraje intenzita světla. Rostliny, které dostávají více tepla a světla, budou mít určitě vyšší nároky na vodu a živiny než rostliny s chudým světlem a chladnými teplotami.

5. Zdravotní stav rostlin konopí

Na celkovém zdravotním stavu a vitalitě rostlin závisí také to, kolik vody budou potřebovat. Pokud je růst pomalý nebo zakrnělý nebo pokud je rostlina postižena chorobami či škůdci, pravděpodobně nebude potřebovat tolik vody jako rostlina, která prospívá.

Jak často zalévat marihuanu

Po dotazu na to, kolik vody rostliny marihuany potřebují, se pěstitelé přesunou k další otázce v přirozeném pořadí: Jak často mám rostliny zalévat? Opět vše závisí na proměnných - např. složení půdy, průměrné denní teplotě, klimatu a stylu pěstování (v nádobách vs. přímo v zemi).

Obecně platí, že mnoho pěstitelů nachází úspěch díky jednoduché metodě sledování suchosti půdy. Jakmile je horních 5 cm půdy zcela suchých, rostlina by se mohla napít. V závislosti na typu půdy a klimatu to může znamenat, že rostliny zaléváte jednou denně nebo jednou za několik dní.

Systémy kapkové závlahy odstraňují nutnost ručního zavlažování rostlin. Během extrémně vlhkého počasí (pokud nepěstujete pod krytem) nebo v období sucha však budete muset upravit průtok, abyste zabránili přemokření a příliš slabému zalévání.

?Nejlepší doba pro zalévání konopných rostlin

Nejvhodnější dobou pro zalévání rostlin marihuany je časné ráno před východem slunce nebo později večer po západu slunce. Na vrcholu sezóny se během dne vše rychle zahřívá a zvyšuje se rychlost odpařování. Kapky vody na listech mohou také zesílit sluneční záření a způsobit poškození tkání.

Jak zjistit, zda mají rostliny žízeň?

Nyní již víte o faktorech, které určují, kolik a jak často potřebují rostliny konopí vodu, a o tom, že tyto faktory mohou být u každého jiné. Jak tedy nyní přesně zjistíte, kdy byste měli zalévat?

Zde je několik příznaků, že vaše rostliny konopí mají žízeň:

 • Pokleslé a slabé rostliny

Pokud mají vaše rostliny konopí velkou žízeň, budou opadávat. Celá rostlina bude vypadat spíše nemocně a bez života, takže je těžké tento znak přehlédnout. Má to však jeden háček: žíznivé rostliny mohou vypadat velmi podobně jako ty, které opadávají kvůli přemokření. Rozdíl je v tom, že listy přemokřených rostlin jsou obvykle tmavě zelené a vytvářejí "pařát", v němž se kroutí a ohýbají směrem dolů, takže celá rostlina působí těžkým a podmáčeným dojmem.

Pokud jste alespoň trochu zkušení, měli byste být schopni tyto stavy rozlišit. Většinou by mělo být zřejmé, zda je poklesnutí způsobeno nadměrným nebo nedostatečným zavlažováním: Pokud je půda na kost suchá a víte, že jste již delší dobu nezalévali, je nemocný vzhled rostlin méně pravděpodobný z přemokření.

Tip: Vězte, že mírně nedostatečné zalévání rostlin je vždy lepší než přemokření. Pokud zaléváte žíznivé, jinak zdravé rostliny, měly by se obvykle během několika hodin vzpamatovat. Občasné nedostatečné zalévání nemá obvykle škodlivé následky. Naopak přemokření je tichým zabijákem.

Drooping, Weak Plants
 • Žluté nebo hnědé listy

Vedle toho, že vaše žíznivá rostlina vadne a opadává v důsledku nedostatku vody, může také vykazovat zbarvení listů v odstínech žluté a hnědé barvy. I když je zcela normální, že rostliny mají v posledních týdnech květu žluté listy, zdravá vegetující rostlina by neměla mít žádné/žádné suché, žluté nebo hnědé listy.

 • Stačí zkontrolovat půdu!

Zbavte se dohadů při zalévání pomocí jednoduché metody. Když do horních 5 cm půdy vložíte špičku prstu, zjistíte, jak moc je horní vrstva půdy suchá. Neumožní vám však zjistit obsah vody ve střední a spodní části pěstebního média.

Zvážení květináčů vám místo toho poskytne jasnou představu o tom, kolik vody ještě zbývá. Můžete pracovat na základě obecného pocitu, jak nádoby cítíte v rukou, když jsou suché, ve srovnání s tím, když jsou nasycené. Ještě lépe je zvážit, abyste přesně věděli, kdy jsou připraveny na další H₂O.

Check the soil

Jak zalévat rostliny konopí

Zde je jednoduché pravidlo: Zalévejte méně, ale dobře! Místo častého zalévání dopřejte rostlinám zdravou a méně častou zálivku. Kolik vody však stačí?

Dobré namočení znamená zalití média na 25-33 % objemu květináče. Toto množství vody poskytne kořenovému systému vše, co potřebuje, aniž by docházelo k jeho hromadění a potenciálním problémům s plísněmi.

Při zalévání se nejprve zaměřte na střed substrátu. Poté, co necháte kořeny dýchat, zalijte i okraje nádoby. Tento postup podpoří prorůstání kořenového balu až k okrajům nádoby a zároveň umožní dopravu živin, které se nacházejí v horní části substrátu, až ke kořenovému systému pod ním.

Tato metoda dodá správné množství vody, aniž by se v substrátu vytvořily kaluže. Nadbytek vody vytváří vlhké prostředí - ideální živnou půdu pro houbové patogeny, které vedou ke hnilobě kořenů.

 • Nenechávejte rostliny ležet na odtoku vody

Kromě toho, že nádoby mají na dně otvory pro únik vody, měly by být i samotné nádoby mírně zvednuté nad zemí, aby mohla všechna voda odtékat a rostliny neseděly v zatuchlé tekutině. Odtokové misky mohou tento odtok zachytit, ale měly by být po nashromáždění okamžitě vylity, aby se zabránilo vzniku živné půdy pro bakterie, škůdce a plísně.

Video id: 484379208
 • Význam pH při zalévání rostlin

Pokud pěstujete konopí ekologicky v půdě, neměli byste se o úroveň pH roztoku vody a živin příliš starat. Pro většinu pěstitelů konopí, kteří používají běžné minerální živiny a pěstují trávu v půdě, kokosu nebo hydroponicky, je však správná úroveň pH vody velmi důležitá.

Důvodem je skutečnost, že rostliny konopí mají omezené pH okno, ve kterém jsou schopny přijímat živiny. Pokud je hladina pH vody příliš vysoká nebo příliš nízká, rostliny nejsou schopny přijímat živiny, i když jsou přítomny, což je jev známý jako blokování živin.

Při pěstování v půdě by se pH vody mělo pohybovat v rozmezí 6,3-6,8. Pokud pěstujete bez půdy (např. kokos) nebo hydroponicky, musí být hodnota pH ještě nižší, 5,5-6,1. Chcete-li otestovat pH vody, použijte tyčinku na měření pH nebo kapky na měření pH. Pokud je pH příliš vysoké nebo příliš nízké, použijte několik kapek "pH dolů" nebo "pH nahoru", abyste vodu upravili na správnou úroveň. Pokud používáte vodu z vodovodu, bude vaše pH většinou pravděpodobně příliš vysoké.

Také pokud do vody přidáváte živiny pro konopí, změřte pH po každém krmení. Získáte tak přesné údaje o tom, jak jste půdu ovlivnili. Dá vám to také vědět, zda je třeba přidat více živin nebo upravit dávku při dalším krmení.

Jak sbírat odtok vody

Sbírání odtoku vody slouží jako účinný a jednoduchý způsob, jak minimalizovat přemokření. Když podáváte příliš mnoho vody, mohou květináče s rostlinami skončit v kaluži přebytečné vody, která snižuje provzdušňování a poskytuje patogenům příznivé podmínky k útoku. Pomocí níže uvedených praktických tipů této situaci předejdete.

 • Používejte nakloněné misky

Nejjednodušší řešení? Gravitace. Pokud nastavíte zásobníky šikmo, přebytečná voda z nádob odteče a shromáždí se na konci zásobníku. Ne, nepotřebujete k tomu žádné náročné vybavení. Umístěte jakýkoli náhradní vodotěsný předmět pod zadní konec zásobníku. Můžete použít cokoli od uzávěrů lahví na vodu až po plastová víčka. Tento pozvolný sklon umožní vodě stékat směrem k přední části zásobníku, aby se dala snadno odstranit.

 • Jak odstranit stékající vodu

Co dělat se vší tou vodou, která se vám hromadí v zásobnících? Existuje spousta různých způsobů, jak ji odstranit. Podívejte se na několik z nich níže:

Papírové utěrky. Levné. Snadné. Jednoduché. Pokud pěstujete jen několik rostlin na malém prostoru, sáhněte po papírových utěrkách! Umístěte je do bazénu a nechte je nasát všechnu vodu. Až skončíte, hoďte je na hromadu kompostu.
Obří stříkačky Obří stříkačky jsou šikovným a kontrolovaným způsobem, jak odstranit stékající vodu. Snižují množství odpadu z papírových ručníků a umožňují vystříkat přebytečnou vodu přímo do kanalizace. Pro "malé" pěstování postačí objem 100 ml, ale pokud potřebujete odvést velké množství vody, můžete si pořídit větší, 500 ml modely.
Vakuové mokré Vakuové mokré vysavače jsou skvělé pro mnohem větší pěstitelské provozy: za malou chvíli poberou velké množství vody. Reálně budete nějaký potřebovat pouze tehdy, pokud máte co do činění s velkým množstvím nakloněných zásobníků. Měli byste také vzít v úvahu, že tato zařízení jsou poměrně hlučná. Pokud se chcete držet při zemi, zvolte jinou možnost.

Jak zalévat rostliny konopí, když jste pryč

Může nastat situace, kdy se budete muset během pěstebního cyklu od svých rostlin vzdálit. Někdy vás dovolená, závazky a významné události mohou donutit opustit rostliny na určitou dobu. Zatímco před odjezdem můžete vždy nechat zapnutá světla a nakrmit je, rostliny konopí vyžadují každých několik dní vodu.

Pokud budete pryč přes víkend, bude se jim dařit dobře. Pokud však budete muset odjet na delší dobu, bude potřebné vymyslet způsob, jak zajistit, aby byly jejich nároky na vodu uspokojeny. Podívejte se na některé z níže uvedených jednoduchých a kreativních způsobů, jak udržet rostliny při životě a v dobré kondici i v době vaší nepřítomnosti.

?Rozpočtové možnosti

Nemusíte investovat značné množství času a peněz do hledání způsobu, jak udržet rostliny v chodu. Levné a jednoduché možnosti fungují stejně dobře. Níže se podívejte na tři nejefektivnější způsoby, jak udržet rostliny zavlažované s omezeným rozpočtem.

 • Požádejte přítele

Požádejte důvěryhodného přítele! Samozřejmě se musíte zeptat někoho, komu naprosto důvěřujete. Nechcete, aby se to o vašem botanickém koníčku rozkřiklo, a rozhodně nechcete, aby se vám ztrácely květiny.

Pokud je to možné, najměte si kamaráda, který má s pěstováním nějaké zkušenosti. Bude tak vědět, kolik vody a kdy podávat. Pokud požádáte o pomoc kamaráda, který je ve světě pěstování nováčkem, nezapomeňte ho poučit o nedostatečném a nadměrném zalévání, abyste předešli hnilobě kořenů a uzamčení živin.

Až se vrátíte, poděkujte svému příteli posezením s konopí a nezapomeňte se s ním podělit o část své úrody jako poděkování za jeho tvrdou práci.

 • DIY Drip Systém

Drip systémy jsou skvělý způsob jak poskytnout vašim rostlinám pomalý a trvalý zdroj vody. Místo toho, abyste jednou za pár dní zalili vaše rostliny obrovským množstvím vody, drip systémy neustále dodávají vašim rostlinám konstantní malé množství vody.

Vezměte prázdnou petku, udělejte do ní pár dírek hřebíkem. Poté stačí naplnit lahev vodou a nahradit víčko. Pak udělejte jamku ve vašem květináči či záhonu a vložte lahev otvorem napřed do půdy. Díky tomu bude voda z lahve postupně zalévat vaše rostlinu po dobu asi pěti dní.

Budget Options
 • Provizorní skleník

Pomocí jednoduchého plastového sáčku si pěstitelé mohou vytvořit dočasný provizorní skleník, který recykluje vodu, kterou rostliny uvolňují svými listy. Umístěte čtyři dřevěné kůly rovnoměrně rozmístěné v každém rohu nádoby, abyste vytvořili podpůrnou konstrukci. Poté rostlinu dobře zalijte a umístěte ji na místo mimo dosah přímého slunečního světla.

Vezměte velký průhledný plastový sáček a přikryjte jím rostlinu, přičemž horní část položte na čtyři kůly. Pomocí provázku volně přivažte otvor sáčku k okraji nádoby, aby stále mohl procházet vzduch. Sáček funguje tak, že se v něm tvoří kondenzace a voda prší zpět do půdy, čímž vzniká nepřetržitý cyklus.

Budget Options
 • Automatické zavlažovací kolíky

Pokud dáváte přednost nížší úrovni technologií, měli byste zvážit zavlažovací kolíky. Tato skvělá malá zařízení jsou vybavena malým kolíkem a trubkou, která spojuje kolík s malou nádržkou na vodu. Jako zásobník můžete použít jakoukoli malou nádobu, od skleněné nádoby po nádobu Tupperware. Odšroubujte uzávěr na kolíku a naplňte jej vodou. Poté zasuňte uzávěr do půdy a konec trubičky vložte do zásobníku.

Voda bude pronikat trubičkou do kůlu a do celého pěstebního média, aby byly rostliny během vaší nepřítomnosti hydratovány. Přestože jsou vodní kolíky jednoduché, skvěle zajišťují rovnováhu. Uvolňují vlhkost přibližně stejnou rychlostí, jakou ji rostliny nasávají, čímž minimalizují riziko přemokření.

Budget Options

?High-Tech možnosti

Pokud máte peníze, proč si nepřiplatit, aby byly vaše rostliny zavlažovány a úroda v bezpečí? Někteří pěstitelé jsou ochotni investovat cokoli a jiní se prostě rádi vyžívají ve špičkových pěstebních produktech. Objevte dvě nejlepší high-tech možnosti, jak udržet rostliny hydratované, když jste pryč.

 • Zavlažovací systém

Moderní pěstitelé si mohou vybírat ze široké nabídky zavlažovacích produktů na trhu. Tato zařízení používají časovače a regulátory k zavlažování konopí podle potřeby. Hadicové systémy připojené k zásobníku dopravují vodu do jednotlivých nádob, kdy a kam si pěstitel zvolí. Některé modely jsou dokonce vybaveny wi-fi a umožňují pěstitelům měnit parametry prostřednictvím chytrého telefonu.

High-Tech Options
 • Systém pomalého kapání s chytrým časovačem

Pomalé kapací systémy s chytrým časovačem jsou high-tech verzí výše vysvětleného triku s lahví. Tyto systémy lze velmi snadno sestavit doma a poskytují konstantní proud vody, který udržuje rostliny konopí spokojené a hydratované.

Systémy pomalého kapání se dodávají s hadicí, kapacími spojkami, sponami pro zajištění hadice a časovačem pro hadici. Pěstitelé mohou umístit kapací spojky kamkoli podél hadice, což jim umožní zalévat jednotlivé rostliny rozmístěné podél zahradních záhonů a pěstebních místností. Stačí nastavit počáteční a koncový bod na časovači na preferované nastavení a můžete začít.

High-Tech Options

Sečteno a podtrženo - zalévejte dobře, ale ne příliš často!

Pokud víte, jak a kdy rostliny zalévat, a jste si vědomi všech souvisejících problémů na cestě, můžete předejít většině běžných problémů při pěstování konopí. Vypěstujete spokojené a zdravé rostliny a můžete se těšit na fantastické výnosy!

Šťastné pěstování!

External Resources:
 1. How Much Water Does It Take to Grow Cannabis? - SoHum Living Soils https://sohumsoils.com
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzí