Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter Reviewed by: Andreu Francés

Průvodce rozlišováním samčích, samičích a hermafroditních rostlin konopí.


Konopí se vyznačuje mnoha znaky, které ho činí v rámci rostlinné říše jedinečným - od psychoaktivních kanabinoidů po aromatické terpeny. Jedinečnost rostliny však nekončí u fytochemikálií, které produkuje.

Víte, naprostá většina rostlinných druhů je jednodomá, což je termín, který znamená, že mají samčí i samičí rozmnožovací orgány v jedné rostlině. Patří mezi ně i jedlé rostliny, jako je kukuřice a dýně, které mohou snadno oplodnit své květy pomocí vlastního pylu.

Konopí patří k menšině druhů, které jsou v přírodě dvoudomé, což znamená, že vytvářejí samostatné samčí a samičí rostliny. Konkrétně je třeba poznamenat, že tuto vzácnou a zajímavou vlastnost má pouze 5-6 % všech nahosemenných rostlin (kvetoucích druhů rostlin).

Proč je důležité, že je konopí dvoudomé?

Pěstitelé a šlechtitelé konopí využívají tuto vlastnost ve svůj prospěch, protože jim umožňuje oddělit samčí a samičí rostliny. Pěstitelé tak mohou zabránit oplodnění a vysemenění květů, což vede k získání kvalitnějších květů, tzv. sinsemilly.

Znamená to také, že šlechtitelé konopí mají větší kontrolu při křížení konkrétních samčích a samičích rostlin. Mohou si vybrat dva zdravé a vitální exempláře, umístit je blízko sebe a vytvořit potomstvo, které má určité vlastnosti.

Podívejme se hlouběji na samčí a samičí rostliny konopí. Odtud se dozvíme, co způsobuje, že se u některých exemplářů vyvinou samčí i samičí rozmnožovací orgány.

Samčí a samičí konopí: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Samčí a samičí rostliny vypadají v semenné a vegetativní fázi shodně. Když však začnou přecházet do fáze kvetení, rostliny konečně začnou odhalovat své pohlaví. Samičí rostliny v tomto období vytvářejí pryskyřičné pupeny plné kanabinoidů a samčí tvoří váčky naplněné pylem.

Samičí rostliny konopí jsou hlavním cílem příležitostných pěstitelů, kteří chtějí sklízet osobní zásoby. V závislosti na genetice se však samičí rostliny mohou od sebe navzájem drasticky lišit. Některé zůstávají malé, vytvářejí husté koruny a mají výrazný boční růst. Jiné dorůstají do výšky více než 3 m, produkují masivní úrodu a vypadají spíše jako stromy než běžné zahradní rostliny.

Navzdory rozdílům mají všechny samičí rostliny jedno společné: vytvářejí samičí květy. Tyto květy, hovorově nazývané pupeny, mají malé žláznaté struktury zvané trichomy, které produkují kanabinoidy, jako je THC a CBD.

Naproti tomu samčí rostliny samičí květy nevytvářejí. Proto jsou pro pěstitele, kteří chtějí hlavně palice, méně hodnotné. Produkují však pylové váčky. Tyto malé nádoby vytvářejí genetický materiál potřebný k oplodnění samičích květů a produkci semen. Díky tomu jsou samci nesmírně důležití pro šlechtění nových odrůd konopí.

Je třeba také poznamenat, že samčí pylové váčky a samičí květy se vyvíjejí na stejném místě rostliny. Obě struktury vznikají v internodiích, tedy v místech, kde se větve setkávají s hlavním stonkem. Když tedy uvidíte, že se na některých rostlinách začínají tvořit poupata, začněte hledat také pylové váčky.

Male vs Female Cannabis: What's The Difference?

Hermafroditi: Když se z konopí stane jednodomá rostlina

Konopí, stejně jako ti, kteří ho milují, se však ne vždy drží pravidel. Někdy jde tento dvoudomý rostlinný druh proti proudu a vyvine si samčí i samičí rozmnožovací orgány. Těmto jedincům se říká hermafroditi. Tento neobvyklý znak mohou u rostlin způsobit buď genetické faktory, nebo faktory prostředí, případně obojí. Díky tomu, že mají květy i pylové váčky, se u nich nakonec vyvine schopnost opylení a rozmnožování se sebou samými.

Pěstitelé se samozřejmě chtějí tomuto jevu vyhnout, pokud usilují o co nejlepší květy. Níže se ponoříme hlouběji do toho, co hermafroditismus způsobuje a jak se mu vyhnout.

Hermaphrodites: When Cannabis Plants Become Monoecious

Poznáte, zda je vaše rostlina samčí nebo samičí?

Naštěstí ano. Zatímco samci představují hrozbu pro pěstitele, kteří se honí jen za palicemi, můžete jim ve své pěstírně zcela zabránit, pokud víte, na co se zaměřit. Nemusíte čekat, až se vyvinou pylové váčky - a riskovat, že vysypou svůj genetický materiál - abyste samce ve své úrodě odhalili.

Před vstupem do fáze kvetení začínají rostliny konopí odhalovat své pohlaví v podobě předkvětů - rané vývojové fáze poupat a pylových váčků, které se tvoří kolem internodií (místo, kde se setkávají větve a hlavní stonek). Trvá však určitou dobu - až šest týdnů - než se u předkvětů projeví zjevné samčí a samičí znaky.

  • Jak brzy poznáte, zda je vaše rostlina samčí nebo samičí?

Naštěstí samčí rostliny vykazují klíčové znaky dříve než jejich samičí protějšky. To umožňuje pozorným pěstitelům odstranit samčí rostliny z pěstebního prostoru mnohem dříve, než začnou kvést samičí rostliny. Samčí rostliny obvykle odhalí své pohlaví o dva týdny dříve než samičí rostliny. Můžete očekávat, že se pylové sáčky začnou objevovat v šestém týdnu vegetačního cyklu.

Jak rozpoznat různá pohlaví rostlin konopí: Jak určit pohlaví konopí

Schopnost určit pohlaví rostlin co nejdříve je pro pěstitele konopí zásadní dovedností. Jakmile si osvojíte tento postřeh pro určování pohlaví rostlin, budete schopni zabránit jakémukoli náhodnému opylení.

Cíl: najít samce a co nejrychleji je odstranit z pěstírny nebo zahrady. Pohlaví rostliny se stává poměrně zřejmým během rané fáze kvetení, ale čas je v tomto ohledu velmi důležitý. Čím rychleji identifikujete a odstraníte samčí rostliny, tím více snížíte pravděpodobnost náhodného oplodnění.

  • Identifikace raných příznaků samčí rostliny

Pěstitelé identifikují pohlaví rostliny pomocí rozpoznání prvotních pylových sáčků, což jsou malé struktury, které se vytvářejí v uzlinách během pozdní vegetace.

Během rané fáze kvetení se projděte po pěstírně nebo zahradě s lupou nebo šperkařskou lupou. Na každé rostlině prohlédněte několik uzlů a zjistěte, jak daleko jsou v procesu kvetení. V této fázi ještě neuvidíte žádné zjevné květy ani pylové váčky. Místo toho hledáte mladé předkvěty. Ačkoli tyto drobné útvary vypadají podobně, mají odlišné znaky, díky kterým je pěstitelé mohou rozlišit.

Samčí předkvěty vypadají jako drobná zelená vajíčka nebo "kuličky". Tyto mladé pylové váčky budou vypadat hladce a nebudou mít žádné jemné chloupky ani výrazný hrot. Později ve fázi kvetení začnou pylové váčky tvořit větší a hustší shluky. V této fázi je již snadno rozpoznáte pouhým okem. Pylové váčky však obvykle začnou rozptylovat svůj obsah přibližně 2-3 týdny po vytvoření. Pokud nemáte v plánu rostliny křížit, nezapomeňte je urychleně odstranit z prostoru.

Rozdíl mezi samčími a samičími květy se stává zřetelnějším, jak rostou, ale pěstitelé s bystrým okem je mohou rozeznat i v dřívějších fázích. Samčí předkvětí, anatomické orientační body známé jako tyčinky, jsou mnohem kulovitější. Mají kulatý váček doprovázený dlouhým kusem vyčnívajícího pletiva. Tyto struktury se společně označují jako "koule a tyčinka". Pokud se samčí předkvítky ponechají ve vývoji, rychle se přemění v převislé váčky nabité pylem. K prozrazení pohlaví samčích rostlin přispívají i další jejich znaky. Mezi tyto morfologické rozdíly patří větší výška, silnější stonky a menší počet listů.

Identifying Early Signs Of Male Plant
  • Rozpoznání raných příznaků samčí rostliny

V uzlinách se také vyvíjejí samičí zárodky květů. Můžete je rozlišit na základě jednoho zřejmého vizuálního znaku: chloupků. Samičí předkvěty mají kalichy ve tvaru slzy s malými chloupky vyčnívajícími ze špičky. Tyto malé chloupky, známé jako pestíky, jsou pohlavními orgány samičích květů konopí.

Tyto vyčnívající struktury jsou určeny k zachycení pylu, který vede k oplodnění. Vyčnívají směrem od květu, aby zachytávaly pyl ze vzduchu a aby se o ně neotřel hmyz pokrytý pylem.

Během několika týdnů tyto malé předkvěty nabobtnají v husté samorosty a začnou chrlit pryskyřici bohatou na kanabinoidy a terpeny. Vzhledem k tomu, že jste odstranili samce a zabránili opylení, budou vaše květy nepřetržitě produkovat pryskyřici až do konce pěstebního cyklu.

Identifying Female Cannabis Plants
  • Identifikace hermafroditních rostlin konopí

Několik faktorů může způsobit, že se u samičích rostlin začnou vedle květů vytvářet pylové váčky - neboli obnažené tyčinky. Tato vlastnost znamená, že rostliny nemusí spoléhat na to, že jejich pylové váčky prasknou a oplodní je blízký samec. Jak si řekneme za chvíli, je to vlastně chytrý mechanismus přežití a projev geniality přírody. Hermafroditi však nejsou v pěstírně ani na zahradě žádoucí. Nyní si probereme oba typy a to, jak se vyhnout problémům, které způsobují.

Typy hermafroditních rostlin konopí

Hermafroditní rostliny konopí se vyskytují ve dvou různých formách: praví hermafroditi a "banány".

První z nich se vyznačují výrazně samčími a samičími rozmnožovacími květy. Při bližším zkoumání si všimnete, že některé uzly okupují samčí květy a v jiných sídlí květy samičí. Když pylové váčky prasknou, pyl se přemístí do pestíků a rostlina se tak fakticky rozmnoží sama se sebou. Odtud bude produkovat semena, která dají vzniknout následující generaci.

"Banánoví" hermafroditi dostali své jméno podle svých fyzických vlastností. Místo aby vytvářely samostatné samčí květy, vytvářejí v samičím květu pouze holou tyčinku bez kališních lístků. Tento holý přívěsek shazuje pyl přímo na poupata, aby zajistil samoreprodukci. Tyto tyčinky mají podobný tvar a barvu jako jisté tropické ovoce, odtud jejich název.

Types Of Hermaphrodite Cannabis Plants

Jak se vyhnout hermafroditním rostlinám ve vaší pěstírně

Hermafroditismus vychází ze dvou hlavních hnacích faktorů: stresu a genetiky. Pokud jde o stres, hermafroditismus slouží jako mechanismus přežití. Pokud se rostlina setká s poškozením, teplem, nemocemi nebo nedostatkem živin, začne se bát. Rostliny v podstatě získají dojem, že jejich čas vypršel. V posledním pokusu o rozmnožení se rozhodnou přestat čekat na samce a pustí se do práce samy.

Abyste se tomuto problému vyhnuli, snažte se v pěstírně udržovat stabilní prostředí. Ke sledování teploty a vlhkosti používejte termohygrometr, dodržujte přísný světelný režim a zajistěte, aby rostliny dostávaly všechny potřebné živiny.

I když máte všechny tyto požadavky splněny, rostliny se mohou samy opylovat díky genetice. Rostliny se špatnou genetickou historií mohou zdědit geny spojené s projevem samčích květů, čímž vzniknou hermafroditi.

Jak dlouho vydrží pyl v pěstírně?

Za správných podmínek mohou šlechtitelé uchovávat pyl po dobu několika let pro účely šlechtění. Tato oplodňující látka však nevydrží tak dlouho, pokud je vystavena nestálému prostředí pěstírny a zahrady. Pylová zrna ztrácejí svou životaschopnost působením vody, tepla a světla; tyto prvky jsou v každém pěstitelském prostředí běžné.

Jakmile samčí rostlina otevře pylové váčky a rozšíří svůj genetický materiál, zůstává životaschopná pouze několik dní. Pokud dojde ke katastrofě, samičí rostliny v okolí téměř jistě přesměrují svou energii od produkce pryskyřice k tvorbě semen. I když vaše současné rostliny nedopadnou přesně podle vašich představ, neznamená to, že musíte sterilizovat celou pěstírnu a veškeré pěstební vybavení.

Pyl v prostředí ztratí svou životaschopnost na méně než 5 % přibližně do tří dnů[1]. Vzhledem k tomu, že si do budoucna dáváte větší pozor na určování pohlaví, nemusíte se obávat, že by zbytkový pyl kontaminoval vaši další vlnu samičích rostlin.

Jaký typ semen konopí se používá ke šlechtění?

Pokud chcete vyzkoušet šlechtění, budete potřebovat regulérní konopná semena a Royal Queen Seeds nabízí prémiovou řadu. Na rozdíl od feminizovaných semen, která produkují pouze samičí exempláře, nabízejí tato semena 50% šanci, že rostlina bude samčí nebo samičí.

Tato semena poskytují šlechtitelům armádu samců a samic, se kterými mohou experimentovat. Zkřížením těch nejlepších exemplářů si můžete vytvořit vlastní jedinečné odrůdy, které odpovídají vašemu vkusu. Pokud však nepěstujete pro nic jiného než pro palice, můžete je stále používat pro jejich stabilní a spolehlivou genetiku. Jak možná víte, běžná semena produkují skvělé mateřské rostliny pro produkci klonů a úžasných výnosů. Budete si sice muset dát pozor na samčí rostliny, ale odměna za to bude více než stát.

Lze poznat pohlaví konopného semínka?

Ne. Věřte nám, že bychom byli nadšeni, kdyby tomu tak bylo! Ať už vám místní ganja guru říká cokoli, pěstitelé prostě nedokážou určit pohlaví rostliny na základě pohledu na semena. Semena nejsou rostliny. Bez klíčových anatomických oblastí k posouzení, jako jsou předkvěty, listy a stonky, poskytují semena naprosto nulová vodítka o svém budoucím pohlaví.

Semena však prozrazují určité indicie týkající se jejich kvality. Jejich barva, lesk, velikost, tvar a dokonce i zdroj slouží jako skvělé prostředky k předpovědi jejich vitality. Bohužel tyto znaky nijak nenaznačují, jestli se jedná o samčí nebo samičí rostlinu.

Jediným způsobem, jak zjistit pohlaví semen, je kontrola DNA v laboratoři. K tomu by bylo nutné získat DNA z embrya a použít molekulární markery, které detekují oblasti samčího chromozomu. Nicméně tato metoda zničí semeno a je velmi nákladná, proto je lepší počkat na výskyt předplodin, aby bylo možné určit pohlaví.

External Resources:
  1. Humidity stress responses in pollen of anemophilous and entomophilous species https://www.tandfonline.com
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzí