Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds


By Luke Sumpter Reviewed by: Mr José

Během svého vývoje jako pěstitel konopí se setkáte s řadou různých problémů. Kromě nemocí a škůdců pravděpodobně v určitém okamžiku narazíte na výluku živin. Příznaky uzamčení živin jsou alarmující, ale nemusíte se příliš znepokojovat. Níže se dozvíte, jak tento problém vyřešit, když nastane, a jak mu do budoucna předcházet.


Co je to uzamčení živin a proč k němu dochází?

K zablokování živin v konopí dochází, když rostliny nejsou schopny přijímat živiny, které potřebují k přežití, vývoji a růstu. I když pěstební médium obsahuje všechny potřebné živiny, rostliny stále vykazují známky nedostatku, protože je nejsou schopny přijímat.

Rostliny v podstatě hladoví, přestože jsou obklopeny potravou. Velký vliv na přístup rostlin k živinám má pH pěstebního média. Tato dvě písmena znamenají "potenciál vodíku" a jsou měrnou jednotkou kyselosti nebo zásaditosti pěstebního média. Stupnice pH se pohybuje v rozmezí 0-14, přičemž 0-6 znamená kyselost, 7 neutrální a 8-14 zásaditost.

Konopí se daří při pH 5,5-6,5 v hydroponických systémech a 6,0-6,8 v půdních systémech. Udržujte pH v tomto rozmezí a vaše rostliny budou mít přístup ke všem živinám, které potřebují. Pokud je příliš vysoké nebo příliš nízké, může dojít k zablokování konopí.

Medir el pH con un tester
Medir el pH con un test

Blokování nebo nedostatek živin?

Blokáda živin a nedostatek živin mají téměř totožné příznaky. To dává smysl vzhledem k tomu, že oba stavy vznikají v důsledku nedostatku minerálních látek v rostlinné tkáni. Hlavní příčina je však poněkud odlišná.

K zablokování živin dochází i za přítomnosti dostatečného množství živin - rostliny k nim jednoduše nemají přístup. Naproti tomu k nedostatku živin může dojít v ideálním rozmezí pH, pokud je hladina živin nedostatečná.

Příznaky zablokování živin u konopí

Jako pěstitelé budete lépe vybaveni pro řešení problémů při pěstování, pokud budete vědět, jak je rozpoznat. Níže se dozvíte, jak rozpoznat příznaky uzamčení živin.

Zakrnělý růst

Rostliny konopí potřebují ke svému přežití a růstu několik klíčových živin. Makronutrienty, jako je dusík, hrají v růstu rostlin obzvláště důležitou roli. Dusík pomáhá vytvářet molekulu chlorofylu, kterou rostliny potřebují k zachycení slunečního světla, a přispívá k tvorbě molekul aminokyselin, které rostliny potřebují pro strukturální vývoj. Pokud jsou klíčové minerální látky rostlinám odepřeny, zakrňují a neprospívají.

Žloutnutí listů

Hlavním příznakem zablokování živin jsou žluté listy, což je stav známý jako chloróza. Všimněte si, že nejprve zbarví spodní listy, protože tato barevná změna postupuje směrem vzhůru. Jak jste se právě dozvěděli, dusík hraje klíčovou roli v molekulách chlorofylu. Bez jeho dostatečného množství nemají rostliny potřebné množství k výrobě tohoto zeleného barviva.

Hojas amarillentas
Hojas amarillentas

Zbarvení listů

Rostliny při nedostatku živin v konopí nejen žloutnou, ale může se objevit celá řada různých způsobů zbarvení. Můžete si například všimnout, že se začnou objevovat také odstíny hnědé, fialové a červené.

Kroucení listů

Pro zdraví listů je důležitá řada živin. Zejména dusík podporuje bujný růst listů a fosfor pomáhá těmto strukturám zachycovat, uchovávat a přeměňovat sluneční světlo. Nedostatek minerálních látek způsobený blokádou živin může způsobit zkroucení listů směrem nahoru nebo dolů.

Spálené špičky listů

Spálené špičky listů jsou dalším kosmetickým znakem toho, že vaše konopné rostliny procházejí blokádou živin. K tomuto alarmujícímu jevu dochází především v důsledku nedostatku dusíku, který se dostává do listové tkáně.

Puntas de hojas quemadas
Puntas de hojas quemadas

Nerovnováha pH

Výše uvedené příznaky se překrývají s nedostatkem živin. K rozlišení obou stavů je třeba otestovat pH půdy (více o tom níže). Nižší hodnoty pH přerušují příjem[1] makroživin a sekundárních živin, jako je vápník a hořčík. Pokud je však pH příliš vysoké, rostliny mají ztížený přístup k mikroživinám.

Jak ošetřit zablokování živin u konopí

Nyní tedy znáte příznaky zablokování živin u konopí. Dále se dozvíte, jaké kroky byste měli podniknout, pokud se tyto příznaky objeví. Mezi tyto strategie patří úprava pH, proplachování pěstebního média a aplikace listové výživy. Více informací o těchto a dalších technikách se dozvíte níže.

Úprava pH

Jak již víte, nesprávná úroveň pH je základem uzamčení dusíku. Pokud otestujete pH substrátu a zjistíte, že je mimo ideální rozmezí, je třeba ho vrátit zpět. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout. K zakoupení je široká škála produktů pro "zvýšení" a "snížení" pH.

Pokud dáváte přednost výrobě vlastních vstupů, pak můžete použít citron a ocet ke snížení pH a jedlou sodu k jeho zvýšení. Dbejte na to, abyste tyto látky aplikovali pouze v malém množství; postupujte pomalu a nenápadně. Po každé aplikaci proveďte test a pokračujte v podávání podle potřeby.

Propláchněte pěstební médium

Pokud jde o rychlé odstranění nedostatku živin, dobře fungují syntetická hnojiva. Tyto iontové soli se však mohou v půdě časem hromadit a způsobovat výkyvy pH, což vede k zablokování živin.

Naštěstí jsou rozpustné ve vodě. Odstavení živin a proplachování pěstebního média vodou s vyváženým pH může pomoci odstranit nahromaděné soli a obnovit optimální pH v pěstebním médiu. Než začnete testovat pH, několik dní půdu proplachujte. Obnovte běžné krmení, jakmile výsledky ukáží pH 5,5-6,5 v hydro nebo kokosu a 6,0-6,8 v půdě.

Používejte chelátové živiny

Chelátová hnojiva nabízejí ve srovnání se standardními minerálními solemi působivé výhody. Jsou navržena tak, aby byla pro rostliny lépe dostupná, a jsou odolnější vůči uzamčení živin, čímž pomáhají předcházet možnosti jejich následného nedostatku.

Fertilizantes quelados
Fertilizantes quelados

Aplikace listových krmiv

Listové hnojení znamená postřik živného roztoku přímo na listy rostlin. Listy konopí mají mnoho malých otvorů, tzv. průduchů, které umožňují výměnu plynů. Iontové živiny se mohou dostat dovnitř také přes průduchy, a tím obejít kořenovou síť. Při odstraňování problémů s půdou zvažte aplikaci listové výživy, abyste snížili dopad případných nedostatků.

Zpřesněte svůj plán krmení

Kromě nesprávného pH může dojít k zablokování živin kvůli nadbytku solí v půdě. Pokud k tomu dojde, je to pravděpodobně proto, že jste rostliny nadměrně krmili. Zkraťte frekvenci krmení a zvažte použití vody s upraveným pH spolu s živinami při každém krmení rostlin.

Jak vyřešit zablokování živin v půdě

K zablokování živin může dojít v různých pěstebních médiích. Většina pěstitelů se rozhoduje pro pěstování rostlin v půdě. Toto médium má několik výrazných výhod i nevýhod a není imunní vůči uzamčení živin.

Pokud máte podezření, že se s tímto problémem potýkáte, musíte nejprve otestovat pH půdy, abyste zjistili, s čím se potýkáte. Pokud není v pořádku, upravte ho pomocí výše zmíněných přípravků na zvýšení nebo snížení pH. Případně můžete kromě výše uvedených doporučení použít dolomitové vápno nebo dřevěný popel ke zvýšení pH. Pokud chcete posunout pH směrem dolů, aplikujte do půdy síru, kterou mikroby přemění na kyselinu sírovou.

Kromě toho může několik přírodních půdních doplňků pomoci změnit pH v průběhu času a zabránit riziku zablokování živin v konopí. Chcete-li snížit hodnotu pH půdy, doplňte ji kompostem, hnojem a vojtěškovou moučkou. Chcete-li dosáhnout opačného efektu, zapravte do půdy rozemleté ústřicové skořápky, drcené vaječné skořápky a popel z tvrdého dřeva.

Používání mikrobiálních inokulantů navíc pomáhá podpořit koloběh živin v půdě, díky čemuž jsou minerální látky rostlinám dostupné v průběhu času, nikoli okamžitě, a tím se vymaže riziko hromadění solí ze syntetických hnojiv. Zvažte využití mykorhizních hub, bakterií mléčného kvašení a trichodermy k dosažení tohoto účinku.

Dolomitic Lime
Dolomitic Lime

Uzamčení živin během časného kvetení

Časné kvetení, které je kritickým bodem vegetačního cyklu, vytváří předpoklady pro úspěšnou sklizeň. Pokud se v tomto období setkáte s blokádou živin, může to později vážně zhoršit kvalitu vašich palic.

Namísto bombardování rostliny co největším množstvím živin v tomto období se snažte podávat konkrétní minerální látky v mírném množství. Pokud pěstujete se syntetickými živinami, postupně přejděte na přípravek pro kvetení, který obsahuje ideální poměr dusíku, fosforu a draslíku pro fázi kvetení. Pokud budete pokračovat v aplikaci vysokých dávek dusíku v době, kdy rostliny začínají kvést, zvýšíte riziko zablokování živin.

Uzamčení živin během pozdního kvetení

Blokování živin může mít škodlivé následky také ve fázi pozdního kvetení, kdy vaše drahocenná poupata dozrávají a vytvářejí obsah kanabinoidů. Přestože mnoho pěstitelů začíná rostliny zhruba dva týdny před sklizní proplachovat čistou vodou, rostliny potřebují živiny i v týdnech předtím.

Pokračujte ve výživě rostlin vyváženým přípravkem pro kvetení a proveďte preventivní testování pH, abyste se ujistili, že je vše v ideálním rozmezí. Pokud tomu tak není, můžete rychle jednat, než dojde ke skutečnému poškození. Nečekejte, až se projeví příznaky, a teprve potom proveďte potřebné změny!

Jak vyřešit zablokování živin v kokosu

Kokos se od půdy jako pěstebního média liší především tím, že neobsahuje téměř žádné živiny. Pěstitelé tak mají naprostou kontrolu nad tím, co jejich rostliny spotřebují. Kokos se také může pochlubit skvělou drenáží a provzdušňováním. Přesto však může dojít k zablokování živin. Navzdory rozdílům zůstává většina zásad při správě systému s kokosovým vláknem stejná. Stále byste měli pravidelně měřit pH a také se snažit sledovat EC.

Kromě toho můžete podniknout kroky ke zlepšení struktury kokosového vlákna, které může pomoci absorbovat živiny a zabránit jejich nadměrnému hromadění kolem kořenů. Jak odlitky žížal, tak vermikulit výborně zachycují živiny a udržují je, dokud je rostliny nepotřebují.

Jak zabránit zablokování živin v konopí

Jako pěstitelé konopí jste během pěstebního cyklu vystaveni určitému časovému stresu. U každého kmene, který pěstujete, máte určitý počet dní mezi vyklíčením a sklizní. Cokoli, co se během této doby pokazí, od infekce po uzávěrku živin, může omezit výkonnost rostlin a způsobit, že budou potřebovat čas na zotavení.

Z tohoto pravidla existují výjimky, jako je například udržování rostlin s fotoperiodou ve věčné vegetaci v interiéru. Výpadek živin však může mít vliv na výnos i za těchto okolností.

Pokud uděláte vše pro to, abyste zabránili zablokování živin, ušetříte si spoustu času a úsilí. Zde jsou nejlepší způsoby, jak tomuto problému zabránit:

Testujte pH půdy a vody
Kromě toho, že byste se měli ujistit, že pH půdy je v ideálním rozmezí, měli byste také provést testy pH vody a živného roztoku, abyste se ujistili, že kořenový systém běžně nekoupete v příliš kyselých nebo zásaditých tekutinách. Pokud jsou výsledky testů nižší než žádoucí, můžete použít přípravky na vyrovnání pH.
Používejte vysoce kvalitní živiny
Pokud používáte syntetické živiny, kupujte jen ty nejlepší, které si můžete dovolit. Vysoce kvalitní živiny mají velmi specifický profil navržený tak, aby pomáhaly rostlinám prospívat během vegetace a kvetení. Tyto pečlivě přizpůsobené produkty snižují riziko zablokování výživy.
Krmte důsledně
Dodržujte přísný plán krmení. Veďte si deník o tom, kdy a kolik krmiva rostlinám dáváte. Tím zabráníte tomu, abyste to přehnali, a snadno snížíte množství, pokud se objeví příznaky nedostatku živin.
Pěstujte živou půdu
Udělejte vše pro to, abyste podpořili mikrobiální život v půdě. Používejte mrtvé a/nebo živé mulče a aplikujte prospěšné houby a bakterie. Tyto formy života pomáhají chránit půdu před solným stresem, který může přispívat k nedostatku živin.
Přejděte na ekologické zemědělství
Praktikování ekologického pěstování výrazně sníží výskyt blokády živin. Místo zaplavování půdy iontovými solnými živinami se tento přístup spoléhá na mikroby, kteří uvolňují stálý přísun živin ke kořenům rostlin.
Dávejte na rostliny pozor
Zůstaňte ostražití a neustále kontrolujte rostliny, zda se u nich neprojevují příznaky nedostatku živin. Místo aplikace dalších živin nejprve zkontrolujte pH, abyste zjistili příčinu problému. Poté proveďte odpovídající ošetření.

Blokování živin: Zotaví se rostliny konopí?

Dobrá zpráva: vaše rostliny mají na to, aby se z výluky živin zotavily! Lépe a rychleji se však zotaví pouze v případě, že situaci vhodně zvládnete. Přijměte opatření k obnovení pH půdy a rychle odstraňte příznaky nedostatku a vaše rostliny se odrazí k plnému zdraví.

Doba zotavení z výluky živin

Doba zotavení z výluky živin je různá a závisí na několika faktorech. Důležitou roli hraje závažnost situace. Včasné zachycení příznaků a úprava pH pěstebního média zkrátí dobu, kterou konopné rostliny potřebují k zotavení.

I když problém diagnostikujete pozdě, vaše rostlina se může zotavit během několika týdnů. Smiřte se s tím, že jde o postupný proces, a proveďte výše popsané nezbytné kroky k nápravě problému.

Nezapomeňte na vyvážení pH vody a aplikaci listových krmiv, dokud výluka trvá. Odstraňte všechny listy, které nevypadají, že se zotaví, abyste přesměrovali zdroje do nových, mladých a zdravých listů.

Nutrientes RQS
Nutrientes RQS

Blokování živin: Na tento častý problém jste připraveni

Uzamčení živin je jedním z nejvíce frustrujících problémů se zdravím konopných rostlin, a to hlavně proto, že k němu může dojít, i když jste vše ostatní udělali správně. Hodnota pH půdy se může zdát jako nepodstatná proměnná, kterou je třeba řídit, ale může skutečně ovlivnit nebo zničit pěstební cyklus.

Nyní jste však vybaveni znalostmi i dovednostmi, jak léčit a předcházet zablokování živin v konopí. Pokud se s tímto problémem potýkáte právě teď, nenechte se odradit. Vaše rostliny se mohou plně zotavit, pokud obnovíte optimální pH půdy, použijete listovou výživu a budete pečlivě řídit pH i nadále.

External Resources:
  1. Certified Crop Advisor study resources (Northeast region) https://nrcca.cals.cornell.edu
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37834 recenzí