Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Pěstitelské metody umožňují pěstitelům zvýšit výnosy, snížit riziko vzniku nákazy a také zlepšit vitalitu rostliny. Metoda ScrOG, neboli Screen of green, což se dá do češtiny přeložit jako "plátno zeleně", je pěstitelská metoda, kterou zvládnete vytvořit rovnoměrnou horizontální korunu, která má mnoho výhod při pěstování.


CO JE TO METODA SCROG?

Pokud konopí necháte volně růst, tak si všimnete, že roste spíše do výšky než do šířky. Cílem metody ScrOG je přinést nižší patra větví výše a vyšší patra větví níže a natáhnout je tak, aby byly rovnoměrně distribuovány v rovině. Pokud umístíme nad pěstitelské médium pletivo, tak můžeme skrze něj proplétat větve v průběhu růstu rostliny. Můžeme tak vzít jednotlivé větve a přesměrovat je podélně přes pletivo a vytvořit tak plochou horizontální korunu.

Pěstování konopí s SCROG (Screen of green) metoda
Pěstování rostlin marihuany
SCROGGING Cannabis

VÝHODY PĚSTOVÁNÍ KONOPÍ S METODOU SCROG

Proč ale ScrOG? Inu, tato metoda nabízí mnoho výhod, včetně:

 • Dopad světla: ScrOG koruna obdrží rovnoměrné světlo. Konopí, které roste bez jakéhokoliv zásahu, si utvoří pouze jednu colu, která je vyšší než zbytek rostliny a to znamená, že světlo musí zůstat nad touto částí rostliny. Na druhou stranu světlo může viset přímo nad jakoukoliv palicí v případě ScrOG pěstování, jelikož všechny jsou stejně velké.
 • Výnos: Jelikož všechny palice dostávají stejné množství světla, tak dochází k maximalizaci fotosyntetického potenciálu a to vede ke zvýšení velikosti a produkce pryskyřice. Touto metodou také přeměníte hlavní stonek a centrální colu v násobky obojího.
 • Provzdušnění: Skrze horizontální korunu prochází daleko více vzduchu a pokud máte k dispozici vhodný ventilátor, tak tuto výhodu můžete ještě zefektivnit a snížit tak riziko vzniku plísně.
 • Maximální využití prostoru: Mnoho pěstitelů dosáhne vyšších výnosů s jednou rostlinou, kterou pěstují s pomocí metody ScrOG v malém prostoru, než s několika menšími rostlinami, které nijak neupravili. Diskrétní pěstitelé mohou maximalizovat výnos s touto metodou a pěstitelé, kteří pěstují několik rostlin, mohou tyto rostliny spojit s pomocí ScrOGu.

KDY SE PUSTIT DO METODY SCROG

Jakmile se začnou vaše rostliny dotýkat pletiva, tak je ihned začněte proplétat skrze oka. Doporučujeme umístit mřížku/pletivo asi 20 cm nad základnu vašich rostlin a tudíž rychlost jejich růstu přesně určí začátek proplétání.

Jednotlivé větve začnete "prostrkávat" skrze oka, jakmile začnou prorůstat skrze pletivo. Počkejte, až vrchol každé větve bude asi 5 cm nad pletivem. Snažte se každou jednotlivou větev prostrčit pod pletivem a nasměrovat ji k dalšímu volnému oku. Toto prostrkávání je základem metody ScrOG a tudíž mějte jasno, jakým směrem chcete, aby daná větev rostla.

S tímto procesem pokračujte v průběhu celé vegetativní fáze. Jakmile bude mřížka skoro celá naplněná, tak přepněte na 12/12 světelný cyklus a navoďte fázi kvetení.

Jakmile se začnou vaše rostliny vytahovat, tak v průběhu 2–3 týdnů nadále proplétejte vaše větve. Tento zvýšený růst vám umožní kompletně vyplnit pletivo předtím, než se rostliny začnou soustředit pouze na květ a přestanou růst.

KDY SE NEPOUŠTĚT DO METODY SCROG

Dávejte si pozor a nezačněte proplétat rostliny příliš brzy. Je to sice lákavé, ale zbytečně pracné. Zkrátka počkejte, dokud přirozeně nepřerostou pletivo a až poté začněte s proplétáním. Pokud začnete příliš brzy, tak byste mohli velice rychle vypotřebovat místo k pěstování.

JAK NA SCROG: CO HLAVNĚ VZÍT V POTAZ

I když ScrOG vypadá složitě, tato metoda vyžaduje málo práce. Pokud máte malé zkušenosti s pěstováním konopí, tak i přesto můžete využít tuto metodu a vypěstovat opravdu kvalitní konopí. Stačí se držet našich rad a již brzy se budete radovat ze sklizně.

VYBERTE TU SPRÁVNOU ODRŮDU

S úpravou nebo bez ní by pěstitelé měli vždy přizpůsobovat odrůdy svým preferencím, prostorovým omezením a klimatu. Některé odrůdy si se ScrOGem rozumí lépe než jiné. Níže naleznete návod, jak odrůdu vybírat.

 • Sativy: Sativa dominantní odrůdy jsou přirozeně vysoké a dlouhé. Pěstitelé často zvládnou proplést jejich větve skrze celé pletivo. Můžete si samozřejmě vybrat i menší a keřovitější indiky, ale vysaďte více rostlin, abyste maximálně využili potenciál vašeho pěstitelského prostoru.
 • Různé odrůdy: Je možné v jednom ScrOGu vypěstovat několik různých odrůd. Stačí si pouze vybrat odrůdy, které dosahují podobné průměrné výšky, jelikož si tak ušetříte práci.
VYBERTE TU SPRÁVNOU ODRŮDU

VYBERTE SI TY SPRÁVNÉ KVĚTINÁČE

K optimalizaci vašeho výpěstku je důležité vybrat si správnou velikost vašich květináčů. Velikost květináče se mění podle toho, kolik rostlin chcete zahrnout do vašeho ScrOGu. Vezměte v potaz následující faktory:

 • Více rostlin: Pokud chcete pěstovat několik rostlin na menším prostoru, tak budete muset vzít v potaz rozestupy (tomuto faktoru se budeme věnovat detailněji níže). Z tohoto důvodu budete muset každou rostlinu dát do menšího květináče. 11 l květináč je ideální, jelikož budete moci využít maximum vašeho prostoru a optimalizovat růst rostlin.
 • Jednotlivá rostlina: Pokud se rozhodnete vypěstovat pouze jednu rostlinu, tak můžete použít větší květináč. 25 l květináč dodá vaší rostlině dostatečný prostor k vytvoření silného kořenového systému a velké koruny.
 • Látkové květináče: Metoda ScrOG skvěle zlepšuje provzdušnění koruny a pokud použijete látkové květináče, tak zlepšíte provzdušnění pěstitelského média. Látkové květináče od RQS obsahují vrstvu Aqua Breathe, která pomáhá zvýšit hladinu kyslíku a zlepšit zadržení vlhkosti v médiu.

ROZMÍSTĚTE ROSTLINY SPRÁVNĚ

Pěstování několik rostlin ve ScrOGu znamená, že můžete sklidit několik vašich oblíbených odrůd najednou. Můžete pěstovat odrůdy s vysokým obsahem THC společně s CBD odrůdami a dokonce můžete smíchat rostliny podle jejich terpenového profilu.

Jeden z nejdůležitějších faktorů při pěstování několika rostlin je správné rozmístění rostlin s rozestupy. Správným rozmístěním můžete pomoci minimalizovat riziko vzniku plísně a podpoříte tvorbu vyšších výnosů. Cílem by tedy mělo být umístění co nejvíce rostlin tak, aby měly mezi sebou dostatečné rozestupy k maximalizaci dopadu světla a přístupu vzduchu.

V pohodě vám projde, pokud umístíte čtyři malé/středně velké rostliny na 1 m², které budou růst v květináčích o maximální velikosti 11 l.

PLETIVO: VÝŠKA, VELIKOST A MATERIÁLY

Tvorba pletiva pro ScrOG je velice jednoduchá. Pokud jste někdy vrtali poličky a nebo věšeli obraz na stěnu, tak máte více než dost potřebných zkušeností. Před výrobou se ujistěte, že máte k dispozici následující vybavení.

 • Velikost: Ta bude záviset na tom, kolik rostlin budete chtít vypěstovat a jak jsou velké. Celková koruna musí být kompletně rovnoměrná a tudíž větší pletivo způsobí více problémů, než menší. Pokud si nejste jisti tím, jak veliké rozměry potřebujete, tak celou věc vyrobte o něco větší. Pokud jste limitováni prostorem, pak vyrobte pletivo, které je veliké jako váš pěstební prostor.
 • Materiál: Skvěle se hodí provázek a nebo konopný špagát. Větve konopných rostlin se "přilepí" ke hrubé struktuře provázku a až rostliny sklidíte, tak se ho můžete snadno zbavit.
 • Rám: Vyrobte čtvercový (nebo obdélníkový) rám ze čtyř kusů dřeva. Rám by měl být o něco menší než celý váš prostor pro pěstování. Vyrobte ze dřeva čtyři stejně veliké nohy a šrouby je přidělejte k vršku rámu. Stejný design lze také vyrobit z PVC trubek. Na vršek přivrtejte šrouby s očkem a nechte mezi jednotlivými šroubky 6 cm prostoru. Poté jednoduše přivažte provázek.

PROCES SCROGU

Po prvních týdnech růstu začnou vaše rostliny vstupovat do vegetativní fáze. Nyní je důležité zkontrolovat všechny následující faktory a ujistit se, že vaše rostliny všechny tyto faktory splňují.

 • Zastřihávání: Jakmile si každá rostlina vyvine 5 nodů (místa, ze kterých na stonku rostou větve), tak budete muset zastřihnout vaše rostliny u nejvyššího nodu. Vezměte tedy ostré nůžky, pořádně je vyčistěte a odstřihněte hlavní stonek přímo nad nejvyšším nodem. Zastřihnutí donutí rostlinu přenést svůj růst do několika hlavních stonků a to podpoří laterální růst, který je vhodnější pro metodu ScrOG.
 • Umístění: Pletivo umístěte asi 20–40 cm (podle toho, jaký typ rostliny pěstujete) od vršku pěstebního média. Osvětlení nastavte tak, aby rovnoměrně dopadalo na celé pletivo.
 • Proplétání: Na rozdíl od chmele nebo fazolí, konopné větve se nechovají jako liány a budete je tak muset ručně proplétat skrze pletivo. Snažte se vyplnit každý čtverec jednou větví, abyste se vyhnuli přeplnění. Buďte opatrní, ale důkladní. Pokud budete mít pocit, že určité větvi se nechce jít do určitého směru, tak neriskujte její zničení. Nasměrujte větve do různých směrů tak, abyste vyplnili pletivo a zabránili stínění a přeplnění.
PROCES SCROGU

Větve proplétejte i během rané fáze kvetení, dokud nezaplníte celé pletivo. Větve upevněte s pomocí zahradnického drátu či provázku.

 • Prořezávání: Odstraňte větve pod místem, kde jste zastřihli vaši rostlinu. To ji donutí, aby převedla veškerou dostupnou energii do koruny. Každá větev potřebuje živiny a vodu. Pokud odstraníte nepotřebné větve, tak dodáte více živin a vody jiným větvím.
 • Údržba: Konopné rostliny budou často vystresované v průběhu celého ScrOGu. Ujistěte se, že je okamžitě zalijete po každém proplétání. Poté zalévejte pouze tehdy, kdy budou vrchní 3–4 cm kompletně suché. Udržte své rostliny v optimální formě díky správnému hnojení a snažte se vyhnout nedostatku živin.

VYLEPŠETE SVŮJ SCROG S DALŠÍMI PĚSTITELSKÝMI METODAMI

Metoda ScrOG zvládne sama o sobě vyprodukovat fantastické výsledky. Pokud ji ale zkombinujete s dalšími pěstitelskými metodami, tak můžete dosáhnout úchvatných výsledků. Zde je několik nejefektivnějších metod.

LST

LST, nebo Low-stress training je metoda, při které se opatrně ohýbají a upevňují konopné větve tak, aby rostlina měla požadovaný tvar. Jelikož tato metoda nezpůsobuje příliš mnoho stresu, tak nedochází ke zpomalení růstu a rostlina se rychle vzpamatuje.

Metodu LST lze u ScrOGu využít několika způsoby. Pokud přivážeme vršek rostliny a umístíme hlavní stonek paralelně s půdou, pak budou vedlejší větve rostliny muset růst vzhůru a výsledkem tak bude daleko produktivnější koruna. Alternativně můžete využít LST k přivázání čtyř hlavních větví po zastřihnutí a vytvořit tak tvar "X". To donutí rostlinu růst laterálně a vyplnit tak pletivo.

Video id: 569373769

LOLLIPOPPING

Lollipopping je metoda odstranění listů, která zahrnuje odstranění nižších listů a palic z větví. Výsledkem je zvýšený průchod vzduchu a přesunutí energie k větším a produktivnějším palicím v koruně.

Tato metoda je ideální pro metodu ScrOG, jelikož z ní těží palice rostoucí nad pletivem a také vede ke snížení výskytu "popcornových" palic na nižších částech větví. Tato technika by se měla provádět čistými a ostrými nůžkami na konci vegetativní fáze a skvěle si rozumí s metodami LST a main-lining.

MAIN-LINING

Main-lining je metoda, která zahrnuje zastřihávání a přivazování vašich rostlin tak, aby došlo k vytvoření koruny se stejně velkými palicemi. Main-lining metoda si skvěle rozumí se ScrOGem, jelikož dojde k vytvoření otevřené a dobře rozmístěné koruny, která vyplní pletivo.

Návod na main-lining:

 1. Zastřihnete každou rostlinu u třetího nodu a vytvořte tak dva rozbíhající se hlavní stonky. Odstraňte všechny rostoucí části rostliny pod tímto bodem, aby došlo k přesunutí růstového hormonu a energie ke zbývajícím stonkům.
 2. Pomocí měkkého zahradnického drátu přivažte dva zbývající stonky tak, aby byly v pravém úhlu vůči půdě.
 3. Dopřejte své rostlině nějaký čas k růstu a poté odstřihněte všechny nové větve tak, abyste zdvojnásobili počet hlavních stonků.
 4. Přivažte nové hlavní stonky a odstraňte všechny nové výrůstky. Nyní si můžete všimnout, že se začíná formovat perfektně symetrická koruna na obou stranách vaší rostliny.
 5. Pokračujte v zastřihávání, dokud jej neprovedete dohromady pětkrát a dokud nemáte 32 hlavních stonků, které jsou nyní připraveny pro ScrOG.
VYLEPŠETE SVŮJ SCROG S DALŠÍMI PĚSTITELSKÝMI METODAMI

SUPER CROPPING

Tato metoda umožní, aby vaše větve byly snadno ohýbatelné. Super cropping je metoda, která zahrnuje opatrné mačkání a štípání větví tak, aby se maximálně ohnuly. Tato metoda zvýší průchod světla a také vede k tvorbě rostlin, které jsou více kompatibilní s metodou ScrOG.

Cílem metody super cropping je poškození vnitřní rostlinné tkáně, díky čemuž budou stonky ohebnější, ale nedochází ke vzniku otevřené rány. Tato metoda je relativně riskantní a proto je důležité ji provádět během vegetativní fáze, než vaše rostliny prorostou skrze pletivo. Níže naleznete návod v několika krocích:

 1. Vyberte si větve, na kterých budete chtít uplatnit super cropping. Je důležité si vybrat ze starší části rostliny v místě, kde je tkáň na dotek poddajná a ohebná.
 2. Uchopte větev mezi palec a ukazováček a jemně ji stiskněte. Válejte větev mezi prsty asi po dobu 10 sekund, dokud neucítíte, jak vnitřek větve měkne.
 3. Ohněte větev do směru, ve kterém chcete, aby rostla. Obvažte větev páskou v případě, že dojde k vytvoření otevřené rány.

Super cropping vám umožní vytvarovat rostlinu tak, aby mohla snadno projít skrze pletivo.

GREEN GELATO

Green Gelato je odrůda, o které se baví celý konopný svět. Pěstitelé si pochvalují snadnost, se kterou se tato odrůda pěstuje a jak krásně roste po přepnutí na 12/12 světelný cyklus. Každá palice začne krásně fialovět a celou místností se začne linout příjemné aroma s nádechem ovoce. Green Gelato je jednou z našich nejchutnějších odrůd a navíc dokáže vyprodukovat přes 25% THC. V kombinaci s jejím unikátním terpenovým profilem vás tato odrůda totálně dostane a rozpustí vaše svalstvo na želé.

Green Gelato je lehce indika-dominantní odrůda a má několik vlastností, díky kterým se hodí pro metodu ScrOG. Tato odrůda má vysoký poměr květů:listí, díky čemuž jsou květy více vystaveny světlu a listy jim tak minimálně stíní. Minimální produkce listů také znamená méně práce se zastřiháváním. U každého nodu se tvoří husté a tlusté květy, díky čemuž můžete vytvořit rovnoměrnou korunu stejných palic. Níže umístěné květy, které by u jiných rostlin byly prakticky k ničemu, se u této odrůdy dostanou na povrch a vy tak můžete maximalizovat jejich růst.

Green Gelato

Green Gelato
23_genetic background_1 Sunset Sherbet x Thin Mint Girl Scout Cookies
33_Yield indoors_1 500 - 700 gr/m²
31_plant height outdoor_1 80 - 120 cm
25_flowering time_1 8 - 10 týdnů
29_THC_1 THC: 27%
28_Type Blend_1 Sativa 45% Indica 55%
34_yield outdoor_1 800 gr/plant
32_plant height outdoors_1 150 - 200 cm
27_harvest period_1 Začátek října
22_Effect_1 Čisté, Tělesná uvolněnost

Koupit Green Gelato

OG KUSH

OG Kush je jedna z nejžádanějších odrůd na světě a to už od chvíle, kdy byla představena v USA. Velmi brzy si našla fanoušky, kteří ji roznesli do celého světa. Její vůně, vzhled, síla a chuť jsou naprosto jedinečné a dokážou rozzářit úsměv všem konopným fanouškům po celém světě. Její citrusová chuť je perfektně doplňována sladkými a kyselými tóny, které zanechávají příjemnou pachuť. Jejím hlavním účinkem je euforie, která je proložená hlubokými fyzickými účinky, díky čemuž se perfektně hodí pro rekreační i terapeutické užívání.

Ideální rozestupy mezi jednotlivými nody dělají z odrůdy OG Kush ideálního kandidáta na metodu ScrOG. Pokud si dáte trochu práce a budete ji zastřihávat, tak můžete otevřít plný potenciál této odrůdy. Vaše šikovná práce s nůžkami vylepší průchod vzduchu mezi jednotlivými květy a také zabrání zbytečnému stínění. Konopí obecně na zastřihávání reaguje zvýšeným růstem a odrůda OG Kush není žádnou výjimkou. Můžete tak vytvořit rovnoměrnou korunu, která bude plná krásně hustých květů. Odrůda OG Kush má skvělé výnosy na rostlinu, která nevyžaduje příliš mnoho pozornosti.

OG Kush

OG Kush
23_genetic background_1 Chemdawg x Lemon Thai x Pakistani Kush
33_Yield indoors_1 425 - 475 gr/m2
31_plant height outdoor_1 90 - 160 cm
25_flowering time_1 7 - 9 týdny
29_THC_1 THC: 19%
28_Type Blend_1 Sativa 25% Indica 75%
34_yield outdoor_1 500 - 550 gr/plant
32_plant height outdoors_1 180 - 220 cm
27_harvest period_1 říjen
22_Effect_1 Povznášející, Uklidňující

Koupit OG Kush

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37756 recenzí